Neměl Jan Palach raději emigrovat?

16. ledna 2018 v 21:28 | Ross Hedvicek |  Clanky vzpominkove a recyklovane
(Stary clanek z roku 2009)

19. ledna 2009 tu budeme mít zase jedno nehezké výročí. 19. ledna 1969 zemřel Jan Palach. Protože tato událost je až na pár výjimek oficiálními českými médií už 19 let zcela ignorována a současná zdegenerovaná česká mládež, kterou zajímá jen (tak mi to bylo vysvětleno, tedy cituji) "papat, mrdat a kakat", o tom nic neví, přečtete si alespoň wikipedistickými marxisty zcenzurovanou verzi na http://cs.wikipedia.org/wiki/Jan_Palach.

Český národ nikdy neoplýval hrdiny a nebo skutečně charakterními osobnostmi, právě naopak - dle českého spisovatele žijícího dlouhodobě v cizině (není divu!), Lubomíra Martínka: "Nesetkal jsem se s žádným národem, v němž by pod zcela nepatrným tlakem povstaly zástupy fízlů, donašečů, kolaborantů, patolízalů, bachařů, kariéristů a jiných opor společnosti." Těch pár hrdinů posledních sto let, ať už jsou to legionáři, britští letci, Balabán, Mašín a Morávek, bratři Mašínové a jejich druzi v padesátých letech a nebo Vladimír Hučín dnes byli pravidelně a předpokladatelně svým vlastním národem haněni, zesměšňováni, zpochybňováni, tupeni a vězněni.

Kdyby Balabán, Mašín a Morávek nezahynuli rukou nacistů a přežili do doby po roce 1945, nemám nejmenších pochyb, že by všichni skončili ve vězení - v českém vězení! Jako legionáři, jako britští letci, jako Hučín! WHAT IS WRONG WITH THIS COUNTRY?

Nemám nic proti idealismu - kdybych nebyl idealista, tak už dávno bych nepsal česky, jazykem země, kde jsem cenzurován, pod falešnými záminkami vyhazován z blogu Respektu, už znova (na popud administrátora Respektu - nevěřte na náhody!) blokován v české komunistické Wikipedii a prohlašován za vše možné, včetně spammera. Kdyby se německým pivem zblblá česká luza domnívala, že kulhání na levou nohu je něco velmi špatného a odpudivého, jsem si jist, že by o mně troubové rozhlašovali, že kulhám na levou nohu - a zbytek by tomu věřil. Jsem ochoten být nepravdivé obviněn že spammerství, jsem ochoten být v podezření, že kulhám na levou nohu - ale dál už můj idealismus nejde. Zde to končí.

Jan Palach byl extrémní idealista - bylo mu ostatně pouhých 21 let. Věřil, že stojí za to dát život za něco, co my starší už dávno víme, že za to nestojí. Nestojí za to dát život za zemi, která to nikdy neocení, za národ, který se neprobudí, za stát, který za to jednoduše nestojí. Na Jana Palacha si napřed dvacet let nikdo nevzpomněl, protože "to bylo zakázané" a potom si už na něj nikdo nevzpomněl, "protože máme jiné starosti".

Jan Palach měl udělat to stejně, co udělalo v té době 250 tisíc (dle údajů UNHCR) Čechů a Slováků. Sednout na skútr ČeZeta 175, nebo do autobusu Škoda RTO v Brně na autobusovém nádraží a nezastavit se až v Traiskirchenu. Ano, tak snadné to bylo. Dnešní vygumovaná česká mládež o tom už nic neví a málokdy chce vědět. Můj přítel František (jeden z výše uvedených) mi v sobotu vyprávěl, jak se ho jeho v Praze žijící dvacetiletá neteř teď na vánoce ptala: "A strejdo, - proč jste vlastně utekli?". Řekl, že na to neměl odpověď. Měl se snad upálit?

Jan Palach se narodil 11. srpna 1948 - bylo by mu teď 60 let. Mohl z něj být úspěšný Američan středního věku, se slušným životem, rodinou, dětmi a vnoučaty - kdyby bláhově nevěřil, že Československo stojí i za oběť nejvyšší. Ano, jistě, jsou ideály a země, za které stojí i položit život. Ale za takovouhle?

---
Fotografie uverejnena se svolenim autora.
P.S.:
Ve stredu vecer, 14. ledna 2009 zemrel v ulicich Prahy architekt, emigrant a autor nenavideneho projektu nove Narodni knihovny Jan Kaplicky. Zemrel na srdecni nevolnost, na ulici, bez pomoci kolemjdoucich, kteri ho vetsinou povazovali za opilce. Byl pri vedomi a o pomoc zadal. Nebyla mu poskytnuta privolanymi strazniky a sanitka prijela prilis pozde - jeji doktorka a posadka si taky mysleli, ze jde o opilce a tak nespechali. Tak uz to v Cesku chodi.
Zemrel v ulicich Prahy, pouze par hodin po te co se narodila jeho dcera.

My point: Kdyby zustal v Anglii a nesnazil se udelat neco dobreho pro Cechy - pravdepodobne by jeste zil.


Pod linkem z idnes.cz je poznamka redakce: "Omlouváme se všem slušným čtenářům za to, že jsme zrušili diskusi pod článkem. Někteří jiní ji bohužel zneužívali k opakovaným vulgárním výpadům, které už nešlo mazat jednotlivě."
 

10 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Zápaďák Zápaďák | E-mail | 16. ledna 2018 v 22:14 | Reagovat

Diky Rossiku za pripominku.

Zcela souhlasim s tvymi postrehy. Ovsem, krome idealismu J.P. nelze uprit neuveritelnou odvahu! Vzacnejsi nez protez v tom zbabelem panarodu.

Byl jsem totiz u toho. Po 2 h cekani ve 'Zradlo' baraku na rohu Vaclavaku pod Muzeem na balicek kavy pro mamu jsem pres tichy dav videl na kolejich kour. Za chvili jsem vedel, co se stalo.
Na jeho pohreb jsem zorganizoval nocni pochod studaku z Horni skoly v Pribrami do Karolina. Bylo tam ~300 000 lidi!

Ovsem uz v breznu '69 jsem v tramvajich zazil ohledne J.P. desne hadky, pro a proti. Uvedomil jsem si, ze mam s narodem spolecnou pouze rec a to na souziti nestaci. Muj plan utect z te rude 'shit-hole' to jen utvrdilo!
Utek jsem pripravoval od '66 a po Okupaci to byl cil c.1!

Zminka umrti Jana K. mi zpusobila pred obedem (14h MST) tezkou nevolnost. V udajne 'necivilizovane' Emerice je neco takoveho nemyslitelne! US hasici by u nej byli do 5 minut. Pokud neslo o tezky infarkt, ci mrtvici, jeste by zil! Na bliti; zum Kotzen; having nausea!

2 George George | E-mail | 16. ledna 2018 v 22:17 | Reagovat

Rosto bylo by mu 70 let  2018

                         1948

                           70

s pozdravem........G.

3 Vlastik Vlastik | 16. ledna 2018 v 23:01 | Reagovat

Za takovou oběť to nestálo. A to v té době nebylo ještě u koryt takové množství ignorantů, hlupáků, vyčůránků a neschopných "rodin" jako je dnes. Pokud by měl se následovat Palach v současnosti, tak se polovina národa upálí a ta druhá polovina (viz o pár řádků výše) bude stále sedět u koryt.

4 Ross Hedvicek Ross Hedvicek | E-mail | 17. ledna 2018 v 14:31 | Reagovat

[2]: Clanek je deset let stary - tudiz 60 - LOGIKA kurva svet, logika - myslet!@

5 Řidičák pro cizince snadno, rychle a s nápovědou. Výnosný byznys za přihlížení ministerstva dál kvete Řidičák pro cizince snadno, rychle a s nápovědou. Výnosný byznys za přihlížení ministerstva dál kvete | Web | 17. ledna 2018 v 16:40 | Reagovat

Řidičák pro cizince snadno, rychle a s nápovědou. Výnosný byznys za přihlížení ministerstva dál kvete
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/2330275-ridicak-pro-cizince-snadno-rychle-a-s-napovedou-vynosny-byznys-za-prihlizeni

6 Ali Halenár Ali Halenár | E-mail | Web | 17. ledna 2018 v 18:13 | Reagovat

Ahoj Rosťa.

Celkom rozumiem tomu, že Češi Ti nerozumejú. A niektorí Ťa aj nenávidia.
Ty si slobodný človek, žijúci v slobodnej krajine, prejavujúci slobodné
názory. Preto Ťa časť ľudí v ČR/SR nikdy nedokáže pochopiť.

V ČR/SR sa dejú veci, ktoré ak by sa udiali v normálnych krajinách - niektorí
ľudia by už dávno nesedeli v TV štúdiu pred kamerami, ale v base pred vyšetrovateľmi.

Celkom som sa pobavil pri tomto: "Mohl z něj být úspěšný Američan _středního věku_..."

Mám radosť, že som Ťa mohol poznať.

Maj sa dobre a nech Ti pero dlho nevysychá.
Ali

7 Pašeračka bez svědomí? Pákistánci zuří nad fotkou, na které Tereza pózuje s celníky Pašeračka bez svědomí? Pákistánci zuří nad fotkou, na které Tereza pózuje s celníky | Web | 17. ledna 2018 v 19:20 | Reagovat

Pašeračka bez svědomí? Pákistánci zuří nad fotkou, na které Tereza pózuje s celníky
https://www.expres.cz/tereza-h-drogy-pakistan-heroin-celnici-selfie-fa4-/zpravy.aspx?c=A180117_114557_dx-zpravy_stes

8 Hrozna blbka, ta baba Hrozna blbka, ta baba | 18. ledna 2018 v 1:24 | Reagovat

[7]:popravit a uchranit tak cesky genofond ...pred jejim rozmnozenim :-(

9 Souckova Ruzena Souckova Ruzena | E-mail | 18. ledna 2018 v 19:35 | Reagovat

Byla jsem na jeho pohrbu - tedy byl vystaven v Karolinum uprostred nadhernych kvetin ve svetle hnede uzavrene rakvi.Pry se losovalo z deseti studentu filozof.fak., on si vytah los na smrt a udelal ze sebe pochoden.Lekarum pry rekl,ze toho lituje.Mel rozhodne z Ceskoslovenska odejit,rozhodne ho byla velka škoda.Clovek s uprimnym charakterem by mel zit,naproti tomu v posledni vladni garniture takovi hrdinove se nevyskytuji.mel taky myslet na svou matku,jake hore ji zpusobi.

10 Souckova Ruzena Souckova Ruzena | E-mail | 18. ledna 2018 v 19:36 | Reagovat

psala jsem cistou pravdu.

11 ghost ghost | 18. ledna 2018 v 20:17 | Reagovat

[1]: Ja byl tou dobou coby student FEL CVUT na filosoficke fakulte v Praze stavkovat. Mel jsem dost zamotanou hlavu, ale i svou zkusenost z predchoziho leta, kdy jsem coby praktikant (s s prumyslovkou sdelovaci techniky) u 'telefonaku' Severoceskych energetickych zavodu po odchodu/unosu ceskoslovenskych 'spicek' do CCCP delal na ozivovani NZ-tovych stredo- a kratkovlnnych vysilacu pro ocekavanou odbojovou vladu. Po navratu, kdy byla okupace oznacena za bratrskou pomoc, se ty vysilacky zase zakonservovavaly, ale u toho jsem uz nebyl.
Zustal mi (prevazne) povedomy strach z toho, kdo to kdy na mne vytahne. To je asi hlavni duvod, ze jsem pak emigroval a nedopadl jako kolega Palach a podobni.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama