Duben 2012

Kdo je intelektual?

29. dubna 2012 v 16:23 | Rudolf Vyborny |  Clanky jinych autoru
Hanka Kavan z Australie postovala nasledujici vysvetlivku Rudolfa Vyborneho do diskuse - a nechtel bych, aby to bylo prehlednuto a tak to sem davam oficialne. R.H.

Hanka Kavan: Pan Vyborny to zcela naprotosto presne formuloval. Takova je soucasna Australie. Rossi, nez sem pojedes, tak si to precti, mozna si budes pripadat jako doma. A ty Milane taky.
----
Rudolf Vyborny
Professor Emeritus, University of Queensland, Mathematics Areas of Interest are Real and Complex Analysis, particularly PDE's and the Henstock-Kurzweil integral.

Podle slovníkové definice je intelektuál člen grupy nebo třídy lidí, kteří mají, nebo se předpokládá, že mají, osvícené mínění či pohled na společnost a otázky politické či veřejné. Tahle definice je podle mého soudu zastaralá a do značné míry závisí na tom, jak rozumíme osvícenství. Slovo samo o sobě přitahuje positivní hodnocení, raději světlo než tmu. Také to co jsem se učil ve škole o osvícenství ve mne zanechalo jeho kladné ocenění. Co vlastně je osvícenství? Spočívá ve snaze řídit společnost rozumem a odmítá víru nebo pověru. Věří v sílu lidského rozumu, chce zlepšit společnost a osvobození od zkostatnělých tradic a libovůle autority. A to vše chce docílit s podporou vědy a svobody myšlení. Ve svém článku Zrada intelektuálů jsem se snažil vysvětlit, že počínajíc dvacátým stoletím intelektuálové se od ideálů osvícenství začali nenávratně víc a víc odklánět. Přísloví praví, že cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly. Levičáctví intelektuálů má pravděpodobně své počátky ve snaze odstranit nebo alespoň zmírnit chudobu, odkud vede přímá cesta k marxistické ekonomii. A tak na místo rozumu nastoupila ideologie. Naprostý omyl, který však trvalo většině lidstva dlouhou dobu pochopit. Od poloviny devatenáctého století téměř do konce století dvacátého. Bohužel víra, že vládní řízení ekonomie vše zlepší přetrvává u mnoha intelektuálů dodnes, například zejména u Zelených ale i v Labor party a na neštěstí i u některých Liberálů. Velké uznání levice intelektuálům nedala, Lenin je charakterisoval jako užitečné idioty a Mao, v kulturní revoluci, se přímo pokusil je v Číně zlikvidovat. Přesto v Austrálii většina intelektuálů podporuje levici. Podle mého odhadu založeném na životní zkušenosti avšak bez solidních statistických údajů bych usoudil, že osm z deseti universitních učitelů je levých. Ve Spojených Státech je to však oficiální, devět z deseti profesorů volí Demokraty.

Jakmile politická víra nahradí rozum, snadno se dostaneme do absurdity. Viděl jsem na TV přední feministku, která zcela vážně a vehementně hájila tvrzení, že Julia Gillard nelhala, když slíbila, že vláda, kterou ona vede, nezavede uhlíkovou daň. Když chci z politických důvodů Gillard hájit, je pochopitelné snažit se najít důvody a ospravedlňovat tu lež. Tvrdit, že to lež nebyla, je absurdní, uráží to inteligenci posluchačstva. Snaha udělat z černého bílé je pro dnešní intelektuály běžná.

Britský autor Theodore Dalrymple napsal:" In my study of communist societies, I came to the conclusion that the purpose of communist propaganda was not to persuade or convince, nor to inform, but to humiliate; and therefore, the less it corresponded to reality the better." (Při studiu komunistických společností jsem přišel k závěru, že účelem komunistické propagandy není ani přesvědčit nebo přemluvit, ani informovat, ale utlačit a ponížit;proto čím méně reality tím lépe.) Žil jsem půl mého života v komunistickém Československu a tohle jsem si nikdy neuvědomil. Dalrymplova analýza je však naprosto správná a mohu ji jenom potvrdit z vlastní zkušenosti.

Každého, kdo se jen mírně odchýlil od vládní ortodoxie, komunisti přesvědčovali tak dlouho, až uznal svůj 'omyl'. A v tom uznání bylo jeho ponížení - nic jiného mu nezbývalo než se podrobit. V Austrálii má levice jen omezenou moc, ale snaha intelektuálů, mluvčích levice, je rovněž zastrašit; například klimatním alarmismem, ale také absurdní lží, kterou se media snaží presentovat jako pravdu. U čtenářů či posluchačů to bohužel často vyvolává žádanou reakci, bezmocnost a frustraci. Když Gillard prosadila uhlíkovou daň v parlamentě, Labor hlasitě triumfovala. Na první pohled by se zdálo vzhledem k nepopulárnost uhlíkové daně, že to nebyla dobrá strategie. Je to však naprosto v souhlase s Dalrymplovým názorem, že účelem propagandy není přesvědčit, ale pokořit.

Osvícenství věřilo v sílu vědy, komunisté a dnešní levicoví intelektuálové to převzali, vězí však v tom velký háček. Uznávají jenom vědu, která souhlasí s jejich ideologií. V Sovětském svazu existovala jenom biologie Lysenkovská, to nejenom uškodilo sovětské biologii, ale napáchalo to nesmírné ekonomické škody sovětskému zemědělství. Podobně je tomu s vědeckým odůvodněním klimatických změn. Levicoví intelektuálové se od začátku alarmismu snažili zesměšnit a znemožnit vědce, kteří měli o katastrofálních předpovědích pochyby. Podařilo se jim dokonce posunout význam slova skeptik do negativity a to přesto, že zdravá dávka skepticismu byla, je a bude pro vědu nejenom užitečná ale i nutná. A klimatický alarmism také není ekonomicky neutrální, ovlivnil politiky a nejenom levicové k plýtvání, k opatřením drahým a naprosto zbytečným. Příkladů je dost, desalinační zařízení v několika australských státech stála biliony dolarů a dnes stojí bez užitku, 35 milionů dolarů vyhozeno Ruddem na podporu hybridní Toyota Camry, která je neúspěch; není dost kupců a Toyota propouští hromadně dělníky navzdory Ruddovým 35 miliónům. Levicové sdělovací prostředky nemají moc chuti zkoumat do jaké míry opatření zelené ekonomie přispívají k ekonomickým problémům v Evropě. Hlavní příčinou jsou ovšem finanční problémy, ale zelené plýtvání ekonomickou situaci nutně zhoršuje.

Rukou v ruce s levicovým přivlastněním vědy jde osobní korupce vědců. Nemohu odpustit presidentovi sovětské akademie věd (byl to matematik), jak hlasitě podporoval invasi států varšavské smlouvy do Československa. Je sice pravdou, že často taková prohlášení byla vynucená, setrvávám však v názoru, že to s nadšením dělat nemusel.

V souvislosti se složením komise, kterou chce Labor ustanovit na kontrolu sdělovacích prostředků K. Windschuttle upozornil na to, že je prakticky nemožné najít tři akademiky v oboru žurnalistiky, kteří by byli opravdu nezávislí, je téměř nemožné najít tři, kteří nejsou pevně oddáni levici.

Je bohužel smutnou pravdou, že úspěch intelektuálů závisí výhradně na uznání stejně a to levicově smýšlejících intelektuálů. Tak se stane, že Al Gore dostane Nobelovu cenu, přes to, že v jeho filmu Nepohodlná pravda našel britský soudce 12 elementárních chyb. Tak se stane, že Tim Fannery je zvolen členem Akademie, přes to, že dlouhá řada jeho předpovědí se ukázala naprosto falešná a způsobila velké ekonomické škody. Jednou z dobrých stránek lavinového volebního vítězství Cambell Newmana v Queenslandu bylo, že mohl bez obav zrušit literární ceny zavedené předchozí vládou. Podobné ceny existují i v jiných australských státech. V poslední době takové ceny obdrželi nebo pro ně byli nominováni: usvědčený terorista Hicks, diskreditovaný islamista Habib a extrémní levičák, americký akademik Chomski. Bylo by dobré, kdyby vlády v ostatních státech následovaly Newmannova příkladu.

Pro pratele z Australie...

27. dubna 2012 v 22:13 | Ross Hedvicek |  Clanky osvetove
Z neznameho duvodu mam nadprumerne mnozstvi pratel v Australii - tohle je pro ne:


Prodam byt v Praze!

27. dubna 2012 v 21:02 Clanky jinych autoru
Prodam zarizeny byt v Praze, vybaven pocitacem a komfortnim nabytkem, nejradeji emigrantum, ostatne to byl drive emigrantsky byt, nez zradne utekli. A je to v Praze, Praze, Praze, tam je blaze... PRIJEDTE SE POTESIT DO STARE VLASTI !!! Byt ma dva zachody, jeden viditelne potrebuje opravit a potrebuje to tam uklidit.

Zn: Oooo dolary, oooo dolary, kde jsou me Zelary???

Ano, vazeni divaci - nemovitosti v Ceske republice jsou vysoce ceneny. Tak ziji Evroppani... ehm.. Cesi.
---

Papuanci...

27. dubna 2012 v 14:56 | Ross Hedvicek |  Clanky osvetove
Tohle pochazi z Wall Street Journal:

Ano, z hlediska USA jsou ceske politicke veliciny asi tak stejne dulezite jako politicke veliciny v Papua- New Guinea...
---
A aby jste se netrapili, na obrazku je Valdis Dombrovskis, predseda vlady Republic of Latvia...

---

Gesto...

26. dubna 2012 v 18:00 Clanky osvetove
Na fotce je nas hajzlik Obama. Je to gesto uplne nahodne a nebo vsichni socialisti pouzivaji stejna gesta?


Co jste si vychovali, to mate...

26. dubna 2012 v 15:40 | Ross Hedvicek |  Clanky osvetove
Postoval jsem fotku Iwojima pamatniku i na Facebooku a za chvili se tam objevil komentar: " To jsou rudoarmějci? Dělaly se jim stejně přiblblé sochy."

Jiste si pamatujete tu mou diskusi s mladou zenou z Ceska, kde jsem byl nazvan "pravicackou svini", "rasistou", "fasistou" a "Zidem". K videni zde: http://hedvicek.blog.cz/1204/my-cesi-antisemiti-a-komunisti

A pritom jak ten pablb s rudoarmejcama tak i tahle krafka (to neni kravka, to je KRAFKA) vam budou tvrdit, jak jsou proti komunistum a jak jejich rodina za komunistu trpela. A nemaji radi ani Masiny, ani emigranty vseobecne, protoze to jsou podle nich jen estebaci, kteri ziji v zahranici (zatimco oni tam trpeli). Ale komunistu Fischera za presidenta volit budou - je duveryhodny...

Kde je duvod, proc je ceska mladez takhle zdegenerovana? Vzdyt to jsou bozi hovadka a ne zariva budoucnost vasi zeme!
Co jste si vychovali, to mate...


Pomnik...

26. dubna 2012 v 4:34 Clanky osvetove

Clifford Hoxsey byl dedecek manzelky meho syna. Coby mlady vojak prezil Pearl Harbor, pozdeji slouzil na ponorkach.

---

Pisnicka je krehka vec...

25. dubna 2012 v 21:13 | Ross Hedvicek |  Clanky osvetove
Pepa Nos mne upozornil na stejnojmenny clanek Jana Buriana na blog.aktualne.cz a hlavne na "diskusi" pod nim. Blog Aktualne umyslne nectu, protoze kdyz jsem tam pred lety pozadal o misto na svuj vlastni blog, tak mi tehdejsi (i dnesni) administrator (a editor) jejich blogu Libor Stejskal emailem odpovedel: "Jen pres moji mrtvolu!" Smrt nepreji nikomu, ani tomu blbovi Stejskalovi (subliminalni vzkaz, delejte ze to nevidite: "Stejskal je komunisticky curak! Stejskal je komunisticky curak!" - konec subliminalniho vzkazu) a tak tam zadny blog nemam. Ale je to skoda, protoze cenzurujici "editor" Stejskal by tam urcite za mne cenzuroval a vymazaval vsechny ty osobni utoky na mne, coz tady musim delat sam. Mohl jsem ho mit na moureninskou praci, osla...

Burianuv blog je o tom, jak slabomyslnejsi ceska verejnost ucurava blahem jako stastne stenatko po koberci nad "novym Krylem" Tomasem Klusem. Muj nazor je podobny a o tom, ze takove krotke "krylovstvi" na mne dojem neudelalo jsem nakonec uz na svem blogu psal. Jana Buriana si pamatuji, jeste kdyz zpival "Vaclava mam nejradsi, tomu zadnej nestaci" (ted ve mne hrklo, jestli nemyslel Havla, ale asi ne) a potom coby obtloustly hosik s fousatym Dedeckem zpival po klubech. Potom jsem emigroval a on ne, takze nemam poneti, cemu se poslednich 40 let venoval. Od te doby o nem ted slysim poprve.

S pisnickama je to podobne jako s humorem. Ma analyticka mysl mi rika, ze humor je vlastne jen neobvykly uhel pohledu na drive znamou vec ci skutecnost - a uvedomeni si te neobvyklosti prave vyvolava to pobaveni, usmev ci smich. Tak by to melo byt i u dobre pisnicky (aspon tedy pisnicky "pisnickarskeho" typu). Srovnavani s Krylem neni na miste, protoze jeho pisnicky nevyvolavaly usmev ani smich - Kryl byl traged a bral sve vlastni tragedstvi natolik vazne, ze se pri pohledu na tu hruzu v sametovem Cesku sebeznicil. Kryla zabili Cesi svou debilitou a kolaborantstvim, protoze je Kryl neumel prestat brat vazne a neopravnene se citil byt jednim z nich. Priznejme si to - jen piti piva z cloveka Cecha nedela. I nas pes Oreo pije pivo - a neni Cech. Nepije Budweieser, ma radsi Heineken.

Takze Klusovo vyjmenovani jmen ceskych vladnoucich primitivu neni zadnym protestsongem, zpivanim "pravdy" nebo pranyrovanim. Kritika (i kdyby to opravdu byla kritika) za kterou se vam nemuze nic stat, neodvezou si vas na StB a neudelaji vam jizvu pres cela zada pendrekem, to uz neni kritika ale jen takove krotke, vlazne a trapne zviditelnovani se. To je je na urovni radoby "politickych" vtipu Jiriny Bohdalove v televiznim Televariete s Vladimirem Dvorakem - i kdyz v te dobe si o tom poslusne kolaborujici narod potajmu suskal jeste dalsi mesic. Smutnou skutecnosti bylo, ze vsechny tyto "politicke" vtipy byly Jirine Bohdalove dlouho dopredu predschvaleny kulturnim oddelenim UV KSC, aby se dosahlo dojmu, ze se to uz "muze".

Muj dojem je, ze o stejny princip se jedna i ted, v pripade "odvaznych pisnicek" Tomase Kluse. Netvrdim, ze by to mel dopredu schvalene z ODS nebo prazske rezidentury GRU, treba ho to napadlo uplne nezavisle, nic to ale na tom principu nemeni. Tomas Klus je znacne mlade a znacne naivni telatko, velmi typicky a podobny soucasne ceske mladezi, ktera v prdeli byla a hovno videla, ale je velmi narodopisne hrda a "ma na vsechno svuj nazor". Blbej, ale jejich. Zhoubou kazde demokracie je, ze i hlupak ma pravo na jeho nazor - pricemz ironii zustava, ze Ceska republika ma do demokracie tak daleko jako Moskvy.

A ted se vrattme k blogum a hlavne diskusim pod nimi. Internetove diskuse pod ceskymi blogy a clanky jsou trvale hlidany dobrovolnymi hlidaci, potomky drivejsich PS VB a domovnich a poulicnich duvernic, nekdy sprostymi, nekdy spravedlive rozhorcenymi. Komunisticti hlupaci jako Libor Stejskal je zasadne pod blogy trpi, vyhazovani a mazani jsou vzdy jen takovi Hedvickove a Nosove... A tihle internetovi PS VB vzdy krotke a vicemene prorezimni protestni zpevaky jako Klus pochvali a ti, kteri by snad nebyli dostatecne zlomeni, jsou pak po ceske zasluze pohaneni a poplivani. A tak se stalo i pod vyseuvedenym clankem Jana Buriana.

Takze ja nevim, proti cemu vlastne protestujete? Co jste si vycinkali, to mate!


O lidskem hnoji zvanem pohranicnici...

22. dubna 2012 v 19:53 Clanky jinych autoru
V roce 1970 vyhlásil president republiky amnestii pro takzvané reemigranty. V praxi to fungovalo tak, že dotyčný byl souzen a odsouzen, ale nemusel nastoupit trest a neměl záznam v rejstříku trestů. Ovšem u každého reemigranta se hledaly ještě tzv. souběžné trestné činy, aby mohl být i přes amnestii odsouzen. Jinými slovy ta amnestie fungovala spíše jako lákadlo jak emigranty dostat zpět a nikoliv jako vstřícnost a laskavost tehdejšího státu. Těch, kteří se vrátili zcela beztrestně bylo minimum, téměř vždy se něco našlo, a nebo fungovalo "vykoupení" podpisem "spolupráce" . Amnestie pro reemigranty předpokládala, že ten, kdo se chce vrátit zpět do tehdejší ČSSR, požádá o jednorázový cestovní doklad na ČS zastupitelském úřadu a s tímto dokladem se vrátí přes hraniční přechod - OPK. V případě tvého Vincenta se na něj amnestie také vztahovala, ale určitě byl použit paragraf o zavlečení osoby do ciziny (par 233 tr.z.), popřípadě další. Propuštění Vincenta po 3/4 trestu na podmínku bylo v té době neobvyklé, zvláště když dál mohl žít v bezprostřední blízkosti HP a v podstatě se mohl smát pohraničníkům do tváře. Každý ať si to přebere .....


Příběh otce a dcery - 1970.
VŠUDE CHLEBA O DVOU KŮRKÁCH .
Pohraničářský příběh o polepšeném emigrantovi
http://pohranicnik.bloguje.cz/925528-pribeh-otce-a-dcery-1970.php