Chleba z Alberta

20. prosince 2013 v 14:59 |  Clanky osvetove
 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 adamová adamová | Web | 20. prosince 2013 v 15:06 | Reagovat

Já už chleba jenom peču, nedávno jsem si po hodně dlouhé době koupila v Penny kmínovej a byl to hnus.
Zrovna včera na ČR2 v kontaktu říkali, že se chleba už ani nepeče z mouky a kvásku, ale z jakýchsi směsí. :-!

2 chleba v USA chleba v USA | 20. prosince 2013 v 15:14 | Reagovat

Jaky je chleba na Floride?

3 Pavel Pavel | 20. prosince 2013 v 15:35 | Reagovat

Pekne slozeni , co se najde, tak se semele a sup s tim do chleba....moderni technologie..

4 Jiří Wolf Jiří Wolf | E-mail | 20. prosince 2013 v 15:39 | Reagovat

Koupil jsem si malou  kvalitní pekárnu a peču si sám doma vánočky a chléb. Ten hnus z obchodů se opravdu nedá jíst. Pamatuji si na učňovskou pekárnu v Mostecké ulici za Karlovým mostem. Byla tam i prodejna a půlka Prahy tam chodila nakupovat. Samá dobrota. Rohlíčky dokřupova vypećené. To byla slast a chléb  ani nenadýmal! Polovina potravin z Alberta je hnus a nedá se jist. Hlavně, źe po celý den vyřvávají lži z reproduktorů, jak jsou nejlevnější a Trutnově nejlepší. Trestal bych tuhle reklamu trestním činem  jako obecné ohrožení!

5 Eda Eda | E-mail | 20. prosince 2013 v 15:48 | Reagovat

A já jsem včera zrovna zahlédl v TV, jak v Indii sbírají, suší, melou kravský trus a v Japonsku ptačí bobky a dělají z nich masti dámám na pleť, u nás zase Babiš bohatne na řepce, kterou ničí autům motory ... - hlavně, když je se to ofcím mediálně podá, jak je to zdravé a správné =D a ony to hezky papají...
a mouku - tu si prosívejte, bývají v ní červi... když jich bude dost, můžete je opéct třeba k červivým bramborám, bůhví odkud...
Už se blíží konec Říma ???

6 Ross Hedvicek Ross Hedvicek | E-mail | Web | 20. prosince 2013 v 16:12 | Reagovat

Ja si kupuji v Publixu tzv. sports bread a nebo "whole grain bread" a jsou vyborne. Kazdy obchod s potravinami tady ma svou vlastni pekarnu primo v obchode.
http://www.publix.com/wellness/greenwise/products/ProductDetail.do?id=2290

7 Karel Jemelka Karel Jemelka | E-mail | 20. prosince 2013 v 17:09 | Reagovat

Někdy v polovině roku ze mě vypadlo následující:

Chléb náš vezdejší...

Sedím u kuchyňského stolu a na talíři mám cosi, co nelze nakrájet nožem ostře broušeným, ani nožem s ostrými zoubky. Při krájení se to rozpadá, drobí, nevoní to, spíše opačně, smrdí to zatuchle a chutná to jako piliny. I najít v tom něco jde. Hřebík, kousek drátu, žmolky čehosi kdysi plesnivého… Nejde to namazat ani máslem tím „pomazánkovým“ natož pak pokapat třeba medem od včelaře. Ano, vážení, píšu o chlebu. O chlebu včerejším jež snídám.

Víte, jsem stár a viděl jsem již leccos. Viděl jsem hada srát, koně blít, komunistu hajlovat. Převrácený cigánský vůz jsem viděl. I dobrý a chutný chléb. Na ten jen vzpomínky zbyly.

„Zajdeš pro chleba a vezmeš taky štryclu tvrdého“. Povídá jednou máma, když jsem rozum začal brát. „ Pekař právě přijel“. Dala mi pár drobných a síťovku. A já šel k Jednotě. Jednota byl jediný obchod ve vsi. Byl u Knapů. Bývalou hospodu u Knapů zabrala Jednota. Přibrala k tomu i ložnici a obývák. Stařečkům Knapovým probourali do kuchyně průchod z průjezdu. Z baráku jim zbyla jen kuchyně a průjezd.

Před Jednotou stál skříňový Robur s otevřenými zadními dveřmi. Ve dveřích dřevěná bedna s chleby a u bedny stál pekař v bílém plášti pod kolena. Bral bochníky do rukou a házel je tetce Mlčákové, stojící na třetím schodu. Ta házela bochníky někomu dalšímu stojícímu v chodbě. Byl to řetěz, tak jako si kdysi zedníci na stavbě házeli cihly. Na konci řetězu byla vedoucí, paní Ševčíková. Ta chytala bochníky letící přes pult a rovnala je do chlebového regálu. (Později se tohle házení chlebem přestalo provozovat. Chleby byly dělány menší a byly v menších bednách, které s pomocí paní Ševčíkové pekař nanosil k regálu). Chleba se vozil dvakrát týdně. V pondělí a ve čtvrtek. Nebyl problém jíst v pondělí ve škole svačinu ze čtvrtečního chleba. A byl dobrý. Než dovezli čerstvý, jedl se chléb starý. Starý chléb se i kupoval. Zbylý spotřebovali pernatci a chlupatci na dvorku. A chutnal jim až do doby, než se sami stali přílohou k dobrému chlebu. Chutnal i koním. Dnes se i pes šklebí nad krajíčkem čerstvého chleba a vrčí, když mu ho nutím.

Inu, koupil jsem čerstvý i starý (ten byl za poloviční cenu) a pakoval domů. Po cestě jsem tomu čerstvému, teplému okousal oba konce. Lahůdka. A se zlou jsem se potázal. Máma se na mě zle podívala. (Myslel jsem, že chytím facku přes celou hubu) Ale pohladila mě po vlasech. „Takhle se ke chlebu nechovej, chleba je Boží dar“. Pokřižovala chléb a odkrojila mi z obou stran to okousané. Chléb zabalila do čisté lněné utěrky a uložila chléb do kredence na dřevěný vál. A tam vydržel dobrý až do dalšího, čerstvého.

Chléb se krájel tak, že se levačkou přitiskl na hruď a skýva se odkrojila i tupějším nožem směrem k tělu. Pokusit se o to před dnešní snídaní, mám ty piliny asi až v trenýrkách a musím vysávat kuchyni. Dnes se dá rozpadající se skýva ušmidlat snad pouze nad dřezem.

Proboha, pekaři, dejte svému dílu to, co mu patří, nemelte starý do čerstvého, nenazývejte svoje bacouchy honosnými názvy jako „domácí, kmínový, podmáslový, instantní…. Dejte svému dílu taky kousek lásky. Vraťte se k chlebu prostému. Vraťte se k symfonii chutí, kterou chléb náš vezdejší za mého dětství poskytoval.

Psáno v Přerově 24. 7. 2013 po nechutné snídani. :-(

8 Jiří Wolf Jiří Wolf | E-mail | 20. prosince 2013 v 18:17 | Reagovat

Jo, Albert má také svoje "pekárny" - mikro trouby, ale dopéká hnus, který  si nechává ve stavu mraženém  dovážet jako polotovar odkudsi i ze zahraničí, takže tam může být semletý i myší trus!  Podobné pekárny mají všechny obchodní řetězce, aby tak došlo ku likvidaci starých dobrých  Českých pekáren. V naší čtvrti neexistuje Česká pekárna. Všechno se dopéká jako v Albertu, Tesku... Nýnčko už konečně máme, co jsme chtěli! Vše ze západu, ale i z východu a pochybné kvality, ale hlavně, že je to z ciziny!

9 Blechova Hana Blechova Hana | E-mail | 20. prosince 2013 v 18:30 | Reagovat

Nevim, nechci byt skarohlid a morous, ale vzdyt Sumava je od velkododavatele Babise. Tak co, lidi zlati, chcete. Stejne kvalitni jsou i kureci chcipliny z Vodnan a uzeninove zavadliny z Kostelce. Dobrou chut preji kanalizace Agrofert. :-P

10 Luis Luis | 20. prosince 2013 v 19:15 | Reagovat

Se vam divim ze brecite. Ja chodim sem a lepsi chleba, rohliky a vanocky ,stoly a vlastne cokoliv co se kde po Evrope pece jsem nejedl. A na zdejsi pomery velmi levne ceny.
http://www.dimpflmeierbakery.com/
[5]: Konec Rima se blizi v Evrope. Tady je to v pohode.
Nebudte tam v te evrope pesimisti. Koukejte na to optimisticky : ano, bude jeste hur.

11 Luis Luis | 20. prosince 2013 v 19:16 | Reagovat

Jo a nauc se Rosto cist. Hovno tam uz je. Dyt to tam sami pisou : VLCI BOB.

12 Sráč Sráč | Web | 20. prosince 2013 v 20:59 | Reagovat

"...snad tam chybí jen sušený hovno" A co si myslíte, že serou myši? Oříškovou čokoládu? :-D

13 Karel Jemelka Karel Jemelka | E-mail | 20. prosince 2013 v 23:23 | Reagovat

A sakra. Jak teď znovu čumím na onu etiketu "Čerstvého chleba" zjišťuji, že  jde o etiketu na chlebě vyrobeného v Přerově. Jde tedy o ty pekaře, které jsem svým článkem na Přerovských Novinách výrazně popudil. (7).

Pekárna "Mader a synové" sro je Rosťo bývalá Přerovská průmyslová pekárna postavená komunisty na konci Dukelské ulice, dnes tuším Štefánikovy, směrem na Horní Moštěnici. Určitě víš, kde to je. Nejím tento chléb, ač je považován za jeden z nejlepších. Pekárna byla postavena někdy tuším koncem 70-tých let. Po hadrovce zprivatizováno. Dlužno podotknout, že odtud byl i za komunistů chleba docela jedlý, ač to už nebyl onen, co si ho prodavačky házely jak cihly.

Povšimni si následujícího:

E 412 je zahušťovadlo z nějaké Indické luštěniny. Nazývá se Guma Guar. Zvyšuje trvanlivost pekařských výrobků. Všimni si, že o tom ještě napíšu.

E471 Se používá místo sádla, másla, tedy živočišných tuků. Vyrábí se takto: Připravují se částečnou esterifikací glycerolu vybranými přírodními mastnými kyselinami. Lze je získat z živočišných tuků i rostlinných olejů – tedy například z vepřového sádla a loje nebo z bavlníkového, sójového či slunečnicového oleje.

Sádlo je obecně škodlivé, tak tam dáme Éčko připravené chemicky z bůhví čeho.

E 170 je Uhličitan Vápenatý. Tedy křída, Vápenec, mramor.... Tedy v každém bochníku sežereš kousek křídy.

Vzpomínám si, jak jsme na škole mudrovali. "Vole sněz kousek křídy, bude Ti zle a můžeš se jít ulít k dochtorovi".

Ta křída je tam bůhví proč.

E 300 je kyselina askorbová. Chemická náhražka hroznového cukru.

Tak a co s tím?
Jakési Éčko, Guma Guar, Má zlepšit trvanlivost. Přičemž si povšimni Etikety. Baleno 3.1.2013. Spotřebujte do 3.1.2013.

Obecně platí, že jísti cosi po době doporučené ke konzumaci může přivodit i závažné zdravotná problémy. Otázkou je jak je myšleno ono "Spotřebujte do". Je ono datum posledním dnem vhodným ke konzumaci nebo je dnem vhodným již předchozí den? Jenže, ono předchozí den nebylo ještě vyrobeno.

Je možné, že jsem kdysi jedl chléb 4 dny starý? Chléb bez chemie?

Náhražka sádla či másla je způsobena obecně likvidací živočišné výroby. Maso dovezeme, Tuky do pečiva si chemicky vyrobíme. Je to lacinější, protože je to dotovanější. Hlavně z EU.

Přídavek křídy nechápu. Možná je tam proto, aby nám bylo obecně blbě a my nadávali na onen zasranej kapitalismus.

A onen cukr? Cukrovarnictví bylo po hadrovce obecně zlikvidováno. pěstujeme na polovině výměry Řepku, kterou nám stát míchá do pohonných hnot a kurví nám motory.   Inu, je to ekologické. Na další polovině pěstujeme kukuřici, protože je to taky ekologické, dotujeme přece elektrárny na bioplyn.

Potřebnou pšenici či žito na výrobu chleba pěstovat nebudeme. Obilí máme na výrobu sladu, protože pivo je jediné co tomuto národu zbylo.

Závěr: Pekaři již nejsou pekaři ale alchymisté.

A dodatek: Rakovina střev a zažívacího traktu je nejčastější příčinou úmrtí lidu obecného a je v ČR dvojnásobná jiným zemím.

Měkýšové či korýšové jsou zcela jistě proti tomuto chlebu lahůdkou. Lahůdkou včetně myších hoven. Dobře nám tak. :-(

14 Drifter Drifter | 21. prosince 2013 v 3:05 | Reagovat

Pane Jemelko, ten 2.5 kilo bochnik chleba za kc 5.20 si vsichni pamatujeme, obvzlaste kdyz byl cerstvy. Byla to pochoutka, stacil jen byt posoleny. Bohuzel to neni chleba Americkeho kontinentu, kde se pouziva na sandwiche a pripomina to spise buchtu vatove mekosti. Pocet chemikalii dalsich pridavku naznacuje ze jime docela pekny previt. Diky Bohu jsou zde Male Evropske pekarny kde je vyber cerstveho peciva nam poznamy i kdyz ten pravy bochnik zaKcs 5.20 uz asi nikdo neupece.

15 Vlastik Vlastik | 21. prosince 2013 v 4:50 | Reagovat

My jsme zacali pect chleba brzy po prichodu do USA. V te dobe byl k dostani jenom ten typicky americky, ktery se nam rychle prejedl. Dnes uz se dostanou koupit chleby, ktere se chuti a vzhledem blizi tomu ceskemu, ale my si radi porad upecem svuj.
Kyselina ascorbova je v podstate vitamiv C a pomaha ke kynuti, jako ocet. Aby to zace nebylo moc kysele,tak to asi neutralizuji tim uhlicitanem vapenatym. My zadne sracky do testa nepridavame a chleb nam v lednici vydrzi kolem 2 tydnu. Pravda, uz neni jak cerstvy, ale porad je OK.
Pokud by mel nekdo zajem o recept, rad poslu.

16 Sráč Sráč | Web | 21. prosince 2013 v 10:58 | Reagovat

[13]: Guar guma je zahušťovadlo, umožňuje nacpat do chleba víc vody :-!

17 Kazdy si muze koupit Kazdy si muze koupit | 22. prosince 2013 v 21:36 | Reagovat

malou pekarnu ci si peci chleba doma v troube (to da trochu zkouseni) jak to delame my. Exprimentujeme s moukou , primesemi atd.
Doma si delame i jogurty, obedname si rozdilene jogurt culture a hola...

To muze delat kazdy, chce to pouze cas a know how z internetu. ;-)

18 Karel Jemelka Karel Jemelka | E-mail | 22. prosince 2013 v 23:21 | Reagovat

[17]: Ano, každý může být sám sobě pekařem, řezníkem, zedníkem, elektrikářem..... Pokud na to máte čas.

On nejen chléb je tady špatně.... :-)

19 Jiří Novotný Jiří Novotný | E-mail | 23. prosince 2013 v 10:02 | Reagovat

Jenom technická poznámka: pokud jsou potravinářské výrobní linky užívány ke zpracování více druhů polotovarů, je prakticky nemožné je v rozumném čase zcela vyčistit od předchozích surovin při přechodu na jiné. Proto myslím bývají na štítcích ta upozornění, mající ovšem význam jen pro alergiky.

20 Peter A. Cejchan Peter A. Cejchan | E-mail | 23. prosince 2013 v 10:37 | Reagovat

Pry v Cesku existuje zakon (nestudoval jem to), ktery povoluje do testa pridavat recyklovany chleb, a to ad infinitum...
Plisne jasaji, jak se jim dobre vede, cele je to casto zabaleno v igelitu.
Kdyz chleb ztvrdne, prodavacky maji nakazano (to *vim*) po nem skakat, aby zase zmeknul a prodal se :-(

21 Tomáš Bernkopf Tomáš Bernkopf | 26. ledna 2014 v 11:07 | Reagovat

Vaše starosti bych chtěl mít 😊😄

22 pamětník pamětník | 15. srpna 2014 v 13:32 | Reagovat

[7]:Napsal jste to super, naprosto výstižné. Jenom bych dodal, že ten chleba stál za prd už za bolševika. Byly samozřejmě dobré pekárny, kde se i v té době dal sehnat pravý chléb a tam se lidi sjížděli z širokého okolí. Dneska je ta situace ovšem přímo tragická. Dělá se to z chleboviny, kterou vozí z Polska, jenom se to naředí vodou, dají do toho kvasnice a je vymalováno. Výrobní náklady nulové, nepotřebujete ani pekaře, ukáčka to zvládnou taky.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama