Říjen 2010Kdyz jsou tak chytri - proc jsou v Cesku?

19. října 2010 v 20:05 | Ross Hedvicek |  Clanky osvetove
Senat Ceske republiky schvalil navrh zakona o III. odboji. Asi vetsinu svych ctenaru a priznivcu prekvapim, ale povazuji to za nesmysl. Je to asi tak stejne jako kdyz Josef Masin rika, ze do Ceska neprijede dokud tam budou komuniste - naprosto logicke a spravne stanovisko.

Stejnym zpusobem a ze stejneho uhlu se musite divat i na ten smesny zakon o III. odboji. Dokud Ceska republika nebude skutecne pravnim statem, s fungujicimi principy spravedlnosti a demokracie (coz si mili voresi musite priznat, ze neni) pak zakon o III. odboji (tedy odporu proti komunismu) v zemi, kde komuniste jsou de facto (i kdyz ne de iure) porad u moci ma asi stejny vyznam jako kdyz kdyz Gustav Husak a CSSR pristoupili  v roce 1975 k Helsinskym dohodam o (mimo jine) lidskych pravech (Helsinki Accords). A pokud nejste nejaci mladi osli, tak si urcite pamatujete jak mooooc to vylepsilo lidska prava v CSSR.

Prikladam clanek z CS-magazinu, ktery o tom pise z ceskeho hlediska:

III. odboj se do zákona nevejde
Adam Drda

Návrh zákona o třetím odboji, který schválil Senát, má v podstatě jediný smysl: stát jím deklaruje, že si váží těch, kdo se v letech 1948-1989 snažili přispět k pádu diktatury. Nechci to zlehčovat, pohnutka předkladatelů je ušlechtilá a odbojáři si projev úcty zaslouží. Přesto je zákon problematický - a diskuse kolem něj místy až trapná.

Kupříkladu Petr Pithart prohlásil: "Ve svobodném státě žádná politická autorita nemá právo definovat formou zákonů pravdu o minulosti a omezovat tak nejen historiky, ale vůbec kohokoliv ve svobodném bádání...". V návrhu se nepíše, že jiný výklad minulosti, než ten, který vyplyne ze zákona, není přípustný, a spíše se zdá, že Pithart nemá valné mínění o historicích, když jim takto podsouvá autocenzuru.

Další argument proti zákonu vznesl v LN historik Petr Zídek: třetí odboj je prý chiméra, neexistoval. Z jeho textu pak v Senátu zapáleně citoval Jiří Dienstbier: "Zídek dokazuje, že (...) k žádnému třetímu odboji po únoru 1948 nedošlo." Jenže Zídek nic nedokazuje, je to jeho názor, opřený o argumenty, které se zas jiným lidem zdají slabé.

Ale k jádru věci. Existoval protikomunistický "odboj"? Anebo jen konstruujeme něco, co by národu umožnilo cítit se při pohledu zpátky trochu bojovněji?

Závazná definice pojmu "odboj" neexistuje, budeme-li ovšem vnímat odboj jako soubor aktivit, které se v zájmu idejí svobody a demokracie snaží svrhnout nelegitimní režim, postavený na bezpráví a násilí, shodneme-li se, že proti takovému režimu je možno používat třeba i prostředky v demokracii nepřípustné, pak tu tzv. třetí odboj bezpochyby byl. V ČSR po únoru 1948 pracovalo až několik tisíc lidí pro tajné služby západních států, nosili zprávy, převáděli přes hranice, provozovali ilegální vysílačky, pokoušeli se o převrat, provedli ozbrojené útoky. Dělali to s jasným cílem: přispět k pádu režimu. Označíme-li je za odboj, nevytváříme novodobý mýtus, jde o uznání, že skupina předků (která se rozhodně nekryje s počtem obětí komunismu) se kdysi zachovala příkladně.

Problém zákona je jinde. Přichází strašlivě pozdě a postihuje neúnosně dlouhé a složité období. Status odbojáře má udělovat komise úředníků: jenže jak prozkoumá aktivity dnes už velice starých lidí, nota bene v situaci, kdy se mnohdy nedá opřít o svědky ani o věrohodné dokumenty (StB vyráběla "teroristy" a ilegální skupiny jak na běžícím páse)? Takového zkoumání nebude žádná komise schopná, ani na to nebude mít čas.

Zákon navíc, s drobnými výjimkami, předem vyřazuje bývalé členy KSČ - kritérium, které zjednodušuje systém před rokem 1989. Znám hned několik někdejších řadových členů KSČ, kteří sice vlezli, kam neměli, ale pak udělali proti režimu víc než kupříkladu předsedkyně KPV Naděžda Kavalírová.

Bude-li zákon přijat, nenadělá škodu - pár lidí bude cítit satisfakci, zruší se ostudné zbytkové tresty politickým vězňům. Prozíravější by ovšem bylo, kdyby koaliční politici připustili, že jsou věci, které do zákonů nevchází - a úctu odpůrcům komunismu projevili třeba tím, že až se změní rozložení sil ve sněmovně, nezačnou opět čile spolupracovat s KSČM, jako to dělala ODS při volbě prezidenta - nebo si nebudou dávat na kandidátky profláknuté bolševické kariéristy, jako to teď dělají Věci veřejné.

(iHNed.cz)---
Priznam se, ze ceskou psyche a ceske snahy chapu mene a mene s kazdou novou zpravou, ktera ke mne z Ceska dorazi. I kdyz - porad mne fascinuje to naprosto nezduvodnitelne sebevedomi ceskych politiku, novinaru a nakonec i Cechu samotnych. To je sebevedomi hranicici z bezvedomim!

Zakon o III. odboji je stejne nelogicky nesmysl, jako zakon, ze "Benes se zaslouzil o stat". V Cesku ho neni treba. Vsichni kvalifikovani, typkove jako Masinove a nebo tech nekolik tisic "agentu-chodcu" (skutecnych hrdinu), pokud to prezili, tak zili a ziji daleko od ceske kotliny a jakekoliv uznani podle mne nikdy nestali. Metaly od Vaclavu na Hrade uz dnes dostavaji jen zlomeni a polepseni starci z KPV a byvali komuniste, jejichz zasluhy jsou prinejmensim otazkou.

Jiste jste slyseli o "retoricke otazce" - tedy otazce na kterou neocekavame odpoved. Pak existuje jeste i "gordicka otazka" - jejiz nazev vznikl z recke mytologie/historie o gordickem uzlu, ktery bylo mozno rozvazat jen rozseknutim mecem. Podle legendy to byl Alexandr Veliky, kdo to rozsekl, pokud jste nedavali ve skole pozor (petka, sednout!). Neni treba zakonu, ktere jsou na prd a nic neresi. A gordicka otazka k zakonu o III. odboji a vsem tem myslitelum okolo zni:

"Kdyz jsou tak chytri - proc jsou v Cesku?"

Pripad Stanislav Smetana ...

18. října 2010 v 21:08 Clanky osvetove
Sice si o Britskych listech myslim, ze jsou to banda komunistu, ale s timhle jejich videem souhlasim.  


Kdysi a dnes...

18. října 2010 v 19:15 | Ross Hedvicek |  Clanky osvetove
A to jsme si mysleli, ze nad recniky takove gestikulace, vasni a umyslu se zavrela voda casu...


Pro ctenare ze zemi za zeleznou oponou to asi fungovat nebude - takze si kliknete na tenhle link: http://www.youtube.com/watch?v=QtG7Wa188dg&feature=related


A podivejte se..

ob1
ob2
ob3
ob4
ob5


Na fotbalovem stadionu TJ Slavoj Kojetin..

17. října 2010 v 20:17 | Ross Hedvicek |  Clanky osvetove
Napred prijizdi s policejnim doprovodem domaci hraci - s jejich hvezdami Starobou a Hujeckem...


Pak prijizdeji hoste ke druhemu vchodu - privazeji i nekolik nahradniku, proto tolik autobusu.


A slavnostni zahajeni sice pripomina III. celostatni spartakiadu, ale kdyz se tam pujdete podivat i dnes, tak ta Brana borcu se symbolem III. celostatni startakiady stoji na kojetinskem stadionu dodnes - i po 45 letech - nic se nezmenilo. Kdyby na tom stadionu meli kdysi pred lety sjezd NSDAP tak by urcite ten hakovy kriz z te brany taky nikdo nesundal - je to ceska historie a je treba byt na cesstvi hrd!


Hoover Dam Bypass Bridge

17. října 2010 v 4:12 Clanky osvetove
Hoover Dam Bypass Bridge bude oficialne otevren pristi tyden.

hd1
hd2

hd3


Hnůj zdarma? Ani včetně dopravy.

16. října 2010 v 0:21 | Karel Jemelka |  Clanky jinych autoru
K napsání tohoto článku mě inspirovala fotografie pana Nose na tomhle blogu. Také mám své zkušenosti s hnojem.

Ale pěkně po pořádku. Kandiduji v komunálkách za stranu SOS. Strana pro otevřenou společnost nebo jak se to vlastně jmenujeme. Jde o partu nadšenců, které se nelíbí koalice ODS a  ČSSD.  Koalice, která si ta dobu vládnutí vybudovala vazby, podle nás městu a daňovému poplatníku naprosto neprospěšné.  Koneckonců domnívám se, že každý z česka, kdo má s podobnou koalicí zkušenosti si jistě dosadí vlastní zkušenosti a tenhle článek není pojat jako předvolební agitka.

Kdysi před dvěma měsíci nás, kandidátů za onu straničku se sešlo v jedné hospodě, asi tak 2x do mariáše. (pauzírovaného) Handrkovali jsme se, jak naložit s předvolební kampaní, co udělat pro kousek zviditelnění téhle party, jaké jsou šance, možnosti …..

Jen tak mimoděk tam někdo prohlásil, že nejlépe by bylo fláknout na dveře radnice fůru hnoje. Tento návrh sice vyvolal nadšení a euforii, nicméně byl velmi rychle smeten. Argumenty slušnosti, (tohle se přece nedělá) argumenty vyplývající ze zákona o odpadech. S hnojem není možno zacházet jak je libo a pravděpodobně by státní moc zakročila způsobem velmi tvrdým, znamenajícím finanční likvidaci každého z nás. Za nezákonné nakládání s odpady hrozí milionové pokuty. Že obava byla oprávněná se dočtete dál.

Dne 6. 10  nastal onen den. Den, na který jsme si pronajali kousek přerovského náměstí. Kousek mající sloužit našemu zviditelnění.  Pronajali si dva traktory s pluhy, na rozorání radničních vazeb. Tedy nikoli mezí. Meze jsme tvrdili znovu nastolit. Alespoň morální. Ze školy zapůjčili skříň a  učební pomůcku, Kostlivce. Kostlivce ve skříni umístili před dveře radnice. Zavázali se tahat ony kostlivce ze skříní Magistrátu. Postavili dva stany. V jednom se nalévalo víno, bílé i červené, do jednorázových kelímků, rozdávaly se preclíky ve tvaru volebního čísla, dva členové rozdávali dětem Krtečkovy lopatičky, jež právě Krteček na volební kampaň věnoval.  Před  dveře radnice jsme umístili plakát, přesvědčující našeho půlprimátora, půlsenátora k volbě právě naší party.  Atd.

Ráno jsem navážel všechny tyhle propriety na náměstí.  A nastal problém. Městská Policie usoudila, že traktor s pluhem na náměstí nesmí. Přesto, že splnil všechna dopravní omezení a měl stát na pronajaté ploše. Vyřešil to až telefonát na odpovědná místa. Povoleno, strážníci umravněni.  Nicméně od této doby stála na všech příjezdových ulicích hlídka MP, doplněná hlídkou PČR.

Situace ohledně dopravy v Přerově je velmi, opravdu tíživá. Přerov je dopravním uzlem, bez obchvatu, možnosti průjezdu, fakticky neřešitelná. Ucpaná jakákoli možnost průjezdu. Navíc už měsíc blokovaná opravou jedné z průjezdných tras. A ejhle, obě policie věnovaly vše, co mělo ruce, nohy a uniformu hlídání příjezdů k náměstí. Hlídaly, kontrolovaly cokoli, co by mohlo vézt hnůj, či prasata. Jak došli odpovědní na to, že Sosáci chtějí na náměstí vypustit stádo nevinných prasátek je mi záhadou.

Všichni policisté obou kategorií se celý den nevěnovali tíživé dopravní situaci, ale hlídali a kontrolovali cokoli, co mohlo na náměstí dopravit hnůj nebo i prasata.  Funkce dopravy ve městě byla podružná, zájmy jiné. Hlídání Sosáků.

Jak vidno, státní i obecní moc je zcela vedle a jímá ji nepříčetnost, doví li se o čemkoli, co by mohlo narušit její hegemonii. Domnělá pravice i domnělá levice jsou zajedno, hrozí li něco, co by mohlo hegemonii narušit. Nemyslím si, že bychom mohli nějak výrazně dosáhnout volebního úspěchu, ale každý, z koho má současná garnitura alespoň trochu strach je prospěšný. Držte nám palce.

Mě inspiroval Hnůj pana Nose, nicméně důkazem, že nelápu voloviny nechť je článek mého partajního kolegy visící zde: http://www.prerovskenoviny.eu/prerov/nazory.php?id=4632

9
7
6
3
2
1