Jiří Gans: největší oběť normalizace...

28. listopadu 2009 v 19:52 | Petr Kubat |  Clanky jinych autoru
Jiří Gans: největší oběť normalizace. Soud mu navrhoval trest smrti

16. listopadu 2009 by se dožil jednaosmdesáti let Jiří Gans z Českých Budějovic. Svérázná postava byla možná největší obětí komunismu v 70. letech.

Miloval americkou jazzovou a rockovou hudbu. Pro nic jiného v podstatě nežil. Kvůli své největší lásce však Jiří Gans i předčasně zemřel.

Gramofonové desky se západní hudbou, která u nás nebyla k sehnání, si Gans půjčoval v Praze od amerického atašé. Nahrávky pak poslouchal se svými kamarády v Českých Budějovicích.

V listopadu 1976 mu vojenský prokurátor za údajnou špionáž navrhl nejprve trest smrti. Nakonec Gans dostal patnáct let těžkého žaláře. Většinu strávil ve věznici Valdice. V roce 1985 z ní vyšla zmučená lidská troska, která už ani nezaregistrovala změny režimu v listopadu 1989. Zemřel v lednu 1990.

Jiří Gans se narodil 16. listopadu 1928 v Praze. Otec byl Žid. Oba rodiče skončili za války v koncentračním táboře. Malý Jirka navštěvoval gymnázium, v roce 1942 však byl kvůli svému židovskému původu vyloučen. Během války studoval soukromě jazykovou školu, kde se naučil dobře anglicky i německy.

Po válce pracoval jako úředník soukromé firmy v Praze. V roce 1948 však podnik komunisti znárodnili. Osud zavedl Ganse na jih, kde začal pracovat jako dělník v budějovickém Sfinxu, v papírnách ve Větřní, jako poštovní doručovatel v Budějovicích, figurant u zeměměřičů i hlídač.
Díky vztahu k západní hudbě se Gans v roce 1965 seznámil v Praze na jazzovém festivalu s americkým atašé. "V šedesátých letech se vzájemně navštěvovali. Americký diplomat Gansovi dodával nahrávky," říká historik Petr Cajthaml.

Na přelomu šedesátých a sedmdesátých let byl Gans už známou budějovickou postavou, u které se scházela řada místní mládeže. V té době ho ale začala sledovat také StB. "Šli jsme spolu například na oběd a vedle nás byl plný stůl tajných policajtů, kteří se tvářili nenápadně a pozorovali nás. My jsme je samozřejmě už znali," vzpomíná šestapadesátiletý Miloslav Kubát z Budějovic.

Gans byl režimu trnem v oku zejména svými vztahy s americkým diplomatem a vlivem na jihočeskou mládež. V dubnu 1976 byl obviněn z takzvaného narušování mravní výchovy mladých lidí. Režim však potřeboval zástěrku, aby mohl Ganse zcela zlikvidovat, a postrašit tím většinu veřejnosti. Proto z něj udělal špiona, který spolupracuje se Západem, pozoruje budějovické letiště a vydává informace za hranice. Co na tom, že Gans byl na jedno oko skoro slepý a na druhém měl 15 dioptrií. Známé poznával jen na dva metry. Na letiště ani nedohlédl. "Po zatčení prodělal tvrdé a dlouhé výslechy bez obhájce. I z hlediska tehdejšího práva to bylo nepřípustné," míní Cajthaml.

Až po šesti týdnech mučení estébáky Miroslavem Havlem a Mikulášem Titem dostal obhájce. Vojenský prokurátor mu nejprve navrhl trest smrti. Nakonec mu soud trest "zmírnil" na patnáct let.

Komunistům však nestačilo jen zavřít dalšího nevinného člověka. Rozhodli se ho totálně zlikvidovat. Národ se měl z televize dozvědět, jak strana umí zatočit se všemi nepřáteli socialismu a odvysílala propagandistický snímek Past v éteru.

Jihočeská pravda otiskla celostránkový pamflet Případ zrádce Jiřího Ganze, ve kterém ani neuvedla jeho správné jméno. Arnošt Beneš s Karlem Daňkem o Gansovi sepsali špionážní detektivku Nejdelší noc.
Ve vězení strávil nakonec Gans necelých devět let. Prodělal několik mozkových mrtvic, lékařskou péči neměl. Propustili ho 1985 ve zbědovaném stavu. Neměl kam jít. V jeho bytě ve Smetanově ulici bydlel už někdo jiný. Přišel za svými známými do sousední drogerie. Ti ho nejprve nepoznali, v tak tragickém byl stavu. Vypadal jako stařec.

Ganse převezla sanitka do domova důchodců ve Chvalkově na Českobudějovicku. Poslední roky strávil v LDN v Hrudkově, taktéž na Budějovicku. "Kamarád, co jezdil se sanitkou, mi přivezl Jirku ukázat. Dal jsem mu v sanitce ovoce. Nepoznal mě, začal mi líbat ruce a děkovat. Když jsem vyšel ven, tak jsem se rozbrečel. Bylo to strašné," vypráví čtyřiapadesátiletý František Koplík z Budějovic.

Jiří Gans předčasně zemřel 16. ledna 1990. Společenské změny už vůbec nevnímal. Dnes působí tehdejší odsouzení nevinného a téměř slepého člověka jako ten nejčernější sen. Svým tragickým osudem Jiří Gans zastiňuje i většinu známých případů kolem procesu s kapelou Plastic People of the Universe a Chartou 77.

Článek jsem publikoval 15. 11. 2008 v jihočeské příloze MF DNES.
----
Autor vyslovne souhlasil s publikovanim tohoto clanku, povodne napsaneho pro blog.idnes.cz i na tomto blogu.

Muj komentar: Jiri Ganse jsem znal pouze z doslechu. Sam jsem byl vysetrovan za uplne stejne hrichy jako on, jenze jsem emigroval driv nez mne stacili zavrit. Tim se uplne zmenila moje perspektiva. U Ganse jsem nikdy nepochopil, proc z te kurevske zeme neodesel a nechal se zabit. Stejne tak jsem to nepochopil i u dalsich, kterych si vazim (Wolf, Cibulka, Hucin...). A tomu americkemu atase, co daval Gansovi desky, bych asi dnes sproste vynadal. Mel vedet, co tim zpusobi. Dat nebo pujcit gramofonove desky v tak ultra-zlocinnem systemu bylo ekvivalentem podstrceni kila kokainu do kufru nekomu na letisti v Thajsku.

 

12 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Miroslav Václavek Miroslav Václavek | E-mail | 28. listopadu 2009 v 20:28

Komunistické zrůdy.

2 Vlastik Vlastik | 28. listopadu 2009 v 20:40

A ted by me zajimalo co ti hajzli, co mu ublizili, delaji. Vsadil bych se, ze klidne dal ziji svuj zivot bud s peknym duchodem a nebo zastavaji jeste dobrou funkci u soudu, popripadne uspesne podnikaji. A nikomu to nevadi. Mylim se? Rad bych.

3 Ladislav Bátora Ladislav Bátora | 28. listopadu 2009 v 20:48

Píšete, pane Hedvíčku, že u Ganse jste nikdy nepochopil, proč z té kurevské země neodešel a nechal se zabít, stejně jako jste to - píšete - nepochopil i u dalších, kterých si vážíte (Wolf, Cibulka, Hučín...
Pokusím se Vám odpovědět, jakkoli nechovám skoro žádnou naději, že mě pochopíte:
Třeba milovali svůj národ a svou vlast. Navzdory tomu, kdo v ní tehdy nelegitimně a zhovadile vládl. To se stává, vím totiž přesně, o čem píšu - přihodilo se mi to také. A jsem rád, moc fajn se s takovým citem žije i v tom momentálním celosvětovém marasmu. Láska k vlasti je vážně snesitelnější než bezbřehá nenávist k ní...

4 jBrezina jBrezina | E-mail | 28. listopadu 2009 v 20:56

Je z toho smutno: ze se to stalo, ze se to vubec mohlo stat, ze nikdo nepomohl, ze o tom a podobnem skoro nikdo nevi, ze se nevytvorila takova jurisdikce, aby k tomu nemohlo opet dojit, ze jednotlivi vinnici nebyli ani formalne potrestani pod zaminkou, ze "nejsme jako oni" (jak falesna a lacina vymluva! - ten, kdo to vyhlasil, je horsi: zproneveril duveru).

5 hmm hmm | 28. listopadu 2009 v 20:58

smutne , ja jsi pamatuji jednoho pana ktery byl jako mlady 18 ti lety kluk (byl z rodiny kulaku) odsouzen v 50 tych letech na 25 let, jedne pani  se to nelibylo  a ta chodila po te vsi zbirat podpisy, aby dostal "ten zradce" ten nejprisnejsi trest tj trest smrti, nastesti neuspela - ten clovek vetsinu trestu odrel v uranovych dolech, propustili ho v 60tych letech, v tech  lagrech  mu zcela zbelely vlasy a to mu bylo tehdy par let pres 30, takze  vypadal mnohem starsi nez ve skutecnosti byl  ....po mnohych letech prisla zmena rezimu  v roce 89 a ve vznikem obcanskem zdruzeni se tento pan potkal s onnou pani, ktera ho chtela nechat popravit - samozrejme z toho spolku  vystoupil ,rka: "tak s takovymi lidmi ja zde sedet u stolu nebudu" .... nutno dodat ,ze zemrel za par let na rakovinu zpusobenou praci v uranovych dolech - ta pani jeste zije - well takova je to zkurvena zeme ta CR a taci lide tam ziji .....

6 hmm hmm | 28. listopadu 2009 v 21:09

ovsem byla tam take ta "seda zona" viz profesionalni byrokrat Klaus, lestici zidlicky na ruznych uradech v ruznych funkcich a jezdicimu o vikendech na chatu ......a ta vlastne dle Klause a jemu podobnym zavinila pad rezimu......nedivim se ze je Hedvickovi z te soucasne neokomunisticke CR na bliti ....

7 hedvicek hedvicek | 28. listopadu 2009 v 21:13

Pane Batoro, chapu co myslite, ale nechapu proc si to myslite. Nejsem zadny zurivy "right to life" clovek - ale myslim si, ze kazdy ma pravo na zivot, i takovi jako byl Jiri Gans. A pokud si nekdo mysli, ze "VLAST" ma prednost pred pravem na zivot (nevymlouvejte se na komunisty - VY JSTE KOMUNISTI!)pak se hlasim jako dobrovolnik, abych dotycnemu dal pres drzku. A vidim, ze jste nepochopil co jsem rict tim videem z filmu Shooter - to byl film pro premyslive lidi, zadny "akcni film" pro hospodske mudrce z Ceska. A ke cteni mych clanku se nijak nasilne nenutte - vidim, ze jsou vam proti srsti...

8 David Werner David Werner | 28. listopadu 2009 v 21:14

I wanted the pink mist.

9 David Werner David Werner | 28. listopadu 2009 v 21:16

Muj deda dostal Jachymov za tisknuti protikomunistickych letaku. Doma zustala nemocna manzelka a tri nezletile  deti.
Smrt bolsevikum a jejich prisluhovacum!

10 hmm hmm | 28. listopadu 2009 v 21:17

[3]: to ja asi stejne jako milovat Nemecko za vlady pana Hitlera ....... proc bych mel mit rad zemi, kde vladne neokomunisticky rezim a kde se krade a krade a krade  a kde se lide  chovaji jako  nevzdelani krupani

11 Miroslav Václavek Miroslav Václavek | E-mail | 28. listopadu 2009 v 21:20

Mrtvý komunista - dobrý komunista, aneb na komunisty neplatí argumenty, ale Augusto Pinochet a jeho mimořádný sjezd strany na fotbalovém stadionu.

12 David Werner David Werner | 28. listopadu 2009 v 21:24

S komunisty se nediskutuje (cini to pouze dobytek, agent KGB Klaus nebo Havel) na komunisty se strili.

13 hmm hmm | 28. listopadu 2009 v 22:34

[Smazaný komentář] a to pan sam vytvoril....., ci  mu s tim nekdo pomahal?

14 Luis Luis | 28. listopadu 2009 v 23:17

[11]:Nemas pravdu Miro, jeden zpravodajsky poznatek CIA ziskany v dobe ranne normalizace byl, ze "Na tvrde pajice plati tvrda mena".
Komunista je fanaticky presne do okamziku , kdy uvidi dollary. Jestli mu v te chvili pohlednes do oci tak v kacdem oku uvidis presne toto :   $

15 Vanek Vanek | Web | 28. listopadu 2009 v 23:32

Podepsat se neumis cesky vorisku? Patreis mei tretinu ceskeho naroda kteri jsou blbci?:
http://www.nazorne.cz/bohemia/clanky/psycholog-hubalek-nedivte-se-nicemu-tretinu-naroda-tvori-pitomci

16 Ruda Ruda | 29. listopadu 2009 v 0:10

Právě proto, že se má o zločinech komunismu psát každý den, děkuji Rosťovi, že nám ty články strká až před rypák. Na i-dnes bych ani nehledal...

Míra v předešlém příspěvku pochopitelně pravdu má. Kecy o zpravodajských poznatcích CIA jen připomínají, že třetina českých pitomců není limitovaná hranicemi zemí ani světadílů.

17 David Werner David Werner | 29. listopadu 2009 v 0:24

[13]: Strilim na tebe!

18 Vanek Vanek | Web | 29. listopadu 2009 v 0:24

Kdyz uz se v 89. neveselo tak meli kazdeho komouse od predsedy zavodnich org. nahoru pretahnout mokrou hadrou s velkym uzlem na konci pres drzku!!!

19 David Werner David Werner | 29. listopadu 2009 v 0:32

[18]: Pane Vanek, ceskozlodeji jsou na levem oku slepi. Oni jenom na Americany a to jeste z dalky. Rusakum dodnes lezou do p*****, staci ze se plukovnik KGB Putin zamraci a uz s**** strachy. Ale hrdinne odmitli americkou zakladnu (starostu Trokavce je treba povesit za koule do pruvanu). Az jim tam opet vrthnou azbukove  s tanky  tak budou pouze diskutovat s ruskymi opicemi a  plakat. Na vic se  ten zdegenerovany pronarod nevzmuze.

20 David Werner David Werner | 29. listopadu 2009 v 0:36

[14]: Lampasaku CSLA a clene strany zlocinne a zavrzenihodne, ty jsi toho nazorny priklad. Vypravej jak jsi v unoru 1990 hrdinne vystoupil ze strany. Rekni po pravde co bys delal bez sametoveho podvodu.

21 David Werner David Werner | 29. listopadu 2009 v 0:51

[Smazaný komentář] Soudruhu Michalku, do kdy jste s bolsevickym rezimemm kolaboroval vy? Do listopadu 1989? http://www.linkedin.com/pub/josef-michalek/b/b5b/277

22 Vanek Vanek | 29. listopadu 2009 v 0:52

Koncert za svobodu slova aneb už vás máme dost!
Start Time: Thursday, December 3 at 3:15pm
End Time: Thursday, December 3 at 6:00pm

PRAHA, Václavské náměstí (spodní část)

To see more details and RSVP, follow the link below:
http://www.facebook.com/n/?event.php&eid=338875750365&mid=17b9bffG29df8cf9G407

23 Vanek Vanek | Web | 29. listopadu 2009 v 0:57

Re: "Diskuse na cs-clubu. Samej inteligent

Ty hovado, kde jsi prisel na to ze jsem byl 23.04.2009 v cs-clubu? Odpovez ty svine komunisticko-voriskovska.

Odpad Evropy. Cesko zrusit a zaclenit do Rakouska.   23.04.2009

24 Luis Luis | 29. listopadu 2009 v 2:01

[20]: Wernere, zase to zkousis ? Ale jinak se v tom stekani pekne osmelujes, primo deals velke pokroky. Beres nekda lekce ?

[15]: Vanku, tu prezdivku jsem tady dostal.Navic je spanelska, ne anglicka a pisu pod ni vice jak pet let. Jsem proto  vorisek ?

25 Ladislav Bátora Ladislav Bátora | 29. listopadu 2009 v 8:18

[7]: Pane Hedvíčku, to je ale naprosto mimoběžná argumentace. Pan Gans přece buď předem nevěděl, že ho zabijí, nebo to sice věděl, ale přesto "z té kurevské země neodešel". A pro ten druhý případ jsem se Vám pokusil podat vysvětlení: "Třeba miloval svou vlast více než vlastní život." Ale upozornil jsem Vás hned, že to zřejmě zrovna Vy nepochopíte. Usoudil jsem tak z některých Vašich předchozích glos a přímo zde z této Vaší věty: "U Ganse jsem nikdy nepochopil, proc z te kurevske zeme neodesel a nechal se zabit."
A jak vidno můj úsudek byl správný - opravdu jste to nepochopil a nechápete nadále, navíc jste mi odpověděl, že jsem komunista a že mi dáte přes držku. Taková diskuse je podle mě dočista k ničemu.

26 hmm hmm | 29. listopadu 2009 v 8:55

[17]: to nebylo myslene na vas, ale na prispevek ktery napadal Hedvicka a ten byl jiz vymazan

27 Dobrovolný Dobrovolný | E-mail | 29. listopadu 2009 v 9:05

[3]:Ross Hedvicek nekdy rekl, že nenavidí vlast? Nenavidí komunisty, to ano, a ted nam jen připomíná, co tady prováděli! Kde jste přišel na komunisti=vlast?

28 Ladislav Bátora Ladislav Bátora | 29. listopadu 2009 v 9:22

[27]: Pane Dobrovolný, usoudil jsem tak z toho, že se pan Hedvíček vyjadřuje o své vlasti jako o "kurevské zemi". A to samozřejmě nejen v této glose - činí tak už dlouhá léta a o tom snad není sporu, vždyť se tou svou záští vůči Čechům a jejich zemi přece nijak na zdejších stránkách netají.

29 Otakar Otakar | 29. listopadu 2009 v 9:52

[28]: Nemůžu se ubránit dojmu, že jste provokátér a jen sbíráte materiál na ty nakopírané bláboly, co tu plevelí diskuzi.

30 Mischa Mischa | E-mail | 29. listopadu 2009 v 10:52

Jiřího jsem měla možnost poznat osobně.Seznámil mě s ním můj kamarád, který k němu chodil poslouchat muziku, krátce před tím, než byl odsouzen jako špion a třídní nepřítel. Byl to človíček, kterého politika naprosto nezajímala, žil pouze pro hudbu a dodnes si myslím, že nedokázal emigrovat právě z toho důvodu, že "tady byl doma", měl tu své přátele a díky zrakovému postižení pro něho město, které důvěrně znal a orientoval se v něm, představovalo jakousi "jistotu". A mnozí z Stb(áků) , podílejících se na jeho uvěznění, skutečně úspěšně podnikají, budují tolik nenáviděný kapitalismus a dál tahají za neviditelné nítky, jimiž jsou dodnes propojeni s těmi, kteří jsou u "koryta".

31 Otakar Otakar | 29. listopadu 2009 v 13:31

[Smazaný komentář] Vy budete brácha Ladislava Bátory. Podobné geny.

32 hedvicek hedvicek | 29. listopadu 2009 v 13:51

Chtel bych jen upozornit pravidelne diskutery, ze udajny "politicky vezen do roku 1960 Michalek" pise ze stejne IP adresy jako Krebs, Johanes a jini vyznavaci "nesmyslneho blabolu" - tudiz se nejedna o skutecnou osobu, ale o "studenta Ruzicku".

33 Jaroslav Jaroslav | 29. listopadu 2009 v 17:37

Pro tech par pitomcu co sem pisou svoje blaboly (a jsou to stale ti sami at uz pouzivaji jakykoliv nick).
Pokud vam vadi ze to vase blaboleni vam Hedvicek maze, tak piste do DF na Lidovkach pod nazvem "Nesmyslny blabol" kde vas admin nevymaze, ponevadz to DF bylo zavedeno prave pro pitomce jako je Tonda aka Prima Kojetin, nebo Johanes aka KHT.

34 David Werner David Werner | 29. listopadu 2009 v 18:30
35 Vlastik Vlastik | 29. listopadu 2009 v 19:39

Kazdy clovek ma narok na zivot, svobodu a stesti. Pokud mu to zeme , kde se narodil, neda, ma pravo se svobodne rozhodnout a najit si novou vlast. Nemohu milovat vlast, kde je svoboda utlacovana, zivot mrzacen. Nemohu zit s lidmi, kteri maji pokrivene mysleni komunismem.
Jiri Gans byl hrdina. Postavili mu ti Cesi, co tak miluji svou vlast, pomnik a nebo pojmenovali aspon po nem ulici? Mozna, ze i on, kdyby vedel, jak dopadne, radeji odesel jako ja. Nebyl jsem prvni a nebudu posledni.

36 David Werner David Werner | 29. listopadu 2009 v 21:54

[35]: A co komunisticti zlocinci (temer tautologie)? Je spravedlive ze maji dnes duchody vyssi nez je prumerny plat, zatim co jejich obeti vylozene  stradaji?

37 Jaroslav Jaroslav | 29. listopadu 2009 v 21:59

Aspon vidis Wernere co jsou ti Cesi za narod. Coz neznas rceni: "Vrana vrane oci nevyklube"?

38 Mischa Mischa | E-mail | 29. listopadu 2009 v 22:35

[31]: Poněkud nechápu Vaši invektivu.Ale odpovím Vám jinak. Občas při čtení Rosťových článků skřípu zuby, není mi to dvakrát "recht", že se do nás tak naváží, ale má pravdu. V téhle zkurvené zemi se skutečně žít nedá. A co se týče Jiřího Ganse, vysvětlím Vám to polopaticky. Ačkoliv to v článku je uvedeno. Na jedno oko neviděl a na druhém měl patnáct dioptrií. Byl hlídán Stb(áky)a spolu s ním všichni, s nimiž byl v kontaktu. Za takových okolností se za kopečky utíká skutečně hodně blbě!Nemluvě o tom, že oni potřebovali oběť, zavděčit se režimu, dokázat svoji ostražitost a bdělost, a Jiří pro ně byl "snadnou kořistí". Kolik takových sviní, majících na svědomí lidské osudy a životy , tu žilo a spokojeně žije dodnes? Udavačských hajzlíků, kteří udělali za minulostí tlustou čáru a dnes jsou z nich ctihodní občané? Potkávám je každý den a je mi z nich na zvracení...

39 Jaroslav Jaroslav | 30. listopadu 2009 v 3:46

[38]: Jeden takovej estebackej udavac Jiri Hermanek ma dokonce svuj blog na Lidovkach a nijak se za tu svou spinavou cinnost nestydi.

40 Ladislav Bátora Ladislav Bátora | 30. listopadu 2009 v 11:29

[38]: Pane Mischo, ale já rozumím všemu tomu, co mi píšete, a to i kdybyste mi to nenapsal... S tím vysvětlením "proč pan Gans neutekl za kopečky" se přece musíte obrátit na pana Hedvíčka, ten totiž výše napsal: "U Ganse jsem nikdy nepochopil, proc z te kurevske zeme neodesel a nechal se zabit," a nikoli já.
To já jemu jsem se naopak snažil vysvětlit, proč pan Gans "neodešel". Takže je zcela zbytečné, abyste to teď zase vysvětloval Vy mně.
Mrzí mě, že je to opět jen zcela mimoběžná komunikace.

41 Mischa Mischa | E-mail | 30. listopadu 2009 v 13:22

Dobrý den, pane Bátora, jsem sice paní, ale to nemění nic na faktu, že jsem nereagovala  na Váš příspěvek, nýbrž pana Otakara pod číslem 31. A rozhodně souhlasím s Vlastíkem, že by v Budějovicích po Jiřím ulici pojmenovat měli. Obávám se ale, že se tak nikdy nestane, protože v tom městě vládne bolševicko-estébácká mafie dodnes. A ta jistě nebude mít chuť si připomínat své zločiny proti lidskosti!

42 Otakar Otakar | 30. listopadu 2009 v 14:27

[41]: To nebylo na Vás milá paní, ale na pana Michálka, který je již vymazán, viz příspěvek 32.

43 Vlcak Vlcak | 30. listopadu 2009 v 14:48

ZRUDY RUDY!

44 Jiří Nedavaška Jiří Nedavaška | E-mail | Web | 30. listopadu 2009 v 16:14

Zdravím a moc děkuji i za tento článek.

45 Ladislav Bátora Ladislav Bátora | 30. listopadu 2009 v 18:15

[41]: Paní Míšo, souhlasím. A za chybějí áčka v příčestích minulých se omlouvám - zavedl mě ten modrý panáček u Vašeho jména, teď teprve koukám, že je u všech diskutujících stejný... Ostatně - za mého mládí, v hluboké Době nesvobody, se tomu říkalo unisex, a docela to frčelo. A slušelo. A přitom k dnešního zběsilého genderismu to mělo daleko asi tak, jako ODS ke konservatismu...

46 Ladislav Bátora Ladislav Bátora | 30. listopadu 2009 v 18:20

[41]: Omlouvám se za chybu v rekci, která vznikla výměnou předložky "od" za předložku "k" na poslední chvíli. Takže správně má být: "...k dnešnímu zběsilému genderismu..."

47 Karel Kačmařík Karel Kačmařík | E-mail | 6. prosince 2009 v 20:24

Vážený pane,
já jsem neemigroval jen proto, že jsem posera. Teď toho lituji, ale už je pozdě....(mladí ležáci, staří žebráci) Nesmírně si však všech emigrantů vážím. A láska k vlasti? Pavel Landovský v nějakém pořadu řekl, že láska k vlasti je ta nejperversnější forma lásky, která existuje.[25]:

48 Karel Kačmařík Karel Kačmařík | E-mail | 6. prosince 2009 v 20:25

Jo, to byla odpověď panu Bátorovi, zapomněl jsem to zdůraznit. Na tu jeho "lásku k vlasti!"

49 Jindra Jindra | E-mail | 30. září 2011 v 14:20

je smutné že se dnes o těchto osudech moc neví..ale ani dnešek není o moc lepší..máme sice údajnou svobodu..ale práva se tu nikdo nedovolá pokud nemá pořádný balík v kapse.a to mohu na vlastní kůži dosvedčit.musí přejít několik generací a pak se ten pokřivený český narod možná stane opravdovým národem i pro své vlastní lidi a Česko doopravdy vlastí

50 if if | E-mail | 25. června 2012 v 22:24

;-) Měla sem tu možnost a čest prožít s Jiřím pár let byl moc príma Eva? if?

51 Jakub Jakub | E-mail | 31. srpna 2012 v 12:35

Kdyz jsem jako 12-ti lety v roce 1999 cetl knihu Nejdelsi Noc,nechapal jsem,ze to byla jenom komunisticka propaganda ala major Zeman,ani jsem nevedel,ze Jiri Gans byl v te dobe uz leta mrtev.
Ale i pres to jsem velice sympatizoval s hlavnim hrdinou,protoze jsem uz dobre vedel,co to byl za prohnily rezim.Kdyz jsem se leta pozdeji dozvedel opravdovy pribeh a nestastny osud Jiriho Ganse,brecel jsem i kdyz jsem se s nim v zivote nesetkal.Skoda jen,ze se jeste nenasel nikdo,kdo by jeho pribeh zvecnil,tentokrat vipravdove podobe.
Necht je ti zeme lehka Jiri..

52 Rakay Rakay | Web | 2. listopadu 2012 v 5:15

Vážiti si všech, to je nevážiti si nikoho.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama