Netrpim falesnou skromnosti…

27. srpna 2012 v 17:32 | Ross Hedvicek |  Clanky osvetove
Netrpim falesnou skromnosti, coz je dalsi typicky ceska celonarodni vlastnost (hned vedle udavani a zavisti) a naprosto opravnene se domnivam, ze mam zasluhy o mnoho zajimavych veci. Ovsem moje osobni zvlastnost je, ze ja tyhle veci rad tutlam a klidne prenecham zasluhy nekomu z Ceska (on se vzdy nejaky zajemce ochotne prihlasi). To je moje celozivotni zaliba a byl jsem zvan "sedou eminenci" uz v dobe, kdy jsem vubec nebyl sedivy.

Ted ovsem nastava chvile, kdy si sve zasluhy a autorstvi nedam vzit, ani uprit, ani zplagiarizovat. Chtel bych timto predstavit nove slovo z ceskeho jazyka (autorstvi je vyhradne moje, tudiz redaktori idnes a Lidovek, vy bando plagiatorska, jdete laskave do prdele! Uz jste mi toho ukradli dost!) a je to nove sproste a vulgarni slovo a to slovo je "krystlik".

Jazykove vysvetleni nasleduje:

Slovo "krystlik" se pise zasadne s malym pismenem. V charakteru toho slova a jeho vyznamu neni nic, co by kapitalizaci ospravedlnovalo. Krystlik (s malym pismenem) je nula.

Slovo "krystlik" ma tyto synonyma: krysa, podrazak, mstivy hajzl, udavac, snob, lhar, skrblik, vypocitavy, paranoik, bez humoru, suchar, nevelkorysy, arogantni demagog, novodoby inkvizitor, samozvana autorita na cokoliv, samoliby rypak

Mezi antonyma (= slova s opacnym vyznamem) slova "krystlik" patri: charakterni clovek, dobrak.

Slova "krystlik" je mozno pouzit jako prime nadavky ("jsi krystlik!") i ve forme prirovnani "jsi blbej jako krystlik!"), bezmezneho udivu ("Ja tu deskriptivu nechapu - jsem z toho uplnej krystlik!") ci beznadejne rezignace ("hazu na to krystlik!").

Coby pridavne jmeno neboli adjektivum je slovo mozne stupnovat jak uz pravidelne ("krystlik - krystlikovy - nejkrystlikovatejsi") a je mozno stupnovat i nepravidelne ("blby - blbsi - nejblbsi - krystlik").

Jako prislovce, tedy adverbium, je mozno pouzivat formu "krystlikovate" (hacek nad poslednim e) - priklad "reagoval idiotsky az primo krystlikovate".

Je mozne to pouzivat i jako sloveso (verbum) ve vyznamu "Tomas se choval jako uplny kokot" - lze rici v kratsi forme "Tomas krystlikoval".

To by bylo vse z dnesniho jazykoveho koutku. Snad jeste misto v Cesku snobsky vyzadovaneho CV a publikacni cinnosti: Mym dlouholetym ucitelem cestiny byl dnes jiz zemrely basnik Jaroslav Mazac a muj character nikdy nebyl poskozen studiem na Karlove universite. Moje publikacni cinnost je tak rozsahla, ze pokud jste ode mne nikdy nic necetli, tak to jste museli dosud cist jen v azbuce (tam mi nikdy nic nevyslo). Dekuji.
 

18 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Otakar Gembala Otakar Gembala | 27. srpna 2012 v 18:07

Jungmann a Dobrovský, nejen F.L.Věk. Doufám, že jsem to nezkryslil.

2 muj character nikdy nebyl poskozen studiem na Karlove universite muj character nikdy nebyl poskozen studiem na Karlove universite | 27. srpna 2012 v 18:55
3 muj character nikdy nebyl poskozen studiem na Karlove universite muj character nikdy nebyl poskozen studiem na Karlove universite | 27. srpna 2012 v 18:57

Stanovisko Dr. Stančíka k odmítnutí projektu OPPA

Stančík zevrubně seznámil AS se svým negativním stanoviskem k odmítnutí projektu OPPA. Plný text stanoviska zašle dodatečně a požaduje jeho zařazení jako přílohu tohoto zápisu. Kříž poté podotkl, že je klíčové, že vedení fakulty nadále podporuje implementaci Moodle bez ohledu na daný projekt a jeho nepřijetí a zeptal se Stančíka, jak by bylo možné vyřešit problematickou klauzuli týkající se autorských práv. Stančík odpověděl, že že v rámci OPPA byla řešena řada projektů, které se s podmínkami musely vyrovnat. Vedení fakulty vědělo znění pravidel OPPA při vyhlášení výzvy a nemělo tudíž povolit vypracování projektu již na samém počátku a ne po 10 měsících práce a že se jedná o záměr vedení fakulty poškodit jeho práci. Jedelský zdůraznil, že kolegium se projektem intenzivně zabývalo a rozhodnutí odmítnout projekt učinil děkan až na základě stanoviska, kterým právnička fakulty nedoporučila děkanovi projekt přijmout z důvodu kolize s autorskými právy na výukové materiály. Gaš podotkl, že Stančíkovi vyplatil mimořádnou odměnu, kterou ocenil odvedenou práci při přípravě projektu, nicméně ho nemůže ocenit za práci, kterou nevykonal. Stančík reagoval konstatováním, že částka odměny není adekvátní a považuje ji za výsměch.

(Zápis z mimořádného zasedání Akademického senátu PřF UK dne 4.5. 2012)

Dopis RNDr. Daniela Stančíka, Ph.D. akademickému senátu ve věci výhrady k nepřijetí projektu OPPA
http://www.natur.cuni.cz/fakulta/senat/zasedani/zapisy/dokumenty/2012/priloha-zapisu-ze-dne-4.5.-2012-3

4 igi igi | E-mail | 27. srpna 2012 v 19:04

Pan Hedvicek, rad som cital vase e-maily uz za cias sme-l a vazil som si vas nadhlad nad vecou a aj zmysel pre humor. Prave nedavno sa mi dostala do ruk publikacia, ktoru vydal moj kamarat Jirko Zatovic a ktora bola zostavena ciste z prispevkov do sme-l, pobavil som sa naramne. Citam teraz vase prispevky uz len sporadicky, da sa povedat ze uz sa len presviedcam, ci sa nieco zmeni alebo nie, ale nebavim sa ani zamak.. Je mi luto, ze ste takto dopadli, neviem co sa s Vami stalo, ale ja na vasom mieste by som si dal trochu pauzu a nejaky cas nechal PC zapadat prachom. Zvonku to totiz vyzera, ze sa motate v kruhu ako chora ovca, ako sa hovori u nas na lazoch, nech prepacia moju uprimnost.. Zelam vela stastia a skore uzdravenie..

5 Ross Hedvicek Ross Hedvicek | E-mail | Web | 27. srpna 2012 v 20:33

[4]: Igi, omlouvam se, ze jsem vas zklamal a ze uz nemam nadhled nad vecou a ani smysl pro humor. Nikdy jsem nemel v umyslu na nikoho udelat nejaky dojem nebo na neco kandidovat, Momentalne mne bavi "motat sa v kruhu ako chora ovca". Doporucuji vam me clanky ignorovat a jeste jednou se omlouvam, ze nejsem ten, kdo jste chtel, abych byl.

6 Jarda Vanek Jarda Vanek | 28. srpna 2012 v 3:51

Jirko, prijed uz konecne! Cekam na tebe tady uz dost dlouho!

7 Jiří Novotný Jiří Novotný | E-mail | 28. srpna 2012 v 9:25

Nevím, jestli se ale nové slovo ujme. Zde v Čechách se svého času přímo nabízelo nové slovo "dyba" ( = gauner, o kterém se (z rozhodnutí soudu) nesmí říkat, že je gauner) - a nic.

8 marty marty | E-mail | 28. srpna 2012 v 9:35

Kdyz jsem poslala sve kamosce link na tento Vas blog, tak prisla strucna odpoved: Hedvicek na Hrad!
No tak...?

9 muj character nikdy nebyl poskozen studiem na Karlove universite muj character nikdy nebyl poskozen studiem na Karlove universite | 28. srpna 2012 v 12:12

Výzva k diskriminaci na vysokých školách, pokud nebudou myšlenky marxisticko-leninské teorie začleňovány i do výuky odborných předmětů.
http://www.cuni.cz/IFORUM-6343.html

kopie článku z Večerní Prahy 4/11/1988
http://www.cuni.cz/IFORUM-6343-version1-VecerniPraha.pdf

a rok 2003:
http://www.natur.cuni.cz/fakulta/vedecka-rada/zapisy-ze-zasedani/2003/zapis-ze-3-zasedani-vrf-dne-13-11.2003

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama