Červen 2015

Přerovské nádraží II

18. června 2015 v 23:02 | Karel Jemelka |  Clanky jinych autoru
A půjdeme dál. Kolem zdi k hlavnímu vchodu. Udělám fotku přes odpadkový koš. Plevel kolem zdi. Historická budova byla před několika lety nemalým nákladem opravena. Plevel okolo zdi loni vydržel až do podzimu. Tento vydrží taky. Bohužel.


Otočím se a fotím strom. Hezký strom, vyrůstající z mříží, jak to ve městech bývá. Zabudovaný v železné konstrukci. To aby ho opilci nepolámali. Nicméně udusí ho plevel v této chvíli vyšší než já.


Nyní fotka pro Rosťu. Po těch schůdkách sis chodil pro "Milenu". Dnes je tam herna. V Přerově je v ulicích herna každých 200 metrů. Herna se střídá se Zastavárnou. Vzpomínáš si co jsi mi v Miami říkal, když jsi uviděl "Pawn Shop"? Připomenu Ti. "Strč ruku do kapsy. Do té, co v ní máš pistoli a uháněj". Tak v Přerově musíš mít ruku v kapse furt. A kdybych měl uhánět, tak už mám takový tréning, že spolehlivě vyhrávám Maratonské běhy v seniorské kategorii.

Všimněme si dělícího pásu mezi silnicí a parkovištěm. Rozhodněte sami. Je to plevel nebo pseudo živý plot?


Otočím se a fotím mašinku. Vedle ní obří a taky asi hóóódně drahý bilboard s reklamou na EU. Reklama na EU musí být všude. Je jí dokonce víc než nápisů "Se Sovětským Svazem na věčné časy". Blahé paměti.

Mašinka je hodně historický kousek. Je to toulavá mašinka. Už je asi 3x na jiném místě. Dnes slouží jako prolézačka cigáňatům.

Kdysi to byl parčík před Poštou. Uprostřed stála hambatá socha ženy. V nadživotní velikosti. Kdysi si mě teta Maňa jako dítě vedla kolem za ruku. A já se jí zeptal "Teto, takhle vypadají ženské když nemají šaty? Teta byla vždy v pozici hlídačky morálky tak jsem se se zlou potázal. "Nedívej se tam, Karle, ať z tebe nevyroste prasák sviňácký". Hm, vždy mi říkala "Kájo". Ale měl jsem ji rád. Byla to dobrá duše.


Tohle je stará budova pošty. Ještě asi před deseti lety jsem tam chodil pro doporučené dopisy. No jo, možná to někdo koupí a udělá tam ubytovnu. Sociální bydlení je teď velmi výdělečné. Počet ubytoven směle soupeří s počtem heren a zastaváren. Možná už i vyhrává.


Stojím v levém východu z Nádraží. Po levé ruce je Stará pošta, po pravé ruce nádražní budova. A vidím, že jsem se mýlil. Herny nejsou od sebe 200 metrů, ale tyhle tak 50. S-Club co to asi může být? A plevel, plevel.....


Pokračování příště.

Přerovské nádraží.

18. června 2015 v 15:31 | Karel Jemelka |  Clanky jinych autoru
Tak si sedím v trafice. Zákazníci nikde, je teplo a o mě se pokouší senná rýma. Tak kýchám a každou chvíli kapesníkem čistím "dvojku". Tak jsem čapnul foťák, na okýnko dal cedulku "Přijdu hned" a šel jsem obejít nádraží a malinko zdokumentovat i třeba pro Rosťu. Čtyři roky tam vystupoval na cestě za vzděláním. Snad si Rosťa zavzpomíná a možná mě doplní. (Nee, Rosta nechce nic komentovat a doplnovat, protoze z toho vzpominani na Cesko uz ma nocni mury a spatne sny, doprdele uz. - pozn. R.H.)

Nádražní budova je historicky cenná. Pochází z doby budovaní Ferdinandovy dráhy Přerov - Břeclav -Vídeň. Nicméně, nechystám žádné historické pojednání. Jde spíše o realitu dneška. Nic víc.


A tak jsem s tím foťákem vylezl z boudy. A první co vám předkládám je moje kolo. Pan dochtor mi doporučil pohyb, tak jsem koupil kolo. Tohle. Ale ono nejde o to kolo. Jde o srovnání plevele s kolem. Tohle mi roste vlevo vedle boudy. Pozemek zaplevelený není předmětem mého zájmu. Roste tam sice Lopuch, co nos mi po něm opuch a já musím čistit "dvojku". (Kolo mi po půl roce ještě nikdo neukradl). My Moraváci říkáme této napohled hezké rostlině "lopón".

Ale nejde ani o kolo či lopón jde o fakt, že jsem několikrát nabízel papalášům od drah, že se za mírnou slevu z nájemného z pozemku (bouda stojí na pozemku ČD a za něj je nekřesťanské nájemné) postarám o to, že zleva i zprava od boudy byl anglický trávník, tulipány, možná růžový záhon.... Nee, o tom rozhoduje Praha. A Praha má i smlouvy na údržbu zeleně. Tedy nenapadejte moji osobu, že dopustím mít u dveří zcela nekulturní buš. Tedy kolo je u trávníčku vlevo od boudy.


Další foto je v vpravo od boudy. Přijel zákazník a opírá si kolo. Nezlobí se, že ho fotografuji. Koupil cigára a odjel. Ale trávník zase udržovaný. To černé, úzké, co jde ze země přes zeď, to je elektrický kabel. Ze země trčící kabel, co za něj 2x do týdne sběrači kovů tahají v naději že jde prodat. Nejde vytáhnout ze země. Vede bůhví kam. Jenže, oni sběrači ten kabel vždy nechají ležet přes chodník, tak ho vždy přehodím přes zeď. Ať o něj chodci nepackají. Jestli je pod proudem nevím. Nezkouším kabely, jsou li "živé".Šmankote, teprv teď mi došlo. Kdybych oba ty kousky půdy poryl a nasel tam žlutou řepku olejku, evropsky dotovanou měl bych stejné dotace jako Burešův Babišfert. I kdybych to posekl kosou a vymlátil cepem možná bych si dotacemi na ono nájemné z placu vydělal. Jen bych nesměl kosou seknout ten kabel. To bych se nemusel dotací dožít.

Sifra praotce Cecha...

17. června 2015 v 20:22 | Prislo emailem |  Clanky jinych autoru
Česko a Prahu nedávno navštívil spisovatel Dan Brown, autor bestselleru Šifra mistra Leonarda. Velmi se zajímá o kryptografii a nezištně poskytuje informace o tématu nové knihy, která má zatím pracovní název "Šifra praotce Čecha".

Tento známý odborník na kryptologii totiž zjistil, že když spojíte čtyři krajní body Česka a pak pražský orloj s orlojem olomouckým, vznikne magický symbol. Naznačuje tento symbol snad konečné řešení otázky další existence českého národa? Naznačuje, kam tento národ směřuje? Je to latentní znamení pro vesmírné civilizace, že právě zde mají přistát? Je to všechno jenom náhoda?

Otázky, samé otázky.Jak bydli Michal David?

15. června 2015 v 17:32 | Prevzato z ceskeho tisku... |  Clanky jinych autoru

No bydli v dome, ktery komunisti zabavili emigrantum a rezimni milacek Michal David to za par supu "odkoupil". A tak je to u vas se vsim.


Swingers - Karel a Hana Koecher

11. června 2015 v 15:26 Clanky jinych autoru
Znalost anglictiny je sice nutna, ale je to zase velice vyzivne :-)


Dopis starostovi mesta Kojetina.

9. června 2015 v 20:06 | Ross Hedvicek |  Clanky civilizovane...
Prosba o pomoc pri patrani po neznamem pachateli.

Vazeny pane starosto,

chtel bych vas poprosit o pomoc pri mem patrani po neznamem pachateli. Jiste, ze bych se mohl obratit (jak se u vas rika) na "organy v trestnim rizeni" a pozadat o pomoc policii nebo prokuraturu, ale verim, ze to je az ta posledni moznost, protoze vy ve vasi funkci jste maximalne kvalifikovan tuhle zahadu rozlousknout.

Jde mi opet o opakovane problemy s prodlouzenou Polni ulici, v kterezto zalezitosti jsem vas uz kontaktoval drive nekolikrat - pevne doufam, ze mou prosbu tentokrat nebudete ignorovat.

Kratke nastineni situace: Prodlouzena Polni ulice je pro tamni obyvatele velmi casto neprujezdna kvuli zaparkovanym autum. Auta jsou tam zaparkovana, protoze ulice neni spravne oznacena dopravnimi znackami a dopravnimi symboly (jako treba plna zluta cara). Tomu, aby byla spravne oznacena, brani prave onen zmineny "neznamy pachatel" (ktery tam taky parkuje auto), dle kojetinske septandy a naznacovani udajne zamestany bud v obecnim stavebnim odboru, ci dokonce v Technickych sluzbach, a z titulu sve funkce vyreseni bojkotuje a sabotuje - obe organizace jsou ve vasi jurisdikci a urcite pro vas bude hrackou to odhalit. Navic je ten prodlouzeny kousek Polni ulice SPATNE OZNACENY jmenem jine ulice - coz zpusobuje jine problemy tam zijicich obcanu v jejich zakonnem pravu na zdravotni peci (Ústavní zákon č. 2/1993 Sb. ve znění ústavního zákona č. 162/1998 Sb., paragraf 31) - primo receno, tahle spatne oznaceni ohrozuje obcany zijici ve skutecne Polni ulici NA ZIVOTE! Je to porad nedulezite???

O co vas tedy prosim:

Najdete prosim onoho neznameho pachatele, osvetlete mu situaci, vyslovte napomenuti a odeberte mu premie. O verejne bicovani na pranyri na namesti nezadam - Kojetin je prece uz moderni a civilizovane mesto.

Pote poslete dva zamestnance z Technickych sluzeb do prodlouzene Polni ulice s paskovym metrem a kyblikem zlute barvy, aby premerili sirku VOLNE vozovky, tak aby mela 6 metru (dle zakona c. 361/2000 o provozu na pozemnich komunikacich, paragraf 25, odstavec 3), tedy 3 metry pro kazdy smer jizdy a vsude jinde aby okolo okraju vozovky nadelali zlute pruhy, aby i chronicky mene informovani obcane Kojetina vedeli, ze se tam nema parkovat. (Pokud se budou tazat, kde tedy maji parkovat ty sve stare zgarby dovezene z vrakovist v Nemecku, muzete odpovedet, ze VSUDE, KDE TO ZAKON NEZAKAZUJE a kde svym parkovanim neohrozuji ostatni spoluobcany!)

Po spravnem oznaceni prodlouzene Polni ulice zlutymi plnymi carami muzete do ulice poslat mladeho Putnu, nebo jineho prislusnika Mestske policie (opet je to ve vasi pravomoci), aby zacal vybirat pokuty za nezakonne zaparkovana auta - urcite to kladne prispeje do mestske pokladny a i drive nechapavi majitele aut pochopi, ze se tam nema parkovat.

A az budou ti zamestnanci Technisu hotovi s temi zlutymi carama, tak muzou odsroubovat i tu cervenou cedulku "Jana Pestuky" z rohu ulice, ktera je tak PATENTNE SPATNE UMISTENA, ze zpusobuje problemy obcanum, zijicim v Polni ulici, a to nejen z duvodu komercnich, ale i OPAKUJI i zdravotnich: Sanitky "rychle pomoci", pokud nejsou mistni, VZDY BLOUDI A NEMUZOU NAJIT SPRAVNOU ADRESU a obcane jsou tak primo ohrozeni na zivote. V nedavnem pripade sanitka nemohla vubec na konec ulice projet, v jinem nedavnem pripade musela sanitka celou prodlouzenou Polni ulici couvat! A to uz se da oznacit jako trestny cin "neposkytnuti pomoci" z nedbalosti (Trestní zákoník č. 40/2009 Sb., paragraf 150), pripadne "ublizeni na zdravi z nedbalosti" ve svetle dalsich platnych zakonu.

A vyreseno a uklizeno! A z nikoho erb nespadl!

A k tomu "zachovani dekora", mam pro vas taky napad - zalozeny na osobni vzpomince. V dobe meho mladi v Kanade jsem kratce byl i asistentem clena kanadskeho parlamentu a kdyz prisla nejaka stiznost od obcana A MEL PRAVDU (a pro nas by to vypadalo jako ostuda), tak jsme vzdy problem vyresili opravdu bleskove a po 14 dennim vyckavani jsme stezovateli poslali odpoved, ze jsme to prave vysetrili a problem jsme nenasli.

Takze vam navrhuji, abyste tam ty pracovniky Technisu s metrem a kyblem barvy poslal hned zitra - a vecer uz tam muze stat mestsky policajt a vybirat pokuty a pak mi za 14 dnu odpovezte, ze v Polni ulici zadny problem s prujezdnosti neni a ze ulice je radne oznacena. A ja vam zpatky poslu dekovny dopis.

Vasi odpoved ale v kazdem pripade ocekavam.

Ross Hedvicek


P.S.: Pane starosto, protoze jste verejny cinitel a verejna osoba a nedelam tady nic tajneho ci ilegalniho (navic jsem velmi zdvorily), rad bych tento dopis poslal na vedomi i tisku, jako treba vlivne kojetinske noviny Kojetinsky zpravodaj (ktery jiste hned vysle sve vlastni investigativni zurnalisty, aby to prosetrili na miste) nebo i jinym mediim, jako treba muj vlastni blog na adrese http://hedvicek.blog.cz, ktery cte 1.6 milionu ctenaru a byl bych nerad, aby zvysena publicita teto drive ignorovane situace nejak negativne ovlivnila vasi znovu-zvolitelnost do funkce. Jsem totiz vas priznivce a nerad bych v teto funkci videl nejakeho byvaleho proflaknuteho komunistu v tricku CSSD. Zdravim vas, preji vsechno nejlepsi a tesim se na Vasi odpoved.

P.P.S.: Prave tady ctu posledni Kojetinsky zpravodaj a na strane 7 dole ctu: Povinnost majitelů budov označit budovu číslem popisným je stanovena v § 47b odst. 1 písm. c) zákona č. 200/1990 Sb. o přestupcích, kde je stanoveno, že "Přestupku se dopustí ten, kdo neoznačí budovu čísly popisnými". Za tento přestupek může obec uložit pokutu až do výše 10 000 Kč.


To je zajimave! Az deset tisic? A kolik je pokuta kdyz nekdo UMYSLNE BLBE OZNACI CELOU ULICI? Co tomu rikate, pane starosto?

Je treba komentare?

7. června 2015 v 15:02 Clanky osvetove
Kenya, Africa

Baltimore, Maryland, USA

Jak kojetinsti weltmani prekladaji do anglictiny...

3. června 2015 v 21:36 | Ross Hedvicek |  Clanky osvetove
Jeden muj sarkasticky pritel mi poslal mapku Kojetina - zrejme abych tam nezabloudil, kdybych se tam prijel podivat. Mapku vydala jakasi agentura Ascont a nejuzasnejsi jsou tam ty cizojazycne preklady - Kojecaci jsou nepochybne absolutni weltmani. Prinejmensim sebevedomi jim nechybi :-) Tezko muzu posoudit jak spatne jsou ty nemecke preklady, ale anglicke preklady jsou jednoduse priserne a spatne az k nesrozumitelnosti. V me mysli neni pochyb, ze prekladatel byl ynzynyr...

Par krasnych speku: V casti Ingstav je "privod a rozvod pitne vody" prelozen jako "supply and divorce of drinkable water". "Zdene konstrukce v havarijnim stavu" jsou prelozeny jako "wall constructioning crashing state" a "sanace pamatkovych objektu" je prelozena jako (for fuck's sake!) "saving of memories"...

Seliko Kojetin (muj byvaly zamestnavatel) je sice v cestine "podnik", ale v anglictine uz je to jen "fabric" (tedy kus textilu). Restaurace na Ruzku a mistni cukrovar ("SUGER") nedopadly o moc lip. Vitkovicke zelezarny taky v anglictine zanechaly naprosto bezprizorny dojem.

Cely planek mesta ("small map") se honosi znakem Kojetina, takze tehdejsi starosta tehle hruze asi dal sve pozehnani...

Jeste to ma napis "Neprodejne!" takze kopie budou urcite k prodeji na MKS - Mestskem kulurnim stredisku v Kojetine. Poteste oko sve...