Únor 2016


Jak jsem podepsal Antichartu.

18. února 2016 v 15:33 | Karel Jemelka |  Clanky jinych autoru
Budičééééék, nááástup na rozcvičku, pískání na píšťalku, bouchání na dveře ložnic.

Hup do tepláků a kecek a hajdy na buzerák. Na buzeráku nastoupený štáb a všichni lampasáci. Pepa, velitel útvaru se stopkami v hrsti. Nastoupit podle rot, včetně velitelů.

Před tribunou stolek a za stolkem útvarový písař s nějakýma papírama.

Útvar nastoupen, kontrola stavů, kdo se zašil z rozcvičky. Dvanáct zašitých "supráků" úspěšně nalezeno a zapsáno. Vyslán PDÚ pro dva provinilce nalézající se v base. Útvar nastoupen jako jeden muž.

Pepa, velitel útvaru, po krátkém řvaní o času nástupu na rozcvičku vypálil sedm po službě zašitým suprákům, i navzdory tomu, že nebyl čas denního rozkazu.

"Tak soudruzi, nyní po četách a rotách pod velením přímých nadřízených přistoupíte ke stolku a podepíšete se na listinu". A tak jsme přistupovali a podepisovali do kolonek se svým jménem, datem narození a bydlištěm. (Chudák písař to asi chystal celou noc. Bydliště bylo uvedeno civilní.)

O průser se postaral písař, když přestala psát propiska. Dostal taky sedm po službě za nefunkčnost psací potřeby a Pepa musel obětovat svou propisku čínskou, z kapsy vytaženou.

Podepsáno, na ubikace, nástup na snídani.

Po obědě bývala půlhodina klidu, zvaná "čtení denního tisku". To byla na PéVéeS hromada Rudého Práva a každý záklaďák měl povinnost si na stole před sebou otevřít ono Rudé Právo, dát hlavu do dlaní opřených lokty o stůl a zaklimbnout. Předstírat zájem o denní tisk. Ne tak tento den. Tento den byl přítomen nadřízený lampasák. Přečetl přítomným článek z hlavní strany Rudého Práva, o zločinných rozvracečích, kolaborantech se západem, podivných existencích vystupujících ve jménu kapitalismu a USA s cílem zbourat Lidově demokratickou společnost vedenou Sovětským Svazem a dalšími státy socialistické soustavy. Článek byl psán soudruhem Kojzarem. Je zajímavé, že mluva tisku se od doby Kojzara zas až tak moc nezměnila. Levice má pořád mustr.

No jo, ten den jsme neklimbali.

Večer proběhla další neobvyklá věc. Bylo podivné hledění na zprávy ČsT. Hledění na Zprávy bylo vždy povinné. Nedodržovalo se. Psaly se dopisy, četly se dopisy, klimbalo se, televizor vždy někdo zesílil, až byl sport. Nebyl dozor. Lampoši nemuseli být v práci furt. Tentokrát ne. Nadřízení důstojníci museli dohlížet stejně jako u onoho čtení denního tisku. A to samé. Jen proti těm samozvancům se zvedl celonárodní odpor, pionýři, svazáci, dělníci, pracující inteligence a umělci podepisují protest proti samozvancům řízeným velvyslanectvím USA, Anglie a západním imperialistickým světem.

A potom, v noci, převalujíce se na kavalci mi to došlo. Došlo mi, co jsem podepsal. Zase s tebou vole vyjebali. Stejně, jako vyjebali s tvým dědem a tátou.

Dlouho mě trápilo svědomí. Kdyby s Tebou vole nevyjebali, asi bys podepsal spíše onu Chartu. ale, co dnes s tím? Dospěl jsem poznání. Poznání, že komunismus se nesmí nastolit zhurta. Komunismus se nastoluje "Platnými českými zákony" a návykem. Návykem na utahování šroubu.

Dobře nám tak. Demokraticky připouštíme, že oranžová tmavne do Ruda.

Vysvětlivky:
Buzerák - Místo nástupu útvaru na úkony souvisící s buzerací.
Suprák - Voják, mající do civilu méně než 6 měsíců. Bažant, Mazák, Supermazák.
PDÚ - pomocník dozorčího útvaru.
Písař - voják základní služby pověřený službou na spisovně.
Čínská průpiska - Dalo se tím psát, dlouho to vydrželo,
PéVéeS - Politicko výchovná místnost. Tam se stáčel komunistický med.

Kde vidím průšvih? Společnost a občan je stále stejně ovladatelná. Už ne rozkazem. Stačí na to růžička, pastelka, koblížek, 40 kaček k důchodu. Rozum a poznání ztratily priority.

Dobře nám tak.

V Přerově 17.2.2016