Rodné lány postiženy kolektivizací

23. srpna 2013 v 16:37 | MUDr. Jaroslav Lhotka |  Clanky jinych autoru
Hodnota národa se měří jeho vztahem ke statku předků, ke gruntu, k zemi a k půdě. Umírající lesy kyselým deštěm a popílkem, zakázaná pásma s ostnatým drátem, satanská ideologie, která vychovávala poddajné otroky ve jménu socializace. Sedláci, kteří bránili své statky a půdu před kolektivizací, bránili ten nejvlastnější základ kdysi hrdého národa. Soukromým rolníkům se určily nesplnitelné dodávky masa, vajec, obilí, často dostali výměnou pozemky horší bonity půdy, zarostlé plevelem a nevyhnojené.

Tak byl sedlák Josef Karel pro "sabotování dodávek" potrestán devíti měsíci vězení. V "Jičínském kombajnu", časopisu, který vydávala rada ONV Jičín, byl v padesátých letech uveřejněn článek pod nadpisem "Kulak Karel ze Hřmenína byl potrestán". V roce 1958 stanul opět před soudem, tentokráte krajským v Hradci Králové a opět odsouzen pro neplnění dodávek. S jeho dcerou jsem se setkal po roce 1989, pracovala jako poštovní doručovatelka. Komunistický režim jí zakázal studium na střední škole. Chtěla studovat zdravotní školu.

Podobný proces na Jičínsku jako byl se sedlákem Josefem Karlem, se konal se sedlákem Josefem Pažoutem z Bystřice u Libáně po první vlně kolektivizace (proběhla v r. 1953). Sedlák Pažout vlastnil celkem 21 ha, z toho 19 ha orné půdy. V srpnu 1954 nalezl leták, který dal přečíst svým dvěma dcerám. Syn Josef měl tehdy jen 13 roků. Za to byl odsouzen "pro pobuřování". Tehdy byl v Jičínském soudu okresním prokurátorem Lev Bloch. Bylo mu 34 let. Byl to původně dělník z Ostravy. V roce 1945 vstoupil do KSČ a v roce 1949 absolvoval "dělnickou fakultu práv", což byl ve skutečnosti 9 měsíců trvající kurz pro pracující kádry KSČ v tomto státě. V Jičíně chtěl napodobit prokurátora Urválka, známého z monstrprocesu s dr. Miladou Horákovou. A tak soud se konal v místní hospodě v Bystřici, za přítomnosti předsedy JZD Bystřice Kučery, aby se dala vážnost procesu s "nepřítelem" kolektivizace. Proces probíhal v době žní, to však prokurátorovi Blochovi nevadilo, že přednost by měly mít žně a sklizeň obilí. Navrátil se z vězení až příští rok. V srpnu 1953 prezident Zápotocký prohlásil, že nikdo není nucen být v JZD.

Prokurátorovi Blochovi říkali na jeho pracovišti kolegové žoviálně Leo. Jenže zjevila se pravda o Božích mlýnech a v srpnu 1955 StB v Jičíně našla "závady" v jeho činnosti neslučitelné se zastáváním funkce okresního prokurátora a Bloch se zastřelil. To však bylo tajemstvím, proč spáchal sebevraždu. On totiž Leo byl pedofil a způsobil těžkou újmu na zdraví jednomu mladíkovi, který musel být chirurgicky ošetřen a odtud to nahlásil výš. Znal jsem Blocha a jeho oběť zvrhlosti.
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama