Jan Sammer, 1920 - 2009

2. října 2009 v 14:44 | Hana Sammer |  Clanky vzpominkove a recyklovane
Today, on the 28th day of September 2009, I lost my husband, my best friend, my teacher... someone who believed in me and helped me anytime I turned to him.

Jan Amos Sammer was born on 15th November 1920 in Pilsen, Czechoslovakia, as the youngest of four children. We were married in 1948 and have two children, Helena and Jan.

In 1966 he got our family out of our old country, which had been his longtime wish. He was helped in his courageous decision to look for a new life abroad by the words of his father, who had always urged his children to leave at the earliest opportunity, as the centre of Europe has always been a troublespot. His father enabled him to learn English and French during vacations in summer school, sending him to England, Belgium and Switzerland. His best foreign language was German.

That knowledge of languages made our life much easier when with two teenage children and my father we sought refuge initially in Austria and subsequently in Canada.

It wasn't an easy beginning, but we were a good team to fight together.

At the age of 47 he started University in Montreal while working full time; it took him five years to graduate with a business degree, devoting evenings, weekends and all vacation time to his studies. He usually took two courses during the summer and three over the winter. Shortly after graduating, he found a suitable job where he stayed until retirement.

His years in retirement were the best ones of his life. He started to fight for Czech Americans, whose property had been unjustly confiscated under the Communist regime and who were prevented from claiming it back since on becoming U.S. citizens, they had to renounce their Czech citizenship.

He helped many of them get their cases taken up by the UN Commission on Human Rights in Geneva and receive rulings in their favour.

In his family on his mother's side, heart disease was the major cause of death. Hardly anyone lived past the age of 70.

He died just seven weeks short of his 89th birthday. He contracted pneumonia and passed away suddenly in North York General Hospital.

It was so sudden that as I write these lines the same day I cannot yet fully comprehend the fact.

I feel so lonely, being an only child and having my son living in Europe and my daughter in Ottawa.

I was spoiled by my parents, then by my father only, and the longest time by Jan, for more than 60 years; we celebrated our diamond anniversary last year. I will be missing him daily and loving him the same till my last breath.

According to his wishes, he will be cremated and there will be no memorial gathering. His ashes will be placed where the family will decide.

Please pray for his noble soul for he had a strong feeling for justice and dedicated his many years tirelessly fighting for it.


Hana Sammer
----

 

13 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 von Bismarck von Bismarck | 2. října 2009 v 16:31

Nepozname dna, ani hodiny. Cest pamiatke toho Cloveka.

2 OM OM | 2. října 2009 v 17:10

Jan Sammer byl vyjímečný člověk, kterého budu stále ctít. Čest jeho památce.

3 David Werner David Werner | 2. října 2009 v 17:50

Byl to obdivuhodny clovek!

4 Mischa Mischa | E-mail | 2. října 2009 v 22:07

Upřímnou soustrast pozůstalým, odešel výjimečný člověk

5 Zápaďák Zápaďák | 3. října 2009 v 2:51

Tohoto pána jsem neznal, ale též posílám upřímnou soustrast vdově a rodině.
Trága Českého národa je právě v tom, že ti slušní a schopní museli odedávna emigrovat (kolem r. 1870 bylo jen v J Texasu půl druhého milionu Čechů a Moraváků)a ti nejlepší byli popraveni Gestapem, SS (mj., můj prastrýc v roce 1942, 44 letý generál) a pohrobky Stalina, a po 68’to skončilo statisíci v cizině.
Panu Sammerovi děkuji, in memoriam, za ty, jimž pomohl k ukradenému majetku rudými gardami. Táta a já jsme to vzdali, handrkovat se o to co ukradli našemu dědovi.Máme aspoň čisté svědomí i ruce.

6 Pavel Pavel | 3. října 2009 v 3:08

Take posilam uprimnou soustrast rodine pana Sammera.Byl to uslechtily a vzacny clovek.
Take jsme to vzdali, prosit se boseviticke ceske justice, za to, co nasilim nakradli a dobrovolne nic nevratili, coz by bylo v techto  pripadech naprosto logicke a spravedlive se nam zdalo naprosto absurdni.

7 Karel Merta Karel Merta | 3. října 2009 v 5:25

Paní Hano,
posílám též upřímnou soustrast nad ztrátou Vašeho manžela. Nevěděl jsem o něm a jen díky Vám jsem měl možnost tak příkladnou osobu poznat.

8 Vanek Vanek | Web | 3. října 2009 v 8:55

RIP Jan Sammer

9 vienna vienna | 3. října 2009 v 10:12

S timto panem jsem nejaky cas korrespondoval  o vecech  pozemskych. Myslel jsem si ze je mladsi, tak z neho salala energie ...
A tak se pridavam  k tem, kteri  vedi, ze odesel CLOVEK...........

10 Adalbert v. Horcic Adalbert v. Horcic | E-mail | 3. října 2009 v 18:57

Prijmete moji uprimnou soustrast.
Vas manzel byl vzacny clovek,
cest jeho pamatce.

11 Pametnik Pametnik | 4. října 2009 v 13:33

Uprimnou soustrast - neznal jsem Vaseho pana manzela - ale nase osudy jsou podobne. Verim ze se vsichni jednou setkame - myslime na Vas!

12 Milan Bradávka, exulant  65 Milan Bradávka, exulant 65 | 4. října 2009 v 14:32

S panem Sammerem jsem se setkal v Rakousku na podzim roku 1966. Jeho kultivovanost a "nečecháčkovství" na mne udělala velký dojem. Jeho řeč byla absolutně prostá nějakého obhroublého výrazu, a mnozí na WEBu by si měli vzít příklad, například pan Hedvíček, ale i mnoho dalších.

13 Ivanka z Berlina Ivanka z Berlina | 4. října 2009 v 16:22

[1]: Vazena pani Hano ,

[3]: prijmete moji uprimnou soustrast, Jenda byl opravdu vzacny clovek ,budeme na nej vzpominat
Cest jeho pamatce...
.Mne pomohl se sepsanim zaloby k OSN do Zenevy,
vyhrali jsme spolu s dalsimi 19 lidmi / diskriminace
na zaklade obcanstvi/
Ceska republika se ma do 180 dni vyjadrit, tak se uvidi.

[12]:

[12]:

[12]:

14 Refugee z CeskoZlodejska Refugee z CeskoZlodejska | 4. října 2009 v 17:48

to 12 BRADAFKO, Sammer byl skutecne prilis slusny Clovek coz zpusobilo ze se spolu s take prilis slusnym starickym Dr. ANDELEM prilis dlouho snazili prilis sametove o restituce, a navic se o ne snazili dovolavanim se spravedlnosti u CeskoZlodeju samych.
Vysledek zname : 0.00000000000000000

15 vick bolt vick bolt | 4. října 2009 v 17:53

Sem napište komentář  - Pred par dny kdyz jsem s nim hovoril jsem byl v domeni ,ze se z toho zase dostane .Planovali jsme presto dalsi akce.Mluvil take o Bohu a ze je pripraven zemrit.Verim ,ze brana Nebes je pro neho otevrena. Cest jeho pamatce.

16 Hajek  Vídeň Hajek Vídeň | E-mail | 4. října 2009 v 22:04

Vážená paní Hano.
Přijměte moji upřímnou soustrast.
Manžela jsem osobně neznal jen jsem si s ním dopioval. Velice jsem si ho vážil a díky co pro nas emigranty udělal.
Nikdy na něj nezapomeneme.

17 MM MM | 6. října 2009 v 19:30

Pan Jan Sammer je v emigrantském nebi. Čest jeho památce.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama