Září 2015

Uprchlici odjeli z Budapesti...

13. září 2015 v 15:18 | Prislo emailem |  Clanky osvetove
Budapešť - spoušť po migrantech. Prostě sežrat, vybydlet a o dům dál. Spací pytle, stany, hračky, školní brašny, deky, jídlo, dárky od neziskovek nechali na místě, ,,přeci dostaneme další". Úklid? Co to je? To z domova neznáme.
Nejsou tam i věci, které jsme věnovali těm ubohým uprchlíkům i my?Tak jsem v sobotu dělal paštiku. (Tentokrát křepelčí).

13. září 2015 v 0:19 | Karel Jemelka |  Clanky jinych autoru
Mám rád paštiku. Paštiku játrovou. Přiznávám se, že od té doby, co jsem byl před 30-ti lety kdesi na exkurzi a viděl, jak a z čeho se vyrábí jsem paštiku vynechal. (kupovanou) A již asi 25 let si ji vyrábím sám. A sám (s panímámou) tuhle samovýrobu snídám. 1-2x týdně. Rozkrojím včerejší rohlík, máznu ho máslem a na máslo máznu centimetr samovýroby. Smůla je, že ani včerejší rohlík není tím, co kdysi bejvalo. Včerejší rohlík mi to kazí. Máslo dosud jakžtakž.
Ale k věci.

V úterý po večeři, při kávě jsem viděl, že panímáma má něco důležitého. Tak nějak tajemně se zeptala, jestli jsem již jedl Křepelky. Přiznal jsem, že nevím. Nevzpomínám si. Ale pokud ano, bylo to dobré. S nádivkou. Potěšil jsem ji, Věděla, čím mi může udělat radost

A šla s pravdou ven. Zákazník pěstuje křepelky a má potíže s odbytem, protože zdanění občana je natolik vysoké, že prostě na křepelky občan nemá. Tak nabízí. Deset křepelek za dvě stovky.
Aha, to je docela láce. Ale, zeptej se, v jakém stavu Ti Křepelky dodá? Budou li oškubané a vykuchané pak na tom vyděláš. Jen to dočistíš. Nebudou li, pak se holka sedřeš. Zarazila se. A jak vlastně ona křepelka vypadá? Když chodíme z jara po procházkách, tak to slyšíš. Je to pták na prachy, jako každá ženská. Volá to " Pětpeněz, pětpeněz, ale neuvidíš to. Má to dokonalé mimikry.


Velikostí je to asi mezi špačkem a koroptví. Tedy, jeden oběd, jedna křepelka, jedna nádivka a jedna příloha. Byla z toho poněkud vyvedená. Možná myslela, že křepelka je cosi jako pštros.

Taky se ho zeptej, v jakém stavu ti to přinese. Myslím, že to bude v peří a jen s uťatou hlavičkou. Usmrceno bezbolestně a taky "Hallal", protože vykrvácí. Bude li to v peří, budeš holka škubat a kuchat. Neber víc jak čtyři a budeš toho mít stejně plné krovky. Broučku.

A dohodla to na pátek. Já slintal na sobotní oběd.

V sobotu po sedmé ranní se probírám a šmátrám. Panímáma nikde. Chvíli jsem ještě lenošil. Pak jsem hrdinsky vstal. Panímáma v kuchyni, škube křepelku. "Byla jsem u pekaře pro rohlíky, jsou na stole. Na lince je máslo, vyndala jsem ho z lednice, aby šlo mazat. Máme poslední tři sklínky paštiky, tak šetři a udělej snídani. A taky kafe a čaj". Přijal jsem bez odmlouvání rozkazy. A taky stihnul udělat vše, co člověk po ránu dělat má, včetně první cigarety.

Snídáme. Telefon. Vezmu telefon a jdu do obýváku. Netelefonujeme před sebou, nečteme si SMSky. Dávno před sebou prdíme a odpouštíme větry, ale netelefonujeme. Telefonáty jsou soukromou záležitostí. Nevědět vzájemně kdo komu a o čem telefonuje je již mnoho let naší svobodou. Svobodou soukromí. Svobodou dávající vztahu šmrnc.

Volal Franta, hajnej z hor půlnočních. "Kódl, mám tu právo z pěkné mladé laně, chceš to? Jasně, Fery, píchni mi do toho cedulku "Reservé", za hodinu jsem tam. Čekám tě, vezmi flašku té dobré".

Vrátil jsem se do kuchyně. Přimáznul si paštiky. Taky si přimázni, po obědě bude paštika nová. Francek má pro mě právo. Po obědě budu dělat paštiku. Mrkni, kolik máme česneku a koření, napiš mi to, koupím to po cestě.

Pozn. Autora: Právo = Lovčí právo. Tradice myslivosti. Kdo uloví zvěř má právo ponechat si jedlé vnitřnosti. Srdce, plíce, játra, slezinu, ledviny, jazyk. Ostatní patří majiteli revíru.

Čapnul jsem telefon a volal Staňovi, řezníkovi. "Schovej mi prasákovu hlavu a vyber k ní kilo pěknýho bůčku. Před zavíračkou se pro to stavím, když ne, počkej mě".


Vzal jsem seznam, vlítnul do sklepa pro litr Dobré a hajdy do světa. Tedy do "Světa koření". Tam má koření, na které si jen vzpomenete. (I nevzpomenete). Česnek jsem nakoupil v poslední vesnici před horama půlnočníma. Od zahrádkáře. Čím od města dál, tím levnější.

Bez účtenky. Babišovi natruc.

Dojel jsem k Frantovi. Byl na dvorku Hájovny. "Nechej tu slivovičku v tašce a pojďme zrovna do chlaďáku. Maňa hledí z okna".

V chlaďáku visely dva kusy jelení a dva divočáci. Na stole tři hromádky "práva". "Tuhle si vem", ukázal na největší hromádku. "Tady jí bude dobře", strčil flašku za nohu od stolu. Stihnul to, Máňa vchází do dveří. Dostala pusu, je to spolužačka ze základky. Já obdržel pozvání na kafe.

A toto právo si vem taky. Měl jsem tu včera čtyři poplatkové střelce. Právo si vzal jeden, ti ostatní nechtěli. Mají o patnáct let mladší baby. Pro ně je jelen fuj, divočák taky fuj. Ale spíš si myslím, že nic neumí. Lapí dvě hodiny týdně u vietnamce co jim dělá nový nehty, dvě hodiny u kadeřnice, každý den ve fitku modelují postavu a chlap přijede utahanej z práce, tak zahoupou prdelí, postaví na stůl svícen, vázu s tou kyticí, co jim právě přivezl, flašku špatně vychlazenýho vína, dva talíře a příbor, zapálí svíčku, sednou si naproti. Mrkají dlouhýma řasama jak ty mrkačky, co se pokládaly naležato a nastojato, aby mrkly, koulejí očima a mluví jak rozmazlené děcko. Svíčka už dohořívá když někdo zvoní, že dovezl Pizzu. A blbci si myslí, že mají reprezentativní celebritu, která se právě pro ně dvakrát týdně depiluje. I když o onu depilaci fakticky ani nemají zájem. Víš, Kódl, svět se v kravskou prdel obrací. Ani baba už není babou.

Tak jsme tam filozofovali a Maňa mi přinesla to kafe. Zklamaná, že jsem nepřišel za ní do kuchyně. Kafe by vychladlo. Dostala druhou pusu a já musel jet.

Než mi Stanin zavře.

Tak mažu ke Staninovi pro prasákovu palici. V rádiu zprávy: "Policie ve spolupráci s Celní správou pokutuje všechny, kteří prodávají slivovici. Protože je na slivovici uplatněna malá sleva na spotřební dani z alkoholu je zákonem zakázáno prodávat ji druhé osobě a takto se obohacovat. Policie odhaluje provinilce na základě jejich inzerátů".
Šmankote. A já udělal s Frantou právě bártrový obchod. Čumím do zrcátek, nejsem li naháněn autem s majákem. Co ten stát ještě nevymyslí? Nevymyslí ve prospěch občana?


Třičtvrtě na jedenáct vlítnu ke Standovi. Přinesl vepřovou hlavu. Nevěřícně jsem na to hleděl. Hlava neměla uši. Viděli jste vepřovou hlavu bez uší? "Co to je? Tohle mi chceš prodat? Co kdybych ji chtěl péci celou, do rypáčku citron či jablko, do očních důlků jahody nebo olivy, vavřínový věnec nahoře a v tom zapíchnutá cedulka "Lídr ČSSD"? Víš, jak by to vypadalo bez uší? Naposled jsi mi dal hlavu s ušima". "Dej sem ty uši!"

Mi to fakt chodí bez uší. Oni to asi řežou, pak suší a dělají z toho ty tabletky na klouby, GS-Condro. Oni tě už nenechají sežrat prasečí ucho. Oni ti ho musí vnutit reklamou v televizi. A Ty si koupíš prasečí uši v tabletě a jen to DPH co za tabletky odvedeš je za padesát prasečích uší. Vole to je kšeft.

No dobrá, nedáš mi uši, tak poškozuješ moje klouby. Za to si od Tebe nevezmu účtenku. A ukaž ten bůček. Přihodil bůček. Krásný, prorostlý. Víš, je Polskej. Oni Poláci nic špatnýho nesežerou. Tak přihoď ještě kilo. Přihodil.

Dovalil jsem se s tím domů. Panímáma cpala nádivku do křepelky, až křepelce krkem lezla.

Dostala pusu a plácnul jsem ji po zadku. "Mám průšvih, povídá, dala jsem nádivku mixerovi a on zařval. Mrknu na to zítra. Teď mám jinou práci".

Vyskládal jsem práva do brutvanů a začal je čistit. (Máme s panímámou takovou dohodu. Co má srst, chlupy a šupiny zpracovávám já, co má peří panímámino jest".

Vyčistil jsem čtyři ledviny a utopil je v mléce. Jsou pak jemnější. Odral pod tekoucí vodou dva jazyky, rozebral dvě srdíčka a vyčistil případnou sraženinu. Játra vypláchnul, rozkrojil a vyřezal silné trubice.

A byl oběd. Symfonie chutí, nechutná obíračka. Jíst křepelku znamená obírat a olizovat kostičky. Nádivka super, příloha, jakési bramborové placičky taky. Ke všemu rajčatový salát a červené vino. Panímáma se pochlapila. (I bez svíčky ve svícnu a depilace).

A telefon. Zase s ním jdu do obýváku. Volal Franta. Je to všechno v pořádku, žádný parazit, žádná infekce. Kódl, dobrou chuť. Jo, Frantiku, dík. A pozdravuj Maňu. Pěkně hluboko.

Takhle to funguje. Než se cokoli se zvěřinou dělá je nutná veterinární prohlídka. Majitel honitby má zajištěného smluvního veterináře, specialistu na choroby, parazity a rozbory. Tomu se předají předepsané vzorky a ten vystaví protokol dle čísla plomby a dodaného vzorku. Tedy zdravotní nezávadnost je zajištěna.

Tak jsme ještě s panímámou dali kafe a šli na to. Hlava, jazyky a ledviny se daly do papiňáku vařit. Játra se začaly mlít syrové na mlýnku. Bůček se dal do brutvanu. A pak mi to došlo. Přidej ty zbývající dvě křepelky k tomu bůčku. Upečeme to, obereš to od kostí a dáme to do paštiky. Myslela jsem, že ty zbývající zamrazím a někdy si zase pochutnáme.

No jo, Křepelky jsme měli dnes, ale to potom nebudeš nikdy jíst "Křepelčí paštiku". Nikdy si nepochutnáš na "Křepelčí paštice".

Nechápala. Ale my přece děláme játrovou paštiku, nebo ne? No, jo, ale když tam dáme křepelky, pak to bude "Křepelčí paštika". Pořád nechápala. Víš, dej to péct a já Ti to pak vysvětlím. A často je polévej, ať nejsou sušené.
A tak jsem mlel a panímáma si chystala sklenice na zavařování. A polévala. Hlava, ledviny a srdce se krásně uvařily a byly také pomlety, bůček a křepelky se upekly. Panímáma loupala křepelky a já česnek. Celé čtyři palice. Česnekem nic nepokazíš.

Křepelčího masa bylo něco přes 20 deka. Pomleté hmoty 8 kilo. Vše v největším lavoru. Okořenit, rozmixovat ponorným mixerem, hustotu doladit vývarem z hlavy a koštovat a přidávat. Koštovat a kořenit... Ladit a ladit.
Povedla se. Nacpáno do sklenic, zavařeno. Uklizeno, zase čas na kávu.

Víš, tak nějak nevím, proč mluvíš o "Křepelčí paštice", když onoho křepelčího je v paštice tak 2,3 procenta. Přitom máš v paštice asi 52% jater? Schválně jsem to počítala.

No jo, holka, mohu klidně mluvit o Křepelčí paštice. Mám v ní křepelky? Sama jsi se dopočítala. Myslíš, že Babiš má ve svých kabanosech, buřtech, špekáčcích a párcích víc masa, než máme my křepelek v paštice? Já svoji játrovku neošidím, nazvu li ji "křepelčí"!

A myslíš, že tenhle šizuňk má právo mě očipovat, on line připojit na berňák sledovat a ještě navíc chtít, abych si své sledování platil sám?

Tento den jsem porušil mnoho Českých i Unijních zákonů a předpisů. Dobrovolně přiznám i dvojí překročení povolené rychlosti na cestě od Franty ke Standovi.

Karel Jemelka, nízký komisař EU.Lod blaznu anebo dzip plny Svejku?

12. září 2015 v 20:57 | Ross Hedvicek |  Clanky osvetove
Dostal jsem se na Facebooku do diskuse kvuli memu clanku o pietni slavnosti v Losanech s lidmi, kteri si tu pietni vzpominku a potazmo i Masiny "zprivatizovali". Byl jsem nazvan radou urazlivych jmen, moje poznamka oznacena za "blabol" a byl jsem opakovane vyzyvan k vyhledani psychiatricke pece. Rovnez jako "dukaz" byly uvadeny nenavistne a falesne mne urazejici webstranky s mymi udajnymi vyroky.

Vsechny utoky prichazely z okruhu ceskych vlastencu, kteri se navlekaji do americkych uniforem a jezdi ve starych dzipech a vseobecne jsou to borci jako krava a ja na ne pochopitelne vubec nemam. Dovolte mi, abych to vysvetlil vseobecne: Nemam vubec nic proti tzv. "reenactment", coz je kdyz se skupina nadsencu oblece do historickych uniforem a jdou si znovu prehrat treba bitvu u Gettysburgu a nebo pro vase ucely treba bitvu u Slavkova. Proc by se nekdo nemohl nastrojit jako general Laudon a jet skrze vesnici a mit bilou cepici? Nic proti tomu. Vydavani se za vojaky z II. svetove valky uz je na hranici dobreho vkusu a soudnosti, ale budiz - uniformy uz jsou na prvni pohled historicke a kdyz se nejake pako namaskari jako general Patton, je to jen jeho vec.

Zcela jinou zalezitosti ale je, kdyz se nekdo navlece do uniformy clenu ozbrojenych sil soucasne armady. Na to uz jsou i zakony - prinejmensim v pravnich zemich (Ceska republika neni pravni zeme).

10 USC § 771 - Unauthorized wearing prohibited

771- Except as otherwise provided by law, no person except a member of the Army, Navy, Air Force, or Marine Corps, as the case may be, may wear-

(1) the uniform, or a distinctive part of the uniform, of the Army, Navy, Air Force, or Marine Corps; or

(2) a uniform any part of which is similar to a distinctive part of the uniform of the Army, Navy, Air Force, or Marine Corps.

To, kdyz se postarsi panove, casto i byvali komuniste a clenove Lidovych milici, navlecou do uniforem z druhe svetove valky a produciruji se ve starych dzipech je zalezitosti typickeho ceskeho nevkusu a kasparkovani, ale kdyz se mladsi lide navlecou do soucasnych uniforem americke armady a saskuji tam po Praze i pred americkou ambasadou, pak se divim, ze se s nimi americky velvyslanec jeste i foti, misto toho aby na ne poslal U.S. Marines z ostrahy ambasady, aby je z tech uniforem vyslekli. Asi mu taky o tomhle napisu, ale moc nadeje tomu nedavam, ambasador je jen Demokrat a Obamuv clovek, tudiz jakakoliv neucta k Americe a jejim hodnotam je mu vlastni. Ale blyska se na lepsi casy, mistni cesti milicionari, za chvili tam bude novy ambasador :-)

Ted se povidejte na par fotografii - na prvni je pan Jiri Cihlar, ktery v soucasne uniforme U.S. Army, s insigniemi parasutisty, zrejme ridi prujezd americke kolony Ceskou republikou. Uzasne.

Na dalsi fotce je Svejk (J. Cihlar), Vseved (J. Cvancara) a v pozadi Marylin (V. Vankova) na Malostranske namesti, jak nesou U.S. ambasadorovi v pekaci darem chleb se soli, nebo vejce na slanine nebo neco jineho, neni tam videt. Vsichni ctyri maji obleceno neco, co je chapano jako "a distinctive part of the uniform, of the Army". Asi si to koupili na Karlove moste, u toho vola, co prodava i ruske vojenske cepice a matrjosky.

Na treti fotografii je Veronika Vankova - zcela vlevo, opet v soucasne uniforme U.S. Army, na insignie neni videt - zcela v rozporu se zakony zeme, uniformu jejiz armady ma oblecenu.

Ctvrta fotka je nejjebnutejsi - vlevo je Veronika Vankova, predstirajice ze je hippie, vedle je nekdo predstirajici, ze je prislusnikem soucasne U.S. Army, treti je nejake blize neurcene zfetovane zviratko, mozna hippie, mozna byvaly signatar Charty 77, ctvrty je jakysi veteran z WWII. O tom, ze hnuti "hippies" bylo vyrazne proti-americke temto ceskym fanouskum Ameriky nikdo nerekl...

Jak rikaval Gustav Husak, blahe pameti, kdyz prijel jako clen nemecke delegate z popraviste v Katyni: "SOUDRUZI, TAKHLE TEDY NE!"

Jsem ochoten pripustit, ze mate pozitivni vztah k USA a pri soucasne vlne ceske nenavisti vuci Americe je to neco chvalyhodneho. Ale nedelejte to prosim timhle svejkovskym a kasparkovskym zpusobem, ktery je nejen v rozporu s nasimi (nikoliv vasimi) zakony, ale navic je velmi nevkusny a urazejici americke hodnoty a videni sveta. A pokud ma pani Vankova posedlost s Marylin, tak ji kupte bile gabardenove saticky a rozkrocmo ji postavte nad vetrak. Treba ji to tam bude tak sluset jako kdysi Marylin.
---

Jako kulturni vlozku prikladam obraz Hieronyma Bosche - Lod blaznu..


Krasna vzpominka...

11. září 2015 v 21:05
Cesky narod prisaha vernost Treti risi - manifestace na Vaclavskem namesti 1942


Vzpominkove maskarady v Koline a v Losanech...

11. září 2015 v 16:38 | Ross Hedvicek |  Clanky osvetoveByly mi zaslany vyseuvedene linky o vzpominkovych setkanich k ucteni pamatky "Tri kralu", obzvlast tedy Vaclava Moravka (Josef Masin a Josef Balaban byli jen kratce zmineni, jaksi mimochodem).

Na zidlickach podrimoval politik Belobradek a senator Grulich, zrejme se ze "Tri kralu" stava oficialne sankcionovana entita - zajimave. Mnohe profesional placky byly take k rozpoznani - ale nevidel jsem tam dustojnou postavu pana Sinagla v modrem saku, ani pani Kavalirovovou s babickovskym drdulkem.

Podle novinoveho clanky se cely ansambl potom presunul do Losan, coz uz tak dobre v clanku zdokumentovano neni - proc asi? Jmeno MASIN, at uz otec, synove nebo dalsi rodina dodnes zpusobuje tem ceskym kolaborantskym paznehtum skytavku. Masinove (otec i synove) byli cesti narodni hrdinove a Josef Masin mladsi je posledni zijici a jediny cesky narodni hrdina, ktereho Ceskoslovensko po druhe svetove valce melo.

Tudiz se domnivam, ze zorganizovani vzpominkove slavnosti timto zpusobem je nedustojne - chybi tomu respekt a uroven. Pritomnost ceskych politiku (tech dnesnich zkurvenych kolaborantu s komunisty) je na takove slavnosti nezadouci. Pritomnost vojaku je k smichu a k utrpnemu usmevu - kazdy cesky vojak z povolani (velitele tech, co tam stali) byl kdysi clenem KSC!!!

Pak se puvodni umysl uctit hrdiny stava jen maskaradou a je polozen na uroven vzpominkove slavnosti na vypaleni Lidic, pokud by tam pozvali par prezivsich nacistu a potomky K.H. Franka! Taky byste vsichni uctive tleskali a pokyvovali sedivymi hlavickami?

Jak Tri kralove, tak i dalsi generace bratri Masinu a jejich druhu byli hrdinove, kterych Ceska republika mela velice malo a pochybuji, ze se takovi jeste nekdy vyskytnou a delat z toho saskarnu pro par oportunistickych politiku a kolaborantu je NEDUSTOJNE.
---

Na teto fotografii je plukovnik Ceske armady Pepek Vyskoc a zrejme zada Zdenu Masinovou o ruku.

Neni mi jasne, co ti dva hledaji v te trave, asi tam ta baba ztratila nausnici nebo prstynek a nebo ze by, kdyz na tu travu slapli, tak zespoda zacala prosahovat krev? Krev neni voda...

Váš marod na kapačkách ...

11. září 2015 v 16:31 | Jiri Wolf |  Clanky jinych autoru
Příhoda na hovno!

I stalo se mi, že jsem v pondělí něco snědl, měl k tomu zaražené prdíky a ráno z toho byla zácpa jako v New- Xorku! Prožil jsem noc plnou příšerné bolesti v oblasti břicha. Po řádném klystýru jsem sanitkou v poloze v leže putoval do Krčské nemocnice a tam, že akutně půjdu na operaci slepého střeva. Strach mne dohnal k tomu, že jsem se upsal řezníkovi, tedy, že s operací souhlasím. Nakonec po mnoha dalších vyšetřeních se ukázalo, že apendixem ta zácpa vůbec není a že se bude asi jednat o zánět slinivky. To pořádně doktoři nevědí. Takže, vůbec žádné jídlo, jen chodit čůrat, zavodňovat tělo a především tři dny trpět hlady. Dostávám v kapačkách na závodnění dva litry na den, berou mi krev, zkouší glukózy cukru....

Všichni dobře víte, jak já rád jim. A nýnčko trpím jako zvíře hlady. Prý ještě zítra budu o hlady. Doktor říkal, že zácpa není sama od sebe, že je vždy z něčeho. Sama od sebe nevznikla. Prý to může být tím zánět slinivky. Dej Bože, abych byl v pondělí propuštěn z nemocnice domů a dal si něco dobrého. Dobře se tu o mne moc nestávají. Trápí Jirku hlady a on si to nezaslouží! Váš kamarád, který na Vás nepřestal myslet ani v nemocnici. Domnívám se, že by si tyhle srandičky měl zkoušet Hospodin na komunistech a netrestat hodné a slušné lidi.

Uvítám veškeré slušné soustrasti. Váš J. Wolfík


Zasrani novinari...

9. září 2015 v 14:45 Clanky jinych autoru

Congressman Trey Gowdy (Trump's choice for Attorney General if elected President) turned the tables on the media and asked them questions about Benghazi. The silence was deafening. Best video clip I have seen in months. I hope you watch it, it's only 3 minutes.

The Media should be embarrassed by Congressman Trey Gowdy' s questions.

The burden falls on the media who have not done anything to investigate this.

Prilis malo tatanka..

8. září 2015 v 20:11 | Ross Hedvicek |  Clanky vzpominkove a recyklovane
Slovy "prilis vela zeleniny, prilis malo tatanka" zhodnotil muj kamarad Vlado jeho jidlo, ktere jsme si dali minuly tyden v restauraci na upati Crazy Horse Memorial. Melo to byt "buffalo chili", tedy chili z bizoniho masa, ktere jsem oba meli uz predtim, v Yellowstone. Ja sam jsem si, v obave, aby kvuli me nezabili zbytecne bizona, dal hamburgera z obycejneho hoveziho.

Tatanka je indianske pojmenovani pro bizona, okolo ktereho se v indianskem zivote vsechno toci - asi jako v Cesku se zivot toci okolo piva. V Cesku se napriklad presvedcene veri, ze zli belosi v Americe vyvrazdili vsechny bizony. Jako mnoho dalsich urputnych presvedceni z Ceska, i toto je pitomost. V Custer State Parku, ktery jsme taky navstivili, kazdy rok strili mnozstvi bizonu - z jednoducheho duvodu, aby se jim nepremnozili. A pak je maso do restauraci na "buffalo chili".

Jsem, pod vlivem knizek Karla Maye a filmu o Vinnetouovi (mam je v knihovne vsechny, vcetne 16 DVD s filmy), celozivotni fanousek Indianu a tak jsem si minuly tyden s prateli udelal vylet do Montany, Wyomingu a Jizni Dakoty - podivat se na historicka mista, o kterych jsem jen cetl.

Prileteli jsme do Billings, Montana, protoze hned za mestem (na americke pomery, je to asi 160 km) je Little Big Horn a to jsem pochopitelne MUSEL videt. General George Armstrong Custer (v te dobe uz zdegradovany na plukovnika) se tam spolu s 270 svymi vojaky nechal zabit, kdyz neustoupil proti presile nekolika tisic Indianu. Byl to jasny masakr a nebylo to nutne, ale Indiani je stejne zabili. O 14 let pozdeji zase belosi u Wounded Knee zabili stejne zbytecne velke mnozstvi Indianu a Indiani se dodnes tvari ublizene. Fotky odtamtud jsem daval na Facebook.

Odtamtud jsme odjeli do mestecka Cody, Wyoming, kde jsou stejne posedli Buffalo Billem jako Cesi Havlem. Vsechno se jmenuje po Buffalo Billovi, od jidla az po budovy. Lavicky Buffalo Billa jsem ale zadne nevidel. Vecer v motelu (byl to ten typ, co zaparkujete primo u dveri) nam chlap v recepci rika, at za tmy nevychazime z pokoje, ze se jim tam toulaji medvedi, ze to neni bezpecne. Medvedi (vedle Buffalo Billa) byli dalsi vasen lidicek v Cody. Pred kazdym druhym barakem stala socha medveda - asi jako v Cesku trpaslici a Smoulove (jenze v Cesku jsou trpaslici mali a v Cody jsou sochy medvedu obrovske).

Druhy den rano jsem odjeli do Yellowstone, prvni americky narodni park a asi taky nejznamejsi. I po tom pozaru pred nekolika lety je to porad neco uzasneho, smrdici gejziry kazdou chvili, opet udajne vyvrazdeni bizoni zavazejici na cestach. Dva bizoni se dokonce rozhodli uprostred cesty soulozit, asi aby jim neujizdely nohy. Turiste ukaznene cekali a cvakali fotakama az to skonci a nikdo se neodvazil na ne zatroubit.

Cestou tam jsem se zastavili na Buffalo Bill Dam - postavene uz v roce 1912, malinko mensi verze Hoover Dam a do doby nez v roce 1935 postavili Hoover Dam to byla nejvyssi prehrada tohoto typu.

Pro mne to trochu byl "memory-lane trip", protoze Yellowstone National Park navstivil uz stryc me manzelky, olomoucky kanovnik Msgre. Frantisek Jemelka nekdy v roce 1919 a dlouze o tom psal ve sych vzpominkach. Tehdy tam jezdili na konich, o sto let pozdeji davy lidi a moderni auta. Old Faithfull Lodge, kde tehdy Msgre. Jemelka byl ubytovan, ale stoji dodnes, hned vedle gejziru co pravidelne kazdou hodinu a dvacet minut dsti horkou vodu. Zasel jsem tam a dal si "buffalo chili". Bolelo mne z nej bricho.

A vecer v mestecku Cody jsem sli na prave americke rodeo. Spravne klasicke americke show, zacinajici americkou hymnou. Prekvapive velke mnozstvi mladych zen, nejen na zacatku pro okrasne ucely, jedouci tryskem na koni s vlajkou nad hlavou, ale i primo v ruznych disciplinach, jako ze vypusti mlade tele z jedne strany areny a za nim se vyriti holka s lasem a ma to tele chytit do lasa. Vetsinou se jim to podarilo, v par pripadech, kdy se teleti podarilo utect, dav nadsene rval.

Dalsi den jsme byli v Buffalo Bill (jak jinak) Center of the West. Coz je muzeum, obrovske a neco jako Louvre se specializaci na Divoky zapad. Zbrane, historie, obrazy, sakumprask vsechno - pred vchodem dva autenticti kovbojove na konich - zadna turisticka atrakce, prijeli tam nahodou a proc ne na koni?

Pak jsem se presunuli pres cely Wyoming do Rapid City v South Dakota a odtamtud jsme delali kazdy den vylety na dalsi atrakce. Z prejezdu Wyomingu stoji za zminku BigHornMountains - vedel jsem podle mapy, ze tam jsou, ale netusil jsem jak velke jsou a jak divoke. Starsi ctenari si urcite pamatuji jak se v sedmdesatych a osmdesatych letech jezdilo serpentinami v horach v jugoslavske Dalmacii - tak to vypada velice podobne, stejne skalnate, jenze cesty jsou lepsi a vsechno je to tak 10x vetsi - velmi impresivni!

Prvni vylet z Rapid City byl do Wounded Knee, v indianske rezervaci Pine Ridge. Slo o dalsi historicke misto, misto masakru u Wounded Knee, jenze tentokrat Indiani nezmasakrovali belochy, ale naopak - 14 let po Little Big Hornu. Cela historie je komplikovana a je dobre popsana v knize Dee Browna - Me srdce pohrbete u Wounded Knee - nebo ve stejnojmennem filmu s Adam Beach v hlavni roli.

Novodoba historie (ze 70.let) je dobre vystizena ve filmu Thunderheart s Val Kilmer v hlavni roli (i kdyz tam ten zaver byl levicovym Hollywoodem znacne prekroucen)

Rezervace je za narodnim parkem Badlands, jehoz extremni bile skaly trcici z prerie se ve filmu taky vyskytuji. Wounded Knee neni prava turisticka atrakce, nikde nikdo, byli jsme tam sami. Ocekavalo nas jen par starych Indianek v SUV Chevy Suburban, nabizejici nam suvenyry a udajne indianske nahrdelniky. Odmitl jsem ty s hippie znakem v kruhu a ty co vypadaly prilis cinsky a zakoupil suvenyry a mel jsem pokoj a mohl jit navstivit hrbitov na kopci. I na hrbitove mne objevil asi desetilety maly Indian a zkousel mne "zkasirovat" jeste jednou. Kdyz jsem jeho nahrdelniky odmitl, ze uz jsem je koupil dole, tak maly Indianek rekl, ze mohl dat prispevek (donation) na mistni indianskou skolu. Vytahl jsem hrst dolaru a dal mu to, maje svedomi ciste. Kluk to vzal, bleskove strcil do zadni kapsy dzinsu, tam kde asi evidoval dobrocinne dary na skolu a zatvaril se velice urazene, ze je to malo. Ovsem narazil na mne drzgresle, kdyz povidam: "Whatahell you want? It's a donation!" a tak sel pryc.

Na hrbitove jsou pohrbeni nejen ti zmasakrovani z roku 1890, ale i vyznamnejsi Indiani z pozdejsich let, jako vojensti veterani a nacelnici. Jako nacelnik Red Cloud (ne ten historicky, docela nedavny), kteri meli pred hroby i lavicky a na hrobech polozene veci, ktere meli za zivota radi, jako hasak automechanika, plechovky piva, modely aut a tak. Opet to mam vyfocene na facebooku.

Zbytek dne jsme ztravili projizdenim Badlands, naprosto nedoceneny narodni park, fotogenicky a s krasnymi vyhlidkami a navstevou vojenskeho muzea z doby studene valky s odpalovacimi sily raket Minuteman.

Dalsi den jsme stihli Mount Rushmore, velmi impresivni, kazdy by to mel navstivit a pak jsme skrz Custer State Park a Needles Highway jeli na Crazy Horse Memorial. V Custer State Park byla zaplava volne se potulujicich bizonu a antilop, Needles Higway je jako Adrspasske skaly na steroidech a navic uprostred vede silnice - moc pekne. To ze je Crazy Horse Memorial nedokonceny a porad se na nem pracuje, to jsem vedel, ale prekvapilo mne jak je to cele velke, nejen ta hora, ale i cela socha. Ty ctyri tvare prezidentu z Mount Rushmore se vejdou na jednu strany tvare toho nacelnika jmenem Crazy Horse (a to je tam jest i ta natazena ruka a kun pod nim). Az to bude dokoncene (uz tam sochaji od roku 1948 a maji hotovou jen hlavu), tak to ma byt nejvetsi socha vseho druhu a kategorii.

Pristi den jsme jeli zpatky do Wyomingu se podivat na DevilsTower - skala ve tvaru obracene popelnice znama z filmu Blizka setkani tretiho druhu.

Vypada to presne jako ve filmu, akorat ve filmu predstiraji, ze pod horou je letiste a zadne letiste tam neni... Na zpatecni ceste do Rapid City jsme se zastavili v mestecku Deadwood v Black Hills, znamem z doby, kdy v Black Hills bylo objeveno zlato a znamem i tim, ze tam byl zavrazden Wild Bill Hickok a je dnes pohrben na kopci nad mestem (1270 obyvatel) vedle Calamity Jane.

Kopec to byl vysoky a ja uz jsem postarsi a kopcum nefandim a tak jsme nastoupili do autobusu i s pruvodcem a tam jsme se dozvedeli spoustu dalsich detailu. Napriklad nam pruvodce tvrdil, ze Wild Bill Hickok a Calamity Jane vubec nebyli milenci a je sporne, zda se vubec kdy potkali a ze nebyla velmi krasna (jak tvrdi Wikipedie), ale naopak velice oskliva a "baba-chlap". Ale ze to byla dobra duse a kdyz byla v Deadwoodu epidemie nestovic a lidi na to umirali jako mouchy, tak Calamity Jane, ktera mela nestovice v mladi a tudiz byla imunni, osetrovala velkou skupinu nemocnych a zadny pod jeji peci nezemrel. Kdyz Calamity Jane zemrela (27 let po Bill Hickokovi) tak si prala byt pohrbena vedle Hickoka na Mount Moriah (kde jsme taky byli). Zde je verze naseho pruvodce - opet se lisici od Wikipedie: Normalne by Calamity Jane nemela sanci byt pohrbena na prestiznim miste (i na hrbitove jsou prestizni mista, who knew?) vedle Divokeho Billa, ale vzhledem k tomu, ze pred lety Calamity Jane osetrovala a zachranila i syna nejbohatsiho muze Deadwoodu pan Greye, tak to pan Grey zaridil a najednou to byla jen formalita. Money talks and bullshit walks. Vsechno jsme videli a vyfotili :-)

Posledni den jsme navstivili Ellsworth Air Force Base (ano, pustili nas dovnitr)a navstivili podzemni odpalovaci silo rakety Minuteman namirene na vychodni Evropu (to predtim bylo muzeum - tohle byla skutecna raketa). Mimo to tam bylo jeste muzeum vojenskych letadel, tak mame fotky nejen starych letadel z druhe svetove valky, ale i docela modernich B-52 a supermodernich B1B. Na doplneni jsme se jeste zastavil v Independence Hall a v zoologicke zahrade-safari pro medvedy.

A to bylo vsechno. Obyvatelstvo Dakoty neni prilis cetne a kudy jsme chodili, tak jsme potkavali Indiany - u benzinky i ve Walmartu. I bizonu bylo dost, ale mohlo jich byt vic - prilis malo tatanka...Svejci...

5. září 2015 v 21:40 | Ondra Palenik |  Clanky jinych autoru

Dear Ross,

Jedná se o krátký sestřih projevů plukovníka Kucharského při plánování kurzů na příští rok - 2016.

Ustanovování takovýchto osob řídí v armádě Ministerstvo obrany a jeho personální správa. Připomíná to verbování Pepka ve Švejkovi: "...připadl na myšlenku vzít na tu službu obecního pasáka, kterému říkali ´Pepku, vyskoč!´Byl to kretén, který vždy na tuto výzvu vyskočil. Jedna z těch ubohých, přírodou a lidmi zanedbaných postav, mrzák, který za pár zlatek ročně a za tu nějakou obživu pásl obecní dobytek."

Pánové na ministerstvu si zajistili loajalitu podřízených osob tím, že od července 2015 zvýšili platy a tak takováto osoba bere 65 tisíc korun měsíčně a k tomu další příplatky. Dobře to pánové na ministerstvu obrany v rámci zvýšení kvality bojové připravenosti zařídili. Ryba smrdí od hlavy a tak se ani neodvažuju pomyslet na osoby, které tam sedí a na strategické úrovni plánují obranu vlasti, když to co je slyšet na nahrávce plánuje přípravu budoucího vojenského perzonálu na pouhé úrovni taktické.

Ondra Palenik

Kojecak zviditelnuje Kojetin ...

5. září 2015 v 5:28 | Ross Hedvicek |  Clanky osvetove
Nedavno mi na Facebooku napsalo z Kojetina jedno telatko modrooke (co v prdeli bylo a hovno videlo), ze se "porad zviditelnuji".

O nikoliv, mile tele, v mem veku, s mymi zkusenostmi a pri strizlivem vedomi, co jsem v zivote dokazal, dochazim k zaveru, ze "zviditelnovat se" nepatri k mym ambicim - toho uz bylo dost (zaguuglujte si a prectete si neco o mne na internetu. Upozornuji, ze rusky o me nikde nic nepisou.)

Naopak, jsem osoba vyrazne dobrocinna a kdyz "zviditelnuji", tak zviditelnuji dobrocinne a to co si zviditelneni zaslouzi - a delam to zadarmo, bembeci mladi arogantni.

Napriklad zviditelnuji sve rodne mesto Kojetin - aniz bych na to dostal grant od obce a nebo od EU. A troufam si tvrdit, ze za poslednich 100 let NIKDO NEZVIDITELNIL KOJETIN (v pozitivnim smyslu) v zahranici vic nez ja.

Takze timto zahajuji a vyhlasuji serial a soutez o zviditelneni Kojetina v zahranici (pani Svacinova z MKS Kojetin to muze soudcovat a vydavat karticky a pocitat body, at je to fair!)

Takze prvni vstup do nove soutez "Kojecaci zviditelnuji Kojetin!" - vsimnete si prosim mlaskave, ze tam neni videt muj oblicej, protoze ja nezviditelnuji sebe, ALE KOJETIN!!!!

Ellsworth AFB, South Dakota

Deadwood, SD

Devils Tower, Wyoming

Crazy Horse, SD

Mount Rushmore, SD

Badlands National Park, SD

Wounded Knee, SD

Scenic, SD

Big Horn Mountains, Wyoming

Buffalo Bill Reservoir, Wyoming
Little Big Horn Battlefield, Montana
---

Doplnujici otazka pro pritomne emigranty: Poznate, krome toho kde je to napsano, odkud ty fotky jsou? (uz jsem to nevydrzel a pripsal jsem tam , kde co je).