Otevreny dopis senatoru Jaromiru Stetinovi...

9. prosince 2010 v 16:02 | Ross Hedvicek |  Clanky osvetove
Dostal jsem se do sporu se senatorem CR Jaromirem Stetinou ohledne zverejneni jmen obeti StB, vcetne v podstate vsech emigrantu mezi 1969 az 1989, v Pencove seznamu Svazky. Senator Jaromir Stetina Stanislava Pence puvodne ponekud nestastne a neuvazene podporoval.

V nekolika diskusich na Facebooku jsem se mu to snazil vysvetlit, ze je to nemoralni a bezcharakterni uverejnovat osobni udaje obeti StB a zadal jsem ho, at se od Pence distancuje. Zda se, ze nepochopil. Vyjadril se nekolikrat z ruznych uhlu - jeho finalni vyjadreni bylo zrejme toto: "dovolim si poznamenat, ze posuzuji nazor svych volicu. Ale rozhoduji se sam. Respektuji i Vas nazor, ale nebudu se jim ridit, nebot s nim, co se tyce Pencova pripadu nesouhlasim."

Vracim se k tomu tedy znovu takto verejne:

Pane senatore,

na serveru svazky.cz bylo zverejneno asi 770 tisic jmen osob, na ktere StB vedlo spis. Zpusob, kterym je tento server presentovan a chapan sirsi ceskou verejnosti zcela zamlzuje skutecnou situaci, jak a proc a kdy tyto svazky vznikly a je sirsi neinformovanou verejnosti chapan podobne jako server cibulka.com jako seznam nejakych "agentu" a nebo byvalych spolupracovniku StB (jiz drive jsem verejne predlozil dukazy o tom, ze se cast ceske verejnosti domniva, ze jde o seznam spolupracovniku StB mezi emigranty). Domnivam se, ze uz tato skutecnost porusuje nejen vase zakony o ochrane osobnich informaci, ale hlavne vsechna pravidla moralnosti, charakternosti a civilizovanosti ve vztahu k osobnim informacim, protoze jde o seznam nevinnych obeti, nikoliv zlocincu, pripadne prislusniku zlocinnych organizaci.

Z vyseuvedenych 770 tisic jmen je dle meno odhadu nejmene 500 tisic jmen osob, ktere v uplynulych dekadach (tehdy ilegalne) opustily Ceskoslovenskou socialistickou republiku - tedy jedna se o "emigranty". Vetsi cast z tohoto pul milionu je dnes obcany Spojenych statu americkych a jinych zapadnich zemi, kde jsou pravidla a zakony o uverejnovani osobnich informaci na ponekud civilizovanejsi urovni nez v dnesni Ceske republice. Nemyslim si, ze prilis mnoho techto obcanu USA zaroven drzi dvoji obcanstvi - tedy i obcanstvi CR.

Dovoluji si podotknout, ze s osobnimi informacemi obcanu Spejenych statu americkych nemuze byt ani u vas zachazeno jako s informacemi o obcanech vasi zeme a podlehaji zcela jine jurisdikci a souvislostem a na takovou cinnost se dnes i z docasne liberalnich USA hledi jako na cinnost  terroristickou.

Dale nejsem spokojen s vasim nedostatecnym odsouzenim podpory pane Pence organizaci proti-americke organizaci Wikileaks (taktez na jeho webstrance a serveru), ktera byla uz velkou radou predstavitelu USA prohlasena za teroristickou organizaci a jsou proti nim jiz cinneny zasadni kroky. 


Zadam vas, aby jste se od tohoto serveru a jeho provozovatele pana Stanislava Pence kategoricky a verejne distancoval, slovy jasnymi a nezpochybnitelnymi, bez jakehokoliv mlzeni a nejasnosti a ve spolupraci s UOOU se zasadil o okamzite zastaveni serveru svazky.cz a dalsiho diseminovani nelegalnich informaci o obcanech Spokenych statu americkych. 

Uchyluji se k tomuto kroku, protoze k vam porad jste chovam urcite sympatie, aby vam dal moznost situaci zvazit. Vuci panu Stanislavu Pencovi toto zdvorilostni gesto nebude vztazeno.

Ross Hedvicek
obcan Spojenych statu americkych
---
O par hodin pozdeji jsem obdrzel odpoved:

Vážený pane Hedvičku,
odsoudil jsem šikanu pana Standy Pence ze strany státní instituce. Nevím, proč bych měl své mínění na vaše doporučení měnit. Respektuji přitom Váš názor. Nechci s Vámi ale dále diskutovat , neb nediskutuji s těmi, kdo používají vulgarismy a urážky.  Zdravím. Jaromír Štětina
---

Sice nevim, kde jsem ve vyseuvedenem textu pouzil vulgarismu (pravda muze urazit), ale mrzi mne ze, se pan Stetina se mnou nadale nebude bavit. Bavit se s komunisty okolo nej a ve vlade mu asi nevadi. Pokracovani zitra...
 

13 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Josef Pepa Nos Josef Pepa Nos | E-mail | Web | 9. prosince 2010 v 16:17

Jaké jsou právní možnosti občana USA v dané věci?

2 victor bolt victor bolt | 9. prosince 2010 v 18:31

Domnivam se ze zadne radne moznosti obcane - emigranti ci exulanti proti zverejneni "prozatim" nemaji.Bude li p.Pencovi v CR udelena pokuta a bude muset stranku zlikvidovat a omluvit se - pak se muzeme domahat odskodneni.
Nezapomente,ze vetsina soudcu v CR porad povazuje nas za zradne emigranty a i vetsina naroda - viz restitucni zakony.To je jeden z mnoha dukazu,ze CR pokracuje ve zlocinnosti minuleho  rezimu !!!

3 Ruda Ruda | E-mail | 9. prosince 2010 v 22:58

Kde se prosím dá nalézti podpora St. Pence ve prospěch Wikileaks a v čem spočívá?

4 Vanek Vanek | E-mail | 9. prosince 2010 v 23:46

Jako obcan Australie protestuji proti volani USA zavrazdit australskeho obcana
a pripojil jsem se k petici:

Get Up! Action for Australia: Petition in support of WikiLeaks
http://wlcentral.org/

5 Pro Rudu Pro Rudu | 10. prosince 2010 v 4:37

[3]: Na Pencove w-strance vlevo dole je jeho podpora pro Wikileaks.

6 Glosator Glosator | 10. prosince 2010 v 10:54

Pravdou je, že špionáž proti Spojeným státům a jejich spojencům a to ve prospěch jejich nepřátel, včetně teroristů JE zločinem, ať už to spáchal kdokoliv. Pokud v jejím důsledku někdo zemře, měl by se zastřelit i špion, který to zavinil.

7 Pane Vanku Pane Vanku | 10. prosince 2010 v 12:53

[4]:Prosim pred podepsanim vase vyzvy muzete nam popsat blize kdy a kde USA volalo pro zavrazdeni Australskeho obcana a duvod proc podporovat WikiLeaks? Je to prece dulezite pred podepsani vase vyzvy?

8 Jirina Korcakova Jirina Korcakova | E-mail | 10. prosince 2010 v 14:14

Já nevím, jestli vám dobře rozumím, pane Hedvíčku. Ale pokud vím, v databázi STB a tím pádem i v tzv. Cibulkových seznamech a nyní i v databázi www.svazky.cz se vyskytuje velké množství českých občanů, kteří se neprovinili ničím jiným, než že je STB z různých důvodů špehovala. Jsou vedeny jako Sledované Osoby nebo jako Prověřované Osoby nebo Nepřátelské Osoby a při tom z STB rovněž ani zdaleka nespolupracovali, pouze se jim STB hrabala v soukromí a ničila jim život, protože jí byli nepohodlní nebo na nich měla z nějakého jiného důvodu zájem  a nevšimla jsem si, že by to až dosud někomu z emigrace vadilo, tedy kromě těch, kteří tam byli, jak předpokládám rovněž jako nevinní, uvedeni.

Já nevím, jak v jiných zemích, ale Češi, obávám se, v tom nedělají velkého rozdílu, v tomto smyslu nebyla vedena vůbec žádná osvěta, protože ti, kteří zde vládnou, na tom již od roku 1989 nemají ani ten nejmenší zájem. V tom se, myslím, všichni shodneme. Vám ale osud těch lidí, kteří tedy byli také nevinní, zřejmě neleží a neležel na srdci a při tom tito lidé ve své zemi i nadále žijí, nehodlají ji opustit a schytají to tedy naplno bez možnosti se kamkoliv schovat a jakkoli se bránit, oni nežijí v USA tak jako vy. Jenomže  NA ČECHY, AŤ SE HÁZÍ ŠPÍNA VESELE A CO NEJVÍC, nevinný Čech přeci není totéž co nevinný emigrant! Ale jak byste si to tedy představoval, má se všechno to svinstvo utajit, máme se tvářit, že nikdy nic nebylo? TO BY PŘECI BYLA TLUSTÁ ČÁRA, KTERÁ SE VÁM NELÍBÍ! A nelíbí se ani panu Pencovi. Jenže, bohužel, není možné jednoho vymáznout a druhého tam nechat. Všichni víme, jak by to dopadlo. Pak by tam zůstali opravdu jenom ti nevinní.

Mohu s vámi souhlasit v jedné věci. Lustrační zákon byl na nic, protože se nedodržoval a občan neměl ani tu nejmenší šanci přesvědčit se, že zastupitel nebo třeba i budoucí prezident (proč ne, vždyť je navrhují a volí strany, nikoliv občané) opravdu nebyl „ clen KSC mezi 1945 az treba 1990, prislusnik SNB, VB a StB mezi 1945 az treba 1990, prislusnik Lidovych milici mezi 1945 az treba 1990,  clen Pomocne straze Verejne bezpecnosti mezi 1945 az treba 1990, atd. atd.“ Obzvláště v případě členství v KSČ je to hodně smutná sranda, vzhledem k tomu, že se nám komunisté usadili přímo v parlamentě a ten je tím pádem bezruký. A pan senátor Štětina je jedním z mála, kdo přes obrovský odpor prosazuje zákaz komunistické strany!

Pane Hedvíčku, mne to strašně mrzí, ale já s vámi hrozně, hrozně nesouhlasím! A bojím se, že teď si o mně pomyslíte něco hodně, hodně ošklivého. Ale přesto. Já nevím, kdy jste vy emigroval, tím, co o vás píší na netu, já se řídit nehodlám, vy sám jste řekl, že o vás píší samé lži a já vám věřím, ale než jste emigroval, žil jste tady s námi, o existenci STB jste věděl a co jste proti nim dělal, emigroval jste? To jim dalo ještě tak záminku, aby vás zařadili do své databáze a vyinkasovali si za to prémie.  A kolik nevinných oni tenkrát už sledovali a zařadili do své databáze před vámi a po vás zas,  a dělali to tak dlouhá léta! Myslíte si, že když změníte občanství, stanete se vy těmi jedinými nevinnými a všichni Češi doma, vinní nebo nevinní, stanou se rázem viníky?

Já si pana Štětiny vážím. Jsem ráda, že je senátorem i když bohužel nikoliv za můj obvod. Přeci víte, že jako jeden z mála již dlouhou dobu usiluje o uznání třetího odboje a zasazuje se i na půdě našich  „zákonodárných sborů“ o to, aby se skupině bratří Mašínů dostalo uznání a vyznamenání, jaké jim náleží. Přeci víte, že usiluje o zákaz komunistické strany a činí tak navzdory úporné snaze toto jeho úsilí eliminovat, navzdory obrovskému odporu bývalých i současných komunistů, navzdory veškeré levicově zaměřené veřejnosti, politiky počínaje, novináři a bloggery konče, navzdory ostatní dezorientované veřejnosti, které se u nás a nejenom u nás neustále lže, a dokonce i navzdory zahraniční veřejnosti a značné části našich vlastních disidentů, včetně prezidenta Havla.

Těm všem a komunistům obzvláště jste teď asi udělal velkou radost. Opravdu mne mrzí, že se Češi v emigraci a doma nemají rádi. Opravdu bych si moc přála, aby to tak nebylo. Ale je mi líto, opravdu s vámi nesouhlasím. Strašně moc nesouhlasím.

9 SmrtBereVse SmrtBereVse | 10. prosince 2010 v 14:16

UPOZORNĚNÍ:

Ve vyhledávači jsou pouze tyto údaje - jméno, příjmení, datum narození -, které nevedou k úplné identifikaci osoby. Údaje, které by identifikaci mohly učinit zcela spolehlivou, byly znečitelněny. Vzhledem k uvedenému může docházet k situacím, že na základě zveřejněných údajů (jméno, příjmení, datum narození) bude při shodě těchto údajů ztotožněna i osoba, která jako spolupracovník bývalou Státní bezpečností evidována nebyla.

Za tyto situace Archiv odpovědnost nenese.

10 Cechozrout pro Jirinu Korcakovou Cechozrout pro Jirinu Korcakovou | 11. prosince 2010 v 0:31

Na rozdil od vas toho tolik predlouze nenamluvim. Pan Hedvicek udelal to co vy jste zrejme se nezmohla udelat - odeprel svou praci otrokarum a odesel. Prosim usetrte nas dlouhe elegie ze jste nemohla ucinit totez protoze jste prave instalovala v kuchynu novy drez. Pisete:  "Myslíte si, že když změníte občanství, stanete se vy těmi jedinými nevinnými a všichni Češi doma, vinní nebo nevinní, stanou se rázem viníky?" Ale castecne ano mila pani. Budovali jste socialismus a hle kam jste to dobudovali! Cela ta spolecnost dnes je ukazkou moralni degenerace - jak mozno cist z prispevku pana Lamra tady! Na Nemce rikate ze maji spolecnou vinu na druhe svetove valce - ale to zrejme neplati pro vas za dnesni stav v republice? Kolikrate jste vy byla na brigadach a odvadela dane a platila poplatky za beh komunistickeho statu? Takze nedelejte ze sebe ubozaka nevinneho - ja nic ja muzikantka - ale nalejte nam cisteho vina!

11 vonpetrin vonpetrin | E-mail | 11. prosince 2010 v 4:59

[4]:Vazeny  pane,  doporucuji nejen  vam,  ale  i  ostatnim  :
Arnauld  De Borchgrave  "Leaking  Havoc on  World" z The Washington Times.
Nekdy  je  dobre  se  informovat  predem.

12 Drzá zrzka Drzá zrzka | 11. prosince 2010 v 6:30

Spousta lidí v ČR socialismus nebudovala, jen normálně v daných podmínkách žila. Ostatně kdyby všichni emigrovali, nemáte si dnes s kým psát. ČR by neexistovala.

13 O.K. O.K. | 11. prosince 2010 v 10:29

Pro vás je asi normální nechat doma nevyléčitelně nemocného těžce paranoidního bratra, který v sedmdesátých a osmdesátých letech končil pravidelně na jednotce intenzivní péče! A myslíte, že mi bylo do smíchu, když ho těžce nemocného poslali do lochu! Pro vás je normální nechat těžce nemocného bližního na krku matce, která umírá na rakovinu! Já nebyla žádný disident, nehrozila mi smrt ani vězení. Čím bych to omluvila sama před sebou? Bráchu by nikam nepustili, takové lazary nikdo nikde nechce. Nás když jebali, tak nikdo ani neškytl a já si řekla, tak dobře. Je pravda, že jsem původně necítila ke komunistům nenávist. Prostě jsem tak nebyla vychovaná, no a co! Byla jsem vedená k tomu, abych si jich vážila, víte! A navíc mně se prostě nechtělo emigrovat, jasný! To jsem kurva, co! Už to s váma seklo, jaká já jsem svině? To je toho. Kvůli vám se nepo ... Nedovedu si představit, že bych musela mluvit každý den, rok co rok jinou řečí než česky. Myslíte si, že prahnu po tom, abych se stala Němkou? Ještě tak španělštinu nebo angličtinu, ale čeština to prostě není! Nedělám z toho hrdinství a neobviňuji nevinné z hrůzných  zločinů. Ale bůhví, jak byste se v padesátých choval vy. Vím já, proč jste utekl? Třeba jste se ožral a přejel jste opilý malé dítě a pak jste se z toho nechtěl zodpovídat, moralisto! Koukla jsem se do světa a není to tam lepší než tady. Pokrytče! Už jste s tím únavní! A trapní. Svatouškové. Já panu Hedvíčkovi přeci vůbec nic nevyčítám, naopak vždycky jsem mu dávala najevo, že ho mám ráda a že si ho vážím. A na rozdíl od vás, který se ani neumíte podepsat, nikoho neurážím. Vždyť co jsem napsala! Že chovám emigranty v úctě a mrzí mne, že se nenávidíme, vy borče. No doufám, že teď už jsem vás tedy urazila.

14 A.Von Boehm-Mažár A.Von Boehm-Mažár | E-mail | 11. prosince 2010 v 15:24
15 OM OM | 11. prosince 2010 v 16:21

[13]: Každý se mohl rozhodnout sám za sebe, kde chce žít a evtl. i vychovat děti. K emigraci byla potřeba značná dávka odvahy a sebezapření. Není pravda, že za hranice by se utíkalo hlavně před zákonným postihem za nějaký kriminální čin, i když se tak někdy i stalo. Emigranty kriminalizovali z různých důvodů především komunisté.

16 Legionnaire Legionnaire | 11. prosince 2010 v 17:53

opravenka :  Spejenych <- Spojenych
aby jste <- abyste

jinak ok

17 Pro O.O. aka Jirinu K. Pro O.O. aka Jirinu K. | 12. prosince 2010 v 0:38

Zajimava studie psychologie cloveka pani K. (O.K.)- uzivat jako argumentu ojedinele statisticke pripady (kolik lidi ma "doma nevyléčitelně nemocného těžce paranoidního bratra"? Ocernovat nekoho jak vy delate (rika se tomu "character assassination") kdyz pisete: "Pro vás je normální nechat těžce nemocného bližního na krku matce, která umírá na rakovinu!" Zda se ze podstatu komunismu jste nikdy nechapala (proc?) kdyz pisete: "Je pravda, že jsem původně necítila ke komunistům nenávist.... Byla jsem vedená k tomu, abych si jich vážila, víte!"

Zda se ze ted o vas vime vic obzvlaste kdyz dovedete napsat:"vy borče. No doufám, že teď už jsem vás tedy urazila." S lidmi vaseho razu nejde diskutovat - leda snad na pavlaci s vami podobnymi! Ale to jsou vsechno typicke ceske povahy!

18 o.k. o.k. | 12. prosince 2010 v 10:11

[15]: Cechozrout: Prosim usetrte nas dlouhe elegie ze jste nemohla ucinit totez protoze jste prave instalovala v kuchynu novy drez.

O.K. Pro vás je asi normální nechat doma nevyléčitelně nemocného těžce paranoidního bratra, který v sedmdesátých a osmdesátých letech končil pravidelně na jednotce intenzivní péče! A myslíte, že mi bylo do smíchu, když ho těžce nemocného poslali do lochu! Pro vás je normální nechat těžce nemocného bližního na krku matce, která umírá na rakovinu! Já nebyla žádný disident, nehrozila mi smrt ani vězení. Čím bych to omluvila sama před sebou? Bráchu by nikam nepustili, takové lazary nikdo nikde nechce. Nás když jebali, tak nikdo ani neškytl a já si řekla, tak dobře.

Cechozrout: Takze nedelejte ze sebe ubozaka nevinneho - ja nic ja muzikantka - ale nalejte nam cisteho vina!

O.K. … neobviňuji nevinné z hrůzných  zločinů. Ale bůhví, jak byste se v padesátých choval VY (Cechozroute). Vím já, proč VY jste utekl  (Cechozroute)? Třeba jste se ožral a přejel jste opilý malé dítě a pak jste se z toho nechtěl zodpovídat, moralisto (Cechozroute)!

O.K. Vždycky jsem panu Hedvíčkovi dávala najevo, že ho mám ráda a že si ho vážím. A na rozdíl od vás, který se ani neumíte podepsat, nikoho neurážím. Vždyť co jsem napsala! Že chovám emigranty v úctě a mrzí mne, že se nenávidíme, vy borče.

Konec citace.

Já vím, že k emigraci byla potřeba značná dávka odvahy a sebezapření. Já si emigrantů proto vážím, vždyť já mám v rodině a mezi známými a přáteli také emigranty! Prosím vás, který Čech je nemá! Já vím, že jste si prošli očistcem a opakuji,  JÁ VÁS CHOVÁM V ÚCTĚ! Ale já jsem si tím očistcem prošla také. A vy dozajista víte, že očistec čekal  i na vaše příbuzné, kteří zůstali doma. Můj synovec se do r.1989 do zahraničí nepodíval, sestra dostávala ze zahraničí nenávistné dopisy a dokonce na ní chodily udavačské anonymy jakože z Rakouska k jejímu zaměstnavateli.

Takže opakuji: Vždycky jsem panu Hedvíčkovi dávala najevo, že ho mám ráda a že si ho vážím.  Emigranty chovám v úctě a mrzí mne, že se nenávidíme. A JE MI LÍTO, ŽE TOTO VÍNO JE TAK KALNÉ.

19 ghost ghost | 12. prosince 2010 v 13:00

[13]: Co vam na to rekl lekar?

20 Pripad Jiriny Korcakove Pripad Jiriny Korcakove | 12. prosince 2010 v 13:36

[13]: Jirina Korcakova pise: "jsem původně necítila ke komunistům nenávist" - "Prostě jsem tak nebyla vychovaná, no a co! Byla jsem vedená k tomu, abych si jich vážila, víte!"

Je tomu rozumet tak ze byla vychovana rodici komunisty aby si vazila komunistu? Logicky ano!

Dale pise:  "proč jste utekl? Třeba jste se ožral a přejel jste opilý malé dítě a pak jste se z toho nechtěl zodpovídat" - takovou sprostotu snad neni mozne nalezt casto! Vetsina lidi odesla proto ze vedeli co komuniste jsou a byli - ne vychovani jako Jirina Korcakova - a mnozi prezili GULAG a Jachymov a jine komunisticke lagry.

Takove sproste narceni ze nekdo emigroval proto ze se "ozral a prejel male dite" muze napsat jenom ten kdo je v dusi komunista - zcela "jineho  razeni" nez ostatni lide.

Jirina Korcakova svymi nazory urazi vsechny slusne lidi a neni hodna dalsi diskuze.

21 Jirina Korcakova Jirina Korcakova | E-mail | 12. prosince 2010 v 18:47

[20]: Vy jste prezil GULAG nebo Jachymov nebo jine komunisticke lagry? Protoze muj otec v tom Jachymove zavreny take byl! Jachymov, Marianska. No dobra.

NEJSEM-LI HODNA DISKUZE, PAK SE MNOU NEDISKUTUJTE.

Já o vaše urážky rozhodně nestojím. Já mám odvahu se podepsat. Vy zřejmě ne.

A na co to tady vy všichni anonymové vlastně odpovídáte pod mým jménem a na moje jméno? Trpíte snad bludy nebo je to tady psanou zvyklostí?

22 Pro OK aka Jirinu Korcakovou Pro OK aka Jirinu Korcakovou | 13. prosince 2010 v 4:14

[13]:Takze pani Korcakova neuziva jineho jmena do diskuse? A vy mate pani bratra ktery trpi paranoidnimi bludy jak pisete zde v (13)? A byla jste prece vychovana nechovat ke komunistum nenavist (asi je volite porad)! A o lidech kteri odesli z CSSR si myslite ze jako ozralci prejeli male deti a proto ti lumpi utekli?
Jestli nechcete diskusi pak sem neposilejte vase urazlive a sproste vejsplechy - Sbohem!

23 A.Von Boehm-Mažár A.Von Boehm-Mažár | E-mail | 13. prosince 2010 v 8:51

[22]: Vy s paní Korčákovou nediskutujete, vy jí nadáváte a jednáte tak s každým, kdo má jiný názor než-li vy, zřejmě to neumíte jinak. A co je na tom nejhorší, činíte tak jako ti nejhorší anonymové, zcela beze jména nebo schovaní pod všelijakými přezdívkami.

24 Jirina Korcakova Jirina Korcakova | E-mail | 13. prosince 2010 v 18:36

[22]: O.K. Nepadli jsme si do oka. Beru na vědomí. Nemá smysl vysvětlovat, co bylo jednou překrouceno a zkresleno. Vaše urážky na moji adresu chápu jako váš osobní názor na mne a ačkoliv jste pro mne anonymní osoba skrytá ve tmě, váš názor respektuji. Je mi líto a sbohem.

25 Jirina Korcakova Jirina Korcakova | E-mail | 13. prosince 2010 v 18:53

[19]: To Ghost: Tam kde jeden rodič je vystaven radiovém záření v uranových dolech, byť třeba i na jeden jediný rok a matka prožívá těhotenství ve velkém nervovém vypětí, a navíc bezprostředně po té, co její tří a půl letý syn a můj starší bratr zahynul pod koly automobilu, může se, bohužel, další neštěstí přihodit. Myslím, že není těžké to pochopit, vy to ale nemůžete vědět, nevysvětlila jsem to a vyklouzlo mi to všechno v rozrušení. Promiňte.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama