Komunistický soud očistil komunistického bachaře

9. listopadu 2013 v 18:58 | Dusan Sramek |  Clanky jinych autoru
Jiri Wolf mi poslal nasledujici:
Dušan Šrámek se mnou udělal rozhovor a podíval se i do trestního spisů. Napsal do Reflexu velmi logický a objektivní článek, ktetý Vám posílám. Celá věc je u krajského soudu. Ještě nevíme, kdo naše odvolání dostane do rukou. Zda býv. bolševik, nebo slušný soudce. J. W

http://www.reflex.cz/clanek/komentare/52364/dusan-sramek-komunisticky-soud-ocistil-komunistickeho-bachare.html


DUŠAN ŠRÁMEK: Komunistický soud očistil komunistického bachařeFoto: ČTK23.10.2013 - text: DUŠAN ŠRÁMEK
Minulý týden zprostil obžaloby liberecký soud bývalého poslance a dnešního krajského zastupitele za KSČM
Josefa Vondrušku, který měl jako bachař v Minkovicích před listopadem 1989 mlátit vězně, konkrétně tehdejšího disidenta Jiřího Wolfa.

"Neprokázalo se, že ke skutku došlo. Vina musí být prokázána bez pochybností. Skutky jsou velmi obecně podané, mohly se stát kdykoliv. Jediným důkazem je navíc výpověď obžalovaného Wolfa a ta se liší v přípravném řízení i v hlavním líčení," řekl předseda senátu Pavel Pachner, když zdůvodňoval rozsudek. Těžko říci, co se mu honilo při vyhlašování rozsudku hlavou, ale klidně by mohl u komunistů kandidovat na post ministra (ne)spravedlnosti. Navíc prokazatelně nemluví pravdu, a manipuluje, až se práší.

Onen rozpor ve výpovědi byl totiž o tom, že v přípravném řízení Wolf odkázal na dny, kdy jej Vondruška mlátil, podle záznamu, kdy byl na takzvaném "oddělení výkonu trestu" - (OKVT). Ve slangové řeči odsouzených se jim říkalo "díry, bunkry, černé díry, pytle, ledničky a šuplíky". Sami dozorci těmto izolacím uvnitř pracovních táborů říkali velmi výstižně "mučírna" nebo "předpeklí". Tam k bití, ale bez jakýchkoli svědků docházelo. Nepohodlní muklové se umisťovali účelově právě na cely samovazeb, kde byli v korekci osamoceni, tedy naprosto bezbranní, a kde se mlácení, kopání a bití obušky praktikovalo snad každý den. Ve Wolfově případě to bylo šestkrát.

Mlácení vězňů beze svědků bylo logické. Nikdo z bachařů nemohl vědět, zda to jednou nepraskne, a tak se každé takové násilí odehrávalo pouze mezi ním a jeho obětí. Těžko chtít, aby si Wolf, v temnici, kde byl jednou i několik týdnů, vedl nějaký kalendář. V přípravném řízení se tedy odvolal na kázeňské lístky, kdy byl přemístěn do "díry", jak se mimo jiné OKVT říkalo. Je přirozené, že konkrétní data si už u soudu nepamatoval, a odkázal na výpověď v přípravném řízení. A tohle povedený soudce hodnotil jako rozpor ve výpovědi.

Filipes z parlamentu
Vondruška stál u libereckého soudu už před dvěma roky, i tehdy ho senát zprostil obžaloby. Odvolací krajský soud v Hradci Králové ovšem osvobozující verdikt zrušil. Pachner totiž před Vondruškovým zproštěním viny nevzal v potaz některé důkazy. A proč vlastně nebyla odvolačka u KS v Liberci? Liberecký krajský soud se totiž musel vyloučit pro podjatost, protože jedním z jeho soudců je i bývalý dozorový prokurátor z Minkovic. Právě dozorová prokurátoři, kteří měli pod sebou i kriminály, kryli zločiny bachařů. Co lze více říci o očistě české justice?

Wolf své mlácení Vondruškou popsal již v roce 1981, poté co si odseděl trest v Minkovicích, ve svých Motácích. Za to pak vyfasoval dalších šest let ve Valdicích. Tenkrát ještě nevěděl, kdo se se skrývá za bachařem, kterému říkali ve vězení Filipes. Poznal ho až na televizních záběrech z parlamentu jako váženého komunistického poslance.

O tom, jak Pachner soud "nestranně" vedl, svědčí i to, jak zacházel důkazy. Jakoby na pozici zločince byl Wolf. Nechal si na něj vytáhnout kádrový posudek z kriminálu, a dokonce se neštítil použít i odsuzující rozsudek za pomluvu, když Wolf z mlácení obvinil estébáky, kteří jej vyšetřovali v přípravném řízení. Co na tom, že tento rozsudek byl v rámci soudních rehabilitací po roce 1989 zrušen jako nezákonný. Pro Pachnera je podstatný onen rozsudek z doby totality.

Bachařská mafie

To, že budou krýt Vondrušku jeho spoluzločinci, kteří se chovali úplně stejně, nepřekvapí. Soudce ale bral Wolfovi slovo, když se svými otázkami na ně dostával k meritu věci. Žádný referent režimu totiž nesměl zůstat stranou. Každý nováček si musel, v rámci kolektivní viny, tímto oddělením projít. Toto zaučování vycházelo z prevence, aby nikdo nemohl jednou poukazovat na své kolegy. "To oni mučili, já to nebyl!" Tak se dopředu preventivně odbourávali korunní svědci incidentů na samovazbách, dokonce i vražd, pro případ, že by mohlo dojít k soudním procesům. Vytvářelo to bachařskou mafii, krytou dodnes principem omerty. Podivný byl i Pachnerův argument, že Wolf po mlácení nikdy nevyhledal lékařské ošetření. Na OKVT žádné lékařské ošetření neexistovalo, a bachaři nepředvedli na marodku nikoho, kdo měl na těle stopy po násilí. Vězeň tím navíc riskoval další postih a šikanu, jak se to konkrétně Wolfovi stalo osobně, když z mlácení obvinil vyšetřovatel StB.

Zatímco výpovědi bachařů bral soudce jako slovo boží, výpovědi svědků ve Wolfův prospěch nebral v potaz vůbec. Přitom tehdejší vězeň z Minkovic Pavel Skramlík viděl Vondrušku, jak Wolfa mlátí, přímo na vlastní oči a před soudem to vypověděl. Všechno marné.

Rozsudek soudce Pachnera je otřesnou připomínkou neschopnosti, či zde spíše záměrné neochoty vypořádat se dědictvím komunistické minulosti. Zatímco Vondruška sedí v krajském zastupitelstvu a kandiduje znovu za KSČM do sněmovny, oběť Wolf má díky jeho "péči" doživotní fyzické a psychické problémy.

Jaký rozdíl proti sousednímu Německu, kde se justice snaží dohnat ke spravedlnosti poslední žijící dozorce z nacistických koncentráků. V Německu totiž k odsouzení stačí samotný fakt, že dotyčný pracoval na takovém zařazení, v němž mohl porušovat lidská práva vězňů. Představa, že něco podobného by bylo možné legislativně prosadit i u nás, je bohužel z říše sci - fi.
 

14 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Josef Pepa Nos Josef Pepa Nos | E-mail | Web | 9. listopadu 2013 v 20:28

Poloměr zla ze zdvojnásobil.
Nejdřív sahal k Mělníku.
Teď už k Liberci.
Středem zla je Praha.

PODLE TÉTO NOVÉ SKUTEČNOSTI SE MUSÍTE ZAŘÍDIT!

2 Milan Janca, Mnichov Milan Janca, Mnichov | E-mail | 9. listopadu 2013 v 22:40

Typicka komunofasisticka drzka. Rudy dupan, co nechodi pro padnou ranu daleko. Kouknete na ty jeho tucne pazoury a odulou tlamu. Samozrejme, ze mlatil! Mlatili nas skoro vsichni. A kdyz ne, tak ty mlatice aspon kryli.

3 Eda Eda | E-mail | 9. listopadu 2013 v 23:45

nejlépe za svědka popravy v Katyni předvolat spolupopraveného - taky nic neřekne...
Svinský režim , ve kterém hloupá zubatá pleč bude šéfovat stát s tichou podporou soudruhů... - jak si ofce přejí...

4 Lidka Lidka | 10. listopadu 2013 v 3:00

Byla to cílená akce před volbama proti všem kritikům justice a bachařů v PSP. Bývalí komunisti, kolaborující s různými stranami (zvláště s ODS) si asi mysleli, že si tím posílí své postavení před voliči. Situace na soudech - Liberec, Hradec Králove, Česká Lípa a Břeclav, ale znovu také Praha 1 je opravdu tragická. Liberec by zasloužil čistku, jak u soudu tak v GIBS. U Nejvyššího soudu, kam se nahrnuli žáci učitelů systému KSČ, vyhovující kádrově, ale i na Vrchním soudu v Praze to také nevěští nic dobrého. Tam se rozvíjí  "právo" nezávisle na realitě. Bílá nemoc je nebezpečná ze všech stran. Hrabivost a přihrávání kšeftů dalším právníkům a exekuční zabavovaní majetků, dražby, či těžba z insolvencí se rozrostla do naprosto neúnosných rozměrů pro ostatní občany, zvláště pro ty, kteří byli postiženi minulým režimem.  Je to, jako by se na soudech zastavila doba v roce 1989. Když provinilce nikdo z funkcí po roce 1989 nevyháněl a když nebyl zájem o to zveřejnit, kteří soudci a prokurátoři  a vnitráci se podíleli na více jak 80 tisících nespravedlivých politických rozsudcích a tyraniích. A když ještě navrch soudci za to, jak špatně se chovali, dostali po roce 1993 do Ústavy doživotnost funkcí, tak zejména těm nejhloupějším a jejich slepému žactvu opět narostla křídla. Roste jejich lenost, arogance, když ještě kazdým rokem se jim "systémově" zvyšují platy, což jim umožňují staří i mladí  poslanci vynesení na perutích svých stran, aby odůvodnili "systém zvyšování svých poslaneckých platů a brebend". Nikdo je nenutil a nenutí přemýšlet. Nevědi nic o minulosti, mají problém s logickým myšlením.  S tím se nelze smířit! Hlavne žádnou "soudcovskou samosprávu", po které tak úpěnlivě soudci, za podpory pí JUDr.Benešové, volají". STOP arogantní soudcokracii! Každého adepta na předsedu soudu a místopředsedu soudu bych nechala podrobit testům z logiky. Stačilo by to, co absolvují uchazeči o studium na VŠ. A vrátila bych jim v Ústavě funkce na 4 roky. (Žádná nesmyslná taklidská  doživotnost, každá židle přilepená dlouhodobě k zadečku zvětšuje jeho objem i lenost mozkovou. A podmínkou k připuštění výkonu soudce by bylo prostudování a elaborát z tří různých politických případů z archívů ABU s obhajobou před komisí. A bývalí političtí vězni by tvořili zkušební komisi. Zatím, když na to nejsou zákony, jsem v rámci jedné z žalob namířených proti státu kvůli justici, státu navrhla, aby se soudcům narovnal plat na "průměr" ve státě, že jim byl "nesystémově navýšen". Asi mne milují, když mi udělali bezplatně i veřejnou reklamu. Ale ještě jsem přežila. 8-)

5 Drifter Drifter | 10. listopadu 2013 v 18:45

To se vubec neda cist. Ze vubec v dnesni dobe nekdo pochybuje o tom zda bachari mlatili vezne je opravdu pozoruhodny pripad neobvykle blbosti zapricinene  komunistickou vychovou a neschopnosti pouzivat vlastni rozum.

Uz jen akronym M.U.K.L napovida co politicke vezne cekalo. Kazdy bachar mel stranickou povinost politicke vezne likvidovat, obvzlaste kdyz odmitli spolupraci a prevychovu. Pokud to odmitnul, byl jednoduse vyrazen! Kdyz VB a STB mlatili lidi na verejnosti, tak si jen muzeme predstavit co ty stvury provadeli ve veznici.

Dnesni soudy v Cesku pokracuji v lidove-komunisticke tradici tridniho boje a najit tam soudce z rovnou pateri je jako najit jehlu v kupe sena!
Oh, skoda komentovat, Hedvicek se strasne zmylil, je tam 0.5% dobrych lidi ne 5%!

6 Mikeš Mikeš | 11. listopadu 2013 v 2:50

Naprostý souhlas s tím, co napsala Lidka.
Jen bych se zastal běžných ovčanů - ti za to skutečně nemohou, prostý lid nikdy neměl možnost do něčeho vážně mluvit (konec konců, vždyť nemůže ovlivnit ani kandidátku vlastní strany), lid může nejvejš přihlížet. A příslušně zpracovaný mainstreamovými médii věřit tomu, že přece ten  Vašek Havlů ví co dělá a myslí na lidi.

7 Luis Luis | 11. listopadu 2013 v 2:57

To nevidite co se v cr ted deje ? Toto je jedno z dalsich varovani ze se veci vraci na stav pred listopadem 1989.
Pockejte az se ted poradne ochladi a bude hromada snehu, to se teprve zacnou dit veci.

8 Pavel Pavel | 11. listopadu 2013 v 4:29

V Cesku se nedovola  poctivy clovek,zadne spravedlnosti, ale lotri maji po listopadu zelenou, stejne , jako za komunistu...zadny rozdil, zadna zmena,stale jen ta bolsevicka sebranka u moci...

9 Sráč Sráč | Web | 11. listopadu 2013 v 15:22

Davida Ratha pustili z vazby!!! 8-O
http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/vrchni-soud-vyhovel-rathove-stiznosti-a-propustil-ho-z-vazby/1006752

Teď ho osvobodí pro nedostatek důkazů a tím z něj udělají mučedníka. Následně David Rath vystrnadí chcípáka Sobotku a stane se premiérem. O_O  O_O  O_O

10 Mila Mila | E-mail | 11. listopadu 2013 v 18:45

Ani mne to neprekvapuje. vzdyt komousi nikdy neprestali byt u moci.jsou nalezli vsude ve statni sprave, vetsina starostu jsou komuniste, nebo komuniste,kteri polozili knizku, Stbaci apod. ted se navic niceho neboji a tak si dovoluji cim dal vice. No a cesky lkid je stale nality a hloupy a stale je voli. Komu neni rady, tomu neni pomoci.samozrejme ze bachari byli lidi, od toho tam preci byli.V 68 roce pri okupaci manzel a jinni lide fotili co se deje. take pr zatahu byl s jinymi odvezen na Pankrac a tam je mlatili hlava nehlava, fotak mu rozbili. nakonec aby se  odtamtud dostali, museli podepsat, ze se s nimi slusne zachazelo. Co dodat?

11 17. listopad 1939 17. listopad 1939 | 17. listopadu 2013 v 13:10

Čeští studenti na vysokých školách v Říši
http://nassmer.blogspot.cz/2012/11/cesti-studenti-na-vysokych-skolach-v.html

Čeští zájemci o studium v Říši to díky tlaku svých soukmenovců neměli lehké
http://nassmer.blogspot.cz/2011/03/cesti-zajemci-o-studium-v-risi-to-diky.html

V protektorátě Čechy a Morava fungovaly po 17. listopadu 1939 tři německé vysoké školy:

Německá universita Karlova v Praze
http://www.cuni.cz/UK-374.html

Německá vysoká škola technická v Praze
http://www.cvut.cz/cs/historie

Německá technika v Brně
http://www.vutbr.cz/zivot-na-vut/fakta-o-vut/historie-vut/
http://www.math.muni.cz/~sisma/dthb/dthbdej.html

12 Drifter Drifter | 17. listopadu 2013 v 22:08

Tak jsem zvedav jak skonci tohle:

    Estébák se musí zpovídat za bití disidenta Placáka z roku 1989
    5. února 2011   12:10 | Lidovky.cz
    PRAHA - Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu začal stíhat někdejšího příslušníka StB Antonína Prchala. Trestní oznámení podal na jednašedesátiletého muže historik a někdejší disident Petr Placák.

    Prchal a další tři estébáci Placáka podle jeho vzpomínek naložili 21. června 1989 na jedné z protivládních demonstrací do auta a odvezli jej do křivoklátských lesů. Mladý řidič podle Placáka pouze přihlížel. Další příslušník StB ho zezadu přidržoval a major Prchal s jiným estébákem ho mlátili.

    'Jeden mě bil pěstmi, druhý kopal do hlavy'
    "Když jsem upadl, bil mě Prchal pěstmi shora, zatímco Špringer mě několikrát kopl do hlavy," napsal Placák v roce 2007 ve své knize Fízl. Pak čtveřice Placákovi podle jeho vyprávění všechno sebrala a nechala jej v lese. Další bití následovalo příští den na StB v Bartolomějské ulici, kam si Placák přišel vyzvednout občanský průkaz.

    Prchal je dnes advokát a v Benešově vlastní poradenskou bezpečnostní agenturu. LN ho zkontaktovaly, jakýkoliv podíl na bití Placáka ovšem odmítl. Disident si prý vše vymyslel.

    Útok na veřejného činitele?
    Pokud případ dospěje až k soudu, bude to mít Petr Placák těžké, samotné bití totiž uprostřed lesů pochopitelně nikdo neviděl. Někdejší disident přesto věří, že uspěje a případ neskončí v patu jako právě probíhající proces s komunistickým exposlancem Josefem Vondruškou, který měl podle svědků šikanovat vězněné politické vězně.

    Svou víru opírá třeba o to, že jej hned prohlédl lékař a viděl, že má na těle pohmožděniny. A pak také o skutečnost, že okamžitě po incidentu podal na bicí komando trestní oznámení. Tehdejší úřady jej sice pochopitelně smetly ze stolu, dnes jde ovšem o důkaz, že si nevymýšlí. "Podat ho nebylo jen tak, lehce totiž mohlo skončit mým odsouzením za útok na veřejného činitele," vysvětluje Placák.

    Zdroj: http://www.lidovky.cz

13 Jirina Jirina | E-mail | Web | 18. listopadu 2013 v 6:30

[4]: Ano. A kdopak jim tu dozivotnost funkci a oproti celemu narodu astronomicke platy zaridil!? Kdo vydal zakony, ktere je cini nedotknutelnymi, neodvolatelnymi, a udajne i nezavislymi, hned po roce 1989? Kdopak zlocince, kteri odsuzovali k smrti nevinne lidi odmenil horentnimi platy, o jakych se nam ani nezda, kdo jim dovolil, aby si vysi platu urcovali oni sami? Demokracie, pchaaa! Kde je ji konec! Takhle u nas zacala a takhle i skoncila.

14 Charles Bernreiter Charles Bernreiter | 18. listopadu 2013 v 16:57

[13]:  Za to muze podekovat cesky narod te kurve kolaborantske - Havlovi.
Jen si ho tam opevujte! ;-)

15 graf graf | 18. listopadu 2013 v 17:58

[14]:  Rvali jste "Havel Na Hrad! - On vas poslal do prdele a ted mu svym uctivanim jeste lizete jeho. :-D

16 Charles Bernreiter Charles Bernreiter | 18. listopadu 2013 v 20:56

Do prdele, co to tam mate za zakony?
Ty kurvy bacharske a politici z tech dob zodpovednych za ta zverstva by meli byt obzalovani ze zlocinu proti lidskosti {Crimes Against Humanity, ktere podle mezinarodniho prava nemohou byt promlceny.  Zkuste to vzit to Mezinarodniho Soudu v Hague.

17 Charles Bernreiter Charles Bernreiter | 21. listopadu 2013 v 19:45

[16]:  Pripadne jako "Class Action", kdy se co nejvice postizenych spoji dohromady.

18 Drifter Drifter | 23. listopadu 2013 v 5:50

Havel nikdy nemel byt prezidentem, byl priliz slaby charakterne, ale byl take milackem Zapadnich demokracii. Zapad ho miloval a podporoval vice nez ta banda v Ceskoslovensku. US prezidenti z nej udelali "Svateho" Vaclava, Francouzi a Anglicani ho milovali za podporu demokratickeho bombardovani Jugoslavie, Americani za "moralni" podporu v Iraku.

Mam takovy dojem kdyby Havel nebyl, tak by si ho nasi Zapadni pratele museli museli vymyslet a nebo najit nejakeho jineho Vaska, takze nadavat naivnim Cechum s vidinou svobody a s klicema v ruce neni tak zcela spravedlive. Podivat se pravde do oci a nemrknout je dost tezke kdy po valce je kazdy generalem.
Politika je spinava vec, ale zrejme nekdo ji delat musi, a Havel se jim hodil do kramu !

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama