I pro vás si přijdou chlapi v kožených kabátech...

4. prosince 2008 v 18:15 | Ross Hedvicek |  Clanky vzpominkove a recyklovane
Jsem dostatečně starý na to, abych si pamatoval poválečnou módu kožených kabátů. Kožený kabát, většinou hnědý, jen někdy černé barvy, naháněl strach a byl spojen se spoustou asociací. Údajně to bylo oblíbené oblečení příslušníků gestapa (ty jsem osobně nezažil, ty druhé ano) a komunistické gestapo to jen převzalo - metody, konfidenty, kabáty, všechno. Já vím, že jsem často obviňován z generalizace a to plačící čeští vlastenci nemají rádi, já ale považuji generalizaci za docela efektivní analytickou metodu. V hnědém koženém kabátě málokdy vězel někdo obtloustlejší, téměř vždy to byl člověk poválečně hubený, střední postavy, ostře řezaných rysů, jako z těch zfalšovaných fotografií Lidových milicí z února 1948, vždy to byl kuřák. Na hlavách měli tihle týpkove rádiovku a nebo bekovku, tyrolské klobouky úplně zmizely - byla by to příliš silná asociace s německým gestapem a naši grázli se přece jen chtěli trošinku odlišit, aspoň vizuálně.

A téměř vždy měli chlapi v kožených kabátech služební motocykl (ano prosím, SLUŽEBNÍ). To si vy mladí vlastenci už nepamatujete, vy si nepamatujete ani spartaka, natož Jawu 500 Ogar, tak buďte zticha, odpusťte si neinformované komentáře a čtete, ať se něco dozvíte. Motocykly musely být v té šílené zemí přihlášeny i na vojenské správě, kdyby náhodou váleční štváči z Vólstrítu chtěli zničit výdobytky míru v JZD Kojetín, tak majitel motocyklů Jawa 250 pérák a nebo CZ 125 kývačka musel osobně přijet na vojenskou správu do Přerova a odevzdat motorku armádě, aby na ní vojáci mohli uniknout na Ukrajinu a zaujmout obranné pozice. Tohle nařízení platilo snad až do osmašedesátého roku. Chlapi v kožených kabátech ovšem měli své stálé motocykly, většinou dvouválce třistapadesátky a pětistovky. Tmavočervené barvy - jiná se nedělala.

Móda kožených kabátů skončila taky okolo osmašedesátého, kdy byla vystřídána módou světlých textilních kabátů, kterým se říkalo baloňáky, protože kdysi byly údajně vyráběny z balónového plátna. Já nevím, já bych v takovém balónu letět nechtěl. Chlapi v balónových pláštích trochu přibrali na váze, ale jinak to byli stejná prasata, jako ti chlapi v kožených kabátech. Původní chlapi v kožených kabátech pochopitelně trochu zestárli, odložili kožené kabáty do skříní a nafasovali šedivé uniformy příslušníků závodní stráže a začali sloužit jako vrátní v různých národních podnicích.

Jednou jsem se stal předmětem písemné stížnosti velitele závodní stráže Stanislava Kubáně (střední postava, hubený, kuřák, ostře řezaná tvář, kožený kabát ve skříni) řediteli Jaromíru Příkopovi, protože jsem údajně Kubáně poslal do prdele přesto, že byl ve službě! (Mimo službu to bylo dovoleno.) Jistěže to nebyla pravda, nic takového bych si nedovolil! Všechno jsem popřel a Příkopa mi písemnou stížnost ukázal. Začínala slovy "Vážený Soudruh Řediteli!" (s velkým S a velkym R). Příkopa předvolal Kubáně, mne pokáral ("Za co, soudruzi? Za co?" vzkřikl jsem) a Kubáňovi řekl, ať mu už nepíše blbé stížnosti. Využil jsem okamžiku a ještě před ředitelem jsem se otázal Kubáně, proč píše Soudruhu Řediteli s velkými písmeny, když to má být s malými. Kubáň nezaváhal ani vteřinku a vysvětlil, že je to proto s velkými písmeny, protože Příkopa je velký ředitel a taky velký soudruh.

