Povídání u voleb

11. dubna 2016 v 16:36 | James Jakoubek |  Clanky jinych autoru


Kterak jest všeobecně známo, konají se letos v našich good old U.S. of A. kterak se zde říká "Presidential Election". Před časem jsem se tak říkajíc stal "Election Official" zastupující Republican Party a časem, dle mého názoru zřejmě omylem, jsem se dostal na oddělení "V.O.T." což jest, kterak jest u zdejšího governmentu obvyklé vše značit zkratkami, označení pro "Voter Assistant Table", tedy na místo kde se řeší různé problémy voličů.

V polovině března (15. III.) se v Ohiu konaly primárky, v jejichž průběhu jsem, díky této funkci, měl zajímavý encounter s jedním starším pánem - voličem.

Od jednoho precinct k nám na vyřešení problému poslali zmíněného pána, který měl na hlavě čepici s emblémem letadlové lodi a s nápisem Enterprise. Po vyřízení problému jsem se ho pozeptal, jestli sloužil u US NAVY, či dokonce directly on the carrier Enterprise. On, že ano, a tak jsme se dali do řeči.

Námořníkem byl koncem 50tých a začátkem 60tých let a v říjnu 1962 zažil v Atlantiku t.zv. Cuban Missile Crissis, období, kdy mírumilovný Sovětský svaz, či přesněji Nikita Sergejevič Chruščov se svým spolkem bolševických rádo-by světovládců, se tehdy pokusili využít údajné nezkušenosti nového a mladého US presidenta Johna F. Kennedyho a na Kubě kázali instalovat rakety středního doletu, de-facto ohrožovat continental US, včetně hlavního města Washingtonu D.C.

Sověti tímto, celkem vzato stupidním aktem, tehdy přivedly svět na pokraj nukleární války, protože US by v žádném případě nepovolily aby v tehdejším bipolárním světě, necelých 150km od US, samozvaný nepřítel Spojených států instaloval baterie raket vybavených nukleárními hlavicemi. Kennedy tehdy v říjnu 1962 proto vyhlásil jako jeden z protitahů námořní blokádu Kuby.

The Second US Fleet, včetně Group Enterprise, byla součástí námořní blokády Kuby. To co mně onen maník řekl jsem ale nikdy nikde neslyšel ani nečetl.

Podstata vyprávění starého US námořníka - během blokády Enterprise group detected skupinu čtyř ruských ponorek, které se pokusily podplavat blokádu. Bylo to právě v den, kdy ruská protivzdušná obrana sestřelila Americký výzvědný letoun U-2 prolétající nad raketovou základnou Kuby. Proto přišel rozkaz tomuto právě probíhajícímu pokusu proniknutí blokády za každou cenu zabránit. Námořnici NAVY spustily na pronikající ponorky protiponorkové miny, t.zv. depth-charges. Tedy ne přímo na ně, ale před ně jakožto varování. První várka zdáli, druhá o něco blíže a třetí dosti blízko, což údajně v "NAVY talks" znamená "fourth one hits home", čili v mluvě normálního člověčenstva - čtvrtá jde na tělo. Dvě ponorky se obrátily a pluly zpět, třetí se vynořila na povrh a čtvrtá zmizela, kam se poděla nebylo prý vůbec zjištěno, prostě - "gone"...

Dle slov starého námořníka, ona ponorka co vyplavala na povrh, jednalo se o poměrně zastaralý model na naftový pohon údajně ze severního polárního námořnictva. Pro pobyt v teplých vodách Atlantiku vzhledem k nedostatečné isolaci byla proto naprosto nevhodná. Údajně vnitřek ponorky byl přehřátý a posádka málem začala kapad by heat-strokes. Tak se nakonec US NAVY o téměř zdecimovanou posádku Sovětských submariners postarala - sověti obdrželi asi tunu roztříštěného ledu na zchlazení, náklad provize protože jim došly potraviny a několik sovětských námořníků bylo převezeno na Enterprise v kritickém stavu, kde je US lékaři krátce na to dali dohromady. Dva z nich se prý odmítli vrátit a zůstali v US, čili jak se říká - defected. Ti pak údajně podali další zajímavé informace jak to u nich pod hladinou vypadalo.

Tak jsem onomu námořníkovi na oplátku krátce sdělil, co jsem zase já zač. V té době, kdy on honil v Atlantiku sovětské ponorky, jsem já byl rovněž v armádě, ale v té nepřátelské, na druhé straně Železné opony, v armádě Varšavského paktu, v tehdejším Československu. V brigádě výsadkářské, v jednom tak říkajíc airborne regiment, daleko v zázemí - ale v plné pohotovosti. Náš regiment (71. Výsadkový prapor) byl plně vybaven ammunition, padáky zabalené, umístěné v letadlech a připravené k použití, provize na tři dny v batohu, letadla stojící na letišti, piloti provizorně ubytovaní ve stanech pod křídly letadel. Naši důstojníci všichni s námi v kasárnách a očividně podělaní strachy z obav věcí příštích, neb oni zajisté věděli daleko více než my, vojsko zvané cannon-futher. A politruci denně křapající o ochraně "socialistického tábora", stupidní kecy které nikdo z nás (očividně včetně našich mladších důstojníků, mladých kluků poručíků) nebral vážně. Dodnes mně není jasné, kam bychom tak asi v těch pomalých rozhrkaných Iljušinech chěli doletět, nebylo by problémem nás sestřelit prakem. Každému muselo být jasné že nešlo o nic jiného než o vyloženou sebevraždu, kdyby nás tehdy soudruzi někam na Západ poslali...

Přibližně v tento okamžik našeho hovoru se tam u nás objevila jeho manželka a zasáhla do další diskuze. Stroze oznámila manželovi - námořníkovi aby přestal žvanit ty své "war stories" a okamžitě si šel odvolit, protože jedou k mladým do Toleda a na hlouposti momentálně není čas. Tak jsme si jen ještě stačili říci, že při těch příštích volbách v listopadu budeme v těchto našich "war stories" pokračovat - hlavně o tom co údajně řekli oni defectors, neb k tomu jsme se díky ráznému zakročení "of the Boss" nedostali.

Vezmu si foťák a se starým námořníkem se vyfotím. Toto rozhodně stojí za to.


James V. Jakoubek
April 9th 2016

 

12 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Josef Pepa Nos Josef Pepa Nos | E-mail | Web | 11. dubna 2016 v 18:46 | Reagovat

Ta torpeda vypadaji celkem zachovale.
Nevite nekdo, zda by se aspon jedno dalo koupit!
A za kolik?

Diky za info.

2 lila lila | 12. dubna 2016 v 5:16 | Reagovat

nes se prohlasilo, ze nejvetsim debaklem byl utok na Libyi  a ti zacal cely bordel.i s Migranty z Afriky. Vse zacalo BP, neb rtezi v Libyjskych vysostnbych vodach coz jin Kadafi nechtel povcolit.
A dalsi. Ja jen znam nhodne veteranu z Vietnamu i tech zmrzacenych bezdomovcu a ti mi rikaji horrory. Nakonec i Senator ASrizony John McCain byl byl sestrelen CSR raketou. Dnes by asi nikdo nebyl vitezem, tezko by se prezilo i 20 roku v podzemi.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama