So, Let's Recap "2009".........what a year!

21. března 2010 v 5:59 |  Clanky jinych autoru
I don't know who wrote this ... but I like it. R.H.
---
So, Let's Recap "2009".........what a year!

1. The American people elect a black president with a total of 142 days experience as a US Senator from the most politically corrupt state (city) in America whose governors have been ousted from office.
The President's first official act is to order the close of Gitmo and make sure terrorists civil rights are not violated. An honest mistake?

2. The U.S. Congress rushes to confirm a black Attorney General, Eric Holder, whose law firm we later find out represents seventeen Gitmo Terrorists. An honest mistake?!

3. The CIA Boss appointee, Leon Panetta, has absolutely no experience, has a daughter Linda, we find out, who is a true radical anti-American activist and a supporter of all the Anti-American regimes in the western hemisphere. (There were socio-economic factors involved!)

4. We got a Tax Cheat for Treasury Secretary who did not properly file his own taxes for 12 years. (He misspoke!)
5. A Commerce Secretary nominee who withdrew due to corruption charges. Another honest mistake???

6. A Tax cheat nominee for Chief Performance Officer who withdrew under charges. Hmmm... another screw-up?

7. A Labor Secretary nominee who withdrew under charges of unethical conduct. Ok, maybe this person was just plain stupid.

8. A Secretary HHS nominee (Daschle) who withdrew under charges of cheating on his taxes. I'm running out of excuses for these idiots!!

9. Multiple appointments of former lobbyists after an absolute campaign promise that no lobbyists would be appointed. Dear God, I am getting a headache!

All this occurred just during the first three weeks. . . but who's counting?

America is being run by the modern-day Three Stooges ; Barry, Nancy and Harry and they are still trying to define stimulus..."it's spending!!!"

The congress passes the $800,000,000,000 (that's $800 billion) pork-loaded spending bill where the government gives you a smidgen of your tax dollars ($13 per week), making you feel so good about yourself [stimulated], that you want to run out to Wal-Mart and buy a new Chinese-made HDTV and go home and watch Telemundo!

Here's the good news though - Mr Obama took Air Force One to Denver to sign the stimulus package, wasting as much as 10,000 gallons of fuel OR 24 JOBS FOR ONE YEAR. Don't you just love hypocrites?

Obama has now been president for 14 months and yet he & wife (first lady) Michelle , the Christian family they claim to be, have not attended church since the inauguration. He must miss Reverend Wright!

In these times 'I'll keep my God, my freedom, my gun and my money.
Anyone that supports this insanity can keep "THE CHANGE". And move to Cuba.
 

13 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Otakar Otakar | 21. března 2010 v 11:11

Rosťo zablokujte primitiva Wernera a Darebaka z Austrálie, ten únavný lidský humus. Děkuji.

2 Otakar Otakar | 21. března 2010 v 11:52

[1]: Lidský dobytek Tvého typu Wernere mne nemůže ničím překvapit ani urazit. Unavuješ mne velmi, nemáš inteligenci, soudnost, takt, porozumění. Já věřím v boží mlýny, nemáš nikoho rád, nic Ti není svaté. Dojedeš na to a v osamocení. Bolest přináší moudrost a porozumění, trpěl jsi v životě evidentně málo a Tebou zmíněná zesnulá matka Ti evidentně nestihla vštípit základy slušného lidského chování. Překvapuje mne Ta nekonečná necitelnost, která přes to všechno v Tobě je.

3 Dostoiévski Dostoiévski | 21. března 2010 v 12:11

David David | Včera v 19:15 | Reagovat
Opakuji, smaz ty dva hanopisy a mas ode mne navzdy pokoj.??????????????

Může mi někdo říci o jakých hanopisech tu Werner mluví? Vždyť to nejhorší o svém charakteru tu píše denně sám.

4 Otakar Otakar | 21. března 2010 v 12:14

Wernere " Gembala porada sbirku na Hedvickuv pomnik v Bloemfontainu " ...tak tímto jen potvrzuješ má slova, nic Ti není svaté, evidentně jsi měl být původně hyena a nedopatřením ses dostal do Tobě nepříslušejícího vyššího řádu.

5 Seetal Seetal | 21. března 2010 v 12:28

[Smazaný komentář] Vernete, nechtel bych zit tvuj zapskly zivot, je to hruza 50 let se trapit. Nebylo by lepsi, kdyby jsi se obesil? Tva uroven presne odrazi zivotni styl ztraceneho emigranta ve velkem svete, jenz ma pocit vsudypritomne krivdy. A MANZELKA TI VZKAZUJE, ZE SE MAS VRTIT DO CR, TAM TAKOVE VOLY MAJI RADI.

6 Seetal Seetal | 21. března 2010 v 13:11

[Smazaný komentář] Asociace s fernetem? Ano ten je stejne hnusny jako ty a boli z nej hlava stejne jako z tech tvych zvratku ty nas oligofreniku s titulem mudr, judr, pudr.

7 Dostoiévski Dostoiévski | 21. března 2010 v 13:14

David Werner: Seetale, vis ze Dostojevsky o tobe napsal velmi vystiznou knihu? Idiot!

Nic si z toho Seetale nedělej. Kníže Myškin, hlavní postava, právě idiot nebyl -i když i to o něm nějaký hlupák mohl myslet- ale postava příkladného charakteru.

Zato se tam vyskytuje osoba veskrze špatná, Ipolit, zrádný a nenávistný mladík, plivající krev a vyhrožující sebevraždou. Dostojevský ho ale nechává umírat pomalu na souchotiny.

Ipolit je zosobněním procesu fyzické a duševní degradace, před kterou není úniku.

Nakonec Ipolit prosí prince Myškina aby mu pomohl umřít úctyhodným způsobem. Dostane se mu ale stručné odpovědi: „Opusť nás v pokoji“.

8 Dostoiévski Dostoiévski | 21. března 2010 v 13:24

Může mi konečně někdo sdělit co jsou to ty Wernerovy "hanopisy".

9 Dostoiévski Dostoiévski | 21. března 2010 v 13:47

Werner buď dělá mrtvého brouka anebo dohání na Google Dostojevského.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama