Cesti vojensti kasparci - podruhe...

14. září 2015 v 20:18 | Ross Hedvicek |  Clanky osvetove
Na Facebooku se do mne pustily ceske jebnute vlastenky, ktere se snazi zprivatizovat pietni vzpominky na Tri krale a na Masiny v Losanech. Jsou ty stejne potrouble charaktery, co se navlekaji do americkych uniforem a jezdi ve starych dzipech. Rovnez jsem to od tech rozhorcenych zen typu Marie Kabrhelova a Jirina Svorcova schytal, ze jsem nebyl nadsen z jednoho dustojnika ceske armady, ktereho jsem nazval Pepek Vyskoc.

A ted jsem dostal tenhle email:

Ahoj Rosťo,

s názorem ohledně uniforem naprosto souhlasím. Něco jiného jsou historické uniformy tak, jak jsi uvedl. U nás je také zákon - viz citace-odkaz na zákon u nás. Bohužel to nikdo u nás nedodržuje.

Plk.Eduard Stehlík pracoval několik let ve vojenském historickém ústavu a dělal zástupce (pobočníka) ředitelovi plk. Aleši Knížkovi řádnému absolventovi vojenské politické akademie Klementa Gottwalda v Bratislavě. Že by tam pracoval jako antikomunista s někým, kdo byl naopak připravován jako ideologický pracovník komunistické strany, je s podivem.


Podle oficiální verze se však začal postupně Krížek cítit ohrožen. Sám se raději (jsou výjímky) neexponuje kvůli minulosti a tak se Stehlík angažoval coby mluvčí za armádu v této oblasti historie a začal vystupovat v TV, rádiu... Neoficiální verze tvrdí, že z hodnotných sbírek Vojenského histrického ústavu se začaly ztrácet historické medaile, vyznamenání, odznaky a jiné předměty a tito dva se na jejich prodeji neshodli. Proto došlo k roztržce a Stehlík odešel. Nad Křížkem drží ochranou ruku jedna klika nad Stehlíkem druhá.
Měj se fajn

---

A tak se mam fajn :-)

Fotografie se setkani spoluzaku:

A tuhle fotografii jsem nazval tak jak Frantisek Ringo Cech nazval svuj slavny obraz: "Zviratka obdivuji picu" (to vymyslel Frantisek Ringo Cech - ne ja!! Aby bylo jasno!


Uniformy

Dotaz ze dne: 28. října 2012
Číslo jednací: MUCL/68472/2012
Dobrý den,
mám dotaz. Pokud se nemýlím, je neoprávněné nošení uniformy vojenské či policejní na veřejnosti přestupkem s pokutou 3000.-
Mám ale dotaz: je přestupkem pouze neoprávněné nošení českých současných uniforem nebo se přestupek týká i nošení uniformy jiného státu nebo dokonce uniformy fantazijní (neexistující reálně, něco na způsob divadelního kostýmu).

Děkuji
Mašek

Odpověď ze dne: 29. října 2012
Vážený pane Mašku,
podle § 21 odst. 1, písm. i) zákona č. 200/1990 Sb., o přestupcích:
"Přestupku se dopustí ten, kdo úmyslně na místě veřejnosti přístupném nosí neoprávněně vojenský nebo služební stejnokroj příslušníků ozbrojených sil nebo ozbrojených sborů, nebo takové součásti stejnokroje, které jsou s úplným stejnokrojem zaměnitelné, ačkoliv není příslušníkem ozbrojených sil nebo ozbrojených sborů."
Podle § 21 odst. 2 zákona č. 200/1990 Sb., o přestupcích, za přestupek podle odstavce 1 písm. a), d) až f) a písm. h) až i) lze uložit pokutu do 3 000 Kč.
- Musí se však jednat o úmyslné neoprávněné nošení vojenského nebo služebního stejnokroje nebo součásti stejnokroje. Nezbytnou podmínkou naplnění všech znaků přestupku je to, že pachatel se takto chová na místě veřejnosti přístupném. Veřejně přístupná místa jsou taková, která jsou přístupná komukoliv.
S pozdravem
Mgr. Kristýna Brožová
tisková mluvčí
 

10 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Luis Luis | 14. září 2015 v 22:23 | Reagovat

By bylo zajimave zjistit, kolik prislusniku ACR a policie cr nosi stejnokroj neopravnene :vzhledem ke sve inteligenci, vzdelani a zdravotnimu stavu. Jen ten prvni bod vyrazuje z nich hned jednu polovinu.

2 Karel Jemelka Karel Jemelka | E-mail | 14. září 2015 v 22:55 | Reagovat

Aha, neoprávněné použití uniforem je přestupkem či činem trestným. Tolik v pořádku, jak v USA, tak v Česku.

Čím to asi bude, že kteroukoli uniformu s docela mírnou námahou seženu a koupím. Jo, koupím českou a mohu se v ní producírovat tak mezi kuchyní a obývákem, abych neplatil pokutu, ale mohu se producírovat na veřejnosti v uniformě generála US Army. To přestupek není.

Otázkou zůstává, jak je možné, že onu uniformu generála US Army dokážu sehnat a koupit? (osobně si ji nekoupím. Nedopnul bych ji přes pupek).

Jak je možné, že posvátnou US uniformu v Česku seženu? Je kšeft postaven nad posvátnost uniformy? Kdo kšeftuje? Kdo přivádí US ozbrojené síly do hanby? Nebo mimo jurisdikci USA to nevadí?

Osobně bych lidi v česku, kteří si uniformu US ozbrojených sil koupí a navléknou, sednou na "Džíp" a producírují se na veřejnosti nenapadal.

Jsou to v naprosté většině příznivci USA, tímto to vyjadřují a bývají za to popliváni, dehonestováni, považováni za blázny a blbce. Nemají to v ČR lehké. A nebojí se ony uniformy koupit, vylézt v nich na veřejnost a být hromosvodem a terčem nadávek.

Tož tak.

3 Ross Hedvicek Ross Hedvicek | E-mail | 15. září 2015 v 1:18 | Reagovat

[2]: Nez mit mezi "priznivci USA" tyhle byvale milicionare a podobne curaky, jak se ted nedavno projevili, to je snad lepsi nemit vubec zadne priznivce, ne?

4 Jiří Wolf Jiří Wolf | E-mail | 15. září 2015 v 5:50 | Reagovat

Viděl jsem  před deseti lety na jednom srazu veteránů  vojenských vozidel, bývalého vyšetřovatele StB., kterak si  hoví v Jeepu v uniformě kapitána USA! A to byl pro mne docela šok!  To byl opravdu kontrast a absurdní situace! V Česku je všechno možné!

5 Luis Luis | 23. září 2015 v 18:32 | Reagovat

[2]: sympatie se daji projevit i jinak. Je rozdil mezi dobovou a soucasnou uniformou. Ale prippoustim ze jsem jeste neslysel o idiotovi, ktery by si navlikl uniformu rudoarmejce.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama