Komentáře

1 Vitezslav Vitezslav | E-mail | 9. října 2017 v 16:50 | Reagovat

Narod ktery si zvoli za prezidenta alkoholika,lhare,prohnanyho zbabelce a ruskyho kolaboranta,chvastala  muze slusnym emigrantum polibit prdel.Komunisti jsou vrazi a nic nikdo na tom nemuze zmenit.

2 ghost ghost | 9. října 2017 v 16:52 | Reagovat

Asi zapocitavaji emigranty proti immigrantum a uvadeji saldo.

3 Bohumil Rericha Bohumil Rericha | 9. října 2017 v 17:25 | Reagovat

Milý pane Hedvíčku, to sdělení je ode mne. Já jsem to nikam z Česka neposílal ale mohl to někdo použít. Tady se nejedná jestli jsem nebo nejsem "korektní idiot". Skutečně máte pravdu, že jde o to, kolik skutečně bylo obětí, zavřených, postižených rodin a těch, kolik opustilo republiku. Přiznám se, že to nevím. Vím jen, že na čáře spáchalo sebevraždu za toto období kolem 400 mladých chlapců pohraničníků... Že jsme se dosud nevyrovnali s těmito tragickými stránkami našich novodobých dějin je vinou nás všech, kteří jsme celou dobu a nebo částečně v totalitním systému žili.. Bohužel ani za skoro 28 let zde není politická, ale ani občanská vůle se s tím vypořádat........

4 Ross Hedvicek Ross Hedvicek | E-mail | 9. října 2017 v 17:26 | Reagovat

Pane Rericho, ten email byl tolikrat preposilan, ze uz se v podstate nedalo poznat kde zacal - ovsem zadne autorstvi vam neupiram:-) To o tech 400 pohranicnicim asi nebude v USTRU "dohledatelne" coz se da prepokladat, ale ja sam jsem zazil (a psal o tom) sebevrazdy vojaku i v obycejneme municaku Babice u Prahy, natoz nekde u hranice, coz nebylo tajemstvi, ze vojakum z toho "zajebavalo" V kazdem pripade vam dekuji z vasi zpravu.

5 Drifter Drifter | 9. října 2017 v 23:05 | Reagovat

[3]:Nevim kolik "Pohranicaru" spachalo sebevrazdu, ale na to deti komunistu nemeli zadny PATENT. Za me vojenske sluzby odeslo do "Vecnych lovist" dobrovolne 6 kluku jen z nasi roty. Duvody snad ani nebyly politicke, nekdy i pro ztracenou lasku, ale o tech nikdo nemluvi i kdyz jich bylo naprosta vetsina.
Proc? Zrejme byt pohranicnikem bylo misto privilegovany jen pro "Spolehlive deti Komunistu" .  Ze ano?

6 Petr Kohout Petr Kohout | E-mail | 10. října 2017 v 9:56 | Reagovat

[1]:Zapomnel jste zminit, ze Zeman byl vedle toho, co jste vyjmenoval tez normalizacni komunista!

7 Klem Klem | 10. října 2017 v 10:58 | Reagovat

[1]:Vytesat do kamene pane V.100%pravda ale tento narod je hluchy,slepy a hloupy.

8 Otrava vězně na Pankráci není podle soudu trestným činem Otrava vězně na Pankráci není podle soudu trestným činem | Web | 10. října 2017 v 12:50 | Reagovat
9 ghost ghost | 10. října 2017 v 14:54 | Reagovat

[5]: Sebevrazda se porad jeste pacha, nebo se uz i smi rikat, ze nekdo pro sebe zvolil smrt (anebo tak podobne, netrestne, nehrisne ..)?

10 Martin Jaros Martin Jaros | Web | 11. října 2017 v 9:23 | Reagovat

O obchodním duchu pražských cajzlů a kreativitě čížků tamtéž.

Mám dma v Praze hosty z ciziny necelých 48 hodin a pocity jsou velmi smíšené.

Hned první den jsme došli na Staroměstské náměstí. Jé, to je krása, můžeme si dát rozchod a kouknout se kolem? No jasně. Lidi se rozprchávají.

Dávám si oraz, dívám se kolem. Vidím, že jedna z mých oveček vchází do modře zbarvené směnárny asi 30 metrů od věže. Nevěnuju tomu moc pozornost, ale přece jen popojdu blíž a všímám si, ža na směnárně je zákaz focení. Bleskne mi hlavou, že to asi má nějaký důvod, a vcházím do směnárny. Je tam pěkně vyvěšený kurzovní lístek, kde se píše, že za euro dávají - a teď se podržte - 15.01 Kč!

Myslím si, že se jedná o omyl. Moje kolegyně je už u přepážky, já přicházím vedle ní a ptám se chlapíka - jaký kurz jí dáváte?

No Czech, odpovídá chlapík. Přepínám tedy do angličtiny a ptám se znovu, jaký kurz dávají za euro. Chlapík beze slova ukáže na kurzovní lístek s patnáctkou.

Já mu říkám, stop it. Zastavte to. Kolegyně mi bezelstně říká, že už dala pánovi 2000 euro. Dostat 30 000 Kč za dva tisíce euro, to je solidní kšeft, ne? Zvyšuju hlas a znovu chlapíkovi říkám, aby to zrušil, že chceme peníze zpátky. Chlapík mě ignoruje. Opakuju to důrazněji. Chlapík mi říká, abych počkal, až na mě přijde řada. Já mu říkám, že jsem přítel téhle paní a že transakce se musí zastavit. Borecky komicky říká, you are no friend, vy nejste její přítel. Je fakt, že to tak u zahalené Arabky a českého chlapíka moc nevypadá.

Trvám ale na stornu. Chlapík dělá obličeje, ze kterých je jasné, že se mým fandou na Facebooku jen tak nestane. Nakonec se zvedá a přivádí druhého borce. Ten beze slova bere kalkulačku a ukazuje nám na ní "20". Moje kolegyně se na mě tázavě dívá, jestli to má vzít. Já chlapíkovi říkám, že si dělá srandu. Chlapík přepisuje číslo na 22. Kolegyně už to chce vzít, situace je trapná. Mně je trapně, že se v srdci země, která chce patřit do prvního světa, smlouvá o kurzu jak někde na ovčím trhu v Istanbulu. Nebereme to.

Převádím kolegyni asi o 150 metrů dál do známé směnárny Exchange v Kaprovce. Tam dostává kurz 25.50 Kč a když si vzpomene na 15 Kč nabízených o pár kroků vedle, nechápavě na mě kouká.

Střih. Druhý den ráno na snídani se potkávám se zbytkem výpravy. Jiná kolegyně mi ukazuje balík bankovek, co dostala včera při směně. Koukám na něj a je mi do breku - jsou to běloruské rubly. Prý šla do normální směnárny, kurz jí ale připadal strašně špatný (což asi byl), v tom okamžiku se k ní přitočil normálně vypadající chlapík (vypadal prý jako já) a nabídl jí lepší kurz. Ona mu dala 300 euro, on jí dal běloruské ruble a jako poslední větu jí řek, to si pamatovala, "Now you can go to the museum," teď můžeš jít do muzea. Teď už je jí jasné, že si z ní dělal srandu.

Tahle druhá věc se mi už vysvětluje hůř. Říkám jí, aby se na bankovky pořádně koukala, že ty běloruské jsou psané jiným písmem. Ale je mi to trapné.

Nevadí, jedeme dál. Procházíme Hrad, Strahovský klášter, je to paráda. Výkřiky obdivu. Odpoledne si sedáme v hotelu - mimochodem díky Mandarin Oriental, je to úžasné místo a lidi jsou tam víc než skvělí. Zase jiný kolega mi ukazuje, že si šel koupit trdelník, platil 500 a zpátky dostal tohle - v ruce má asi 400 běloruských rublů.

Nic neříkám, jenom koukám. Za necelé dva dny je kredibilita naší země v očích těchto lidí naprosto v troskách. Teď už vytahují kalkulačku i při nákupu jednoho jablka a neudělají ani jedinou transakci beze mě. Cítím se jako debil.

Lidi, já vím, teď mi řeknete, že jsem měl svoje hosty varovat a hlídat. Ano, měl. Ale chápete, já jsem jim NECHTĚL v letadle říkat, že v téhle zemi se je bude snažit okrást naprosto každý kromě mě. Navíc jsem si to ani nemyslel - já jsem věřil, že tyhle věci jely tak v devadesátkách, že dneska už je Praha v roce 2017.

A že jsou moji přátelé příliš důvěřiví? Ano, jsou. Je fakt, že nápisy na bankovkách neřeší. Ale víte co? Tohle je jako se znásilněním - není to NIKDY vina oběti. Je to vždycky na sto procent vina toho hajzla, který jiného člověka podvede. Turista má právo očekávat, že mu lidé dávají peníze toho správného státu i při blbém nákupu trdelníku. Jako byste to automaticky čekali v Londýně nebo v Dublinu. Ano, jsou místa, kde se vás taky každý snaží napálit, třeba v Egyptě - ale to jsou země třetího světa, víme?!

No a městská policie běhá kolem a dává botičky turistům z Drážďan, co neinformovaní zastavili na modré čáře. To se dělá snadněji než honit borce s rubly, co? :-?

11 Pavol Laszlo Pavol Laszlo | Web | 11. října 2017 v 9:29 | Reagovat

[5]: Tady to vsechno mate z prvni ruky, od zdroje.
http://pohranicnik.blogspot.com/

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.