Červenec 2010

Zemrel Milan Paumer ...

22. července 2010 v 21:40 | Ross Hedvicek |  Clanky osvetove
Zemrel Milan Paumer. Ten treti od bratru Masinu. Jediny, co se vratil do Ceska. Tento fakt je nebyvale vyznamny. Jeho zivotopisna fakta si prectete nekde v ceskych novinach, urcite o tom budou psat dost. Prikladam radsi fotku Milana Paumera (ta se urcite v tom zglajchsaltovanem ceskem tisku moc vyskytovat nebude) jak stoji pred pomnikem III. odboji v Brne-Bohunicich, autorem je sochar Jan Kratochvil, reditel Muzea exilu a emigrace v Brne.
Paumer

Jeste jednou bych rad zopakoval, ze byl jediny co se vratil do Ceska. Podivejte se na video tehle pisnicky Ziggy Horvatha - Infekce doby. Na zacatku a na konci je scena z budovy soudu na Smetanove ulici v Prerove (ja sam jsem tam prosim byl take vysetrovan a souzen), kde v casech 0:05 a 2:56 vynasi soudni policie za ruce a nohy belovlaseho muze, kdyz mu zretelne predtim ustedrila par stouchancu pendrekem. TO JE MILAN PAUMER - aby bylo jasno. Tak zachazi vase vlast se svymi narodnimi hrdiny. A to mohl byt jeste rad, ze nelezel u zdi dablickeho hrbitova v neoznacenem hrobe.


Ja nevim a nemam poneti, kde bude Milan Paumer pohrben. Narodni hrdinove maji misto na slavnych hrbitovech - jako Vysehrad a tak. I kdyz s ohledem na kurevsky nevdecnou ceskou narodni povahu, Milan Paumer by mozna vzal zavdek i tou zdi dablickeho hrbitova. Hrdinu je tam vic nez na Vysehrade - urcite lepsi spolecnost.

Hedvíček s Hučínem něco kují...

21. července 2010 v 16:11 Clanky osvetove
Pracovnici prazske BIS, dodnes sledujici Vladimira Hucina, si lamou hlavy nad cerstvymi fotografiemi Vladimira Hucina a jeho navstevy, neznameho muze v pruhovanem tricku, jimz je udajne jakysi Ross Hedvicek z USA. To by jeste bylo snad normalni, ale odposlechem bylo zjisteno, ze tito dva muzi dlouze diskutovali ruzne druhy ptactva, jako papousky africke i amazonske a obzvlaste havrany a jejich schopnost srat z vysky na predem urcene cile, obvykle politickeho charakteru (jako hlavy a plese politickych cinitelu). Prototyp Vladimir Hucin uz delsi dobu provozuje na svem dvorku.

Odposlech dale prokazal, ze byla diskutovana moznost zajisteni velkeho mnozstvi havranu, kteri by cilene srali na hlavy peclive vybranym predstavitelum obyvatelstva - zcela je stylu stareho filmu Alfreda Hitchcocka - Ptaci. Zde je ukazka. 


Dodatecne bylo zjisteno i to, ze pred priletem do Prahy byl Ross Hedvicek zajisten na letisti ve Frankfurtu pro prevoz vojenskeho zamerovace na pusku s nocnim videnim ve svem zavazadle. Zajisteny Hedvicek mel patricne dokumenty, ale choval se arogantne a tvrdil organum, ze je ornitolog a jede sledovat do CR ptaky, tzv. "bird-watching", obzvlaste nocni ptaky a na to potrebuje ten "night-vision-scope". Na otazku jake nocni ptaky odpovedel, ze ho zajima hlavne Vyr velky, latinsky Bubo bubo.

Puvodni podezreni na prevoz vybusnin se nepotvrdilo, ale kvuli rozsahlemu testovani uletelo Hedvickovi puvodni letadlo do Prahy, na coz on reagoval prudce a podrazdene hlasitymi urazkami historie nemeckeho naroda. To zpusobilo dalsi konflikt s bezpecnostnimi organy na letisti a eventualne byl doprovozen organy na nahradni letadlo Lufhansy pozdeji tehoz dne.  

Fotografie vyse-zminenych a prototypu dalkove rizeneho utocneho havrana jsou prilozeny.

37
39
44
51
45

Na nadvori Franz Kafka Muzea v Praze...

20. července 2010 v 23:13 | Ross Hedvicek |  Clanky osvetove
Uz jsem o tom psal pred casem, asi pred dvema lety, ale nemel jsem to na videu. Sochar David Cerny, ano ten, co vytvoril slavne ceske dilo z Bruselu Entropa, sochu svateho Vaclava sediciho obracene na chciplem koni (dnes umistenou v pasazi Lucerna), namaloval tank osvoboditelu na ruzovo a radu jinych zasluznych del, vytvoril toto sousosi, udajne zvane "Hedvicek a Vanek curaji na Ceskou republiku". Je dnes umisteno na nadvori muzea Franze Kafky v Praze na Starem meste (drive snad bylo umisteno nekde jinde), kudy prochazi vyslovene miliony turistu... poteste se tak, jako jsem byl potesen ja a Jirka Vanek.


A few good men from Brno...

20. července 2010 v 15:29 | Ross Hedvicek |  Clanky osvetove
Chtel bych zde upozornit sve ctenarstvo, obzvlast ty, kteri maji volebni pravo v CR ci Brne (ja ne) na nebyvale sympatickeho mladeho starostu Brna-Bohunice Roberta Kotziana, ktery nejen ze je zretelne dobrym starostou Brna-Bohunice a ted i kandiduje na primatora mesta Brna, ale navic byl hybnou silou za postavenim pamatniku III. odboje a obetem komunismu, ktery velmi sympaticky nechal vztycit v podstate primo pred jeho radnici. A tim se stal bilou vranou mezi starosty v CR a clovekem hodnym pozornosti a podekovani. O pamatniku jsem psal uz drive, osobne jsem jej navstivil. S Robertem Kotzianem jsem se taky setkal osobne a navic jej maximalne doporucuje a chvali i autor pamatniku sochar Jan Kratochvil (dalsi dobry clovek z Brna), jehoz Muzeum exilu a emigrace taky doporucuji navstivit (ja uz jsem tam taky byl)

Podivejte se na video z odhalovani pamatniku: 


(te baby Kavalirove pri odhalovani si nevsimejte, je to takova dan ze zivota v dnesnim Cesku - nikdy nemuzete jednat VYHRADNE se slusnymi a charakternimi lidmi)

Oficialni webstranka Roberta Kotziana je zde http://www.robertkotzian.cz/
jeho Facebook adresa je zde http://www.facebook.com/robert.kotzian
a oficialni stranka k jeho kandidature na primatora Brna je zde http://www.lepsibrno.cz/

TAKZE JDETE A VOLTE PRO TOHOHLE KLUKA - je to vase zeme (uz davno ne moje) a zaslouzi lepsi budoucnost!

------------------------------------- A co mi reknete ted, vy bembeci co tvrdite, ze nikdy nic v Cesku nepochvalim? Eh?


Dablice ...

18. července 2010 v 22:07 | Fotky Ota Gembala |  Clanky jinych autoru
Rika se, ze fotka ma cenu mnoha tisic slov. A mne uz se nechce psat tisice slov. Tak se radsi divejte a premyslejte, co tim asi chtel basnik rict. A to pohrebiste je pry "cestne". Je cti byt pohrben anonymne v hromadnem hrobu? U hrbitovni zdi? Je misto hromadnych vrazd v Katyni "cestne pohrebiste"? V Cesku ano. V Cesku ano. Hovada. R.H. D1
d2
d3
d4
d5
d6
d36
d37
d38
d42
d51
A ted uz jen smutny dovetek: Casto jsem tazan, co se mi porad na tom Cesku nelibi. Odpovidam ze zasklibenost a pokrytectvi. A podivejte se na tyhle fotky z "cestneho" pohrebiste. Ceska zasklibenost a pokrytectvi je vepsano do stuh pohrebnich vencu. To neni citat, to je moje. Ale citovat mne muzete. Ja bych ty svine mlatit mokrym hadrem pres ty jejich blbe drzky... 
d31
d7
d32
d33
d34

Sinagluv obcasnik...

18. července 2010 v 18:53 | Jan Šinágl |  Clanky jinych autoru
"Michal Moroz převzal společnost Moroz & Partner prostřednictvím švýcarské firmy Tacite GmbH, kterou vlastnil a zastupoval rodinný příslušník JUDr. Ivan Moroz. Ivan Moroz byl dle dokumentů http://anovcr.cz/ivan-michal-moroz.pdf elitním agentem STB pro státy západní Evropy. Kvůli začernění polí ve složkách archivu Bezpečnostních složek není jasná další činnost agenta STB Ivana Moroze a spis tedy může obsahovat informace, jako je např. pokračování činnosti pro tajné služby po roce 1989 či podíl na výchově nových agentů."
- - -


"Michal Moroz - znám ho a ani kolo bych si o něj neopřel."


Z diskuse na Internetu


* * *


Rodinná dynastie StB? Ivan Moroz sn., Ivan Moroz jn., Michal Moroz sn., Michal Moroz jn. - nový náměstek ministra vnitra Radka Johna…?!


Ivan Moroz, 9.5.1930 - krycí jméno ZUNT, Ivan Moroz 1.10.1955 - krycí jméno ROOS, Michal Moroz 20.10.1947, bývalý příslušník SNB, Michal Moroz, 21.7.1980, nový náměstek ministra vnitra, nominovaný údajně za TOP 09, která nominaci popírá…?" Vskutku "důvěru" budící postoje jak od ministerstva vnitra, tak od TOP 09! Jeden musí lhát, potom se ptejme, kdo má více důvodů ke lhaní? V případě jména Moroz jde o náhodnou shodu jmen či o rodiny a příbuzné? Na to by nám odpověděli podrobné životopisy, kdyby ovšem byli k disposici! Mnohé nám napovídá web protikorupční linky - http://protikorupcnilinka.cz/moroz-stb.pdf


Jako náměstek ministra vnitra musí mít Michal Moroz negativní lustrační osvědčení dle zákona - mnohé nasvědčuje tomu, že by mělo být pozitivní a to dokonce velmi !!!


Jsou-li dnes údaje v seznamech agentů či spolupracovníků StB začerněny, nelze vyloučit, že byl pověřen novými úkoly. StB vlastnila spoustu firem v zahraničí s nemalým majetkem, které tehdy patřily de facto státu. Ten se k nim samozřejmě oficiálně po listopadu 89 neznal, kam se asi poděl tento majetek a kdo jej nyní vlastní a k čemu využívá…?! Mělo by být samozřejmou úlohou nezávislých vyšetřovacích orgánů, tato podezření vyšetřit a novinářů v tomto směru důkladně zapátrat - včetně aktivního zájmu politiků a jejich stran.


Články "TOP 09 se distancovala od náměstka ministra vnitra koroze", "Nečas: Množství lidí z ABL na ministerstvech je neobvyklé", "Třinácté komnaty Nečasova týmu", "Novým policejním prezidentem má být člověk, který působil u StB", "Tlustý vyhrál spor s Hubáčkovou" a "Anonymní diskuzní fórum", rozhodně nezavdávají důvod, že by zde nebylo co vyšetřovat a prověřovat! Nyní mají odpovědní politici a strany jedinečnou možnost, dokázat svým voličům jak upřímně byly myšleny jejich předvolební sliby! Už jednou nám jeden politik sliboval jak upřímně to myslí - a zmizel rychle z politické scény s mnoha stamiliony - místo, aby skončil ve vězení…?!


Důvěryhodný zdroj mi sdělil, že má údajně ověřenu existenci směnky ve výši 10.000.000,-Kč, podepsanou  místopředsedkyní Sněmovny ThDr. Kateřinou Klasnovou a poskytnutou od Víta Bárty, nového ministra dopravy, který se stal nyní jejím manželem? Nechce se mi tomu věřit, zvláště jedná-li se nejen o místopředsedkyni Sněmovny, ale i o teoložku. Na druhé straně, co je v naší zemi nemožné…?! O bezcharakternosti Víta Bárty už jen málokdo nepochybuje - viz jeho odjezd na dovolenou proti doporučení prezidenta Václava Klause a porušení dopravních předpisů, kdy veřejně tvrdí před kamerou, že si dopravní značky zákazu zastavení před svým domem nevšiml, čili veřejně lže, pokud vyloučíme neschopnost - a kdo lže…?! V tomto případě jde viditelně o všehoschopnost! 


Zvolili jsme si skutečně ty pravé strany a politiky, nebo jen ty, kteří si na ně sofistikovaně hráli…?!


Pane premiére Nečasi, pane ministře vnitra Johne, pane předsedo TOP 09 Schwarzenbergu - nyní máte možnost konkrétními činy ukázat, jak upřímně jste Vaše slova a sliby na volebních mítincích skutečně mysleli a kterými jste si získali důvěru tolika voličů !!!


Novináři by se měli začít urychleně ptát mluvčího MV a náměstka Michala Moroze např.:


1) Kdo nominoval Michala Moroze na post náměstka?


2) V jakých vládách figuroval a kým byl pověřen jako poradce Ministerstva vnitra, nebo poradce náměstků MVČR  a pro kterou oblast?


3) Jestli byl poradcem na Ministerstvu vnitra za Ivana  Langera a Martina Peciny, kdo ho nominoval a komu přímo radil?

4) Pokud byl poradce na ministerstvu vnitra, jaká odbornost byla zohledněna pro takovýto post?


5) Byla s ním sepsána smlouva o poradenské činnosti? Pokud ano, jak vysokou pobíral odměnu?


Otázky bych položil i ministru vnitra Radku Johnovi: Zda stále ještě uvažuje jmenovat na post nového policejního prezidenta Tomáše Kužela, který působil u StB, či si myslí, že ani po 20 letech tato společnost není schopna vyprodukovat nové, s StB a totalitní minulostí nezatížené lidi? Zda rok 1989 byl jen sofistikované divadlo pro přechod na tržní komunismus, který zaručil moc, bohatství a beztrestnost i těm, co se jí těšili i za totality…?! 


Doufám, že nebudu muset zajít na MV a položit osobně tyto otázky? Nebo snad nemáme nezávislá veřejnoprávní média…?!


Pokud nebude na tyto otázky nikým odpovězeno, resp. se nikdo nebude hlásit k nominaci Michala Moroze, pak to  znamená pouze jedno - byl nominován tajnou službou a bývalými agenty StB a zřejmě nejenom on a nejenom na ministerstvu vnitra?! Takže se potom už nedá tvrdit, že zločin prorůstá společností a bezpečnostními složkami, ale  znamená to pouze jediné - že už zločin ovládá bezpečnostní složky a tedy celou naší zemi!


Začnou se konečně zabývat OVM Václava Moravce také pravdou, skutečnou situací v zemi, zvát i jiné hosty a klást i jiné otázky, vedoucí ke skutečnému pojmenování problémů, jejich skutečných příčin a cest ke skutečnému řešení?! Budou stále o ničem, skutečné ničemy neohrožovat a skutečnou podstatu problémů neřešit…?!


Voliči by se neradi dočkaly dob, kdy by ještě rádi vzpomínali na Jyrku Paroubka… 
Jan Šinágl, 18.7.2010


- - - - - -


Anonymní diskuzní fórum


  
03.06.2010Kolem něj se většinou pohybují osoby s minulostí STB. Takže to bude asi nastrčená figurka - takovej pohrobek.


03.06.2010Hybášková před komunálními a senátními volbami prohlásila, že dostala nabídku, aby se její strana vzdala tří z požadovaných patnácti milionů korun státního příspěvku za pražské zastupitele ve prospěch lidí blízkých ODS. Prostředník Michal Moroz údajně stranu žádal o provizi pro Tlustého, ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila a jednoho poslance ODS.


16.06.2010Moroz bude asi pěkný ptáček ......


04.07.2010Bože co to je za člověka, kauza Tlustého je skandál ať se k ní Michal Moroz přiznal nebo ne. Moroz nemá co dělat v politice.


18.07.2010Michal Moroz převzal společnost Moroz & Partner prostřednictvím švýcarské firmy Tacite GmbH, kterou vlastnil a zastupoval rodinný příslušník JUDr. Ivan Moroz. Ivan Moroz byl dle dokumentů http://anovcr.cz/ivan-michal-moroz.pdf elitním agentem STB pro státy západní Evropy. Kvůli začernění polí ve složkách archivu Bezpečnostních složek není jasná další činnost agenta STB Ivana Moroze a spis tedy může obsahovat informace, jako je např. pokračování činnosti pro tajné služby po roce 1989 či podíl na výchově nových agentů.
Tyto vazby ovšem dokazují, že případný náměstek MICHAL MOROZ má vazby na bývalou státní bezpečnost a podnikatelské aktivity IVANA MOROZE v zahraničí, kdy zastupuje firmy v oboru bezpečnostních a bankovních systémů se základním jměním nad 200.000.000,-Kč.
Bylo také zjištěno, že MICHAL MOROZ v České republice přebírá funkce po IVANU MOROZOVI a je tedy postupně dosazován na klíčová místa silových složek a složek spravujících informační technologie umožňující kontrolu osob.
Ve svazcích STB figuruje v generační posloupnosti 2 x IVAN MOROZ, z čehož lze dovodit, že MICHAL MOROZ je v příbuzenském vztahu a osobou spolupracující s bývalým agentem STB s podnikatelskými zájmy v sektorech bezpečnostních a bankovních složek a distribuovaných technologií určených do oblastí MVČR a BIS.
Centrální registr dlužníků je systém, který je zcela nezávislý na politické elitě a podnikatelských strukturách a z tohoto důvodu je schopen v zájmu občanů ČR i za cenu případných represí zveřejnit informace, které mohou mít výrazný dopad na bezpečnost státu a ohrožení demokracie.
Otevřeně tak žádá příslušné úřady, aby zveřejnily začerněné položky Evidenčních karty 165137 a zveřejnily majetkové poměry rodiny MOROZŮ v zahraničí a bylo prokazatelně vyloučeno, že MICHAL MOROZ je následníkem dosazeným bývalými agenty STB.

http://www.recenze-firmy.cz/962866,Michal-MOROZ.htm


- - - - - -


TOP 09 se distancovala od náměstka ministra vnitra Moroze


vydáno: 17.07.2010


Praha - TOP 09 odmítla tvrzení ministerstva vnitra, podle kterého by stranu měl v úřadu na pozici náměstka reprezentovat Michal Moroz. První místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek ČTK řekl, že nikdy žádný orgán strany nominaci Moroze neprojednával a ani ho do funkce náměstka nenominoval. Ministerstvo si však za svým rozhodnutím stojí. Moroz byl kandidátem, kterého TOP 09 na vnitro navrhla, řekl ČTK poradce ministra vnitra Radka Johna Jiří Reichl.
Pana Moroze neznám, nikdy jsem ho neviděl a nikdy jsem s ním nemluvil," oponuje Kalousek. O člověku, který by měl jeho stranu zastupovat na ministerstvu vnitra, budou teprve jednat.


S tím však ministerstvo nesouhlasí. "Moroz byl kandidátem, kterého navrhla TOP 09 zástupcům Věcí veřejných na některou z klíčových pozic ve vedení ministerstva vnitra," prohlásil Reichel. Dodal, že v souladu s návrhem strany byl muž posléze jmenován náměstkem pro strategie a programové řízení. Vyjádření Radka Johna se ČTK získat nepodařilo.


Podle úterního prohlášení úřadu se dalšími náměstky ministra Radka Johna stali bývalý ministr obrany Martin Barták, Jaroslav Salivar (oba ODS), Miroslav Zahálka a František Vavera (oba za VV). Barták bude mít na starosti mezinárodní vztahy, Salivar je prvním náměstkem pro vnitřní bezpečnost. Zahálka se postará o informatiku, Vavera o veřejnou správu a archivnictví. Ve své funkci zůstala současná náměstkyně pro ekonomiku a provoz Světlana Kubíková. John prý nový tým sestavil s cílem, aby ministerstvo vnitra bylo politicky nestranné.


Jmenování Moroze Johnovým náměstkem kritizoval v pátek šéf sociální demokracie Bohuslav Sobotka, když vyzval premiéra Petra Nečase (ODS), aby zasáhl proti prorůstání soukromých firem do vedení ministerstev vnitra, školství a dopravy. Podle něj se při jmenování náměstků projevil vliv bezpečnostní agentury ABL, která je napojená na VV. Moroz je majitel jiné bezpečnostní agentury, jehož firmu navíc spoluzakládal někdejší důstojník komunistické Státní bezpečnosti. Moroz v minulých dnech deníku Blesk sdělil, že jedná o prodeji firmy. Moroz s Bártou a Zahálkou v minulosti spolupracovali jako funkcionáři sdružení bezpečnostních manažerů ASIS.


Autor: ČTK www.ctk.cz


http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/top-09-se-distancovala-od-namestka-ministra-vnitra-moroze/504736


- - - - - -


Novým policejním prezidentem má být člověk, který působil u StB


Oldřich Martinů končí ve funkci policejního prezidenta. Favoritem na jeho post je současný jihomoravský krajský ředitel Tomáš Kužel. Ten přitom v roce 1989 působil několik měsíců na IV. správě Sboru národní bezpečnosti, která spadala pod StB a měla na starost sledování lidí. 


http://zpravy.idnes.cz/novym-policejnim-prezidentem-ma-byt-clovek-ktery-pusobil-u-stb-psp-/domaci.asp?c=A100716_1417550_domaci_taj


- - - - - -
Tlustý vyhrál spor s Hybáškovou


Padesát tisíc korun musí zaplatit europoslankyně Jana Hybášková poslanci ODS Vlastimilu Tlustému za to, že ho nařkla z braní úplatků. Nemusí se mu však omlouvat. Městský soud v Praze omluvu nenařídil, protože znění, které Tlustý požadoval, bylo formálně chybné.
Hybášková před komunálními a senátními volbami prohlásila, že dostala nabídku, aby se její strana vzdala tří z požadovaných patnácti milionů korun státního příspěvku za pražské zastupitele ve prospěch lidí blízkých ODS.


Prostředník Michal Moroz údajně stranu žádal o provizi pro Tlustého, ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila a jednoho poslance ODS. Jméno Michala Moroze, zmíněné u soudu při čtení výpovědi Hybáškové, europoslankyni viditelně rozladilo. Při odchodu ze soudní síně na otázku, kdo je vlastně Michal Moroz, odmítla odpovědět.


Sám Moroz však tvrzení Hybáškové popírá. "Uvedl jsem i na policii, že mě nikdo nekontaktoval a žádnou nabídku jsem nedostal," řekl. Ani s Hybáškovou se prý ohledně úplatku nespojil.


Hybášková se koncem loňského října za svá slova Pospíšilovi omluvila. Uvedla, že on s kauzou zřejmě neměl nic společného a že pochybila, když uvedla konkrétní jména.


Tlustý se však od europoslankyně omluvy za nařčení z korupce nedočkal. Proto na ni podal loni v říjnu trestní oznámení. Požadoval po ní omluvu a milion korun, původně žádal pět milionů. Podle něho si obviněním zaplatila předvolební kampaň a taková částka odpovídá zhruba ceně inzerce, kterou by jinak musela vydat.


"Já jsem konala tak, jak mi svědomí nařídilo. S advokátem se poradíme a uvidíme, jestli se odvolám," řekla těsně po vynesení rozsudku Hybášková. Advokát Jiří Kovanda, který u soudu zastupoval Vlastimila Tlustého, byl s verdiktem soudu spokojen. "Provedeme úpravu omluvy a zřejmě se odvoláme. Musím se však nejdříve poradit s klientem," uvedl Kovanda.ˇ


Při žalobách na ochranu osobnosti požadují žalující obvykle vysoké částky, které soud většinou sníží na minimum. Tlustý místo milionu vysoudil jen padesát tisíc, novinář Ivan Brezina, který pracoval v Lidových novinách, požadoval po Miloši Zemanovi omluvu a odškodné ve výši 300 tisíc. Zeman o něm na konci 90. let prohlásil, že za peníze energetické společnosti ČEZ psal články podporující dostavbu Temelína. I Brezina nakonec dostal "pouze" padesát tisíc.


http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/tlusty-vyhral-spor-s-hybaskovou_24893.html


- - - - - -


Nečas: Množství lidí z ABL na ministerstvech je neobvyklé


Praha - Množství nových lidí na ministerstvech, kteří dříve působili v bezpečnostní agentuře ABL, je podle premiéra Petra Nečase neobvyklé. Věci veřejné jsou podle něj nová strana a naráží na své personální limity. Nečas v pořadu ČT Otázky Václav Moravce zopakoval, že dostal od Věcí veřejných ujištění, že konflikt zájmů nenastane. Pokud by se tak přesto stalo, je prý připraven razantně zakročit.
Propojení ministrů dopravy Víta Bárty a ministra školství Josefa Dobeše s bezpečnostní agenturou ABL stejně jako některých náměstků na ministerstvech, které Věci veřejné řídí, kritizuje Sociální demokracie. Její Šéf Bohuslav Sobotka vyzval Nečase, aby zasáhl.


Nečas uvedl, že musí vycházet z principu koaliční důvěry. Pokud ale nastane problém, chce se řídit pravidlem "padni komu padni".


http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/necas-mnozstvi-lidi-z-abl-na-ministerstvech-je-neobvykle/504927


- - - - - -
Třinácté komnaty Nečasova týmu


Koalice vyslala do kabinetu i lidi s kontroverzní minulostí.


Patnáctka ostrých jestřábů převážně v nejlepších letech kolem čtyřicítky a padesátky, jejichž odbornost se často až komicky míjí se svěřeným resortem.


Tak se na první pohled jeví nový vládní tým premiéra Petra Nečase, který v úterý na Pražském hradě složil slib do rukou prezidenta Václava Klause.


Proč má kulturu příští čtyři roky řídit vystudovaný zubař, zemědělství dopravní odborník, dopravu bezpečnostní expert, vnitro publicista a životní prostředí byznysmen? Nepostradatelnost některých person v ministerských křeslech dost možná souvisí s pozoruhodnými vazbami, které si dotyční nesou z dosavadní kariéry. Nejvíce je to znát u čtyř ministrů za Věci veřejné.


V Bártově stínu
Strana zakládající si na principech průhlednosti a přímé demokracie nejenže delegovala rozhodnutí o existenci vlády do rukou pouhých 2912 klikajících příznivců na internetu, což se teď bude jistě opakovat po každém vládním kroku. Horší je, že toleruje svěření hned dvou ministerských křesel dvěma svým štědrým mecenášům - resort dopravy Vítu Bártovi a místní rozvoj Kamilu Jankovskému.


Post ministra školství navíc získal Josef Dobeš, jenž působil ve vedení Bártovy bezpečnostní agentury ABL, kde měl coby zkušený vězeňský psycholog na starost nábor nových zaměstnanců.


Véčkařům nevadí ani další věc dosud v české politice neobvyklá. A to manželský svazek mezi ministrem dopravy a místopředsedkyní sněmovny Kateřinou Klasnovou, uzavřený těsně před podpisem koaličního svazku. Znamená to, že v jedné rodině se soustředí rozhodovací pravomoci ekonomicky zajímavého resortu dopravy a dolní komory Parlamentu.


V prostředí bývalých členů strany stále kolují divoké historky o tom, jak Bárta, který třeba uvnitř partaje vystupoval pod krycím jménem Filip, drží své kolegy a dokonce prý i Klasnovou v šachu pomocí směnek na vysoké částky. Bárta to ovšem rezolutně popírá. »V žádném případě žádné směnky mezi námi neexistují,« uvedl už dříve pro týdeník Ekonom.


Nakrátko má k šedé eminenci Věcí veřejných i ministr školství Dobeš. »Mezi ním a Bártou býval vztah až patologické závislosti, říkalo se jim bratři,« popsal pro týdeník Ekonom zdroj z bezpečnostních struktur, obeznámený s poměry v ABL.


Kádrovák John
Až do víkendu bylo možné doufat, že alespoň bývalý novinář, nyní ministr vnitra a šéf Věcí veřejných Radek John si od Víta Bárty či jeho bratra Matěje Bárty, který nyní spolu s manželkou Stanislavou převzal jeho půlku akcií v ABL, zachová odstup. Jenže v neděli John v České televizi dopředu, před jmenováním vlády, avizoval vyhazov policejního prezidenta Oldřicha Martinů a ministerského náměstka Jiřího Komorouse, což svědčí o »promyšlené personální analýze«.


Solitérem, který si svou nezávislost tak trochu předplatil několikamilionovým sponzorským darem, zůstává nový ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský (VV). Byznysmen a dosavadní šéf firmy Phar Service, zabývající se dodávkami technologických celků pro farmaceutický a potravinářský průmysl, se již dlouho pokoušel prorazit v politice. V roce 1994 vstoupil do ODA, ambiciózní podnikatel však nevzbudil pozornost.
»Nevím, to jméno si nevybavuji,« nevzpomíná si na Jankovského třeba jeden ze zakladatelů aliance Roman Češka.


Jenže ODA roku 1998 vypadla z vysoké politiky, a tak se Jankovský přidal v roce 2002 k Evropským demokratům, za něž byl v následujících letech zastupitelem a členem finančního výboru na radnici Prahy 10.
Nyní Jankovský bojuje za VV. »Chci uvést do života podporu malého a středního podnikání, o čemž se zatím dvacet let pouze mluví,« říká nový ministr. Podobně jako Bárta se rozhodl svou firmu převést na člena rodiny, v tomto případě na syna.


V Praze 10 je rovněž zastupitelem vlivný podnikatel Tomáš Hrdlička z ODS, o němž se v médiích často psalo jako o možném majiteli stavební firmy Navatyp Group, na počátku letošního roku přejmenované na Prominecon Group. Právě Hrdlička je považován za strůjce raketového vzestupu Věcí veřejných coby »béčka ODS«.


Záruka za Fukse
Nejbizarnějším profesním kotrmelcem v Nečasově týmu je nástup dosavadního prvního náměstka ministra financí Ivana Fuksy z ODS na post ministra zemědělství. Strmá kariéra dopravního inženýra a někdejšího starosty Příbrami (2002-2006) zaskočila i jeho starostenského předchůdce a dlouholetého spolupracovníka Josefa Vacka z KDU-ČSL.


»Mě překvapilo, už když nastupoval na post prvního náměstka financí, v té pozici však obstál. Jenže ministrem zemědělství podle mě musí být nejen manažer, ale i zemědělský odborník, a to Ivan není. Podobný problém měl už Petr Gandalovič, to pak kolem sebe musíte mít spoustu náměstků a poradců,« pochybuje Vacek pro týdeník Ekonom o Fuksově kompetenci.


U Fuksy, který je otevřeným obhájcem obří ekozakázky za zhruba stovku miliard korun, navíc není jisté, zda bude ve funkci více mužem ODS nebo prvního místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska. V Příbrami totiž dostával řadu zakázek Kalouskův později zavražděný švagr Lubomír Kašák. A právě bývalý šéf lidovců Kalousek si Fuksu před čtyřmi lety »vytáhl« na finance.


»Vztah můj i Ivana Fuksy k Mirkovi Kalouskovi byl výborný. Řekl bych, že ze současných špiček ODS má Fuksa ke Kalouskovi nejblíže,« dosvědčuje Vacek.


Dobře informovaný zdroj z ODS uvedl, že Fuksa se měl původně stát ministrem dopravy, jenže tento resort nakonec připadl podnikateli Vítu Bártovi z Věcí veřejných.


»Roli při Fuksově nástupu na zemědělství nesehrál jen Kalousek, ale hlavně bývalý středočeský hejtman Petr Bendl, který dal Petru Nečasovi za exstarostu Příbrami osobní záruku,« tvrdí zdroj.
Slabinou Fuksova angažmá v protikorupční vládě rozpočtové odpovědnosti může být i fakt, že v době, kdy ještě dělal náměstka starostovi Vackovi (1998-2002), se Příbrami začalo říkat »středočeské Palermo«. Mimo jiné i pro poměrně vřelý vztah tamní radnice ke kontroverznímu příbramskému podnikateli a fotbalovému bossovi Jaroslavu Starkovi, jehož klubu plynuly od města roční dotace ve výši zhruba pět milionů korun (plus další dva miliony na stadion).


Berounský privatizátor
Curriculum novopečeného ministra kultury a vystudovaného zubaře Jiřího Bessera z TOP 09 hyzdí fakt, že byl v roce 1989 coby závodní stomatolog Králodvorských železáren několik měsíců členem KSČ. V Nečasově týmu má tento punc jako jediný.


Přesto a navzdory jeho pozdějšímu úspěšnému šestnáctiletému působení v roli starosty Berouna (1994-2010) mu nemohou současní komunisté v berounském zastupitelstvu přijít na jméno. »Měl oblíbenou větu: "Vždycky je co prodávat." To snad mluví za vše,« popisuje zastupitel Ladislav Strnad (KSČM) pro týdeník Ekonom Besserův údajný recept na úspěšné hospodaření města. Podnikavému starostovi se skutečně podařilo zprivatizovat bytový fond a pomocí dotací revitalizovat městské centrum i zahájit mohutnou výstavbu nových bytů.


Právě to naopak oceňuje advokát Jaroslav Ortmann z Hořovic na Berounsku, kdysi rovněž člen KSČ a později poslanec Levého bloku. »V devadesátých letech byla mezi Hořovicemi a Berounem veliká rivalita. Jenže Beroun dnes vzkvétá, zatímco Hořovice jsou k smíchu,« vysekává Besserovi pochvalu.


Zvelebí dosavadní berounský starosta i svěřený resort kultury? Mezi opozičními poslanci se říká, že zdatný manažer Besser bude mít za úkol hlavně dotáhnout církevní restituce. Některé umělce zase polekal Besserův důraz na přátelské vazby, hned zkraje se totiž postavil za České filharmoniky v jejich sporu o ředitele Václava Kasíka, a to kvůli účasti ČF na festivalu Talichův Beroun.


Knížecí minulost
Třináctou komnatou populárního staronového ministra zahraničí a šéfa TOP 09 Karla Schwarzenberga jistě není šlechtický původ, nýbrž rodinný spor s hlubockou větví rodu.


Jeho nevlastní sestra Alžběta Pezoldová mu nemůže odpustit, že pro svou orlickou větev rodu v Česku počátkem devadesátých let zrestituoval téměř všechen historický majetek v orlickém a zvíkovském panství, zatímco při snahách o »hlubockou« restituci selhal.


»Nemohl v tom udělat nic. Ale zamlčel nám neplatnost své adopce Alžbětiným otcem Jindřichem Schwarzenbergem na českém území, což měl říct už před uplynutím lhůt pro podání restitučních nároků,« upřesnil v roce 2003 v rozhovoru manžel Pezoldové Rüdiger von Pezold.


Zapomenuto by nemělo být ani zvláštní Schwarzenbergovo angažmá při někdejší privatizaci společnosti Jan Becher - Karlovarská Becherovka. V privatizační soutěži v roce 1997 totiž vyhrála (díky hlasům všech ministrů za ODA, KDU-ČSL a Jana Rumla z ODS) firma Value Bill, později SALB, kde měl kromě firem Pernod Ricard (40 procent) a Patria Finance (40 procent) podíl i Schwarzenberg (20 procent). Ten jej nakonec roku 2001 prodal francouzské Pernod Ricard - podrobnosti ani důvody tehdy zpochybňovaného prodeje firmy, označované za české rodinné stříbro, však nebyly nikdy upřesněny.


Také novopečený ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek z ODS je v politické funkci kupodivu spíše benjamínkem. S výjimkou druhého pololetí roku 1992, kdy zasedal ve Federálním shromáždění, a poslaneckých let 1998 až 2006 byl ekonom Kocourek více mužem v pozadí či poradcem, jehož ODS často vysílala do statutárních orgánů státem vlastněných firem.


První novinová, Průmysl mléčné výživy, Česká spořitelna, Unipetrol, Pozemkový fond ČR, Fond národního majetku a naposledy ČEZ - to je výčet Kocourkových působišť v minulých osmnácti letech. Garantem ekonomického programu ODS se Kocourek stal teprve nedávno, kdy převzal roli vyloučeného Vlastimila Tlustého.
Málo se ví, že na ministerstvu školství je od jara 2007 náměstkem pro sport Kocourkův bratr Jan z ODS, který tehdy vystřídal šéfa tenisového svazu Ivo Kaderku. Zda přečká nástup ministra Dobeše, není jasné.


Na rozdíl od Martina Kocourka »vyfasoval« lídr severomoravské ODS Pavel Drobil ministerstvo životního prostředí tak trochu proti své vůli. Původně mířil na průmysl a k ekologii má daleko, byť je spolumajitelem Lázní Darkov (druhou půlku vlastní podnikatel Jaroslav Čánek). Těch se ani po nástupu do funkce nehodlá vzdát.
Přestože ekologům vadí hlavně Drobilův podnikatelský přístup k tématům resortu, zdrojem potíží do budoucna může být jeho blízký vztah s vlivným ostravským podnikatelem Danešem Zátorským. Ten je mimo jiné prezidentem České boxerské asociace.


»Nevím, jestli můžeme mít nějaký střet zájmů. Známe se od roku 2000 a máme to vydiskutované od mého nástupu do krajské politiky,« řekl k tomu pro HN Drobil, jehož do vysoké politiky tlačil už expředseda ODS Mirek Topolánek.


Jistí to Heger a Nečas
Za šanci pro očištění a zdůvěryhodnění české justice bývá považován návrat Jiřího Pospíšila (ODS) do křesla ministra spravedlnosti. Byl totiž úhlavním nepřítelem exministra Pavla Němce, spojovaného s tzv. justiční mafií. »Jeho vliv je i nyní obrovský,« říkal Pospíšil ještě před časem o Němcově kontaktech do Topolánkovy i Fischerovy bývalé vlády.


Němec měl podle svých slov Pospíšilovi za zlé, že coby jeho nástupce na ministerstvu nenechal kámen na kameni. Přesto nebyl plzeňský právník a nynější krizový děkan tamní právnické fakulty dost odvážný ani důsledný, aby se Němcovi otevřeně postavil, což může být problémem i do budoucna.


Když místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek ve finále koaličních jednání zavolal královéhradeckému zastupiteli a donedávna i řediteli tamní fakultní nemocnice Leoši Hegerovi, zda by bral post ministra zdravotnictví, nevycházel renomovaný lékař z údivu. Na post si brousili zuby mnozí jiní, zejména z ODS (Tomáš Julínek).


Přesto by se právě Heger mohl stát jedním z nejdůvěryhodnějších členů Nečasova kabinetu. Dvaašedesátiletý lékař působil v čele nemocnice již od roku 1993 a zastupitelem (původně za ODS) je od roku 2002. Respekt si vydobyl vyrovnaným hospodařením nemocnice a roku 2007 dokonce získal cenu Manažer roku. Zejména je však jedním z nemnoha odborníků na svém místě v nové vládě.


Co se bezproblémového životopisu týká, soupeřit s Hegerem může ve Strakovce snad jen sám premiér Petr Nečas. I takzvaný »pan Čistý« má však v kurikulu moment, o němž se dodnes spekuluje.


Jde o noc z 29. na 30. května 1997, kdy se tehdejší náměstek ministra obrany Petr Nečas rozhodoval, zda po Janu Rumlovi převezme funkci ministra vnitra. Jenže po záhadném telefonátu během jízdy z Prahy na Moravu si to na poslední chvíli rozmyslel. Později mluvil o rodinných důvodech, avšak na otázku, zda mu někdo vyhrožoval, odpovídal nejasně.


Kdo ví, možná mohlo k nečasovské obrodě ODS i pravicové politiky dojít i bez pozdějšího sarajevského zdržení.


Jan Štětka


http://ekonom.ihned.cz/c1-44868720-trinacte-komnaty-necasova-tymu


- - - - - -

john

Rodinné tajemství

17. července 2010 v 22:10 Clanky jinych autoru
Tenhle pribeh nebo bajka mi prisel emailem, nemam poneti kdo je autor, ci zda to neni z nejake knihy."Dědečku, jak je možné, že je naše rodina tak bohatá?" "Protože dokážeme
 prodat daleko méně, než všichni ostatní." "Podívej, Edwarde." "Dědečku,
 ty máš žáby? Na co žáby?" "Žáby jsou základem naší filozofie, dokázaly
 nám vydělat veškeré jmění. Vezmi kotlík a naber do něho vodu."
 Starý pán vhodil jednu žábu do hrnce s vodou. Druhou vložil do sklenice,
 kterou postavil na zem. Pod hrncem zapálil sotva viditelný plamínek a do
 hrnce dal teploměr. Teplota ukazovala 24 stupňů. "Naše rodina měla od
 nepaměti továrnu na automobily. Když bylo jednomu z mých pradědů asi
 jako tobě, zavolal si ho k sobě jeho otec a předal mu rodinné tajemství,
 které dnes předám já tobě." Teploměr ukazoval 30 stupňů. Žába uvnitř
 udělala několik temp a posadila se na dno.


"Automobil bylo velmi složité zařízení z mnoha součástí. Když přišel
 zájemce, naše firma mu ho postavila podle jeho přání." "Nerozumím tomu."
 "No, automobil dříve nevypadal tak, jako dnes. Nakreslím ti ho." Rtuť
 pomaličku vystoupala přes číslo 34. "To jsou kola, aby se automobil mohl
 pohybovat. Tudy se lezlo dovnitř." "Člověk byl uvnitř auta? Ne jako
 dnes, obráceně?" "Tenkrát bylo všechno jiné. Člověk vlezl do auta, sedl
 si a točil tímhle kolem a auto podle toho zamířilo správným směrem.
 Prý." "A jak člověk šlapal?" "Auto jelo samo. Jenom se do něho nalila
 pohonná hmota, a auto jezdilo samo."


"Hlavním problémem výroby auta byla nutnost zaměstnávat odborníky, kteří
 rozuměli autu do posledního šroubku. Můj pra...praděd si spočítal, že
 když zaměstná spoustu rychle vyměnitelných lidí z ulice, kde každý z
 nich bude dělat jen jednu jedinou součástku, dokáže z nákladů na jednoho
 člověka uživit deset dalších dělníků a ještě ušetří. Náš praděd dokázal
 prodat méně práce než ostatní, a tím ušetřil. A ten kdo je levnější, je
 na tom vždycky v očích zákazníků lépe." Teploměr ukazoval 37 stupňů.
 Žába nevzrušeně seděla v hrnci a občas zatáhla oči dovnitř hlavy.


"A co bylo s autem pak?" "S autem už nic, firma se prodala a investovali
 jsme do továrny na těstoviny." "Myslíš takové ty čtverečky co se
 vyrábějí ze slámy?" "Ano, jenže tenkrát se vyráběly z mouky a vajec.
 Jenže vejce byla drahá, a tvořila zhruba polovinu ceny balíčku těstovin.
 A můj praděd si spočítal, že když investuje peníze do reklamy, kde lidi
 přesvědčí, že vejce škodí zdraví, dokáže vyrobit těstoviny za polovinu
 ceny než ostatní. Lidi budou rádi, že žijí zdravěji, a nebude jim vadit,
 že těstoviny už nechutnají tak, jako dříve." Rtuť teploměru byla těsně
 pod hodnotou 42. "Vždyť si mohli ti, co tomu neuvěřili, kupovat u
 ostatních!" "Zpočátku ano. Jenomže lidi se vždy rozhodují podle ceny.
 Nakonec těstoviny bez vajec kupovala většina, takže pro výrobce
 nezdravých těstovin už nezbylo místo na trhu." "Takže to nebyla pravda?
 Že to bylo nezdravé?" "Edwarde, v ekonomii je pravda pouze to, čemu věří
 zákazník." Teploměr ukazoval 46 stupňů. "A co bylo s těstovinami dál?"
 "Nic, firma se prodala a investovali jsme do výroby salámů."


"Myslíš takové ty soudky z lisované strouhanky?" "Ano, jenže tenkrát se
 vyráběly z masa." "Z masa? To bylo ale taky nezdravé! Nebo ne?" "To už
 nikdo neví. Mého praděda napadlo, že když začne do masa postupně
 přidávat sóju, dokáže vyrobit dvojnásobné množství za poloviční cenu."
 Teploměr ukazoval 51. Žába opět několikrát mrkla. "Po dvaceti letech už
 si totiž nikdo nepamatuje, jak chutná sója a jak chutná šunka. Když se
 lidem vysvětlí, že sója je zdravá a chutná jako šunka, bude jim chutnat.
 A vždy rozhoduje nakonec cena." Rtuť postoupila k pětapadesátce.


"A co bylo dál?" "Už tenkrát jsme byli dost bohatí. Předkové investovali
 do pekařství a přestali vyrábět rohlíky z mouky a droždí. Místo toho se
 používala taková foukaná pasta. Vydělali balík. A dnes máme mlékárnu."
 Teploměr nepozorovaně překročil 60 a žába se prošla po dně. "Víš,
 dědečku, jak je možné, že si toho celou tu dobu nikdo nevšiml?" Starý
 pán vstal, vyndal ze sklenice druhou žábu a hodil jí do kotlíku. Žába
 začala v šoku a křečích drápat po stěnách nádoby. Snažila se vyskočit,
 ale teplotní šok byl příliš silný. Po několika vteřinách plavala mrtvá
 těsně pod hladinou. Žába sedící na dně tomu nevěnovala pozornost a opět
# znuděně zatáhla oči dovnitř hlavy. "Vidíš - musí se pomalu. A to je
 základ naší rodinné filozofie. A našeho bohatství. A teď si vezmi auto a
 utíkej domů, maminka tě už bude hledat."


Chlapec vyndal z kapsy krabičku s nápisem "Sportovní automobil - pro
zdravé nohy" a vyndal jednu tabletku. Spolkl ji a běžel směrem od dědovy
 jeskyně po svých domů. Zastavil se (značně udýchán) až před ohořelým
 stromem, kde rodina bydlela. Cítil, jak je na dědu pyšný. Jenom díky
 chytrosti jeho předků mohli bydlet takhle zdravě. A platit za to
 relativně nízký nájem. A mohl běhat autem. A pít to dobré a zdravé,
 křišťálově průhledné mléko.


To jediné mu totiž dle přírodního léčitele mohlo zahnat ošklivé, mokvavé
 vředy, které se nejen jemu, ale většině lidí z neznámých příčin tvořily
 po celém těle a bolely mnohem víc než řídké kosti, které, když se
 zlomily, odmítaly srůst. Věřil, že ho to ochrání i před tou divnou
 chudokrevností, na kterou zemřel jeho bratříček, kterého měl moc rád i
 přesto, že se narodil celý znetvořený. Maminka na něho kývla a odhrnula
 si z čela svůj poslední pramínek vlasů. Byl příjemný večer a všechno,
 ale úplně všechno bylo v pořádku.
  V kotlíku plavaly dvě uvařené žáby.