Česka kulturní nedostatečnost... a méněcennost?

8. ledna 2010 v 4:35 | Ross Hedvicek |  Clanky vzpominkove a recyklovane
Nejsem znám tím, že bych psal politicky korektně, ale už v titulku jsem se sám zcenzuroval. Správné slovo by totiž znělo: primitivnost nebo necivilizovanost. Když mi před několika lety vyšla v Praze knížka Jak Paroubek kradl salámy, sdělil mi vydavatel, že byl opakovaně předvoláván kvůli mé knize na policii "podávat vysvětlení", protože "občané" posílali udání, že byl porušen zákon a kniha je protičeská. Přesto kniha strhla všechny rekordy a po dvou vydáních a dotisku je zcela vyprodána - v českém nekulturním knižním světě výkon nevídaný.

Rok nato vydavatel připravoval vydání mé další knihy Sametový tunel. Kniha sice není "protičeská", ale za to obsahuje velmi detailní informace o pozadí sametového podvodu získané trpělivým listováním v knihovně amerického Kongresu - tedy ne z českých zdrojů. To byl asi problém a ukázalo se to hned zpočátku. Tiskárna, které vydavatel zadal tisk druhé knihy, mu poslala velmi rozčilený e-mail odmítající zakázku z důvodu, že kniha je (ano, uhádli jste) protičeská. Knihu nakonec vytiskla tiskárna na moravské Hané, zřejmě netrpící tak silným českým šovinismem jako ta pražská.

Naď vydáním mé třetí knihy se v současné době vznáší otazníky. Kolik knih poezie unese mongolský trh?

Po vydání mých obou knih se mi dostalo (nemám pochyb, že totéž se přihodilo i vydavateli) nebývalé pozornosti českého čtenářstva. Bydlím na Floridě, z Česka je to daleko, telefony jsou drahé. Přesto čeští čtenářové neváhali utratit pár korun - telefony zvonily tak často, že jsme je museli na noc vypínat a nakonec jsme si změnili číslo. Několikrát jsem byl i pochválen, vždy s prosbou abych nikde nezveřejňoval jejich jméno: "to víte, nechci mít problémy", ale to byly jen výjimky, pravidlem byly nadávky, výhrůžky, hrozby zmlácením i smrtí - prostě takoví normální kulturní Češi. Poněkud více sofistikovaní hlupáci české provenience šli až tak daleko, že na mne posílali stížnosti a falešná obvinění různým americkým úřadům (v naději, že mně způsobí problémy). Tak se stalo, že mne přišlo vyšetřovat i FBI - ale odešli pouze s názorem o českých primitivech a udavačích.

A teď vyšla kniha Tomáše Krystlika Zamlčené dějiny, vynikající dílo, které doporučuji. V diskusi pod článkem se autor zmiňuje, že některá česká knihkupectví odmítají knihu prodávat, protože je údajně protičeská - a je jmenováno knihkupectví (i internetové) Kosmas. Přesto jsem si všiml, že i v internetových nabídkách, které knihu nabízejí, se dole v komentářích objevují nenávistné komentáře. Způsob, jakým si v Češku představují svobodu a svobodu projevu, je prostě fascinující. Jsem si jist, že český vydavatel Leninových spisů neměl žádné problémy s útoky a výhrůžnými telefonáty.

Ej, uchněm - těžko se kráčí do Evropy v láptích, co? Už jenom kousek, že?


P.S.: Dostal jsem email od kritickeho ctenare. Clanky mi pomerne chvali, poezii jsem se mu nezavdecil - nazyva to zverstvy - poctete si:

Vazeny pane,

soude podle nekterych Vasich textu stale jeste nemate v pocitaci cestinu, nebo mate a nepouzivate. Tak Vam pisu timto specialnim jazykem IT idiotu.

Nechodim se na www brouzdat moc casto, takze jsem od Vas cetl v poslednich letech jen obcas neco. Vzpominam si, ze to bylo dost dobry. Pisete chytre o zajimavych vecech. Ale holt to leckdy neni uplne na 100% overeno, a zas kdyz je to overeno, tak si to hodne lidi bere k srdci ba i jinam, takze se dost naserou.

A ted poprve jsem spatril i Vasi poesii. Tedy vanocni a silvestrovske rymovani a ukazky z celozivotni tvorby. Zpocatku jem myslel ze jsou ty versovanky promyslenym utokem na Vas - nejaky hacker Vam je podstrcil na Vas blog aby z Vas udelal nesvepravneho kaspara. Ale zacina to vypadat ze pachatelem tech zverstev jste opravdu Vy sam.

Tak bych Vas chtel poprosit : zakladate-li si na titulu "nejvice nenavideny autor ceske soucasnosti" (a ja Vam ho z celeho srdce preju), publikujte sve poeticke prujmy pod pseudonymem. Jinak Vam ctenari neuveri ani to, co je hola pravda, majice Vas za posahaneho grafomana. A to by byla skoda.

Preji prijemny den a uspesny rok.

Ales Chramosta

P.S. Nechtel jsem Vas urazit, nastvat, ani donutit ke konverzaci. Na odpovedi netrvam.


 

10 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Viktorka Viktorka | 8. ledna 2010 v 7:07

Opatřila jsem si loni na podzim obě Vaše knihy. Byla jsem po jejich přečtení v depresi z toho, co je možné v tomhle státě. Doslova jsem ztratila půdu pod nohama, trvalo mi několik dní, než jsem si vše přebrala.(pro Davida W.platí stale příměří)Zajímalo by mne, zda i místní diskutéři knížky četli nebo tu jen diskutují čistě z dlouhé chvíle jak to někdy působí. Osobně bych se chtěla dočkat vydání Vaší poezie, bohužel k tomu nemám potřebné kontakty, abych přiložila ruku k dílu. Verše, které jsem od Vás četla, mne velmi mile překvapily, co si myslí Chramosta, je mi ukradené. Některé z nich jsem si již vygooglovala a ve spojení s Vaším hudebním vkusem - pouštím si k nim naschvál Vaše přiložené odkazy z you tube je to často balzám na duši. Je mi fuk, když to bude někdo zesměšňovat...

2 Josef Josef | 8. ledna 2010 v 10:17

Rosto, zaměňuješ znovu hlasitou skupinu lidí a to  paušálně skoro z celou republikou. Co se týče knihy pna Krystlíka, tak je špatná a destruktivní. Ne že by byla protičeská, ne že by fakta v ní podaná byli nepravdivé. Ale zatrpklý náhled a úhel pohledu, výběr a spojování faktů (a tím vytváření kauzalit a z toho odvozovaných vlastních soudu) jsou více než pochybné a samozřejně naprosto subjektivní. Pravda je že to je v tomto postkomunistické státě hrozné, ale toto paušální zaklínání Čechů a patologický skepticismus je nejen destruktivní ale již skoro stejný styl. Snižuje se tím úroveň. Ale moje věc to není.

3 děda děda | 8. ledna 2010 v 10:26

Je to vskutku k zblití - Krystlíkovu knihu nemá Kosmas ani Kanzelsberger, což jsou dvě patrně největší internetová knihkupectví v Česku. Našel jsem ji a ihned objednal - jsem zvědav, jak to dopadne - v internetovém knihkupectví knihy.cz, které sídlí - hahaha - někde na Moravě. Ještě ho mají taky v knihy.abz.cz, ale tam dávají menší slevu.

Rosťo, díky za tip. Předem se omlouvám, že tvoji poezii si neobjednám, není v tom nic osobního, prostě si na čtení poezie nepotrpím, což platí zcela všeobecně, výjimku dělám pouze u říkánek z Medvídka Pú.

4 Miroslav Tomeček Miroslav Tomeček | E-mail | 8. ledna 2010 v 10:37

Zamlčené dějiny Tomáše Krystlíka jsem velmi dlouho sháněl v běžných knihkupectvích a prodejnách, ale neúspěšně. Těsně před vánocemi se mi podařilo ji sehnat v katolickém knihkupectví Velehrad, tak jsem si ji nadělil pod stromeček a pomalu se dolouskávám první částí - rozbitím c.a k. a vznikem první republiky. Není divu, že tato společnost je taková, jaká je. Byla na lži založena, lží žila a žije dodnes a lže si vlastně sama sobě.

5 Helmut Helmut | 8. ledna 2010 v 11:19

..."telefony jsou drahé"

..."to víte, nechci mít problémy"

Hedvíčku, ty jsi vážně magor. :-)

6 ghost ghost | 8. ledna 2010 v 14:18

[2]: Ty byt josef sudetska nemec nebo volinska cech, ze umys i trochu ceski?

7 Viktorka Viktorka | 8. ledna 2010 v 15:14

Dovolila bych si zopakovat dotaz, protože výše se diskutuje stále o Krystlíkových Zamlčených dějinách a jejich dostupnosti, je tu někdo, kdo stejně jako já četl i obě knihy Hedvicka a má na ně nějaký názor? Dosud se mi nenaskytla příležitost porovnání pocitů, v mém okolí to nikdo jiný nečetl.

8 Josef Pepa Nos Josef Pepa Nos | E-mail | Web | 8. ledna 2010 v 17:03

Haploidní genom (pozůstatek po předchozích fázích živočišného vývoje v České kotlině) obsahuje prvky idiocie. Pokud s tím počítáte v každodenním životě, tak se dá v České Republice dožít i vysokého věku.
Ostatní bez této znalosti brzy hynou.

9 Viktorka Viktorka | 8. ledna 2010 v 17:08

[Smazaný komentář] Milý blbečku, je mi jasné, že Ty nečteš vůbec a jen čekáš na příležitost, jak bys předvedl i to málo, co Ti příroda omylem nadělila.

10 Daw Daw | 8. ledna 2010 v 17:17

[7]: Myslím, že se k čtení či nečtení nikdo nepřizná, nechtějí si to u Rosťi rozházet, budou řešit Krystlíka. Blba s číslem osm a kozu s číslem devět nepočítám.

11 Ondra Ondra | 8. ledna 2010 v 17:36

[10]:K nečtění se klidně přiznám, stačí mi příspěvky obou autorů na internetu. Teď mám toho povinného čtění na školu tak že na čtení čehokoliv navíc nemám pomyšlení.

12 Viktorka Viktorka | 8. ledna 2010 v 17:39

[Smazaný komentář] A mne by zajímalo ty chytrolíne, co Tě pudí k takové frekvenci blábolů. To děláš zdarma nebo za honorář?

13 Ruda Flégr Ruda Flégr | E-mail | 8. ledna 2010 v 17:55

Možná je už i nějaký český zákon, který zakazuje nenávidět a přikazuje milovat. Vrahy. Pepa Nos to velmi zajímavě vysvětlil a spolu s ním zdravím paní Siklovou a pana Tomečka. Podpis pod jejich názorem je pro ně samozřejmost. A ti ostatní budou už na věky pouze stát modelem umělci, který občas až z daleké Emeriky  tu usedlou žumpu občas pěkně zamíchá. A hltat budou jen memoáry Štrougala TKK, protože oni žerou jen českou lež a nemohou strávit protičeskou pravdu.

14 Viktorka Viktorka | 8. ledna 2010 v 19:06

[Smazaný komentář] Ještě Ti něco řeknu, přestože vím, že je to házení perel sviním, ale mám momentálně dobročinou náladu. Kromě toho, že nejsi schopen odpovědi na to, proč tady tvale plodíš ty bláboly a kdo Tě honoruje Ti oznamuji, že to nikdo nečte. Už ta grafika okamžitě odradí. Také Tě ubezpečuji, že jsem zvyklá na to, že základní lidskou vlastností je výhradně nadávat a jakmile někdo jen naznačí někomu sympatie anebo pochválí cokoliv, stane se terčem posměchu, je okamžitě v mužském provedení označen za teplouše a v opačném pohlaví za matraci. Nicméně mne to nikdy neodradí od toho říkat jak posměšně vypichuješ to co cítím. Klidně se v tom můžeš dále válet.

15 David Werner David Werner | 8. ledna 2010 v 20:04

[1]: Mila  Viktorko preji stastny novy rok. Obe knihy jsem cetl vicekrat a musim priznat ze jsou skutecne vyborne. Mela by to byt v kotline povinna cetba a ceskosovetska vlada by se je mela naucit nazpamet. Netyka se Krystlikovych vytvoru.
Slintajici luze bych pouze rekla ze pokud jim nevadi tohle:

Cast vlady C(SS)R

Jan Fischer, v letech 1980-1989 člen KSČ.
Jan Kohout, v letech 1986-1989 člen KSČ.
Eduard Janota, v letech 1984 člen KSČ.
Václav Riedlbauch, "byvaly" člen KSČ.
Petr Šimerka, od roku 1973 zaměstnán v odborovém svazu civilních pracovníků armády.
Daniela Kovářová, 1987–1989 členka KSČ.
Štefan Füle, absolvent státního institutu mezinárodních vztahů v Moskvě (studium 1981 – 1986). 1982 - 1989 člen KSČ.
Pavel Zářecký, 1966–1969 člen KSČ.

At se k tomu vyladri, arcit k tomu nemaji kuraz viz diskuze k minulemi postu. Nebo at mlci.

16 David Werner David Werner | 8. ledna 2010 v 20:07

@Slintajici chatra:

Vadi vam tohle:

Syn premiéra bude na ministerstvu řídit reformu vzdělávání

PRAHA -  Syn současného českého premiéra Jakub Fischer bude od poloviny srpna pracovat na ministerstvu školství. Jednatřicetiletý proděkan pro vědu, výzkum a informatiku na Fakultě informatiky a statistiky VŠE by měl na ministerstvu vést projekt s názvem Reforma terciárního vzdělávání.
...
Za výhodu považuje fakt, že je syn premiéra zároveň členem předsednictva Rady vysokých škol. Pro náš projekt je velmi důležité, abychom měli tuto instituci nějakým způsobem v projektu zastoupenou," myslí si Matějů.

Podle jeho slov není ani velkým překvapením, že se šéfem projektu Reforma terciárního vzdělávání tedy stane právě on. "Pokud tedy mluvíme o jeho odborných kvalitách," dodal.

Změna ve vedení projektu se ale příliš nelíbí exministrovi školství Ondřeji Liškovi (SZ).

http://www.lidovky.cz/syn-premiera-bude-na-ministerstvu-ridit-reformu-vzdelavani-plf-/ln_domov.asp?c=A090807_205308_ln_domov_pks

Za to vas ma Hedvicek respektovat?

17 David Werner David Werner | 8. ledna 2010 v 20:10

[Smazaný komentář] [Smazaný komentář] [Smazaný komentář] 20 let po sametovem podvodu vam vladne soudruch Fischer (clen strany zlocinne a zavrzenihodne 1980 - 89 a jini soudruzi, vetsinou vystoupili az po sametovem podvodu) a nestydi se ani v nejmensim za komunisticke moresy. Jeho 31 lety synacek, (ing, dochtor, docent a prodekan na vse, dosahl toho samozreme pili a nadanim, ale to vite ze ne) ma  reformovat ceske vysoke skolstvi. Ze by nepotismus?  Ale  kdepak vzdyt to neni synovec!
A stado ceskoblbcu nejenom ze je nevypraskalo na sibir ale ono jim to ani navadi.
Budete mit co jste chteli, do rachoty zvesela, kupredu leva zpatky ni krok. Muzete si stezovat ze vas Hedvicek nerespektuje bando ceskoblbska!

18 Viktorka Viktorka | 8. ledna 2010 v 20:13

[15]: To mě těší, o Vás jsem byla stoprocentně přesvědčená Davide, i Vám dobrý nový rok :)

19 David Werner David Werner | 8. ledna 2010 v 20:19

[18]: Dekuji! Zvlaste kapitola o habilitaci soudrucha Pruzinskeho (Sametovy tunel) je dneska vsude citovana (puvodni autor: Dr. Ladislav ANDREY ale bez Hedvicka by nebyla tak znama).

20 Viktorka Viktorka | 8. ledna 2010 v 20:34

[Smazaný komentář] Píšu česky, ale netrpím falešným vlastenectvím. Jsem přesvědčena "Viktorku", že dáváš potají Rossovi za pravdu, jen ještě chvíli potrvá, než si to přiznáš. Přeji Ti do nového roku, aby se ten spouštěč dostavil v dohledné době.

21 hedvicek hedvicek | 8. ledna 2010 v 20:34

Chtel bych hlupaka pisici z ns1.nwns.info (67.159.22.172) a jinych proxyserveru ujistit, ze se nemusim schovavat za "nicky", ale reknu mu vzdy a otevrene a pod svym jmenem, ze je ceske anonymni prase a ze takoveto komunisticke dobytky hodlam i nadale vymazavat. Jste u mne obycejne human debris, vy zasrana komunisticka ceska luzo a je mi jedno zda se ted schovavate za vlastenectvi, tak jako se komuniste jinde po svete schovavaji za global warming.

22 David Werner David Werner | 8. ledna 2010 v 20:49

[21]: Oni se za global warming neschovavaji. Jde spise o stejne uzitecne idioty, financovane Moskvou, jako ti kteri v 80. letech protestovali proti strelam stredniho doletu Pershing II a Cruise Missiles (nikoliv proti sovetskym SS20, strelam "miru").

23 xyxyx xyxyx | 8. ledna 2010 v 21:21

3)Hedvíčk, australák, Helmut... vo co vám de, assholes. Slibuju, že vaše hlupáctví trpět nebudu. Dehonestace bosáka neni zrovna laciná zábava. Tak pozor!

  http://bosak.bigbloger.lidovky.cz/clanok_disk.asp?cl=118260&st=2

24 Daw Daw | 8. ledna 2010 v 21:38

Bosák si na lidovkách nakálel pod nohy, fuj. Tak to jsem nečekal.

25 David Werner David Werner | 8. ledna 2010 v 21:43

[24]: Kdyz nekdo mezi Ceskosovety nejaky  cas zije tak se jim prizpusobi.

26 Daw Daw | 8. ledna 2010 v 21:44

O co jde
Hedvíček se nepostavil za mě, ale za jakousi podivnou představu, která nemá se mnou nic společného. Činí tak s ideologickou zaslepeností a fanatismem bolšvika či nácka. Demagogie at zleva nebo zprava je demagogie.

Upozornuju, že každý osobní útok posílám administraci s žádostí o registraci pisatele.
8.1.2010 21:39:22, vladimir bosak, IP: 90.180.151.xxx

27 Jaromír Máša Jaromír Máša | E-mail | Web | 8. ledna 2010 v 22:25

Nevím, pořád se ty diskuse, zde stejně jako jinde, nehýbají z místa: když se to podtrhne, sečte a integruje, zjistí se, že všidhcni jsou blbci, debilové, diliny, filutové, idioti, hovada, , rostě živá encyklopedie negativního pozitivizmu. Akle, to víme, s tím počítáme, není tedy důvodu to číst vůbec.
Ovšem každého, kdoatd. Číst to je ztráta času, vkusu, a vůbec zdravého rozumu. Taky to nečtu jenom občas. Laureátům přeji to bobkový listí.
Zum gai ghali ghali, zum gali gáli.

28 David Werner David Werner | 8. ledna 2010 v 23:46
29 Viktorka Viktorka | 8. ledna 2010 v 23:52

[28]: :))

30 Eduard Vacek Eduard Vacek | E-mail | Web | 9. ledna 2010 v 10:34

Také jiné, než citované knihy stojí za přečtení, ale kdo by v nich hledal rozmarné nedělní čtení na odpoledne k čaji, nebude uspokojen. Spíše potvrzují to, co je stále předmětem diskuse. Nese v sobě cs genotyp skutečně prvky imbroglia?
Tedy: Jan Vávra: "V krajině prorostlého bůčku" a John Bok, Přemysl Váchalovský: "Sametová špína - odhalené skandály".

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama