Anti-amerikanismus v Cesku? Vazne?

29. března 2008 v 14:20 | Ross Hedvicek
Dostal jsem tenhle email od jednoho novinare z Ceska, ktery chce zustat z dobrych duvodu nejmenovan:
"Je dobře, že tento dokument z nizozemské produkce si Češi můžou zhlédnout i z jiných blogů než tady v Česku. Stbáky založená fašistická Národní strana totiž jako jediná, představ si, u nás tento film vysílá. A hlupáci Češi si zase (jako už tolikrát) nepoloží otázku:"Jaktože tato fašistická strana propaguje film,který je silně proti-islamofašistický, a kde se v závěrečných titulcích mezi výčtem zločinů historie světa vedle komunismu vyskytuje právě i německý fašismus-touto stranou u nás tolik podporovaný....
Vysvětlení je velice jednoduché: V Česku je momentálně silný antiamerikanismus(opravdu neskutečný, viz Stbáky ovládané diskuze týkající se např. války v Iráku), a jelikož tento film dává Bushově administrativě zapravdu, musí to naši komunističtí propagátoři nějak zdiskreditovat.....
Myslím,si že je správné tento sugestivní film vysílat, i když mezi osobnosti světa,kterých si nejvíce vážím, jsou právě muslimové-jako A.Sistani. N.Maliki, policisté a vůbec všichni občané Iráku,kteří s těmito islamofašisty bojují v první linii. Západ totiž mus právě ty umírněné podpořit,a jedině USA to jako jedinní (pokolikáté už v historii),správně chápou."
Takze jsme tam zas. Je Cesko uz ZASE na strane nepritele?
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Frank Frank | E-mail | Web | 29. března 2008 v 14:49 | Reagovat

Tenhle článek je rozumný a hodně osvětluje. jen je mi neustále nepochopitelné, jak mohou Plzeňáci a vesnice poblíž tolik nenávidět Američany. Vždyť je v r. 1945 osvobodili právě ti, proti nímž dnes brojí. Plzeň byla začátkem května 1945, jediné velké české město, které je vítalo se slávou. Jak je ta lidská paměť nedokonalá. Vždyť celou čtvrtinu naší republiky osvobodia americká vojska, na které Stalinovi pohrobci dnes nadávají.Kde je úcta k padlým Americkým vojákům a slušnost v poděkování za naši svobodu? Docela mi to bolševické šílenství připomíná pokřik na 1.máje." Ten kdo stojí na chodníku podporuje Ameriku!" Nedávno jsem na tohle téma napsal článek do zdejších západočeských novin a samozřejmě nevyšel. Snad se báli, že jim komunisti vynadají. Zde je:

  Malá slavnost.

Pondělí 22. květen 1950.

. Dne 6. května 1945 v 8.15 min. 16. obrněná divize Třetí Armády generála George Pattona, osvobodila české město Plzeň od Němců. V r. 1950 v polovině dubna oznámilo U.S. Velvyslanectví v Praze československé vládě o amerických záměrech, že udělají malý obřad v Plzni k v oslavě pátého výročí osvobození města. Z Československého Ministerstva zahraničí přišla okamžitá a chladná odpověď: "Se zřetelem ke skutečnosti, že československá vláda organizuje oslavy . . . k osvobození republiky ... nelze uvažovat o tom, že by byly oslavy Americké Ambasády vhodné."

Týden na to, pak Ministerstvo zahraničí poznamenalo, že český premiér Antonín Zápotocký přijede do Plzně oslavit osvobození po svém vlastním způsobu. Ten pak vystoupil s projevem  v hale Plzeňské Škodovky, kde mimo jiné řekl: "My nikdy nezapomeneme, že to byli naši bývalí západní spojenci kteří v Mnichově . . . oslabili a zničil naši obranu . . . Proto nemůžeme věřit , že západní kapitalistické státy nějak přispěly k tomu, co se týká  naší svobody a nezávislosti. Jestliže někdo bojoval za naši svobodu a opravdu porazil a vyhnal německé vetřelce, tak to byla výhradně hrdinná sovětská armáda." Pak jménem dělníků fabriky Škoda,  Zápotocký předal lokomotivu  ruské delegaci jak dar "našemu milovanému Stalinovi."

Nedaleko od místa, kde ministerský předseda mluvil, stál základní kámen pro nedokončený pomník  Americkým jednotkám které osvobodily Plzeň.

Ze starých amerických novin přeložil a upravil. L.F.Nykl.

2 krone krone | 29. března 2008 v 14:49 | Reagovat

Fitna je podla mna dost slaby film. Tento je daleko zaujimavejsi:

Obsession: Radical Islam's War Against the West

je na youtube v 10-tich castiach.

tu je link na prvu cast: http://www.youtube.com/watch?v=gMLJJEDDDGc&feature=related

Je podla mna dost zarazajuce, ze sledovanost ma iba nieco pod 20tisic a to je tam uz vyveseny zhruba 1 rok. Fitna ma sledovanost nieco pod 5 milionov a to sa vysiela len par dni :/

3 Ondra Ondra | 29. března 2008 v 14:58 | Reagovat

Nejmenovaný novinář je taky pěknej magor:)

4 Rasputin Rasputin | E-mail | 29. března 2008 v 15:15 | Reagovat

Magor jsi ty Ondro a pochybuji, ze se  

v te tve blbe makovici nekdy rozsviti

5 martin461 martin461 | 29. března 2008 v 16:06 | Reagovat

S nazorom toho novinara sa neda nesuhlasit; antiamerikanizmus ide ruka v ruke s naivnym obdivom ku lavicovej uchylke zvanej komunizmus; nad tym, co sa clovek moze dnes docitat v prostredi CZ/SK internetu, zostava rozum stat... s typickym prikladom uzitocneho idiota sa mozno zoznamit na blogoch ondrovic.blog.sme.sk a ondrovic.blog.respekt.cz

6 jony jony | 29. března 2008 v 16:52 | Reagovat

Tonda Zapotocky delal kapa v lagru a podilel se velkou merou na tech nejhnusnejsich zverstvech to znamena na popravach jsou a existuji dukazy ze se na tom osobne podilel SSaci ho meli radi a taky za to byl odmenovan to jenom tak pro ty kteri nevedi co cini Ondra Rasputin zname eso martin 461 atd. takoveho sme meli presidenta a protoze mu ta zizen po krvi zustala i povalce tak nechal popravit nevinne TZN. politicke vezne to proto aby ho meli radi v Moskve fasistickokomunisticka zruda a sadista nic vic nic min!

7 Veruna Veruna | E-mail | 29. března 2008 v 16:58 | Reagovat

Zdá se, že jste nikdo nedávali pozor a nevíte tedy, oč v tom filmu vlastně jde.Je to jen o určitých místech v Koránu,která většina imámů raději zapírá. Jde o to, že v nich jsou mohamedáni nabádáni k agresi proti nevěřícím, proti ženám, atd. Vždy je útržek textu o který jde, ilustrován agresivní akcí islamistů. Těch akcí bylo už pochopitelně víc, než film ukazuje. Není srovnatelný s výše jmenovaným filmem o válce radikálního Islámu proti Západu.Který je na You Tube už dlouho a nikdo proti němu kupodivu ani nepípnul. Nejvíc proti filmu Fitna  protestují ti, kteří ho vůbec neviděli, například v Indonesii, (tam nabádá imám, který se právě vrátil z vězení, k honu na nevěřící, zejména turisty) a v Iráku. atd.

Vyhecovaní svými radikálními náboženskými vůdci pálí tito pitomečkové nizozemské  a americké vlajky a podobně. Češi o tom vcelku vědí také starou bačkoru a jsou jako obvykle rádi, že oni jsou hodní a z obliga. Jenže netuší, že je to jen zatím. Absolutní něvěřící nejsou u islamistů také nijak v oblibě.

8 pat patachon pat patachon | 29. března 2008 v 18:00 | Reagovat

Rostíku, ten email nepsal novinář!! Ten psal někdo kdo neumí moc česky! Jsou tam gramatické chyby a slovosled je taky slabší! Jinak popis dokumentu " Fitma" je jen slátanina s úmyslem zbytečné provokace. Je ale krásné že dáváš holandského extrémistu , české nácínky a Bushe do jedné skupiny.........!!

9 Ondra Ondra | 29. března 2008 v 18:34 | Reagovat

Veruna: Přesněji, být ateistou je podle islámu to nejhorší;) Poté mnohobožství, ty jsou téměř na stejno. Křesťanství a judaismus jsou brány jako nedokonalí předchůdci islámu.

Rasputin::)To nemění na tom že ten novinář musel být magor, to musíte přece uznat...

jony: To je známá věc a ostuda.

10 Karel Karel | 29. března 2008 v 20:21 | Reagovat

Jako obvykle Cesko JE na strane nepritele.

Co s nim udelame,jak ho zpacifikujeme ,aby neohrozovalo cely svet ?

11 gen.Brown,NATO gen.Brown,NATO | E-mail | 29. března 2008 v 20:35 | Reagovat

Karle,navrhuji ZBOMBARDOVAT

12 Jozef Jozef | 29. března 2008 v 22:08 | Reagovat

Proč otázka ZASE ?  Česko bylo od kdy je Ceskem jen a jen na straně nepřítele.

13 Aladar Aladar | 29. března 2008 v 23:09 | Reagovat

Mas pravdu Jozef,preco otazka ZASE ?

Navrhujem tak ako gen. Brown zbombardovat tych Cechunov a este ich obohnat ostnatym drotom.

Ved im nestaci ze vyvolavaju vojny,a bojuju proti vsetkym ako  to zdokumentoval uz Alois Jirasek,treba na nich bic.A bit ich po holej riti a tych co sa nezmestia do koze, tych trepat mokrou handrou cez drzky.

14 pat patachon pat patachon | 29. března 2008 v 23:11 | Reagovat

Hele bojovníci od kompu,  vás stačí vzít  palcátem přes držku a zadupat. Potlučete se sami!

15 vonpetrinerhehe vonpetrinerhehe | E-mail | 29. března 2008 v 23:37 | Reagovat

Abychom  to  upresnili:  krestane,  zidi, a  uctivaci  model  jsou  na  spolecenskem  zebricku  islamskeho  sveta  nekde  mezi  prasetem,  psem  a  zenskou.  Jakekoliv  spolcovani  muslimu  a  "nevercu"  se  nedoporucuje.  K  tomu  jsou  vychovavany  deticky  od  malicka.  Mezi  99ti spanilymi  jmeny  Allaha  chybi  "Milosrdny"  a  "Odpoustejici".  Momentalne  je  v  Evrope 54 milionu  muslimu.

Videl jsem  tech  15  minut  a  nenasel  jsem  tam  nic, co  neni  pravda,  naopak,  mnoho  veci  tam  chybelo.  Tak  proc  takovy poprask?

16 pat patachon pat patachon | 30. března 2008 v 8:09 | Reagovat

Proč nemá svět rád kobylky? Významným faktorem v (sebe)pojímání USA je pocit, který je možno nazvat „syndromem vyvoleného národa". Dominantní část evropských kolonistů, kteří posléze vytvořili USA, je nábožensky zakotvena v protestantismu a nese si sebou protestantský (až kalvinistický) důraz na predestinaci, respektive Boží řízení světa. Zjednodušeně řečeno to znamená, že nic se neděje proti boží vůli, tedy cokoliv se stane, je s boží vůli v souladu, čili je to vlastně boží vůle sama, a člověku vůbec nepřísluší o tom pochybovat. V Americkém prostředí se tento pocit silně projevil po počátečních útrapách války za nezávislost a několika dalších válek (hlavně s Británií), kdy Američané skutečnost, že přežili (či dokonce zvítězili) chápali jako jednoznačný výraz boží vůle a důkaz toho, že Bůh si přeje, aby Američané existovali a prosperovali, respektive že americký model společnosti je lepší, ostatním nadřazený. Odtud je již jen krůček k pocitům mesianismu a přesvědčení, že Američané mají ne právo, ale přímo povinnost šířit svůj model společnosti po světě, že je to jakési jejich civilizační poslání, určené jim přímo Bohem, od kterého nesmí ustoupit za žádnou cenu, ani za cenu násilí a utrpení. Většinou utrpení těch druhých, barbarů, které je třeba civilizovat. Tento pocit je hybnou silou přinejmenším části americké společnosti a z ní odvozené politiky, zejména té zahraniční. Spojené státy jsou totiž, přes veškerou proklamovanou svobodu, silně nábožensky založená společnost. Člověk se nesmí nechat zmást uvolněnou atmosférou kosmopolitních megapolí, či dostupností pornografie.

17 pat patachon pat patachon | 30. března 2008 v 8:09 | Reagovat

To vše je pouze slupka, pod kterou se skrývá země svázaná křesťanskou (zejména protestantskou) ortodoxií, místy hraničící s fanatismem. Americká společnost je v zajetí étosu křížových výprav a neustále bojuje s hříchem a bezbožností, ať již je to islám, komunismus, potraty, nemanželské děti, alkoholismus, atheismus, vyučování Darwinovy evoluční teorie na školách a tisíce dalších věcí, o kterých Evropana ani nenapadne, že by je někdo chtěl regulovat či zakazovat. Skutečnost je totiž taková, že oč je v USA více svobody ekonomické, o to méně je v nich svobody duchovní. Přičemž ta pověstná ekonomická svoboda je spíše iluze, která je dána tím, že v USA jsou (z historických důvodů) slabé odbory, v podstatě neexistuje ochrana zaměstnance a jsou velmi nedostatečné sociální a zdravotní programy, což jsou všechno okolnosti evropskou (českou rozhodně) pravicí považované za důkaz ekonomické svobody. Regulace kapitálového trhu a ekonomiky vůbec však v USA existuje a je poměrně silná, i když je na rozdíl od Evropy zaměřena spíše na ochranu investorů a investic, než na ochranu spotřebitele a životního prostředí. Dalším významným faktorem, určujícím americkou mentalitu, je „komplex pohyblivé hranice." Původní indiánské osídlení bylo velice řídké a bílí kolonisté byli zpočátku rovněž nepočetní. Amerika byla velká a lidí málo a bílá kolonizace šla postupně od východního pobřeží, kde byly přístavy spojující Ameriku s evropskou pravlastní, směrem na západ. Jak kolonisté postupně pronikali stále dál a dál na západ, posouvali i hranici osídlení. Hranice osídlení byla zároveň západní hranicí USA – za ní ležela již jen nespravovaná teritoria. Jak postupovala kolonizace, posouvala se tato hranice stále dál na západ – byla to pohyblivá hranice. Než kolonisté dospěli k pořeží Tichého oceánu, uběhla poměrně dlouhá doba. Za tuto dobu si Američané zvykli na to, že je stále kam postupovat, že je stále kde brát, že zdrojů je dostatek a jsou nevyčerpatelné a není proto třeba s nimi šetřit, není třeba brát ohledy na následky svých činů, protože na Západě je stále dostatek všeho. Tak vznikla americká „těžařská mentalita" – přijít, vytěžit, odejít. Je tak hluboce zakořeněna v americké mentalitě, že se podle ní Američané chovají vždy a všude. Odtud pramení Americká arogance, přesvědčení, že svět byl stvořen pro ně a oni si mohou brát co chtějí, kde chtějí, kdy chtějí a jak chtějí, protože „na Západě je ještě dostatek." Nedokáží pochopit, že žádný Západ již neexistuje, že zabrali celý kontinent, že již není „země nikoho," kterou by mohli vytěžit, že již neexistují zdroje, které zatím nikdo nevyužívá a nikdo nepotřebuje.

18 pat patachon pat patachon | 30. března 2008 v 8:09 | Reagovat

Americká mentalita je poznamenána ještě jedním významným faktorem, a tím je nedostatek pokory. Spojené státy zatím nezažili porážku. Dílčí neúspěchy ano, ale nikoliv konečnou, totální porážku. Všech dosavadních válek se účastnili dobrovolně, vedli je mimo své území a nemálo na nich zbohatli, protože na hony vzdáleni od bojišť, uchovali se veškerý svůj produkční potenciál. Američanům tak chybí evropská traumatická zkušenost dvou světových válek, spálené země a genocid. (Genocidu původních Indiánů nelze počítat, protože v ní byli takřka 100% úspěšní a není nikdo, kdo by ji neustále, na rozdíl například od holocaustu, připomínal.) Děsivý důsledek této chybějící zkušenosti je ten, že pro Američany je válka silácká zábava, dobrodružství, na kterém se dá pohádkově vydělat, a přitom je to vše bezpečné, protože se to odehrává někdo daleko a děje se to cizím lidem, někomu, koho si Bůh nevyvolil. Tato americká povýšenost a lhostejnost k druhým je zdrojem velkého utrpení na celém světě. Vím že to zní krutě, ale dokud USA nezažijí porážku, skutečnou porážku, která by je naučila pokoře, budou nebezpečné nejenom svému okolí, ale i sami sobě.

19 pat patachon pat patachon | 30. března 2008 v 8:10 | Reagovat

Již zmiňovaná absence intenzivní zkušenosti s feudalismem, který Američané chápou především jako stát coby osobní vlastnictví panovníka, se odráží v americkém způsobu chápání sociálních jistot a roli státu v sociální oblasti. Američané mají totiž tendenci chápat podpory v nezaměstnanosti, sociální dávky a jinou obdobnou pomoc nikoliv jako pomoc lidem v nouzi, ale jako nástroj, jímž se stát snaží připoutat občany k sobě a učinit je na sobě závislými. Jakékoliv transfery prostředků od bohatých k chudým jsou tak ve Spojených státech považovány za čistě dobrovolné a pro příjemce v podstatě ponižující. Tento systém „aktivní lhostejnosti" dokáže poměrně dobře fungovat v časech konjunktury, v čase recese či krize však velmi rychle vede k nárůstu chudoby, beznaděje a prohlubování sociálních rozdílů. Potřeba nějak uvést tuto empirickou zkušenost v soulad se sociálním cítěním a proklamovanými svobodami člověka vedla ke vzniku doktríny „sociálního darwinismu," která zdůvodňuje, proč je správné a nevyhnutelné, že jsou chudí stále chudší a bohatí stále bohatší, a proč je jakýkoliv soucit s chudými, či dokonce jejich podpora nejenom nežádoucí, ale přímo škodlivá. Sociální darwinismus vychází z Darwinovy evoluční teorie a tezí o přirozeném výběru a aplikuje je na společnost. Podle sociálního darwinismu funguje „přirozený výběr" i mezi lidmi a společenskými skupinami a přežívají jen ti silnější, zatímco ti slabší jsou zničeni a eliminováni. Pomáhat lidem v nouzi je z pohledu sociálního darwinismu podobné, jako snažit se přimět ryby, aby přežívaly na poušti.

20 pat patachon pat patachon | 30. března 2008 v 8:10 | Reagovat

Američané se vyznačují tím, že milují svobodu. Milují ji nade vše a milují ji tak vášnivě, že pro její zachování jsou ochotni obětovat vše – včetně svobody samotné. Zejména, jde-li o svobodu druhých. Američané jsou ve své podstatě nesmiřitelní bojovníci proti zlu. Odmítají jakékoliv kompromisy se zlem, odhodlaně s ním bojují a neváhají nasadit všechny síly, aby od něj osvobodily celý svět, každého, ať chce či nechce. V případě Američanů je to především jejich sebestřednost, která jim v kombinaci s jejich nekompromisním způsobem myšlení znemožňuje tolerovat odlišné tradice a kultury. Američané totiž posuzují vše pouze skrze sebe. Co je jako oni, je dobré, co se odlišuje, je zlé, a musí být vykořeněno. Takto cítí, takto žijí, takto myslí a proto se ve jméně velkých ideálů chovají jako barbaři, šíří hrůzu a nevíru ve spravedlnost po celém světě a úspěšně diskreditují západní hodnoty svobody a demokracie všude, kam vstoupí noha jejich vojáka či peníze jejich investorů. Pokud Spojeným státům nevyroste v nejbližší době konkurence, budou Spojené státy v blízké budoucnosti představovat nejvážnější ohrožení svobody a demokracie ve světě. A toto nebezpečí potrvá do té doby, dokud si budou Spojené státy myslet, že cokoliv mohou učinit, je správné učinit. Vyléčit je může pouze protiváha v podobě dalšího mocenského centra, které však s nimi bude mít společného dost na to, aby jej nemohly přejít mávnutím ruky, a které je donutí zamyslet se samy nad sebou a respektovat alespoň nějaká pravidla.

21 pat patachon pat patachon | 30. března 2008 v 8:11 | Reagovat

Dějiny Spojených států amerických v podání amerických historiků G.B. Tindalla a D. E. Shi,

22 jony jony | 30. března 2008 v 11:26 | Reagovat

jo spatne se to cte zejo Ondro  pro vsechny co radi poucuji !

CESTI MUSLIMOVE VYHLASILI SVATOU VALKU DZIHAD! euArabia.cz plus video tak se na to mrknete a nezapomente zase poucovat hlavne ti kteri si mysli ze jsem ostuda a podobne

23 vonpetrinerhehe vonpetrinerhehe | E-mail | 31. března 2008 v 0:54 | Reagovat

Kdokoliv  ma  chut  prostudovat  Historii  USA prezentovanou  Pat Patachonem,  je  k  dostani  na  Amazon - 35 novych  i  starych  exemplaru,  cena  $0.01,  tak  nejak  se toho  nemohou zbavit.  Nelze  se  divit.

24 trodas trodas | E-mail | Web | 1. dubna 2008 v 12:22 | Reagovat

Antiamerikanismus? Ale kdeze :)

Jen si pamatujeme, jak vypada Americká zahraniční politika - http://trodas.wz.cz/am/ ;)

25 jony jony | 1. dubna 2008 v 13:29 | Reagovat

stav je opravdu tristni kdekoliv byste se chteli bavit na to tema tak to radeji ani nezkousejte se zlou byste se potazali vim o cem mluvim tam kam to dotahli ma hodne velky podil p. Hradni a jenom sae usmiva jak tady se vsemi v......bal jak ze to rikal jeho byvali pritel Ruml.J.? pozor na Klause rad provokuje a zda se ze na ty provokace slisi spousta ovecek je to pry pul na pulja si myslim ze je to jeste horsi! Paumer a Mvasinove by meli Mirovi tu plaketu omlatit o hlavu !

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama