Říjen 2011

Fotka pro me priznivce...

8. října 2011 v 18:45 | Ross Hedvicek |  Clanky osvetove
Pred casem ma ostrihana fotka zpusobila vzruseni v nemecky mluvicich krajinach, tedy prikladam fotku jak jsem byl zarostlej predtim. Jak vite, ziju na Floride, je tu teplo cely rok, kratke rukavy se nosi cely rok, co je dulezite, je ze na Facebooku mam 889 pratel a na blogu uz mne cetlo pres 800 set tisic lidi.Naplnila "sametofka" ocekavani osmasedesatniku?

7. října 2011 v 14:36 | Ross Hedvicek |  Clanky vzpominkove a recyklovane
Vetsina nasledujiciho textu bude asi nesrozumitelna mym ceskym ctenarum, ale za to emigranti budou velice dobre chapat, o cem mluvim. Asi si na par dnu vypnu telefon. Nedavno jsem dostal radu emailu od ceskych emigrantu (v podstate vsichni z generace osmasedesatniku), kteri mi vytykali, ze se v mych clancich obcasne vyskytnou vulgarni vyrazy a to snizuje vaznost mych clanku a potom tedy nemohou byt brany nijak seriozne. Proste tomu chybi dekorum! Doprdele kurvasopa, to jsem se ale nasral! Vulgarnost a sprostota jsou zalezitosti velice relativni. Ja to vidim takhle:

Tim, ze jsem emigroval do kanadskeho Ontaria, jsem se nic zleho netuse dostal supito presto do centra emigrantskeho deni osmasedesatnicke generace. Uz je to davno, uz jsem chvili na jihu, ale znal jsem je kdysi vsechny. Zrzave fousate, sedive modrooke, blondyny s drdoly, zrzave unyle panmamy s trvalou, i ty myslitele s mefistofelskou bradkou. Nikam jsem se necpal, o funkce nezadal a tak jsme vychazeli cele ty roky docela dobre. Zajimava zmena, mozna jen posun, nastala az kdyz v Ceskoslovensku uderila "sametofka".

Nastalo nadsene hykani srovnatelne s tim, co predvadeli Skolnicks v "Revenge of the Nerds" a ja jsem s ocima navrch hlavy sledoval, jak tahle generace zacala "jezdit domu" na mesic ci dva, zaridili si ceske pasy, i kdyz se treba "neupravili" jako pred par lety mnozi jini, jak meli letni byt v Praze, dostavali audience u Havla i Klause, dostavali rady a medaile, zacali "ucit" na ceskych univezitach a nekteri se do Ceska vratili i natrvalo. Oooo, jak jsem jim zavidel! (Just kidding).

S odstupem doby vyslo najevo mnoho dalsich informaci o tehle zajimave generaci (ja proste miluju, kdyz muzu generalizovat :-) ), jak jeste pred osmasedesatym studovali na vysokych skolach, kdyz normalni lidi byli v base, jezdili na staze do Ghany, kdyz normalni lidi nemohli ani na Balaton, jak vydavali v CSSR casopisy a publikovali knihy, jako proste kolaborovali, az se z nich kourilo - a potom v osmasedesatem emigrovali. Nekteri byli dokonce i v KSC - ale jen do osmasedesateho. Potom uz ne. Nejspis proto, ze nebyla zadna Zakladni organizace KSC mezi emigranty - protoze jinak by tam urcite taky vstoupili.

Kdyz pak prisla ta estebacka "sametofka" - bylo to naplneni vseho, co si kdy prali. Bylo povoleno cestovani a mirne podnikani - kvuli tomu prece emigrovali (vsichni ti drzitele politickych azylu z Rakouska, ja jsem zadny nemel)! Na nejake svobode a demokracii uz potom prece prd zalezi, hlavne ze muzeme cestovat! Tak fofrem zpatky do Ceska, lezt komunistum do riti, to ze je tam Hucin zavreny a Wonkova vrazedkyne soudi, na tom prece nezalezi, ze maji kontinuitu s komunistickym rezimem, na tom taky nezalezi! Ale Hedvicek ma v clancich vulgarni vyrazy!

Telefonovala mi vcera pritelkyne z Ontaria (taky osmasedesatnice), jak se divala na CNN na Larry King Show a jak tam Larryho zastupujici komunisticka krava Joy Behar sproste napadala Ann Coulter. Vyjadril jsem se, ze nejen Joy Behar, ale i Larry King a cele CNN (Communist News Network) je banda komunistickych curaku - a zacali jsme diskusi, co je sproste a vulgarni a co neni. Moje pritelkyne mi oponovala tvrzenim, ze Larry je vzdy zdvorily a slusny a tak je prece spravne se na to divat. Tataz osoba by se neodvazila otevrit magazin Playboy, protoze je udajne "vulgarni" - rikaly ji to zenske, se kteryma hraje bridge. A na CNN se diva, protoze v Ontariu na basic cable neni FoxNews. Hm!

Musel jsem tedy vysvetlit - nezarucuji, ze jsem byl pochopen - ze sprostota a vulgarnost neni ve forme, ale v umyslu. Tim padem treba ten magazin Playboy neni vulgarni a uz vubec ne sprosty, prestoze tem divcinam tam chybi spodni pradlo - naopak zdanlive velmi zdvorily a slusny Larry King je vrcholem vulgarnosti a sprostoty, kdyz na svem show opakovane a znova a znova dava hlas a forum PREVAZNE sprostym lidskym prasatum (stejne to plati pro slavne tri televizni hlupaky minulosti, Dan Rather, Peter Jennings a Tom Brokaw, kteri se vzdy predhaneli v tom, kdo prvni udela interview s nejakym vrcholne nemoralnim prasetem, jako Gorbacev, Kaddafi, Saddam, atd.). A je to na Larryho prikaz, ze je zastupovan takovym komunistickym vemenem jako je Joy Behar - je tedy plne zodpovedny!

A stejne pravidlo racte aplikovat na ty osmasedesatniky. Moje clanky jednoduse uz z principu nemohou byt vulgarni a sproste - i kdybych psal hovno a prdel do kazdeho odstavce, ale chovani tehle smutne generace "osmasedesatniku", ktere naprosto nevadi, ze v byvalem Ceskoslovensku (nyni Ceske republice a Slovensku) neni svoboda a demokracie, byvali komuniste jsou stale u moci a v parlamentu, nedoslo k potrestani komunistu, nedoslo k vraceni ukradeneho majetku, system se naprosto nevyrovnal s minulosti a naopak ma legalni kontinuitu s minulym (komunistickym) rezimem je nehorazne vulgarni, sproste a pokrytecke. Nevidim vetsiho pokrytectvi nez jezdit do Ceska na cesky pas kolaborovat s neo-komunistickym rezimem a zaroven vynaset soudy o neci vulgarnosti.

Nedavno jsem emailem dostal zajimavy obrazek, ktery prikladam. Emigranti vetsinou umi anglicky, jiste si poctou. Dle meho nazoru jsou pokrytecti emigranti, kritizujici udajnou vulgaritu v mych clancich, zatimco maji svou hlavu hluboko zarazenou v ceskych komunistickych ritich, na stejne urovni jako Dinka boys na obrazku. Zkuste o tom premyslet, pokud se vas to tyka. Pokud se vas to netyka, jako bych nic nerekl! Nebudte prilis vztahovacni. Tohle zamysleni nakonec neni psano vyhradne a jen a jen pro vas.

Jdu si listovat v casopise Playboy...

P.S.: V zajmu fairovosti oznamuji, ze osobne znam nejmene tri rodiny "osmasedesatniku", na ktere se vyseuvedene nevztahuje. Cest vyjimkam a a kdo se citi, ten se vtipi!
(Clanek z 26. února 2009)


Vaclavu Havlovi k narozeninam...

6. října 2011 v 15:00 | Ross Hedvicek |  Clanky vzpominkove a recyklovane
Následující článek jsem napsal asi před šesti nebo sedmi lety na popud toho, že tehdy v Česku velice plakali, že by Pidižvejk měl taky dostat nějakou Nobelovu cenu a zcela neúmyslně a neplánovaně se tento článek stal mým nejúspěšnějším dílem. Článek začal kolovat po internetu, bez uvedení toho, že bych byl autorem, lidí si to posílali navzájem a tiskli těm, kdo neměli email, objevilo se to na všech možných obskurních webstrankach, včetně diskusi na Psu a na Lidovkách a neznámí příznivci co mi posílají různé legrácky po internetu to opakovaně posílali i mě, abych tedy viděl, co se v Česku píše a nejenom ze zahraničí se ozve kritický hlas... Článek zlidověl. Předpokládám, že pro autora psaného slova není větší pocty a uznání.

Sametový Auschwitz

Představte si, kdyby všechno bylo jinak... Představte si, kdyby v Auschwitzu byla sametová revoluce. Vězni by se prošli sem a tam po Appelplatzu a hrdinně by zvítězili. Okamžitě by se mezi vězni vynořila "vedoucí osobnost" - byl by to kápo jménem Jidáš Havel (shoda jmen čistě náhodná a neúmyslná) - pokud to nevíte, tak kápové byli vybírány esesáky z obyčejných vězňů, a za to, že byli snaživými pomocnicky, tak měli různá privilegia, která ostatní vězni neměli.

Kápo Jidáš Havel by se dál okamžitě do jednání s vedením tábora; nejen Auschwitzu-Birkenau, neboli Auschwitzu I, ale i Auschwitzu II (to byl ten s krematorii) a Auschwitzu III (což bylo asi 40 dalších táborů v okolí původního tábora). Prvním bodem bylo, že výměnou za předání moci v Auschwitzu kápovi Jidáši Havlovi bude Havlem zaručena beztrestnost všeho SS-personálu.

Rudolf Franz Höss, velitel tábora, Maximillian Grabner, vedoucí politického oddělení a Hauptsturmführer Fritsch (ten co do Auschwitzu zavedl Zyklon B) byli Havlovou spolupráci náramně potěšeni. Dokonce se vzali všichni za ručičky a svorně všichni dovedli Havla na Apellplatz a oficiálně ho vyhlásili novým velitelem tábora. Vězňové jásali a omdlívali nadšením a hlady.

Kápo Jidáš Havel dokázal držet slovo - žádný s esesáků nikdy nebyl potrestán - na to Jidáš dokázal dohlídnout. Aby potěšil i své bývalé spoluvězně (Jidáš Havel teď bydlel v komandantově vile) tak nechal zrušit ostnaté dráty. Vězňové znovu jásali a omdlívali nadšením, ale za dráty se jich vypravilo jen pár - byli tak vysílení, že stejně nemohli, a kam by taky šli, na Block 11 byli už zvyklí a byl to nakonec domov.

Pak Jidáš Havel vymyslel, že Auschwitz bude privatizován a že na to bude kupónová privatizace a každý bude vlastnit kousek Auschwitzu a tím pádem zbohatne. Vězňové ho milovali, to bylo až neuvěřitelné, co pro ně všechno ten kápo Jidáš Havel dokázal udělat! Náš dráhy kápo! A tak si vězňové stříhali vlasy a vytrhávali si i zbývající zlaté zuby a můstky a protézy a kupovali si kupónové knížky. A kápo Havel nařídil, že nad tím vším budou mít dozor esesáci v kožených kabátech, říkalo se takovým esesákům "Kožený".

Byli mladí, příjemní a hladce oholení - viditelně byli něčím předurčeni, aby správné naložili se zlatými zuby vězňů. Ovšem okamžikem, kdy kápo Jidáš Havel zaručil beztrestnost SS-mannů, zaručil také, že žádný z SS-mannů v administraci nebude vyhozen a kanceláře a z přístupu k táborovým penězům - bylo to v rámci akce "Nejsme jako oni". A tak se stalo že SS-manni v administraci táborů Auschwitz prostě zprivatizovali táborové peníze a skoupili většinu nových kupónů a s vězni zase vyběhli. Vězňům zase zůstaly jen díry v čelistech po vytrhaných zlatých zubech. Ale kápa Jidáše Havla pořád milovali a omdlévali nadšením při každé jeho vycházce do tábora.

No a tak tam žili šťastně a spokojeně. Jistě že se našli nespokojenci, kterým se to nelíbilo - hlavně ti, co měli příbuzné mimo tábor a nebo ti, co z tábora utekli ještě před sametovou revoluci. Žádali potrestání jakýchsi zločinců a prý jakousi "spravedlnost". A vedli řeči, že SS-manni a dokonce i doktoři jako profesor Carl Clauberg, Dr. Herta Oberhauser, Dr. Horst Schumann a nebo oblíbený Dr. Mengele by měli být trestáni. Za co? Vždyť to byli naši lidé a celou dobu nám tak pomahali a léčili nás, protestovali vězňové. "A i Bayer Aspirin mi pak dochtor Mengele dál, aby mne to nebolelo, když mne operoval", volal přesvědčeně vězeň bez rukou a nohou.

Nakonec nebyl potrestán nikdo. Nebyly důkazy a trestat někoho bez důkazů - to přece nejde! Trestat SS-manny taky nebylo možné - protože všichni vězňové se na návrh kápa Jidáše Havla shodli, že kolektivní trest je prostě nepřijatelný - prosím vás, nejsme jako oni! A zase - nebyly důkazy. Nikdo nic neviděl, nikdo si nic nepamatoval. A tak, i když se sem tam vyskytla nějaká žaloba, tak ji po čase soudcové (taky SS-manni, kdo jiný by to dělal, byli to přece uznávaní a kvalifikovaní odborníci!) založili ad acta.

A tak tam žili a žili - šťastní a spokojení. Životní úroveň na blocích se prudce zvýšila, takže nikdo neprotestoval - vězni se sblížili s SS-manny, že po nějaké době už nebylo možno ani říci, kdo byl kdo. A všem to tam vyhovovalo.

A pak kápa Jidáše Havla navrhli i na Nobelovu cenu míru za sametovou revoluci v Auschwitzu. Ale nakonec ji nedostal - dostali ji irští teroristé. Možná proto, že terorista má aspoň nějaké přesvědčení; Jidáš nemá vůbec nic.

----
Co je to? Brana na hranicnim prechodu do Ceske republiky?


Hostinec u tri ctvrtek...

5. října 2011 v 18:55 | Milan Rezabek |  Clanky jinych autoru
Prikladam dalsi vysledek meho badani v archivech Milana Rezabka - je to zvano Hostinec u tri ctvrtek. Autorem hudby je tedy Milan Rezabek, hraje orchestr Gustava Broma. Fotky laskavosti Blanky Havlickove.


Milan sam o tom pise: "je to ukazka jak jsme blbli. Napsal jsem BLUES ale ne v normalnim 4/4 tempu, Udelal jsem z toho valcik v 3/4 nebo 6/8 tempu. Hraje Jarda Hnilicka (a uz neotravujte s tim Jaromirem -- my jsme to jasne vedeli, ale nikdo mu nerikal 12 let jinak nez JARDO -- kapish, vy cesti vsevedove a upravovatele.) Ja byl s originalem... Pak tam hraje Zdenek Novak na tenor, stale na zivu, ale s kapelou nebyl tak dlouho, Franta Navratil na altku (gone) a Pepik Audes na bari (gone). Dal jsem tomu jmeno: HOSTINEC U TRI CTVRTEK. Doufam, ze to nepotrebuje vysvetleni -- poslal bych to jinak Krystlikovi. Jo a Jarda hral trumpetu -- sorry, zapomnel jsem i kdyz vim, ze to kazdy vi. Rytmika trochu kulha, Vasek nebyl zvykly hrat zjazzovane valciky.

Nepamatuji si na 100% kdo hral piano, ale meli jsme 2 bratry, Oldu a Pepika Blahy (BLAHA). Na teto nahravce to zni jako Olda ovlivneny bratrem, ale misty tam slysim Pepika, ktery zahynul mlady, s novym detatkem v bouracce Gustova autobusu. Rovnez hrozna tragedie. Good old and always a friend Alfa Smid hraje vibes (vibrafon), ktery na pomery znel docela dobre, i kdyz si zaslouzil lepsi ale nedostupitelny nastroj. Tenhle byl antique. Alfa rovnez uz zemrel a byl to jeden z nejlepsich kluku v kapele. Kind and gentle. Vasek Skala a ja hrajeme -- ja basu on bici. Mluvim s nim obcas, je o 2 roky mladsi, ale je uz nejaky cas nemocny. Ja jsem s nim chodil do gymplu, jsme kamaradi od 1946, poslouchavali jazz spolu a ja jsem ho pritahl do kapely. Prikladam fotku z me posledni navstevy (2007), kdy Hnilda dostal tu odmenu. Ten je rovnez stale na zivu, dokonce i hraje a pise, je sam, zemrela mu manzelka i dcera, ale moc se nezmenil. Posledne mi rekl, ze se skoro zabil v koupelne, protoze si "troche" popili a on zakopl a spadnul do vanu. Skoro si zlomil pater. Je mu 79 a pri cele te vaznosti situace, jsme se chechtali jako za starych casu. Tak nejak nas v jadru zivot moc nezmenil. Jednou muzikant, furt muzikant."
---

They were friends I haven't met yet...

5. října 2011 v 16:33 | Milan Rezabek |  Clanky jinych autoru
K poslechu, k zhlednuti i zamysleni. Dospel jsem k nazoru, ze smrt je prilis definitivni. Yea though I walk through the valley of Shadow of Death, I will fear no evil - for I am the evilest son of a bitch in the valley...


Milan Rezabek k tomu dodava: "jmeno je: PRO KAMARADY, KTERE JSEM NEPOZNAL s podtitulkem: "If I have to walk to the Valley of Death, I shall fear no evil!" Kluci byli na ceste podivat
se pred jejich odletem na posledni nevadskou atrakci, kde se dela hodne filmu "jako"z Afriky. Poust, pisek, duny, hic - uzas! DEATH VALLEY !"

Rasisti...

4. října 2011 v 20:03 | Milan Rezabek |  Clanky jinych autoru
Jelikoz muj kratky clanek a par vzpominek v nasem casopisu mel takovou odezvu, rozhodl jsem se se s tim podelit zde taky. Sleduji tuto zajimavou debatu o rasismu a mam rovnez par slov z vlastni zkusenosti. Napred ale to, co napsal tak inteligentne kamarad Frank:

Mohu s klidnym srdcem potvrdit, ze prinejmensim dve tretiny mojich znamych v CZ jsou bud latentni, nebo zcela otevreni rasiste, kteri s tim navic nemaji zadny problem a nijak se za to nestydi. Poslouchat reci, ktere v me pritomnosti vedou, je mnohdy velice bolestne az nesnesitelne. Terminy, jako "rakosnik", "zlutas", "negr" a podobne jsou normalni soucasti jejich slovniku. Pri tom se nejedna o lidi z nizsi tridy.

Co nasleduje jsou moje velmi osobni zazitky s vlastni rodinou:

Zazitek 1.)

Hraval jsem pred Gustou s malou kapelou v Redute a jeden z pravidelnych navstevniku byl cerny student z Jamaiky, ktery prozival jazz. Po kratkem case a v me snaze mluvit anglicky, jsme se zkamaradili a ja ho pozval (s povolenim manzelky - PhD v geologii) domu na veceri. Po hezke veceri mi manzelka oznamila, ze "ten negr smrdi" a ze jestli to udelam jeste jednou, ze se se mnou rozvede. Negr nesmrdel. Byl to nejaky "after shave" a nebylo to tak hrozne, cili moje odpoved byla: "Jestlize ten rozvod veme jenom tolik, tak jich pozvu pristi tyden 5."

Rozvod ji ale vzal 18 let, kdy rezolutne odmitla zustat se mnou venku, coz se mi nahodou a s klikou podarilo.

Zazitek 2.)

Mel jsem stesti, ze jsem se dostal do kruhu hudebniku v Las Vegas a po nekolika letech cestovani po svete, prace ve studiu v Hollywoodu - jsem pozval na zkousku a prvne svoje stare (a v penzi) rodice na navstevu. Nebudu se davat do podrobnosti, ale po letech cestovani, tvrde prace ve studio atd., se mi podarilo dostat se trochu financne (prvne) dopredu. V te dobe jsem mel svoji malou kapelu (velmi uspesnou) a zil s nasi zpevackou, ktera byla michana. Pul cerna a pul "Black Foot" indianka. Velmi hezka a fajn holka a ztravili jsem spolu pres 4 dobre roky. Pred moji kapelou, byla lead singer s "Platters". Velmi cistotna, svetle pleti atd atd.

Reakce mych rodicu (hlavne taty), byla: "Jezisimarija Milanku, copato delas s takovou cikankou?" Muj tata byl ucitel a podle mne jeden z nejvetsich rasistu, jakeho jsem kdy poznal. Bless his soul.

A jen dodatek: na mem neumytem aute, jsem nasel nekolikrat prstem napsano: "Nigger Lover"! Tatinek to urcite nebyl, tak si jen predstavuji nasi drahou Ameriku, jak byla tolerantni a stale je. A to moji rodice nevedeli, ze po letech meho hrani a cestovani prevazne s cernymi kapelami, jsem (po rozvodu) mel prvni girlfriend v USA v Bostonu, ktera byla Black Panther! YES! PANTHER! Jeji "bratri" ji to ale po case rozmluvili, protoze jsem sice mel jejich respekt, ale navenek jsem byl stale "bilej" a i dokonce pro mne meli prezdivku "Oriol Cookie", coz je tady sladke pecivo, ktere je venku hnede a uvnitr bile - v mem pripade to bylo obracene a byla to VELKA POKLONA (DODNES!)

Tohle je jen pro zasmani, ale je to hezka vzpominka o rasismu, ktery jsem (mimo komunistu a Rusaku) z byvaleho domova vubec NEZNAL. Totalne cizi slovo a cerni byli pro mne nejlepsi hudebnici trochu vic opaleni. Earl "Fatha" Hines, s ktery jsem projezdil taky skoro cely svet, po 14 dnech na Floride, kdy jsme hrali v klubu v Coral Gables a po vyvalovani na plaza (denne), jsem byl tmavsi nez on a jeho slova mi stale zni v usich: "WHAT THE FUCK ARE YOU TRYING TO PROVE?" Nebo: "ARE YOU SURE, YOU ARE FROM CZECHOSLOVAKIA?"

A pri tom i ja jsem se stal rasistou-coz mne naucila "moje" ciganka. Mam rad cernochy, ale nemam rad NIGGERS. There IS a difference. Priklad pro nekolik NIGGERS: Jessie Jackson, Louis Farrakhan a vetsina black muslims, kteri nas nenavidi zpatky a chteji po nas zaplatit za "otroctvi!" A L.A. je tikajici bomba.

---
Pri mem psani na toto thema a diky ozvene, uplne jsem zapomnel zminku, kdo jsou nejvetsi rasisti na svete? JAPONCI!

Kdo videl muj blog http://www.rezabek.blogspot.com, mozna si pamatuje nafotku z vanoc 2005 (po umrti mych obou rodicu). Je tam spolecna fotografie mne a moji polo-japonske dcery Naomi, diky ktere jsem prezil vanoce, protoze tata zemrel 15 min.pred tou fotografii, ja se rozpadal a tak se mne vsichni snazili rozveselit.

Zacatkem devadesatych jsem poslal Naomi do Japonska na rok do skoly. Holka ma trochu orientalni zjev, ale jinak blondyna,5'10", klidne mohla byt modelka a cokoliv-chtela ale rodinu. Po 6ti mesicich se chtela vratit nazpet a tak jsme si udelali vylet s dovolenou a zajeli pro ni.

Chudak holka mela zlomene srdce z toho, jaky vztah maji Japonci k nekomu, kdo je "HALFBREED". Ve vlaku, na ceste do skoly, mela kolem sebe zarucene 2 m, protoze by si vedle ni nikdo nesedl. Vsichni se na Tebe uhrancive divaji - well, kdyz jsme pro ni prileteli, tak ja se dival uhrancive NAZPET. Fachcilo to, protoze oni vzdy mrkli prvni. Ona to ale nevedela. Cili "HALFBREED" je to nejhorsi a hned zatim jsou Korejci.

Ti si na to ale uz zvykli. Japonci se na ne divaji zvrchu a jsou pro ne asi tak lidi, jako cernosi po valce v USA! Zadny pokrok ale v Japonsku (proti cernochum v USA) neudelali! Zadny Martin Luther Park Sung Shin.

Myslel jsem si, ze by to mohlo ctenare zajimat a zapomnel jsem na to. Manzelku samuraj tata vydedil a o dalsim se ani radeji nebudu rozepisovat, protoze to je moc osobni.
----

Na videu zpiva Wayne Newton Sinatrovu My way (kterou Sinatrovi ale napsal Paul Anka) - vzadu na basovku dela du dudu du dum prave Milan Rezabek.

O Cesich a Papuancich ...

4. října 2011 v 19:47 | Ross Hedvicek |  Clanky vzpominkove a recyklovane
Cetl jsem nedavno o vyzkumech americkeho antropologa Marvina Harrise v horach Papui-Nove Guineje. Tamejsi hory jsou mistem, kde lze nalezt jedny z nejpodivnejsich letist na svete. Vsechna ta letiste jsou vybudovana mistnimi obyvateli, Papuanci, ozdobenymi nausnicemi v nose a perim na hlavach (vybavuje se mi lidova pisnicka ze Slovacka "jenom nekteri, kteri maju na hlavach cervene peri!"), kteri jsou stale jednou nohou v primitivni minulosti.

"Zamestnanci" techto podivnych letist vyhlizeji do sveta moderni technologie, patrajice na obloze po nakladnich letadlech, jejichz prilet ocekavaji uz temer pul stoleti. V noci buduji ohne, aby osvetlili hrube pristavaci drahy vysekane v dzungli. Kazde to "letiste" napadne pripomina spojeneckou leteckou zakladnu z doby druhe svetove valky, vcetne hangaru, radiove mistnosti, vysilaci veze a dokonce i jakychsi maket letadel, vsechno vyrobeno z dreva, palmovych listu a bambusu.

Antropolog Marvin Harris to vysvetluje takto: "Papuanci ocekavaji prilet duleziteho letu, nakladni letadlo naplnene konzervami, oblecenim, tranzistoraky, hodinkami a motocycly. Letadla budou pilotovana predky z minulosti, kteri se vraceji zpatky k zivotu. Tak proc je tam porad to zpozdeni? To je divne! Opereny Papuanec vchazi do radiove mistnosti a vydava instrukce do "mikrofonu" vyrobeneho z plechovky. Vzkaz je odeslan skrze antenu, tvorenou lianou a jakymsi plazivym vinem: "Jak mne slysite? Prepinam!" "

Jinymi slovy - domorodci ocekavaji, ze jejich mrtvi predkove jednoho dne prileti "domu" a rozdeli se o "korist" ci o vysledky jejich nadprirozeneho nakupniho vyletu. Tyto primitivni "Cargo cults", jak jsou nazyvani, nezlomne veri, ze "ti, kteri nabyli bohatstvi, maji povinnost to bohatstvi rozdelit mezi ostatni", napsal Marvin Harris. Zakladem tohoto primitivniho rovnostarstvi je skutecnost, ze v papuanskych primitivnich podminkach vsichni maji vice ci mene stejnou fyzickou silu. Z cehoz dale vyplyva, ze pro jedince je temer nemozne nashromazdit vice "dobrych veci, ktere zivot poskytuje ", nez on ci jeho bezprostredni rodina je schopna ucinne ochranit. Kdykoliv nekdo v primitivni spolecnosti ziska neco o co by meli jeho sousede zajem, musi to bud ukryt nebo rozdat.(A ted zkuste na tuto premisu aplikovat znamou situaci z Ceska, kde jeden soused ma kozu. Ten druhy by mohl mit svou kozu, ale on si radsi preje, aby tomu prvnim sousedovi ta jeho koza chcipla.) A kdyz se tedy Papuanci snazi nejak realizovat jejich touhu po urcitych vecech, jejich "selsky rozum" jim radi, aby tyto vyrobky ci zbozi obdrzeli jako "dar", coz nasledne zpusobilo spontanni vyskyt onech "cargo" kultu.

Pokusy domorodcu dojit k nejakym vysledkum se setkaly s naprostym fiaskem - i kdyz podle jejich "selskeho rozumu" delali vsechno spravne. Mytili dzungli na pristavaci drahy, budovali letistni veze, natahovali "draty" vysilacek. Vsechno tak jak to melo byt - tak proc to krindapana nefunguje? Odpoved je: Stary zpusob chapani novych podminek - pokud domorodci zustanou u zpusobu chapani , jak byli navykli ve stare spolecnosti, pak je temer zaruceno ze porozumeni moderni technologii je mimo jejich dosah. V urcitem smyslu, tato paradigma, neboli nazor na svet, funguje jako software - program do pocitace: Umoznuje lidem zpracovat informace pouzitim spolecneho vzoru, formovaneho predchozi zkusenosti, ktera nove informace spojuje. Neschopnost domorodcu spojit moderni detaily s myslenim z doby kamenne nas pak muze privest az k situacim daleko od destovych pralesu Papui-Nove Guineje.

1. To, co dava v zivote smysl, je vzor skutecnosti, ktery, jak lide maji tendenci verit, existuje. Detaily bez spojeni ke "smyslu" zustavaji obvykle nerozlustitelne, nejen lidem z doby kamenne, ale komukoliv.

2. To, co "dava smysl", muze byt ve skutecnosti mezera ci slepe misto v teto paradigme chapani skutecnosti.

3. Jakykoliv "nazor na svet" (paradigma), bere v uvahu skutecnosti, dulezite v ekonomickych ci politickych podminkach, ve kterych je paradigma vytvorena.

4. Cim primitivnejsi jsou podminky, v nichz je "nazor na svet" vytvoren, tim mene skutecnosti bude realisticky pochopeno a vysvetleno, predtim nez budou zacleneny do paradigmy.

5.Existujici a zavedena paradigma je v podstate nevyvratitelna jen poukazanim na dukaz, hovorici jinak. Jak napsal Keith Thomas: "takovy system viry je vybaven vzdoruschopnosti, cinici ji vylozene immunni vuci vnejsimu argumentu". Lide, jejichz kultura hrube prekrucovala fakta (treba po dobu 42 let), se vzdy zurive brani prijmout sirsi a tolerantnejsi nazor na svet, mnohdy i navzdory ekonomicke skutecnosti nebo skutecnosti vojenske porazky. (jak my vime" "Lidi z Ceska nepresvedcis!")

6. Tendence zachovat neproduktivni a nerealisticke svetove nazory je jen zduraznena, kdyz vclenene fantasie zahrnuji redistribuci bohatstvi..

7. V traumatickych dobach (valky, zmeny socialniho systemu, atd.), kdy svetove nazory jsou nejcasteji predmetem zmen, se objevuje tendence k neracionalnimu vysvetlovani udalosti. V primitivnich podminkach, v nichz se lidske spolecnosti vyvinuly, funkce, ktere jsou nyni plneny vladami a zakony, byly narizeny prostrednictvim nabozenstvi a tabu systemu. Rovnez mentalni charakteristiky, ktere drive pomahaly lidskym bytostem prezit - jako schopnost nevsimat si nedulezitych veci a nebo tendence zmatkovat pod tlakem - mohou byt nyni velkou zatezi. V modernim prostredi, schopnost ekonomii a politickych instituci vubec fungovat, je zavisla na rozumnem vysvetleni rychle se menicich skutecnosti. Jestlize moderni spolecnost prochazi traumatem, pak se legracni "cargo" kult muze rychle stat nacistickou stranou.

No tak to asi je s Papuanci. A ze v tomhle clanku nebylo nic o Cesku? Opravdu?

Rostislav Hedvicek (Aug 94)

Pahrump

4. října 2011 v 15:11 | Milan Rezabek |  Clanky jinych autoru
Ahoj Rosto,

Dnes, 3. rijna 2011, to je presne 6 let, kdy v pondeli 3. rijna 2005 zvonil telefon v mem kanclu. Byl to sgt. Darren Reimer from NHP - Nevada Highway Patrol. (Pokracovani v clanku.)

Tragedie v Nevade...

3. rijna 2005, zvoni telefon v me kancelari a druhem konci je sergeant NHP (Nevada Highway Patrol), s prosbou jestli bych nemohl prijet do UMC (University Medical Centre). Na moji otazku, co se stalo, odpovedel, ze potrebuje pomoc, protoze nemluvi cesky. Co se stalo pred dvema roky si zaslouzi podrobnejsiho popisu a tak se mnou mejte trpelivost.

V sobotu, 1. rijna 2005, kolem 14 hod., tri studenti z Brna, PETR SEDLAK (18.1.1985), PAVEL MUEHL (29.3.1984) a LUKAS KUPKA (2.9.1984), na zaver nekolika mesicu cestovani po celem USA, pred odjezdem nazpet do Brna, se rozhodli navstivit jednu z nasich nevadskych prirodnich kras: Death Valley.

Na jejich ceste pred mesteckem zvanym Pahrump, z duvodu neporadne oznaceneho prechodu ze 4 linek provozu na 2, (behem 50 m a pri predepsane rychlosti 65 mph (104 km/h), nemeli cas si uvedomit zmenu v silnici a narazili zezadu na maly nakladacek, ktery se snazil tocit doleva a stal, cekajici na mezeru provozu z protismeru uprostred silnice. Svedci, se kterymi jsem pri nasem vysetrovani mluvil, nechapali proc nasi kluci vubec nebrzdili. Proste jim to v te rychlosti NEDOSLO a i kdyz je tam 50 m bila linka, kde se ma jet na pravou stranu, v te rychlosti a case, mene nez 1 vterina, nemeli vubec moznost a cas na neco reagovat. Zadne varovani! (Slova NHP vysetrovatele.) Jejich auto zacalo po narazu horet, svedek za nimi se snazil ridice vytahnout ven, ale bohuzel oba kluci vpredu byli mrtvi na miste (meli seat belts, coz byl jeden z problemu je dostat ven z horiciho auta). Byli to Petr Sedlak a Lukas Kupka.

Pavel Muehl, ktery sedel vzadu, byl v bezvedomi a otluceny narazem. Byl ale nazivu a tak nase helikoptera jej okamzite odvezla do Las Vegas, UMC, kde jsem ho prvne videl. Byl v umele vyvolanem koma, protoze mel spoustu vnitrnich zraneni, ale nejhorsi byl otekly mozek, napraskla lebka a kdyz jsem ho videl prvne, doktor mi rekl, ze mne slysi, abych na nej mluvil cesky. Ze ale reagovat nebude. Vrchni sestra, kterou znam z vysetrovani fatalnich bouraku pro Clark County, na muj dotaz jestli to prezije, velmi smutne zakroutila hlavou.

Po mnoha komunikacich s Brnem, rodinami atd., jsem se dozvedel, ze Pavlova maminka, pani Marie, prileti co nejdrive. Jelikoz se nedalo nic delat, chodil jsem Pavla denne navstevovat, drzel ho za ruku a mluvil na nej cesky, hlavne kvuli tomu, co rekl jeho lekar. Muze se probrat kdykoliv a i kdyz nereaguje, SLYSI!

Pani Marie s dcerou Petrou, priletely po hroznych oklikach pres Milan atd 8.10.- 9.10 (nevim, jestli tyto data jsou presna), ja je vyzvednul na letisti, kde byla se mnou zastupkyne naseho konzulatu v Los Angeles, rodina ztravila s Pavlem kratky cas a konzulat je ubytoval ve specialnim utulku pro podobne pripady. Pavel zemrel rano 10.10. Tak jako kdyby cekal na mamu, az prijede.

Cela situace byla srdcervouci, ta baba z konzulatu, kdyz zjistila, ze se tu o ne postaram, okamzite odletela nazpet do L.A. Takove lidi sem nase vlada posila na zastupovani (nebo dovolenou)? Tak jsem se o ne postaral, tak jak jsem umel nejlip. Letely nazpet brzy rano ve stredu (12.10.), obe byly v totalnim tranzu z cele situace, ale chtely videt misto, kde se ta havarka stala. NHP sergeant Darren Reimer, byl moc ochotny a hodny a ztravil s nami skoro cely den cestou do Pahrumpu. Pahrump je asi 60 mil od Las Vegas, v jine county, ktera se jmenuje NYE.

Vzali jsme je na misto, kde bylo auto (zbytky), kde devcata nasly spoustu veci, ktere byly prehlednute a pozdeji jsme i navstivili mistni marnici, kde drzeli tela Petra a Lukase. A jelikoz to byla jina county, netusili jsme, jak to, spolu s neschopnosti naseho zastupitelstvi, zkomplikuje situaci. Krom toho se MUSIM zminit o slzach v ocich sgt. Reimera, ktere moc casto i pri fatalnich bouracich nevidim. Zjistil jsem ale pozdeji, ze je otcem trech synu, takze situace byla pro nej dost blizko domu.

Na prilozenych fotkach vidite misto, kde se to stalo, trosky auta a pani Marii s Petrou.

Co nasledovalo pote, bylo jako spatny sen. Konzulat nevedel co delat, jak sehnat death certifikaty atd. Nastesti jsem byl v dennim spojeni s maminkou ridice, ktera bylo kousek od sebevrazdy. Nejenom, ze ztratila to, co ji bylo nejdrazsi, PETRA, ale navic druhe maminky ji daly najevo, ze si mysli, ze to Petr zavinil. Vzalo mi to pristich 6 mesicu a desitky dennich e-mailu s telefonaty, nez se mi ji podarilo dokazat, ze za to PETR nemohl a ze se to mohlo stat komukoliv. Nye County soudime, ne kvuli penezum, ale k prokazani jejich viny na bouraku a zatim, diky lokalni nevadske politice, si od soudu moc neslibujeme. Je to take ta county, kde je legalni prostituce, domov nekolika bordelu a korupce je tam nejvyssi ve state.

Ja jsem o tom uz jednou psal (pred dvema roky), toto psani je dnes jako sul v otevrenem zraneni, ktere uz se skoro zahojilo, ale jen proto, co to vsechno pro mne znamenalo (ztratil jsem mesic pred bourakem maminku a za dalsich 6 mesicu na Stedry vecer tatu, spolu s dvema zamestnanci, ze kterych se mi jeden v kanclu zastrelil a druhy (44) zemrel po remission na lymph node rakovinu. Po vsem, co jsem prozil, jsem se v 2006 zblaznil! Moje diagnoza byla PTSD "Post Traumatic Stress Disorder".

No ale jelikoz nepisi o sobe, jen na okraj: uz jsem skoro v poradku, jen jsem jeste nebyl nazpet navstivit hrob svych rodicu, ktere pochovala jednorucne moje draha sestricka Maruska. (Jasne s pomoci rodiny, ale ja jsem tam mel byt!) Bal jsem se letet nazpet, ale budu muset neco brzy udelat, abych nasel CLOSURE! (Zavrit tu kapitolu.)

1.10.2007 to bude 2 roky, kdy svet zbytecne ztratil tri krasne mlade zivoty, kterym tim bylo VSE ukradeno. Dostudovani, lasky, manzelstvi, rodinny zivot, deti, jejich dorustani atd. VSECHNO PRYC VE ZLOMKU VTERINY! Ja je navstevuji ( i kdyz uz predelali krizovatku, ze strachu z toho soudu-mame ale fotky!) jak casto mohu, vrtulnikem to je chvilicka a i jsme jim udelali 3 provizorni velke drevene krize (na vanoce), kdy zapalim svicky, privezu nejake kyticky a stravim s nima alespon pul hodiny. Nekdy i hrajeme s mym asistentem trochu muziky, ktera by se jim libila. Mel jsem fotky z vanoc, ale ztratil jsem vse, kdyz se mi podelal PC (no back-up), tak alespon par obrazku, co zbylo. Jedna hezka vec z toho vysla: nasel jsem pritelkyni na zivot v matce Petra Sedlaka, ktera mi jejim smutkem pomohla s resenim meho smutku a mozna, ze jsme si oba zachranili navzajem NASE ZIVOTY! Zatim jsem ji jeste osobne nepoznal, ale zname se lip, nez kdybychom spolu vyrustali cely zivot ve Slatine.

VSICHNI NA VAS STALE KLUCI MYSLIME, VZPOMINAME A NIKDY, NIKDY NEZAPOMENEME. Ja budu s Vami 1.10. Uz mam zamluveny vrtulnik a vzpominku na Vas budu udrzovat nazivu po zbytek meho zivota. To slibuji!

Milan++++


Prdeli vred...

3. října 2011 v 15:31 | Pepa Nos |  Clanky jinych autoru
Tuhle fotografii jsem dostal od Pepy Nose - ktery je na te stare fotce. Pise: "Zdravím a posílám podobně laděnou fotografii mé osobnosti. (VSETKY SILY STRANY A LUDU ZA DOSAZENIE ZAVEROV ZJAZDU KSC)
Pepa Nos.


A vice mych fotografii...

3. října 2011 v 3:38 | Ross Hedvicek |  Clanky osvetove
Pro zajemce prikladam par svych fotografii... Na prvni fotce jsem se svym svagrem, jak odchazime do zapadu slunce - ve stylu Gone with the wind. Ja jsem ten velky vpravo. Mam jen maleho svagra, mel jsem tehdy jen malo penez a vetsiho jsem si nemohl dovolit. Ale mezitim jsem si na nej zvykl...
Tady specham. Tam v ty boude budou urcite zachody... :-)

Tady jsem u Indianu Seminolu a bezim, kde bych se schoval protoze zacinalo prset...