Leden 2014


Vyhazov z prace

30. ledna 2014 v 18:36 | Pepa Nos |  Clanky jinych autoru
Je mezi kvalifikacnimi predpoklady pro praci funkcionare v CR i schopnost byt bezcharakterni kurva? Posudte sami.


Mafie a organizovany zlocin na Ministerstvu obrany CR...

30. ledna 2014 v 16:00 | Ross Hedvicek |  Clanky osvetove
V souvislosti s mym dotazem na ministra obrany (ktery mi byl mezitim chlacholive zodpovezen tiskovym mluvcim MO) se mi ozval i muj zdroj, kteremu rikam "Deep Throat."

Rosto,

dotaz OK, ale na rozdil od demokratickych zemi to zde obvykle ani dotycna osoba necte (pokud to neni verejne, napr. jak jsi napsal i na internetu), ma na to tym, kteri rozhoduji co a jak se vyresi.
Nevim co novy ministr, ale praxe je takova, ze kamarila to preda v tomto pripade soucasne Namestkyni pro personalistiku (Ptackova-Melicharova) a ta to preda rediteli Sekce personalni (Ing. Vancura), ten to preda reditelce Odboru pro valecne veterany (Hlasecka) a ta to preda odpovidajicimu oddeleni. Ti napisi odpoved a stejnym zpusobem se odpoved posila zpet. Nikdo nekontroluje jestli to je odpovidajici, spravne.... Veri se tem co to dole zpracuji. No a kamarila pouze na dokladu rekne, ze se resilo to a to a vyresilo se to tak a tak i kdyz to treba......

Dal se o to uz nikdo nezajima. V pripade dalsich dotazu, stiznosti, apod. se opet domluvi kamarila na odpovedi tak, aby to vyhovovalo zajmum a nikomu z jejich okruhu neublizilo.

Neni to jako u vas, kde jsou odpovedi vetsinou primo od senatora a seriozni.

Tolik asi Deep Throat. Zaujalo mne to a zagoogloval jsem si a Google to na ne vsechno vykecal - kam se hrabou "duverne zdroje". A z toho co vidim, mam dojem, ze nejen ceske vojenske zpravodajstvi (zneuzivane byvalou cisarovnou CR Janou Nagyovou) by melo dostat nakopano do prdele (i kdyz to byli jen amatersti hlupacci, nikoliv zlocinci), ale i primo na Ministerstvu obrany ze vladne takova mafie, ze by si i Don Corleone jen zavistive okusoval nehty. No posudte sami.


Tady mate reditelku Odboru pro valecne veterany (http://www.mocr.army.cz/scripts/detail.php?id=38428) na fotografii s panem, ktery byl jeji sef - namestek Sekce personalni - Hrbata. Predminuly rok, mozna zacatek minuleho, byl odvolan a okamzite se mu vytvorilo misto na Univerzite obrany - Zastupce rektora pro investicni rozvoj. Toto misto na UO nikdy nebylo a tim se Univerzita obrany zaradila mezi raritu nasich vysokych skol. Zadna nema tolik prorektoru a zastupcu (http://www.unob.cz/vedeni/Stranky/default.aspx). Vetsinou je to o polovinu mene. Ten pan na obrazku ma na internetu spoustu odkazu, jeste z dob kdy udajne ve Vyskove prepadaval tiraky. No a k tomu dokresleni kamarily je kamarad s pani, ktera sedi vedle nej veterani a odboj. Spolu organizovali vystavbu pamatniku pro legionare - legionarska cesta cechu v SSSR, vlastne v Rusku. Ovsem ta cesta byla uz vybudovana za prvni republiky......


A cesky tisk (ne ja) pise: Hrbata má za sebou několik kauz. Třeba před rokem Lidové noviny upozornily na to, že některé armádní zakázky v posledních letech získala společnost Staeg, jejímž jednatelem je Hrbatův přítel z Vyškova. Firmu přitom už dřív audit ministerstva usvědčil z toho, že výrazně předražila zakázku na úklidové a recepční služby.

Podle Mladé fronty Dnes zase měl Hrbata přesvědčovat velitele kasáren, aby do objektů pouštěli pojišťovací agenty jedné konkrétní pojišťovny. Ti pak nabízeli vojákům všemožná pojištění.

A týdeník Euro v předchozích měsících několikrát upozornil na to, že Hrbata nakupuje nemovitosti, ovšem jeho příjmy takovým výdajům neodpovídají. Své straně, tedy ODS, navíc Hrbata poslal více než milion korun jako sponzorský dar.

Par odkazu tykajici jedne kauzy.

http://www.rozhlas.cz/zpravy/politika/_zprava/namestek-ministra-obrany-hrbata-ve-funkci-konci-picek-ho-odvolal--1203679

http://www.staegfacility.cz/cz/reference/uklid-interieru-v-objektu-ministerstva-zdravotnictvi

http://www.staegfacility.cz/cz/reference/uklid-exterieru-pro-ministerstvo-obrany-cr

http://zpravy.idnes.cz/vondruv-audit-odhalil-na-obrane-zakazky-predrazene-az-o-100-milionu-p9w-/domaci.aspx?c=A101219_203353_domaci_jan

http://www.vz24.cz/clanky/obrana-dal-spolupracuje-s-firmou-jiz-driv-zrusila-smlouvy/

http://www.vsechnyzakazky.cz/dodavatel/detail/342431/STAEG-spol-s-ro#charts_2014

http://www.vsechnyzakazky.cz/dodavatel/detail/342431/STAEG-spol-s-ro


http://www.denik.cz/z_domova/ministerstvo-obrany-chybovalo-ve-stomilionovem-tendru-20140102.html

http://rejstrik.penize.cz/ares/25520059-staeg-spol-s-r-o#map

http://euro.e15.cz/archiv/sobe-a-nekdy-i-strane-948640

http://euro.e15.cz/archiv/uklizecky-s-premrstenou-pokutou-948906

Tak jsem si to vsechno precetl a dosel jsem k nazoru, ze novy ministr obrany Martin Stropnicky pres vsechnu jeho proklamovanou dobrou vuli je jednoduse prilis stihly a hubeny. Jako ze nema dostatecne velke svaly, aby tehle verbezi, ktera sedi ve funkcich nakopal prdel. A uz se tesim, jak mi posle "dementi" jeho tiskovy mluvci. To mi pripomina neboztika Ivana Hlinku, kdyz jako trener narodni reprezentace (mam to na videu) povzbuzoval sve sverence-hokejisty k lepsim vykonum vykriky "Kokoti! Kokoti! Kokoti!" . Jaky je rozdil mezi kokotama a dementama, eh?

A kdo to vlastne zmrzl pod tim smrkem ve Spindlu, jak uz mu Josef Bek v kostkovane kosili nemohl pomoci? Byl to Hrbata? Nebo Vrbata? Skoda.
---

Fotografie noveho ministra obrany desatnika absolventa Martina Stropnickeho:

A zde je soucasna fotografie noveho ministra obrany - no uznejte, je opravdu velmi hubeny, nikde zadne svaly... v kazdem pripade mu preji hodne stesti a neprustrelnou vestu (mimochodem DuPont Kevlar jsou nejlepsi).

Odpoved z Ministerstva obrany...

30. ledna 2014 v 15:00 Clanky jinych autoru
Jan Pejšek pejsekj@army.cz
8:37 AM (20 minutes ago)
to me
Vážený pane Hedvíčku,

pan ministr Martin Stropnický mne pověřil zpracováním odpovědi na Váš e-mail ze dne 29. ledna 2014.

Proces vydávání osvědčení dle zákona č. 262/2011 Sb., o účastnících odboje a odporu proti komunismu, je standardním správním řízením, tudíž poskytovat podrobné informace je možné pouze účastníkům řízení. K danému případu Vám mohu sdělit, že o žádosti pana Hučína bude rozhodnuto v dohledné době. Dosavadní průběh správního řízení přitom nenaznačuje, že by se měl naplnit Vámi uvedený negativní scénář.

V rámci správního řízení si ministerstvo obrany pořizuje také nezbytné doklady a odborná stanoviska, vedle Ústavu pro studium totalitních režimů to je např. Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, Historický ústav AV ČR, Knihovna Libri Prohibiti, Vojenských historický ústav a další. Smyslem odborným stanovisek je zařadit uváděnou činnost žadatele do širších historických souvislostí či získání dalších materiálů a poznatků k dané osobě, nikoliv vlastní hodnocení oprávněnosti žádosti. To se týká i stanovisek Archivu bezpečnostních složek, které se maximálně může vyjadřovat k existenci zákonné překážky vydání osvědčení. Jelikož však žádný archiv nemá k dispozici všechny dostupné archivní či jiné materiály, je posouzení existence zákonné překážky vždy na správním orgánu, tedy ministerstvu obrany.

Podle zákona o protikomunistickém odboji bylo na ministerstvo obrany doručeno přes 4 tisíce žádostí (pro zajímavost - žádost pana Hučína má pořadové číslo 2426). Jejich prověření je časově náročné zejména s ohledem na nutnost žádat o stanoviska archivy a další složky. Znovu opakuji, že v případě pana Hučína by mělo být rozhodnuto v dohledné době. Současně jsem byl ujištěn, že pan Hučín je o stavu správního řízení průběžně informován.

S pozdravem Jan Pejšek
tiskový mluvčí Ministerstva obrany ČR

Dotaz na noveho ministra obrany...

29. ledna 2014 v 20:12 | Ross Hedvicek |  Clanky osvetove
StropnickyM@psp.cz
stropnicky@ano2011.cz

29. ledna 2014

Vazeny pane ministre,

rad bych od Vas obdrzel informaci o tom, jaky je status zadosti Vladimira Hucina o osvedceni (vydavanem vasim ministerstvem), ze byl ucastnikem odboje a odporu proti komunismu (snad neni treba citovat vsechny ty paragrafy). Vladimir Hucin byl a je primo ucebnicovym prikladem nekoho takoveho. Tato osvedceni pritahuji vetsi a vetsi medialni pozornost - hlavne proto, ze je o nich rozhodovano lidmi veskrze nekvalifikovanymi a casto i lidmi s komunistickou minulosti (coz takove experty cini DISKVALIFIKOVATELNYMI - aspon tedy v civilizovanych zemich).

Dle informace reditele ABS Tomase Bursika byla Hucinova zadost odeslana na Ministerstvo obrany s kladnym doporucenim. Tam ale s tim nekdo ma asi problem. Dle dalsich informaci odeslalo Ministerstvo obrany Hucinovu (uz doporucenou) zadost na USTR nejake komisi k posouzeni. Je verejnou informaci, ze na USTR sedi lide, kteri sami maji komunistickou minulost a tudiz nechat posuzovat Hucina takovymi lidmi je prinejmensim nezodpovedne. Domnivam se, ze by mely byt vyvozeny dusledky i proti zamestnancum vaseho ministerstva za takoveto vyslovene chybne uredni kroky a faktualni SABOTAZ.

Bude mi potesenim, pane ministre, dokazete-li mne (a celemu svetu), ze jste jiny nez vasi predchudci a zjistite (a date mi na vedomi), jaky je tedy soucasny status zadosti Vladimira Hucina o osvedceni, ze byl ucastnikem odboje a odporu proti komunismu.

Dekuji.

Ross Hedvicek
USA

prilisdlouhonamori@gmail.com

Odznak a uznani ...

29. ledna 2014 v 16:48 | Jiri Wolf |  Clanky jinych autoru
Původní odznak III. odboje musel být vrácen výrobci - bez řádného výběrového řízení- jako povedený zmetek, protože se plíšek ohýbal. V pořadí již druhý odznáček je už menší ale stějně tak ostudný zmeteček, ktetý je vyroben z mosazi. Tento za dva měsíce zčerná jako bota! Také mohl být pozlacen jako jsou lampasáké knoflíky. Na odbojářích prostě naše armáda pěkně zašetřila a někdo si namastil kapsy. Oceněným odbojářům tak nezbývá nic jiného, než odznak pravidelné leštit, jinak se v té černotě dočista ztratí.


Ku odznaku odbojáře získává držitel osvědčení z MNO, že je účastníkem odboje a odporu proti komunismu. Já jsem toto osvědčení obdržel preventivně tichou poštou. Loajální hrdinové však měli tu nobrovskou čest, že ocenění III. odboje vlastnoručně převzali z rukou býv. člena zločinecké organizace KSČ a agenta StB soudruha Picka. To je, jako kdyby po II. světové válce přeživší muklové z nacistických koncentračních táborů přebírali vyznamenání za statečnost od uvědomělého esesáka, člena nacistické strany! Ale v podstatě vždyť žijeme v absurdistánu, kde nám nám vládnou udavači a býv. komunisté. Jen se divím všem těm hrdinům, že z rukou bolševika pokorně a s radostí převzali ten status III. odbojářů a ještě se ke všemu se ta ostuda a důkaz lidské zbabělosti ten večer odvysílala ve večerních televizních zpráv! Je třeba si položit otázku. Kam se podělala soudnost, stud, morálka a čest všech těchto zlomených hrdinů! Co na to kazatel morálky, biskup Václav Malý, Landovský........? Nestyděli se ani trošku při té vlastní ostudě?


Tento odznak, či spíše úplatek od státu - což byla forma jakéhosi oficiálního vyznamenání - dostávali po založení Konfederace politických vězňů všichni politićtí vězni, kteří byli po odsouzení drženi komunistickým režimem neprávem v táborech nucených prací od roku 1948-89. K tomuto metálů byl rozdáván jeśtě odznak KPV.


Odznak III. odboje...

29. ledna 2014 v 15:45 Clanky osvetove
Pres Paula Zverinu a Jiriho Wolfa se ke mne dostal tenhle clanek z komunistickeho Prava. Jiri Wolf mi k tomu pripsal: "Rosťo, mezi oceněnými III. odboji jsou i býv. komunisté! Tím ten odboj ztrácí smysl! J. W." Seznam doposud certifikovanych odbojaru je zde: http://ross-hedvicek.blogspot.com/2014/01/iii-odboj.html - je to docela kratky seznam :-)

A tady je ten clanek. Uplna recka tragedie - jen sednout si a plakat. Jste silena zeme a bezpravni stat.

---
Odznak odbojáře žádal verbovaný, legionář i vyhozená z práce. Neuspěli

Již více než čtyři tisíce lidí požádaly ministerstvo obrany o statut protikomunistického odbojáře. Ocenění se během dvou let dosud dočkalo 433 z nich. Byli mezi nimi, jak už Právo informovalo, třeba biskup Václav Malý či herec Pavel Landovský, evangelický farář Alfréd Kocáb, otec exministra a hudebníka Michaela, nebo bývalá mluvčí Charty 77 Marie Rút Křížková.

Jak řekl Právu mluvčí obrany Jan Pejšek, žádostí bylo podáno 4029, ministerstvo jich zatím vyřídilo 1305. "Uděleno bylo 433 ocenění, zamítnuto bylo 674 žádostí. Řízení bylo zastaveno ve 197 případech, kdy žadatelé nedoložili všechna fakta a ani po upozornění je nedoplnili. Tehdy nemůže řízení pokračovat a zastavuje se," řekl Pejšek.

StB měla svědčit o třetím odboji

V případě uznání nároku dostávají ocenění odznak, jednorázovou stotisícovou odměnu a je jim případně dorovnán důchod na celostátní průměr, pokud dosud měli nižší. Pozůstalí si mohou nárokovat 50 tisíc korun. Některým oceněným bylo zároveň přiznáno i postavení válečného veterána.

Spornými případy se zabývá etická komise. Do listopadu loňského roku jich řešila 107. O jaké kauzy jde? Některé anonymně uvádí komise na svých stránkách.

Tak třeba členové komise posuzovali případ člověka, který se domáhal ocenění za to, že v roce 1957 odmítl spolupracovat s StB a byl za to pak popotahován.

Odvolával se přitom na to, že šlo o veřejné vyjádření postoje, neboť bylo učiněno před dvěma svědky. Těmi však měli být dva příslušníci StB, kteří dělali tzv. verbovku.

"Byť bylo odmítnutí spolupráce s StB vysloveno před dvěma příslušníky StB, nelze toto jednání považovat za veřejné, neboť bylo učiněno před úředními osobami na místě veřejnosti nepřístupném a v rámci ,úředního jednání', jež bylo, stejně jako dnes, zásadně neveřejné, a ani nebylo a nemohlo být veřejnosti určeno," zdůvodnila komise své rozhodnutí.

Legie nebyla odbojem

Komise odmítla také odvolání člověka, který v roce 1969 emigroval a zamířil do francouzské Cizinecké legie. Rozmyslel si to však a po měsíci její kasárna dobrovolně opustil.

Podle komise pouhý úmysl vstoupit v době nesvobody po odchodu do zahraničí do legie a ani samotná příslušnost k zahraniční armádě není odbojem proti komunistickému režimu.

Ve zdůvodnění odmítnutí komise uvedla, že legie sloužila primárně k naplňování zahraničněpolitických zájmů Francie.

"Mezi tyto zájmy však prokazatelně nikdy nepatřila snaha odstranit, oslabit či jinak narušit komunistický režim v Československu." Jak komise podotkla, žadatel během krátkého pobytu u legie nemohl žádný ozbrojený nebo jiný srovnatelný boj vedený proti režimu v Československu fakticky vykonat.

S odvoláním neuspěla ani žena, kterou za minulého režimu vyhodili z práce.

Vyhazov nestačí

"Samotný fakt, kdy byla přeřazena, respektive propuštěna z pracovní pozice na Národním výboru města B., nelze považovat za zastávání postojů proti komunistickému režimu, natož za činnost vykonávanou aktivně a z vlastní vůle s cílem odstranit, výrazně oslabit či narušit anebo jinak poškodit komunistickou totalitní moc," uvedla komise.

Podle jejího vyjádření propuštění z práce a potíže se získáváním nového zaměstnání není odbojem. "K tomu musí být prokázáno, že účastník řízení zastával aktivně a z vlastní vůle takové veřejné politické a společenské postoje, které bránily nástupu a udržení komunistické totalitní moci, a že byl za takové své postoje uvězněn, internován nebo jinak omezen na osobní svobodě anebo nuceně vystěhován z místa svého bydliště anebo jinak obdobně závažně postižen," napsala komise.

Ocenění se nedočkala ani někdejší pracovnice generálního konzulátu v Záhřebu, která tu měla koncem 50. let spolupracovat s jugoslávskou tajnou službou UDBA.

Komise posuzovala, zda tehdejší Jugoslávie byla demokratickým státem, protože pouze spolupráci s tajnou službou demokratické země zákon uznává jako odboj.

"Politický režim v bývalé Jugoslávii je až do roku 1991 hodnocen jako komunistický," zdůvodnila komise odmítnutí.

"Pokud by i účastnice řízení jednala v dobré víře, že napomáhá zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi, jak uvedla, nemůže taková snaha sama o sobě znamenat, že by tímto současně bojovala proti komunismu v ČSR. Představa účastnice řízení, že svým jednáním působila proti velmocenské politice SSSR, nebyla reálná," odůvodnila komise odmítnutí této žádosti.

Naďa Adamičková Marie Königová
Právo 28.1.2014

Vysvetleni k vyseuvedenemu obrazku: Cesko a Prahu v minulém týdnu navštívil spisovatel Dan Brown, autor bestselleru Šifra mistra Leonarda. Velmi se zajímá o kryptografii a tak nezištně poskytuji téma k nové knize: Když totiž spojíte čtyři krajní body Česka a pak pražský orloj s orlojem olomouckým, vznikne magický symbol. Je to všechno jenom náhoda? Otázky, samé otázky...

Uznani ucastniku III. odboje...

27. ledna 2014 v 18:34 | Ross Hedvicek
Omlouvam se vsem, kterym jsem chtel poslat link a neposlal nic: Spravny link je


A uz jsem dostal i komentar:

Nazdar Hedvicku, zatim jsem zadnou zpravu o 3. odboji nedostal, ale mohu rici,ze provadeni zakona o 3. odboji je velky bordel. Lidi starnou a zadostiucineni se uz nemusi dockat. Vlade je to jedno, ta vysadila na vysetrovani umyslne minimalni pocet lidi (historiku, vetsinou mladiku, kteri v te dobe nikdy nezili) a ti maji rozhodnout, jestli se kdo zaslouzil, nebo nezaslouzil. Fakt je ten, ze kazdy kdo byl zatcen a odsouzen za protistatni, rozumnej protikomunistickou cinnost, si uznani zasluhuje. Spekulace o tom, jestli jeho cinnost byla vyprovokovana, nebo skutecna je absolutne vedlejsi. Byl odsouzen komunistickym soudem a byla mu znicena jeho kariera, jeho zdravi, jeho rodina, ukraden jeho majetek a musel si vytrpet leta v nejkrutejsim kriminale. ktery v te dobe existoval. Zlehcovat tuto skutecnost je nelidske a vylozene kriminalni. Hyjeny, ktere se na tomto aktu chteji obohatit by mely byt stihany a souzeny. Vymluva ze "muzeme vyresit jen 100 pripadu mesicne" je absolutne neprijatelna. Nasadte vice vysetrovatelu a cela zalezitost muze byt vyresena za nekolik mesicu. Proste nikdo nema zajem, nikdo se o to nestara, pani Kavalirova to nemuze dostat, tak od toho dava ruce pryc.
Vetsine z nas nejde o tech 100.000 Kc, ale o to uznani, na ktere cekame uz 24 roku. A jestli se to nazyva 3. odboj, nebo 10. odboj, na tom vubec nezalezi. Jediny fakt zde je ten, ze byly lidem zniceny zivoty. Myslim si, ze by ses na to dival uplne jinak, kdybys byl jednim z nas.
Zdravim Te Mila Hajek

A Jirka Wolf vysvetluje:

Určitě jsi mne Rosťo nepochopil. Píši výhradně o těch žadatelých na III. , kteří utíkali za kopečky před spravedlností. Znám kamarádana z Moravy, který odešel z republiky do Austrálie. Když mu umřela matka požádal, zda by mohl přijet na pohřeb matky. Bylo mu zaručeno, že mu nebude zbraňováno v návratu do nové země u protinožců. Jakmile na Ruzyňském letišti vystoupil z letadla, už ho brala StB, skončil na Ruzyňské vazbě a dostal kriminál do Valdic. Požádal si o uznání III. odboje. Protože se nejedná o aktivní odpor proti komunistickému režimu, nemůže ten status získat. On má na MNO požádáno a nechce věřit tomu, že to ocenění prostě nedostane. To by musel před svou emigrací opravdové něco aktivního proti komunistům dělat. To, že byl odsouzen za své nepřítomnosti bolševickou justicí za emigraci, to jeśtě nedává žadatel oprávnění ku získání III. odboje i když si v kriminále opravdu vytrpěl svoje. Podobných případů znám tady v Česku více. V žádném případě bych se nechtěl dotknout těch statečných vlastencí, kteří před odchodem do exilu opravdu bojovali proti bolševikům a odejít z velkého koncentráku opravdu museli, protože kdyby neodešli, skončili by v daleko horším menším koncentráku, který by nemuseli jako otroci přežít. Takže, jenom za emigraci a odsouzení v nepřítomnosti do vězení se III. odboj neuděluje.

Zli emigranti...

26. ledna 2014 v 2:18 | Ross Hedvicek |  Clanky osvetove
Uz jsem zde nekolikrat psal o vseobecne NENAVISTI ceskeho obyvatelstva vuci emigrantum. Vzdy jsem potom dostaval emaily "Ja o nicem takovem nevim"...

Prectete si clanecek jak z USA deportovali (po 40 letech) jednoho ilegala zpatky do Ceska - http://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/325614-cech-v-usa-se-skoro-40-let-vyhybal-deportaci.html

Pod clankem je komentar jedne ceske vlastenky (priznavam se, ze ceske vlastenky nemam rad):

Kateřina Dvořáková, Kadan

Sobota, 25.ledna 2014, 18:36:01 |
Souhlasím |
Nesouhlasím |
+48
Prototyp českého emigranta, nezabil tu taky pokladníka od SNB ?
---
Tahle je taky k zulibani:

Helena Točíková, Praha

Sobota, 25.ledna 2014, 18:54:55 |
Souhlasím |
Nesouhlasím |
+7
Tak to je zase jeden chudáček co opustil tu zlou republiku z politických důvodů, ted ho tady budem živit, protože v Americe si na důchod zaručeně neplatil. A copak to kvítko dělalo před emigrací, poctivou práci sotva.
Jak se stat Cechem...

24. ledna 2014 v 14:50 | Prevzato z Prask/Nova |  Clanky jinych autoru

JAK NA TO?


Šokující návod z amerického webu: Deset kroků, jak se stát Čechem
alkohol 2
z23.01. 17:15

"Chcete v České republice zapadnout? Chcete žít jako její obyvatelé? Potom musíte dodržovat tato pravidla," píšou o nás v Americe. Tak co si o nás cizinci doopravdy myslí?

1. Pijte pivo
V České republice se vypije nejvíce piva na hlavu za rok. V zemi se také vyrábí celá řada kvalitních ležáků jako Pilsner Urquell, Budvar, Kozel, Gambrinus, Radegast, Staropramen, Krušovice, Starobrno, Bernard nebo Svijany. Krátce řečeno, pokud chcete být Čech, musíte pít pivo a jeho pití si opravdu užívat.

Také musíte vědět, jak se pivo pije. V českých podnicích je nutné, aby ve sklenici kromě piva byla i pěna. A buďte připraveni na to, že před vámi na stole přistane půllitr piva dřív, než něco stačíte říct. Číšník se vás ani nezeptá, jestli ho chcete. A buďte na pozoru, jakkoliv je to znepokojující, Češi nepovažují pivo za alkohol!

2. Získejte titul
Češi milují své tituly a neustále je používají! Dokonce běžný úředník na úřadu může mít před jménem ing. (Engineer). Stačí se jen podívat na poštovní schránky na sídlišti, tam se to samými mgr. ing. judr. a jinými jen hemží. A lidé se tam těmi tituly například na úřadech nebo u lékaře dokonce oslovují!

boty
(Foto: oficiální zdroj)

3. Oblíkejte se jako Čech
Ženy, pokud chcete vypadat jako Češka, mějte sukni co nejkratší. Minimálně do poloviny stehen. A nemyslete si, že pro mladé holky a teenagerky platí nějaká omezení. Na ulici můžete potkat matku, dceru a její malou holčičku a všechny budou mít jen minimální sukni. Jako by mezi sebou soutěžily.

Pokud mají kalhoty, pak to musí být džíny s nějakými vzory a kožené boty s vysokými podpatky. Ačkoliv v historickém centru Prahy jsou chodníky a ulice celkem dost rozbité, správná Češka tam musí projít s co nejvyššími podpatky.
Český muž má na oblékání více možností, ale je zajímavé, že i starší ročníky, padesátníci, šedesátníci, mají dlouhé vlasy a svazují si je často do copu. Vypadá to, jako by ten byl pro muže v Česku nezbytný.

4. Sundejte si boty, když vcházíte do bytu
Když v Česku vcházíte do bytu, musíte si sundat boty! I když vám hostitel řekne, že to je dobré a boty si sundávat nemusíte, nechte je před hlavními dveřmi! Čech bych do bytu nikdy v botech nešel a vy budete ten cizinec, který chodil po bytě v botech.

A dodržujte toto pravidlo i u sebe doma. Když Češi uvidí, že do svého pražského bytu vstupujete a sundáváte si boty, budou spokojeně konstatovat, že už se stáváte Čechem.

boty
(Foto: oficiální zdroj)

5. Sportujte
Ačkoliv je česká kuchyně hodně nezdravá, obézních lidí moc nepotkáte. Důvodem je, že správný Čech musí sportovat. Zkuste se projít v parku nebo podle Vltavy a potkáte stovky lidí na bruslích, na kolech, skateboardech nebo prostě jen, jak běží. Pokud chcete být skutečným Čechem, staňte se jedním z nich. A pro ženu není výmluva, že má dítě. Běhá se a jezdí na bruslích i s kočárky. Jinak to v Česku nejde!

6. Jeďte na víkend na "chatu" nebo "chalupu"
Pokud v Česku pracujete, uvrhne vás do depresí, že v pátek odpoledne není možné nic dokončit. Proč? Protože všichni spěchají na svou "chatu" nebo "chalupu". Ty se nacházejí na venkově v Česku nebo na Moravě a jsou to takové malé domy, většinou ze dřeva. Pokud si vyhlídnete jako partnera Čecha nebo Češku, je víkend na chatě nebo chalupě dobrou zkouškou, zda-li váš vztah může vzkvétat.

Nauč se relaxovat
(F

7. Užívejte si pobyt v přírodě
Ti lidé, kteří nemají možnost jet na svou vlastní chatu nebo chalupu, musejí také na víkend někam jet. A to do přírody. A pokud chcete být Čechem, musíte to udělat také. Prostě přijedete někam na venkov vlakem, tam vystoupíte a půjdete hodně kilometrů třeba celý den na jiné nádraží, kde zase nastoupíte do vlaku a pojedete zpátky domů. Mezitím si musíte užívat přírody. Můžete si také půjčit loď a sjíždět nějakou řeku, po proudu dolů. Přespávat budete v plátěných přístřešcích na břehu. Zároveň se připravte na to, že musíte při té vší námaze vypít hodně alkoholu. Jinak nebudete správný Čech.

8. Pořiďte si psa
Podle statistik má psa více psů 40 procent Čechů. Já měl ale pocit, že to je mnohem víc. Přitom k tomu nepotřebují ani zahradu nebo velký dům. Klidně si pořizují velkého psa do malého bytu a chodí s ním každý den ven. Ačkoliv to zní neuvěřitelně, je to v Česku považováno za normální. Pitbullteriér v garsonce? Není problém.

Venčení psa
(Foto: Mediafax)

9. Čtěte knihu, ať jste kdekoliv
Češi knihy milují a hlavně mají rádi, když je čtou někde mezi lidmi. Pokud chcete být Čechem, nestačí, když si patnáct minut před spaním budete číst. Musíte nosit knihu s sebou všude, kam jdete. Tramvaj, metro, fronta, park... Tam všude se dá číst kniha. A je úplně jedno kdo jste a co děláte.

10. Mluvte Česky
Nejzásadnější, ale také nejtěžší, součást toho, jak se stát Čechem, je mluvit česky. Ačkoliv mladí lidé často umějí a rádi komunikují anglicky, pokud nebudete mluvit česky, budete pro ně vždy jen cizinec. Takže se snažte učit jejich jazyk. Ale je to hodně obtížné. Znamená to například používání sedmi pádů a to pokaždé správně!
Autor: pul
Prevzato z adresy: http://prask.nova.cz/clanek/novinky/sokujici-navod-z-americkeho-webu-deset-kroku-jak-se-stat-cechem.html?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=2014-01-24

A dodatky z pera R.H.:

1) Naucte se zavidet - komukoliv a cokoliv, patri to k bontonu

2) Naucte se nenavidet - nenavist a rabidni sovinismus k jinym narodnostem je soucasti ceske narodni povahy, jakoz i nicim nezduvodnitelna patologicka hrdost na sve vlastni "cesstvi". Specialni variantou je ceska nenavist k emigrantum.

3) Naucte se lhat - opet soucast chovani nutna k preziti v Cesku.

4) Naucte se krast - Kradez je spolecensky prijatelna forma ceskeho chovani. V Cesku se kradlo vzdy. I za socialismu (kdy nebylo co) se kradlo - ale se strachem.

5) Naucte se psat ponizene zadosti - takzvany cesky "vlezdoprdelismus".

a nejdulezitejsi nakonec:

6) Naucte se psat UDANI (nejlepe anonymne) a Trestni oznameni - celonarodni hobby - udavat dnes muze kazdy a dnes uz i bez registrace v Cibulkove seznamu!

Teprve pak budete pravi a certifikovani Cesi.