Emigranti! Vratte se do Ceska na duchod!

24. srpna 2012 v 0:56 |  Clanky vulgarni a sproste

Zadlužení senioři
Zabavuje se! Téměř 65 tisíc lidí má v exekuci důchod

V Česku rapidně přibývá lidí, kteří mají exekuci na důchod (ilustrační foto).
23.08.2012 18:20
V Česku rapidně přibývá lidí, kteří mají exekuci na důchod. Už jich je téměř 65 tisíc, čtyřikrát víc než před 12 lety. Spotřebitelská sdružení proto seniory varují, aby se nenechávali přemluvit k neuváženému nákupu drahého zboží, nebrali si nechtěné úvěry a zbytečně se nezadlužovali.

Cesta do dluhové pasti totiž může začít i zdánlivě neškodnou pozvánkou v poštovní schránce se sdělením typu "Přijďte si zdarma nechat změřit krevní tlak". Když důvěřivý důchodce dorazí na určené místo, vrhnou se na něj místo zdravotníků neodbytní prodejci třeba s nabídkou superhřejivých - ale také superdrahých - dek. Několika triky seniora přesvědčí k jejich koupi, a když nemá dostatek peněz, rovnou mu poskytnou i půjčku. Jenže důchodce pak často závazek nedokáže plnit. A přijde exekuce na důchod.

Sdružení Spotřebitel.net už dřív uvedlo, že největší nebezpečí pro starší lidi představují právě prodejní akce, na nichž prodejci návštěvníky přesvědčí k neuváženému nákupu. Jan Lorman, ředitel občanského sdružení Život 90, však on-line deníku TÝDEN.CZ řekl, že do dluhové pasti se senioři často dostanou nejen vinou své důvěřivosti a malé finanční gramotnosti, ale také kvůli rostoucím životním nákladům, na něž důchod nestačí. "Řešili jsme třeba případ paní, které po zaplacení nezbytných výdajů na bydlení zbylo čtyřicet korun na jídlo na den," uvedl Lorman. Dalším důvodem k zadlužování je podle něho i to, že se senioři často snaží pomoci se splácením závazků vlastním dětem či vnoučatům.

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) evidovala letos na konci června téměř 65 tisíc takových případů, tedy o skoro tři a půl tisíce víc než koncem loňského roku. "V červnu mělo zařízenou exekuční srážku 64 315 důchodců, což představuje růst o 5,6 procenta oproti stavu z konce loňského prosince; tehdy to bylo 60 874 důchodců. Nejčastěji se měsíční výše exekuční srážky pohybuje do tří tisíc korun, běžné jsou i případy se srážkou do pěti set korun nebo jen do stokoruny," informovala mluvčí ČSSZ Jana Buraňová.

Celkem tak ČSSZ v prvním pololetí letošního roku dlužníkům strhla víc než 741,6 milionu korun, zatímco předloni to bylo jen 514 milionů korun za celý rok. Ještě nápadnější je srovnání s rokem 2000, kdy správa evidovala jen asi 15 700 penzí s exekucí. Před pěti lety jich už ale bylo skoro 35 600 a předloni se počet vyhoupl přes 51 tisíc.

Exekuce se týkají starobních, invalidních i pozůstalostních důchodů.Z malého důchodu si exekutor nic nevezme

Exekuce se týkají starobních, invalidních i pozůstalostních důchodů. ČSSZ z nich sráží, pokud to nařídí soud či exekutor exekučním příkazem nebo pokud rozhodnutí padlo ve správním, konkurzním nebo insolvenčním řízení.

"Podmínkou pro zařízení srážky z důchodu je, aby důchod dosahoval takzvané zabavitelné výše, ze které správa vypočítá výši měsíční exekuční srážky a stanoví srážkový plán," upřesnila Buraňová. Dodala, že ČSSZ ale vyplácí i nízké penze, z nichž se srážet nedá. O exekuci správa důchodce informuje. Na rozhodnutí si mohou lidé stěžovat té instituci, která o srážkách rozhodla - tedy třeba soudu.

Cesta do dluhové pasti může začít i zdánlivě neškodnou pozvánkou v poštovní schránce.Průtahy s vyřizováním stížností
Pokud důchodce dluh splatí, soud o či exekutor o tom správu informují a úřad pak srážení ukončí. Pokud podle Buraňové ale člověk vše uhradí jinak, ČSSZ mu okamžité zastavení strhávání peněz kvůli systému vyplácení penzí nezaručí. Peníze stržené navíc ovšem úředníci co nejdříve pošlou zpátky.
Někteří lidé si na exekuce či pokračující strhávání stěžovali a správa nestačila záležitosti vyřizovat. "Od poloviny tohoto roku je zpracování exekuční agendy v ČSSZ stabilizované a naprostá většina případů je vyřizována v zákonných lhůtách," uvedl ústřední ředitel ČSSZ Vilém Kahoun, který z úřadu odchází.
Podle mluvčí ministerstva práce Viktorie Plívové byl ve funkci jen dočasně a měl zajistit právě dodržování lhůt. Ministerstvo vypsalo výběrové řízení. Přihlásilo se do něj deset uchazečů, podmínky splnilo devět z nich. Podle Plívové by nový šéf či šéfka měli být jmenováni "v řádu několika málo týdnů".

FOTO: PROFIMEDIA , ARCHIV 

10 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 dj.giovanni dj.giovanni | E-mail | 24. srpna 2012 v 5:49

Je to jen další potvrzení hlavního rysu česko-moravsko-slovenského národa v praxi. Získat výhodu nad nad spoluobčanem nefér způsobem. Začalo to za války, když první vykukové přišli na to, že když udají náckům svého souseda, můžou na tom vydělat. Podobně už ve větším rozsahu po roce 1948 - když se zavčas přidám ke kománům, budu moct rozhodovat o druhých a budu mít na rozdíl od nich mnoho výhod, budu šéfovat a oni budou na mě makat. Po roce 1968 se takto začali požírat kománi mezi sebou, až legračním způsobem když komunista co zaváhal pak sháněl u dalšího komunisty protekci, aby nebyl ze strany vyloučenej ale jen vyškrtnutej, protože tak měl lepší šanci znovu do KSČ vstoupit. A po roce 1989 to jeden snad ještě ve větším rozsahu, hlavně nějak odrbat druhýho, tím že mu prodám auto s přetočeným tachometrem, to už bylo sice i za totáče ale te´d je to už skoro u každýho, kvůli pokutě za jednu "černou jízdu" dostat ze spoluobčana i 18 tis. korun, půjčit mu třeba 200 tis. a jako záruku požadovat dům, ovšem při podepsání záruky mu podstrčit papír, že věřiteli dům dotyčný prodává. To jen namátkou, o zlodějích ve vládách ani nemluvě, takových případů jsou tisíce všeho druhu a jsou dokladem, že nějaká vlast Česká republika dávno neexistuje, už je to jen jakýsi spolek, kde se slušní lidé musí neustále bránit útočníkům všeho druhu, byť jsou to spoluobčané.- Ti ovšem nechtějí vydělat prací či službami, ale jen tak, že odrbou svého "bližního". V této souvislosti jsou úsměvné obavy třeba z islámistů a tak, protože tato Česká republika se zlikviduje sama, nepotřebuje k tomu nikoho jinýho.

2 Petr Kohout Petr Kohout | E-mail | 24. srpna 2012 v 6:57

Doufam, ze si tento clanek precetl Rudy.

3 Josef Pepa Nos Josef Pepa Nos | E-mail | Web | 24. srpna 2012 v 7:36

Toto je jeden z tisíců a tisíců důkazů, že si tento "stát", vytvořený od slovesa stát - nehýbat se!, nebo ještě lépe :STŮJ NEBO STŘELÍM! už šedesát čtyři let udržuje bestiální ideologii, správu, média, manipulaci vnitřní i vnější z důvodů všežravé chamtivosti po moci, cizím majetku a cizích penězích a manipulaci s lidmi.
V TAKOVÉ SITUACI JE KONEC TAKOVÉHO SMRADLAVÉHO SMRDUTÉHO SMRADU AVIZOVANÝ NA 21.12.2012 SPÍŠE ULEVUJÍCÍM VYKOUPENÍM, NÁHLÝM ŠTĚSTÍM ČI VYKOUPENÍM Z BEZVÝCHODNÉ SITUACE NEŽ KATASTROFOU!

4 Rudolf Rudolf | 24. srpna 2012 v 8:29

Jsem důchodce, je mi už přes 70 let. Pracuji stále - ikdyž pobírám důchod český i slovenský. Oba za moc nestojí, ale já mám dvě zaměstnání. Na vysoké škole a jako podnikatel.

5 marty marty | E-mail | 24. srpna 2012 v 8:36

Exekuce, ktere se vykonavaji v Cesku a jejich zpusob jsou zlocinnosti - nejen proti dustojnosti cloveka. penale, ktere si exekutori pocitaji, (ca 27%) jsou normalni lichva. jedina cesta je podat hromadnou zalobu na Ceskou republiku ve Strassbourgu.
Tady v N by podobny postup nebyl mozny z nekolika duvodu: Podud clovek ukaze VULI platit, plati vetsinou cenu, kterou navrhne. Duchodci neplati vetsinou nic.Pokud clovek podepise prohlaseni o plat, neschopnosti, zacne platit az dnem, kdy je toho schopen anebo podepise insolvenci a po sesti letech jsou dluhy smazany a on je cisty jak lilie.

6 Jiří Novotný Jiří Novotný | E-mail | 24. srpna 2012 v 8:54

Jde o pozoruhodné, systematické, chladnokrevné okrádání důchodců, proti kterému stát nejenže nic nedělá, ale ještě jej podporuje. Zajímavé jsou i reakce občanů na internetových diskuzích: "Patří jim to, mají si dávat pozor, co podepisují!", "Dluhy se mají vracet - kdo nesplácí dluh, ten je zloděj!" A podobně. Takové typické české mudrlantství, směsice zbabělosti, hlouposti a alibismu. Když jsem před lety na blogu upozorňoval, že stát podporuje tyto podvodníky tím, že de facto soudně uznává zjevně nevýhodné smlouvy, napsal jeden čtenář do diskuze: "Na takové podvody ale mohou skočit jen malé děti a důchodci!" A na ty my tu zjevně kašlem, dodávám teď.

7 HankaK HankaK | E-mail | 24. srpna 2012 v 9:25

Prevzato od cloveka, ktery v tom zije. Je to komentar k uvedenemu problemu.

"Fašisti posílali staré lidi do plynu, pokud neumřeli vysílením a hlady sami. I dnes je podobná ekonomicko psychosociální tyranizující situace pro důchodce nebo nezaměstnané. Nejde většinou o žádné dluhy z půjček na nějakou spotřebu, nýbrž o dluhy na povinné platby, které člověk musí platit při centrálním topení, a příjmu vody z vodovodní sítě a příjmu elektřiny a plynu a dopravu. To, co je zrůdné, že je umožněno, aby skutečná částka, o kterou je člověk odírán byla nejen o mnoho větší, než dluh, nýbrž mnohonásobně. Zákon je tak špatný, aby umožňoval akorát bezpracné výdělky právníkům (ať od soudu anebo z advokacie anebo z řad exekutorů), dokonce aby se člověk bál zemřít, aby jeho případné dluhy nebyly přičítány jeho potomkům, a dokonce exekucí mohou být postihováni lidé, kteří nikomu nic nedlužili ani nejsou osobami povinnými v rámci soudního nebo exekutorského nařízení (v důsledku existence zákonného generálního inhibitoria - 44 odst. 7 exekučního zákona, při existenci podílového vlastnictví cizích, nikoli manželských osob - §137 a další občanského zákoníku). To se musí změnit a soukromým exekutorůn, kteří si mohou účtovat nehorázné sumy, musí být učiněn KONEC!!! Je to hanba Česka!!!"

8 jenom důchodci? jenom důchodci? | 24. srpna 2012 v 14:02

Žena na hranici bídy musí platit dluhy z doby, kdy žila v dětském domově
http://www.novinky.cz/finance/247858-zena-na-hranici-bidy-musi-platit-dluhy-z-doby-kdy-zila-v-detskem-domove.html

Paskvil v zákoně trestá nevinné děti, jejichž rodiče neplatili za svoz odpadu
http://www.novinky.cz/domaci/261674-paskvil-v-zakone-tresta-nevinne-deti-jejichz-rodice-neplatili-za-svoz-odpadu.html

Věřitelé stále častěji vymáhají dluhy po právě zletilých dětech
http://www.lawyers.cz/czech/aktualne/veritele-stale-casteji-vymahaji-dluhy-po-prave-zletilych-detech.html

K právní odpovědnosti dětí za dluhy, způsobené neplacením poplatků v době jejich nezletilosti.
http://www.zrcadleni.cz/k-pravni-odpovednosti-deti-za-dluhy-zpusobene-neplacenim-poplatku-v-dobe-jejich-nezletilosti/

9 Pavel Pavel | E-mail | 24. srpna 2012 v 15:25

Panove a damy, mate vsichni mylnou predstavu, ze tot svintsvo je vcesku prto, ze je to povahou naroda i s vladou dohromady.
V severni americe (Kanade a USA) je to uplne stejne vcetne vlady. Tady jsou businesy, ktere se specializuji na duchodce a hodne jich sidli na Floride, kde pan Hevicek bydli. Takze se ukidnete, nas narod je prohnily od hlavy a nic se natom zazmeni, protoze je to celosvetovy trend. 8-O

10 HankaK HankaK | E-mail | 24. srpna 2012 v 18:11

[9]: Kdo vam takovou blbost rekl? Tak, jak se to dela v Cesku, se to nedela nikde..myslim nikde v civilizovanem svete. Je to vina vlady a lidi, kteri si ji zvlolili.

11 Petr Kohout Petr Kohout | E-mail | 24. srpna 2012 v 18:15

[9]:Pavle, Pavle!
Abych byl objektivni, nejsi zdaleka prvni, ktery se timto zpusobem Ceskozlodejska zastava. "Ano, v Cesku to stoji za hovno, ale vsude jinde taky". Toto - naprosto mylne a zcestne (pivni) kredo pred nekolika dny aplikoval jisty duchodce Rudy z Kanady na kritiku kanadskeho pravniho systemu, kvuli nemuz se stehuje na duchod do Ceska a to ve fantasmagorickem domneni, ze v Cesku najde spravedlnost, kterou v Kanade nenasel. Ze je to s temi duchody jinak a situace stran duchodcu v Cesku a v Severni Americe je nesrovnatelna si muzes overit podle statistik, bezne dostupnych na internetu. Pripocti k tomu trzni hodnotu pobirane castky duchodcem v Severni Americe a v Cesku, ze ktere ma zaplatit bydleni stravu a dalsi nutne zivotni potreby a zjistis, jak se mylis. V bode c.4 situaci akuratne popisuje jisty Rudolf, jemuz je pres sedmdesat, ma cesky i slovensky duchod a presto musi stale pracovat. Nutno podotknout, ze Rudolf ma stesti, ze jeho profesi je (pokud jsem to dobre pochopil) kantorina, ktera je sice namahava psychicky, ale neni fyzicky namahava moc neni, tudiz ji muze vykonavat. Kdyby byl Rudolf treba zednik, nebo kovar - profese fyzicky narocne, ktere malokdo muze delat v sedmdesati, mel by proste smulu.

12 Neni nutne. Neni nutne. | E-mail | 24. srpna 2012 v 23:57

48,750 Kcs nebo o nejakou tu stovku vice by bylo kdybych prepocital kanadskou menu na ceskou a to by bylo co bych ja a moje druzka pobirali jako duchod v cesku.Tohle je opravdu velice strizlivy prepocet.Dale zde duchodci maji dalsi vyhody pokavad sleduji tzv.seniors days. Jo abych nezapomel na maly duchod z ceska.Takze pane Kohout to bych musel byt dusevne nemocny abych se vratil do Ceske republiky.

13 A zadne zdaneni ? A zadne zdaneni ? | 25. srpna 2012 v 1:25

[12]: treba z Kanady / CSR ?

14 Petr Kohout Petr Kohout | E-mail | 25. srpna 2012 v 6:41

[12]:Plne s Vami souhlasim. Asi jste mi spatne rozumel, ja jsem oponoval tomu, co napsal Pavel

15 Neni nutne. Neni nutne. | 25. srpna 2012 v 13:32

[13]: Tato castka je posilana na bankovni konto.Dane se plati ale v jine forme-No tax return.Pokavad zijete v CSR jenom 6 mesicu a opet se vratite zpet, vas duchod zustane stejny.Duchod se sklada ze trech casti CPP =vypocitany duchod za to co mate odpracovano. OAS= Pokavad nemate na vasem konte vetsi castku(rekneme 500.000$.
A GIS= dorovnani zivotniho standartu.

Pane Kohout, asi jsem se spatne vyjadril ale rozumel jsem vam naprosto presne.

16 Dobre Dobre | 26. srpna 2012 v 0:39

[15]:a co kdyz zustanete po dobu delsi nez 6 months ? Ten duchod se znizuje , protoze vase permanentni misto pobytu jiz neni v Kanade ?

17 N N. N N. | 26. srpna 2012 v 14:33

[16]: Pokavad vim tak Vam zustane jenom CPP(canada pension plan)ten vam zustava,dalsi dve casti duchodu OAS (old age security)a pripadne GIS(guaranteed income supplement)vam pravdepodobne prestanou vyplacet. Jiste pochopite ze me zajima jedine to na co ja mam narok ale v pripade ze umite anglicky a nebo francouzky si vsechno muzete vyhledat na

    servicecanada.gc.ca

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama