Září 2011

Dvacetdva let a porad nic

23. září 2011 v 22:21 | Ross Hedvicek |  Clanky osvetove
Blíží se dvacátédruhé výročí sametového podvodu v Československu a stále není z čeho mít radost. Ano, Češi dostali možnost jezdit do zahraničí a možnost se většinou neúspěšně pokoušet o nějaké podnikání. Ovšem svoboda všeobecně a obzvlášť svoboda projevu ta v české kotlině pořád dostává na zadek a k demokracii tam mají tak daleko jako do Moskvy. Česká republika je známá hlavně svými hloupými prezidenty, české sklo už se neprodává, sklárny jsou zavírány. Dlouho se zdálo, že prvního hloupého Vaška není možno překonat, ten byl tak pitomý, až s ním člověk začal mít soucit a stal se mu až sympatický. Pak přišel ten druhý šašek, taky Vašek a nasadil látku ještě výš. Jak to má ten nadcházející třetí prezident, Jiří Paroubek překonat?

První Vašek jen spolupracoval s StB od mladí a na KGB si vyžebral své prezidentsví, druhý Vašek byl už přímo agentem KGB. Paroubek je úplný žabař! Jen občasné udával na StB a měl papouška jménem Roko - to je zcela nedostatečné! I když je nutno si povšimnout, že Paroubek nijak neskrývá své nacionálně socialistické ambice a možná hloupého Vaška i arogantního Vaška trumfne tím, že se vyhlásí za fýrera (předtím zruší těch třicet kaček za doktora) a český národ bude hajlovat jak zjednaný! Ale i kdyby Paroubek neuspěl, jsem si jist, že někde vyhrabou nějakou novou bezcharakterní komunistickou svini, kterou český národ bude bezmezně milovat jako svého prezidenta. Tradice je tradice!

Pamatuji si, jak zhruba (po úvodním šoku) před patnácti lety začala moje generace emigrantů kritizovat poměry v české kotlině a bylo nám řečeno, že jsme příliš prudcí, že zásadní změny si vyžadují delší čas a tak. Ted už je to doba jedné generace - dvacet let - a stále to není lepší! Česká odolnost vůči svobodě, demokracii a civilizovanosti je něco úžasného. Připomíná mi to Indii - často zmiňovanou v Jeopardy jako "největší demokracie světa". Indie možná je demokracie - byť jen nominálně. Indie získala nezávislost a zavedla "demokracii" v roce 1945. Takže je to už 64 let - přes tři generace - a pořád tam mají ten necivilizovaný kastovní systém, pořád tam upalují vdovy zaživa na pohřebním pyré jejich manželů - a pořád tam serou po ulicích. Češi jsou více "evropští" - ti srát po ulicích nechají jen své psy, sami serou při zdi (známí "čeští přizdisráči"), též svobodně a demokraticky močí i v centru Prahy. Ať turisti vidí! Je pravda, že Indie produkuje dobré lékaře a vědce - akorát, že všichni emigrovali do USA. Určitě i Česká republika vyprodukovala nějaký talent - ale vsadím se, že emigroval a neučí na Karlově univerzitě. http://www.novinky.cz/clánek/143547-stale-roste-pocet-turistu-z-ruska-do-ceske-republiky.html

Kouzlo České republiky jako exotické destinace taky rychle vyprchává. Počet západních turistů do Česka klesá volným pádem. Proč by jezdili někam, kde to smrdí a jen je chtějí okrást (od taxíku až po hotely)? Stoupá ovšem počet ruských turistů. Díval jsem se na čísla v tabulce pod jedním článkem, kolik turistů přijelo do Česka (1,5 miliónu Němců, 230 tisíc Francouzů, atd.) a úplně mne to rozesmálo. To víc turistů navštívilo zdejší jízdu airboat po bažině a zápasy s aligátory Billie Swamp Safari (www.seminoletribe.com/safari). I těch Francouzů tady bylo víc, o Němcích ani nemluvě! Ti sem mají přímou linku Air Berlin! Pravdou ale je, že floridští taxikáři nedávají pasažérům na zadním sedadle elektrošoky jako ti pražští. Jiný kraj - jiný mrav.

A jak na to všechno reaguje průměrný Čech? Teď nemyslím toho Čecha z Neviditelného psa, který reaguje nenávisti k emigrantům, myslím průměrného Čecha. Ten reaguje... nenávistí k emigrantům :-), cizincům všeobecně, Vietnamcům, Slovákům, cikánům a všem, kteří se "nezaslouženě" mají líp než oni sami. Nenávist vždy jde ruku v ruce se závisti. Primitivní a tribální pudy vždy vyplouvají v Česku na povrch. Možná to je důvod, proč se všichni v Česku pořád šklebí a jsou zamračení - podívejte se, až vylezete na českou ulici! To je úplná národní charakteristika. Nedávno se tím českým šklebením zabýval i pořád na Travel Channel, kdy jakýsi blázen (Anthony Bourdain) jel do Prahy, kde mu naúčtovali 500 Euro za noc ve smradlavém pražském hotelu. Kluk tam pak meditoval, že 20 let po sametovce Češi jako národ pořád ještě nezískali pozitivní náhled na svět.

Jak dlouho to bude ještě trvat? Kdy se už začnou Češi chovat jako civilizovaný národ? Jak dlouho ještě bude muset být Česká republika zemí blazeovaným snobů, pokryteckých barbarů a primitivů? Dvacet let zcela jasné nestačilo. Bude to 64 let jako v Indii? Sto let?

Zjeveni na ceste cislo 101...

22. září 2011 v 19:24 Clanky jinych autoru
Taken with an iPhone on Rt. 101 in Thousand Oaks, California this week.

Nas sjezd v Las Vegas a pokracovani mych vzpominek.

21. září 2011 v 6:22 | Milan Rezabek |  Clanky jinych autoru
Nebudu se zde vubec rozepisovat o nasem setkani, ktere se moc vydarilo a mne pouze vadilo to, ze nebylo vic casu. V mem pripade to byla opravdu improvizace, protoze my prave rozjizdime 2 vetsi a fungl nove projekty (prej nemame dollary), mne zbyla prakticky a casove jen cela sobota a te jsme vyuzili na 100%.
Nikdy nezapomenu na vyrazy v oblicejich, kdyz jsem oznamil, ze Vas vsecky beru do Japonske restaurace, kterou vlastni kamarad kytarista, kdyz vejdeme, hraje Milese Davise a jidlo je tradicni, japonske a my tam uz chodime asi 15 let. Manzelka je moc vybirava a nikde jinde nez v SUSHI YAMAGUCHI by nejedla.
Musel jsem ale vsecky ujistit, ze taky dela varena jidla a ma dobry "ton katsu", coz je veprovy rizek a akorat to je s LICE (rice). U nas bramborovy salat.

Pred obedem jsem ceremonialne obdrzel svoji cenu - original "From the Red", ktery Rosta namaloval pro mne na zaklade te moji pisnicky/slagru (ja to napsal a rikam tomu jak chci), jelikoz se na par lidi muselo cekat a shoe-shine-boy nebyl busy, nechal jsem si prvne a konecne nakremovat moje strevice a hned se citil lip.

Po par objizdkach a sightseeing, jsme jeli na obed a po obede KAM? To mne vzdy nejvic sere, kdyz sem prijede navsteva - i ze Svedska, nebo Tokya. "Tak Milane, kam pojedeme?" Ja vyuzil svoji vrozenou lennost nejet moc daleko (nedavno jsem tu mel neter a Grand Canyon) a jelikoz jezdime s kamosem strilet do pouste, asi 25 - 45 mil na sever, je tam neuveritelne udoli, kde z sede pouste s vrcholky malych hor, najednou vyleti oslnujici a cervene neuveritelne sklani utvary - Valley of the Fire.
No a tam jsme ztravili zbytek dne, pak schuze, pokec atd. a ja se jel vyspat. Noc pred tim jsem byl v Laughlinu na townboard meetingu, letel jsem tam hned po praci a druhy den brzy rano nazpet. Priletet, prevlict a uz jsem valil do STRATOSFERY, kde ne mne vsichni cekali. (Uz su na to starej!)

Nedele a pondeli patrily klubu, ja mel v nedeli rodinu a vcera uz zase rano v praci. Rozmluvil jsem jim Velky Canyon, ale stejne jeli na sever do Utahu a o tom Rosta jiste s fotkami napise. Ja napisi hudbu.

No a ted hlavni duvod k memu psani: psal jsem v pondeli cely den a chtel jsem dnes poslat novy prispevek o nasi ceste "S Bromem do CCCP." Napsal jsem o vsem, o letani kvuli pasu a visu do USA, kam jsem odletel tyden po navratu z Moskvy, ale moje psani zkoncilo tim, ze jsem zacal popisovat "dezhurnyje" a pohled z hotelu na Kreml. Z niceho nic na mne dolehla silena DEPRESE a to psani mi dal neslo. Tak si davam pauzu, ale deprese tam zustava. Volam do hotelu Rostu ale jelikoz Stratosfera je samy cement a ocel, cell phone funguje blbe. A tak jsme toho nechali.

Ja jen tady chci TIMTO vsem ctenarum rict, ze jsem ztratil kompletne chut na psani a holt na ty Muzy musim pockat. A bylo to jen: clanek se vzpominkami na cesty po zemi luzy, kterou jsem vzdy tak nenavidel. Jak to vypada, pockam, zapomenu (v mem veku uz to neni tak problem, dnes mi je 76 a dekuji vsem vinsujicim - pocital jsem je a je jich 83!!!!! Emails, calls a F-book. Moje ex z Brna mi i dokonce poslala staromodni kartu postou, coz ocenuji). NA TO RUSKO ALE PROSTE ZAPOMENU - nebyl to dobry napad a da se to prirovnat jen k operaci meho kolena bez umrtveni. NEJSOU TO RADOSTNE VZPOMINKY! (Osklive, sede, skarede, spinave, s KGB doprovodem
na kazdem kroku a tak si rikam proc ????? Nikdy jsem takovou nahlou depresi v zivote nezazil a jelikoz se mam po lonsku depresim vyhybat, SORRY, BUT FUCK CCCP!

A tak zacnu opet brzy (doufam), ale az po mem RADOSTNEM prijezdu do New Yorku, Bostonu, Lake Tahoe, Los Angeles a konecne Vegas.

Doufam, ze se na mne nikdo nezlobi.

----
Predavani obrazu: (Podotykam ze ti, co na kazdorocni setkani clenu Cs-clubu, obvykle na Bahamas, letos v Las Vegas, nikdy nebyli pozvani, to prohlasuji za fabulaci ci mystifikaci.)


Scena z hotelu Stratosphere...

18. září 2011 v 5:28 Clanky osvetove
Na prilozene fotografii vidite Milana Rezabka, jak si nechava cistit boty na prave probihajicim setkani clenu cs-clubu v hotelu Stratosphere v Las Vegas, Nevada. Zmineny cistic bot mel zajem cistit boty i ostatnim clenum cs-clubu, ale byl odmitnut. Jeho jmeno je Tomas Krystlik.


Drzost normalizač​ního redaktůrka Jana Rejžka nezná mezí.

17. září 2011 v 6:41 | Vladimir Hucin |  Clanky jinych autoru
Pozvání na koncert do Prahy "S komunisty se nemluví" jsem před lety rád přijal a také jsem se ho krátce po propuštění z pankrácké věznice i zůčastnil. Jediné co mi tam pokazilo náladu byla přítomnost jistého hudebního kritika a bývalého normalizačního novináře Jana Rejžka. Když jsem ho uviděl, okamžitě jsem si vzpoměl na jeho křečovité přerušování pořadu na stanici Radio 6, kdy na podzim r.2001 byla do tohoto pořadu pozvána paní Zdeňka Mašínová a ta se v tomto vysílání opakovaně pokoušela upozornit na mé nezákonné uvěznění. Moderátor Rejžek se sice pohotově snažil zastavit paní Zdeňku Mašínovou, ale té se přece jen podařilo něco málo sdělit o mém uvěznění. Rejžek její upozornění nakonec přerušil, ale posluchači reagovali s tím, že volali do studia a protestovali proti Rejžkově cenzuře.

Když jsem Rejžka konfrontoval v průběhu koncertu s touto jeho hanebnou činností, tak tomu byl částečně přítomen i známý dokumentarista pan Martin Vadas, který svou věcností se snažil Rejžkovi vysvětlit, že nekonal dobře. Bylo vidět, že nezdravě vypadajícímu Rejžkovi není do zpěvu, v zažloutlých a třesoucích se prstech svíral cigaretu, usilovně kouřil a bylo zjevné, že je v úzkých. Při dnešním přečtění drzého Rejžkova hanopisu v LN "Zpověď agenta BIS" (ze dne 15.září 2011) na senátora Jaromíra Štětinu jsem zalitoval, že při tehdejším setkání s tímto hudebním kritikem jsem to s ním nevyřešil tak, jak by situace asi vyžadovala.

Nemusel by se ve svém pomlouvačném článku v těchto novinách zmiňovat o tom, že si nechá v rámci své činnosti pro BIS udělat plastiku obličeje. Už by ji měl! Kontakty Jana Rejžka s pracovníky zprofanované BIS jsou všeobecně známé a tak není divu, že si tento redaktůrek troufá. Jako tajemník Nadačního fondu angažovaných nestraníků a místopředseda KPV Přerov udělám vše pro to, aby Rejžkovi byla cena tohoto nadačního fondu odňata. Já po svých zkušenostech s tímto normalizačním muzikologem jsem se již v počátcích snažil předání ceny zabránit, ale v té době mi hrozila řada let vězení ve vykonstruovaném soudním procesu, který mimo jiné iniciovala BIS s lidmi, kteří jsou známí Jana Rejžka.

Kruh se tímto uzavírá a je celkem jedno, je-li Rejžek jenom užitečný idiot a nebo vlivová osoba BIS. Pro mne je podstané, že senátor Jaromír Štětina je jeden z mála, který díky své aktivitě donutil naši postkomunistickou justici k tomu, že musela můj utajovaný soudní proces zpřístupnit veřejnosti a ta se prostřednictvím krajského soudu v Olomouci následně dozvěděla, že kauzu Hučín si sjednala vláda ČSSD prostřednictvím BIS a to bylo i mé vítězství v podobě naprostého zproštění z obvinění ze všech sedmi trestných činů, které s notnou dávkou zákeřnosti iniciovala samotná BIS.

Vladimír Hučín - tajemník NFAN, člen Ústřední rady KAN a místopředseda KPV Přerov.
V Přerově dne 16.září 2011

Zavidim...

13. září 2011 v 20:20 | Milan Rezabek |  Clanky jinych autoru
A jeste jeden slagr od Milana Rezabka, fotky Blanka Havlickova, zpiva Stepan Matl. Opet nekdy ze zacatku sedesatych let.


Jedna burcujici...

12. září 2011 v 19:23 Clanky jinych autoru
, to byly ale časy,
když jsi, Véno, míval vlasy...
Já sama jsem hrozně ráda,
že nebyla tato vláda.
Posedlý západním kýčem
nejeden z nás cinkal klíčem!!
Jeden pán, co krade pera,
no, vidím to jako včera...
Tunel celkem bez práce
nazval PRIVATIZACE.
Dříve družstvo, dneska farma,
zdravotnictví bylo zdarma.
Ti, co studovali v Plzni,
dneska naše školství "przní".
John vidí "Na vlastní Kočí",
že s korupcí nezatočí!
Nečas jenom hloupě zírá,
že v rozpočtu zeje díra.
Kalousek nám vrazil "pecku",
prý se přiblížíme Řecku!
Nutno platit přece dluhy,
na to on má svoje sluhy.
Nejsou fronty na banány,
přesunuly se před brány,
kde jsou práce úřady:
všichni honem do řady!
Lidi, probuďte se, bděte,
na tu chásku vyšlápněte!
Ať je revoluce nová,
ale ne ta sametová!!
Třeba ti pak, Véno, asi
přestanou tak řídnout vlasy
a bez korupce, podvodů
dožijem se důchodu.

Beda muzum, kterym zena vladne?

12. září 2011 v 17:19 | Milan Rezabek |  Clanky jinych autoru
Opet hudba Milan Rezabek a fotky Blanky Havlickove. O tehle pisnicce mi Milan napsal: "Ta pisnicka byla na objednavku pro hru, kde jsme hrali. Hudba, aranzma, basa - vse ja osobne, slova late Vladimir Fiala."Oc krasnejsi bylo by to rano...

12. září 2011 v 15:53 | Milan Rezabek |  Clanky jinych autoru
Pisnicku mi poslal Milan Rezabek - fotky jsou Blanky Havlickove. Milan dodava: "A jeste se mi sem vejde jeden slagr napsany na kolene v autobusu do Prahy a ja to zapomnel az do 2008. Max mi to poslal. Poslechni si ty americke vlivy v aranzovani. Opet skladba, aranzma a basa - ja. Slova nevim. A to jenom dvanacticlena kapela! Naucili nas psat overtones a tak to zni jako plny orchestr."

Takze predpokladam, ze to pochazi ze zacatku sedesatych let.Byli VoPos blbi a nebo to tak dobre predstirali?

12. září 2011 v 14:19 | Milan Rezabek |  Clanky jinych autoru
East Berlin, Friedrich Strasse - rok byl 1961.

Jelikoz se mi dnes vratila moje Muza a musim se o tuhle historku rozdelit, pisi, pokud to mam cerstve v hlave. Orchestr Gustava Broma byl oblibeny v cele Evrope a nase povest se konecne dostala i na zapad. Nejenom ze jsme meli 3 tydny hrani v Blue Note, klub na Uhland strasse/nebo gasse?, ale delali jsme i nekolikrat televizi v Zap. Berline, Check Point Charlie se stal mistem, kam jsme se vzdy tesili. Ja se momentalne snazim pocitat kolikrat jsem prejel a i pesky presel CPC i pesky a za 12 let.

Po nasranych oblicejich VOPOS/STASI nacku na vychode, kde i nevinny clovek by nervozni, kdyz pohranicnik vzal pas, jeho oblicej byl za vysokou drevenou prepazkou, takze byla videt jen hlava asi 10 cm, vzal pas, sklonil se a straaasne dlouho to prohlizel. A to uz bylo po valce, kterou prosrali. Po nekloka minutach sahl po telefonu a telefonal velmi potichu (mozna na oko) s nekym a po dalsich 5ti minutach vratil pas nazpet. Vedle stalo nekolik azbuku s AK47 a my se konecne nacpali do autobusu, ktery se najak diky nasemu CSAD soferovi proklickoval proti tankovymi barierami a prekazkami. Kdyz by nevypadali tak vazni, byvala by to byla docela sranda. Asi je sralo, ze prohrali 2 valky a to hned za sebou!

Prujezd skrz Amiky byl ztrata casu, protoze jeden poslouchal AFN, druhy byl na telefonu a o nas nikdo zajem nemel. Nemecka policie nas s usmevy odmavala atak jsme jeli do zap. Berlina. Rozdil bych pral kazdemu zazit. Dva uplne jine svety. Sedivy svet Kafky a vune dobrych cigaret hned pres ulici.

Pisi tuhle historku z toho duvodu, ze je smesna a doufam, ze ji rovnez tak posoudite. Ja jsem totiz vzal sebou na jeden nas zajezd manzelku. Bydleli jsme v Berline na vychode, protoze kazdy setril zap. marky na Tuzex a nakupy na zapade. Bydleni na zapade jsme si dovolit ani nemohli a myslim, ze Gustav nas sidil.

Jelikoz jsem blazen a recesista, rekl jsem jeden den Zlate (manzelce), aby jela se mnou. Vsichni se podivali na mne jako na blazna, ale ja chtel zkusit jak blbi a omezeni VOPOS jsou a TO se mne presne podarilo vsem dokazat. Zlata sice mela cesky pas, ale ten byl zeleny a ja, odhadnul Nacky psychologicky jako "anal retentives", coz I Freud rikal, milujici razitka a povrzeni a jelikoz ceska obcanka byla cervena, rekl jsem, "Zlato, pudem na to. A stalo to za to".

Ti idioti se ji uklaneli, protoze mela cervenou knizku, cesky nikdo neumel a tak obcanka prosla jako diplomaticky pas. Po projeti cela kapela zajasala a ja jsem s moji pani ztravil cely den na nakupech, windowshopping a pak po veceri a po hrani jsme se vratili neradi nazpet na vychod. Friedrich strasse byla opet bez problemu. Azbuci dokonce nad ni slintali, protoze to byla pohledna divcina a mela hezky nohy.

Prekvapeni ovsem bylo na ceskych hranicich, kde bylo auto s estebaky a auto s vojaky. Museli jsme vsichni vystoupit, prohledli autobus a chteli manzelku zatknout, protoze sla na obcanku do zap. Berlina. Zde jsem ovsem musel ocenit Gustu, ktery se velmi vehementne proti nim postavil a pak se led prorazil poznamkou Prcka (Standa Vesely), ktery rekl "Co kurva blbnete, vzdyt se vratila a je tady!" a v ten moment Franta Navratil pokynul kapele, uz meli nastroje venku a zacali hrat "Skoda Lasky". Takova byla nase solidarita! Venku, u autobusu, na hranicich do CSR. Tak nas nakonec nechali odjet, Zlatusku nezavreli, protoze Gusta zadal o telefon a hrozil s nekym z Ministerstva Vnitra a tak v Brne, po nekolika navstevach od StB doma, se na celou vec zapomnelo.

Ja ale ted prochazim starymi vzpominkami a tahle sranda mi pripada za zminku. Nazval bych to: JAK BYLI VOPOS BLBI a nebo nejak podobne. Ale stacila cervena knizka a trochu blaznive odvahy se smyslem pro humor. Ja jsem na to byl docela pysny! A jsem dodnes. (Skoda. Mohli jsme Nackum na Friedrich Strasse zahrat "ERIKU" a pozorovat obliceje!)

A rovnez se mi tim hodne ujasnilo, proc prohrali WWII.