Srpen 2010

Takhle to dopadne v Cesku taky...

8. srpna 2010 v 18:46
Podivejte se na tohle video - je z Anglie. Takhle to dopadne v Cesku taky. Nedavno jsem si v Cesku vsiml velkeho mnozstvi mladych lidi, nakazenych tzv. "multi-kulturalismem". Pokud takoveho spratka mate doma, dejte mu pres drzku, serezte remenem, pouzijte vsech forem fyzickeho nasili. Zachranite mu tim zivot.
Soumrak trampingu?

7. srpna 2010 v 15:00 | Frank Nykl |  Clanky jinych autoru
Nedávno jsem na podobné téma odpovídal časopisu Instinkt. Vše se točilo kolem toho, že existuje pesimistický názor, že tramping jako takový pomalu a definitivně zaniká. A jak se k takovému názoru stavím já, trampský historik?

Úbytek trampů je vidět, ale to přináší dnešní uspěchaná doba. Na potlachy se jezdí auty (kde jsou ty naše vlaky plné kytar a zpěvu?) Takže se u větších potlachů dělají také parkoviště. Ono vše záleží na tom, jak si to kdo udělá. Pro tohle nejsou žádné zákony a my když jsme zakázali u posvátného ohně alkohol a napít se mohli kamarádi až po vyhlášení Volné zábavy, šlo to také.

Je pravdou, že tramping odjakživa sdružoval lidi všech různých odvětví dobrodružných a historických.Dnes, kdy už je to možné, se mnoho kamarádů odštěpilo, někteří se přidali k různým indiánským kmenům, další dělají manévry podle různých bitev od Občanské války v USA po Francouzko - Anglické období dobývání Canady, někteří žijí jako trapeři, jezdci Pony Expressu atd. Všichni ale vycházejí ze základů trampingu i skautingu.

V roce 1970, kdy se začal nedávno znovu narozený skauting znovu likvidovat, mnoho skautských vedoucích přešlo k trampingu, protože nás nemohl nikdo zrušit. Trampové neměli nad sebou hlavičku žádné organizace a tak ji nemohli utnout. Na konci roku 1989, jsme my trampové znovu pomáhali skautům vrátit se zpátky do života, při znovu založení skautingu. Musím říci po pravdě, že se mi (i když teprve nedávno), dostalo veřejného poděkování za pomoc při této práci od Chodovského skautského střediska Jestřáb. V zemích okolo nás i u nás, se napřed zrodil skauting a první trampové byli u nás ti, co z něho kvůli vojenské disciplině jeho zakladatele Baden Powella odešli. Začali si říkat "Divocí skauti" a chtěli žít a samostatně i rozhodovat o svém osudu bez příkazů, prostě chtěli svobodu! Svoboda lidí v trampském hnutí byla a je dodnes trnem v oku skoro každé naší vládě! Proto se o trampském potlachu, kde sejde na 500 lidí a na Československém potlachu i 1 700 lidí a kde se hraje zpívá a vypráví, vůbec mediálně nemluví a raději se v TV ukazují vrávorající nahluchlí tanečníci u Techna dupajících ve špinavé louce plné odpadků. Kdybych těmto redaktorům řekl, že slušný člověk nikdy neříká Čau, které je pro mne a mé kamarády urážkou a jako trampové se zdravíme Ahoj, asi by nechápali. Jak už kdysi řekl Bob Peterka, zvaný Hurikán: ""Tramping klade hlavní důraz ... na znalosti přírody a všech věcí s ní souvisejících, jako je táboření, samostatnost, družnost, sebekázeň a opravdové kamarádství, neboť tyto napohled prosté věci dávají základy povahy jednotlivce v dalším jeho konání."

Moderní technologie jsou příznačné době. Indiáni se dorozumívali kouřovými signály, 7. kavalérie trubkami a bubny, naši předchůdci v trampingu si do svých zálesáckých srubů už brali gramofony na kliku a zaváděli telefony a nová generace se domlouvá přes internet. Je mnoho kamarádů, kteří vyrazí na cestu a neberou si sebou ani mobil. Mobil však už začíná být nutností, protože může dojít k úrazu a jak přivoláte sanitku? Jinak je to s notebookem, ten si každý prohlédne až když se vrátí domů.
Kamarádi hlavně v USA, sledují naše počínání ve hře na demokracii a kolikrát mě překvapí takovými znalostmi, že je to až s podivem. I když jejich děti mají anglický jazyk jako svou novou mateřštinu, česky umí a jsou na svou zem stále hrdi. Dědové jim vysvětlují o co tady vlastně jde (o moc a o peníze) a oni to berou s humorem. Jsou to stále jejich kořeny i když daleko a za "Velkou louží". Občas sem přijedou a zavzpomínají si na mládí, - jak se zpívá v jedné trampské písničce - "Mládí, to naše zlaté mládí, zůstaň, škoda tě nastokrát."

Trampové nebyli nikdy počítáni a ani by s tím nesouhlasili. Je jich podle různých zdrojů (i v zahraničí) stále několik tisíc a i když se zdá, že je všem dnům konec, není tomu tak. 8. Celosvětový potlach bude 18. června 2011 na Icefield Brook v Britské Columbii. (Canada).

Kamarádi z Canady k tomu dodávají: "Potlach bude v nadmořské výšce přes 1000 metrů, v červnu tam ještě bude v noci pravděpodobně chladněji, a hlavně - počasí se může kdykoliv bez varování změnit. Přibalte si s sebou vhodné oblečení.
V okolí jsou vlci a medvědi grizzly. Nikdy nenechávejte jídlo v jejich dosahu.
Pokud půjdete někam na tůru, vždycky dejte někomu vědět kam jdete a kdy se asi vrátíte."

Podle mého názoru tramping nikdy nezanikne (je tady už přes 90 let), stejně tak jako nezmizí opravdové kamarádství a přátelství mezi lidmi. To je, jako kdyby jste tvrdili, že budou stále jen války a nikdy nebude mír. Bude nás sice méně, ale jsme vaše svědomí a vaše dobré já! Zatím co vy se budete hnát za penězi, (kterých stejně neužijete ve zdraví, to si na té cestě zničíte), my budeme stát před svou vlajkou se vztyčenou hlavou sice bez peněz, ale bohatší čistým svědomím.

Opravdoví trampové nikdy neberou drogy, to jsou jen berle pro rozmazlené slabochy, kteří se nedokáží postavit na vlastní nohy! Mladší generace by měla vědět, že trampové považují narkomany za zbabělce a ubožáky, které ovládá už jen touha sehnat další dávku. Hodně narkomanů se odvolává na to, že my trampové zase pijeme alkohol, ale většina z nás se napije z radosti při dobré muzice a po příjezdu domů z vandru znovu dokáže žít svým běžným životem. Tohle "feťáci" ale už nedokáží! My pak můžeme být jenom ochraptělí, protože naše trampské písničky zpíváme všichni i ti co nemají hudební sluch.

Mnoho mých dobrých kamarádů už bohužel odešlo na nebeské pláně a nová generace má jiné problémy a starosti. Přesto podle mne, Tramping nezahyne, jenom kamarádi odcházejí! Tramping není móda, je to jen určitý způsob života! Ale i přesto, nebo proto, že už nás není tolik, (věřím, že se slušní lidé po čase znovu mezi nás vrátí), musím říci -
"Byl to krásný život!"

Frank. (66 let.)


P.S.: (R.H.) - Ja mam u trampu vzdy takovou asociaci, ze sedi u ohne, okolo batohu z Odevnich zavodu Prostejov, na ktere si propiskou napsali US a drnkaji na kytary a prozpevuji Ingrisovu Niagaru. U Niagary jsem kdysi cely rok zil - bylo to moc pekne.

Ja vam na vyroci kaslu...

5. srpna 2010 v 22:30 | Ross Hedvicek |  Clanky vzpominkove a recyklovane
Ja vam na vyroci kaslu, ja vzpominam kdykoliv a vlastne porad...
filip1
filip2
filip3
filip4

filip6
filip7
filip8
filip9
filip10
filip11

Postupne mizici zivotopis predsedy vlady CR...

5. srpna 2010 v 16:28 | Ross Hedvicek |  Clanky osvetove
Cas od casu se mi dostava "rozumnych" emailu  (jo z Ceska, neuveritelne ze?) o tom jak me clanky nemaji zadny smysl a stejne je nikdo necte. A jak je lepsi jit na pivo a hop hop hop hop, kdo neskace neni Cech a Hasek na Hrad a Cesi jsou mistri...

Vcera jsem uverejnil clanek o pochybne minulosti predsedy vlady CR Petra Necase - ne, nediskriminuji podle politicke prislusnosti, vsichni cesti bartipani maji pochybnou minulost, kdyby to byli slusni lide, tak by z nich nebyli predsedove vlady, no ne?

V clanku jsem poukazal a uverejnil casti clanku Petra Nachtmanna, ktery se zabyva zivotopisnymi udaji soucasneho predsedy vlady - pouze a vyhradne z verejne dostupnych zdroju. Pri overovani nebylo mozne si nepovsimnout, ze mezitim uz cast udaju na ktere Petr Nachtmann upozornoval zmizela - v podstate klasicky nacisticky syndrom - politik bez minulosti.

Kdyz jsem ovsem Nachtmannuv clanek v podstate prevzal i ja do sveho clanku - pak uz administratori webstranek predsedy vlady, pripadne predseda vlady osobne museli dostal uplnou skytavku a jeho zivotopis je od vcerejska zredukovan do smesnosti ve stylu "narodil se, ukoncil studium fyziky a ozenil se." Poteste se na http://www.petr-necas.cz/zivotopis a to prosim to zvladli zredukovat i ve PDF formatu... 

Dnes rano mne ve schrance ocekavaly emaily se zoufalymi vykriky, co to zase delam tomu nestastnemu chlapci "je to verici clovek", a "je to katolik".  Tak se jdu ujistit sam sebe na Necasovu webstranku, jak je to s jeho cinnosti v SSM za mlada a jestli je tam neco o tatinkovi lampasakovi a komunistovi a ono tam nic neni!!! Akorat tam zapomeli fotku Necase jako maleho ditete v kokpitu vojenskeho cvicneho letounu L-29, kdyz byl navstivit tatinka lampasaka v zamestnani - ale jsem si jist, ze ta fotka taky do vecera zmizi. A jeho rodina (podle puvodniho Necasova tvrzeni) byla natolik "pravicova" a anti-komunisticka, ze jej komunisti nechali slouzit jako poddustojnika u vrtulniku... Cesti soudruzi novinari to zerou i s navijakem... jojo.
letec


Tu fotku z letadla zde pro jistotu prikladam, stejne jako screenshot z deniku Politika, kde se jeste aspon cast puvodnich udaju vyskytuje. Screenshot proto, protoze i tam to urcite bude v nejblizsi dobe "sanitizovano".


Rikam vam - s timhle paskrivcem si uzijete vic srandy nez s Paroubkem. I kdyz mozna ty frky nebudou tak humpolacke jako u Jyrky - ale o to nebezpecnejsi. Jyrka sve chvaleni Unora 1948 nepopiral - tenhle informace o komunisticke minulosti sve rodiny a sve svazacke cinnosti zatajuje kde muze. Pry je "verici" - tak urcite "veri", ze mu to projde. V Cesku urcite ano. Tam se tyhle zazraky deji denne.
necas

V Cesku je porad posmourno, je tam asocialni NECAS...

4. srpna 2010 v 21:00 | Ross Hedvicek |  Clanky osvetove
Dnes rano jsem byl prekvapen chvalozpevem premiera Petra Necase na Milana Paumera. Nejsem zalozenim zadny socan - jsem rozhodne znacne doprava (registrovany tady v U.S. jako Republican), ale naramne mne rozciluje, kdyz je v Cesku ODS prezentovana jako "pravicova" strana a pritom jsou to sakumprask vsichni komunisti kolaboranti (jako Klaus) a nebo deti komunistu nebo lampasaku (Topolanek s Necasem) a i udajna "pravicovost" ODS je v rozporu s faktem, ze vsichni predsedove (a vetsina vedeni)  "pravicove" ODS pochazeli ze skalnich komunistickych rodin a maji prekvapive komunisticke jednani...

Samotny Necas je komunisticky spratek, ktery se nema co otirat o Paumera - Necasuv otec byl komunisticky dustojnik. Pokud se Necas lisa k mrtvemu Paumerovi, je to v podstate zneucteni a hanobeni Paumerova hrobu.

A rovnez dnes se ke mne dostaly od prazskeho publicisty Petra Nachtmanna informace (publikuje sice v komunistickych Britskych listech, ale informace je overena)  http://www.blisty.cz/art/51858.html  a http://www.blisty.cz/art/51807.html o podobne ironii, kdyz byl Necas ministrem PRACE (moc tedy nepracoval, cely zivot byl ponekud asocialni a praci se vyhybajici, spis delal svazaka v SSM a v ODS) a SOCIALNICH VECI a zamita invalidni duchod slusnemu clovekovi z rodiny postizene komunismem, ktery cely zivot poctive pracoval a staral se o maminku. To je trochu fujtajbl - ale zase tak typicky ceske, ze?

Podivejte se na nasledujici (autorem je Petr Nachtmann):

Nelítostné verdikty Petra Nečase vůči invalidům nepřekvapují
Jeho jmenování do křesla "ministra práce a sociálních věcí" bylo ironické

Britské listy referovaly o kontroverzních verdiktech někdejšího ministra sociálních věcí Petra Nečase. ZDE ZDE. Ty odpíraly invalidní důchod lidem, kteří celý život pracovali a poté je zradil jejich zdravotní stav.

Jsem přesvědčen, že Petr Nečas nemohl situaci těchto lidí rozumět. Problematice se před svým ministerským angažmá nevěnoval a neměl ani osobní zkušenost se situací lidí, kteří se soustavně živí normální prací.

Petra Nečase po většinu jeho dosavadního života živila jeho rodina a stát. Normálnímu zaměstnání se věnoval jen zhruba 3 roky. Zároveň musel nejpozději od roku 1979 soustavně přežvykovat ideologické poučky, nejprve komunistické, později v duchu ODS.

Vycházím z oficiálního životopisu Petra Nečase na jeho webových stránkách: ZDE

"Petr Nečas se narodil 19. listopadu 1964 v Uherském Hradišti.

V letech 1979 až 1983 studoval na gymnáziu v Uherském Hradišti. V roce 1988 ukončil studium na Přírodovědecké fakultě Univerzity J.E. Purkyně v Brně, obor fyzika. V září 1988 složil na stejné vysoké škole rigorózní zkoušku a získal doktorát (RNDr.). Tématem jeho práce byla plazmová fyzika.

V letech 1988 - 1989 vykonal v poddůstojnické hodnosti základní vojenskou službu u vrtulníkového pluku v Prostějově.

V letech 1988 až 1992 působil jako technolog a výzkumný a vývojový pracovník v Tesle Rožnov. V říjnu 1991 se stal členem a v roce 1992 předsedou oblastní rady ODS ve Vsetíně. Od června 1992 byl poslancem a členem zahraničního výboru Parlamentu ČR za ODS, kde se zaměřoval na otázky NATO a obrany."

Z citovaného textu se zdá, že Petr Nečas byl:
- v letech 1964 - 1988 ekonomicky podporován svojí rodinou
- v letech 1979 - 1989 svazákem
- v letech 1988 - 1989 poddůstojníkem v komunistické armádě
- do zaměstnání nastoupil jako absolvent v roce 1988, ale obratem šel na vojnu, do práce se vrátil v roce 1989 a vydržel tam do roku 1992
- od roku 1992 jej živí státem placené politické funkce.
---
Konec citatu.

Takze to vypada, ze v Cesku zavladl nedostatek starych zkusenych komunistu, agentu StB, KGB a GRU (on uz to taticek Klaus nejak doslouzi) do vrcholnych funkci zeme a spolecnosti a bylo nutno hrabnout az na dno a verejnosti poslouzit komunistickym pohrobkem, asocialem a nefachcenkem.

Ja vam opravdu nezavidim...

necas

Konecne kultura pod horou Rip?

3. srpna 2010 v 22:57 Clanky jinych autoru
Na mezinárodním rockovém megakoncerte se pracuje bezmála dva roky

Podřipsko, 28.července 2010 - Ano, v sobotu 28.8.2010 na úpatí památné hory Říp se udeje neco neobvyklého. Nad Krabčicemi a Rovném, nad místní vodárnou vlevo od aleje smeřující k Řípu, v prostorách přirozeného amfiteátru bude uspořádán mega rockový koncert za účasti svetových legend tohoto hudebního žánru. "Pod Řípem proto,že je to místo naší národní sounáležitosti", řekl hlavní pořadatel Vladimír Veselý ze společnosti MV COVER s.r.o. Krásná scenérie Podřipska zaujala i agenty a manažery vystupujících umělců z Velké Británie a USA, kteří umělce reprezentují.

Na jednom pódiu vystoupí NAZARETH, bývalý frontman BLACK SABBATH se svoji novou skupinou a bývalý frontman a klávesista legendárních URIAH HEEP. Kapely URIAH HEEP,NAZARETH a BLACK SABBATH patřili k hardrockové špičce 70. let britských ostrovů ještě vedle takových velikánů rocku jako LED ZEPPELIN, PINK FLOYD ,DEEP PURPLE, atd. "Je to až nádherné, že Vy, hlavně starší návštěvníci pamatující různé zákazy ve vztahu k této hudbě z dob před 89.rokem, si budete moci vychutnat přítomnost Vašich oblíbenců na jednom pódiu pod památnou horou Říp", připomnel Vladimír Veselý, pravý fanoušek rockové hudby. Takže už nebudeme napínat.

Kmotr heavy metalu Ozzy Osbourne vystoupí jako hvezda večera ve 23 hod. Ozzy vydal album  "SCREAM", které vyšlo 22.6. t.r. a které se pouze za jeden týden od vydání vyšplhalo v ČR na 5. místo (Sony Music) a dokonce v USA na 4. místo. Jeho koncert je v rámci světového turné a my budeme první, kde zahajuje jeho evropskou část. Ve 21 hodin vystoupí jako speciální host Ozzyho nu-metalová skupina KORN z USA.  Stejne jako Ozzy, i skupina Korn vydala 13.7.t.r.  novou desku "Remember Who You Are". Dále vystoupí na svém celovečerním koncertě skotští NAZARETH. Ve skupině stále působí charismatický basák a zakládající člen PETE AGNEW a zpěvák s jeho chraplavým hlasem jména DAN MacCafferty. NAZARETH vystoupí v 19 hodin. Dalším zahraničním hostem je KEN HENSLEY se svojí  norskou skupinou Live Fire, bývalý frotman z Uriah Heep. Pořadatel MV Cover s.r.o Vás tedy zve na jednodenní akci, kde si můžete odposlechnout čtyři plnohodnotné koncerty, každý v rozmezí až 90 min., od hlavních vystupujících umelců ze zahraničí. Úplne poprvé v ČR vystoupí Deborah Bonham, sestra zesnulého Johna Bonhama ze slavných Led Zeppelin.

Novinka - České předkapely doplní skupina Gate Crasher

Gate Crasher budou koncertovat ve 12 hod. Z vybraných českých předkapel se dále představí Cocotte Minute, The Switch, Votchi, Krucüpisk a Navostro.
Sestava umelců jak ze zahraničí tak z tuzemska je teď již uzavřena.

Novinka - Autobusem na Řípfest a zpet za pouhých 200,- Kč přes Ticketportal

Pořadatelé této jednodenní akce se postarali o vynikající zázemí. Například, pro návštevníky přijíždejících z Prahy a okolí budou z Hlavního Nádraží odvezeny na Říp a po skončení koncertu zpet do Prahy pohodlnou autobusovou dopravou společnosti Data Autotrans s.r.o. za pouchých 200,- Kč. Pro držitelé platného průkazu ZTP (např. vozíčkáři), kteří potřebují doprovod, se připravuje bezbariérová plocha s vyvýšenou rampou a zábradlím a vstupenky pro ne jsou k zakoupení přes síť Tickeportal jako 1+1 vstupenka, kde doprovod je zdarma. To vše přes Tickeportal.

Novinka - Plzeňský Prazdroj partnerem ŘĺPFESTU

Plocha místa konání bude obklopena 8 velkokapacitními stany, kde se návštevník může občerstvit. Exklusivní partneři akce, Pilsner Urquell a Uzeniny Procházka zajistí koncertní občerstvení na vysoké úrovni, kde pivo bude jedno z nejlepších - 12% ležák od Plzeňského Prazdroje. Nealkoholické pivo bude součástí nabídky. Firma Coca-Cola, dodavatel nealkoholických nápojů a také partner akce, nabídla stánky s prodejem výrobků řady značky Coca-Coly.

Novinka - Veřejné stanování
                                                                                                                                        
Novinka - Pro rockové nadšence se připravilo provizorní veřejné stanování, pro které je určen areál v tesném sousedství místa konání.Otevírací a zavírací doba veřejného stanování bude upřesnena. Na míste a v okolí bude otevřeno nekolik parkovišť. Např. na Letišti v Roudnici nad Labem, z kterého bude zajištena pendlová autobusová doprava, přímo v obci Krabčice a na dalších místech v okolí Řípu. Z námestí Roudnice nad Labem bude také jezdit autobusová pendlová doprava na Říp.
  
