Vietnam: největší bojiště Čechoslováků od roku 1945

17. března 2010 v 20:53 | Ross Hedvicek |  Clanky osvetove
Tohle vyslo v Lidovkach.
R.H.
Vietnam: největší bojiště Čechoslováků od roku 1945
V první vietnamské válce bojovaly na straně francouzských kolonizátorů dvě tisícovky mladých Čechů a Slováků. Pět stovek z nich padlo. Málo se to připomíná, ale ve více než šedesáti letech, která uplynula od druhé světové války, nebojovalo nikdy v horkém konfliktu tolik našich občanů.
Historik Ladislav Kudrna z Ústavu pro studium totalitních režimů nyní vydává o této takřka neznámé kapitole dějin knihu - Bojovali a umírali v Indočíně. Podrobně v ní mapuje osudy jedenadvaceti mladíků, kteří se upsali cizinecké legii, dostali se ve Vietnamu do zajateckých táborů a vrátili se v dubnu 1952 do Československa.
Důvodů proč se mladí emigranti upsali legii, byly různé. Uvědoměle bojovat proti rozšiřování komunismu ve světě chtěl z celé jedenadvacítky podle Kudrny jen jeden. Pro ostatní byl podpis většinou východiskem z nouze: "Když po únoru 1948 emigrovali, ocitli se v internačních táborech, kde panovaly neskutečně bídné podmínky. V tu chvíli přišli verbíři s plnými kufry jídla, šnapsu, cigaret, časopisů a říkali: ,Co tady budeš hnít, pojď do legie'." K zajatcům a dezertérům z legie se věznitelé chovali slušně a v roce 1952 prosadili jejich odjezd do Prahy. Tady zajatci seděli 17 měsíců ve vazbě, soud je ale potrestal mírně a všichni šli brzy domů. "Vietnamci měli eminentní zájem na tom, aby repatrianti byli záhy propuštění. Chtěli ukázat: ,Když přeběhneš, pojedeš domů a budeš normálně žít.'" vysvětluje překvapivou shovívavost historik. Francie válku v Indočíně z let 1946 až 1954 prohrála. Hlavně díky pozdější amnestii se do Československa vrátilo celkem 120 veteránů tohoto konfliktu.
(drv)
(Lidové noviny, www.lidovky.cz)
Dodatek R.H.: Velmi ceska zprava, velmi ceska. Me vlastni zdroje, ktere Pernesove, Zackove a Kokotici nemaji, pravi ze ne pouze dva tisice, ale pres pet tisic (proc musi cesti "historici" pokud se tyka emigrantu vzdy uvadet tak smesne podhodnocena cisla? Nevite?). Padlo tech pet set, tech 120 prastenych idiotu se vratilo zpatky do Ceskoslovenska (a skoncili v Jachymove, to soudruh historik taky zapomel napsat, asi to nebylo dulezite) a ctyri a pul tisice to prezilo a do Ceska se nikdy nevratilo. Jednoho z nich jsem znal a byl to muj kamarad. Jmenoval se Mila Tucek a zemrel v roce 1990 v Cambridge, Ontario. CSSR nikdy nenavstivil.
 

13 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Jaroslav Jaroslav | 18. března 2010 v 16:27

Proc musi cesti "historici"...???<

Cesti "historici" (aby byli popularni)musi predevsim psat takovou historii aby odpovidala mentalite vetsiny Cechu o kterych je znamo ze v sovinistickem vnimani historie nemaji v Evrope konkurenci. Kdo se snazi psat historii ktera by se nedej Boze lisila treba od takoveho Jiraska nebo Nejedleho je ihned oznacen za zradce a manipulatora dejin (viz priklad s Tomasem Krystlikem). Navic Cesi vynikaji ve vedomostech o cizi historii vice nez o sve vlastni.

2 Petr Jeřábek Petr Jeřábek | 18. března 2010 v 17:46

http://bosak.bigbloger.lidovky.cz/clanok_disk.asp?cl=129067
Davide W. zaručeně tu denně slaňuješ nahoru a dolů, tak si počti i zde.

3 Petr Petr | 18. března 2010 v 17:52
4 Kraken Kraken | 19. března 2010 v 15:24

[2]: Jasně měl Hedvicek s Bosákem pravdu. Aha, ví se to už i v Austrálii.

5 Kraken Kraken | 19. března 2010 v 17:39

[Smazaný komentář] Poslyš Wernere, zrůda budeš asi Ty, krom toho, že se chováš jak nevychovanej spratek mne překvapuje, že nadáváš do bestií těhotným Natháliím. Ten blog, co sis založil a sám se sebou tam i diskutuješ signalizuje těžkou schizofrenii a promiň i debilitu.

6 Kraken Kraken | 19. března 2010 v 17:46

[Smazaný komentář] Wernere, tak už i Vaněk vidí, že Bosák je pomatenec stejně jako Ty, jiskří to tam pěkně. Vsadil sis na špatnou kartu :))

7 Kraken Kraken | 19. března 2010 v 17:47

[Smazaný komentář] Ježíš, a ty ses nám rozmnožil? No nazdar...

8 Kraken Kraken | 19. března 2010 v 17:49

[Smazaný komentář] Tak to bude za cca z 6 let ve švýcarských pomocných školách narváno.

9 Jaroslav Jaroslav | 19. března 2010 v 20:20

Wernere, tebe by nemel Hedvicek mazat, aspon kazdy pozna co ses to za vola.

10 OM OM | 20. března 2010 v 16:37

Ani jsem nevěděl, že v cizinecké legii bylo tolik Čechů a Slováků. Nejvíc tam bylo ovšem Němců a Rakušanů. - http://tinyurl.com/yk2vv9d

11 OM OM | Web | 20. března 2010 v 22:45

[Smazaný komentář] Miláčci Hedvíčka a Krystlíka? "Dochtor" ze Spříženectva je myšlením typický ČECHÁČEK a už mu asi tzv. jeblo.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama