Trocha historie .. P.Jan Bula

23. září 2009 v 15:04 | Jiri Iliev |  Clanky jinych autoru
Jsem samozřejmě všemi deseti proti konzumu. Jako všichni normální lidé si přeji, abychom se měli všichni dobře, nezáviděli si a zmizela zloba proti těm, kteří něco poctivou prací získali. Touha po tom, abychom se všichni měli dobře se zřejmě nenaplní. V minulosti tento ráj na zemi sice slibovali, ale výsledek byl v nedohlednu a tak jsme se měli, jak se říkalo, "po pěti". Aspoň většina.

Dnes někdo vzpomíná na minulost a zapomíná, co se také dělo. Věřím, že Babice jako pojem jsou známy, jméno Malý možná…Proto raději cituji níže text z internetu. Souvisí s babickým procesem a vypovídá o době, kdy si "všichni byli rovni" a někteří si byli "rovnější".
J. Iliev

Výňatek z rubriky Někteří dobří rodáci z Vysočiny

P. Jan Bula
Kněz, mučedník a zřejmě i budoucí světec. Rodák z Lukova u Moravských Budějovic, u něhož byl v současnosti zahájen proces blahořečení, pater Jan Bula. Narodil se zde v červnu roku 1920 a ve třicátých letech vystudoval gymnasium v Moravských Budějovicích. Poté Jan Bula nastoupil do kněžského semináře v Brně, kde byl vysvěcen v roce 1945. Nastoupil jako kaplan do Rokytnice nad Rokytnou, aniž by tušil, že toto město bude posledním kněžským působištěm v jeho krátkém kněžském životě. Pater Jan Bula byl totiž v Rokytnici na jaře v roce 1951 bezdůvodně zatčen komunistickou státní bezpečností. Mladý kněz byl více jak třičtvrtě roku ve vazbě v Jihlavě krutě mučen a vyslýchán, až v listopadu roku 1951 proběhl zinscenovaný soudní proces. Na základě předem vydaného rozkazu byl kaplan Bula komunistickým soudem odsouzen k trestu smrti. Nebohý kněz byl po několika dalších měsících živoření v jihlavské věznici nakonec skutečně popraven. Teprve 32 letý pater Jan Bula byl na nádvoří jihlavského soudu v Tolstého ulici oběšen 20. května roku 1952

Rubriku zpracoval: Leo Švančara, Regionalist
Citováno z: http://www.regionalist.cz/komunismus/rodaci.php#name4

 

9 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 chuck chuck | E-mail | 23. září 2009 v 17:01 | Reagovat

Copak vam Blanko Hedvicek udelal??
Nebylo by lepsi byt jednotni proti komunistickemu svinstvu?
Verte mi emigrace neni snadna vec, pokud ovsem clovek nepracuje pro stb. Znam jich
dost a vetsinou v emigraci delaji neplechu. Spisovatel Jaroslav Pospisil je nazval Hyeny.

2 Souckova Souckova | 23. září 2009 v 17:47 | Reagovat

KATOLICKOU CIRKVI BYL UMUCEN JAN HUS, DLE MNE TO BYL ZLOCIN,KTERYM CHTELI KATOLICTI VUDCI SE UDRZET U MOCI SVETSKE.POPRAVA KATOLICKEHO KNEZE JANA BULY JE KOMUNISTICKYM ZLOCINEM,SPACHANY OPET NA NEVINNEM CLOVEKU ZA UCELEM UDRZENI SVETSKE MOCI KOMUNISTICKYMI VUDCI.LIDSKE HYENY BYLI JAK V CIRKVI KATOLICKE TAK I U KOMUNISTU.PAPEZ BY SE MEL VEREJNE OMLUVIT ZA ZLOCINY SPACHANE KATOLICKOU CIRKVI.KOMUNISTI BY SE MELI JAKO STRANA SAMI ZRUSIT,PROTOZE,KDYZ JE UMOZNENO ZA POMOCI ZAKONA PACHAT ZLOCINY, NEMELI BY TAKOVA SPOLECENSTVI EXISTOVAT NEBO ZE ZAKLADU ZMENIT SVE PROKLAMACE A HLAVNE NEUSILOVAT O MOC,ALE SNAZIT SE BYT HUMANISTY.

3 Erich Erich | 23. září 2009 v 17:49 | Reagovat

Máme práce dosti zde, co se týče komunistů a sozialistů. Zde v NSR, Němmecké sozialistické republice. Protože si mnoho lidí myslí že myšlenka prý byla dobrá, pouze v tzv. reálně eixistujicím sozialismu špatně provedená. Chtějí bohatství pro všechny (Reichtum für alle) a oblbují lidi heslem o soziální spravedlnosti atd. A jak nám vysvětlil dnes v v Mladé Frontě soudruh Dolejš, terorista Lenin to myslel dobře........

4 Erich Erich | 23. září 2009 v 17:52 | Reagovat

Tak potom by se musela omluvit husitská církev za genozidu spáchanou vražděním katolických knězů, rabování klášterů a vypalování katolických měst a vesnic. Byla by to velká množina následných omluv. Jinak tuto omluvu již dávno polský papež učinil. Vážená. Psaní velkými písmeny je paranoidní.

5 Souckova Souckova | 23. září 2009 v 18:03 | Reagovat

ZLO A TOUHA PO MOCI EXISTOVALA DRIVE NEZLI EXISTOVALY CIRKVE, EXISTUJE V LIDSKE BYTOSTI.TO DOKAZUJE VYMIZENI NEANDERTALCU.

6 David Werner David Werner | 23. září 2009 v 18:12 | Reagovat

[5]: Vzdyt jeste zijete.

7 Kren Kren | 23. září 2009 v 20:00 | Reagovat

Souckova, zustante u tematu a neomlou-
vejte zlociny komunistu tim, co udelala
katolicka cirkev.
Bez ni byste dnes neumela ani cist a psat!!

P.S.(3) Erich:Socializmus byla myslenka
              myslenka spatna, dobre
              provedena.

8 Muki Muki | 23. září 2009 v 20:09 | Reagovat

Pani Souckova. Jako vsichi co se ohaneji Husem, tak vubec nemaji potuchy co Jan Hus chtel a co hlasal.Jeho pozadavky tu nebudu psat, nejdete si je v sama. Vsadim se, ze jeho nazory a pozadavky by byly pro vas a pro vetsinu spolecnosti neprijatelne i dnes a nazvali by ste ho nabozenskym fanatikem podobnym Ladinovi. A koncil byl svolan,na natlak Zikmunda ne kvuli Husovi, ale za napravu pomeru a dokonce sesadil a uveznil papeze, druheho jen sesadil a nasel noveho.On se vlastne Hus svymi podavky na obnovu cirkve zase tak nelisil od vetsiny pritomnych, pouze jeho pristup, jak to udelat byl neprijatelny a to i pro cisare Zikmunda, ktery si prave reformu pral tak byl obetovan. Ovsem nikdy neprestal byt katolikem, ani na hranici.Ti zli kardinalove nebyli nadseni z toho, ze ho musi popravit a do posledni chvile se snazili nejak sformovat pozadavky, aby mu umoznili odvolat. Jenze on to prohledl a na to nepristoupil. Hluboce se ovsem sklanim nad moralni silou cloveka, ktery byl schopen obetovat vse za svoje presvedceni.

9 Muki Muki | 23. září 2009 v 20:26 | Reagovat

Take jsem chtel podotknout,ze v nasi historii oslavovana zmena Prazske university,za Jana Husa, kvuli politickym manipulacim, mozna nebyl tak proziravy cin.Prazska universita, kde se tenkrate soustredovali jedni z nejlepsich ucencu Evropy studovali tam, lide vsemoznych narodnosti,tu zmenit na provincionalni mistni universitu, po  vyhnani vsech cizincu, nebylo mozna zase tak chytre. Universitni svoboda a nepodlehani rozmaru vladce, byla jedna se zasad na kterych byla zalozena a Karlova Universita se jiz nikdy nevratila, ke sve slave, jako jedno z hlavnich center evropskeho vedeckeho mysleni

10 Muki Muki | 23. září 2009 v 20:33 | Reagovat

[3]: Pane Erik, argument toho soudruha, ze se Komunismus diameralne lisi od Narodniho socialismu a fasismu je ovsem casto pouzivany a spoleha na lidskou neinformovanost.Není nic snazšího, než se podívat na některé věty programu NSDAP z roku 1920 a udělat si obrázek: Zrušení bezpracných příjmů, získaných bez vynaložení úsilí, tj. odstranění úrokové poroby. Požadujeme zestátnění všech (dosud) vzniklých trustů (podniků). Požadujeme rozdělení zisků velkopodniků.
Požadujeme vytvoření velkorysého systému péče o staré občany. Požadujeme ... okamžité zespolečenštění velkých obchodních domů a jejich pronajmutí za nízké ceny malým živnostníkům. Pochopení státní myšlenky je třeba podporovat již od počátku školní výchovy (v občanské výchově). Stát se musí postarat o povznesení zdraví lidu, a to ochranou matky a dítěte, zákazem práce mladistvých, zvyšováním tělesné zdatnosti na základě povinné tělesné a sportovní výchovy ze zákona.
a hlavně tato perla: Obecný zájem stojí před zájmem jednotlivce."Co se plánovitého hospodářství týče, jsme stále ještě na úplném začátku a já si představuju, jaká je to krása budovat celoněmecký a evropský hospodářský řád." Adolf Hitler."Jsme socialisté, jsme nepřátelé dnešního kapitalistického ekonomického systému kvůli vykořisťování sociálně slabých, kvůli nespravedlivým mzdám, a protože kapitalismus hodnotí lidské bytosti podle bohatství a majetku namísto zodpovědnosti a výkonnosti." Adolf Hitler, oslava 1. máje v roce 1927

11 Jaromír Máša Jaromír Máša | E-mail | Web | 23. září 2009 v 21:48 | Reagovat

Dekuji za informaci. O tomto knezi jsem nevedel. Ale vim o Cihostskem knezi, o knezi z Lidic, ti oba meli uz davno byt svatymi a nejen to, ale take prezentovani jako Cesi, jako verici, jako clenove cirkve, a misto toho ticho po pesine. Nejspise tech knezi bylo mnohem vice. To je skutecne potlacovani skutecneho nabozenstvi skutecnym nenabozenstvim. Kazda koza ma v TV vetsi reklamu. A LKU CSL mlci. Nakonec nejde ani o svate nebo nesvate, ale o lidske lidi.
Protoze jsem nebyl nikdy komunista a za komunizmu jsem na to vzdy upozornoval, jsem dnes nulova existence. Presto bych se ale primlouval, aby se ani multi ani nemultimilionari nechovali jako nabobove (cili navabove), aby si byli vedomi, ze bez tech mravenecku by sami byli mravenecky anebo mrtvolkami, aby pred chamtivosti dali prednost lidstvi. Take ponizovani "tech mene uspesnych" me desi. Nejsou zadni vice, nebo mene uspesni, to je vsechno nahoda. A Obamu s jeho pojetim tridniho smiru chapu. Nebudeme-li totiz cely global tahnot za jeden provaz, pak mame pred sebou totalni valku vsech proti vsem, a tedy peknej bordel.

12 Vlaimír Vlaimír | E-mail | 23. září 2009 v 22:35 | Reagovat

Mistr Jan Hus byl katolický kněz a byl upálen městem Kostnice, ne církví. Sice to vyjde nastejno,alepro upřesnění...

13 Hmm Hmm | 23. září 2009 v 22:36 | Reagovat

[5]: soucku ty jsi, ale idiot

14 Muki Muki | 24. září 2009 v 1:04 | Reagovat

[12]: Vladimire. V te dobe cirkev nepopravovala lidi. Kdyz byl nekdo, jako J Hus, odsouzen, byl zbaven knezskeho sveceni a pak vydan moci svedske, ktera ho popravila.Tim  prikazani nezabijes oficialne dodrzovala. Byl to alibismus, ale divit se, ze se ve stredoveku lide chovali a mysleli stredovace, nejde.

15 Muki Muki | 24. září 2009 v 1:14 | Reagovat

[11]: Knezi s Lidic byla nabidnuta milost, ale odmitl, neb neopousti pastyr stado sve. To mi pripomina jiny pribeh. Kdyz sem jel pres Prahu v Texasu, tak mi tam farar Valenta vypravel, ze je jedinym vojenskym kaplanem, ktery prezil Pearl Harbor, protoze byl v te dobe na brehu. Jeho kolega byl na palube, mohl se zachranit, ale sel s namorniky chycenymi v lodi dolu,prave proto, ze pastyr neopousti stado sve a tak to vim, protoze sam nejsem katolik. O Cihozskem zazraku napsal Skvorecky zajimavou knihu Mirakl.Doporucuji. Farar byl skutecne umucen

16 Vanek Vanek | 24. září 2009 v 1:50 | Reagovat

Re:TO DOKAZUJE VYMIZENI NEANDERTALCU.
-----------------------
Klaus je neandrtalec jak se pise ve vedeckem casopisu:

http://www.erichufschmid.net/Neanderthals/More-Neanderthals-4.html

17 Godula Godula | 24. září 2009 v 11:59 | Reagovat

To 10. Odkud jste ziskal ty informace? Dejte odkaz. A neprehodnotil pak Hitler pozdeji ty sve nazory? Kdyz se dostal k moci tak zamestnal koncerny na statnich zakazkach. Soukromnikum majetky nechal.

18 JacQues JacQues | E-mail | Web | 13. října 2011 v 8:43 | Reagovat

Super, tenhle blog je celkem zajímavej. Jdu ještě něco počíst....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama