Září 2017

Nesahejte mi na Židy.

29. září 2017 v 23:31 | Karel Jemelka
Odposlechnuto:
Víte, pane inžinýre, za vším jsou Židi. Oni mají prachy, banky a ovládají celej Boží svět. Říká to můj chlap, a ten má dva tituly před jménem a jeden za jménem. Je vzdělanej, byl v Rusku i v Americe. Ví o čem mluví.

Ano, paní poradcová, to my víme všichni. Dyť ten Marx byl Žid, Jagoda taky, ten Trockij, co se pohádal se Stalinem taky. Židi jsou za vším, co se gde šustne. Zavádí ty ideologie.

Jistě že to víme všichni, přidal se třetí. Oni nám Krista ukřižovali, na Vánoce jedí pokřtěné křesťanské nemluvňata. Bez Židů by svět byl v pohodě. A teď do toho ten židák Séréš, co sem cpe ty Muslimy.

Nedalo se to poslouchat. Tihle tři jako spousta jiných nikdy Žida neviděli. A možná mít k sobě někoho čtvrtého, udělali by pogrom.

Ale, jak to s těmi Židy opravdu je? Kolik jich je? Všeznalá Wikipedie uvádí, že Židů jako příslušníků národa je necelých 16 milionů. 10 milionů je rozptýleno po zemi kulaté a 6 milionů žije ve státě Izrael.

Tedy, množství Židů je docela srovnatelné s množstvím Čechů. Čechů je dnes 10 milionů ve státě zvaném Česká republika a možná 6 milionů Čechů za posledních 70 let z "Vlasti" odešlo a taky se rozptýlili po zemi kulaté. Z důvodů zcela prozaických.

OK. Židů a Čechů je zhruba stejný počet. A jsme oba, Židové i Čechové součástí civilizace, kterou nazýváme "Severoatlantickou Křesťansko židovskou civilizací". Pak proč mi Čechové chceme jít Židům po krku? Proč si myslíme, že za vším co se právě Čechům (i jiným Evropanům) nedaří je třeba hledat Žida?

Proč Židové na rozdíl od Čechů netvrdí, že za vším je třeba hledat Čecha? Oni Židové měli Synagogu a rabína. Žili v ghetech, měli vlastní hřbitovy, nechodili do hospod utrácet poslední peníz za chlast aby se v hospodě zabývali hledáním viníka vlastních marasmů. Žili v komunitě a věnovali se práci a obchodu. Byli a jsou dosud prostě jen z českého pohledu podivní.

A viníka Čechové našli vždy. Vždy to totiž byl někdo jiný, než Čechové sami. Zikmund, liška ryšavá, Bílá Hora, Habsburkové, Anglie, Francie, Sověti a místní komunisti, neokomunistický Brusel ale hlavně Amerika a Židé. Židé jsou viníkem, uspořádejme pogrom jako lidovou zábavu.
Poslední pogrom v Českých zemích se stal v roce 1918 v Holešově. Bude tomu 100 let.

Židé žili své vlastní životy, podezřelé komukoli v Evropě. Tedy nejen Čechům.

Jakýmsi měřítkem vzdělanosti a nějakého tahounství v oblastech vědy, pokroku ve vědění, posunutí vědy a lidského poznání o krok dále jsou Nobelovy ceny. Nobelovy ceny, udělované za přínos k lidství, vědě, poznání, Severoatlantickému způsobu života.….

Jak to s těmi cenami vlastně je?

Židé, kterých je stejně jako Čechů ziskali za dobu udělování Nobelových cen těchto 129. Slovy stodvacetdevět. Převažují ceny v oblastech lékařství a fyziky.

Zdroj je zde: http://atllanka.net/index.php?text=406-osvetim-to-je-fascinujici-vec

Češi, pokud přijmu princip, že nejlepší Čech byl král Karel IV, v podstatě Luxemburk, pak Čechové a jiné národnosti narození na území Čech a Moravy získali Nobelových cen celkem 6. Slovy šest.
Zúžím li výběr na Čechy české národnosti, zbudou dva, oba Jaroslavové. Totiž Heyrovský a Seifert. (Ale obě jména mi nezní příliš česky). Ti čtyři další rodáci se prostě sebrali a šli se prosadit jinam. Utekli z kokotliny.

No, jo, no. Přesto neklesejme na mysli. Pořád jsme my Češi i se svým malým počtem na tom lépe než jiné národnostní či náboženské skupiny.

Tak třeba Arabští či jiní Muslimové, kterých si vážíme tak, že je sem zveme. Chovatel zvířectva by řekl, na "osvěžení krve". Bílým chlapům se přestávají hejbat spermie. A taky společnost bude opálená tak nějak sema od sebe.

Oni ti Muslimové, kterých je 1,6 miliardy, tedy 100x více než Židů a i 100x více než Čechů mají Nobelovy ceny 4. Slovy čtyři. Nobelofky za Mír. Nedá mi to, abych je nevyjmenoval. Jsou to:

1978 - Mohamed Anwar El-Sadat, 1990 - Elias James Corey, 1994 - Yaser Arafat, 1999 - Ahmed
Zewai

Ekonomika - 0 slovy nula
Literatura - 0 slovy nula
Fyzika - 0 slovy nula
Medicína - 0 slovy nula

Jsou to Nobelovy ceny za mír. A všimněme si faktu, že první Nobelofka za Mír byla udělena Muslimovi až v roce 1978. Tedy docela těsně poté, co Severoatlantickou společnost začal nahrazovat "Z naší vůle Neokomunismus". On původně pan Nobel žádnou cenu za "Mír" neměl, ale levičáci si usmysleli takovou cenu vygenerovat a udělovat. Tak ji udělovali. Vybrali si teroristu, prohlásili ho bojovníkem za lidská práva a ocenili ho. Obětem teroristy nikdo nikdy nic nedal. Dnes se alespoň semykáme, kupujeme a zapalujeme svíčky a svítíme na Eifelovku.

A on tam snad patří i konečně bývalá Americká levicová Superstar, totiž Barack Husein Obama. O něm nikdo nikdy nic nevěděl. Kde se narodil, co vystudoval? Je li Muslim? Neznali ho spolužáci... Ale Nobelovu cenu za mír získal typicky Českým hospodským způsobem.

V Českých hospodách jde rčení: "Ještě si nestihnul sednout a už ji měl". Mluvím samozřejmě o facce. Přesně takto dostal Obama Nobelofku za mír. Ještě neseděl a už ji měl. Levičáci se buď splašili, nebo dopředu věděli, co jejich kůň má nalajnováno dělat. Rozložit Americkou společnost. A on ji rozkládal. Velmi produktivně. Levicové ušaté torpédo lidství.

Ale, jak to vlastně s oněmi v úvodu jmenovanými Židy je?

Karel Marx. Pocházel z Židovské rodiny. Je ovšem obecně známo, že táta konvertoval ke křesťanství. O tom, zda konvertoval s celou rodinou není nic známo. Ovšem, při tehdejších tradičních hodnotách rodiny je to nanejvýš pravděpodobné. Ale ať je to jak chce. Pokud konvertoval táta sám, zanechalo to jistě na mladém Karlovi následky. Táta Křesťan asi sem tam nafackoval svému žíděti. To zcela nekřesťansky. Hrozná situace. Skoro pogrom.

Pokud konvertoval s celou rodinou, není na místě vyčítat velkému filosofovi, že byl Žid. Nicméně, dnešní Norská sociálka a vlastně každá sociálka v Evropě by tátovi Marxovi rozhodně Karlíka odebrala. Rozháraná rodina, nestabilnost náboženství, špatné podmínky pro zdravý vývoj dítěte.... Tak to prostě dneska máme a s oblibou děláme.

A Karel Marx rozhodně nebyl blbý. Věděl, čím se pomstít celému světu. Rozhodně věděl, že mu na tu jeho ideologii naskáčí závistivci celého světa. Věděl, že závist je nejlepším podhoubím pro ideologii. A stalo se. Závistivci na to naskákali, ideologii zavedli a mrzačí jí Severoatlantický svět.

Druhý jmenovaný. George Soros? Dnes rozhodně bohatý člověk, filantrop. Nebo spíše filantropický hysterik. Tedy člověk, s tendencí získávat pozornost okolí zdánlivou (histrionskou) lidumilností, ušlechtilostí, nezištností, dobročinností.... Charakterová vada? Podle mého názoru je pan Soros špatný Maďar, špatný Žid, špatný Američan a veskrze špatný člověk.

A oni mu na to levičáci znovu skáčou. Soros si zabáhne, že dá v Česku na neziskofku a vláda, ministři se mohou posrat. Okamžitě vlády, ministři a parlament "najdou peníze", vypálené od občanů a neziskofku legalizují a přidají jí prachů třikrát tolik než dal Soros a uschovají v ní několik zprofanovaných politiků z vlastních řad. A neziskofka pak řádí jak zběsilá. Za peníze rodin, lidí pracujících, myslících, stojících na vlastních nohách podporuje kdejakého odkundesa. Odkundesa, který nedá lžičku do šálku kávy protože si myslí, že dotýkat se "mláděte od lopaty" je pro neziskofkami podporované skupiny nepřípustné a přináší to smůlu ve formě práce.

Co jsem tímto chtěl říci?

My Češi jsme samozřejmě národem, který do Severoatlantické, Křesťansko Židovské kultury patří a má v ní místo. Ale chováme se tak? Nic moc. Kde se hrabeme na Židy? Třeba s Nobelovkami?

Co mi Češi umíme naprosto dokonale je hledat viníka. V tomto jsme mistři. My Češi furtungfurt pod někým úpíme. Úpěli jsme pod pod Liškou zrzavou, pod Habsburky, Švédy, co nám Satanskou Bibli ukradli, pak jsme úpěli pod Frantíky, Němci, když nás Severoatlantická společnost "zradila". Pak jsme úpěli pod CCCP, pod jarem, létem, podzimem, zimou, pod vrahy z Wolstrýtu. Nyní úpíme pod Židy a Američany, se Židy spřáhnutými.

My, Češi se neumíme postavit na vlastní nohy. Rádi úpíme a toho, pod kým úpíme umíme najít. Ale v každém stádě jsou slabší kusy. I Židé je mají. V Česku jakoby jakoby slabé kusy z nebe padaly. Houbeles, sami je volíme a pak se divíme.

Nesahejte mi na Židy. I oni úpěli a úpí. 6 milionů jich Hitler pozabíjel. Ale produkují a nevdávají to. Jejich stát drží na uzdě splašené kozašuky v celém okolí. Nezaslouží si být viníkem Českého úpění.

Čech totiž téměř vždy úpěl z vlastní hlouposti. Nedohlédl na špičku vlastního nosu. Nechtěl li úpět odcházel. A mnoho jich odešlo. I čtyři Nobelofkáři. nikoli s cenou za Mír.

Ruku na srdce, že se nám to pořád krásně úpí. Úpí, když neumíme rozpoznat a eliminovat darebáky ve vlastních řadách.


V Přerově 28. zarí 2017

Karel Jemelka

Jan Triska a emigrace...

26. září 2017 v 16:57 | Ross Hedvicek |  Clanky osvetove
Tak jako v Americe, i cesti novinari jsou neuveritelnou luzou a spodinou, ktera je ochotna s vaznym ksichtem tvrdit lzi a nesmysly. V pripade Jana Trisky to bylo, ze byl signatarem Charty 77 a ze byl "emigrant".

To, ze Jan Triska nebyl signatarem Charty 77 to spolehlive dokazal Jiri Wolf fotografii patricne stranky seznamu signataru (je to tady na blogu, najdete si to). Pravdou je zrejme uplny opak, v lepsim pripade bylo jeho jmeno uvedeno jako signatare Anticharty jeho divadlem, treba i bez jeho vedomi, jak se casto delo, horsim pripade sedel mezi temi dobytky v Narodnim divadle. Ja se priklanim k horsimu pripadu, protoze Triska byl v te dobe nepochybne znamy herec a pokud nebyl zrovna na rocnim hostovani v divadle v Moskve, tak nebylo uniku. Urcite se najde nejaky cesky stoura, co zkontroluje seznamy ucastniku podpisovani v Narodnim divadle - a bude jasno. Zadny signatar Charty77.

To s tim emigrantstvim je podobne - Triska nebyl emigrant, ale exulant. To se urcuje nejen tim, zda se osoba stehuje nekam s umyslem vratit se po zmene rezimu a nebo za sebou poradne boucha dverma, ale je to definovano i pozdejsimi ciny te ktere osoby. Triska zil kratce v Canade a potom v USA.

Jakub Ditrich (viz starsi clanky) vzpomina jak v roce 1994 asistoval Triskovi pri ziskani ceskeho pasu - udajne pro to, aby si nemusel porad kupovat viza. Tam neco nesedi, protoze drzitele americkeho pasu nikdy do Ceska viza nepotrebovali - ale je mozne, ze v te dobe mel Triska jeste kanadsky pas - jehoz drzitele viza potrebovali. Vim to z osobni zkusenosti, zacatkem devadesatych let jsem porad jeste mel kanadsky pas a napriklad jsem se nemohl zucastnit setkani spoluzaku, protoze jsem jednoduse odmitl se dostavit na konzulat CR (nebo jim pas dokonce poslat), tak jsem na setkani spoluzaku radsi vubec nejel.

Obdrzeni ceskeho pasu je definujici faktor v otazce "emigrant nebo exulant?" a neni to otazka pohodli nebo ziskavani nejakych viz, je to otazka charakteru.

Kazdy z nas, kdo jsme se tam narodili se nejakym zpusobem, vice nebo mene, uspinil a pozdejsi emigrace se pak stava urcitou "CISTIRNOU CHARAKTERU" nebo moralnim ocistcem.

Vetsina z nas se uspinila pouze povinnym clenstvim v ROH nebo clenstvim ve Svazarmu (ucitel autoskoly, jako ja) protoze jsme byli uplne nuly, ale pokud byl nekdo znama osobnost, pak uz to bylo horsi, treba uvedenim v Cibulkove seznamu jako tajny spolupracovnik pod krycim jmenem Toman, cislo 5680 (neverim, ze je tam nekdo nevinne) nebo dokonce hranim v serialu o majoru Zemanovi, a to v te nejhorsi casti, kde hral dokonce jednoho z bratru Masinu! Herci radi tvrdi, ze se to pry nedalo odmitnout - ale i prostitutka snad muze rict ne, ne?

Takze tem "znamym osobnostem" se pak tou "cistirnou charakteru" prochazelo mnohem hur. A neni mozno se vymlouvat na existencni faktor - jsem filmovy fanousek a rad se podivam i na zaverecne titulky. Triska v USA ucinkoval ve 44 hollywoodskych filmech a i kdyz to byly vetsinou tzv. steky, tak to byly velmi caste steky - Jan Triska mel temer monopol na zle agenty KGB pripadne jine negativni uredniky, umel paradne delat ten prisny oficialni ksicht a videl jsem ho ve vsech zanrech, ve filmech s Jean Claude van Damme (agent KGB), ve filmu Ronin (agent KGB), ve filmu Apt Pupil (drama o starem nacistovi), Ostermann Weekeend (spionazni film). Steky nejsou milionove role, ale placene jsou taky. Jmeno Triskovy manzelky jsem zahledl v par filmech (treba komedie s Richardem Dreyfussem), tak o existencnich starostech nemuze byt ani rec.

Takze pak neni uz ani otazkou ci emigrant nebo exulant, ale co hnalo americkeho duchodce s ceskym pasem do Ceska, aby tam hral v podradnych filmech? K dobru mu lze ale pricist, ze se z USA do Ceska trvale neprestehoval.

Emigrant o nejake vraceni se do zeme sveho puvodu nema zajem - exulant se do zeme odkud prisel, vzdy vratit chce. Jan Triska se tam ultimatne vratil.
Kral je nahy - ale tuhle pohadku uz jsme znali uz driv - v Cesku to maji jeste na repertoaru (fotografie z Blesku).

Zprava smutnejsi nez smutna...

25. září 2017 v 21:29 Clanky osvetove

A dodatek od Jiriho Wolfa:

Jiri Wolf

Attachments2:40 PM (59 minutes ago)
Zesnulý Jan Tříska narozen 4/11/1936 V žádném případě nepodepsal dokument Charty 77., kterak dnes ve zprávách na ČT. 1 tvrdil moderátor. Lze si to ověřit v knihovně Jiřího Gruntoráda, kde je seznam všech signatářů Charty 77. Aby Tříska podepsal Chartu, na to on byl velký zbabělec. On opravdu byl signatářem, ale ne Charty 77., ale Anticharty, kterou v Národním divadle ostudně podepisovali národní zbabělci! Ke všemu byl Jan Tříska v registru StB evidován jako tajný agent, pod krycím jménem "Toman". Evidenční číslo 5680! Po odchodu do emigrace nadále spolupracoval s rozvědku. Celý národ smutní a nemůže se vzpamatovat z takové težké rány. Na Českém národu mě fascinuje, že se dokáže tak mistrně obelhávat, pozměňovat dle potřeby svou minulost a ke všemu oslavovat své velké padouchy! Ergo: "Padouch nebo hrdina, my jsme přeciž jedna rodina!" J. Wolf
Jan Tříska zemřel dnes ve vojenské nemocnici v Praze. Bude to krásný pohřeb. Musím si do zásoby pořídit kapesníčky. To zas uslyšíme z médiích lží! V tom jsou bolševici mistři!

Cesti lekari a umely spanek.

25. září 2017 v 19:42 | Ross Hedvicek |  Clanky osvetove
Jsem osoba velmi vsimava, casto je moje vsimavost velmi idiosynkraticka (mimochodem - to neni sproste slovo).

Dle zprav z tisku herec Jan Triska zemrel v prazske vojenske nemocnici, po te co byl vyloven z Vltavy, kde zrovna plaval (!) dvema polskymi turisty. Cesti lekari ho ukamzite uvedli do "umeleho spanku" , ze ktereho uz se neprobral. "Umely spanek" je v soucasne dobe velmi popularni u ceskych lekaru - a malokdo se z toho probere.

Jan Triska se do Vltavy dostal padem z Karlova mostu, je otazkou zda skocil, uklouzl nestastnou nahodou a nebo byl shozen (pamatujete jak Borise Jeltsina shodili z mostu do reky Moskvy?)

Podle svedku v ceskem tisku Jan Triska stal na zabradli a skocil sipkou dolu, podle tehoz zdroje mel Triska unikatni zvyk chodit ve veku 80 let po zabradli Karlova mostu. A Karluv most je 24 hodin denne plny Rusu, vydavajicich se za malire, kreslire karikatur ci jine umelce. Byl jsem tam a videl jsem to.

Chozeni po zabradli mostu musi byt neco vyrazne ceskeho - moje encyklopedicka pamet mi pripomina Jana Masaryka, ktery mel take unikatni zalibu chodit ve veku 62 let po uzke okenni rimse na vnitrnim nadvori Cerninskeho palace a taky se mu to nevyplatilo. Podle jinych zdroju u Masarykova padu byli sovetsti lekari - zda ho do umeleho spanku uvedli pred padem z rimsy a nebo az potom - to neni jasne. Takze umelci, nikoliv lekari, ale rusti.

Ovsem v mych ocich jsou sovetsti lekari a cesti lekari vsechno jedna banda. Chodili do stejne skoly a vsichni maji statnice z marxismu-leninismu. Kdyz to prezijete, tak vas daji do umeleho spanku a pak je kyzeny vysledek zarucen.

V kazdem pripade je Praha velmi nebezpecne mesto. Pamatuji si, jak jsem pred par lety uplne odradil dva manzelske pary (bez historickeho vztahu k Cesku) od navstevy Prahy tim, jak jsem jim barvite licil, jak budou okradani prazskymi taxikari a jak jim na zadnim sedadle budou do zadku poustet elektrosoky, kdyz nebudou chtit zaplatit (coz byla znama afera za vlady primatora Bema). Uplne jsem je vydesil, uz zaplaceny zajezd zrusili a jeli na Bahamas. Ted bych to sve vypraveni jeste vysperkoval informacemi o skokanech ze zabradli a rims. Uz vidim ten des a bes v jejich tvarich....


Volne se prochazejici bily kun...

24. září 2017 v 23:34 | Ross Hedvicek |  Clanky civilizovane...

I have a vision, and I know
The heathen shall return.
They shall not come with warships,
They shall not waste with brands,
But books be all their eating,

And ink be on their hands.

(Ballad of the White Horse)
G.K.Chesterton

Na ranci...

24. září 2017 v 23:31 | Ross Hedvicek

...In the early days of World War III, guerrillas - mostly children - placed the names of their lost upon this rock. They fought here alone and gave up their lives, so "that this nation shall not perish from the earth." (Red Dawn - natacelo se to tam)

Vsichni jsou uz v Mexiku...

24. září 2017 v 23:28 | Ross Hedvicek |  Clanky civilizovane...

Kde jen jsou a kde jsem já ?
Proč všechno končí co začíná ?
Smůla se na mě lepí ze zvyku
a všichni jsou už v Mexiku...

Všichni jsou už v Mexiku,
Buenos Dias já taky jdu.
Aspoň si poslechnu pěknou muziku,
co se hraje v Mexiku...

Kde je můj kúň, co měl mě nést,
blátem měst a prachem cest ?
Dělal, že se ho to už netýká,
asi šel do Mexika...

Stary pribeh...

24. září 2017 v 23:21 | Ross Hedvicek |  Clanky civilizovane...

Same old story
There's no glory
As I begin another day
Bona fide fact
I'm thinking that
I have not a reason to pray

Because it seems
All of my dreams
Have somehow been thrown for a loss
Almighty God
Jesus my Lord
Will not help me carry my Cross


Acoma

19. září 2017 v 18:29 | Ross Hedvicek |  Clanky civilizovane...
Tady doma na Floride jsem prestal uz hurikan Hugo, Andrew a Charlie (a nejake podradne hurikany, ktere nestoji za zminku). Hurikan Irma jsem ztravil ne vlastni vinou cestovanim po pamatkach americkeho jihozapadu - bylo to dlouhodobe dopredu planovano, ale i tak jsme byli last flight out of Saigon - po nas uz se RSW letiste zaviralo.

Takze jsem se minulou stredu ocitl v pueblu Acoma, misto nejen historicky zajimave a naramne fotogenicke - natacelo se tam i rada westernu - nejpamatnejsi je urcite My Name Is Nobody s Terence Hill a Henry Fonda, podle meho hodnoceni nejlepsi western vsech dob, prekonavajici i Tenkrat na Zapade a westerny Clinta Eastwooda (neni nic lepsiho). S Tenkrat Na Zapade to melo navic i tu spojitost, protoze film napsal a nektere sceny sam reziroval Sergio Leone - italsky svaty za dedinu americkych westernu. Pokrocile herectvi jedne z poslednich roli Henry Fondy (pravicovy otec levicove kravy Jane Fonda) a komedialni umeni Terence Hilla super exteriery z Acoma pueblo jen vylepsilo. Pustte si to.


Pueblo Acoma fotografoval i Ansel Adams ("There are no rules for good photographs, there are only good photographs") coz byl takovy americky Josef Sudek, ktery ale na rozdil od Sudka nedelal depresivni fotky poloprazdnych flasek na zidli pred spinavym okem, ale fotil nejkrasnejsi mista v Americe - coz tohle misto urcite je. Pokud o tom nic nevite, zagooglujte si.

Cele pueblo stoji na vrcholu hory s placatym vrskem, zvanem mesa, a na nejvyssim bode stoji ikonicky a velmi fotogenicky kostel San Estevan del Rey Mission Church. Muj mlady indiansky pruvodce vypravel, ze nasilim katolizovani puvodni Indiani se kdysi vzbourili a prideleneho farare shodili z utesu - udajne pro to, ze mlatil indianske deti v katolicke skole. Wikipedie pise, ze to farar neprezil, nas pruvodce tvrdil, ze to prezil a stezoval si pak guvernerovi statu, co ze mu to ti Indiani udelali, ale ze ho shodili kvuli mlaceni deti, to pry uz guvernerovi nepriznal. Pripomenulo mi to Cesko.

Na muj dotaz pruvodce dale uvedl, ze jmeno kmene obyvatelu puebla (porad tam ziji) je Acoma a ze pochazeji ze zmizeleho kmene Anasazi (to jsou ti horolezci z Mesa Verde) a ze puvodne prisli na svet (jeste jako Anasazi) z velke diry v zemi, ktera je dnes pod vodou v Beringove mori . Zrejme tunel z Mongolska - nerikal jsem na to nic.

Hrbitov pred kostelem je pry trivrstvovy, jak se zaplni vsechna volna mista, tak vsechno zavezou zeminou a zacnou pohrbivat ve vrstve nad puvodnim hrbitovem nanovo. Uz jsou tam tri vrstvy, ctvrta pry nebude. Kdo vi.

Mlady Indian mne pak predstavil i staresinovi kmene, ktery vypadal jako dvojce indianskeho herce z filmu Outlaw Josey Wales (a Little Big Man...) jmenem Chief Dan George. Mlademu Indianovi se to moje prirovnani libilo a toho herce znal. Stary o nem nikdy neslysel. Asi nechodi do kina. Jo a nahore v Acoma pueblo neni elektrina, jen dole pod utesem. Pry schvalne.

A pak jsme sedeli na lavicce a cekali na shuttle - pesky tak daleko nechodim, auto musite zaparkovat az daleko dole pod pueblem. Zeptal jsem se kluka pruvodce kolik ma roku - ze pry 19. Pak jsem se zeptal, proc, kdyz je mu pouze 19, ma ty uhlove cerne indianske vlasy nahore prostriknute sedinami?

Zamyslel se a rozvaznym indianskym zpusobem mi zacal vysvetlovat, ze on lovi jeleny. A ze mistni jeleni jsou na zadech a na zadku takovi stribrni, tudiz cim vice jelenu ten lovec zabije, tim stribrnejsi je i jeho hlava - nejak se to presune z jeleniho zadku na hlavu lovce. Mou posledni otazkou bylo, kolik tech jelenu uz ulovil - pry tak patnact. Zamyslel se a sam spokojene pokyval hlavou nad tim vysvetlenim. Pak zvedl oci a podival se na mne a uvedomil si barvu mych vlasu a vousu.

Ja jsem nerekl vubec nic, ale bylo mi jasne, ze v ten okamzik jsem dostal, aspon v jeho mysli, indianske jmeno "Velky lovec jelenu - nejspis celeho stada".

Dale uz jsme ty jeleny nerozebirali. Nemam potrebu borit myty a legendy - pokud jsou tedy neskodne. Pravda je jen uhel pohledu a nektere narody pravdu pro sve videni sveta vubec nepotrebuji. Treba je to historicka zkusenost - treba ziji v nejakem obrovskem krateru po meteoritu zvanem "ceska kotlina" a dobre vedi, ze pravda nemuze zvitezit.

Vzpominam si na par let stary kresleny vtip od Jiranka (pokud ho nekde mate, tak mi ho oskanujte a poslete, budu rad). Takova typicka ceska drzkata "moderatorka", jako Jilkova nebo Drtinova, zrovna na televizi "moderuje" interview a ma tam na jedne strane panaboha, dedouska s dlouhymi fousy a svatozari nad hlavou, na druhe strane dabla s rohy jako cert a zrovna krici na toho "panaboha": "Nevykladejte mi tady neco o pravde! Nas nejaka pravda nezajima! Nas zajima vyvazeny nazor z obou stran!"

Tak to bylo s temi jeleny... z jelenu sedivi vlasy na vice urovnich.

Foto: R.H. (pochopitelne)