P.S. Hoši, děkujeme!

14. listopadu 2016 v 14:51 | Bohuslav Pernica |  Clanky jinych autoru

Dnem 11. listopadu skončila sezóna ne/povyšování a ne/udělování řádů, vyznamenání a medailí, která začala 7. října v Kojetíně, pokračovala návštěvou Dalajlámy a vrcholila úmrtím veteránů 2. světové války. Veteránů velkých válek je stále méně a blíží se proto doba, kdy se zvyšuje naděje, že by stát, kraje a obce mohly projevovat větší a větší účast s vojáky a vojákyněmi, kteří od počátku 90. let 20. století se nasazovali své zdraví a životy v mírových misích.

Voják si nikdy válku nevybírá, a proto nelze vyloučit, že vedle ulice s názvem Fajtlova nebo základních škol genpor. Františka Peřiny by někdy v budoucnu nemohla vzniknout třeba ulička Karla Klínovského, když už jsme po jednom z vrchních velitelů ozbrojených sil Československé socialistické republiky, Česko-slovenské republiky, České a Slovenské Federativní Republiky a České republiky pojmenovali v Praze náměstí a letiště. I proto mělo smysl zapojit se do soukromé iniciativy R. Hedvíčka, který se po "americkém zvyku" rozhodl odměnit vojáky s rodištěm nebo bydlištěm v jeho rodném Kojetíně. - Sympatická iniciativa, protože respekt k riziku, které voják musí podstoupit v nasazení, projevený vojákovým občanským okolím má pro vojáka smysl jen a jen za jeho života. Toho u nás - v Čechách, na Moravě a ve Slezsku - nebýváme častými svědky, pokud ovšem nepočítáme to, jak se zástupci místních samospráv - místní politici - setkávají a nechávají fotografovat s vojáky do místních novin, jedná-li se o zasloužilé bezplatné dárce krve.

Ke škodě věci, díky nešťastné formulaci o původu medailí (kdo by tak mohl udělovat medaili, pokud si ji nekoupíte sami, než vláda = součásti státu jako jsou vojenské útvary, velitelé, ministři apod.?) vyznění zprávy nabralo nakonec úplně jiný směr a pro odměněné vojáky by to nakonec mělo být dokonce veřejnou ostudou, tedy něco emotivně daleko horšího, než byl dosavadní nezájem osob politicky činných v místě jejich bydliště. Do určité míry tak tato mise dopadla hůř, než v Kriminálce Anděl. Naštěstí nikdo nezemřel, nebral ani nepašoval drogy.

Kojecaci...
 

16 lidí ohodnotilo tento článek.

Aktuální články

Reklama