Vo vobecný angličtině v armádě...

4. září 2016 v 23:54 | Ladislav Chaloupský, Radomír Talafa |  Clanky jinych autoru
Ve služebním lístku (Žádost o spolupráci v oblasti jazykového vzdělávání) ze dne 16. června 2015 Státní tajemník Ministerstva obrany píše:

"Základem jazykové zkoušky podle STANAG 6001 je obecná angličtina, přesto považujeme za nezbytné, aby její součástí byla i vojenská tématika… "

Toto písemné sdělení se mi dostalo do rukou z odboru, který spadá do jeho gesce. Co však chce adresátům sdělit? Jaký je význam sousloví obecná angličtina? Co v tomto kontextu znamená vojenská tématika? A píše se správně tématika nebo tematika?

Abychom odpověděli na výše uvedené otázky, musíme začít u češtiny. To je náš národní jazyk, který se skládá z různých stylistických vrstev. Hovoříme očeštině spisovné a nespisovné. V poslední době se můžeme také setkat s termíny, jako jsou standardní čeština nebo spisovný standard. Složkou spisovné češtiny je tzv. hovorová čeština. K tomu, abychom se správně dorozuměli, k tomu abychom v armádě správně a jednoznačně formulovali rozkaz nebo nařízení, musíme používat spisovnou češtinu a standardní výrazy.Jazyková norma spisovné češtiny společně s její kodifikací je obsažena v řadě slovníků a učebnic, které slouží k dodržování jazykové správnosti a udržování jazykové kultury.

Nespisovná čeština zahrnuje tzv. obecnou češtinu. Jedná se o geograficky nejrozšířenější nářečí (interdialekt). V tvarosloví a hláskosloví je charakterizována protetickým -v- (von tu větu ale zvoral, vona si to vodnese, tadydle to máš a vodepiš to), na začátku slova ou místo ú (vojenskej oujezd) používáním -ej- místo -y/i- (dejmovnice, nesmí ti spadnout mejdlo ve sprše, bejvalej náčelník Apačů, sejtko, vejfuk), zjednodušením souhláskových skupin (šak švesky sou uš zralý), dále zánikem slabičného -l- a vypouštěním -j- (neřek mi, jak se menuje), unifikací koncovek instrumentálu plurálu zakončením -ma-(zahraničníma cestama), krácení vokálů atd. Obecná čeština a ani další nářečí nejsou dostatečně vybaveny prostředky pro speciální a náročnější dorozumívací funkce. Výrazům z obecné češtiny, případně dalších nářečí, se v oficiálních projevech, ať už psaných nebo mluvených, vyhýbáme. Cizinec, který se učí češtinu a tyto výrazy náhodou slyší, si musí při návštěvě "Čechie" připadat jako Čech při návštěvě Londýna, kde je často hned po příletu na Heathrow vystaven místnímu dialektu.

Anglický jazyk je kodifikován poněkud jinak než čeština a to je také jeden z několika důvodů, proč se v této oblasti odborné jazykové termíny liší od češtiny. Používají se termíny jako BBC English, Standard English, Received Pronunciation (General RP, Refined RP, Near-RP) Oxbridge accent, King´s/Queen´s English, General American English, General American Standard a dále termíny pro oblastní variety jazyka (nářečí a dialekty), termíny jako jsou Welsh English, Scottish English, Irish English a další. Termín obecná angličtinav anglosaské lingvistice neexistuje a neexistuje ani v češtině.

Pokud si však autor služebního lístku myslel, že obecná čeština je něco jako ekvivalent nářečí v angličtině, tak je i tato úvaha z odborného hlediska mylná. Znalost nářečí anglického jazyka se v naší armádě nevyučuje a ani nepřezkušuje. Pro přezkušování anglického jazyka v armádách členských zemí NATO se používá norma STANAG 6001. Deskriptory (popisy) jednotlivých úrovní se zmiňují o nářečí (dialektu) teprve od úrovně SLP 3+, 3+, 3+, 3+ . Pro představu takové obtížnosti stačí buď zhlédnout ukázku z filmu My Fair Lady (Pygmalion) od G. B. Shawa, ve které profesor Higgins učí květinářku Doolittlovou, nebo spíše krátkou ukázku z filmu The Limey.

Testy podle této normy jsou tzv. testy všeobecných jazykových znalostí (proficiency) a ve své podstatě požadavek na všeobecná vojenská tématazahrnují. V době nedávné byla vojenská tematiku v obsahu zkoušek zahrnuta (něco se stalo?). Jakákoliv změna v deskriptorech STANAGu 6001 by musela být schválena všemi členskými státy NATO. Pokud by k tomuto nedošlo, nejednalo by se o zkoušku podle STANAG 6001. Autor služebního lístku tedy nemá evidentně jasno o obsahu této normy a ani o významu odborných termínů, které se k této normě vztahují.

Třetí triviální nedostatek je ve slově tématický. Je častou mýlkou spojovat slovo tematický se slovem téma, které značí základní myšlenku. Přídavné jméno tematický se tedy vždy píše s krátkým e a to i v jazyce slovenském.

Tolik nedostatků v jedné větě, vlastně části věty, by se snad dalo omluvit u osob, které se problematikou jazykového vzdělávání nezabývají. Je však na pováženou, když se takto oficiálně vyjadřuje ve služebním lístku zodpovědná osoba z "nejvyšších" pater ministerstva. To svědčí o tristní a pouze elementární znalosti, spíše však neznalosti v této oblasti. Buď pisatel naivně předpokládá, že adresáti služebního lístku mají o tomto tématu stejné nebo nižší znalosti, nebo je přesvědčen o své neomylnosti.

Poznámka: Výše uvedené termíny vztahující se k českému jazyku a jejich významy jsou součástí výuky na základní a střední škole. Nebylo by tedy od věci zavést pro zodpovědné úředníky a manažéry výuku základních stylistických zásad probíraných na základní škole. K problematice obecné češtiny nedávno vyšla v nakladatelství Karolinum zajímavá knížka od Milana Hrdličky "Vo vobecný češtině a jiné příběhy".


 

12 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Ross Hedvicek Ross Hedvicek | E-mail | 5. září 2016 v 0:03 | Reagovat

Zalezi na tom, ktery komunista je u moci - v armade a nebo vseobecne. Je znama historka o akademiku Travnickovi (vedouci Ustavu pro jazyk cesky na CSAV), ktery rad prohlasoval, ze ma nad ceskytm jazykem takovou moc, ze kdyz on bude chtit, tak se od zitrka bude psat i "pica" s tvrdym y. Vazne - vygooglujte si to.

2 Vitezslav Vitezslav | E-mail | 5. září 2016 v 0:12 | Reagovat

Dekuji za informaci,Podle mne ale ta pica s tvrdym byla prijatelnejsi. O tom si ale pan akademik mohl nechat jenom snit.

3 Vitezslav Vitezslav | E-mail | 5. září 2016 v 0:34 | Reagovat

Jeste bych dodal ze nyni ohledne toho Travnicka je to jedno.Z duvodu jeho umrti
Travnicek jiz stejne nevrti.

[1]:

4 Ross Hedvicek Ross Hedvicek | E-mail | 5. září 2016 v 10:49 | Reagovat

František Trávníček
Prof. PhDr. František Trávníček (17. srpna 1888, Spešov – 6. června 1961, Brno, Československo) byl český bohemista a profesor českého jazyka na Masarykově univerzitě v Brně, akademik ČSAV. Zabýval se historickým vývojem češtiny i současným jazykem.

Mám nad českým jazykem takovou moc, že když to nařídím, tak se od zítřka bude psát piča s tvrdým y.
Ze jmen živočišných má akusativ místo nominativu jméno koně a je proto správná shoda jako při femininech: vrané koně klusaly atp. Mluvnice učí nejčastěji, že má býti vraní koně klusali, ale je to umělé.[1]:
Komunismus jako světový názor má jedno podstatné jádro, které může být přitažlivé pro každého intelektuála. Je to jeho vřelý a ústrojný poměr k práci.[2]:
Cestu ke komunismu ukazuje Čechovi nejskvělejší období našich starších dějin – husitství.[3]:
Z bohaté slovní i mluvnické soustavy ruského jazyka přejala obrozující se spisovná čeština značné množství výrazových prostředků, které z ní částečně přešly do celého jazyka.[Smazaný komentář]
Všechno to, co vykonal pro osvobození obou našich národů ze jha kořistnického kapitalistického řádu, pro udržení a upevnění řádu lidově demokratického, pro jeho rychlý a úspěšný přechod k řádu socialistickému a tím k nové epoše v našem národním a státním vývoji, je výsledek Gottwaldova geniálního ducha, jeho geniálních myšlenek, které nabyly tvůrčí mohutnosti, když byly vtěleny do jazyka.[Smazaný komentář]
O něm[editovat]
Osvobozeni jsme také od zákeřné choroby genitivu záporového. Rek, jenž zabil saň a vysvobodil princeznu češtinu, jmenuje se František Trávníček. /.../ Čeští autoři, provolejte slávu Františku Trávníčkovi. Už nikdo nenapíše: „Nechtěl bys ještě jednoho zákusku?" -- Pavel Eisner[Smazaný komentář]
Na vzniku Hosta do domu měl lví podíl František Trávníček. Na schůzi předsednictva Svazu spisovatelů oznámil Jaroslav Pilz, obchodní ředitel nakladatelství Československý spisovatel, že na nový časopis nejsou peníze, jak už to bývá zvykem obchodních ředitelů. Na to se poslanec a rektor Masarykovy univerzity František Trávníček zvedl a svým pisklavým a ječivým hlasem obchodnímu řediteli oponoval. Řekl mu, že úlohou obchodního ředitele není informovat nás, že nejsou peníze, ale peníze sehnat, a že tudíž musí obchodního ředitele pokárat. Proti Trávníčkovi nešlo slovo namítat, a i když všichni věděli, že peníze nejsou, tak se našly... (Milan Uhde)[Smazaný komentář]

6 Luis Luis | 7. září 2016 v 2:40 | Reagovat

Aby bylo jasne, co se do Evropy vali, a co Merkelova do Nemecka pozvala. A je z toho videt, ze Islam je nebezpecny az a hlavne v dusledku tohoto :
http://www.tvnoviny.sk/zahranicne/1689314_iq-mapa-sveta-ako-je-na-tom-slovensko
Nejvice migrantu do Evropy prichazi z Etiopie, Somalska a Nigerie kde je podle mapy prumerne IQ 67-74 , takze podle lekarske diagnostiky co jsem sem postnul kdo ????????
Toto prece musi byt politikum a hlavne jejich poradcum znamo ! Na co asi se hodi zamestnanec s IQ 67-74 ? Navic samozrejme do Evropy proudi ta dolni polovina , ti chytri a bohati uz jsou ve svete davno.

8 ghost ghost | 7. září 2016 v 21:00 | Reagovat

[4]: Husitstvi byla takova ISIS 15. stoleti v Evrope.

9 ghost ghost | 9. září 2016 v 10:31 | Reagovat

Vsak vzpominam, jak jsme se z nasich vyspelych socialistickych ucebnic anglictiny ucili:

My brother Jack is a pioneer.

10 Soickova Soickova | E-mail | 29. září 2016 v 13:41 | Reagovat

Ackoliv jsem dedu,otce me matky nikdy nevidela neb zemrel na nasledky valecneho tazeni I.sv.valky jako domobranec tesne pred ukoncenim teto evropske blbosti ve svych 48 letech veku nekolik dni pred vyhlašenim konce valky a lezi na vojenskem hrbitove v Praze,kde mel tehdy trvale bydlište a rodinu,presto jsem se naucila od me matky nektera typicky moravska slova,ktera jsem pochytila ackoliv jsem se narodila az do doby socialistickeho Ceskoslovenska.Co se tyce hovorove ceštiny, tak by mne zajimalo,kdy zmizi osloveni "vole" pri konzultaci dvou dobrych znamych,tedy rodu muzskeho.Nekdy se toto osloveni v diskuzi se objevuje skoro nekolikrat v jednom proslovu.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama