Komentar k clanku o ceske armade..

27. dubna 2015 v 14:45 | Colonel Mortimer |  Clanky jinych autoru
Prisel mi komentar k memu clanku o ceske armade. I kdyz je mi autor znam, uverejnuji to pod pseudonymem Colonel Mortimer, coz, jak kazdy vzdelanec dobre vi, je postava z westernu For a few dollar more...

Rosťo, dovol mi pár slov k článku "Celá armáda je banda kašpárků ...." Přečetl jsem si se zájmem jak pozvánku na CATE 2015, tak komentáře. Je faktem, že jsem asi před dvěma týdny dostal odkaz na stránky Univerzity obrany, kde je tato pozvánka vyvěšena v českém i rádoby anglickém jazyce, takže jsem už byl informován. Původně jsem si myslel, že jde o aprílový žert. Když jsem zjistil, že to s aprílem nemá nic společného, tak jsem byl doslova konsternován. Překlady vojenských hodností a titulů do angličtiny jsou opravdu děsivé. Navíc, překlad akademické hodnosti do angličtiny a vzápětí ponechání českého vysokoškolského titulu v češtině svědčí o naprosté absenci zodpovědného přístupu k překladu.

Část, která v Tvém článku není a která popisuje zasílání příspěvků, musí být pro rodilého anglického mluvčího naprosto nesrozumitelná. Pro pobavení těch, kteří umí anglicky část textu z pozvánky:
"All contributions (articles) will be accepted at English, Czech or Slovak language. Under review all sending contributions and selection - all selected contributions will be placed in electronic version of conference collection (collection with ISBN). All authors obtain announcement of receiving and after review also announcement of acceptance of the contribution which will be opened to public. Maximum 2 articles from one author or co-author in the collection."

Na takové pozvánce bych nechtěl být uveden ani za nic. Musel bych se za to stydět. Nevím, zda ti, kteří jsou zde uvedeni, pozvánku četli a pokud ano (z logiky věci vyplývá, že by si to přečíst měli), tak nejspíš neumí anglicky, protože by museli okamžitě celý text opravit. Vzhledem k tomu, že se poznámek k této pozvánce šíří po internetu rychlostí blesku, tak předpokládám, že ji co nejdříve ze stránek UO stáhnou a budou hrát mrtvého brouka.

Víš, co je však na této situaci tristní? Za prvé - od roku 1995 do současnosti se na přímo výuku anglického jazyka vynaložila téměř miliarda korun včetně financí z USA, o kterých jsi nedávno psal. Výsledky jsou žalostné. Za druhé - v rámci NATO je za přípravu anglického jazyka v AČR zodpovědná Univerzita obrany. Tedy instituce, která tuto akci (CATE) pořádá a tento překlad (pozvánku), stejně jako podobně zoufalé překlady, produkuje. Její rozpočet je miliarda ročně. Nikdo z hlavních funkcionářů si však nepřizná na takovém paskvilu odpovědnost. Nakonec se to svede na osobu, které byl překlad zadán, protože má někde uvedeno, že zvládá anglický jazyk.

Za třetí - Univerzita obrany je součástí Ministerstva obrany a proto je na MO je dlouhodobě oddělení asi pěti osob - "špičkoví odborníci v oblasti výuky jazyků :-) ", kteří jazykovou přípravu řídí a koordinují :-). Takže to není armáda (AČR), která spadá pod Generální štáb a nemá s tím nic společného. Je to sice těžko pochopitelné, ale MO a UO není armáda. Tam si na tituly a hodnosti (akademické) tolik nepotrpí - jedná se jim skutečně o odborníky v oboru a ne o nějaké "Col. of GS dr. hab. assoc. prof. Ing. Kasparek, CSc, MBA" :-). Mimochodem mi také chvíli trvalo rozluštit to Col of GS a to jsem s místní realitou a i angličtinou docela obeznámen.

 

11 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Petr Kohout Petr Kohout | E-mail | 27. dubna 2015 v 15:16 | Reagovat

Co lze cekat od armady, jejimz velitelem je byvaly normalizacni lampasak? Zrejme totez, co od zeme, ktera si DEMOKRATICKY (!) zvoli za prezidenta normalizacniho komunistu se silne vypitym mozkem, navic Putinovu patou kolonu!

2 Luis Luis | 27. dubna 2015 v 15:17 | Reagovat

Skoda energie se tim zaabyvat. Jenom jim za darmo delate audit kretenum.

3 Luis Luis | 27. dubna 2015 v 15:20 | Reagovat

I za totace bylo v armade par profiku, kteri nebyli normalizacni. Na druhe strane pokud je dneska do jakekoliv funkce v cr nekdo ustanoven, tak to bolsevik je a dobre provereny. Respektive estebak.

4 Luis Luis | 27. dubna 2015 v 15:22 | Reagovat

Rosto, ses zamilovanej ? Zase jsi nechal otevrenou diskusi.

5 ghost ghost | 27. dubna 2015 v 16:11 | Reagovat

Mne to pripomina rakouskeho politika z roku 1918:

Tak halt udelame tu revoluci, at je pokoj.

6 Vitezslav Haramule. Vitezslav Haramule. | 27. dubna 2015 v 16:45 | Reagovat

Tak se musim priznat,jakou me ten Kotas udelal radost.
http://www.denik.cz/z_domova/veril-jsem-ze-jsou-prave-rekl-ransdorf-o-obrazech-20150427-9xia.html
Vim ze se to nehodi k dnesnimu tematu ale
JA SU TAK SCASTNY......

7 Czenglish Czenglish | 28. dubna 2015 v 11:23 | Reagovat

Do Široké ulice v Praze 1 "přijde brzo nová premisa"
http://www.blisty.cz/art/77243.html

Kde získaly České dráhy svou jazykovou "kompetenci"?
http://www.blisty.cz/art/77248.html

8 čestný předseda Velkozloděj čestný předseda Velkozloděj | 28. dubna 2015 v 11:37 | Reagovat

Na pozvánce je jako "Čestný předseda" uveden brigádní generál Ing. Vladimír HALENKA - ředitel Sekce podpory MO.
http://hedvicek.blog.cz/1504/ceska-armada-je-banda-kasparku-a-svejku

Viz 6. března 2015:

Armáda se zbavuje obviněného z kauzy Excalibur. Pryč musí generál Halenka
http://www.lidovky.cz/kauza-excalibur-armada-se-zbavuje-generala-halenky-fw3-/zpravy-domov.aspx?c=A150306_133515_ln_domov_rof

Brigádní generál, obviněný z "okrádání" armády, se rozpovídal v novinách
http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Brigadni-general-obvineny-z-okradani-armady-se-rozpovidal-v-novinach-365090

Dozvuky obvinění: Generál Halenka bude zřejmě dočasně zproštěn funkce
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/303847-dozvuky-obvineni-general-halenka-bude-zrejme-docasne-zprosten-funkce/

A to nejlepší na konec:
Že si vojáci kupují vlastní vesty?
http://www.lidovky.cz/ze-si-vojaci-kupuji-vlastni-vesty-to-je-proste-jejich-charakter-rika-general-1vk-/zpravy-domov.aspx?c=A140829_173712_ln_domov_sho

9 Eda Eda | E-mail | 28. dubna 2015 v 16:13 | Reagovat

Z vojínů důstojníci, z důstojníků generálové... A dodnes nebyl povýšen plk. ing. Zbyněk Čeřovský.... proč asi.... ???
http://freeglobe.parlamentnilisty.cz/Articles/2223-svedectvi-politickeho-vezne-zbynka-cerovskeho-o-presidentu-vaclavu-havlovi.aspx

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama