Co jste to za lidi?

2. února 2015 v 15:06 | Prevzato z internetu... |  Co jste si vycinkali, to mate!
Za otřesné podmínky v přerovském "lazaretu" platí lidé 10 tisíc měsíčně

2. února 2015 8:48

Lidé v přerovském "lazaretu" v Dluhonské ulici žijí v podmínkách připomínající chudobince z viktoriánských románů. Mají jedinou sprchu a nedostatek stravy, stará se o ně pouze jeden člověk. Nemají, kdo by jim pomohl. Na špatnou situaci čtyřicítky lidí upozornila senátorka Jitka Seitlová.

"Ti lidé tam žijí v podmínkách, které by nevyhověly nejnižšímu standardu vyžadovanému ve věznicích. Ať se týká hygienických podmínek, stavu objektu a zřejmě i poskytované stravy," popsala poznatky z páteční návštěvy přerovské ubytovny Jitka Seitlová.

Její majitel Pavel Mirga sem sváží nemocné lidi z celé republiky. "Velká část z nich ani neví, jak se tam ocitla, ani jak dlouho tam jsou. Jde často o handicapované lidi, kteří nemohou chodit, jsou odkázáni na pomoc druhých, špatně se orientují v prostoru a čase, velmi obtížně zvládají situaci," prohlásila senátorka Seitlová.

Podle ní zřejmě funguje kontakt mezi provozovatelem ubytovny a léčebnami dlouhodobě nemocných. Pokud mají pacienta, který nemá žádné blízké a jemuž vypršela lhůta, kterou mohl v léčebně strávit, kontaktují údajně Pavla Mirgu a ten si daného člověka odveze do Přerova.

Jak systém funguje, popisuje senátorka na případu ženy středních let. Zažila brutální domácí násilí, kdy ji manžel pobodal nožem. Z nemocnice na druhém konci Moravy skončila v lazaretu v Dluhonské ulici.

"Soud zcela nepochopitelně určil jejím opatrovníkem provozovatele přerovské ubytovny. Paní se tak nedobrovolně stala jejím vězněm. Veškeré peníze přebírá její takzvaný opatrovník, sama nesmí mimo ubytovnu, nemá jak oslovit úřady, jak požádat o možnost propuštění," uvedla Jitka Seitlová.

Situace je o to děsivější, že se jedná o inteligentní ženu, která před tím vedla v práci tým lidí. "Nyní se z traumatu, kvůli kterému ji soud zbavil svéprávnosti, postupně dostává. Není důvod, proč by měla být v současnosti svéprávnosti zbavena," podotkla Seitlová.

Provozovatel se brání, zaplnil prý mezeru v systému

Lidé v lazaretu se prý bojí. "Personál jim říká, že pokud nebudou zticha, ocitnou se na ulici. Při naší návštěvě začali otevřeně mluvit teprve tehdy, když jsme s nimi byli sami. Jeden ubytovaný nám vyprávěl, jak se marně domáhal výměny žárovky ve své místnosti. Byl prý za to vyvezen na mráz. Teprve snad pokus jeho spolubydlící o sebevraždu obměkčil personál a ten dovezl starého pána zpět," vyprávěla senátorka.

Za pobyt v lazaretu podle jejích slov člověk zaplatí za měsíc sedm tisíc korun. Další tři a půl tisíce si pak musí připlatit za stravu. "Přitom ráno dostanou toast, večer toast, k obědu polévku, někdy ani to ne. Sami přitom nemají jak si stravu zajistit," popsala Seitlová.

Ani hygienické podmínky neodpovídají potřebným standardům. "Je tam jediná sprcha, před níž je navíc schodek, takže vozíčkáři nemají šanci se k ní dostat. Je pro ně nedostupná," uvedla Seitlová.

A o čtyřicet osob, které vyžadují péči personálu, v mnohých případech i zdravotnicky vyškoleného, se zde stará jediná osoba. "Domnívám se, že taková péče je zcela nedostatečná."

Provozovatel Pavel Mirga se ale hájí, že pouze zaplnil mezeru ve stávajícím sociálním systému a postaral se o ty, kteří by jinak skončili na ulici.

"Jsou to převážně klienti, kteří mají nízké příjmy, a nikde jinde se nechytnou - například v domovech důchodců nebo s pečovatelskou službou. Chtěl jsem provozování ubytovny letos v červnu ukončit, ale situace je taková, že se nám tyto lidi nedaří nikam umístit," řekl Pavel Mirga Přerovskému deníku.

Podle senátorky Seitlové je existence lazaretu důsledkem selhání státních institucí. "Nechci napadat pana Mirgu, ten není hlavním viníkem. Lidé zde žijí v podmínkách, jež neodpovídají zákonem stanoveným normám, jak by se měl stát starat o osoby, které potřebují k životu cizí pomoc. Selhaly zde jak krajská a městská sociálka, tak i léčebny dlouhodobě nemocných, které lidi do takových podmínek posílají," uvedla Jitka Seitlová.

"V kompetenci sociálních pracovníků magistrátu není kontrola ubytoven. Předmětem jejich činnosti je přímá sociální práce s klientem za účelem hledání řešení jeho nepříznivé životní situace," sdělila k případu vedoucí odboru sociálních věcí a školství přerovského magistrátu Romana Pospíšilová.

Podle jejích slov sociální pracovníci magistrátu pravidelně navštěvují ubytovnu na Dluhonské ulici a nabízí osobám tam ubytovaným spolupráci při řešení jejich životní situace. "Pokud tyto osoby nabídku akceptují, jsou zařazeni mezi klienty sociální práce na magistrátu," doplnila Pospíšilová.

Řešení existuje, trvá to ale týdny

Kontrolní pravomoci vůči provozovatelům ubytoven mají v rámci svých kompetencí také jiné orgány, například úřad práce, živnostenský úřad, krajská hygienická stanice, stavební úřad. "V minulých dnech tam byla například kontrola stavebního úřadu, která zjistila, že v některých případech je tam větší počet osob, než připouští kolaudační rozhodnutí," uvedla za město Přerov mluvčí magistrátu Lenka Chalupová.

"Když jsem na situaci upozornila krajský úřad, provedl zde kontrolu, ale výsledkem nebylo zlepšení, ale naopak zhoršení situace. Místo toho, aby se snažili ubytovaným zajistit zákonem stanovené podmínky k životu, vzali zdravotně handicapovaným příspěvky na péči, protože provozovatel ubytovny ji nemůže legálně poskytovat. A jak je možné, že pracovníci sociálních služeb města všechno ví a situaci přehlíží?" kritizovala přístup úředníků Jitka Seitlová.

S naléhavou žádostí o řešení situace se proto senátorka obrátila na přerovského primátora, ministryni práce a sociálních věcí, ministra zdravotnictví a také veřejnou ochránkyni lidských práv. Setkala se také s řediteli domovů seniorů v regionu, aby zjistila, jaká je možnost umístění obyvatel lazaretu v těchto zařízeních.

"Všichni mi řekli, že v případě, že se jedná o lidi, kteří nikoho nemají a ocitli se v podobné situaci, je možné je přijmout v řádech několika týdnů," sdělila Seitlová.

Sama se s takovou situací zatím nikdy v životě nesetkala. "Je děsivé, že to úřady nechaly dojít tak daleko," uzavřela.

Autor: Martin Pjentak
---
Zdroj: http://olomouc.idnes.cz/prerov-lazaret-senatorka-0yj-/olomouc-zpravy.aspx?c=A150202_2136298_olomouc-zpravy_tas

Špatné podmínky v přerovském lazaretu nafotila asistentka senátorky Jitky Seitlové Marie Šuláková | foto: Marie Šuláková


---
 

10 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Luis Luis | 2. února 2015 v 15:36 | Reagovat

Rosto, jestli muzes, zaved novou rubriku "co jste si vycinkali, to mate"

2 Josef Pepa Nos Josef Pepa Nos | E-mail | Web | 2. února 2015 v 16:06 | Reagovat

Presne o tom to je.
Na jedne strane podminky jak v rusakama vybombardovane Ukrajine a na te druhe vam obesime tatinka, protoze devcatko namalovalo obrazek a sexualne frustrovana urednice si prostrednictvim devcatka vyrizuje sve fantasmagorie o chlapech.
Policie, soudy, asocialni "pracovnice" tyto uchylacke predstavy uvedou do chodu - a drtici soukoli statni masinerie vas rozemele na padrt.

A JESTE K TOMU POUZIJE 65 STARE ESTEBACKE FIGLE "DUKAZU" PROTI MRTVYM.

3 jkorcak jkorcak | E-mail | 2. února 2015 v 16:55 | Reagovat

Des a Hruza.

4 Jiří Wolf Jiří Wolf | E-mail | 2. února 2015 v 16:56 | Reagovat

Nejedná se o lazaret, ale o ubytovnu   pro sociálně slabé na kterou doplácí stát. Podobných "přepychových" hotelů- honosně nazývaných lazaretů už v Česku je povícero a další rostou  jako houby po dešti!  Každý kriminálník, či asociál si může v České  republice podobný lazaret zřídit a na sociální bídě spoluobčanů vydělávat velké peníze. Je to naprosto legální! Jedná se o dobře zavedenou prosperující živnost. V mnoha případech se okrádají staří lidé i o poslední  finanční úspory! Kontroly ze strany státu neexistují. Jen v případech, že se prokáže okrádání chudáků, zasahuje prokuratura a policie. Jinak se zločinům páchaných  na starých  bezmocných  jen přihlíží a takovéto podnikání se toleruje! Možná, že ti chudáci v roce 89 na náměstích opravdu cinkali klíči a naivně se domnívali, že bude lépe! Hovno!

5 Jiří Wolf Jiří Wolf | 2. února 2015 v 18:44 | Reagovat

Jméno Mirga je Cikánské!

6 Ross Hedvicek Ross Hedvicek | E-mail | Web | 2. února 2015 v 18:59 | Reagovat

[5]: No a? Cigani snad nejsou Cesi?

7 Josef Pepa Nos Josef Pepa Nos | E-mail | Web | 2. února 2015 v 19:11 | Reagovat

Cesi jsou predevsim Cigani, teprve pak vsechno ostatni.

8 jirka,oakville jirka,oakville | 2. února 2015 v 19:36 | Reagovat

Hmm. Tak to je sila. Cekam jak se k tomu "jara" vyjadri. Doufam, ze to nezpusobili Anglani. :-|

9 Anti Anti | E-mail | 2. února 2015 v 20:28 | Reagovat

Nekdy je mi z toho smutno, jak se Cesi k sobe navzajem chovaji.

Mozna ze jsem zil dlouhou dobu v oblasti kde se neco takoveho nevyskytuje, ale opravdu jsem si nevsiml, ze by se Americane k sobe takto chovali. Najdou se taky prasata a vychcanci, ale je jich tak malo, ze si toho clovek ani nevsimne. V Cesku je tot na kazdem kroku.

10 Josef Josef | E-mail | 2. února 2015 v 20:37 | Reagovat

Vyčúraní cikáni našli mezeru na trhu. :-!

11 ostravak ostravak | 2. února 2015 v 21:33 | Reagovat

Kdyby na tech fotografiich nebyli Cesi, tak bych rek ze to jsou fotografie z Pakistanu. ;-)

12 Zápaďák Zápaďák | E-mail | 3. února 2015 v 1:56 | Reagovat

Rosiku;

jsem rad, ze jsem to uvidel az po obede! Nazev by mel byt: co jste to za svoloc, verbez a pakaz!
Des a Hruza, jak trefne rekla J.K.
Ksindl jako Mirga a jemu podobni, soudci, byrokrati a ostatni, co tohle umoznuji by meli byt fackovani 24/7 mokrym a spinavym hadrem z mistnich sracek!  
Moje mati nastesti pred 5 lety dozila ve skvele peci Motolskeho spitalu na oddeleni 'terminal cases.' Mluvil jsem (z USA) s jeji lekarkou i sestrou.
Rosiku, tohle (viz nize) bys mel dat, jako pokracovani na tvou nastenku. At ti podelany rusofilove v Kotline s vychlastanym zrakem uprenym do V stepi vidi, jak se primitivni Emerika chova ke svym nejslabsim a 'nepotrebnym.' To je pravou znamkou civilizace a kultury!
Nasel jsem za 5 minut na Webu.
Starobince Emeritus (jezdim okolo 2-3X tydne, kdyz sjedu z podhuri Skalistych do mesta) a Wellington osobne znam, byli tam ubytovani starsi pratele; jedl jsem tam, koukal do telocvicny i hral 'seniors' po vece na kytaru. Maji tam kulturni programy, exkurze, filmy, pece 24/7, cisto,  spickovy a profesionelni personal. Doslova jako 5* hotel!
http://health.usnews.com/best-nursing-homes/area/salt-lake-city-ut

http://health.usnews.com/best-nursing-homes/area/ut/emeritus-at-salt-lake-city-nursing-care-facility-465149

Fotky: https://www.google.com/maps/uv?hl=en&pb=!1s0x8752f5724db4e9f9:0x1a82dc5dedbf6b47!2m5!2m2!1i80!2i80!3m1!2i100!3m1!7e1!4shttp://www.panoramio.com/photo/47520910!5sEMERITUS+AT+SALT+LAKE+CITY+NURSING+CARE+FACILITY+-+Google+Search&sa=X&ei=zRXQVJ_7B4nZoAS7koHYBQ&ved=0CJ8BEKIqMAo

https://www.caring.com/local/assisted-living-facilities-in-salt-lake-city-utah

Reviews: https://www.caring.com/local/assisted-living-facilities-in-salt-lake-city-utah/emeritus-at-salt-lake-city

13 Jiří Wolf Jiří Wolf | E-mail | 3. února 2015 v 20:02 | Reagovat

Tak jsem měl pravdu. Ten Mirga je opravdu cikán. Dnes o jeho podnikání byla otřesná reportáž na ČT. 1. Je majitel několika "ubytoven"  na severu Čech, kde vybírá terorem nájmy za "ubytování!" Ubytovny jsou hygienický závadné baráky a fotky z hora jsou právě  z těchto "ubytoven". Každý kriminálník toho nejhrubśího zrna může v Česku takto snadno  podnikat a  okrádat bezbranné a nejchudší spolucikány! Prý pan Mirga - člověk otřesného vzhledu - dostane pokutu, jestli se prokážou stížnosti podané na jeho osobu jako prokazatelné. Do té doby může pan kriminálníček dál podnikat! V Absurdistánu je tento přístup ze strany státu naprosto normální!

14 Seetal Seetal | 3. února 2015 v 21:35 | Reagovat

[7]: pane Nos, neurážejte prosim cikany, cesi jsou mnohem vetsi odpad.

15 Seetal Seetal | 3. února 2015 v 21:44 | Reagovat

proc jen slysim ten mollovy ton? ze by nejaka nenavist vuci cikanum? ano oni muzou i za havla, a kdyby nebyli oni na koho by se nadavalo? Jestli ze je zpiceny stat, který se uz mel davno o bezprizorni postarat, tak takovi mirgove nebudou mit prostor a potáhnou cistit lesy od kovového srotu.

16 Luis Luis | 4. února 2015 v 0:54 | Reagovat

Tak panove, , ten cikan na ty ceske pomery za to az zase tolik penez nebere. Podle vseho ma snizenou hladinu posouzeni co je to snesitelny obytny prostor , ale to bude asi tim , jak on sam a kde vyrustal.
Udelejte kalkulaci na pocet lidi nutnych na provoz, pocet ubytovanych, naklady na prostory.
Pripominam ze naklady na jedniho cloveka na mesic ve vykonu trestu ve veznici jsou 40.000,- Kc a to vezni nejsou postizeni.
Zkuste zkalkulovat cenu renovace prostoru  na fotografiich a pak ji zkuste promitnout do kalkulace nakladu na jedno luzko, amortizovat v byznisu.
Co se tyka tech obrazku, tak vypada, ze je tam cisto, povleceni pravidelne menene, ciste a nezvalene, tzn. mene nez tyden stare. Fakt, ze s nim spolupracuji nemocnice znamena, ze to nebude tak zle.
ZDE  JE PROBLEM UPLNE NEKDE JINDE ! Problem je v tom , ze prumerny cesky obcan dnes uz neni schopen mit prijmy na urovni, ktere by zabezpecily slusny zivot a ze vyse duchodu je pod realnymi zivotnimi naklady.
Proste jste v cesku na dne a toto je toho realny obraz - projev. Jste v prdeli riti, zupe , dupe , zadnici (chapete to, nebo to mam napsat jeste v dalsich jazycich) a toto je toho realny obraz. A bude jeste hur, mnozi z vas budou v budoucnosti radi, kdyby mohli zit alespon v takovemto miste.
Toto je soucasna realita vasi zivotni urovne a nikdo vas sponzorovat nebude, kdyz jste se nechali statem okradat a tunelovat cela desetileti. Kde neni ani cert nebere.
Jo a navic budte radi , ze ten Mirga je cikan. Bilimu by toto neproslo, ten by byl davno oflastrovan a zpokutovan a ti lide pod mostem.
Pokud  v cesku legalne podnikate a platite vsechno poctive, zakonite budete kazdorocne minimalne 2% v minusu, tak je system nastaven.

17 Luis Luis | 4. února 2015 v 0:56 | Reagovat

nechtel jsem to psat na zacatek, abych vas neochudil o ventilaci vasich pocitu.

18 Luis Luis | 4. února 2015 v 19:47 | Reagovat

[11]:Ani nemesis tak daleko. Staci googlovat jak ziji normalni lide na Ukrajine, v Rusku.
Je to tim, ze z ceska se Pakistan zacina stavat.
http://englishrussia.com/2011/10/14/disastrous-living-conditions-in-dormitory/

20 Domy plné hrůzy a špíny. Jak žijí čeští senioři? Domy plné hrůzy a špíny. Jak žijí čeští senioři? | Web | 6. února 2015 v 11:30 | Reagovat
21 Pokracovani Pokracovani | 6. února 2015 v 15:53 | Reagovat
22 JiříWolf JiříWolf | E-mail | 7. února 2015 v 19:44 | Reagovat

Z dnešních večerních televizních zpráv; Rom Mirga neměl na "ubytovnu" povolení a končí. Důchodcům už nedával ani najíst a hladověli. Byl to hyenismus toho nejhrubšího zrna. Čeká  ho vysoká pokuta, až jednoho milionu korun, ale pan Romáček žádné peníze nemá!  Vydělal už dost, ale nemá žadné konto!  Ubytovnu  - budovu, či spíše chlév měl jen pronajatou!! Odíral tam na 30 důchodců. Živil je údajně zbytky  pro prasata. V pátek nechal do Brněnské nemocnice převězt tři mentálně postižené, které pak našel personál nemocnice na vrátnici. Ani chudáci nevěděli, kde jsou  a tak se o ně musí postarat stát. Místo toho, aby  lump šel okamžitě do vězení, poskytuje na vśechny strany rozhovory jako velká celebrita. V Českém Absurdistánu je vše povoleno a možné! I páchat zločin!

23 Alojz Janiga Alojz Janiga | E-mail | 8. února 2015 v 11:49 | Reagovat

Celé město o tom vědělo a přesto s tím příslušný sociální úřad nic nedělal. Další důkaz toho, že staří, nemocní a zdravotně postižení v České republice jsou na okraji zájmu společnosti a přiživuji se na tom akorát všelijaké hyeny a různé instituce, které o sobě tvrdí že jim jde o "Ochranu lidských práv". Ve skutečnosti akorát "vysávají" od státu velké peníze na svoji propagaci a na to, aby mohli vůbec existovat. Na ty, kteří tuto "pomoc opravdu potřebují", pak moc peněz nezbývá. Někteří takto postižení lidé, mají taky strach jít do nějakého tzv. "Domova pro seniory", protože od svých známych slyšeli že "pobyt v takovém Domově, může být někdy doslova utrpením". Zkušenosti z takového "Domova pro seniory", jsou popsané mimo jiné taky na stránkách /rozhodny.blogspot.com/. Záleží vždy pouze na provozovateli "Domova", jak se tam budou lidé cítit. Alojz Janiga.

24 Drifter Drifter | 9. února 2015 v 11:05 | Reagovat

Jdiny problem je ze Vam mohu poslat podobne fotky z Nemecka, Svedska, Norska kde maji podobny problem. Rocne to vycisti a po 6ti mesicich to je zase znicene a spinave jako to co vidite zde.
Na tyto lidi aspon neprsi  a nesnezi, jinak jsou venku, pod mostem a prez den zebraji na ulici.
Potom se divite kdyz lidi v Cesku reknou: Zebraci na ulici za komousu nebyli. Maji pravdu, byli jinde ale ne na ulici. Pak jim vysvetlujte Havluv projev : Nezamestnanost je komunisticka propaganda.
Socialni problem se neda ignorovat, je zde, v Cesku, tak jako v Miami. Nevim zda je resitelny ale hazet na to penize a doufat ze  ten problem zmizi neni reseni!

25 Byznys s chudobou bují dál, jenom změnil tvář. Byznys s chudobou bují dál, jenom změnil tvář. | Web | 9. února 2015 v 13:32 | Reagovat

Byznys s chudobou bují dál, jenom změnil tvář. Jakou katastrofu mohou způsobit nepřizpůsobiví sousedé v domě?
http://www.krajskelisty.cz/ustecky-kraj/okres-most/7697-byznys-s-chudobou-buji-dal-jenom-zmenil-tvar-jakou-katastrofu-mohou-zpusobit-neprizpusobivi-sousede-v-dome.htm

26 Jiří Wolf Jiří Wolf | E-mail | 11. února 2015 v 19:26 | Reagovat

Dnes televize ČT.1. přiznala, že jen za měsíc si "podnikatel"  pan Romáček Mirga přišel  čistého na půl milionu korun. Na bídě, hladu a špíně se dá také vydělat!

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama