15 zásadních rozdílů mezi Čechy a Moraváky...

22. dubna 2015 v 14:03 | Prislo emailem. |  Clanky jinych autoru
Češi se na Moraváky dívají nadřazeně, Moraváci na Čechy nadávají. Našli jsme tedy zásadní rozdíly mezi Moravany a Čechy - a hádejte, kdo z tohoto srovnání vyšel lépe?

 1. Poctivost, zní to jako klišé, ale na Moravě jsou lidé čistší a mravnější. Omluví se, i když za to, co se stalo, nemůžou. A automaticky při kontaktu s vámi předpokládají, že jste taky takoví. Češi jsou, přiznejme si to, tak trochu svině a vychcánci. Takže Moravák vás klidně o půlnoci pozve domů a pohostí vás, zatímco Čech přesně v duchu hesla "Podle sebe soudím tebe" vás domů nepustí, protože se bojí, že byste mu něco ukradli, rozbili nebo pozvraceli.
 2. Pořádek a čistota.Skoro třetinu Čech tvoří Sudety - tedy oblasti, odkud Češi vyhnali Němce a pak si rozebrali jejich majetky. Lidé, kteří tato území pak obsadili, k nim nemají vztah a je jim jedno, že na ulicích je špína a domy se rozpadají. Moraváci oproti tomu mají větší úctu ke kráse svých vesnic, protože v nich žijí po mnoho generací. Díky tomu to vypadá zejména na jihu Moravy stejně jako v Rakousku nebo Německu.
 3. Chlapství. Češi se nechali ovlivnit Západem a jsou ochotní se kvůli každé blbosti soudit - nebo soudem aspoň vyhrožovat. Moravák na soudy kašle; když mu něco provedete, tak vám prostě dá po hubě a věc považuje za vyřešenou. Tahle ostrost a ráznost Čechům chybí. Ostatně Moraváci jsou víc chlapi i v tom, že méně chodí k doktorovi, zatímco Češi se plahočí na polikliniku s každým bebíčkem.
 4. Přístup k životu. Moraváci jsou akčnější, zatímco Češi působí zabržděneji. Češi totiž ve velkém chlemtají pivo, které má utlumovací účinky. Na Moravě se jede hlavně víno a kořalky, což vám dodá nesrovnatelně vícenergie.
 5. Úcta k autoritám. Celá Morava bývala označována za předměstí Vídně, takže každý Moravák má pradědečka, který tam dělal panského kočího nebo prababičku, která posluhovala. Podřízenost a úcta k autoritám Moravákům zůstaly dodnes. Váží si bohatých (i kdyby to měli být křiváci) a chodí do kostela, kde naslouchají autoritě nejvyšší. Češi oproti tomu autority nesnášejí a kdykoliv cítí, že jim je někdo nadřazen, tak zbytečně remcají.
 6. Láska k metropoli. Moravané si váží svojí metropole, nechtějí ji zaplevelit milionem aut a kamionů.Takže když jedete z Prahy do Vídně, Brno objedete elegantním obchvatem. Zato v Praze vede dálnice přímo Václavákem. Tohle přeci neuděláte městu, které máte rádi!
 7. Kvalita spermatu. Centrum reprodukční a preimplantační medicíny Repromeda nedávno provedlo studii o kvalitě spermatu českých mužů. Muži byli rozděleni podle bydliště i podle povolání. Výsledek? Nejzdravější a nejkvalitnější sperma v ČR mají tesaři z okolí Uherského Brodu. A ten je kde? Na Moravě, nakonec i největší kohout je Orel brodský.
 8. Vzhled. Často se říká, že Asie začíná za Moravskou branou. Jistě, je to nadsázka, ale trochu pravdy na tom je. Jihem Moravy v minulosti táhly asijské hordy a je jasné, že mnozí tatarští válečníci zde své geny zanechali. Kvůli tomu jsou Moravané "východnější" i svým vzhledem. Stačí zajet do Dolních Bojanovic: mnozí zdejší lidé mají plochá čela a zdeformované uši, stejně jako kdysi dávní nájezdníci. To ale není na škodu, čím více různých genů, tím krásnější ženy.
 9. Zcestovalost. Zejména obyvatelé Prahy jsou často uzavřeni ve svém městě a prakticky ho neopouštějí. Moravák má oproti nim větší rozhled a je zcestovalejší - i kvůli tomu, že v nějaké fázi svého života jezdí studovat nebo pracovat do Prahy.
 10. Noční život. Nejen o víkendu, ale i v pracovních dnech to v Brně žije. Hospody, zahrádky, bary, koncerty. V Ostravě mají Stodolní, která sice už není v takové kondici jako dřív, ale stejně je to milionkrát lepší než to, co se děje v Praze - zde se centrum po pracovní době vylidní, všichni jsou zalezlí doma, v deset začíná noční klid a přes to vlak nejede. Pár lidí se pincasí v okolí Dlouhé ulice, ale že by Praha měla nějaké místo, kde se srocují lidé, tak to tedy ne. Možná Náplavka, ale ta třeba v zimě nejede.
 11. Vztah se sousedy. Projeďte si vesnice v Čechách a na Moravě. Moraváci mají domy nalepené na sobě, takže historicky se učí větší toleranci k sousedům a spolupráci s nimi. Navíc před svými domy často nemají ploty, protože nepředpokládají, že by jim někdo mohl schválně pošlapat kytky. Češi si staví domy solitérní, oplocené, co nejoddělenější od ostatních.
 12. Hudba. Moravská hudba je nápaditější a estetičtější. Uherské a turecké vlivy v moravských cimbálovkách jsou jednoznačně charismatičtější než česko-německé dechovky. A to se ještě nejlepší česká dechovka jmenuje Moravanka.
 13. Géniové. Každý národ má nějakého génia, ale ti moravští jsou známí po celém světě. Sigmund Freud. Edmund Husserl. Johann Gregor Mendel. Leoš Janáček. Jarek Nohavica. Jistě je není potřeba představovat. A pak tu jsou další slavní rodáci - fyzik Ernst Mach, spisovatelka Joy Adamsonová (ta ale byla ze slezské Opavy) nebo rakouský prezident Karl Renner.
 14. Zdravá strava. Co do pestré a zdravé výživy se Češi nemohou s Moravany měřit. Na Moravě se vždycky jedlo a pilo kvalitně, protože šlo o lokální dobré věci (a když se náhodou třeba víno úplně nepovedlo, prodali ho Čechům). V době, kdy už Brno mělo své farmářské trhy na Zelňáku, si pořadatelé prvních farmářských trhů v Praze ještě hráli v uhláku na horníka.Zatímco na Moravě si většina milovníků pálenky vyrábí kvas podomácku (často podle sto let starého rodinného receptu) a tento kvas už nechají jen vypálit, Češi většinou vozí do pálenice jen sklizené ovoce a všechno ostatní už nechají na odbornících. Pak si prostě jen přijedou pro hotovou pálenku.
 15. Sex. Holky z Moravy jsou obecně hezčí než ty z Čech, a navíc mají pozitivnější přístup k sexu. Jaký je to rozdíl oproti spoustě pražských fiflen, které jsou snad přesvědčeny, že ji snad mají ze zlata! A Moraváci mají prý i větší penisy než Češi - aspoň to tvrdí naši homosexuální přátelé z Prahy, kteří kvůli tomu pravidelně jezdí do vyhlášených gay měst jako Olomouc, Brno či Bruntál.

 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 HankaK HankaK | E-mail | 22. dubna 2015 v 14:32 | Reagovat

ad 15
Kolik ten pan mel Cesek a kolik Moravanek?
Hehe, ohledne velikosti penisu, hm..Olomouc, Brno, nebo Bruntal rikas??

2 Luis Luis | 22. dubna 2015 v 16:13 | Reagovat

Vypadalo to jako kravina ale je to pravdive.
K bodu 7 lze dodat, ze nejvetsi kokot je Bolek Polivka.
K bodu 15 ze nejvetsi kurvy jsou jihocesi a s tim buzerantskym ddodatkem nakonec to autor cele odrovnal. Co se tyka v tomto pripade Brna, tak to je fakt teple mesto.

3 jara jara | 22. dubna 2015 v 16:47 | Reagovat

[1]: a ty take posuzujes take ty "experty z Afriky a jinych despotentnich zemich?" , o te se zde nepise, ale mela byste take k tomu dat I rozum, srdce, spirit, dusi, mozek... a to dalsi a hlavne celistvou osobnost, jinak muzete byt na ubohe a priliz sklouzajici rovine pro Vase a jen Vase budouci generace s dobrou DNA ktera se da skorumpovat priliz lehce ale napravit velice tezce, az nemozne neb je problem s vyberem k napravenim, snad rozumite jak to chodi po generace... . Jinak doporucuji vsem prostudovat "Mayo Clinic (USA) Butterfly Technic" a nebudete mit s rozmery I zeny s tesnosti tolik problem ale pak zasadne dobra vyziva, ne ta synteticka z BILY Existuje I knizni I podobne vydani kde jde prave o to, jak se vse da vylepsit, zvetsit a prirozene upravit. Vyjimky existuji vsude, ale na tech svet obycejne neni impact, krome geniu a jejich prevratu pro vyvoj svetovy.  Prec, jedna vlastovka Jaro nedela!

4 Dr. Shrink Dr. Shrink | 22. dubna 2015 v 17:10 | Reagovat

[3]: shut the fuck up you psycho!!!!!

5 Vitezslav Haramule Vitezslav Haramule | E-mail | 22. dubna 2015 v 17:34 | Reagovat

Opravdu vyron choreho mozku #1.Ty musis byt urcite z Moravy mudrlante.A pokavad se jedna o nejvetsi penis v Cechach, tak ten momentalne okupuje prezidentskou
kancelar.

6 @ @ | 22. dubna 2015 v 18:25 | Reagovat

Já si myslím,že Moraváci jsou vychcandírové a basta.

7 Karel Jemelka Karel Jemelka | E-mail | 22. dubna 2015 v 18:52 | Reagovat

Zatímco Češi svůj boj s alkoholem tvrdě prohrávají, tak Moraváci dokáží i remizovat. :-)

8 jkorcak jkorcak | E-mail | 22. dubna 2015 v 19:18 | Reagovat

Proboha, Ross! A tohle mysli ten pan vazne? JE MI TO JASNE. JE Z MORAVY. Mozna je to tesar a je z Uherskeho Brodu stejne jako ten na hlavu padly strelec! A NAVIC JE TO VUL JAK VRATA a evidentne ma problemy z vlastnim penisem a se Sigmundem Freudem. Now, kdybych ja mela posuzovat Cechy a Moravaky podle svych zkusenosti, neprej si vedet, co bych o Moravacich take mohla napsat (stejne jako o Cesich). Fakt, nedelam mezi nimi rozdil - cesky a moravsky hajzl i genius jsou zcela v rovnovaze a stejne je to i ceskymi a moravskymi pribuznymi v me rodine. Nechapu, proc tohle vubec davas na blog. A to uz prosim delsi dobu nejsem Prazacka! :-D

9 jara jara | 22. dubna 2015 v 19:34 | Reagovat

[2]: Je to asi jen sprym, jak to ja chapu, s tema bratrama neco jako byt politicky spravny a take jako radna provokace aby se vse obsahlo. Ja mam smysl pro Ionescu: Absurdni Divadlo, coz byla moje rozsahlejsi cetba v moderni Francoustine.

10 Petr Kohout Petr Kohout | E-mail | 22. dubna 2015 v 22:03 | Reagovat

Pratele, nedejte se napalit! Kdykoliv ma Rosta neco jako "okurkovou sezonu", nebo se chce dobre pobavit, tak prijdou na scenu "prohandlovani, nepoctivi Cesi", zejmena Prazaci a kruhove objezdy. Rosta dobre vi, ze na to prijdou obranne reakce od "hrdych" Cechu a ma z toho srandu. Nepovazuji za nutne se k tomu vyjadrovat, udelal jsem to nekolikrat v minulych letech s nulovym efektem, pokud ovsem nepocitam skoceni na spek Rostovi. Prece jen jedna vec stoji za zminku: Kdo se postaral o to, aby se ten vypity, dement, normalizacni komunista dostal na Hrad? Moravaci, nebo Cesi???

11 děda děda | E-mail | 22. dubna 2015 v 22:15 | Reagovat

Slyšel jsem, že Ostravaci maji kratke nejen zobaky. Pokud jde o vychcanost, setkal jsem se s ní spíš u Moraváků - už jen to, že dosti dlouhodobě obsazují v Praze místo primátora. Češi jsou především líný svině. A nějak mi uniká světová proslulost Jarka Nohavici. Pravdou ovšem je, že chlastá první ligu na evropské úrovni. Což je ale v muzikantských kruzích celkem samozřejmé.

12 Ross Hedvicek Ross Hedvicek | E-mail | Web | 22. dubna 2015 v 22:21 | Reagovat

[11]: Ja jsem slysel, ze Ostravaci maji kratke neco jine.

13 Luis Luis | 23. dubna 2015 v 0:19 | Reagovat

[10]: kdo se postaral? Rusove a jejich prachy ktere skrze PR agentury a bakalobabisovske sdelovaci prostredky zaridily skrze demagogii upravu uz tak debilniho smysleni ceskeho lumpenproletariatu..
Kazdej se citi osloven tim, v cem ma deficit a pri tech reakcich se nebavi jen Rosta. :-D

14 jara jara | 23. dubna 2015 v 1:39 | Reagovat

[10]: Jemelko, snad nejlepsi prispevek roku! Kdo cinkal, Prazaci neb Moravaci, Nikdo, mtvuj prispevek jiz nepredci a to jsem???? jak se mnozi vyjadruji neb I za mne predvadeji, v mem pseudonymu sve dementni vyblitinky a ja je klidne necham, je mozne, ze je to jedinna forma jejich ukojeni!
Ja se take bavim a stale provokuji a vim kolik hlouposti je I v "Tajnych a specialnich sluzbach, tech specielne vybranych , ale doslova moronu, nekdy si myslim, kde je vubec dokazali najmout a vubec sehnat neb si jen tak na to hraji? Dalsi moznost ale ta se da zjistit kratce a proto se nikdy do diskuse nepusti?"

15 BIS-ek BIS-ek | 23. dubna 2015 v 1:53 | Reagovat

Jaky je rozdil mezi lidmi z Chikaga a ostatnimi Americany?

Last night I was driving home and listening to a sports call-in program, carried by WGN in Chicago on SIRIUS. People were calling in, very upset, about the goat's head that was sent to Cubs owner Tom Ricketts at Wrigley Field. Then some guy called in from INDIANA and said, "Why are you people so upset 'cause someone sent a goat's head to Wrigley Field? Aren't you Chicagoans the same guys that sent a
horse's ass to the White House?"
I had to pull over.

16 jara jara | 23. dubna 2015 v 3:08 | Reagovat

ARCHITECT NEWSWIRE

TOP STORY

ARCHITECT
What the International Spy Museum is Proposing for D.C.'s L'Enfant Plaza

Yesterday, the U.S. Commission of Fine Arts reviewed a concept proposal for the museum, designed by Rogers Stirk Harbour + Partners. Read More

Ne jen Ybzenyri, ale take Architekti, jen pro Ynspiraci pro zajem, cose deje za velkou louzi a odjinud.
ARCHITECT
AIA Announces 2015 Housing Awards

The AIA recognized 10 projects for their excellence in housing design. Read More
Frank Lloyd Wright House Among New Additions to List of National Historic Landmarks

Regarded as a paragon of the Usonian house, Samara embodies Wright's love of organic architecture. Read More
         Advertisement

Magic-Pak
Your vision for every building is no longer constrained by the details of construction. Magic-Pak's unobtrusive appearance and customizable exterior components preserve symmetry, clean lines and the design you intended. Visit us at the AIA Convention. Learn more.
Product Picks from the 2015 Salone: Day Three
A reflective glass wall, flat-packed furniture, and tableware inspired by the theme of this year's Milan Expo. Read More
Postcard from Milan: Norwegian Designers Step into the Spotlight

Last year’s emerging duo Vera & Kyte is moving into its own—and further into the show. Read More
This Week in Tech: A Robot Chef for Kitchens of the Future
We round up the latest in materials, architectural research, and technology. Read More _
ADVERTISEMENT
Maximize Daylight
Translucent walls, windows and skylights bring maximum daylight to your project. Extech's team of architects and engineers can custom design a daylighting solution that enhances any building. Learn more...
________________________________________

ARCHITECT
Practice Craft

Elizabeth Whittaker, AIA, on the conceptual economy of means that drives her practice. Read More

Morning News Roundup: New SAH Awards and Fellows
The Society of Architectural Historians inducted new fellows, a 1923 downtown Los Angeles building will undergo renovations, and more news to kick off your weekend. Read More

A Map of Everybody Participating in the Chicago Architecture Biennial (So Far)

It's shaping up to be the party of October. Read More

________________________________________
ADVERTISEMENT
The Latest on Green Metal Roofing, LEED Updates at PACGREENINFO.COM!
At Petersen Aluminum, we are committed to providing you with the most current resources for sustainable metal roofing design. For the most up-to-date information on green metal roofing design, there's only one site to bookmark... pacgreeninfo.com.
________________________________________

ARCHITECT
Countdown to the 2015 AIA Convention

As the AIA's annual event draws closer, we're sharing ideas for you to maximize your time in Atlanta. Read More

Best Practices: Closing the Gender Gap
Female architects identify ways that women can push through the traditional career choke points and advance through the ranks in a male-dominated field. Read More
ARCHITECT
This Shape-Changing Display Brings Data to Life

Researchers in the U.K. have developed a dynamic device that turns 2D charts into 3D interfaces. Read More

17 Godula Godula | 23. dubna 2015 v 7:39 | Reagovat

Je to tady snůška tradiční rivality mezi Čechy a Moraváky. Ale pravdou je, že se od sebe něčím liší, akorát se nemohou shodnout čím se liší. Kdysi jsem zaslechl na Slovensku takovou poznámku, že máme tady 4 národy - národ slovenský, moravský, český a pražský. No něco na tom asi bude. A dávám přednost spisovné češtině před jakýmkoli nářečím.

18 Josef Pepa Nos Josef Pepa Nos | E-mail | Web | 23. dubna 2015 v 16:05 | Reagovat

Čím dál více, kvantitativně a na celé zeměkouli se zdůrazňuje subjektivní svět naprosto každé lidské bytosti, přičemž se ty světy zcela, zásadně, diametrálně a úplně liší.

Nejpádnějším důkazem je internet a trikový film.

Přesně to odpovídá jógové teorii a praxi:
"REÁLNÝ SVĚT NEEXISTUJE, ANI HMOTA, ANI ČAS A ANI PROSTOR. TO VŠE SE ODEHRÁVÁ SE VŠÍM VŠUDY JEN A POUZE V NAŠÍ MYSLI".

19 Mikeš Mikeš | 23. dubna 2015 v 16:40 | Reagovat

ad 2: jojo, teplo tady je, teda rozhodně teplejc, než třeba v Jihlavě nebo Práglu, ale rozhodně bych to nepřičítal počtu teploušů, páč ti se stahují spíše do Prahy, kde maji větší love a taky jim tam kyne větší kariéra na ministerstvech atak.

20 Ondra Soukup Ondra Soukup | E-mail | 23. dubna 2015 v 17:37 | Reagovat

Říká takhle Brňák Pražákovi:
- Ty poslóché, u nás v Brně se říká o Pražácích hrozný věci
- A víš co se říká v Praze o Brňácích? na to Pražák
- No to bych teda vědět chtěl! Co se teda v Práglu o nás říká?? nabroušeně Brňák
A Pražák na to: Vůbec nic...

21 jkorcak jkorcak | E-mail | 23. dubna 2015 v 23:07 | Reagovat

[14]: Desitka byl Peta Kohout, Jaro, mate v tom zmatek. :-D  :-D  :-D

22 Godula Godula | 24. dubna 2015 v 7:31 | Reagovat

[18]: No ta myšlenka není nic nového. Řecký filosof Platón prohlašoval, že reálný svět je pouze odrazem idejí. Již někteří jeho současníci a následníci měli na věc jiný názor. Ale co se týká jógy, ta je založena na buddhismu a ten vůbec neřeší otázku zda podstata světa je hmotná nebo ideová. A proto jsou jóga a buddhismus přijatelné i pro materialisty.

23 Josef Pepa Nos Josef Pepa Nos | E-mail | Web | 25. dubna 2015 v 17:05 | Reagovat

[22]:Take neresim hmotnost a nehmotnost.

To, co resim ja, je muj nezpochybnitelny individualni svet a vesmir.

A je-li to tak u me, je logicke, ze to nemuze byt jine u naprosto vsech lidi.

Pokud by nekdo tvrdil, ze svet a vesmir on/ona nema, musel by nejak srandovne dokazat, ze ani on/ona neexistuje.

A TO SAMOZREJME NENI MOZNE.

24 IV6 IV6 | 27. dubna 2015 v 14:07 | Reagovat

Špičkou moravské bolševické náplavy, která se nahrnula do Prahy a skončila ve vládě byl rotný Topolánek. Mladej Topol už bude mít ty nakradený prachy legálně, protože je zdědí... :-D

25 - - | 11. září 2015 v 5:50 | Reagovat

zadne "sudety" neexistuji. je to cr, z ktere nemci vyhnali cechy uz pred 1000 let a vyhaneli po 1000 let. a stale je o vse okradali. tvoji rodice, hedvicku, tipuji, byli konfidenti gestapa. jen ses to nikdy nedozvedel, protoze kdo by se tim chlubil. akorat z tebe vychovali nacisticke prase

26 XXX XXX | 23. září 2015 v 18:21 | Reagovat

No nám jeden Ostravák zavraždil babičku a znám dalších 5 lidí z Moravy, kteří jsou závistiví a zlí...

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama