Výstava - Život ve stínu šibenice

27. dubna 2015 v 16:49 | Jan Kratochvil |  Clanky jinych autoru
Výstava má dvě etapy, první v 16 hodin v chrámu sv. Michala, tryzna za oba dva odboje proti nacismu a proti komunismu, které se zúčastňuje za představitele církví kardinál Duka, jako primas České země,za Slovensko, slovenský primas arcibiskup Zvolenský, dále zástupci ostatních křesťanských církví patriarcha Československé církve husitské Butta, synodní senior evangelické církve Joel Ruml a za židovskou komunitu rabín, který jezdí do brněnské synagogy a zástupci brněnské Židovské obce. V chrámu budou samozřejmě praporečníci za Sokol, Orel, Skauty a ministerstvo vnitra, všichni v uniformách svých organizací s prapory. Celý projekt bude zahajovat primátor statutárního města Brna pan primátor Petr Vokřál a zároveň za Asociaci krajů České republiky pan hejtman Michal Hašek. Tryzna bude probíhat tak, že herec městského divadla Zdeněk Junák přečte úvodní slova, pak se domnívám, že promluví pan primátor a pan hejtman a následně budou čteny na levé i na pravé straně jména vyhlazovacích táborů a popravčí místa doby fašismu a doby komunismu. Při čtení těchto jmen budou zapalovány svíce za oběti obou diktátorských režimů. Původně jsme uvažovali o čtení jmen,ale těch jmen jsou sta tisíce a nebyl by na to čas. I koncentrační a vyhlazovací tábory, včetně věznic jsou v řadách stovek na území Protektorátu a následně Československa. Je zdrcující kolik věznic a koncentračních táborů bylo založeno v komunistickém režimu. V době diktatury fašismu byl soustřeďovací tábor pro nepřátele fašistického režimu Terezín, v době komunistické represe dle archivu vězeňské správy byl koncentrační tábor, kde se soustřeďovali političní nepřátelé režimu, budova ministerstva vnitra v Praze na Bartolomějské ulici.

Po aktu tryzny, která díky obrovským záštitám čelních představitelů politického spektra této země, vzdají politici v podstatě hold těmto obětem, kterým se zatím dle našeho názoru pocta nevzdala natolik veřejně. Následně bude otevřena výstava v Křížové chodbě Nové radnice, kterou by měl opět otevírat primátor statutárního města Brna s hejtmanem Jihomoravského kraje a Asociací krajů Michalem Haškem.

Výstava svým rozsahem, obsahem a spoluprací snad nejvýznamnějších státních institucí viz. pozvánka na které jsou vypsány, přesahuje všechny výstavy, které k 70.výročí ukončení 2.světové války budou na našem území otevřeny (výstava není jen o vojácích, ale o všech, kteří se zúčastnili odboje proti dvěma zločineckým zločinům fašismu a komunismu). Jsem o tom přesvědčen po shlédnutí komorní výstavy Moravského zemského muzea o osvobození Brna, která byla otevřena 23.dubna v Ditrichsteinském paláci . Výstava v Křížové chodbě svou velikostí, rozsahem a obsahem bude umístěna na více než sto panelech a vyjde k ní doprovodná vázaná publikace přes 400 stran na křídovém papíře. Mimo textových a obrazových materiálů na, výstava obsahuje řadu vitrin, ve kterých jsou umístěny na figurínách uniformy skutečných bojovníků proti fašismu postižených komunistickým režimem. To je též výjimečnost této výstavy, že vypovídá o lidech, kteří se postavili se ctí proti fašismu a následný zločinný komunistický režim je v nejlepším případě vyhnal do exilu, v horším na desítky let zavřel do koncentrační táborů, uranových dolů či věznic, v nejhorším případě popravil. Tito národní hrdinové, kterým by měla v té době být spíš vzdána úcta, za to že nasadili svůj život a obětovali své rodiny v boji proti fašismu, v novém represivním režimu dopadli, tak jak dopadli.

Ve vitrínách budou například tři významní generálové. První generál Julien Flipo byl vyhoštěn ze země jako vojenský přidělence Francouzské republiky a za svého působení, pomáhal vlastencům v těžkých podmínkách, jak za 2.světové války tak v době následného zločinného komunistického režimu přežít. Přišel do této země již při vzniku Československa se svým kolegou generálem Pelem, a vzali si oba dvě Češky, dcery poslance Braunera. Hluboce si tuto zemi zamiloval, po komunistickém převratu se snažil zachránit řadu Čechoslováků, kterým hrozila věznice, tím, že jim vydával francouzské pasy, nebo jim pomáhal při přechodu přes hranice jinou cestou ve spolupráci s benediktýnským opatem z Břevnova v Praze Anastázem Opaskem, byl z Československa doslova vyhnán Státní bezpečností, která z něj měla hrůzu.

Druhý generál Jaroslav Plass, působil jako československý vojenský přidělenec v Londýně, kde též spravoval vojenské archivy Československé exilové vlády, a při komunistickém puči, demonstrativně s celou ambasádou odešel z funkce a odmítl se vrátit do komunistického Československa. Díky jeho rozhodnosti a odvaze, byla zachráněna celá zpravodajská síť Československé rozvědky v zahraničí, jejíž dokumenty odmítl vydat komunistické vládě. Po roce 1948 se zapojil do protikomunistického odboje na západě a patřil k čelním představitelům protikomunistické zpravodajské služby.

Třetí generál, který upadl do zapomnění v následném režimu je první velitel československého armádního sboru v SSSR generál Jan Kratochvíl, kterého již v roce 1947 komunistický ministr obrany Ludvík Svoboda vyřadil z armády. A tento generál se v roce 1962 musel doprošovat, aby vůbec dostal nějaký důchod. Mimo těchto tří generálů jsou v dalších vitrínách postavy dalších čelních představitelů obou dvou odbojů, protifašistického i protikomunistického, včetně jejich dokladů a vyznamenání. Šlo nám principielně o to aby ve vitrínách nebyly nějaké anonymní figury s uniformami někde z bleších trhů či depozitářů muzeí jak je běžné na výstavách tohoto typu, ale aby se hovořilo o konkrétních národních hrdinech, kteří se obětovali pro vlast, a jejich vlast na ně velice brzy zapomněla.

Věříme, že tato výstava svým obsahem i rozsahem osloví širokou veřejnost, hlavně mladou generaci o úmyslně zapomenuté historii naší země. Dnes nám přišel dopis z kanceláře prezidenta republiky, který reagoval na naši žádost a rozhodl, že tato výstava bude umístěna v prosinci tohoto roku na Pražském hradě.
 

10 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Josef Pepa Nos Josef Pepa Nos | E-mail | Web | 27. dubna 2015 v 18:10 | Reagovat

Aspon neco malo.

3 Kluk z Ameriky Kluk z Ameriky | 27. dubna 2015 v 20:39 | Reagovat

Diky treningu a vymejvani mozku komunistickou propagandou me debilkove ze Stredni Evropy nemuze jiz nic prekvapit.Vase mindraky si vybijite na internetu a neni vam jiz pomoci.Vas nazor ale neni nazor vetsiny.Jako dukaz uvadim vrele vitani US Dragounu pri jejich presunu ceskem.Tech proti bylo zoufale malo tak proto zavrete sve bolsevicko rasisticke drzky protoze jste jenom z Putinova hovna para.

4 Luis Luis | 27. dubna 2015 v 20:43 | Reagovat

[2]: hele muzete byt radi, ze jsem tam nesedel ja, to by jste pak plakali daleko vic. Na vas v cesku maly dvur, vysoke zdi, dlouhy bic a hluboko do koryta.
Hlavne ze jste spokojeni s tim jak vas spravuji Rusove a jakou diky nim mate dnes zivotni uroven.

5 Karel Jemelka Karel Jemelka | E-mail | 27. dubna 2015 v 20:50 | Reagovat

Minulý týden jsem pane Kratochvíle poslouchal Vaši besedu k tématu na ČR Brno. Držím Vám palce a budu se snažit alespoň něco z výstavy vidět. Hodně štěstí.

6 Luis Luis | 27. dubna 2015 v 21:03 | Reagovat

Ano,clovek si precte peknej clanek a pak chce napsat do diskuse, ale pred tim pravidelne v diskusi narazi na nejakeho pracuraka a zapomene na puvodni clanek.
Na tu vystavu bych se zasel podivat. Bylo by dobre, kdyby se nasel nekdo kdo tu vystavu zpracuje jako presentaci a umistni na internet, tak nebude casove ohranicena.

7 The Soviet Story The Soviet Story | Web | 27. dubna 2015 v 21:16 | Reagovat

[2]: “The Soviet Story” is a story of an Allied power, which helped the Nazis to fight Jews and which slaughtered its own people on an industrial scale. Assisted by the West, this power triumphed on May 9th, 1945. Its crimes were made taboo, and the complete story of Europe’s most murderous regime has never been told. Until now…

In brief: The Soviet Union helped Nazi Germany instigate the holocaust. The film shows recently uncovered archive documents revealing this. Interviews with former Soviet Military Intellgence officers unveil shocking details.

The Soviet Story 2008 documentary about Soviet Communism and Soviet-German collaboration before 1941 by Edvins Snore and sponsored by the UEN Group in the European Parliament.

https://www.youtube.com/watch?v=oVZjyyAE-78

8 Karel Jemelka Karel Jemelka | E-mail | 27. dubna 2015 v 21:35 | Reagovat

Jo, inzeruji nějakou besedu a opomenul jsem na ni dát link. Hledejte tedy tohle: Apetýt (24.04.2015 11:05), pokud nebude fungovat následující link:

http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3371016

9 Drifter Drifter | 28. dubna 2015 v 1:28 | Reagovat

[2]:AC24 je pro Rusky platek rizeny z desinformacniho strediska z Moskvy. duchodce z Prahy si vymysleli, dopis nenapsal, a diskuteri jsou placeni trollove z Moskvy.

uz jenom fact ze ani jeden z nich se nepostavil se nezminil ze SSSR byl spojencem Hitlera po par let proti Britanii, ze se zachovali jak bestie proti pobaltskym republikam, napadli Finsko, a zacali WWII napadenim Polska kde zavrazdili 30,000 vojaku v uniforme.  
to ze by Rusaci prohrali valku bez USA materialni pomoci prohlasil sam Stalin. Clovek by se mel zeptat proc zahynulo jen 6 milionu Nemcu na obou frontach versus 20 milionu Rusu jen na vychodni? Jak Stalin rikal, NAS JE MNOGO ! A taky bylo, 10 muzu na jednu pusku, sami Nemci rikali to byly jatka, ne valka. hnali se beze zbrani prez hromady svych mrtvol a my jen strileli v plynovych maskach protoze ten smrad z pachnoucich mrtvol se nedal ani dychat. Nejhorsi bylo ze chudaci se ani nemohli vzdat, jinak je komisar zastrelil ze zadu!

Uz jen ze statistickeho hlediska, ze by tam nebyl ani jeden korespodent-diskuter ktery by mel opacny nazor? O_O

10 Charles Berneiter Charles Berneiter | 28. dubna 2015 v 19:12 | Reagovat

[2]: Uz sem si zvykl, drive bych se z pobneho clanku, vcetene nasledovnych diskuzi v tom platku, zdrave poblil.  Ted se uz jen smeju. :-D

11 La Minerve La Minerve | 28. dubna 2015 v 21:32 | Reagovat

Teď Čechy válcujeme vlnou brutálního amerikanismu (filmy, konvoj) atd. Doufáme že pochopí kam patří než je budeme přesvědčit silou. :-D

12 Josef Pepa Nos Josef Pepa Nos | E-mail | Web | 29. dubna 2015 v 10:57 | Reagovat

[11]: Toto je evidentně od nějakýho zasranýho rusáka a souvisí to s "upozorněním a výhrůžkou".

TI KRIPLOVÉ SE POZNAJÍ UŽ NA PRVNÍ POHLED.

13 Vitezslav Haramule Vitezslav Haramule | 29. dubna 2015 v 15:45 | Reagovat

Tento blog pravdepodobne porusuje podminky.Prosim o vysvetleni. V cem,jak a kdy?

14 Ross Hedvicek Ross Hedvicek | E-mail | Web | 29. dubna 2015 v 16:34 | Reagovat

[13]: Napsal jsem dotaz do blog@blog.cz - az mi odpovi, dam vam vsem vedet.

15 Luis Luis | 29. dubna 2015 v 18:05 | Reagovat

[12]: Probud se  ! Modry eurozednar je taky antiamerikanista jak vysity  - coz lze presvedcive dolozeno na soucasnych francouzskych a nemeckych postojich.
Z toho prispevku ale jasne neni, kdo to napsal,  Rusove se ve francouzstine shledli uz za samoderzavi.

16 Luis Luis | 29. dubna 2015 v 18:24 | Reagovat

[9]: Nedavno jsem se pokousel psat na google+ do Resistence- kdyz me neprevalcovali, tak ty me diskuse zazdili prilozenim par tuctu novych prispevku.
U Demagogie nejsou zadma kriteria, vse se podrizuje zadanemu cili.

17 Josef Pepa Nos Josef Pepa Nos | E-mail | Web | 29. dubna 2015 v 21:39 | Reagovat

Je jasné a logické, že si Bestie chtějí cenzurovat každý bajt, který je na internetu.
Na Bestie ale stejně může bez výjimky každý každým kliknutím do klávesnice virtuálně srát.
POSRANÁ BESTIE SE TAK STÁVÁ NEŠKODNOU ŠKODNOU.
Není možno už nijak a nikdy zastavit svobodu slova.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama