Říjen 2017

Zamyšlení nad elitou armády

30. října 2017 v 22:16 | Prislo emailem |  Clanky jinych autoru
V Česku skončily volby a vojensko-politickou scénu opět čeří kalné vody. Ještě před několika měsíci jsme mohli číst titulky o změně velení AČR. Ministerstvo obrany nám prostřednictvím svého mluvčího sděluje, že generál poručík Žižka, který se vrací coby vojenský představitel ČR při NATO a EU v Bruselu bude dočasně v dispozici. Už nám nesdělil, že je to dočasná dispozice před propuštěním. Jakmile to vyšlo na světlo boží, tak se hned píše o tragédii a armádním zděšení. Jinde se dozvídáme o armádních čistkách, protože odchází i generál Linhart a Halenka. I když Stropnický pro Žižku místo nemá, jiní vysloužilí nebo přestárlí generálové spokojeně sedí na trafikách v na UO v Brně nebo Volaréze a nechlubí se souběhem výsluhy a platu, které je vyšší než sto tisíc.

Od posledního hromadného generálského propouštění, nebo snad čistkách, uběhlo pouze několik let. Generálové Hrabal, Rotrekl, Mazurek, Halaška, Sedlák, Prokš byli "odejiti" z různých důvodů. Co na tom, že někteří byli po několika letech tučně odškodněni miliony korun a u dalších se táhne za kauzou hořká pachuť účelovosti a připravenosti. Dodnes se jim nikdo neomluvil. To není v této končině, vlastně v této organizaci vůbec zvykem. Tento účelový úklid vynesl do nebeských výšin jiné generály. Kromě rychlých povýšení následovala také rychlá propouštění (Zbořil, Ložek, Tesařík). Ty co měli "zelenou" se i bez prověrky dostali na místa lukrativní, například do USA. A protože bez prověrky se nelze seznamovat s utajovanými skutečnostmi tak do USA pošleme další dva důstojníky, kteří prověrku mají, a tento náš generál se alespoň během těch let v Americe nemusí trápit. Nová garnitura se musí odměnit a motivovat. Proto se střídají mise v Bruselu, Monsu a dalších místech na velvyslanectvích. V Iráku či v Afganistánu by jim asi dobře nebylo. Generála Adama v souvislosti s kauzou jiného generála sice vyslechneme, doporučí se jeho odchod a tak ho tedy odešleme na již několikátou misi v NATO. To je asi tak všechno, co proti tomu můžeme udělat. Věrné služby se musejí po zásluze odměnit.

Kolo času se však točí dál. Se změnou politické scény jsou potřební noví věrní a tak se "dějiny" opakují. Titulky v masově sdělovacích prostředcích sdělují informace o novém propouštění, které už není tak hromadné a do očí bijící. O některých generálech se ani v tisku nepíše. Podobně jako se v minulosti někteří "uklidili" na bezpečnostní centrum na Univerzitě obrany, některým vytvoříme místo přímo v Praze. Pro Žižku a Linharta místa nejsou a nejspíš ani nebudou. Vždyť jim skončil závazek. Raději nebudeme mluvit o tom, že i jiným v minulosti nebo nyní skončili závazky a místa se jim vytvářejí. Takový generál Košner už místo má i když mu závazek skončil a ve funkci dříve neskončil.

Systém, ve kterém tajemný pan státní tajemník které rozhoduje o bytí či nebytí nejenom generálů, má genitální kariérní řád. Jeden z jeho tvůrců, bývalý generál, sedí na Válečné škole UO v Brně, druhý bývalý generál v Římě. Oběma už skončil závazek a ve věku 65 jsme na vrcholu tvůrčích sil. Že v Brně taková škola není? Pardon, předběhla jsem dobu. Nikoho nezajímá, že zdatného tenistu, téměř šedesátiletého generála Muránského pošleme před důchodem na rok studovat do Spojených států a obratně to zdůvodníme potřebností a závazkem za školu a vůbec nevadí, že školu stejného zaměření už absolvoval. Generálové si na své radě nasypou popel na hlavu, v zápisu konstatují, že ten jejich systém nominací není nijak specifický a do budoucna se musejí vysílat pouze perspektivní osoby.

Personální plánování asi za moc nestojí, když ministr Stropnický prosadí jmenování generálky, pro které se musí rychle hledat místo a tak nastávají pro normálního smrtelníka nepředstavitelné interní personální rošády. Prodloužením místa pro náčelníka generálního štábu se situace zkomplikuje ještě víc a hned máme důvod Žižku propustit.

Armáda má peněz dost, za desítky milionů si může v průběhu let připravit nové generály a pak je zase propustit. Jsou to jenom ti morálně nejlepší jak se píše armádních dokumentech. Na počet vojáků jich máme přehršel, ale daňový poplatník se o tom nedozví a valový kardinál Petr de Richelieu si na MO jenom mne ruce. Stropnický mu jde na ruku a bez jeho podpisu žádný voják nemá prodloužený závazek. Budeme je držet v šachu, a kdo nebude loajální tak tu nemusí sloužit. Vždyť to nějak zdůvodníme. Stále stejná situace, jenom prostředky a skrytý zájem firem v zákulisí se může poněkud lišit. Generál si v Bruselu v pohodě ušetří minimálně pět, šest milionů a s výsluhou 70 tisíc měsíčně nebude nikomu chybět. Důležité je, kdo zasedne po Stropnickým. Že by to byl jeho přítel, náměstek-turista Koštovál, kterého tím turismem na funkci již připravoval? Na klíčových místech mu už dosadil spolehlivé kamarády a tak by to mohlo vyjít. Politiky zjevně netrápí to, co se v zákulisí děje a zodpovědné služby si s tím starosti také nedělají. Nejspíš si myslí, že veřejnost chce být klamána. Čím však takový systém zavání? Nejspíše něčím velmi smradlavým.

Petra V.


Ted bude naval do armady...

29. října 2017 v 14:25
Ted bude naval do armady. Ale mozna ne...

328

NAŘÍZENÍ VLÁDY

ze dne 25. září 2017,

kterým se mění nařízení vlády č. 59/2015 Sb., o služebních tarifech
a o zvláštním příplatku pro vojáky z povolání, ve znění pozdějších předpisů


Vláda nařizuje podle § 68 odst. 2 a 4 zákona č. 221/1999 Sb., o vojácích z povolání, ve znění zákona č. 332/2014 Sb.:


Čl. I

Nařízení vlády č. 59/2015 Sb., o služebních tarifech a o zvláštním příplatku pro vojáky z povolání, ve znění nařízení vlády č. 282/2015 Sb., nařízení vlády č. 346/2016 Sb., nařízení vlády č. 427/2016 Sb. a nařízení vlády č. 175/2017 Sb., se mění takto:

1. V § 2 odstavec 1 zní:

"(1) Výše služebních tarifů náležejících vojenským hodnostem uvedeným v § 68 odst. 2 zákona o vojácích z povolání činí

Vojenská hodnost
Služební tarif v Kč měsíčně
Vojín
12 950
Svobodník
24 850
Desátník
26 260
Četař
27 810
Rotný
32 430
Rotmistr
34 740
Nadrotmistr
37 070
Praporčík
39 640
Nadpraporčík
42 450
Štábní praporčík
55 310
Poručík
37 310
Nadporučík
42 450
Kapitán
48 890
Major
55 310
Podplukovník
61 750
Plukovník
74 610
Brigádní generál
87 480
Generálmajor
100 320
Generálporučík
113 190
Armádní generál
126 040".

2. V § 2 odstavec 2 zní:

"(2) Výše služebních tarifů náležejících vojenským hodnostem uvedeným v § 68 odst. 4 zákona o vojácích z povolání činí

Vojenská hodnost
Služební tarif v Kč měsíčně
Vojín
12 950
Svobodník
13 420
Desátník
13 900
Četař
14 370
Rotný
14 840
Rotmistr
15 310
Nadrotmistr
15 780".


Čl. II

Účinnost

Toto nařízení nabývá účinnosti dnem 1. listopadu 2017.


Předseda vlády:
Mgr. Sobotka v. r.

Ministr obrany:
MgA. Stropnický v. r.

Maji to ti emigranti zapotrebi?

28. října 2017 v 0:50
Vážený pane vydavateli,Green Point 21.10.2017

již po přečtení odporného článku týkajícího se Jana Třísky, z pera slovutného "čechobijce" pana Hedvíčka, jsem Vás chtěl zdvořile požádat, abyste mi nadále neposílal Vaše Noviny. On pan Hedvíček snad za to ani nemůže, je to patrně nějaká duševní vada, která ho nutí neustále kydat hnůj na vše české. Právě jeho hrubý útok, na právě zemřelého Třísku však přesáhl mezi slušnosti, mě vedl k rozhodnutí nepokračovat v odběru Novin.

Měl jsem nějaké problémy a tak jsem se nedostal k tomu Vám včas napsat a tak jsem měl to potěšení, dostat včera další číslo, s útokem senátora Jaroslava Doubravy, dlouholetého člena KSČ a KSČM, na bývalého prezidenta Václava Havla. Je jistě chválihodné, že nepodrobujete Vaše noviny cenzuře, bylo by však jistě dobré, podívat se na to, od koho příspěvek pochází. Nebudu se zabývat rozborem zmíněného článku, pokud se však autor odvolává na Noema Chomského, vím odkud vítr vane. Jen ještě jedna perlička. Havel byl opilec, hanba mu. Zeman je snad abstinent?

Kdo je senátor Doubrava?
Senátor PČR, zastupitel Ústeckého kraje (Severočeši.cz), bývalý dlouholetý starosta obce Telnice. Absolvoval střední odbornou školu v oboru elektro. Od roku 1971 byl poslancem obce Telnice, o sedm let později byl zvolen tajemníkem národního výboru obce. Po roce 1989 pokračoval ve vedení Telnice jako starosta zvolený za KSČM, celkem tak obec řídil 32 let. V letech 1998-2004 byl senátorem Parlamentu ČR. Od roku 2008 je zastupitelem Ústeckého kraje. V roce 2010 vystoupil z KSČM a stal se členem hnutí Severočeši.cz, za něž znovu úspěšně kandidoval do Senátu PČR. Opět byl zvolen také obecním zastupitelem, na mandát však po kauze s chybnou koupí pozemků v roce 2011 rezignoval. Jaroslav Doubrava je ženatý a má dvě děti.

Přiložená internetová adresa Vám podá více informací o tomto soudruhovi, včetně jeho článku, který by se Vám mohl hodit do některého příštího čísla.
http://forum24.cz/rusofil-senator-doubrava-usa-u-nas-chystaji-revoluci-budte-ve-strehu/

S pozdravem z Gosfordu
Zdeněk R.


Poznamka R.H: Ja se divim, jestli to maji ti emigranti zapotrebi, takhle zoufale lezt Ceske republice do prdele? Tak se seberte a prestehujte se tam. Nebude to tak nejak charakterove poctivejsi?


Dva z Australie si pisou...

28. října 2017 v 0:38
Nazdar krajane,

jak píšeš, tak tu poznámku pod článkem špinícím Havla tam přidal Vratislav bez Tvého vědomí. Pokud je to tak a nemám důvod pochybovat, že tomu tak bylo, potom bys ho měl kopnout do "šimpánu", to se přece nedělá. Jaký má kdo názor na Václava Havla, to je jeho věc, v tomto ohledu se budou asi Tvoje a moje názory převážně lišit. Jistě, že se dopustil mnoha chyb a kdo ne, ale ta "psí hlava" mu podle mého skromného názoru, rozhodně nepatří. Jeho jméno mělo a do jisté míry stále má, dobrý zvuk. Pamatuji se, že po jednom z prvních projevů Havla jako prezidenta byla jeho řeč otištěna tuším v Heraldu. Můj boss a majitel firmy Jones and Rickard za mnou přišel a porovnával projev Václava Havla se známou Gettysburg Address Abraham Lincolna. Trochu jsem se tehdy nadmul pýchou. Opět však ke zmíněnému článku, s jehož obsahem se ztotožňuješ. Vždyť tam autor článku, bolševik před Bohem i lidmi, nenechal na ubohém Havlovi ani smítko něčeho kladného. I Adolf Hitler měl dobrou stránku, měl rád psy, byl abstinent a vegetarián, tak aby se i u Václava Havla nenašlo něco kladného?

No, abychom měli čistý stůl, ještě kauza Hedviček. Každý z nás si vybíráme kamarády podle svého gusta, neboť jak moje babička, žena moudrá říkávala že "proti gustu žádný dišputát". Já bych si asi stěží vybral za kámoše anti-semitu, plného nenávisti k Židům, stejně tak jako někoho prosáklého nenávistí k Čechům. Mezi nimi je drobný rozdíl, Hedviček by snad neposílal lidi stejného národa, ze kterého vyšel, do plynu. Kdysi, a je to velice dávno, i já jsem byl poctěn a začal mi posílat jeho bláboly. Když jsem zakrátko zjistil, že jeho názory bych mohl jen stěží sdílet, snažil jsem se přívod uzavřít a nebylo to snadné. Pokud mi paměť neklame, existovala nějaká internetová adresa, která umožňovala odříci jeho články, ale nebylo možno najít adresu Hedvička, jako takového, kde by bylo možno s ním polemizovat. Mazané, neměl patrně o jakoukoli diskuzi zájem. Je to škoda, že jediným tématem jeho článků je pomlouvání České republiky a Čechů, jako takových, neboť mu v žádném případe nelze upřít vynikající schopnost psát. Možná, že bys mu mohl navrhnout, aby pro jednou přestal kopat na zámořském hřišti a napsal, na příklad článek o amerických hercích, kteří vesele tajtrdlíkovali kolem Clintonové. A pokud ho přemluvíš, aby napsal pro Noviny pana Bejšáka článeček o Jana Fonda, slibuji, že si Noviny předplatím na dva roky.

Praktická otázka. Až si přijedeš zastřílet ze vzduchovky, preferuješ mušku, nebo scope? Protože se mi do boxu těžko vejde se scopem, mám tam ještě dva další kvéry, tak musím vždy optiku odšroubovat a potom znovu zacílit.

Zatím tedy zdar a sílu a těším se na brzké shledání

Zdeněk
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Taky nazdar krajane,

jestli Wratislavovi vynadám, nebo kopnu do šimpánu, je čistě moje věc ! Protože o mnohém spolu debatujeme, on věděl, že můj názor na ten "sranda samet" kterému Češi říkají "revoluce", je paskvil, dohodnutý s bolševikem za cenu toho, (nejsme jako oni), že se nebudou věšet, ani soudit soudruzi, kteří mají na rukou krev "reakce", i té mé vlastní !

Osobně se nechci vyjadřovat o Havlovi, neznal jsem jej, ale mé cítění o době po "sametu" jsem vyjádřil názorem, že jsem rád, že ani jeden president ( Havel, Klaus, Zeman ) není mým presidentem, i když každý z nich z jiného důvodu ! To, že světová media o něm psala v superlativech je tím, že světová media jsou větší prostitutky, nežli politici sami. Ale dosti bylo Havla, jak říkali Slováci.

K Hedvíčkovi. Jasně jsem Ti psal, že nikoliv všechno co on píše, je podle mého gusta, ale tak jako Ty i jako já, má i on právo na svůj názor a pohled na věci a události. Když Ti něco nevyžádaného posílal, nemusel jsi hledat nějakou cenzůrní adresu, ale napsat mu - Ross, Tvé názory se mi nelíbí, prosím, neposílej mi je ! Z.R. a měl bys pokoj. Ale jak vidím, Ty se na jednu stranu rád rozčiluješ, ale na druhou se bojíš, aby "to blbě nevypadalo" ! Předně, Hedvíček NENÍ antisemita, tak nevím, proč to srovnáváš s jeho "protičešstvím". Já mu vyčítám tu Prahu, i když je to u něj zaviněné tím, že mnoho Moravanů jsou lokální patrioti, kteří si myslí, že všechny špatné zákony přichází z Prahy, i když je to třeba z Brna, Olomouce, či Ostravy, tak, jak se to domnívali před rozvodem i Slováci ! Ano, jsi opravdu o pár let starší nežli já, ale nechápu, kde jsi vzal právo poučovat mě o tom, jaké si mám hledat kamarády. Nebudu určitě psát Hedvíčkovi, jak a o kom má psát, nejsem kádrovák, anebo cenzor ! Já si své názory podepisuji a nestydím se za ně, ale také si nenechám poroučet co a jak psát, ani od Tebe, ani nikoho jiného. Za to skoro půlstoletí života ve Svobodném Světě, jsem se naučil , že "Já pán, Ty pán !" - Pokud jsi (ještě) Noviny odebíral, snad jsi si všímnul, že současnou Českou republiku ani nehaním, ani nechválím, protože žiji v Austrálii a ve "staré zemi" už jsem 11 let nebyl. Syn a ostatní rodina mě informují dost, ale není to můj vlastní názor a zkušenost. Nehodlám říkat Hedvíčkovi, co a o čem má psát, ba ani Wratislavovi, co má tisknout, proto jsem nepřišel do Austrálie ! Nemá smysl, abychom se hádali o něčem, v čem se rozcházíme, jenom raději odložím návštěvu k Vám, snad se někdy uvidíme na nějakém neutrálním místě, třeba v Sokole, kde, tak jako bylo dobrým zvykem Australanů nebudeme mluvit o politice, náboženství a o práci, jenom o thematech lehkých a hezkých, nebolavých ! Zdraví Sven z Mirandy

„Špatně placení“ lékaři mají málo?

22. října 2017 v 15:10 | Prislo emailem
Každý státní zaměstnanec, třeba učitel školy, by si přál být placen
stejně tak dobře, jako je od VZP honorován nemocniční nebo praktický
lékař. Ale vzhledem k rozdílnosti systému odměňování se mu takové
přání zatím určitě nesplní… Lékaři tvrdí, že v porovnání se svými
zahraničními kolegy, jsou placeni stále velmi mizerně - a v tom mají
bohužel pravdu. Pravdu mají ale i čeští důchodci. Jejich vrstevníci v
Německu mají penze také o hodně vyšší. Více peněz by chtěli mít všichni.
Jenže ne všichni mohou používat takové nátlakové metody vymáhání,
jako lékaři. Na rozdíl od jídla, které člověk musí mít denně, lékaře
potřebuje naštěstí jen občas. V rozporu s tvrzením nadpisu tohoto blogu
jsou naši lékaři samozřejmě placeni v porovnání s ostatními profesemi
přímo královsky. VZP, která vznikla před 20 lety, si svůj lukrativní systém
placení lékařů prosadila a skálopevně se jej dodnes drží.

Příklad první. Je učitel střední školy placen podle počtu žáků, které
vyučuje? Samozřejmě není a každý se může ptát, co je to za hloupost! U
praktického lékaře však takový způsob funguje. V systému úhrad VZP
pod názvem "Kapitační platba" činí měsíční úhrada za jednoho pacienta
73,50 Kč. Pokud má praktický lékař ve svém obvodu registrováno
odhadem 300 pacientů, činí tak jeho měsíční bezpracná odměna 22.050
Kč. V případě 1 000 pacientů si praktický lékař přijde "aniž by hnul
prstem" cca na 73 500 Kč. A to bez ohledu na skutečnost, zda pacienti k
tomuto lékaři přijdou jedenkrát za rok, anebo v tom roce nepřijdou
vůbec!!! O tom, že pojišťovna třeba platí praktickému lékaři leasing na
jeho v podstatě soukromé auto (aby měl čím jezdit za svými pacienty),
se moc nepíše a je to hanebné. Hodně lékařů (praktiků, stomatologů,
gynekologů a tak dále) zdravotní sestru třeba vůbec nemá. Peníze na
mzdu sestry ale dostanou a ty si nechají pro sebe.

Příklad druhý. Učitel, který právě momentálně nevyučuje svůj druhý
předmět tělesnou výchovu, ale zeměpis - je povinen dbát na bezpečnost
žákyní v tělocvičně, kde právě provádí výuku tělesné výchovy jeho
kolegyně - a je snad za tento pomyslný a vzdálený dozor placen?
Samozřejmě není a každý se znovu může ptát, co je to za hloupost! V
systému úhrad VZP pod názvem "Minimální kontakt s pacientem" (kód
09511), to však takto funguje. Lékař nemocničního oddělení, který toho
dne bude sloužit na ambulanci a v 7 hodin ráno sedí na svém pokoji na
druhém konci budovy a je placen za to že, když sestra právě odebírá na
ambulanci dispenzarizovanému pacientovi vzorky krve (a tomu by se
udělalo případně nevolno), tak aby lékař mohl hned zasáhnout.
Ale i v případě, že pan doktor zasahovat nemusí, je jeho pohotovost
oceněna!! Částkou v rozpětí od 26,52 do 51,68 Kč. Za 15 pacientů s
odběry krve za den, je to za 20 pracovních dnů je jeho bezpracný zisk ve
výši asi 15 tisíc korun. Ruku na srdce…

První, kdo musí omdlévajícímu pacientovi dávat první pomoc, je vždy
na prvním místě zdravotní sestra. Než doběhne za pár minut lékař, je vše
zase opět v pořádku. Odměnu ovšem dostane pouze lékař. Sestra nic.
Příklad třetí. Učitel ve sborovně opravuje žákům sešity a provádí
výpisy z třídní knihy. Jeho odměna činí nějaký zlomek z jeho měsíční
hrubé mzdy a určitě není vyšší než 900 korun za hodinu. To by plat
učitele musel být 100 tisíc a to není! Nemocniční lékař na ambulanci
podle výsledků odběrů krve, pořízených před týdnem, přepíše údaje z
laboratoře za přítomnosti pacienta v ordinaci do lékařské zprávy a
vystaví recepty na léky. Jeho výkon specialisty je hodnocen v systému
úhrad VZP v rozpětí 255,06 až 497,04 Kč za jednoho pacienta. Dále obdrží
za prohlídku 8,80 Kč. Lékař-specialista přepisovač zvládne za hodinu asi
tak 3 pacienty. Lékařova odměna je v průměru 1000 korun za hodinu.
Za 4 hodiny, kdy vyřídí 12 pacientů, získá 4 tisíce korun. Pokud ze 20
pracovních dnů ordinuje jen polovinu, činí je výdělek asi 40 tisíc korun.
Se započtením všech výkonů ostatních, si tento lékař-přepisovač
laboratorních zpráv, přijde asi na 70 tisíc hrubého měsíčně. Kdyby měl
plat pouze na úrovni učitele, potom lékař-chirurg, který by si bezesporu
větší plat zasloužil, mohl by mít vedle toho "přepisovače" klidně 150 tisíc.
Jenže to nemá. Nejsmutnější na celé věci je okolnost, že z nedostatku
peněz ve zdravotnictví je obviňován pro svou nízkou finanční spoluúčast
jako zákazník pouze pacient.

A tak na závěr zbývá ve vší slušnosti říci jediné. Když se o nás páni
doktoři nebudete chtít starat s těmi platy, co už máte a ministr
zdravotnictví, (kterého vůbec ani já nechválím), vám hned nepřidá, co
chcete, protože sám na penězích nesedí a ani vás lékaře nezaměstnává,
potom je potřeba na vaši adresu znovu zopakovat:
"Neděkujte za to málo, nedělejte tady dusno - a rychle odkráčejte a
zmizte do té vaší …. tolik vysněné ciziny!!!

Petr Šindelář

Přeposílejte dál, ať se lidé dozvědí, jak VZP rozhazuje peníze svých
pacientů a jací jsou lékaři "chudáci"!!!


Miroslav Courton

12. října 2017 v 15:27 Clanky civilizovane...
Ctenari se mne ptaji, dole v komentarich i emaily na Miroslava Courtona. Znal jsem ho pouze jen jako cetare absolventa v VU 4425, kde delal zastupce politruka majora Hyrose. Kdysi mne pristihl jak si v Hyrosove kancelari prehravam nejakou americkou muziku, kterou jsem mel oficialne pujcenou z lidove knihovny v Prachaticich v Husove dome (mistni to znaji). Politruk Hyros byl jediny na utvaru kdo mel v kancelari gramofon a ja jsem mel sluzbu dozorciho na budove stabu (pres noc). O pulnoci se tam objevil Courton, sedl za Hyrosuv stul, otevrel jeho trezor a zacal uradovat. Me nerekl nic, ja jsem sebral desky, vypnul gramofon a vypadl. Vedel kdo jsem, ale potkavali jsme se jen v jidelne.

Pak jsem ho potkal (on uz mezitim odesel do civilu a okamzite zacal pracovat pro Rude pravo) na te premiere Adely co nevecerela v prachatickem kine. On prijel s Docolomanskym, poznal mne a sedli si vedle me. Moje poznamka o tom, ze je to plagiat americkeho filmu se mu nelibila a zapsal si ji. :-)

Zda se ze Rude Pravo ho temer okamzite zacalo posilat jako zpravodaje do zapadni Evropy - cetl jsem od nej jeste na vojne reportaz z Andorry v Pyrenejich a z Parize. Pak jsem zaslechl, ze se jeste pred sametovou revoluci doslova upil k smrti - to se alkoholikum stava, a nejen tem se spatnym svedomim.

Podle mne nebyl obycejny udavac pro StB, ale primo estebak - o kategorii vys. V Cibulkovi je vedeny jako Agent, nikoliv spolupracovnik.

And that's all I have to say about that :-) Pokud mi o nem cesti patraci neco poslou, tak to sem pridam.


Zatim spatny Tomase Masina...

10. října 2017 v 18:11 | Ross Hedvicek |  Clanky civilizovane...
Muj kamarad Ludvik Dedik mne upozornil na film "Wilsonov" rezisera Tomase Masina. Nelitoval jsem casu a do toho kina na to sel. Casu jsem litoval az potom - ale ty dve hodiny zivota promarneneho sledovanim tehle nehorazne hovadiny uz me nikdo nevrati. Jeden z komentaru na csfd.cz (autor anonym, jak je v Cesku zvykem, xxmartinxx) o tom pravil:

Absurdní ukázka českého buranského pitvořivého humoru, který uráží všechno a všechny bez jakékoliv agendy nebo sdělení, prostě pro radost z toho chovat se jako retard, co může jakýkoliv svůj dementní, xenofobní a rasistický názor skrýt výmluvou "to byl přece fór". To není omluva, když z toho fóru nic nevyplývá.

S tim se neda nez souhlasit. I kdyz jsem prozil vetsinu zivota mimo tu diru po meteoritu zvanou ceska kotlina, porad si rad o sobe myslim, ze ceskemu humoru a ceske psyche rozumim. Byl jsem prekvapen tim naprosto bezduvodnym mnozstvi predsudku a poklesne snahy nekoho bez priciny urazit. Opakovane (hlavni tema filmu) oslavovany anti-amerikanismus (za pitvoreni americke hymny by mel Machacek dostat aspon pres hubu, to bylo srovnatelne s klecenim americkych komunistu pred utkanim v americkem fotbalu pri hymne), znova a znova (ono je to tak moooodni!) opakovane urazky cehokoliv americkeho (vlajka, atd.), do oci bijici anti-semitismus, zle a potouchle urazky nejen Madaru, ale i Slovaku (autor knizni predlohy je Slovak a misto deje taky). I marxiste v ceske Wikipedii o tom napsali: "Film se dočkal negativních reakcí od kritiků. Kritizován byl jak slabý scénář, tak výkony herců. Rovněž nebyl přijat humor snímku založený na rasových, náboženských a genderových stereotypech."

Ve filmu je velke mnozstvi historickych narazek a asociaci, ktere muze prehlednout jen sedmnactilety uplny blbec divak - kdokoliv jiny ale uz ne. Treba scena s cekanim az prileti president Wilson do Bratislavy je az mrazivou pripominkou priletu a sestreleni letadla M.R. Stefanika u Vajnor. Proste nevkus jako krava. U autoru filmu byl vkus a hovno uplne identicke. Spousta jinych recenzentu si povsimlo ruznych chyb, treba ze FBI a CIA za Wilsona jeste neexistovalo a tak dale - je to tak, netreba se v tom hrabat.

Mnozi tez poukazovali na to, ze film ma byt jakousi modernejsi variantou stareho ceskeho filmu z roku 1977 "Adela jeste nevecerela", ktery sam osobe byl komunistickym plagiatem americkeho filmu (a divadelni hry) "Little Shop of Horrors". V roce 1977 jsem byl na premiere "Adely" v prachatickem kine s Michalem Docolomanskym a nasim spolecnym znamym Miroslavem Courtonem, zpravodajem Rudeho prava v zapadni Evrope. Docolomansky se tam prastil ve dverich do hlavy, ja ne, i kdyz jsem byl jeste o pul hlavy vyssi. A kdyz jsem Courtonovi, slouzil jako zastupce politruka u VU 4425 v Prachaticich, rekl, ze "Adela" je plagiat americkeho filmu, rekl mi at drzim hubu a zapsal si to do notysku.

Takze tenhle "Wilsonov" se hrde hlasil k plagiarizovane "Adele" - nemam poneti, co plagizarioval jeste, ale musela to byt priserna kokotina. Ceska komunisticka Wikipedie o filmu uvedla: " Nejnákladnější česká komedie s rozpočtem nejméně 50 milionů korun se v žebříčku TOP 20 navštěvovaných filmů udržela jen čtyři týdny. Za ty v tuzemsku utržila pouze 4 189 332 Kč, při návštěvnosti 31 801 diváků. Na Slovensku se film v žebříčku Top 20 udržel rovněž pouze čtyři týdny, za které utržil 94 092 Eur (cca 2,55 milionu Kč), při návštěvnosti 17 698 diváků. Jedná se tedy o komerční propadák.

Ja dodavam: Jsou chvile, kdy i komuniste muzou mit pravdu. :-)

Je mi ale jasne, ze mi Ludvik Dedik tenhle hovadsky pitomy film nedoporucoval jen tak bezduvodne. Reziserem filmu byl Tomas Masin (udajne jen vzdaleny pribuzny bratru Masinu), ktery ma v roce 2017 natacet zfilmovanou verzi knihy Jana Novaka "Zatim dobry" - prave o uteku skupiny bratru Masinu na zapad v roce 1953. Film mel byt natocen uz nekdy v roce 2013, ale je opakovane odkladan. Film mel byt prekvapive natacen v Lotyssku a Polsku - s rozpoctem 80 milionu korun.

Kdyz jsem za mlada chodil na policejni vyslechy v Prerove na Smetanove ulici, tak jsem tam pochytil zajimave slovni spojeni - duvodne podezreni. A ja dnes mam DUVODNE PODEZRENI, ze film o bratrech Masinech, nejvetsich ceskych narodnich hrdinech (aniz by si to to jebnute Cesko a ta luza, co tam zije, uvedomovalo) natocene timhle neumetelem, co ma jen shodne jmeno s hrdiny, bude pouze historickym paskvilem, komercnim propadakem a prackou penez pro ceskou komunistickou mafii (mozna i pro lotysskou komunistickou mafii.)

A nedelam si iluze, ze bych byl sam a nebo prvni, kdo si to mysli. Radek Masin mival tendenci nazyvat veci pravymi jmeny, proto vetsina rozhovoru a interview pro ceske pseudoreportery byla vzdy delana Josefem Masinem, protoze Radek Masin by tyhle lidi posilal rovnou do prdele. Pri jednom z nasich telefonickych rozhovoru nedlouho pred jeho smrti se Radek Masin vyjadril o tomto, tehdy cerstve oznamenem projektu takto: "Rosto, ja se bojim, ten ten film bude uplna picovina a ze to vubec nebude tak, jak to tehdy bylo."

A ja jsem se snazil ho rozveselit svou tehdy taktez cerstvou historkou z ceske Wikipedie. V te dobe v ceske Wikipedii existovalo heslo o mne, editovane mymi nenavidici a plne lzi a nesmyslu. Casem jsem dosahl jeho zruseni, ale tehdy se to rusne mezi wikipedisty jeste diskutovalo, co jako s tim Hedvickem maji delat? A vyznamny wikipedista a "editor" s pseudonymem Pastorius o tom tehdy napsal: "On uz je Hedvicek starej a stejne brzo umre - a az umre, tak si o nem pak muzeme psat, co my budeme chtit!" Vazne, nekecam, zjistete si to - to je ta ceska mladez.

Jako jeden z problemu zfilmovani pribehu bratri Masinu vidim i literarni predlohu - knihu Jana Novaka Zatim dobry. Kniha neni dostatecne faktograficka, je v podstate jen osudem Masinu "inspirovana" a semtam se tam vyskytuji uplne fantasmagorie a mam obavy, ze spatny reziser jako Tomas Masin by se soustredil prave na ne a ne na historii. Mam vsechny knihy, ktere o tomto tematu byly publikovany, vzdy uplne nejlepsi byla Rambouskova puvodni a prvni kniha (kterou odmitl Skvorecky kvuli Havlovi), ultimatni biografii je ale kniha Josefovy dcery Barbary - v cestine vydano jako "Odkaz". Novakovo "Zatim dobry" je roman, nikoliv biografie - sice dobry roman, ale furt pouze roman.

Takze si to dejte dohromady - mizerny reziser Tomas Masin, scenar mu napise nejaky sebevedomy neokomunista scenarista, podle ROMANU Jana Novaka a ne zivotopisne publikace, hrat v tom budou deti popularnich zpevaku jako Adam Misik (Karel Gott a Helenka Vondrackova uz jsou moc stari) a natacet se to bude v Lotyssku? V lesich plnych bilych briz a mokrin? Jako ve filmech "A jitra jsou zde ticha" nebo "17 zastaveni jara"? Na ty filmy jsme radi chodili, protoze tam byly mlade nahe holky - to tam dali autori schvalne, aby na ty idiotske filmy vubec nekdo sel. Co tak s tim muze udelat reziser Tomas Masin? Kam asi nacpe pan reziser mezi ty strilejici StaSi a StB nejaky pekny zadek nebo prsa, aby to pritahlo divaky?

Tohle nemuze dopadnout dobre. Bratri Masinove jsou nejvetsi hrdinove ceske historie, kterym se neda nic vytknout predtim, ani potom. A s jejich odkazem a pamatkou by se nemelo zachazet s neuctou a bez respektu. Ano, i cesti letci v Anglii byli hrdinove, jenze se po valce neuvazene vratili, nechali se zavrit, mucit a zabijet a tech deset, co to preziva dodnes se propujcuji neokomunisticke vlastenecke propagande a ve veku 95 let ze sebe delaji kaspary na shromazdenich v uniformach generalu v zaloze. Tomu rikam plivani na svou vlastni pamatku. A to Masinove nikdy neudelali. Jejich odkaz drzi jako betonova zed.

Takze i kdyz to ma byt pojmenovano "Zatim dobry", tak to ultimatne dobre dopadnout nemuze. Je to spatny. Zatim spatny.


Kolik jich tedy bylo?

9. října 2017 v 16:32 | Prislo emailem
Jakysi politicky korektni idiot posilal z Ceska email s nazvem "ke Dni ceske statnosti : v letech 1948-1967 popraveno 241 mužů a 1 žena" - a kdyz mu to napisete tak se bude ohrazovat, ze "to jsou dukazy".

Sven Rehulka k tomu napsal: ...ALE TO NEJSOU ZAPOČÍTANÍ TI, ZASTŘELENÍ PŘI PŘECHODU ŽELEZNÉ OPONY A BEZ DOKUMENTACE POHŘBENÍ V MĚLKÝCH DĚRÁCH NA ŠUMAVĚ, JENOM ZASYPANÍ VÁPNEM V NEOZNAČENÝCH HROBECH ! O TOM JISTĚ NIC "NEVĚDI" KOMUNISTIČTÍ POLITICI, ANI DŮSTOJNÍCI POHRANIČNÍ STRÁŽE, ANI StBÁCI A TO JISTĚ NEPŘIZNAJÍ SOUČASNÍ ČLENOVÉ KSČM A KOLABORANTI S NIMI ! SVEN.

Podle časopisu "Věrni zůstali" z roku 1968, který prozkoumal archivy ministerstva spravedlnosti, bylo od roku 1948 do roku 1967 popraveno 241 mužů a 1 žena. Bylo pronásledováno a odsouzeno 451.000 vlastenců a stoupenců demokracie, z toho státními soudy v letech 1948-1952 až 27.000 občanů. Za politické delikty bylo v letech 1952-1967 odsouzeno 38.000 občanů. Při kolektivizaci zemědělství bylo odsouzeno nebo internováno 35.000 rolníků. Z politických důvodů bylo uvězněno 15.000 osob. Do táborů nucených prací bylo na "převýchovu" posláno 186.000 osob a do technických praporů bylo zařazeno 110.000 mužů. V letech 1948 až 1967 bylo popraveno, zavražděno nebo zastřeleno na útěku, umláceno při výslechu, "zemřelo" při výkonu trestu celkem 14.726 mužů, žen a dětí. Největší oběti přinesla katolická církev., neboť z 242 popravených je 97 katolíků, 7 mužů evangelického vyznání, stejný počet příslušníků církve československé a jeden muž řecko-katolického vyznání. Obdobně je tomu i s příslušností k politickým stranám. Janu Dvořákovi, nejstaršímu popravenému, bylo 73 let, Václavu Tipplovi, naopak nejmladšímu, necelých 20 let. K hrůznému číslu 451.000 občanů pronásledovaných komunistickým mocenským aparátem musíme připočíst ještě jejich příbuzné, kteří byli různými způsoby šikanováni a pronásledováni. Budeme-li vycházet z toho, že každý z oněch 451.000 našich spoluobčanů měl pouze 3 blízké příbuzné, dojdeme k strašlivému výsledku, že kolem 1,5 milionu našich občanů bylo z politických důvodů poškozeno komunistickým režimem.

Statisticky je dokázáno, že i když se KSČ dušovala, že je stranou dělníků a rolníků, nejvíce hlav padlo právě v těchto profesích. Dělníků "pověsili" 84, rolníků 27. Stejný počet 27 dodala nenáviděná třída živnostníků. Vojáků a důstojníků strana zlikvidovala 25, příslušníků SNB 26. "Udušených" ze stavu úřednického bylo 34. Studentů pověšeno 15. Farářů a duchovních 5. Není tajemstvím, že "krvavé" procesy 50. let 20. století byly plně pod kuratelou sovětských poradců, jako byli Lichačev a Makarov. Samotní Gottwald i Zápotocký ze strachu, aby je tento teror též nepotkal, obětovali Rudolfa Slánského. Sovětští poradci se netajili svým posláním, které jim vymezila moskevská centrála. Jmenovaný Lichačev rozčileně reagoval na neochotu velitele útvaru pro hledání nepřátel ve straně na Slovensku Teodora Baláže dodávat mu neprověřené informace o vedoucích komunistických funkcionářích. "Nestarám se, kde ty materiály vezmete a nezajímá mne jejich pravost. Já jim budu věřit a ostatní nechte na mne. Mne sem Stalin poslal dělat procesy, nemohu ztrácet čas. Nepřišel jsem diskutovat, ale přišel jsem do Československa "svorotiť golovy". Raději zakroutím stopadesáti jinými krky, než by měli zakroutit tím mým!"

---
Poznamka R.H.: Ja k tomu jen rad dodam (protoze se mne to tyka) ze se dnes v Cesku oficialne tvrdi (a tahle lez je uvedena i v jedne publikaci Jana Kratochvila z Muzea exilu) ze za doby komunismu emigrovalo 174 tisic lidi. Ve skutecnosti to bylo temer milion lidi (do osmasedesateho pul milionu), po osmasedesatem dalsiho pul milionu (jen za dva roky 1968-1969) emigrovalo 200 tisic lidi). Ovsem tohle nema oficialni razitko KSC, tak o tom badatele nepisou a Cesi stejne emigranty nenavidi.


Rozhovor s Josefem Masinem

9. října 2017 v 15:52 | Jakasi zkurvena ceska televize |  Clanky jinych autoru
Byl jsem upozornen na rozhovor s Josefem Masinem na jakemsi ceskem "zpravodajskem serveru". Obdivuji trpelivost Josefa Masina, ze se dokaze civilizovane bavit s tretim nejvetsim volem ceskeho "reporterstvi" (po Drtinove a Veselovskem). Otazky tohoto reporterskeho vola jsou uzasne: "Zklamala vas Amerika?" a "Jste spokojeny co v Americe dela Trump?"


A jak typicke pro ty zdegenerovane ceske reportery: Zbynek Janata nezahynul v Uckru, ale byl popraven na Pankraci v Praze. Hlavne ze se dokazou tihle hlupaci povysene ptat, jestli Masina Amerika zklamala....

Jak jsem byl povysen na rotmistra in memoriam...

5. října 2017 v 21:02 | Ross Hedvicek |  Clanky vzpominkove a recyklovane
Tahle vzpominka je inspirovana mym rozhovorem s jednim ctenarem, na tema jaky neuveritelny bordel ma ve vecech Armada CR - muj nazor byl, ze to tak bylo vzdycky, treba i v sedmdesatych letech, kdy jsem byl na vojne ja.

K odvodu jsem sel normalne v 18 letech, ale protoze jsem chodil na stredni skolu a pak se zaryte a opakovane a neuspesne hlasil na vysokou skolu, tak Vojenska sprava v Prerove mne mela dlouhodobe v supliku "odklad", az si na mne vzpomenuli az temer v 22 letech , kdyz uz jsem byl v porovnani se svymi vrstevniky "bazanty" az starej.

Ale nejaky papalas se musel hrabat v mem spisu, protoze mne pak najednou poslali k VU Grabstejn, u Hradku nad Nisou, kousek za Libercem. VU Grabstejn byl (a porad je) utvar pro psovody, kde uz dnes snad ani zakladaky nemaji. Pred par lety, kdyz jsem se snazil dostal se dovnitr (a uz mne tam nepustili) hlidali branu dva docela stari chlapi, ktere ale stale desilo moje auto z pujcovny s rakouskou znackou a hlavne moje kamera.

Na Grabstejne jsem zjistil, ze jsem v jednotce znacne prerostlych zakladaku (s mymi dvema metry jsem byl prumerne velikosti) a ze to urcite nebude o vycviku psu, ale spis nas. Normalni "prijimac" trva mesic, nas trval neco pres tri mesice. Za celou dobu vycviku jsem psa videl jen zdalky v kleci, hlavni naplni byl vycvik v jasne ruskem "bojovem umeni" jmenem QS-1, jehoz principem nebylo zvitezit nebo protivnika porazit, ale jednoduse zabit. Kdyz jsem se po tom po letech ptal (uz za noveho rezimu) bylo mi receno, ze to byl experiment, ve kterem se pak dale nepokracovalo.

Po vycviku jsme meli byt vsichni povyseni na svobodnika (a pritom to rozhodne nebyla poddustojnicka skola), ale jeden z lampasaku se zacetl do meho kadroveho spisu o mem tridnim puvodu a o tom, jak vyjadruji "nesouhlas s socialistickym zrizenim" az po meho otce, ktery mel ve svem spisu zase napsano "Navrat do obce nezadouci!" uz Kojetina a tesne pred ukoncenim "experimentu" jsem byl odeslan pryc v hodnosti vojina a ve vojenske knizce jsem mel napsano "specialista III. tridy - psovod" (i kdyz jsem si grabstejnskeho psa ani nepohladil, ja mam psy rad).

S doprovodem nas odvezli vlakem do Benesova u Prahy, kam pro nas prijela vetrieska a najednou jsem byl ve velmi podezrelem utvaru, ktery byl oficialne "municni sklad" - dnes se to jmenuje "vojensky uvoz Babice" (nevim co je uvoz, ale zase je to hlidane a nepustili mne tam, psal jsem o tom.)

Ani tam jsem zadnou karieru neudelal, i kdyz i tam byli zajimavi lide. V utvaru byla takova "pratelska a soudruzska atmosfera" takze po nekolika tydnech rada vojaku spachala v podstate hromadnou sebevrazdu (ja ne) a byla to "mimoradna udalost" jako krava. Vedeni nekde na Ministerstvu rozhodlo, ze je nutne tento "utvar rozpustit". Nemam poneti, co udelali s rudou zastavou na PVS, ale zbyvajici vojaky rozeslali vsude mozne, vetsinou kopat uhli do dolu v Handlove (nikdy jsem tam nebyl, ale Tonda Pohla z Chropyne tam byl). Ja jsem asi mel stesti a nestal jsem se hornikem a poslali mne k tzv. "bojovakum" do Prachatic na Sumave, kde jsem teprve zacal delat karieru..

Pridelili mne k delostreleckemu praporu, ktery mel 12 houfnic H-122 (z toho 6 zakonzervovanych pod plachtama). Ty houfnice (to je delo, na kterem vezli Heydricha i Havla pri pohrbu) mely pod naterem na hlavnich jeste znatelne, protoze vyrazene do zeleza, hakove krize. Proste smutna komedie jmenem Varsavska smlouva. Totez platilo o srandovnich kolo-pasovych vozidlech, ktere ty dela tahaly a rikalo se jim HAKL (ty zase muzete videt ve starych filmech Otakara Vavry o "mnichovske zrade").

A tehdy zacala vojenska kariera prosteho vojina z hanacke visky. Byl jsem jako novy "bazant" pridelen na jednu "svetnici", kde spalo mozna 40 vojaku na tech zeleznych postelich na patro a ctyri vojaci 2. rocniku, tzv. "mazaci", vsichni puvodem z Lopenika u Uherskeho Hradiste se zacali starat, abych se dobre "szil se soudruzskym kolektivem na oddile" (delostrelecky prapor se skladal ze dvou delo-oddilu a jedne "baterie PTRS") a to tim, ze jsem by "urcen na rajony". Rajony jsem jako hodny bazant udelal, skladalo se to z tahani velke krabice s kartacema vespod po dlouhe chodbe, na kterou rozhazeli hnedy globin na boty, chodba se leskla jak nalestene polobotky k vychazkove uniforme.

Jenze pak melo dojit (mezi "mazaky" ze Slovacka asi oblibenemu) sikanovani "bazanta" a dostal jsem od nich "rozkaz" (oni byli svobodnici, ja jen vojin), ze mam vlezt do skrine a stekat. Velika legrace. To jsem odmitl s tim, ze mam rajony hotove a ze si jdu lehnout. Ti ctyri nemohli uverit svym ocim, co jsem si to prave dovolil a hnali se na mne vsichni ctyri najednou (prece jen jsem byl neprijemne velky) s krikem, ze dostanu pres drzku (a jine barvite vyrazy).

Zcela jasne jim nikdo nerekl, ze jsem prisel z Grabstejna a ze ve skutecnosti nejsem specialista III. tridy - psovod. Takze to behem nekolika malo minut skoncilo tim, ze jsem je vsechny ctyri najednou ztloukl (mozna surove, ale ne krute) a nacpal je do tech zeleznych skrinek na chodbe, odkud jsem puvodne mel stekat ja. Vlastne jen tri z nich, protoze ten ctvrty uz tam vlezl dobrovolne sam - kdyz to videl. Ze skrinek je pustil az dozorci oddilu po vecerce.

Po ulehnuti na postel na svetnici se po zhasnuti svetla zacaly ozyvat hlasy ostatnich "mazaku", ze "dostanes deku, zobaku! (hajzle a jina prizviska)", na coz jsem zarval (a mam docela silny hlas): "Pokud se kurva nekdo v noci jen pokusi kurva mi dat deku, tak vas kurva do rana vsechny podrezu jako kurata!" a pridal jsem radu vulgarnich prizvisek. Zadnou deku jsem nedostal, rana jsem se dozil a oni taky a rano jsem mel reputaci jako hrom a vyhybali se mi obloukem. Behem dopoledne podporucik Krejcirik, velitel baterie PTRS objasnil mazakum, ze jsem "prisel z Grabstejna a to je tajne, co tam robia", takze jsem behem dne ziskal i docela slusne kouzlo osobnosti.

Tentyz den, teprve muj druhy v Prachaticich, za mnou prisel proplesately, neduzive vypadajici cetar jmenem Jiri Hajek a at s nim jdu do skladu. Sel jsem v dojmu, ze vyfasuji maskace vzor 60, protoze jsem na sobe mel stale jen sve vychazkove obleceni. A on mi rika: "Jsem tady vykonny praporcik a vybral jsem si te jako sveho zastupce a v druhem rocniku budes vykonny praporcik ty. A budes delat co ti reknu, normalni nastupy a rajony se te od tedka netykaji a spat muzes tady ve skladu, aby te v noci na oddile nezabili". To se mi libilo a od te doby jsem byl zastupcem vykonneho praporcika a spaval ve sklade. Jiri Hajek byl absolvent VSCHT v Praze, v Suchbatarove ulici, jak rad zduraznoval, nevim proc to bylo tak dulezite a protoze nechodil na "vojenskou fakultu" behem studia, aby mohl byt "absik" tak musel potom na vojnu na cele dva roky, jako my obycejni vojaci, i kdyz uz byl i zenaty. A skladnik (tedy "vykonny praporcik" ci jen jeho zastupce) to byla obrovska "sajba" s pravomocemi a respektem, obzvlast mezi prostym lidem.

A tenhle skladnik Jiri Hajek mne nechal po par tydnech povysit do hodnosti svobodnika - bez absolvovani poddustojnicke skoly. Proste to nechal pisare zapsat do denniho rozkazu praporu a major Krupala byl vzdy v lihu a nikdy se nedival co podepisuje a pak si na mne stejne zvykl. Pred koncem prvniho roku a jeho odchodem do civilu, mne Hajek stejnym zpusobem nechal povysit na desatnika - a bylo dalsich 30 korun na zoldu.

Do hodnosti cetare mne pak asi po dalsim pul roce povysil az velitel delooddilu major Krupala, zrejme za me zasluhy, protoze jsem mu temer denne nosil (za jeho penize) pul litru tuzemskeho rumu do kancelare. Krupala mi v teze dobe temer jiste zachranil zivot, kdyz zabranil me poprave zastrelenim z rukou sovetskych vojaku ve vycvikovem prostoru Zagan v Polsku, behem jednoho z tech blbych cviceni Stit. Z druhe strany mne ale rad "trestal" udelenim 21 dnu vezeni za neuposlechnuti rozkazu (coz se obcas stavalo) a pred odchodem do civilu mi "snizil hodnost" z cetare zpatky na desatnika - do civilu jsem odesel jako desatnik, to udelal proto, abych do civilu neodesel jako rotny.

Muj nejlepsi kousek totiz byl, ze jsem udelal "praporcicke zkousky". V plukovnim rozkaze jednoho dne vyslo, ze vsichni absolventi (tedy vysokoskolaci na jednorocni sluzbe) maji zitra nastoupit v 10 rano v plukovni jidelne (tam kde sefoval Jiri Paroubek, to je ten co polyka sliny jako jogin a zveda nozicku) k vykonani "dustojnickych zkousek". To vsichni absici chteli, protoze to znamenalo nejen vice penez na zoldu, ale hlavne temer hned potom vsichni dostali hodnost podporucika a mohli si chodit kam chteli a nemuseli zadat o vychazku jako obycejni vojaci.

U rozkazu byl dodatek, ze i vojaci zakladni sluzby (tedy ja), kteri zastavaji funkci vykonneho praporcika (tedy ja), mohou taktez vykonat praporcicke zkousky. Takze jsem se tam dostavil, aniz bych tam byl poslan a ony praporcicke zkousky uspesne vykonal. A druhy den rano bylo napsano v plukovnim rozkaze, ze cetar Hedvicek uspesne vykonal praporcicke zkousky! A co je napsane v plukovnim rozkaze, pres to vlak nejede.

Krupala byl to rano strizlivy a mohl ho z toho trefit slak! Jeste tak aby Hedvicek byl "postak" (nadavka pro hodnosti od rotneho az po nadpraporcika) a delal si UPLNE CO CHCE! To proste kurva ne a ne! Nechal dozorciho zavelet nastup roty a na miste mne zdegradoval z cetare na desatnika, za nenastoupeni k vykonu trestu poslednich 21 ostrych (byla to pravda, ja jsem potom uz ty jeho tresty vezeni ignoroval). Za strasneho rvani mi dokonce utrhl oba dva narameniky! Sel jsem k sobe do skladu a oblekl si nove sako... Idea byla, ze abych mohl dostat rotneho, tak bych napred musel zpatky dostat toho cetare a to on uz si pohlida.... Tak jsem odesel do civilu jako desatnik.

Ale i s tim odchodem byl problem - kvuli tem nikdy nenastoupenym trestum do vezeni. I když jsem nikdy do vězení nenastoupil, tak onen trest vždy vyšel v plukovním rozkaze a byl zaevidován. A tak když se na konci vojny objevilo, kdo bude kolik nadsluhovat basy, tak se tam objevilo, že Hedvíček 65 dnů! Přes dva měsíce! No to bylo prostě nepřijatelné. Takže nastoupila zase flaška tuzemského rumu, tentokrát do rukou četaře absolventa, který vykonával všechnu práci v evidenčním oddělení, protože lampasák, který ji měl dělat, byl také neustále intoxikován. Četař absolvent se postaral, že veškeré záznamy o mých trestech se nenalezly a já jsem šel domů jako všichni ostatní.

V te dobe se vojenske spravy vyzivaly v tom, ze porad nekoho posilaly "na cviceni" jako zalozaky. A tak jsem uz zhruba rok po prichodu z vojny sel na "cviceni" do Uherskeho Hradiste, kde mne bez toho, ze bych o neco zadal znovu povysili na cetare. O dalsi dva roky jsem sel na dalsi cviceni do zelatovskych kasaren v Prerove, tam mne povysili na rotneho, pred kasarnama jsem mel zaparkovanou svoji Skodu 120S a jezdil jsem kazde odpoledne domu - stavel jsem si obytny prives.

S tim privesem jsem promptne emigroval. Do kapitalisticke ciziny jsem UNESL i sve dve malinke deti a manzelku (jo, to mam na papire). Po nekolika letech (to uz jsme spokojene zili v Kanade) jsem dostal na svoji kojetinskou adresu oznameni, ze jsem byl povysen na rotmistra. Na Vojenske sprave v Prerove meli v te evidenci naprosto prikladny bordel. Muj sedivy otec oblekl svuj uredni balonak, on na takove uredni akce vzdycky nosil svetly balonak, vzal papir o mem povyseni a odjel vlakem do Prerova na OVS s tim, ze tohle prislo pro jeho syna, ale syn uz pred lety emigroval do Kanady a uz ani nema ceske obcanstvi. Kdyz clovek emigruje, to je jako by umrel, to mam opakovane vyzkousene. Takze jsem vlastne byl povysen na rotmistra in memoriam. Pani u prepazky na OVS si ten papir vzala a ze si to zapisou.

Ale jak rikam, zapsali si to blbe, bordel jako ve vojenske evidenci a situace se opakovala o dalsich 15 let pozdeji, kdy muj syn (tedy 18-19lety) dostal do Kojetina obsilku, ze se ma dostavit k odvodu k vykonu zakladni vojenske sluzby. Takze opet musel nastoupit muj otec, balonak a vlak do Prerova, dojit na Okresni vojenskou spravu s papirem a nahlasit, ze i jeho vnuk zije cely zivot se svymi rodici bez ceskeho obcanstvi v USA (uz ani ne v Kanade) a ze rozhodne nebude mit zajem o dostaveni se k odvodu. Pani (tou dobou uz ne soudruzka, ale baba to pry byla stejna) si to zase vzala a ze si to zase zapisou.

Ja uz jim ale neverim. Mam dva vnuky (a jednu vnucku) narozene tady doma v USA. Pockam tech 15 let a jestli dostanu obsilku, ze maji prijit k odvodu, tak se naseru, oblecu bily balonak a pojedu na tu Vojenskou spravu do Prerova a udelam jim tam z toho estradu osobne a postavim je do pozoru! Jsem prece rotmistr in memoriam!

Misto, kde jsem mel byl v Zagani, v Polsku, popraven sovetskymi vojaky. Misto bylo historicke uz dlouho pred mou nedokoncenou popravou.

Dodatek:

Captured guns were also employed later in the conflict by the German Wehrmacht and the Finnish Army. (Preklad: Hrdinna sovetska armada ustupovala pred Nemci takovym fofrem, ze jim zanechala nekolik tisic techto del - a Nemci si je orazitkovali a pouzivali a pak jsme je pouzivali i my.)


A tady je HAKL kterym CSLA ty dela tahala. Nemam rad, kdyz mne nejaky patnactilety trouba opravuje. Co vy jste najezdili, to jsem ja uz nacoufal.