Červen 2014


Dvojita pitomost ceskych akademiku...

3. června 2014 v 17:09 | Ross Hedvicek |  Clanky osvetove
Petr Nachtmann (ktery naivne porad jeste cte ty komunisticke Britske listy) mi poslal emailem nasledujici clanek z Britskych listu - poctete si, muj komentar je dole:

2.6.2014

O nepříliš hezké vizitce české akademické obce

V pondělí odpoledne proběhla v prostorách Akademie věd ČR přednáška Noama Chomskyho s názvem What Can We Understand? před patrně "vybraným publikem". Následovaly otázky z publika a diskuse na prezentovaná témata: filozofie, lingvistika, kognitivní věda, biologie apod. Pár věcí, jež bych nečekal, mne ale při sledování záznamu skutečně zarazilo.

Lidé, kteří se zúčastnili pondělního vystoupení Noama Chomskyho, byli rozděleni do dvou skupin. Ti, kterým na rozdíl od autora těchto řádků AV ČR potvrdila registraci, obdrželi oranžové a modré vstupenky. Držitelé oranžových vstupenek se mohli zúčastnit slavnostního ceremoniálu, během nějž převzal americký vědec od AV ČR čestnou medaili, samotné přednášky a posléze i diskuse osobně. Držitelé modrých vstupenek mohli pouze sledovat záznam na velkých obrazovkách ve vedlejších místnostech. Dodatečně jsem se dozvěděl o existenci červených vstupenek, kterou obdržel třeba člen Vědecké rady AV ČR Jiří Zlatuška. Klíč i tak zůstává neznámý.

Klíč pro ono rozdělení je pravděpodobně neznámý, avšak pro mnohé účastníky to bylo na místě nepříjemné zjištění zvláště poté, co absolvovali dlouhou cestu. Ostatní zájemci mohli sledovat záznam živě na odkazu, který jsem uvedl v perexu článku.

Samotná Chomskyho přednáška v AV ČR, jež byla podepřena citacemi a poznatky vědeckých veličin, jako jsou Aristoteles, Descartes, Leibniz, Galileo, Newton, či je jeho oblíbenci Locke a Hume, byla pro mne coby laika celkem složitá, takže se v následujícím velice stručném výkladu mohu mýlit.

Chomsky v podstatě uvedl (jak v samotné přednášce, tak v diskusi), že svět není absolutně rozumem poznatelný, nefunguje jako stroj (Newton) a my sami nejsme andělé - naopak máme jako biologické organismy své limity, a přesto se mylně domníváme, že žádná omezení nás nesvazují. Dnešní věda od Newtonovy éry se podle Chomskyho výkladu nezaobírá přímo poznatelností světa, nýbrž vytváří teorie o okolním světě. Svět sám o sobě je pro nás de facto obrovskou záhadou, již nedokážeme uspokojivě objasnit, a to kvůli výše uvedeným omezením, vysvětlil Chomsky.

Diskuse, která následovala, mne velice zaujala - ať už šlo o otázky z publika, nebo Chomskyho podrobné a rozšiřující reakce, které o celé koňské délky intelektuálně převyšovaly myšlenkovou úroveň otázek. Z mé pozice laika se mi zdálo, že naše vědecké kapacity žijí v jakémsi nevyvětraném myšlenkovém ghettu, nehledě na konkrétní vědecké disciplíny. Chomsky na některé z otázek z "vybraného publika" namítal, že jsou naprosto irelevantní a pomocí konkrétních příkladů odkazoval na poznatky západních vědeckých kruhů s tím, že se vyřčenými otázkami ve světě podstatě nikdo nezabývá.

Dále mě zaskočila jedna skutečnost, a tou byla naprosto otřesná mluvená angličtina jak přítomných představitelů české akademické obce, tak tazatelů (většinou akademiků) z publika. Člověk by čekal, že alespoň česká vědecká elita vládne plynulou angličtinou, přestože se řada akademiků začala učit anglicky až v dospělosti.

V kostce: musím přiznat, že mne chvílemi hanba fackovala, když padaly triviální až hloupé dotazy, které byly navíc formulovány neumětelskou angličtinou. To podle mého soudu skutečně není dobrá vizitka předních představitelů české vědy.
---
Komentar R.H.: Podle mne je to ostuda primo DVOJITA - to ze cesti "predstavitele vedy" neumi anglicky je smutny fakt (vsichni taky maji jeste z dob studia i statnice z marxismu-leninismu, jinak by nedokoncili vysokou skolu, v podstate "co akademik, to byvaly komunista nebo kolaborant") - ovsem ostuda je, ze si tam pozvou na prednasku Noam Chomsky.

Noam Chomsky se proslavil nikoliv nejakym svym prinosem lingvisticke vede (jeho prinos je minimalni), ale svym anarchistickym anti-amerikanismem (v podstate v jeho videni sveta je cokoliv americkeho SPATNE). Vskutku nekdo, kdo by mel delat prednasky v Cesku. http://en.wikipedia.org/wiki/Noam_Chomsky

FUJ, CESTI AKADEMICI, FUJ! DO ceho jste to zase slapli?

---

A prectete si tento komentar - pod cislem 20: (nevadi, ze je to anglicky?)

[20] Drifter Včera v 17:55


Urban Dictionary: N.Chomsky: A giant blubbering hypocritical idiot who has nothing better to do than write countless books that badmouth the country which he comes from and now resides in, the United States. His views are so left-wing they would make Karl Marx cringe to think of such idiocy in his writings. The main problem with this man is that he shows many problems but suggests no solutions, and for this he is useless. What drives me insane is the fact that he hates the United States but has no problem spending its money, breathing its air, eating its food, and teaching at one of its schools.

Prošlé suśenky v Českých obchodech...

1. června 2014 v 20:33 | Jiri Wolf |  Clanky jinych autoru
20 května jsem si v Albertu zakoupil pět sušenek MAYA a nebylo to za poloviční cenu! Až doma jsem zjistil, že jsou už prošlé. Jednu jsem pozřel a bylo mi špatně!! Ostatní jsem vrátil. Některé měly znaky plísně, to je zelené skvrny! Hle, jakým svinstvem nás a naše děti krmí obchody v Česku!! Jsem nucen při každém nákupu pozorně sledovat datum spotřeby. J. Wolf
Poznamka R.H.: Za jednu z nejhorsich ceskych vlastnosti povazuji vytykani nejakych detailu (treba v mych clancich) a uplne pomijeni principu - nemohu odolat, abych se nedopustil tehoz :-) - tedy: Zarucni lhuta konci az 21. kvetna, ty jsi je koupil 20. kvetna - den pred vyprsenim zarucni lhuty. Kdyby jsi tedy pozrel ty fujtajblove susenky ten stejny den, tak jeste byly porad v zaruce a nebylo by ti blbe a susenky by nemely zelene skvrny.

TAK TO JE KDYZ PORAD S NECIM VAHATE!!!! Vahali jste s obesenim komunistu, vahali jste s pozrenim susenek - A TED JE VAM BLBE!!!