Nenechte se ujít tento unikátní zážitek. V rozhovoru pro Deník vyřídil OZZY českým fandům: "Čím lepší atmosféru vytvoříte a budete bláznit se mnou, tak já předvedu skvelou show a budu hrát déle"!
Vstupenky jsou k zakoupení přes síte TICKETPRO, TICKETPORTAL, TICKETSTREAM a EVENTIM. Cestovní kancelář ČEDOK, partner akce, prodává vstupenky ve všech pobočkách i s případnou dopravou

Více informací na oficiálních webových stránkách www.ripfest.cz

ozzy


The Few. The Proud.

3. srpna 2010 v 21:16 | Ross Hedvicek |  Clanky osvetove
Prostrednictvim obcasniku Jana Sinagla se ke mne dostal clanek Karla Hvizdaly, ktery mne zaujal hlavne tim, ze opakuje misinformaci (nebo spise dezinformaci, jde o Cechy) o tom ze z Ceskoslovenska odeslo do emigrace POUZE 179 tisic lidi. Pokud by to tak bylo (jiste ze neni) a dalo se teto dle meho nazoru umyslne podsouvane hovadine verit, pak by nas opravdu bylo jen par a mohli bysme na sebe byt opravdu hrdi (The Few. The Proud.). Z dob sve spoluprace s UNHCR ovsem spolehlive vim, ze to jen do doby pred 1989 byl temer milion lidi.

Takze se nic nezmenilo - Cesi ani nerozeznaji rozdil mezi hrdiny a vrahy, jako v pripade Masinu a Paumera, ani si neprestanou lhat do kapsy, kolik vlastne lidi se za ty roky rozhodlo jim VYKALET se na tu jejich vlast. No jak by to prece vypadalo, kdybysme si priznali, ze jich zdrhlo tolik??? Urcite je tisice skutecne dobrych Cechu a par z nich mam velice rad - ale nevim, zda jsem za svuj zivot videl neco vic POHRDANIHODNEHO nez je HRDOST na cesstvi.  

A zde je Hvizdaluv clanek:


MAŠÍNOVÉ+PAUMER: Hrdinové, nebo vrazi?

To je otázka, kterou si po 22. červenci, kdy zemřel Milan Paumer, znovu pokládala média, ale nedošla k žádné shodě: spíše naopak stvrdila v této věci polarizaci společnosti.

Otázka, na kterou se dnes pokusím odpovědět, zní: Proč tomu tak je? Proč naše společnost není ochotna naslouchat odpůrcům, zvažovat jejich argumenty a vytvářet prostor, na kterém by mohlo dojít ke sblížení názorů?

Filozofové, jako například Theodor Adorno, tvrdili, že historie není jen to, co se stalo, ale je mimo jiné také plná situací, k nimž nikdy nemělo dojít a za něž jsou lidé různou měrou zodpovědní, to znamená, že na nich nesou svůj podíl viny.

A Karl Jaspers dodával: "Každý z nás má vinu, pokud zůstal nečinný. Pasivita je morálně vinna každým selháním, které zanedbává povinnost chopit se jakékoliv možné aktivity k ochraně ohrožených, k ulehčení bezpráví, k odpírání zlu."

Vyjdeme-li z těchto úvah, které byly sepsány těsně po válce, jsou teoreticky vinni i u nás všichni, kdo se nechopili jakékoliv aktivity proti totalitnímu bezpráví, tedy kromě účastníků třetího odboje a disidentů. To samozřejmě nechce u nás nikdo slyšet, a proto politici o tomto tématu většinou mlčí.

Karl Jaspers došel k přesvědčení, že kdo se zúčastnil rasového (u nás bychom řekli třídního) šílenství, kdo měl iluze o výstavbě (u nás socialismu) založené na ideologickém podvodu, kdo se smiřoval se zločiny (u nás bylo neprávem odsouzeno asi 208 000 lidí, z toho 4 500 zemřelo ve věznicích, emigrovalo 179 000 lidí, na hranicích bylo zastřeleno 374 lidí a popraveno bylo 254 občanů), je nejen za minulé hrůzy odpovědný, ale musí se morálně obrodit.

Pokud k této morální obrodě nedojde, a to se u nás zatím nestalo, vinu si většina společnosti nepřizná. Otázky, které si klademe, jak média předvedla, jsou ještě lokajské, nebolavé a snaží se nás apriori vyvinit, tedy uchlácholit a uspat. Klasické schéma takových úvah zní: Odpor proti totalitě je marný a navíc škodlivý, protože totalitní moc brutalizuje.

Takhle se ale svobodný člověk neptá, a na to jsme zapomněli. Svobodný člověk totiž ví, že riziko je součástí každé zodpovědné existence a svoboda je hodnota, za kterou se platí životem.

Lokaj tuto premisu neuznává a klade záludné otázky, kterými se snaží sám i své předky vyvinit, místo aby na sebe převzal vinu svých dědů a otců a snažil se ji odčinit, a tím obrodit společenství, v kterém žije a za které cítí odpovědnost.

Svobodný člověk ví, že výnosy odbojové činnosti nelze nikdy měřit náklady. Obě kategorie jsou totiž zcela neměřitelné. Cenu životů zabitých za heydrichiády a cenu svobody, tedy možnosti obnovení Československa, nikdo neumí určit stejně jako cenu životů zmařených a zničených za komunistické nenormality a cenu možnosti obnovení demokracie v roce 1989.

Měřit lze jen míru našeho selhání: ptát se, proč jsme neprotestovali, když byli zavíráni nevinní a Milada Horáková byla vedena na popraviště. A oceňovat míru odvahy těch, kteří se nesvobodě postavili jakýmikoliv prostředky. Pokud se s tímto postojem nesmíříme, nebudeme nikdy svobodní a budeme zase snadno novou obětí každé další totality.

To, že se předseda vlády Petr Nečas, předseda Senátu Přemysl Sobotka a předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová účastní ve středu 4. srpna 2010 v Poděbradech posledního rozloučení s Milanem Paumerem, je tedy jen symbolické vyjádření úcty k odporu proti nesvobodě a vrací nás do civilizace v níž svoboda má vyšší hodnotu než život. Tento akt lze dokonce vidět jako začátek naší obrody.

Karel Hvížďala, 3. srpna 2010
logic

Podporujte sveho serifa!!!

3. srpna 2010 v 15:57 Clanky osvetove
Kandidat na primatora mesta Brna Robert Kotzian vam milerad posle nalepku i na vase Ziguli (pokud jste ochotni nest risk s jejim nalepenim na auto). Staci ho kontaktovat na adrese robert@robertkotzian.cz a napsat mu vasi adresu - nalepky vam posle. Zdarma.
kotzian

Prosba o pomoc pro pana Masu..

2. srpna 2010 v 17:07 Clanky jinych autoru
Dostal jsem tenhle email s prosbou o pomoc a o uverejneni te prosby. Vim, ze mnozi z vas v Cesku jste i prachati - ale panu Masovi snad jde vic o nabidku nejake prace - prekladatelske ci jine. Prectete si..  R.H.  
---
Vážený pane Hedvíček,

Připojuji Vám takový dvojjazyčný článeček o sobě s prosbou o pomoc. Nevím, co mám dělat jiného. Spoléhám se na Vás, že ho přetisknete na svých stránkách a nebo pošlete do nějakých čecho-amerických listů, ale amerických, neredigovaných z Prahy, protože ti by to nejspíše vymazali.

Potřebuji se udržet nad vodou. Doufám, že to všechno překonám, ale řeknu Vám, když tu vypadnete z pracovního procesu, tak letíte rovnou do drtiče.  Chraň nás pán Bůh před euthanatickým zákonem. To bude kakothanasie. Zlosmrt.

Víte, já jsem skutečně poctivě pracoval. Celý komunizmus jsem prožil bez jednoho zápisu do občanské legitimace, tedy jako samostatný podnikatel (tedy se tomu říkalo "svobodné povolání"). Víte, to nebylo jednoduché. Já jsem mohl technickým překladem vydělat milión, ale protož jsem byl "veden jako umělec", musel jsem určité minimální penzum přeložit v kategorii "uměleckého díla". Samozřejmě, že jsem měl zájem překládat umělecká díla, vždyť jsem byl k tomu vysoko-školen. Jenže tyhle posty měli obsazeny různí koryfejové a karyatidy.

I ta "náprava některých majetkových křivd" (výrobou křivd nových) má své pozadí. Ne každý dostal zpět svůj majetek. A když už, tak ne každý ho udržel.  Já mám takové podezření, že nejčastěji se nemovitosti dostaly do rukou COSA NOSTRA (rozuměj věc našich bývalých mocipánů a jejich tajného vojska). Proto je zde legislativa víceméně vojenská (Vojenský soud, to je samec … říká K. H. Borovský).

Mně to všechno připomíná padesátá léta, kdy homines novi se potřebovali oddělit od dělnické třídy  jako nová komunistická buržoázie a tak začali vyhazovat staré babky z Vinohrad. . Jinde v Evropě je šachovnicový rozvrh sociálního a asociálního bydlení, takže nevznikají ani žádné kolonie slumů ani nějaké superkalifragilistické čtvrti. To je demokracie v praxi. Možná, že by se dalo říci, že v nových evropských postkomunistických zemích je komunisticko militaristický kapitalizmus bez jakékoliv demokratické sociální brzdy. Nevím, zda to není úmyslně, aby se lidé vrátili raději ke komunizmu jako takovému, nebo z blbosti. Mě jako indologovi tluče do očí podobnost se zamíndárským systémem nájmu půdy v Indii, do kterého  se velmi angažoval M. K. Gándhí..

Za jakoukoliv pomoc Vám budu vděčen.

Máša
--
Jaromir A. Masa
WHITE RHINO
Communication consulting
www.masa.unie.info
www.edb.cz/bilynosorozec


Já se emigrace neodvážil, promiňte mi to. Ze dvou důvodů: rodiče mě deset let udržovali na univerzitě. Teď jsem začal vydělávat. Co bych to byl za syna? Hajzl! Rodiče mě opravdu milovali, byl jsem v té mizérii jejich všechno. Puklo by jim srdce. Na dotazy jsem odpovídal: "Někdo
slušnej tady musí zůstat." A tak jsem se vrátil, byť strejda ve Vídni byl málem ministrem
školství. Neobětoval jsem se, miloval jsem! Estébáky jsem už měl dávno za sebou, odmítl jsem spolupráci. Vědu, pro níž jsem byl stvořen, jsem nesměl. Tak jsem poznával lidi: ve fabrikách, na staveništích, v dílnách. Byli jsme si solidární.
Když někomu chcíplo auto, zastavilo se jich několik pomoci. Podobně šel život. Bál jsem se méně, než ti druzí, vedl studenty disidenty, vydával časopis, říkal do očí, že jsem individualista a ne materialista. Vzal jsem si porodní bábu. Měla všude potíže, protože nechtěla vraždit děti. Nebyla katolička, ale baptistka.
Hrozně se mi to líbilo. Nebál jsem se říkat, že umím anglicky a jiné kapitalistické jazyky Dokonce jsem se naučil rumunsky, tvrdil jsem, že vězni v lágru by se měli poznávat.. Nakonec jsem vyhrával jako Gándhí.

Teď jsem ale úplně v koncích. Byt a energie mi stojí 4 penze. Od samého počátku sametky jsem ji cítil jako vychcípávací program. Dostal jsem padáka, protože noví mocipáni, většinou zakuklení estébáci - kdo jiný měl do podnikání    peníze - lhostejno zda odtud nebo ze západu (možná jich tam bylo právě tolik jako tady) jsou opilí mocí a svobodou hrabat. A tak mi hrozí, že budu bydlet pod mostem. Žádná sranda, doslova.

Žena odpadla, rodina se rozpadá, všichni ode mne prchají jak od malomocného. Umím stále lépe to, co jsem uměl: 7 jazyků + 4 indické. Hledám práci. Jenže to trvá a mezitím mi utíkají penízky respektive rostou dluhy. .

Tak se obracím k Vám, těm prý šťastněj-ším a Vás prosím (mám na starosti syna, který se z toho zbláznil) přispějte: a pomozte nám

008029-0373610223 / 0800 IBAN CZ52 0800 0080 2903 7361 0223 BIC GIBACZPX
+420222315700

JAROMÍR & ALBERT MÁŠA

KŘIŽÍKOVA 179/26

186 00 PRAHA 8 KARLÍN
+420739845741,