Červen 2018

Kojetinsti furianti...

28. června 2018 v 19:09 | Ross Hedvicek |  Clanky vzpominkove a recyklovane
(z cyklu Stare povesti kojetinske)

Muj dedecek Bohumil Hedvicek nemel zadne oficialni vzdelani, vyucil se "varicem cukru" u Redlicha - Redlich byl puvodni majitel kojetinskeho cukrovaru, ale byl to v kazdem pripade velmi vzdelany snobolinar-humanista a v Kojetine vazena osoba. Pridejte k tomu jeho rozlozitou dvoumetrovou postavu, prirozenou plesatost (zadne holeni si lebky, jako to delaji ti mladi blbci dnes) uz asi od veku 25 let a rozvazne pohyby, zadny posuk - to bylo zpusobeno zranenim z detstvi, kdy si zapichl jehlu do kolena a koleno ztratilo schopnost se ohybat - a mate predpoklady, proc byl asi zvolen lidem kojetinskym, aby byl (to nevim jak se to presne jmenovalo) "predsedou smirci komise" na Obecnim urade v Kojetine - byla to funkce cestna, neplacena a jen obcasna - takovy "soudce z lidu" (bez te komunisticke konotace). Tuto funkci zastaval asi deset let pred koncem prvni republiky, jeste pred valkou.

Tuhle historku mi vypravel dedecek sam pri nasich sezenich v nasi zahrade na Ojezdech smerem na Uhricice (pro vrtaky doplnuji, ze to byl prostor, tam kde dnes stoji dum Franty Tvrdeho az po Hladikovo a Skaceluv barak. Z jedne strany to bylo ohraniceno zeleznicni trati Tovacovkou a ze spodni strany silnici na Olomouc a okolo byla kojetinska ctvrt Vysehrad.

Ukolem "smirci komise" bylo urovnavat spory mezi kojetinskymi obcany, ktere (jak se dnes rika) "nevyzadovaly zasah organu, cinnych v trestnim rizeni" - tedy takove malickosti jako kdyz se sousede pohadali v hospode u Dacana. "Starecek" (tak my jsme titulovali dedecka) mi rekl, ze to vzdy resil penezitou pokutou pro vinika a penize vzdy sly "na sirotky" - v Kojetine byly dva sirotcince - takze nikdo moc neprotestoval, kdyz pokuta sla na sirotky. "Soud" byl vzdy verejnosti pristupny a za velkeho zajmu divaku z rad kojetinskeho obyvatelstva, obzvlast kdyz slo o znamejsi Kojecaky, jako v tomto pripade.

V Kojetine se dodnes vyskytuji potomci zdecimovanych klasickych kojetinskych rodu, rodin a klanu jako treba Hedvickove (ano prosim 105 kusu), Minarikove, Uhrove ci Stastnikove. V tomto pripade slo o "obcansky spor" mezi hlavami rodin Minarikovy a Uhrovy, kdy udajne jeden druhemu uoral kousek pole (detaily nejsou dulezite) a zacali se na tom poli hadat a jeden dal tomu druhemu facku (po hanacky "listil ho"). Jen jednu, kdyby byly dve, tak by to byl tzv. obelisk, neboli facka z obou stran - neplette si to s obeliskem, znamym jako "statule", ktery staval u krizovatky za solnou fabrikou a dnes stoji az v Kromerizi.

Stejnou historku mi pozdeji vypraveli i jini pametnici, akorat se diametralne lisili v osobach a obsazeni - ano, dedecek Bohumil byl ten smirci soudce, ale nebylo jasne, kdo koho listil, zda Minarik Uhra a nebo naopak. Ja se priklanim k tomu (i kdyz jsem u toho osobne nebyl), ze utocnikem mohl byt Minarik. I v rodine jsme meli stryce Minarika, ktery byl prudas a bud mluvil hlasite a nebo primo rval a tak se mu rikalo "stryc gramofon", ze ho bylo slyset jako gramofon. Bydlel ve Ztracene ulici, naproti zakladni skoly.

Takze kdyz doslo k soudnimu rizeni, tak muj dedecek odsoudil vinika (at uz to byl Minarik nebo Uher) ke standartni pokute 500 korun, coz bylo tehdy pred valkou docela hodne penez - jako obvykle "na sirotky". A nasledujici scena mi byla vylicena takto:

"Slavny soude", pravil odsouzeny. "je to hodne penez, ale ja vas rozsudek prijimam! A kdyz to jde na sirotky, tak tim tuplem! A tady mate, slavny soude, tisic korun! Ja si to muzu dovolit! Dejte to vsechno na ty sirotky, ja tady poskozeneho flagnu pres hubu jeste jednou a budeme si kvit!"

Jak vidite, v Kojetine vladla spravedlnost uz za prvni republiky - skoda, ze se to potom pokazilo. Uz to neni, co to byvalo. V jednom sirotcinci je dneska Charita, ve druhem domov duchodcu.

V Kojetine je furiantu porad dost, i kdyz uz ne ti puvodni, ti jsou vsichni za Vyskovskou, ti novi jsou pristehovali ze vsech koutu a maji rozdelene funkce na obecnim urade.

Takze nehrozi nebezpeci, ze by nejaky takovy furiant vesel do kancelare starosty Sirka, nebo do kancelare malyho Oulehly, polozil tisicovku na stul a pravil by: "Prisel jsem si predplatit nejakou spravedlnost a dejte to na sirotky!".