Na chlapy v kožených kabátech jsem si vzpomněl v souvislosti s omezováním svobody projevu v blogu Respektu. Přestože mé články čte tisíce lidí, zastalo se mne jich tak možná deset. Zbytek je potichu. Jistě je vám znám citát Martina Niemöllera - velmi typická středoevropská postava, napřed byl kapitánem německé ponorky v první světové válce, pak se stal farářem, který podporoval Hitlera a byl sám nacisty oslavován, pak se postavil proti nacistům, po válce zůstal farářem, ale takovým komunistickým, dostal od SSSR Leninovu cenu míru v 1967 - prostě takový německý Pithart - který napsal v roce 1945:

First they came for the Communists,
and I didn't speak up,
because I wasn't a Communist.
Then they came for the Jews,
and I didn't speak up,
because I wasn't a Jew.
Then they came for the Catholics,
and I didn't speak up,
because I was a Protestant.
Then they came for me,
and by that time there was no one
left to speak up for me.

Můj překlad je:
Napřed si přišli pro komunisty,
ale neříkal jsem nic, protože jsem nebyl komunista.
Pak přišli pro židy,
ale neříkal jsem nic, protože jsem nebyl žid.
Pak přišli pro katolíky,
ale neříkal jsem nic, protože jsem byl protestant.
A pak přišli pro mne,
a tou dobou už nezbyl nikdo
kdo by se za mne ozval.

Tím chci říci, že pokud to budete pořád trpět mladým neokomunistům, starým exkomunistům a spolupracovníkům StB (ověřte si to laskavě na http://www.cibulka.com ,že nekecám), tak i pro vás si přijdou chlapi v kožených kabátech. Nebo baloňácích. Už brzo.


Tento článek byl uveřejněn na http://www.cs-magazin.com


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Der Fallschirmjaeger Der Fallschirmjaeger | 4. prosince 2008 v 18:36 | Reagovat

prominte Mister, nerikalo se balonaky, rikalo se sustaky (co jsem se v nich nasoustal v tehdy jeste neposkvrnene prirode, bo byty nebyly, nejsou na nebudou)

2 Milan Rezabek Milan Rezabek | E-mail | 4. prosince 2008 v 18:55 | Reagovat

Rosto,

pamatujes se (byl jsi asi malej), jak ten ceskej slavnej cyklista uletel v balone

s celou rodinou do Rakouska?

Ten balon jeho pani sesila z italkych sustaku-

balonaku (byvaly jen v jedne barve - tmavomodre), coz se ovsem neshodovalo s balonaky

ktere nosili esteebaaci. Ty by nevydrzely.

Ty sustaky z Italie ale musely byt betalne,

protoze to vydrzely. Dokonce pry i po nich na hranicich strileli a netrefili se. Sustaky to s uspechem vydrzely a nase coast-guard asi schvalne strilela vedle nebo byli blbe videt

(v noci a tmavomodre?)

Tady to udelalo HEADLINES ve vsech novinach a bylo to myslim v sedmdesatych.

Pres vsecky browsery nemohu najit jeho jmeno.

Byl ale z Brna, samozrejme ynzenyr a vyhral

nejakou velkou svetovou cenu na kole.

Uletel s manzelkou a dvema deckama a S FAVORITEM

3 Bavič Kaiser Bavič Kaiser | E-mail | 4. prosince 2008 v 18:59 | Reagovat

Doporučuji zajistit si nejnovější českou knihu: Autor: Cibulka. Název publikace: Cibulkovy seznamy spolupracovníků BIS.

4 Tons Tons | 4. prosince 2008 v 19:42 | Reagovat

Co je to za typ spoluprace "duvernik" "agent" a "tajny spolupracovnik". Ne vazne ja to nevim a chtel bych to vedet.

5 Ladislav Frank Nykl Ladislav Frank Nykl | E-mail | Web | 4. prosince 2008 v 20:27 | Reagovat

STB  (Tajná policie) a hrstka Karlovarských chartistů – rok 1977.

S STB byla potíž, první co jsem slyšel když mě přivezli do Varů na uzavřené oddělení v budově SNB, které tam měli nahoře pronajaté bylo, "My nejsme žádný venkovský policajti, my jsme STB Praha!" Nikdy se mi nepředstavili a jejich podoby už si taky po těch 30 letech těžko vybavuji. Byl jsem tam u výslechu asi třikrát a pak v Sokolově jen 2x. Od místních policajtů vím, že mě napřed sledovali tajní sami a pak mě nechali sledovat jen tak namátkové od SNB s kým se stýkám.Oni potřebovali hlavně ty špičky Charty a ty byly v Praze. Napřed mě nevěřili, mysleli, že jsem s nimi propojen, ale já jen podepsal úvodní prohlášení a měl občas nějaké provolání a tištěné protesty ve formě letáku proti tyranii a věznění čelních signatářů. V nemocnici v Ostrově, kde jsem pracoval, jsem tajně po nocích tohle úvodní provolání rozšiřoval na psacím stroji na sesterně přes kopiráky. Chtěl jsem lidem dát tímto na vědomí co vlastně Charta 77 je aby věděli, proti čemu hlasují na schůzích. Jedna sestra ráno našla pár mnou vyrobených výtisků a ihned to zavolala svému muži, který byl státním zaměstnancem (asi bachařem v blízkém Vykmanově) a mašinérie se kolem mne rozjela. Jen pro doplnění - z nemocnice mě okamžitě vyhodili, práci jsem nedostal po celém okrese, v jednom případě dokonce vzali raději zloděje co přišel z kriminálu než mne. Moje kapela Pekelníci Karlovy Vary byla rozpuštěna a já už nesměl vystoupit na žádné pódium, že bych "svými politickými názory mohl ovlivňovat veřejnost". Hodně kamarádů přecházelo na druhý chodník, než aby mi museli podat ruku a tak jsem emigroval do vedlejšího okresu směrem na Západ, do Sokolovského a to do města Chodova. Díky naší byrokracii, než za mnou přišly mě papíry, že jsem "Zaprodanec imperialismu, zrádce dělnické třídy a Americký rozvratník, tak už jsem měl práci dělníka ve fabrice Chodos. Protože jsem tam byl už víc jak tři měsíce, už mě nemohli bez udání důvodů okamžitě propustit. Nakonec jsem tam dělal 11 let.

Signatáři v Praze nás vlastně neznali, já a mě podobní, jsme byli jen malí pěšáci.Taky se nás pěšáků nikdo nezastal, jako těch čelních Chartistů a od nikoho jsme nedostávali dolary ani podporu od Amnesty Intenational.Dodnes se o nás vlastně ani neví a byly nás stovky, bez naší mravenčí práce by se celá Charta položila. Hrdinou je dnes jen Havel a hrstka kolem něho, ti měli stálou práci i když nádenickou,proto taky mohli v kotelnách pít whisky a kouřit Molbora (jak se sami občas chlubí) a my neměli ani co jist. Proto taky mezi námi bylo málo udavačů, zrádci a konfidenti se shromažďovali hlavně v Praze proti těm, jak říkám špičkám Charty. Mě vždycky jen vyhodili z práce, prohlédli kvartýr, něco zabavili a nebo někoho poslali jako provokatéra, aby mě napadl a zbil. Jenže já měl kolem sebe pořád dost kamarádů, takže měli smůlu a na vandru se mohli těžko projevit. I tak jich bylo i mezi námi trampy dost. Policajti měli o nás přehled, věděli jak se jmenujeme, měli naše fotky a znali naše přezdívky. Někdy měli dřív zvadlo na po-tlach než většina z nás.Sami se s tím chlubili, co o nás vědí.

Já to o hodně lidech že svého okolí dobře vím a pamatuji jak někteří z nich hřímali z tribuny na 1. máje proti Americkým imperialistům a proto mě nesnáší. Já jsem totiž pro hromadu lidí jejich svědomí a oni to vědí! Tady taky vidím hromadě lidí do duše, ale já se nemstím, já jen nezapomínám. Dnes bych se se svými názory o minulosti možná chytil v Praze, ale v mých letech se stěhováním už je to horší. A pak, do Prahy se všichni nevejdeme Protože jsem skoro celý život musel dělat nejhorší práci a nakonec jsem díky svému nemocnému srdci musel dělat na vrátnici, mám dnes jeden z nejmenších důchodů. Musí mi občas pomáhat kamarádi, abych měl z čeho žít. Když si vzpomenu na ty co mě pronásledovali, jaké oni mají důchody a odstupné, je mi z toho špatně. Takhle se nám nás národ odvděčil! Chtěl jsem svobodu a dnes se začínám bát takovýto list někam poslat. Ne že by se mi něco stalo, už mi nemůžou víc ublížit, jsem nemocný a nic nemám, ale žádný redaktor to neuveřejní, Mohl by si pohněvat KSČM, ze kterého je dneska zase vlivná strana. Jak mi nezávazné mezi čtyřma očima řekl jeden známý: " Ty dneska nevíš s čím si zahráváš, Komunistická strana není jen nějaká banda, do které se můžeš navážet, je to silná Parlamentní strana a lidé ji zase volí."

(Tak proč byl ten listopad 1989? Jen proto, aby si pár lidí nahoře vyměnilo místa? Všechno co jsme dělali my tady dole i přátelé v zahraničí bylo zbytečné? )

L.F.Nykl – Karlovarsko.

6 kuck van der loch kuck van der loch | 4. prosince 2008 v 20:55 | Reagovat
7 Jenda Jenda | 5. prosince 2008 v 2:19 | Reagovat

Po první, ale zvláště po druhé světové válce byl oblíbený plášť "montgomerák" (Field Marshal Bernard Law Montgomery, 1st Viscount Montgomery of Alamein), populárnější klony se pak vyráběly coby "baloňáky".

V případě montgomeráku se nejednalo o normální látku, resp. látky. Mohla to být bavlna, vlna anebo jejich směs. Firma Burberry měla též zásluhy na vývoji těchto kabátů.

V té době, se podle materiálu a střihu "montgomeráku"  dalo usuzovat na sociální a kulturní background majitele.

I úplný ignorant na míli rozeznal Estébáka od Humphrey Bogarta.

Potom přišly šusťáky a současné Burberry pro anybody (jak potvrzuje článek v Elle).

8 Jenda Jenda | 5. prosince 2008 v 2:31 | Reagovat

Proboha jak se stydkám co jsem to tu mystifikoval a nesmyslů naplkal. Montgomerák je něco jinýho. Nahraďte Montgomerák = Trenchcoat a bude to snad vše zase dobře.

9 DŮLEŽITÁ ZPRÁVA DŮLEŽITÁ ZPRÁVA | Web | 5. prosince 2008 v 8:29 | Reagovat

Letošní vánoční kolekce gumových hedvíčků ponese název "Pan Zrůda".

10 Re: DŮLEŽITÁ ZPRÁVA Re: DŮLEŽITÁ ZPRÁVA | 5. prosince 2008 v 9:49 | Reagovat

Mohla by být i kolekce gumového "Luise" - Ludvíka Dědíka.

Představuji si to jako gumového panáčka v uniformě ČSLA a s parohy dvanácteráka.

Při prvním zmačknutí by figurka vyjekla: :"Budu kandidovat na generálního tajemníka ÚV KSČ!" Při druhém: "Budu kandidovat na prezidenta ČSSR!" A při třetím: "Budu Hedvíčkovi lízat prdel jak jen to půjde, já bývalý lampasák, komunista a paroháč!"

11 Jenda Jenda | 5. prosince 2008 v 11:33 | Reagovat

Ráno moudřejší večera - to jsem si oddych

Ono se tomu u nás opravdu tak říkalo; dle pedů

Slovo:montgomerák Význam:nepromokavý plášť vojenského střihu

Fotku českého Montgomeráku jsem nenašel, zato spoustu těch vzácných "micro cars" Velorex, kterým se tak pro svou nepromokavost říkalo.

Ty kožený kabáty byly ale pojem. Nosila ho i Máňa (ta co chodila s fízly až ji lízli). Pamatuju si jak máma jednou doma komentovala, že odešla z podniku kádrová a zbyl po ní jen kožený kabát ve skříni.

Též existoval pojem "Lederjackenfunktionaerin".

Je zajímavé jak i na policajty má vliv Hollywood (u nás i na hradní stráž). Ten Bogart tolik kouřil, až na to poměrně mladý umřel a ti naši fízlové ho napodobovali.

Asi před 20 lety byl v US TV nějaký policejní seriál, kde policisté nosili ty kšiltovky (jockey cap?) co teď každý nosí kšiltem dozadu. Ve spousta zemích se to pak stalo módou příslušníků taktické policie.

V Praze ty kožené kabáty, myslím, v šedesátých letech již vyšly z módy, pamatuji si na ně jen jako malý kluk.

12 Jony Jony | 5. prosince 2008 v 13:03 | Reagovat

Patnáct procent nejde zakázat

http://hn.ihned.cz/c1-30241490-patnact-procent-nejde-zakazat

Nezdá se vám, že komunisté při své prezentaci navenek takticky změnili slovník?

Vladimíra Dvořáková: Ten odpovídá legálně fungující straně, která představuje radikální opozici, a je tedy zaměřen jak do vlastních řad, tak na zisk protestních hlasů. Těžko by strana získávala voličskou podporu požadavky na revoluci, vedoucí úlohu strany, uzavření hranic a podobně.

Podle nedávného usnesení Senátu existují důvodná podezření, že KSČM porušuje českou ústavu a zákony. Na návrh vlády by měl protiústavnost komunistické strany řešit Nejvyšší správní soud. Mají dnes, po téměř dvaceti letech, podobné kroky svůj smysl a význam?

Vladimíra Dvořáková: Smysl to v zásadě nemá, jde hlavně o jisté politické zviditelnění. Při rozhodování o zákazu politických stran je skutečně nutné striktně vycházet z ústavy a zákonů. Navíc v případě, že je nějaká radikální strana zakázaná, buď velmi rychle vznikne nová pod jiným názvem, nebo se stáhne do ilegality. V obou případech se pak ještě více radikalizuje. Je velmi obtížné zakazovat stranu, která má až patnáctiprocentní voličskou podporu. Význam to má snad jen v případě malých radikalizovaných stran, které prosazují, nebo dokonce používají násilí a šíří nenávist.

13 Eva Svoboda Eva Svoboda | E-mail | 5. prosince 2008 v 16:11 | Reagovat

@Milan Rezabek Rosto,

pamatujes se (byl jsi asi malej), jak ten ceskej slavnej cyklista uletel v balone

s celou rodinou do Rakouska?

mam kamarada cyklistu tak jsem mu napsala, byl to HUTYRA asi pry Milan..... Eva

14 turzin turzin | E-mail | 5. prosince 2008 v 16:12 | Reagovat

<TO:Ladislav Frank Nykl>

skoda ze porad nevidite za ten "komunismus". Ti lidi kteri maji ted vetsi platy to maji za to ze dobre slouzili systemu, proto kdyz byla v roce 1989 vymenena ideologie a zmenen ekonomicky model jim nikdo nic nesebral a nikdo nikoho nepotrestal. Soudcovska spina co posilala lidi na smrt, bachari a fizly co zabijeli lidi. Nikomu se nic nestalo, protoze v roce 1988 bylo na konferenci GLOBALNIHO BANKOVNIHO KARTELU rozhodnuto o padu zelezne opony, v zari to dostal general STB jako rozkaz z Moskvy s casem provedeni pristi rok v na podzim. Proto potom najednou zacaly v Rudem pravu vychazet clanky o tom jak je havel zlej dissident a jak s nim nemuzou nic delat v lete pred podzimni operaci "SMETANOVA REVOLUCE" ( stejne jak ta masaz s BinLadinem mesice pred 11.zarim). Tento svet po tisicileti ridi tataz skupina lidi a mate velky stesti, ze Vas s tema trampama nechali zpivat u lesa u ohne, protoze stoleti predtim by Vas za to zabili (rimska rise - druidy, katolicka cirkev - carodejnice)

15 turzin turzin | E-mail | 5. prosince 2008 v 16:21 | Reagovat

ad: > obama link gestapo >

Obama ma vector vytvorit fasisticky fanaticky brigady mladejch vypatlanejch ekoteroristu, kteri Vam propichaji pneumatiky pokud Vas jeep co tim jezdite do prace nebude dostatecne GREEN, seberou Vam decka, pokud najdou spinavy nadobi ve drezu a zavrou Vas do korporacema vlastenenyho vezeni na otrocky prace pokud najdvou na zahrade vyhozenou baterku, a nikoho nebude zajimat ze tam vypadla vasemu decku kdyz si tam hralo s nejakekym plastikovym jedovytym blikajichim shitem z Ciny

Puvodne mela byt prezidentkou Hitlary, ale protoze cernej hitler ma lepsi vector ( google "OBAMA MANCHURIAN CANDIDATE" ) je to marxistickej muslim + hegel dialectic, uplne totalni bordel, ale presne to co potrebuje globalni bankovni kartel na konecny zniceni USA. Obama pod zaminkou zelene politiky dokonci deindustrializaci zeme ( dane na CO2 a ekologicky regulace vyzenou zbytky prumyslu do Asie ). Vybuduje Vam tam gestapo a podobny vychytavky, kdyby se nekdo cukal a nechtelo se mu zit v socialismu. Nebo kdyby si nekdo dovolil byt nasranej, ze ho banky vokradly.

Ta zeme, kde ted zijete pane Hedvicek se zmeni v policejni stat ze ktereho ste utikal.

16 stefo stefo | 5. prosince 2008 v 16:22 | Reagovat

ten cyklista bol z Bratislavy a odletel do Rakuska a volal sa

Hutyra, Robert

- SR; cyklista. Päťnásobný majster Slovenska, dvojnásobný majster Československa. 7. 9. 1983 utiekol z Československa vo vlastnoručne vyrobenom teplovzdušnom balóne aj s manželkou, dcérou a synom (a dokonca i bicyklom).

http://lexikon.sk.sweb.cz/h.htm

17 Jenda Jenda | 5. prosince 2008 v 20:27 | Reagovat

Super rodina:

4. září klečí Hutyra v bratislavském Modrém kostele, kde byly pokřtěny jeho obě děti. Modlí se. "Riskuji život své rodiny." Potřebuje k tomu boží požehnání.

Vypadalo to, že ho dostal.

O dva dny později už balon odpočíval v úkrytu na místě startu nedaleko Božic na Znojemsku. Až ho Hutyrovi vytáhnou, bude noc, devět hodin, patnáct minut, 7. září.

Na místě už měli Hutyrovi veškeré zařízení potřebné ke startu, ale také veškerý majetek. Dvě tašky a závodní kolo, které si otec rodiny přivázal na ocelovou konstrukci. A také čtyři lahve s propan-butanem. Děti o plánu věděly od předvčerejška. Čtrnáctiletá dcera i jedenáctiletý syn byli nadšeni. "Pro ně to bylo největší dobrodružství a nezapomenutelný let balonem. Pro manželku, která balon šila, byl let zkouškou nervů, aby vše dobře fungovalo," popisuje Hutyra.

více:

http://www.svet.czsk.net/clanky/publicistika/hutyrabalon.html

18 Jenda Jenda | 5. prosince 2008 v 20:31 | Reagovat

Závidím - takhle jsem měl emigrovat z vlastičky:

"Nezapomenutelný okamžik přeletu pro mne a celou rodinu nastal po vystoupání nad mraky osvětlené polovičním Měsícem v úplném tichu po vypnutí hořáku. Trvalo to možná několik minut. Ty máme v paměti jako věčnost. Je to zážitek, na který rádi vzpomínáme."

19 Jenda Jenda | 5. prosince 2008 v 20:43 | Reagovat

Tak jsem tu napínavou story dočetl. Musely to být nervy. Pan Krause z Curychu (ČRO6 pořad Pamětníci) též utekl do Rakouska, ale zabloudil a zase se vrátil do vlastičky, kde ho hajný udal. Málem to odnesl životem, kriminálu však neuniknul.

Hutyra s rodinou se usadil v USA.

Ze svého amerického domova napsal: "Bylo to nejlepší rozhodnutí v našem životě. Při různých rodinných oslavách naše děti občas prohodí: Děkujeme."

20 Eva Svoboda Eva Svoboda | E-mail | 6. prosince 2008 v 7:13 | Reagovat

@Jenda

myslite Krause Oskara z Curychu???? zije jeste?

hledam ho

21 Jenda Jenda | 6. prosince 2008 v 12:12 | Reagovat

2 Eva

Vynikající rozhovor s ním zde: http://www.rozhlas.cz/radionaprani/archiv?p_po=818&p_pattern=krause&p

Mimo jiné popisuje, jak v jeho Galerii KGB (= čeští emigranti) udělala past na Solženicina když přijel do Curychu. Potvrdilo se mu to teprve až po přečtení Mitrochinovy knihy (Archivy KGB).

Jinak píše i o svém mládí, jak pracoval v cirkuse a jeho paní krotila tygry.

GALERIE KRAUSE

Tumbelenstr. 37

CH-8330 Pfäffikon

Tel.- Fax 0041 44 9503066

www.galeriekrause.ch

www.oskarkrause.cz

22 BERD BERD | 6. prosince 2008 v 13:46 | Reagovat

Zajimave, diky.

23 OM OM | 6. prosince 2008 v 15:48 | Reagovat

Oskar Krause - opravdu velmi zajímavé. Nejvíc poučná je 3. část - ve Švýcarsku.

24 kuck van der loch kuck van der loch | 6. prosince 2008 v 16:34 | Reagovat

Jenda, duvernik stb, samozrejme prekrucuje pravdu. Jednalo se pouze o manzele Holubovi. Tedy zadne "zastupy" agentu KGB ci stb.

Doporucuji precîst si knihu pana Krauseho: "Snad jsem nezabloudil ..."

Jendo nebo Berdiku, potkam-li jednoho z vas, pravdepodobnost neni infinitesinalne mala, rozbiju vam drzku.

25 kuck van der loch kuck van der loch | 6. prosince 2008 v 16:40 | Reagovat

@Berd

Otazka:

Kdyz jsi studoval v 60. letech v CSSR, ze jsi musel lezt hodne hluboko komouseum do prdele? Takovy antikomuniste se ve Svycarsku organizovali v krajanskych spolcich a povazovali se za benchmark vlastenectvi. Dnes vychazi na svetlo jejich spojeni s  stb. "Bratr" Hajek, vydavatel Zpravodaje, "bratr" Sviha, svycarsky sokol, Karban atd.

26 Jenda Jenda | 6. prosince 2008 v 17:17 | Reagovat

Milej Kuku,

nedělám velký rozdíl mezi emigranty a domácími. Čechům jsem se vždy raději vyhnul - a nejel jsem špatně.

O panu Krause jsem se dozvěděl až na Čro6. Po 40 letech jsem se mu omluvil za můj nezájem a vyjádřil mu mé sympatie.

Víš co mi na to odpověděl?

"Udělal jste moc dobře, nikdy jsem si nemyslel kolik pakáže tu mezi námi bylo"

27 OM OM | 6. prosince 2008 v 17:51 | Reagovat

"... nikdy jsem si nemyslel kolik pakáže tu mezi námi bylo".

Té pakáže (donašečů, upravenců atp.) je tu stále dost.

28 kuck van der loch kuck van der loch | 6. prosince 2008 v 22:56 | Reagovat

Ano Cesi jsou metla Evropy, co povidam Sveta. Vyprovokovali mirumilovne Nemce k rozpoutani druhe svetove valky, zpusobili rozdeleni Evropy na ctyri desetileti. Celosvetovy obchod s narkotiky, globalni oteplovani, doby ledove, zaplavy, lesni pozary, ekologicke katastrofy, financni krize. Za vsim hledej Cecha.

29 OM OM | 9. prosince 2008 v 18:10 | Reagovat

Nojo, upravenec a šovinista "kuck van der loch" promluvil.

Heslo: Upravenec - viz

http://www.cs-magazin.com/2006-02/view.php?article=articles/cs0602113.htm

30 Ladislav Nevrkla Ladislav Nevrkla | E-mail | Web | 2. ledna 2009 v 18:21 | Reagovat

Na webu www.probozice.wz.cz jsem se pokusil zpracovat celý příběh o Robertu Hutyrovi (kterého tímto zdravím). Ač jsem v Božicích v té době již rok bydlel, tak jsme o případu vůbec nevěděli, podléhal přísnému utajení! Ani vojáci z povolání, kteří obsluhovali božické radary, nebyli nijak podrobně informováni. A paní Michalcová z hájenky již před časem zemřela. Dneska zavěsíme poslední díl našeho seriálu, který jsem nazval Cesta z Božic do svobodného světa za 60 minut.

31 Moje? Moje? | 10. listopadu 2011 v 23:03 | Reagovat

Kousek textu na ktery reaguji: "Zachovejte klid. Nejsem nejčtenějším českým autorem posledních let jen tak pro nic za nic a to, že mne čeští nacionalisté vykopli z blogu na Respektu.cz, Lupě.cz, Bloguje.cz, Lidovek a z Wikipedie taky bude mít nějaký důvod."

Zachovejme paniku, samochvala je „divna“.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama