Tady někde prošel Maďar...

7. listopadu 2009 v 20:50 | Ross Hedvicek |  Clanky vzpominkove a recyklovane
Dneska ráno jdu od auta z parkoviště, pěkně napřímenej, protože mne bolí záda, a v tom jsem si všiml pick-up trucku od firmy, co dělá postřiky proti termitům, komárům a červeným mravencům a tak podobně... a v momentě jsem měl flashback - takovou několikavteřinovou vzpomínku - a vrátil jsem se nazpět 41 let a ještě něco a octl jsem v Maďarsku.

Byla polovina srpna 1968, tak okolo sedmnáctého nebo osmnáctého. Stál jsem na kopci jménem Gellért a díval jsem se dolů na město a na Dunaj. Dole byl pěkný bílý most Erszebet hid, Alžbětin most. A teď už si nejsem jist, jestli z tohohle mostu nebo nějakého jiného vedla přesně uprostřed odbočka (takže to mělo tvář písmene T s krátkou nožičkou - jako na mostě v Hirošimě) na ostrov uprostřed Dunaje, kde bylo termální koupaliště a takové lázně (no, asi jak si v socialismu představovali lázně). A další lázně byly přímo pod kopcem Gellértem, takové starší a jmenovaly se taky Gellért.


Ještě jeden most tam byl, takový starý řetězový, jak se jmenoval nevím, ale prý ho stavěl pan Eiffel, ten co postavil Eiffelovku a zároveň tam postavil i staré pešťské nádraží, co vypadalo jako jedno staré nádraží v Praze - které to nevím, já jsem byl víckrát v Budapešti než v Praze. A výjezd z toho starého řetězového mostu končil pode mnou, pod hradbami do kruhového objezdu a uprostřed toho kruhového objezdu byla z květin vysazena obrovská rudá hvězda se srpem a kladivem. Jestli ta hvězda tam pořád ještě je? Asi ano. A celé mi to seshora připadalo jako ten kruhový objezd ve Washingtonu, D. C. za Lincoln Monumentem za mostem, co vede do Arlington Cemetery - za mostem, co má na zábradlí zlaté sochy tlustých koní, určitě to znáte. Mně to tak připadalo, ale tehdy jsem ještě nevěděl, že mně to tak připadalo, protože tehdy jsem ještě ve Washingtonu nebyl a nevěděl jsem, že mně to město bude jednou moc sympatické.

A na druhé straně řeky byla ošklivá budova parlamentu, co vypadala jako budova britského parlamentu bez Big Bena - což jsem ovšem tehdy taky nevěděl. Lidi, co nikde nebyli, toho obvykle hodně nevědí - byl to i můj případ. Kdo nic neví - nic mu nevadí. I já jsem byl tehdy spokojen.

A vedle nás, na takovém druhém vrcholku téhož kopce, stál velký kostel, ba přímo chrám, svatého Štefana, nebo Istvána. Svatý Štefan je v mých vzpomínkách spíš spojen s malým ostrůvkem Sveti Štefan na jadranském pobřeží - možná těch svatých Štefanu bylo víc, co já vím? Vedle byly hradby s věžičkami se střechami ve tvaru legračních homolek, asi jako Smurfs - modří trpaslíci Šmoulové - jenže tyhle byly bílé - a to se jmenovalo Rybářská bašta. Důvod jsem taky už zapomněl. A ještě tam byla taková velká budova, prý to byl nějaký arcibiskupský palác, snad tam sídlil kardinál Mindszenti, nevím - i když Mindszenti tou dobou žil v Mariazellu. A zase jsem tehdy ani nevěděl, kdo to je Mindszenti a co je to Mariazell a že to jednou budu vědět a budu tam...

V dálce byla z toho kopce vidět nějaká výrazně socialistická stavba a tam jsme se vypravili taky a on to byl Nep Stadión - taková maďarská varianta stadiónu na americký fotbal a pak jsme jeli do Vidám Parku, což byl zase maďarský Disneyland - což jsem tehdy taky nevěděl. Ale jízdy na dřevěné housenkové dráze se mi líbily a jízda na malých vozíčcích strašidelným domem taky.

A na druhý den jsme jeli zpátky domů a v dědinách jménem Tata a Tatabánya byly za ploty udělanými z rákosu ruské tanky a ruští vojáci, co v těch jejich rajtkách vypadali naším očím moc divně, téměř srandovně. Divili jsme se, proč je jich v tom Maďarsku tolik - a zase jsme tehdy nevěděli, že za 3 dny tihle vojáci přesunou své tábory a kasárny do Československa. Tehdy jsme nic nevěděli a ničemu nechtěli uvěřit. A měli jsme radost, když jsme byli na Gellértu a bavili se česky, tak k nám přišel Maďař a chvíli si s náma povídal lámanou němčinou a vyjadřoval veliké uznání pro Dubčeka - no jo, byl rok šedesát osm a všichni si mysleli, že to Dubček opravdu myslí dobře - i my. A tak nám jeho "Dubček-gut" udělalo radost.

A pak jsme jeli zpátky přes Bratislavu - bylo to jednou jedinkrát, kdy jsem byl v Bratislavě, bylo ráno 20. srpna 1968, už jsem tam potom nikdy nebyl, proto je mi Bratislava cizí, neznámé a exotické město, asi jako Ulán Bator nebo Pchjöng-jang.

Ale abych se vrátil k tomu parkovišti dneska ráno. Ten náklaďáček na postřikování termitů a mravenců měl na zaprášeném zadním celé korby nápis PEST CONTROL, jak jsou tyhle firmy tady označovány. A někdo mu prstem před to PEST napsal "buda". Bylo mi to úplně jasné. Tady někde prošel před chvíli Maďar...

A i s tím Dubčekem je mi to dnes jasné - i maďarsky: Lofasz a seggedbe, Sanyikam! Kurvak vere folyjon patakokbán!

---
A z jineho soudku - zacina mi byt podezrele, jak jsem hlavne v emailech chvalen za to, ze se davam tu krasnou yellow mellow muziku a tak... to posloucham ted, coby stary dedousek, ale kdyz jsem byl jeste mladik, tak jsme meli radi tohle (co uz dneska nikdo nezna). Svedkove mi to jiste radi potvrdi :-)


To je sila, co? Tak na uklidnenou zkuste tohle...


 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 David Werner David Werner | 7. listopadu 2009 v 22:47 | Reagovat

Lofasz a seggedbe, Sanyikam!
Pokud vim znamena "Lofasz a seggedbe" Strc si konsky penis do prdele.
"Kurvak vere folyjon patakokbán!" At tece kurvi krev.

Hedvicku sprostacku!

2 David Werner David Werner | 7. listopadu 2009 v 22:51 | Reagovat

Ale "Sanyikam" je proste jmeno. Jaky ma vztah k Dubcekovi?

3 David Werner David Werner | 7. listopadu 2009 v 23:18 | Reagovat

Hedvicku promin! Domnival jsem se  ze Alexander je v madarstine pouze Sandor.

Takze: "Baszom a sza'd sze'le't, Sanyika'm!"

4 Ross Hedvicek Ross Hedvicek | E-mail | 7. listopadu 2009 v 23:41 | Reagovat

Wernere, ty mne prijemne prekvapujes! Pochopil a prelozil jsi to naprosto spravne! Kdyz jsi strizlivej a nikomu sproste nenadavas, tak jsi docela fajn!

5 Ondra Ondra | 8. listopadu 2009 v 0:10 | Reagovat

Wow jak jste se naučili maďarsky?

6 Hmm Hmm | E-mail | 8. listopadu 2009 v 3:46 | Reagovat

hmm , Hedvicku jde videt ,ze zijes tak jako mnozi emigranti stale minulosti ....cekam na nejaky rozumny prispevek od tebe BARDE ! k soucasnosti ano k soucasnosi  -  viz Plzenska afera , Klaus a EU (takze nebud linej Rossi za gogluj a predved se co dokazes )  ...znam jednoho Cecha co zije v opalovych polich a ten stale nadava na komunisty, jak mu ty kurvy osklive zkazili zivot - ze co on zkusil na te vojne (slouzil v dobe kubanske krize par mesicu navice) ze najezdil s tou ruskou kurvou tankem T55 35 km ....jinak ze ho stale pucovali a rozebirali pasy a ty vecne poplachy a  sluzby  - ta buzerace mu pry narusila spanek na celu zivot ...atd atd a pote jak ho ty kurvy dlachnili v praci atd atd ....(well komu oni ten zivot nezkurvyli ze ?)  velmi zajimave je jak se tento clovek potka a diskutuje s jinym Cechem ,ktery slouzil v letech 60 tych na zapadni care ...a ten zase popisuje zadrzeni narusitele hranic nasledovne - byl jsem ve sluzbe a vidim pana jak jde v noci k care a ja  se ho pekne optam "a kampak jdete pane?" - ovsem nikdy nedoda ....zda to bylo az po davce ci pred ni ....

7 Ross Hedvicek Ross Hedvicek | E-mail | 8. listopadu 2009 v 4:42 | Reagovat

To Ondra: Kde jsme se naucili madarsky? Ja nevim jak Werner, ale ja co jsem na internetu, tak vysvetluju tem kokotum z Ceska, ze ja nejsem ceske narodnosti, a oni furt, ze ne a ne, ty prece jsi Cech a tak a ze MUSIM byt prece Cech, kdyz pisu cesky. Cesi jsou takovi bembeci, ze si mysli, ze i Franz Kafka byl cesky spisovatel! Oni jsou neuveritelni!

8 Hados Hados | Web | 8. listopadu 2009 v 9:48 | Reagovat

..."bylo to jednou jedinkrát, kdy jsem byl v Bratislavě, bylo ráno 20. srpna 1968, už jsem tam potom nikdy nebyl, proto je mi Bratislava cizí, neznámé a exotické město"

"A nasledoval prijemny den s prateli v Bratislave. Slovensko je velmi prijemna a pratelska zeme."

http://www.newz.cz/gate/newz.zone?I=news_read&news=103&1223690851

9 Hmm Hmm | E-mail | 8. listopadu 2009 v 10:22 | Reagovat

[8]: no tak mu to promin, Ross je uz starsi a obcas zapomina .....:)

10 Paul Paul | 8. listopadu 2009 v 15:05 | Reagovat

[8]: Hadosi,a číst umíš, jo? Ten článek byl vzpomínkový a recyklovaný chápeš? A ten Tvůj odkaz byl nejspíše z jiné doby.To žes to dal snaživě dohromady a udělal časově neslučitelný řetězec nic nedokazuje :)))

11 Rob Kterýten Rob Kterýten | 8. listopadu 2009 v 22:33 | Reagovat

Svatí Štěpáni jsou tuším dva. Jeden jakýsi mučedník někde z Jeruzaléma a druhý byl 1. Uherský král(Magyar Király), který byl později svatořečen.
A jinak maďarsky umim jen 4 slova, víc ne :-D

12 jakub jakub | 9. listopadu 2009 v 16:25 | Reagovat

Já to znám teda dlouze jako "Kurvák vere folyjon patakokbán!"

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama