Ponizeni...

25. dubna 2018 v 19:56 | Bob Obdrzalek |  Clanky jinych autoru
Nazev tohoto psani lze cist s dlouhym i na konci, stejne jako s kratkym. Oboji je spravne a vystihuje danou situaci. Z mnoha pripadu ponizovani jednotlivcu a jejich rodinnych prislusniku "zlocinnym a zavrzenihodnym" komunistickym rezimem vybiram dva, ty nejvice do oci bijicich.

Slova"zlocinny a zavrzenihodny" jsou v uvozovkach proto, ze se jedna o pouhou ironickou slovni hricku, kterou sametovi neznici vepsali do zakona c. 198/1993 Sb.

Clen zlocinneho a zavrzenihodneho rezimu, stejne jako zrudna organizace ke ktere nalezi, se prece nemuze podilet na rozvoji demokraticke spolecnosti, zvlaste pak, kdyz je tato pro svou nezralost jeste jakasi krehka. Opak je pravdou,- zlocinna organizace je v Arealu nicoty (Ceska republika) legalni stranou a jeji clenove sedi dokonce v tamnim Senatu.

Prvni ukazkou nehorazneho ponizovani postkomunistickym sametovym rezimem je pripad tzv. Navraceni rodinneho statku pani Zdene Masinove a jejimu bratrovi Josefovi. Po mnohalete tahanici o ukradeny majetek pry spravedlnost konecne zvitezila a rodinny statek byl Nemci popraveneho vlastence generala Masina navracen jeho potomkum. Vyraz "navraceni rodinneho statku" je vsak lzivy, nebot se nejedna o rodinnou usedlost v podobe v jake byla komunisty ukradena, ale o zdevastovanou ruinu a zpustosene okoli. O nahrade skody zpusobene komunistickymi zlocinci v zadnem z clanku rezimnich platku nebyla rec.

Pro srovnani si muzeme pripomenout navraceni majetku rodiny Havlovych v uzivatelne podobe, do rukou prazskeho hochstaplera, tehdejsiho presidenta. A to i presto, ze jeho pribuzni v obdobi protektoratu vlastenectvim zrovna neoplyvali.

Druha ukazka ponizovani sametovym postkomunistickym rezimem je kauza Jana A. Bati. Ukradeny majetek J. Batovi je svym objemem neporovnatelny s dedictvim po generalu Masinovi. Vzdyt Jan Bata za dobu sveho pusobeni ve Zline navazal na predchozi budovatelskou cinnost sveho nevlastniho bratra Tomase a po jeho smrti v roce 1932 az do sveho nuceneho odchodu v roce 1939 vykonal temer nemozne. Z mnoha vyznamnych pocinu muzeme jmenovat velmi znamou zlinskou budovu zvanou mrakodrap, kterou se dodnes pysni ti, kteri majetek J. A. Bati zkonfiskovali, neboli ukradli. Prestoze byl po mnoha letech J. A. Bata zprosten vykonstruovaneho obvineni z udajne kolaborace, nebyl jeho pozustalym zijicim v Brazilii majetek vracen.

Dum, ve kterem Jan A. Bata zil az do sveho odchodu z Ceskoslovenska, je dodnes v rukou tech, kterym rozhodne nepatri. Sidli v nem Cesky rozhlas a vnucka J.A. Bati se svou rodinou doufa, ze jim aspon ta ukradena vila bude jednou vracena.

Pravni formuli - CO BYLO UKRADENO, MUSI BYT VRACENO - sametovi neznici za svou neprijali. A tak jsou i pres ten sebechvalny jasot tam, kde prave jsou.

Bob Obdrzalek
USA

 

13 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Českým manažerům špinavá hra nevadí. V tolerování korupce patří mezi nejhorší na světě Českým manažerům špinavá hra nevadí. V tolerování korupce patří mezi nejhorší na světě | Web | 25. dubna 2018 v 20:40 | Reagovat

Českým manažerům špinavá hra nevadí. V tolerování korupce patří mezi nejhorší na světě
https://www.novinky.cz/ekonomika/470294-ceskym-manazerum-spinava-hra-nevadi-v-tolerovani-korupce-patri-mezi-nejhorsi-na-svete.html

2 Fidel Fidel | 25. dubna 2018 v 20:46 | Reagovat

A jsme u toho. Kdovi v jakych komunisty ukradenych nemovitostech se valel i nas soudruh namestek Jaroslav Nehybka (Jara) kdyz si zrovna nevozil prdel ve sluzebni T613.

3 ... ... | 25. dubna 2018 v 20:47 | Reagovat

Češi si v roce 1945 opravdu mysleli, že získáním sudetoněmeckého majetku budou bohatší, že snad i česká země bude bohatší. Těžko byste hledali jasnější důkaz, že bohatství nepramení z majetku, ale z lidské tvořivosti. Když byly po válce vyhnány tři miliony Němců, jejich majetek zůstal. Jsou snad Češi, kteří obsadili jejich prázdné domy, o to bohatší? Po víc jak sedmdesáti letech si přece musí každý přiznat, že ani náhodou.

4 Eda Eda | E-mail | 25. dubna 2018 v 22:20 | Reagovat

To není jen Zdena Mašínová, Baťa - to jsou stovky emigrantů, kterým byly zabaveny byty, domky - v mnoha žijí dodnes StBáci a prominenti, "koupili" v dobré víře, za hubičku... to jsou potomci zemědělců, kterým dodnes nebyly vráceny pozemky, ani vyplaceny náhrady od býv. JZD... to jen Havel a Šwarcenberg restituovali před r. 48 - a dodnes ticho po pěšině.... Rozhodují o tom býv. souzi, dnes "demokrati"...

5 Mikeš Mikeš | 25. dubna 2018 v 22:52 | Reagovat

samozřejmě karma, zde plně platí Erbenovo "nehostinné a pusté jsou ty české kraje". Nejhorší je, že se to odráží v celkovém utužování nevolnictví v Česku. Kavárenští zločinci jsou čím dál drzejší. Spousta lidí zde je dokonale znechuceni a nejraději z tohoto zledějského státu odešli, jenže KAM???

Co se jinak týče dlouhého či krátkého i/í u předmětného slova (zde poníženi/í), pak jde v jednotlivých případech o úplně jiný stav děje - jednou jde o trpný rod (krátká koncovka), kdy jde o jednorázový děj (byli poníženi) nebo o děj trvalý, dlouhodobý (byli ponížení) - v tomto případě je předmětné slovo přídavným jménem. Češi to rozlišují právě délkou koncovek, z čehož plyne, že většina z nich v tom má guláš a nedokáží to rozlišit (a často to používají špatně).
V němčině to řeší jinak, použitím příslušného tvaru slovesa sein=býti, zatímco předmětné slovo zůstává stejné. Konkrétně u minulého času se použije buď war nebo wurde (v češtině v obou případech přeloženo jako "byl") + předmětné slovo. Němci se zde nemohou splést, buď použijí trpný rod minulého času nebo obyčejný minulý čas, a vždy vědí, kdy jaký.

6 v tom mate uplnou pravdu v tom mate uplnou pravdu | 26. dubna 2018 v 6:59 | Reagovat

[3]:jeste dodnes spi nekteri pod duchnami ukradenymi pred 70 ti lety a na dvorku jim lezi hromada cihel  z roku 1945 zarostla koprivami....no molodci ;-)

7 jara jara | 26. dubna 2018 v 8:52 | Reagovat

[5]: Pripada mi z pozorovaneho deje, ze rodiny z tech konfiskatu i nezakonne nenavracenych po emigrantech nejak utrpeli radnymi prokletimi a spell, neb hodne tragedii je mnohdy podkava a nikdy nekonci i tech svinskych exekutoru ...?
Jak je mozne, okradeni zazada si emigrant o navraceni nezakonne zabaveneho majetku a nejakou zahadou po letech bez pritomnosti je opet po 2 roky v "odsouzenk nenavraceni-podplacenim a v nepritomnosti "  nevyrozumnen a pak Exekutory, dalsimi PROKLETYMI ktere casto ztiha i zhoubna rakovina a dalsi nemoci .... gauneske vymahani mafijanskeho stylu asi zamerne az po letech. A  nedavno jsem se dozvedel, ze nejak jsme se ani nedozvedeli o vlastnictvi lesu a polnosti nasich prarodicu na Jizni Morave ktere pry dnes plundruje a promenuje chemii v Savanu Andrej Babis za nejake pachtovne kdyz tam jsou majetnici .... Je toho hodne. Jen jedno, za komunizmu se budovalo, "neprivatizovalo a likvbidovano Imperializmem... pamatujete Zemedelskou vyrobu v Zehusicich, a dalsi "zazraky" spickovy prumysl dnes vse zlikvidovano beznadejne ztraceno, diky tem Sametakum. A jeste horsi v podpobe MIGRANTU nas muze cekat od tech Prazskych Kavarenskych Povalecu.
Pro pomocneho elektrikare, Fidele, Pozorovatele z Toronta: Ja jsem od 15 roku pracoval na stavbach a dalkove a ejn vecerne vystudoval, nas v 1948 znarodnili, pak dalsi cast rodiny "Zdrustevnili" a co, opet jsem zacali znovu, znovu ... jak rikal muj dedousek, byvaly reditel ktery stavel BVV, mestanske domy, Husovy Sbory, Kostely Ceskoslovenske Cirkve v Brne az po Lazne Zabrdovice ano poklad architektury.... A o vse prisli, take vybombardovano, rodinne auta a "pohranicni maejtky" skonfiskovane v 1939.  Pry Jan Bata letecke nestesti bylo zorganizovane Anglany, tak mi to bylo receno be Zline, Gottwaldove z Projekce ...

8 Sri Josef Malyarpan Pepa Guru Maha Nos Ji Sri Josef Malyarpan Pepa Guru Maha Nos Ji | E-mail | Web | 26. dubna 2018 v 9:56 | Reagovat

Mam dva zazitky na tema ponizeni.

Jeden, kdy me jeste den pred Stedrym Dnem buzeroval krivim obvinenim socdemfizl (ktery s tim zacal hned po Novem Roce 2017).

A druhy, kdy se mi predevcirem zdalo v ramci letaciho snu (mivam je casto) o tom, ze bych si pripadne mohl k tomu letani vzit pytel s bramborama a strefovat se jimi do lidi dole.
A takto je ponizovat.

(Rosto, kniha Josefovy Vanoce uz k tobe dorazila?)

9 Fidel Fidel | 26. dubna 2018 v 14:57 | Reagovat

[7]: A zase ty zatraceni Anglani. Tak i Jana Batu zabili. Jaro tobe pekne harasi v makovici. Je neco v cem Anglani nemaji prsty? Urcite i na Vladika Uljanova poslali prostitutku nakazenou syfilisem.

10 Fidel Fidel | 26. dubna 2018 v 19:47 | Reagovat

[7]: Letecke nestesti v roce 1932 mel Tomas Bata, ne Jan Bata ty komunistickej debile Nehybko. Nez pujdes spat koukej pod postel jestli tam neni nejakej Anglan.

11 Před 30 lety komunistický režim zabil Pavla Wonku. Jeho soudkyně stále soudí Před 30 lety komunistický režim zabil Pavla Wonku. Jeho soudkyně stále soudí | Web | 26. dubna 2018 v 20:47 | Reagovat

Před 30 lety komunistický režim zabil Pavla Wonku. Jeho soudkyně stále soudí
http://forum24.cz/pred-30-lety-komunisticky-rezim-zabil-pavla-wonku-jeho-soudkyne-stale-soudi/

12 Drifter Drifter | 26. dubna 2018 v 22:59 | Reagovat

[3]:Do pohranici (Sudet) se posilalo za trest. Vesnice byly prazdne a nikde se nanaslo 3 milionu Cechu na znovuosidleni.
Majetek byl po vetsine nemeckych sedlaku a to padlo ladem. Je to tak do dnes, a jelikoz nastala migrace mladych lidi z venkova do mesta, tak se to uspisilo. Jina situace byla ofsem v prumyslu ktery by jinak zabavili spojenci ale podle Postupimske dohody to prenechali CSR. Jinak by na priklad Severoceske Sklarny byly uz jen v Rusku.  
Mate pravdu, byli to tvorivi a pracoviti Nemci, ale potkal by je stejny osud, tak jako tak. Dnes by ty opustene vesnicky taky vymreli.

13 BIS-ek BIS-ek | 26. dubna 2018 v 23:38 | Reagovat

V CINANE BY JE JIZ DAVNO ASI POPRAVILI
Kníže Schwarzenberg: On sám, jako ministr vlády ČR podnikal po celou dobu ministrování se svou firmou ORLÍK NAD VLTAVOU s.r.o., Bělohorská
165 Praha 6, IČ: 450 23930, kde drží 99,82 % podíl. Kalousek této firmě převedl více jak 100 milionů Kč dotací ze státního rozpočtu ČR a mnoho desítek milionů Kč z EU. Jen za poslední 2 roky ministrování obdržel Schwarzenberg prostřednictvím této firmy od Kalouska a Ing. Čiernika z MZE 70 milionů za odbahnění písčitých rybníků Sobík, Silvestr a Zhoř, kde místo bahna těžil písek, který pak prodával a cestáři jej používali na opravu cest....
...pochopitelně, v tomto případě ale všechno bylo a je v naprostém pořádku, žádné ostouzení, žádný humbug v médích se nekoná !!!Také tato prasečina si zasluhuje, aby se dostala co nejvíce k lidem .....
Nemel by Jeho Vysosti snad zaplatit vsechny vydaje na opravy vsech svych drive jiz rozpadajicich nemovitosti. A kam se prosim podely vsechny ty nadherne a drahe kristalova lustry ktere nebyly Vami porizene, jen jste je zdedil v podvodech. I v Blatne a jinde  Vas vsichni nenavidi co jste jim tam vse nadelali. :-?

14 jara jara | 26. dubna 2018 v 23:53 | Reagovat

Rostiku, uprimnou soustrast. Vyber si nektery z Lodnich pobytu a radne se relaxuj, kazdy den pak styl Broadway show a dalsi... dostanes moje slevy jako dlouholety, ktery jiz je pouzil k 50x v celem svete, jako rodina VIP.
Dear Dr.Jara,PE,

This week, we've arranged some fantastic offers with Celebrity, Carnival, Crystal, Azamara, Windstar and Costa. Below you'll find our deep discounts as well as free shipboard credits, which can be used toward the purchase of items not included in the upfront cost of your cruise, like spa treatments and shore excursions.

Celebrity is offering our customers exclusive discounts on cruises to a variety of destinations, including Caribbean, Alaska and Bermuda sailings -- save up to 82% -- and enjoy exclusive shipboard credits of up to $275 per cabin. Plus, book an ocean-view or balcony cabin on select sailings and choose two of the following perks: 1) an additional shipboard credit of up to $300 per cabin, 2) free gratuities, 3) a free beverage package including alcoholic and nonalcoholic beverages or 4) unlimited Internet. Suites get all four perks. Book by April 30. See dates and prices.

Carnival has slashed fares by up to 83% for our customers, plus receive an onboard credit of up to $50 per cabin on select sailings. Also pay reduced deposits as follows: from $99 per person for sailings of two to nine days (excluding Alaska voyages and departures on the Carnival Vista, Carnival Horizon and Carnival Panorama) and from $149 per person for voyages of 10 or more days, Alaska trips and departures on the Carnival Vista, Carnival Horizon and Carnival Panorama.  Book by April 30. See dates and prices.

Crystal is providing big discounts of up to 72% off its six-star cruises, plus Vacations To Go customers enjoy exclusive shipboard credits of up to $2,515 per cabin on select last-minute sailings. Also, kids sail free on a variety of departures. Your upfront fare includes gratuities, fine wines, Champagne, premium spirits and nonalcoholic beverages. Book by May 6. See dates and prices.

On select Crystal river cruises, choose one of the following: 1) a discount of $800 per cabin, 2) fly from $249 per person in economy from select gateways in certain cabins or 3) a shipboard credit of up to $1,200 per cabin. Book by June 30. See dates and prices.

Azamara is offering our customers savings of up to 73% and exclusive shipboard credits of up to $3,250 per cabin on select departures. Azamara is known for scheduling longer stays and more overnights in port so that guests can experience more of the destination. Rates include gratuities, drinks and, on most cruises, a nighttime shore excursion called "AzAmazing Evening." :-)

15 Luis Luis | 27. dubna 2018 v 16:33 | Reagovat

Je to trivialne jednoduche . Staci pochopit, se komunisticke zrizeni je vzdy banda kriminalniku s velmi podprumernou inteligenci dana dohromady narychlo spichutou pseudoideologii, na ktere e pozoruhodna pouze jedna vec :  uzakonnena kolektivni inteligence , diky ktere prezivaji.
Je to proste ruda galerka fungujici pod satanskymi symboly - peticipou hvezdou a barvou pekla.  Komunismus bude existovat do te doby pokud bude spolecnost poskytovat  prilezitost neco ukrast coz se ve spolecnosti projevuje hlavne jako neschopnost nazvat veci pravymi jmeny .
Proto poznat komunistu lze velmi lehce a spolehlive - staci se s clovekem zacit bavit o navraceni majetku a vyrovnani  krivd a dnes o socialnich davkach ( jen jina forma kradeze)
Proto je nutne zavrit kazdeho kdo krade az zcerna.  A znovu zavest , ze ruka ktera krade, je moc dlouha a proto musi byt zkracena.

16 Fidel Fidel | 27. dubna 2018 v 17:01 | Reagovat

[15]: Luis mas pravdu. Jsou i faze ve, kterych se komuniste poziraji mezi sebou. Komunista Nehybka rozkradal Bohemku coz se nelibilo dalsim rozkradajicim komunistum. Ti se spojili a Jara je rad, ze to prezil.

17 Mikeš Mikeš | 29. dubna 2018 v 13:10 | Reagovat

Co pořád blbnete s komunisty, kristepane? Vy už jste horší než česká televize (a asi i český tisk, tam ale nevím, páč jej nečtu). Ten bordel, co tady je, přece není práce KSČM, která nemá na nic vliv, to je práce dnešních mocipánů (pravda, buď někdejších komoušů nebo jejich potomků). Vládnou tady už skoro 30 let, za tu dobu se přece dalo po komouších všechno spravit.
Co se Sudet týče, tam se přece na vyhnání a na nepravostech podílely všechny strany, vlastně se dá říci, že ne komunisté, nýbrž Češi. Teda někteří: většina z nových přistěhovalců byli normální. Pravda, přišli lacino k majetku, kterého si často nevážili a neuměli jej udržovat, ale i to se časem napravilo. Barabizny byly zbourány, ostatní domy nakonec opraveny či zrekostruovány. Pravda, některé vesnice zanikly (což by se stalo tak jako tak, ten trend byl nastaven už počátkem 20. stol., bydlení někde v horách bez komunikací a elektřiny by bylo nemyslitelné i pro usedlé Němce). Pravdou je, že mnohé vesnice úplně zpustly, stejně tak je pravdou, že komouši dělali co mohli, aby některé regiony pozvedly - k jejich totálnímu úpadku došlo až po vítězství sametových kurev. V té době si už ale např. v mém rodišti místní lidé postavili dalších 130 rodinných domků a vesnice rozkvetla. Teď je to okres s největší nezaměstnaností, takže asi tak (zeptejte se Pepy Nose, jak se žilo za komoušů ve Vidnavě a jak to tam vypadá dnes).

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama