Svědkové Jehovovi.

26. března 2008 v 20:14 | Ladislav Frank Nykl
Ve věznici na Borech v Plzni, kam jsem se dostal potom, byla jiná atmosféra. Už proto, že Bory jsou pevná věznice a také proto, že tam vládl náčelník major Trepka. Ten se prý proslavil tím, že v padesátých letech bil a týral vězně. Teď (v r. 1964) , to už tak nešlo, avšak tolik se toho zase změnit nemohlo. Bylo zde zavřeno několik esesáků (viz Stříbrný), farářů a statkářů. Političtí začali splývat s ostatními nově příchozími a také už nebyli tolik šikanováni. Jeden z kněží byl dokonce se mnou na světnici, kde nás bylo celkově na 20 vězňů.

Byl to člen zakázané církve " Svědci Jehovovi.", kazatel Friesenhängst. Díky němu, jsem měl poprvé příležitost poznat člověka, tak oddaného tomu v co věřil, že mě to až překvapilo.
Byl jsem totiž odkojen padesátými léty a věřící lidé nám byli ve škole předhazováni jako zrůdný přežitek. Tento člověk se ale choval a vystupoval jako bytost, která snad nepatří do tohoto světa. Násilí, lež a přetvářka mu byly naprosto cizí. S každým mluvil slušně a na vulgárnosti neodpovídal. I bachaři se k němu chovali s patřičným respektem. Byl úplně jiný, než dnešní Jehovisté, kteří chodí od domu k domu a jsou někdy až dotěrní. Friesenhängst nikdy a nikomu svoji víru nevnucoval. Kolikrát jsme seděli kolem něho na postelích a on nám vyprávěl biblické příběhy. Uměl sugestivně vyprávět, ale nechtěl nám autoritativně vštípit víru v Boha i když mu i nevěřící vězňové rádi naslouchali. Myslím, že byl z Prahy a protože byla jeho víra zakázána, tajně se scházeli po bytech členů, kde jim jako kazatel četl části Bible. Jeden z jeho věřících ho udal a tak dostal 5 let.
V kriminále jsou tři nejdůležitější věci: Jídlo, kouření a víra v amnestii. Jídlo je samozřejmě na prvním místě, bez kouření se občas musí vydržet (hlavně ve vazbě) a amnestie je krásný sen každého mukla. Když jsme u toho jména mukl. V padesátých letech to byla zkratka - Muž určený k likvidaci, v šedesátých letech to byl - Muž uvězněný komunistickou luzou a pak se ten název změnil na slova - Muž určený k lopatě.
Abych neodbočoval. Onen kazatel s námi nebyl na stejném pracovišti. Zatím co my jsme jezdili betonovat na stavbu do Kaznějova, od dělal ve věznici v kotelně. Jednou jsme přijeli z práce, vzali si ešusy a nastoupili do fronty na oběd. Protože kazatel ještě nepřišel, vyzvedl jsem jídlo i pro něho. Měl totiž díky svému zdravotnímu stavu dietu, takže jeho pár lívanců a čaj pro mě nebyla žádná přítěž. Jen jsme dojedli, objevil se ve dveřích a v ruce měl misku se svou porcí. Řekl jsem mu, že má oběd u mne a tím pádem je šťastný muž, má dvě porce. Zarazil se a prohlásil, že děkuje, ale že to nejde. Jednu porci prý musí vrátit zpátky. Někteří spoluvězni se začali smát, že je blázen, že to stejně snědí kuchaři a ať to tedy nechá nám.
" Nejde to, byl by to podvod a krádež." S těmi slovy se otočil a odešel zpátky ke kuchyni. Skoro nikdo jeho počínání nechápal. On myslel a žil jinak než my, spravedlivě a čestně. Asi proto byl nepohodlný tehdejšímu režimu a jak se dívám dnes kolem sebe i teď by byl mnohými považován za blázna. Zloději a darebáci nebyli tehdy a nejsou dosud žádnou hrozbou, kdežto tihle lidé ano. Ještě že se dnes už za to nemůže zavírat a popravovat. Co je to vlastně za systémy, které se bojí slušných lidí?
Když jsem se některým Jehovistům co u mě bouchali na dveře zmínil o tomto příběhu jednoho jejich kazatele, nechápavě ne mě zírali a pak mi řekli že se musí zeptat co s tím. Nikdo z nich už nepřišel, protože by jim to asi narušovalo jejich program, kde si čtou jen vybrané citáty z Bible a mnoho z nich ani celou Bibli nečetlo. Já jí přečetl několikrát a také jsem jim to řekl. Nevěděli jak mají odpovídat (asi k této situaci neměli instrukce) a tak jsem se s nimi přestal bavit. Když budu chtít, tak si v Bibli počtu sám, bez jejich nařízení co mám číst a co nemám. Kazateli Friesenhängstovi dnes nikdo z nich nesahá ani po paty a tak proto o něm nechtějí mluvit. Ten by nikoho nenutil a jen by potichu vyprávěl a naslouchal.
Ostatně dobře to řekl spisovatel Procházka: "Dnešní moderní člověk si může sáhnou do knihovny i pro Bibli, aniž by se musel nechat pokřtít.!"
L.F.Nykl
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Jaromir Masa Jaromir Masa | E-mail | Web | 26. března 2008 v 22:19 | Reagovat

Opět prima, primisima. Pokracujte, je to prima poctenicko. Je to, jak to bylo, bez toho bolestinstvi. Dava mi to prostor k premysleni.

Jde prave o ten prostor. Vyzaduje to ovsem take mozek a vycistene usi.

Treba je to pro nekoho prilis vysoky pozadavek. Dekuji.

2 Sam Sam | 26. března 2008 v 23:08 | Reagovat

V šedesátých letech jsem měl staršího kamaráda Frantu Wolfa, který se vrátil v roce (tuším)64 z kriminálu, kde si odseděl 13 let, protože odmítl amnestii v roce 1960, že nemůže žádat o milost, když nic špatného neudělal... a ten mi vyprávěl jak na začátku padesátých let nechali bachaři nastoupit Svědky Jehovovy na Vánoce nahé na plac a lákali je do vytopených baráků a ke štědrovečerní večeři, když se vzdají víry. Ani jeden z nich to neudělal a všichni tam pomrzli. Ano zmrzli na smrt a poslední z nich padl k zemi po 48 hodinách. Myslím, že se to stalo v Jáchymově, ale nejsem si lágrem zcela jist. Franta měl vždy ke Svědkům úctu a já ji mám od jeho vyprávění také i když jejich víru nezdílím.

3 trodas trodas | E-mail | Web | 26. března 2008 v 23:59 | Reagovat

Skoda, ze dnesni Jehovisti, to je jen takova doterna pakaz bez vnitrni sily... Nejak nam je ta doba devalvovala, ci co...

4 Jiri Brezina Jiri Brezina | E-mail | Web | 27. března 2008 v 0:27 | Reagovat

Pouha cest a civilni kuraz, jake to vzacnosti... Ne, ze bych neveril v Boha. To jsou tyto vzacnosti mozne jenom s bozi pomoci?

5 Luis Luis | 27. března 2008 v 4:25 | Reagovat

Mel jsem Jehovistu za souseda. Vzdy jsme si dobre popovidali a  on me nikdy na nic nelamal.Vazim si ho dodnes. Taky byl vyjimka mezi lidmi z meho okruhu. Mam proste smulu, ze mi porad nekdo chce neco vnucovat. Nekolikrat jsem na to v zivote seredne doplatil.

Jinak to co dnesni Jehoviste zvolili za taktiku - to obchazeni po domech vylozene pro "carku" to zdegraduje kazda pozitiva. Vypral jsem od dveri  uz takove i tady v Kanade.

Obcas se dostanu k casopisu Watch Tower a tam se da najit zajimave cteni.

Ale nikdo ze me nejakeho -istu nebo -itu uz nikdy neudela.

6 janocech janocech | 27. března 2008 v 4:40 | Reagovat

Bohuzel Jehoviste neuznavaji Krista jako Boha, vykupitele, a celou Bibli jak je psana, takze jsou vlastne typicka sekta, bez spaseni.

7 jony jony | 27. března 2008 v 11:51 | Reagovat

ja mel tu cest se setkat a nakonec i pracovat s Polakem ktery byl jehovista vse bylo dobre az do vanoc 2005 kdy jsme si ho dovolili pozvat na besedu neco pojist a popit nikdy bych nepredpokladal ze potkam Polaka a bude jehovista a ze se se zlou potazu protoze jsem nevedel ze vanocni svatky neslavi neuznavaji Boha ATD. stalo se v Anglii a ze jsme pro ne v tu chvili byli neprijatelni zlobyli se na nas dodneska jsem nepochopil proc hravali jsme po vecerech zoliky ale najednou s tim byl konec prestali chodit na navstevy a vice se nam vyhybali divni to lide neverim jim a mam za to ze to neni vira ale pouze sekta ktere se je treba vyhnout jinak dekuji za clanek viry a slusnosti uz je opravdu malo pokusme se to napravovat

8 Lapup Lapup | E-mail | 27. března 2008 v 14:41 | Reagovat

Sekta to je. Bez diskuze. I tady k nam nekolikrat zavitali a ukazovali jejich literaturu. Spis to bylo pro deti, jak pro dospele. Jehovismus je jejich vira. Neminim ji nikomu brat. Taky si nenecham zadnou vnucovat. V Boha se da verit i bez nich a bez kohokoliv jineho. V podstate jde o penize. Kdyz bych si mel vybrat mezi Jehovem a valkou, beru Jehovisty! Beru mensi zlo!

9 Karel Jemelka Karel Jemelka | E-mail | 27. března 2008 v 20:52 | Reagovat

Kdysi, v roce 1989, jsem nic zlého netuše popřál jedné paní šťastné a veselé vánoce. Pes by si ode mne kůrku nevzal. Tak mě snad ani na vojně nikdo neseřval. Ona paní a dospívající dcera s daly k Jehovistům. Manžel a dospívající syn zůstali normální. CHlapi slavili Vánoce, strojili stromek, ženský jim to bojkotovaly. Zhruba po pěti letech se pan manžel uchlastal a ze syna se stala další ovečka sekty.

10 mM mM | 27. března 2008 v 23:57 | Reagovat

Známý mi někdy v 1978 vyprávěl, jak ho Svědci Jehovovi totálně fin. zruinovali a jakou mu pak dalo práci se z jejich vlivu vymanit. A to se jednalo o v ČSSR zakázanou sektu. Stal se z něj alkoholik.

11 Sam Sam | 28. března 2008 v 8:11 | Reagovat

Oni berou bibli doslova a tak věří pohádkám, že tygr se bude pást vedle ovce na louce...(na př.) a to jejich chození po lidech je způsobeno výrokem v bibli, že až přijde konec, zachrání se pouze církev, která bude rozšiřovat Ježíšovo učení po celé zemi a ve všech jazycích. O to se snaží a doufají, že to už brzo nastane, proto to klepánína dveře a nabízení učení. Dokonce vypočetli, že se jich zachrání 144 000 (vypočteno z bible). K smíchu, ale správně předpověděli začátek i konec první světové války (někdy kolem roku 1875)a druhé taky. Tam si ovšem vylámali zuby neb předpověděli, že po druhé světové válce ještě nevyhynou všichni, kteří zažili první světovou válku a přijde konec světa jak ho známe a to se očividně nestalo. Od té doby nic nepředvídají a nevypočítávají. Jestli to je "jenom" sekta by se ale dalo pochybovat neb jich po celém světě už je asi 15 milionů.

12 Svědek jehovův Svědek jehovův | 2. října 2009 v 16:07 | Reagovat

[6]: Uznávají Ježíže Krista jako vykupitele. Bůh je ale Jehova a ne Ježíš Kristus.

13 Svědek Jehovův Svědek Jehovův | 2. října 2009 v 16:10 | Reagovat

Co se týče té dotěrnosti,opravdu jsou někdy neodbytní. Nicméně kdyby měli čekat až za nimi lidé sami přijdou,pak by jich boha poznalo mnohem méně. :-)

A nedělají to jen z dotěrnosti nebo nebo pro něco, ale z lásky k lidem.

14 Svědek Jehovův Svědek Jehovův | 2. října 2009 v 16:13 | Reagovat

[11]: Zachrání se všichni kdo se chovají tak jak mají. Co se týče těch 144 000, to jsou lidé, kteří byli vybrání pro vládnutí v nebi.

15 Jana Jana | E-mail | 18. srpna 2014 v 22:55 | Reagovat

Já mám přítelkyni a ta je svědek   Jehovův a ta je moc hodná a slušná mám ji ráda i když studuji bibli 4roky tak mě nepřesvědčila a ani nepřesvědčí mám za sebou moc těžkostí co život dává jen trápení a nemoce jsem stará a mě nikdo nezmění, někdy už jsu na konci a nevím jak dál už chci mit klidod života a Pavla je hodná a slušná a udivuje mě její víra sbohem JN

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama