Březen 2008

Co si o tom mysli nase Anynka...

31. března 2008 v 21:36 | Ross Hedvicek
Radsi se mne neptejte, co si o tom myslim ja... :-(


Protoze je to komunisticky dacan!

31. března 2008 v 15:17 | Pavel Zverina
Clanek pochazi od Pavla Zveriny, titulek je muj vlastni - Rosta (a je to odpoved na jeho zaverecnou otazku).
http://www.fragmenty.cz/iy708.htm

Je mi lito, ale michate brambory s pomeranci.

Pokud meli clenove ODS vyhrady proti senatoru Mejstrikovi, meli mu to dat najevo osobne, a ne spojit se s dablem a hlasovat PRO komunismus a PRO nacismus. Copak pan prezident zapomnel treba na moznost svych vynikajicich (casto vecnych a vtipnych) dementi 'Co Klaus nerekl...'? Copak si ODS v Senatu nedovede najit britkou verbalni odpoved, na britky verbalni utok?

Krome toho: jak si to vlastne stoupenci pana Klause predstavovali? Ze volba prezidenta probehne jako za komunismu, tedy ze 'zvolenim' jedineho kandidata bude vdecny narod vyjadrovat lasku az za hrob? Dekuji, nechci, tohle tu uz (ne)jednou bylo... To dnes dokaze jedine Putin a uctu ci respekt tim ve svete rozhodne neziskal ani pro sebe ani pro svuj narod.

A kdy konecne prestane to odporne vrazeni kudel do zad Klausovym oponentum? Copak vam to jeho vitezstvi v prezidentskych volbach nestaci? S cim prijdete priste? S trestem smrti za politicke nazory, neslucujici se s temi, ktere nam hlasa klika Vaclava Vissarionovice? Copak opravdu nedovedete zit bez kultu osobnosti? (Protoze presne k takovym koncum to vase nynejsi povolebni snazeni speje).

Ja osobne nemam pro jednani tech, kdo hlasovali PROTI predlozene novele trestniho zakona naprosto zadnou omluvu, a to, ze jednaji jako 'pravicova' strana, to jenom dela jejich jednani horsim. A davat ZA JEJICH hlasovani vinu senatoru Mejstrikovi, to uz je opravdu vrchol etickeho upadku!

Probuh proberte se a prestante uz skodit - koho asi tak bude priste moci volit pravicovy volic?! Paroubka? Nebo rovnou Filipa s Grebenickem?

Pavel Zverina
p.s.
na strance
http://www.fragmenty.cz/iy709.htm
mate na konci clanku "otazku redakce" : Nalezne se seriozní politik, který by konečně, po cca 20ti letech od revoluce, předloľil zákon o zákazu KSČM?"
Muzete mi vysvetlit, proc se takovym "serioznim politikem" nestal treba Vaclav Klaus?

Dalsi americka lekce podlym Cechum?

31. března 2008 v 14:30 | Pavel Zverina
Spor USA-Cunek je urovnan
http://domaci.ihned.cz/c1-23628840
Americane uznali a hned take napravili chybu.

To by se v Ceske republice stat nemohlo, tam stat i politici zatloukaji i nos mezi ocima. A je jedno, jestli ti politici jsou levicovi, nebo pravicovi (protoze jak jsme zjistili tento tyden pri odmitnuti novely trestniho zakona, v CR je mozno skutecne pravicove politiky spocitat na prstech jedne ruky).
Panove Cunek i Graber si vse vyrikali a nyni povazuji vec za vyrizenou k oboustranne spokojenosti.
Ted uz zbyva jen to, aby se i premier Topolanek omluvil za svuj potrhly vyrok vuci USA. Udela to? Chlap "s gulema"?
A kdy dojde k tomu, aby Ceska republika uznala svou chybu take ve sporu s Vladimirem Hucinem a kdy dojde k naprave vznikle skody tam? Vladimir Hucin byl vyhozen z prace, na rok uveznen a dalsi petiletku stravil v soudnich tahanicich, ktere skoncily jeho naprostym ocistenim. Dodnes nedostal ani halir nahrady za osobni utrpeni s tim souvisejici a vzniklou skodu a stat zatlouka jakoukoli ucast na cele afere. To opravdu BISka a SZ vse provedli na vlastni pest? A pokud ano, jakto, ze nikdo neni hnan k zodpovednosti? V demokratickem state. Je reditel BIS Lang nedotknutelny jenom proto, ze je mozne jeho portret nakreslit s pouzitim pouheho kruzitka, nebo jsou cesti politici drzeni v sachu a BISkou vydirani a nuceni k poslusnosti? Jsme opet policejnim statem? Nebo jsme policejnim statem stale? Na vecne casy a nikdy jinak?

Anti-amerikanismus v Cesku? Vazne?

29. března 2008 v 14:20 | Ross Hedvicek
Dostal jsem tenhle email od jednoho novinare z Ceska, ktery chce zustat z dobrych duvodu nejmenovan:
"Je dobře, že tento dokument z nizozemské produkce si Češi můžou zhlédnout i z jiných blogů než tady v Česku. Stbáky založená fašistická Národní strana totiž jako jediná, představ si, u nás tento film vysílá. A hlupáci Češi si zase (jako už tolikrát) nepoloží otázku:"Jaktože tato fašistická strana propaguje film,který je silně proti-islamofašistický, a kde se v závěrečných titulcích mezi výčtem zločinů historie světa vedle komunismu vyskytuje právě i německý fašismus-touto stranou u nás tolik podporovaný....
Vysvětlení je velice jednoduché: V Česku je momentálně silný antiamerikanismus(opravdu neskutečný, viz Stbáky ovládané diskuze týkající se např. války v Iráku), a jelikož tento film dává Bushově administrativě zapravdu, musí to naši komunističtí propagátoři nějak zdiskreditovat.....
Myslím,si že je správné tento sugestivní film vysílat, i když mezi osobnosti světa,kterých si nejvíce vážím, jsou právě muslimové-jako A.Sistani. N.Maliki, policisté a vůbec všichni občané Iráku,kteří s těmito islamofašisty bojují v první linii. Západ totiž mus právě ty umírněné podpořit,a jedině USA to jako jedinní (pokolikáté už v historii),správně chápou."
Takze jsme tam zas. Je Cesko uz ZASE na strane nepritele?

Movie Portrays Islam as Violent and Bloodthirsty.

28. března 2008 v 17:52 | Hillel Fendel
The long-awaited and controversial movie Fitna, which graphically portrays Islam as a religion seeking to dominate the world and slaughter non-believers, finally debuted on the internet on Thursday night. Within two hours of the film's release on Britain's LiveLeak.com video site, close to two million people had seen it. More than half of them were from Holland, home to the film's producer, Dutch politician Geert Wilders.
The screening of the movie had been in doubt after the world's largest website name registrar, Network Solutions, decided to block the movie's home site. The decision to censor the film bolstered concerns that the extent of the fear of Islamic violence has even affected WWW content. On Thursday, the UN Human Rights Council passed a resolution against the movie. Proposed by Islamic countries, the resolutiion passed by a 21-10 vote, over the opposition of Europe and Canada.
Despite all, LiveLeak stepped in to film the movie, at < www.liveleak.com/view?i=7d9_1206624103>, explaining, "There was no legal reason to refuse Geert Wilders the right to post his film on LiveLeak.com, and it is not our place to censor people based on an emotive response." Many websites feared even to list the URL at which the movie could be seen.
Response to the film has not been as intense as feared though Dutch police had upped security precautions to near-top levels. The movie was condemned by Iran, Indonesia, and the Netherlands, but no rioting or other reactions like those that followed the publication in Denmark of anti-Mohammed cartoons have broken out.
Fitna includes graphic footage of Moslem terror attacks around the world, including beheadings, disfigured bodies, destroyed buses, and the like. The scenes are accompanied by the relevant verses in the Koran, such as, "Prepare for them whatever force and cavalry ye are able of gathering to strike terror, to strike terror into the hearts of the enemies of Allah and your enemies." This particular verse is followed by clips of a plane slamming into the World Trade Center and setting the building afire, and imams calling for the annihilation of all infidels.
One Moslem cleric is seen calling for the murder of Jews; he unsheathes a sword and cries out in nearly uncontrollable frenzy, "By Allah, we shall cut off the Jew's head! Allah is great! Allah is great! Jihad for the sake of Allah!" The audience, in a similar frenzy, cheers him on. The film ends with the sound of a page being torn out of a book, followed by stark sentences on the screen reading, "It is not up to me, but up to Moslems themselves to tear out the hateful verses from the Koran. Muslims want you to make way for Islam, but Islam does not make way for you. The government insists that you respect Islam, but Islam has no respect for you. Islam wants to rule, submit, and seeks to destroy our Western civilization. In 1945, Nazism was defeated in Europe. In 1989, Communism was defeated in Europe. Now, the Islamic ideology has to be defeated."

Sametový Auschwitz

28. března 2008 v 15:12 | Ross Hedvicek
Následující článek jsem napsal asi před šesti nebo sedmi lety na popud toho, že tehdy v Česku velice plakali, že by Pidižvejk měl taky dostat nějakou Nobelovu cenu a zcela neúmyslně a neplánovaně se tento článek stal mým nejúspěšnějším dílem. Článek začal kolovat po internetu, bez uvedení toho, že bych byl autorem, lidí si to posílali navzájem a tiskli těm, kdo neměli email, objevilo se to na všech možných obskurních webstrankach, včetně diskusi na Psu a na Lidovkách a neznámí příznivci co mi posílají různé legrácky po internetu to opakovaně posílali i mě, abych tedy viděl, co se v Česku píše a nejenom ze zahraničí se ozve kritický hlas... Článek zlidověl. Předpokládám, že pro autora psaného slova není větší pocty a uznání.

Sametový Auschwitz

Představte si, kdyby všechno bylo jinak... Představte si, kdyby v Auschwitzu byla sametová revoluce. Vězni by se prošli sem a tam po Appelplatzu a hrdinně by zvítězili.

Okamžitě by se mezi vězni vynořila "vedoucí osobnost" - byl by to kápo jménem Jidáš Havel (shoda jmen čistá náhodná a neúmyslná) - pokud to nevíte, tak kápové byli vybírány esesáky z obyčejných vězňů, a za to, že byli snaživými pomocnicky, tak měli různá privilegia, která ostatní vězni neměli.

Kápo Jidáš Havel by se dál okamžitě do jednání s vedením tábora; nejen Auschwitzu-Birkenau, neboli Auschwitzu I, ale i Auschwitzu II (to byl ten s krematorii) a Auschwitzu III (což bylo asi 40 dalších táborů v okolí původního tábora). Prvním bodem bylo, že výměnou za předání moci v Auschwitzu kápovi Jidáši Havlovi bude Havlem zaručena beztrestnost všeho SS-personálu.

Rudolf Franz Höss, velitel tábora, Maximillian Grabner, vedoucí politického oddělení a Hauptsturmführer Fritsch (ten co do Auschwitzu zavedl Zyklon B) byli Havlovou spolupráci náramně potěšeni. Dokonce se vzali všichni za ručičky a svorně všichni dovedli Havla na Apellplatz a oficiálně ho vyhlásili novým velitelem tábora. Vězňové jásali a omdlívali nadšením a hlady.
Kápo Jidáš Havel dokázal držet slovo - žádný s esesáků nikdy nebyl potrestán - na to Jidáš dokázal dohlídnout. Aby potěšil i své bývalé spoluvězně (Jidáš Havel teď bydlel v komandantově vile) tak nechal zrušit ostnaté dráty. Vězňové znovu jásali a omdlívali nadšením, ale za dráty se jich vypravilo jen pár - byli tak vysílení, že stejně nemohli, a kam by taky šli, na Block 11 byli už zvyklí a byl to nakonec domov.

Pak Jidáš Havel vymyslel, že Auschwitz bude privatizován a že na to bude kupónová privatizace a každý bude vlastnit kousek Auschwitzu a tím pádem zbohatne. Vězňové ho milovali, to bylo až neuvěřitelné, co pro ně všechno ten kápo Jidáš Havel dokázal udělat! Náš dráhy kápo! A tak si vězňové stříhali vlasy a vytrhávali si i zbývající zlaté zuby a můstky a protézy a kupovali si kupónové knížky. A kápo Havel nařídil, že nad tím vším budou mít dozor esesáci v kožených kabátech, říkalo se takovým esesákům "Kožený".

Byli mladí, příjemní a hladce oholení - viditelně byli něčím předurčeni, aby správné naložili se zlatými zuby vězňů. Ovšem okamžikem, kdy kápo Jidáš Havel zaručil beztrestnost SS-mannů, zaručil také, že žádný z SS-mannů v administraci nebude vyhozen a kanceláře a z přístupu k táborovým penězům - bylo to v rámci akce "Nejsme jako oni". A tak se stalo že SS-manni v administraci táborů Auschwitz prostě zprivatizovali táborové peníze a skoupili většinu nových kupónů a s vězni zase vyběhli. Vězňům zase zůstaly jen díry v čelistech po vytrhaných zlatých zubech. Ale kápa Jidáše Havla pořád milovali a omdlévali nadšením při každé jeho vycházce do tábora.

No a tak tam žili šťastně a spokojeně. Jistě že se našli nespokojenci, kterým se to nelíbilo - hlavně ti, co měli příbuzné mimo tábor a nebo ti, co z tábora utekli ještě před sametovou revoluci. Žádali potrestání jakýchsi zločinců a prý jakousi "spravedlnost". A vedli řeči, že SS-manni a dokonce i doktoři jako profesor Carl Clauberg, Dr. Herta Oberhauser, Dr. Horst Schumann a nebo oblíbený Dr. Mengele by měli být trestáni. Za co? Vždyť to byli naši lidé a celou dobu nám tak pomahali a léčili nás, protestovali vězňové. "A i Bayer Aspirin mi pak dochtor Mengele dál, aby mne to nebolelo, když mne operoval", volal přesvědčené vězeň bez rukou a nohou.

Nakonec nebyl potrestán nikdo. Nebyly důkazy a trestat někoho bez důkazů - to přece nejde! Trestat SS-manny taky nebylo možné - protože všichni vězňové se na návrh kápa Jidáše Havla shodli, že kolektivní trest je prostě nepřijatelný - prosím vás, nejsme jako oni! A zase - nebyly důkazy. Nikdo nic neviděl, nikdo si nic nepamatoval. A tak, i když se sem tam vyskytla nějaká žaloba, tak ji po čase soudcové (taky SS-manni, kdo jiný by to dělal, byli to přece uznávaní a kvalifikovaní odborníci!) založili ad acta.

A tak tam žili a žili - šťastní a spokojení. Životní úroveň na blocích se prudce zvýšila, takže nikdo neprotestoval - vězni se sblížili s SS-manny, že po nějaké době už nebylo možno ani říci, kdo byl kdo. A všem to tam vyhovovalo.
A pak kápa Jidáše Havla navrhli i na Nobelovu cenu míru za sametovou revoluci v Auschwitzu. Ale nakonec ji nedostal - dostali ji irští teroristé. Možná proto, že terorista má aspoň nějaké přesvědčení; Jidáš nemá vůbec nic.
-------

Jsou cesti senatori bandou hlupaku?

27. března 2008 v 15:53 | Ross Hedvicek
Pred par dny meli senatori Ceske republiky vzacnou prilezitost napravit zlocin vlastizrady, ktereho se dopustil Vaclav Havel, a to dekriminalizovani komunistu a jejich udrzeni u moci. To je Havlovo dedictvi, tak si hloupeho Vaska historie bude pamatovat. A Senat ted zamitl novelu trestniho zakona, ktera vyslovne zakazuje propagaci komunismu a nacismu a jejich symboly. Trikrat cest a slava tem, kteri hlasovali pro zakon - ale jaktoze jich bylo jen osm?
Podivejte se na nasledujici tiskovou zpravu senatora Matina Mejstrika:
Tisková zpráva 26.3.2008
Komunisté si mohou oddechnout - ODS je ubránila
Novelu trestního zákona, která výslovně zakazuje propagaci komunismu a nacismu a jejich symboly, Senát zamítl. K jejímu předložení přitom paradoxně vyzval sám sebe usnesením č. 550 z roku 2006.
Pro zamítnutí novely hlasovali komunisté, dále čtyři z osmi přítomných sociálních demokratů - a 19 z 25 přítomných členů ODS. Komunisté si oddychli, nemusejí se přejmenovávat a mazat komunistickou propagandu z podkladů pro svůj nadcházející sjezd. Svůj vděk mohou vyjádřit těmto senátorkám a senátorům strany, která má v Senátu většinu:
předsedovi klubu ODS Jiřímu Stříteskému, dále Josefu Pavlatovi, Jaromíru Volnému, Miroslavu Škaloudovi, Jaroslavu Kuberovi, Ivanu Adamcovi, Milanu Burešovi, Pavlu Eybertovi, Daniele Filipiové, Tomáši Jirsovi, Františku Kopeckému, Janu Nádvorníkovi, Tomáši Töpferovi, Jiřímu Oberfalzerovi, Petru Pakostovi, Miloslavu Pelcovi, Jiřímu Pospíšilovi, Vlastimilu Sehnalovi a Karlu Tejnorovi.
"ODS často poukazovala na to, že ke zrušení KSČM měl jedinečnou příležitost počátkem 90. let Václav Havel. Dnes, osmnáct let po listopadovém převratu, vládnoucí ODS zahodila jedinečnou příležitost tuto chybu napravit. Přes všechny uváděné rádobyargumenty se zdá, že jediným důvodem je více než vstřícný vztah ke komunistům ne Václava Havla, ale současného presidenta a čestného předsedy ODS Václava Klause," komentuje Martin Mejstřík.

Mgr. Martin Mejstřík
Senát PČR
Valdštejnské nám. 4
118 01 Praha 1
tel.: 25707 2786
mejstrikm@senat.cz
www.martinmejstrik.cz
---
Mate dost? Jsou opravdu cesti senatori bandou hlupaku? Je ODS stejne neo-komunistickou stranou jako CSSD? Pretrvavajici modla ceskych pseudo-intelektualu anti-chartista Jan Werich kdysi rekl, ze lidi delaji zle veci bud z vlastni blbosti a nebo za cizi penize. Neverim tomu, ze cesti senatori jsou hloupi nebo to delaji za uplatky (i kdyz, vsechno je mozne). Ale zda se byt vic nez jiste, ze se na nich projevuje cesky genofond. Ze jsou jednoduse geneticky "pre-dispozed", aby byli zli. Takova laska ke zlu, kterym komunismus a nacismus byl, to nemuze byt nic jineho nez neco, co se pije s materskym mlekem. V Cesku.

Svědkové Jehovovi.

26. března 2008 v 20:14 | Ladislav Frank Nykl
Ve věznici na Borech v Plzni, kam jsem se dostal potom, byla jiná atmosféra. Už proto, že Bory jsou pevná věznice a také proto, že tam vládl náčelník major Trepka. Ten se prý proslavil tím, že v padesátých letech bil a týral vězně. Teď (v r. 1964) , to už tak nešlo, avšak tolik se toho zase změnit nemohlo. Bylo zde zavřeno několik esesáků (viz Stříbrný), farářů a statkářů. Političtí začali splývat s ostatními nově příchozími a také už nebyli tolik šikanováni. Jeden z kněží byl dokonce se mnou na světnici, kde nás bylo celkově na 20 vězňů.

Byl to člen zakázané církve " Svědci Jehovovi.", kazatel Friesenhängst. Díky němu, jsem měl poprvé příležitost poznat člověka, tak oddaného tomu v co věřil, že mě to až překvapilo.
Byl jsem totiž odkojen padesátými léty a věřící lidé nám byli ve škole předhazováni jako zrůdný přežitek. Tento člověk se ale choval a vystupoval jako bytost, která snad nepatří do tohoto světa. Násilí, lež a přetvářka mu byly naprosto cizí. S každým mluvil slušně a na vulgárnosti neodpovídal. I bachaři se k němu chovali s patřičným respektem. Byl úplně jiný, než dnešní Jehovisté, kteří chodí od domu k domu a jsou někdy až dotěrní. Friesenhängst nikdy a nikomu svoji víru nevnucoval. Kolikrát jsme seděli kolem něho na postelích a on nám vyprávěl biblické příběhy. Uměl sugestivně vyprávět, ale nechtěl nám autoritativně vštípit víru v Boha i když mu i nevěřící vězňové rádi naslouchali. Myslím, že byl z Prahy a protože byla jeho víra zakázána, tajně se scházeli po bytech členů, kde jim jako kazatel četl části Bible. Jeden z jeho věřících ho udal a tak dostal 5 let.
V kriminále jsou tři nejdůležitější věci: Jídlo, kouření a víra v amnestii. Jídlo je samozřejmě na prvním místě, bez kouření se občas musí vydržet (hlavně ve vazbě) a amnestie je krásný sen každého mukla. Když jsme u toho jména mukl. V padesátých letech to byla zkratka - Muž určený k likvidaci, v šedesátých letech to byl - Muž uvězněný komunistickou luzou a pak se ten název změnil na slova - Muž určený k lopatě.
Abych neodbočoval. Onen kazatel s námi nebyl na stejném pracovišti. Zatím co my jsme jezdili betonovat na stavbu do Kaznějova, od dělal ve věznici v kotelně. Jednou jsme přijeli z práce, vzali si ešusy a nastoupili do fronty na oběd. Protože kazatel ještě nepřišel, vyzvedl jsem jídlo i pro něho. Měl totiž díky svému zdravotnímu stavu dietu, takže jeho pár lívanců a čaj pro mě nebyla žádná přítěž. Jen jsme dojedli, objevil se ve dveřích a v ruce měl misku se svou porcí. Řekl jsem mu, že má oběd u mne a tím pádem je šťastný muž, má dvě porce. Zarazil se a prohlásil, že děkuje, ale že to nejde. Jednu porci prý musí vrátit zpátky. Někteří spoluvězni se začali smát, že je blázen, že to stejně snědí kuchaři a ať to tedy nechá nám.
" Nejde to, byl by to podvod a krádež." S těmi slovy se otočil a odešel zpátky ke kuchyni. Skoro nikdo jeho počínání nechápal. On myslel a žil jinak než my, spravedlivě a čestně. Asi proto byl nepohodlný tehdejšímu režimu a jak se dívám dnes kolem sebe i teď by byl mnohými považován za blázna. Zloději a darebáci nebyli tehdy a nejsou dosud žádnou hrozbou, kdežto tihle lidé ano. Ještě že se dnes už za to nemůže zavírat a popravovat. Co je to vlastně za systémy, které se bojí slušných lidí?
Když jsem se některým Jehovistům co u mě bouchali na dveře zmínil o tomto příběhu jednoho jejich kazatele, nechápavě ne mě zírali a pak mi řekli že se musí zeptat co s tím. Nikdo z nich už nepřišel, protože by jim to asi narušovalo jejich program, kde si čtou jen vybrané citáty z Bible a mnoho z nich ani celou Bibli nečetlo. Já jí přečetl několikrát a také jsem jim to řekl. Nevěděli jak mají odpovídat (asi k této situaci neměli instrukce) a tak jsem se s nimi přestal bavit. Když budu chtít, tak si v Bibli počtu sám, bez jejich nařízení co mám číst a co nemám. Kazateli Friesenhängstovi dnes nikdo z nich nesahá ani po paty a tak proto o něm nechtějí mluvit. Ten by nikoho nenutil a jen by potichu vyprávěl a naslouchal.
Ostatně dobře to řekl spisovatel Procházka: "Dnešní moderní člověk si může sáhnou do knihovny i pro Bibli, aniž by se musel nechat pokřtít.!"
L.F.Nykl

Pracovní tábor C - Vykmanovská „vzpoura“.

26. března 2008 v 13:59 | Ladislav Frank Nykl
Psal se rok 1963 a já byl už několik měsíců na "Céčku" ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří. Svoje jméno tábor dostal podle toho, že to byl dříve Centrální lágr pro Jáchymovské doly. Každé ráno, při sčítání na "apelplace" jsme se dívali na kopec před námi. Tam totiž likvidovali poslední dobře viditelnou těžní věž v okolí. Tím se pokoušeli zahladit stopy po táborech z padesátých let. Největší šok jsem zažil, když k nám do eskontního baráku přivezli několik muklů z jednoho již uzavřeného tábora v okolí Jáchymova. To byli lidé, které nemohli pustit do normálního života. Chodili jako mátohy, nevěděli o světě kolem nich a něco si stále mumlali. Jednou jsem nahlédl do jejich umyvárny a viděl jsem, jak se jeden z nich vykadil do plechového žlabu a rukou tam postrkoval svůj trus, jako by to byla ryba. Tak jsem konečně pochopil, co to muselo být za hrůzu, kterou tam v Jáchymovských lágrech museli projít. Nebylo divu, že přišli o rozum a co teď s nimi? Do života venku už nemohli a tak je jednou v tichosti odvezli. Prý někam do blázince, asi do Dobřan.
Nás každé ráno rozváželi eskortním autobusem na stavby v okolí. Mnoho z našich odsouzených také muselo pracovat na výstavbě elektrárny Prunéřov u Kadaně.
Jedné letní neděle (jediný den v týdnu, kdy bylo volno), jsme odpočívali na sluníčku před našimi dřevěnými baráky. Byl krásný letní den a tak jsem si lehl na záda a díval se na modrou oblohu. Ani jsem nevnímal ostnaté dráty kolem. Bylo mi skoro 19 let.
Opodál u drátěného koridoru, hrála parta mladých vězňů fotbal. Skákali, smáli se a křičeli na celé kolo v zápalu hry. Když mluvím o koridoru, z naší strany se jednalo o nízký plot asi ve výšce 1 metru a za ním na 3 metry široký pás cesty, vysypané pískem. Pak následoval hlavní venkovní plot z ostnatého drátu, vysoký na 4 metry. U něj byly v rozmezí 20 - 30 metrů mezi sebou vysoké věže s budkou, zvané špačkárny. V těch boudách byli strážní, mladí vojáci se samopaly.
Fotbal byl už v plném proudu, když tu nakopnutý míč obloukem přistál v koridoru, hned za nízkým plotem. Jeden z mladých hráčů přistoupil k ceduli s nápisem" Vstup zakázán, střílí se bez vyzvání" a zamával na strážného nahoře. Vykřikl na něj, jestli si může za plotem vyzvednout míč a ten na věži mlčel. Vězeň se tudíž domníval, že je to v pořádku a celým tělem se přes nízký plot naklonil do koridoru. Když oběma rukama uchopil míč a pomalu se zvedal, začala střelba! Všichni jsme strnuli a nechápavě se dívali na kolegu, který visel mrtev na drátech.
Okamžitě jsme se rozprchli do baráků, zavřeli okna a dveře a mlčky seděli na spodních palandách. Nevěděli jsme, co se bude dít, jen bylo slyšet amplion táborového rozhlasu, který nás vyzýval, ke shromáždění venku na sčítání. Mlčeli jsme a nikdo se ani nezvedl. Po čase byly slyšet nákladní auta, houkačky policajtů a píšťalky bachařů. Celý tábor byl obklíčen vojáky a Lidovou Milicí, ta měla dokonce lehké kulomety podél drátů namířené na nás. Mlčeli jsme.
Tak proběhla noc a v pondělí ráno nás opět ampliony svolávali, abychom vyšli ven, že se nám nic nestane. Kuchaři už prý mají pro nás připravenou snídani. Mlčeli jsme.
Kolem poledne nám ohlásili, že jsme dnes omluveni v práci a ten voják co střílel, prý bude potrestán. Nám se prý nic nestane, když vyjdeme z baráků po jednom ven a s rukama nad hlavou. Odvolali pohotovost, Milice s kulomety také zmizela a milostivě nám slíbili, že nás nebudou hnát k zodpovědnosti. Všechna ta hrůza skončila relativně dobře. A tak jsme uposlechli a vyšli ven, jinak by následovaly velké tresty za vzpouru. Hlavní kápo tábora "C", kde bylo asi 1.000 vězňů byl vězeň, bývalý plukovník armády Šebesta. Říkalo se o něm, že se v r. 1948 pokusil spolu s dalšími důstojníky, přejít naše hranice na Západ. Asi už na ně čekali a tak se střetli s hlídkou, prý tam zůstal jeden mrtvý pohraničník. Šebesta byl těžce raněn, ale ostatním se útěk podařil. Tak to pak odnesl za všechny. Trest smrti mu pak byl změněn na doživotí a byly mu uzavřeny spisy. To znamenalo, že na něho nespadala amnestie, ani milost prezidenta. Čekala ho jen smrt v kriminále.
Po čase, už venku, jsem se dozvěděl, že tato naše malá "vzpoura" měla být krutě potlačena. Že nedošlo k masakru, můžeme poděkovat jen plukovníku Šebestovi, který přesvědčil horké hlavy z vedení tábora o nesmyslnosti násilí, Jaký paradox, starý voják vyjednává mír.
Po čase jsem se náhodou setkal s bývalým vojákem, jedním z těch, co tam tehdy sloužili jako strážní. Na tenhle případ si už prý nepamatoval, jen se mě ptal, čemu se divím? Vždyť jim neustále na školeních vtloukali do hlavy, že jsme vrahové a všeho schopní diverzanti. To byla prý tenkrát jen taková doba a za to už dnes nikdo nemůže.
Opravdu nikdo?
L.F.Nykl.