K tomu urcite nedojde. Na spravedlnost uz je pozde, dnes uz nikdo nevi, kdo mel vlastne spravne dostat pes hubu, jestli Minarik nebo Uher a sirotci uz v Kojetine taky nejsou. Mozna je to skoda.

Nejsem autorem tehle fotky z Kojetina z roku 2016, fotka pochazi z Internetu a autorem je jakysi Pavel P. Ja jsem ale presne poznal, kde presne v Kojetine to je :-) (tomu se rika fotograficka pamet).

Čechie a Trump

28. června 2018 v 15:33 | Frank
Před několika dny proběhlo setkání států G-7. To by samo o sobě nebylo nic zvláštního, kdyby prezident USA Trump nenavrhl na tato jednání znovu přizvat Rusko. Krátce po uveřejnění této zprávy z G-7 vystoupil na ČT-24 nějaký generálský důchodce Mičánek, s vlastním komentářem k Rusku. Pominu fakt, že má "zajisté" lepší informace než "nějaký" Trump a také pominu fakt, že jeho projev nepřinesl nic nového - opakoval jako papoušek známá fakta. Generál v důchodu Rusko zpočátku chválí, vyzdvihuje jeho asertivní politiku, tedy politiku respektování práv druhých (anebo snad chtěl hovořit o agresivní politice?) a o pár vět dále Rusko zase kritizuje. Skoro to vypadá, že ani nezaslechl Trumpa říkat to, že Ukrajina je zkorumpovaná země a že se divil, proč se s ní Evropa tak zabývá. Generál ji naopak zve do NATO. Jeho projev ve stylu chytrá horákyně jsem nepochopil, ale rychlost reakce z armádních kruhů v návaznosti na jednání z G-7 bylo až zarážející. Nezávislé zdroje tvrdí, že se Mičánek s odchodem generála Pavla z funkce hroutí (jako již několikrát v minulosti) a předčasně ve škole NATO v Římě skončí.


Možná bylo jeho vystoupení způsobeno také oprávněnou kritikou prezidenta Trumpa směrem k zemím NATO, které mají armády téměř nebojeschopné a USA musí hradit většinu výdajů NATO na úkor vlastního rozpočtu. Na rozdíl od svých předchůdců Trump doprovází svoje slova konkrétními činy. Na něco takového nejsou politici v Čechii zvyklí. Kritika kvůli nízkým výdajům na obranu nenechává lokální establishment na pokoji. Ten se snaží částku asi jednoho procenta hrubého národního důchodu na armádu marně zvýšit na procenta dvě, což Čechie slavnostně slíbila při přijetí do NATO v roce 1999. Nedaří se to ani za cenu toho, že se do částky na výstavbu armády zahrnují příspěvky neziskovým organizacím, výsluhy důchodcům a zvažují se výdaje na případné rekonstrukce cest a dálnic atd. atd.

Nicméně komentář na ČT-24 u mě vzbudil zájem o to, jak se vlastně o Trumpovi v Čechii informuje. Malý státeček uprostřed Evropy má o trochu víc obyvatel než naše město New York, ale "chytrých" lidí je tam spousta. Ti vědí přesně, jakou politiku v USA provádíme, jak nám funguje ekonomika, znají historii, rozumí problematice migrace… nenene, není to pravda. Uraženost nově zvoleným prezidentem Trumpem je z českého internetu cítit na dálku. Z titulků článků se dozvídám jaký je to vykuk, arogantní člověk, nevěrný manžel, jak se chová k dětem migrantů atd. Nikoho nenapadne si takové bláboly ověřit a zjistit skutečný stav věcí. Přetiskují jenom to, co se jim líbí a co se jim hodí do karet. Bulvár je proti takovým článkům seriózní tisk. Například u kauzy s dětmi si nikdo z tamních pisálků neuvědomil, že se jejich kritika vlastně vztahuje na zákony, které podepsal Obama a které se začaly zavádět do praxe. A když už se nedá o něm nic špatného napsat, tak se třeba některé jeho výroky překroutí jako třeba ten o tom, že měl označit migranty za zvířata. Českým novinářům uteklo, že hovořil o zločincích MS-13. No, a když už se ani výroky nepřekroutí, tak se zveřejní jeho nelichotivé milisekundové záběry, které by se takto dali pořídit u jakékoliv osoby.

Novináři z Čechie čerpají převahu zpráv ze stejného neoliberálního tisku, který prezidenta pomlouvá i u nás. Naštěstí u těch našich můžeme sledovat, že se jejich původní nenávistná rétorika krůček po krůčku mění v souvislosti s tím, jak se postupně odhalují nejenom předvolební nekalé praktiky některých "nezávislých" organizací sponzorovaných madam Clintonovou a její klikou.

Nikde jsem na českém internetu neobjevil jediný článek o tom, kolikrát byl Trump od zvolení v zahraničí a jednal o krizi v Severní Koreji. Nikde ani článek o tom, jak se snižuje nezaměstnanost, nikde ani slovo o tom, jak se roste ekonomika, nikde ani slovo o tom, že se vrací naše firmy z daňových rájů, nikde ani slovo o snížení daní, nikde ani slovo o tom, že se daří boj s migrací, nikde ani slovo o dumpingových cenách oceli a hliníku pro naše výrobce, nikde ani slovo o výši cla na zboží dovážené do USA, ale naopak články, které uvádějí výši cla které je uvaleno Evropskými státy na americké produkty. Nikde ani slovo o tom, že prezident Trump stoupá na žebříčku popularity. Možná jsem nehledal důkladně a někde se o jeho pozitivech skutečně píše a článek se možná i na minutu objevil na hlavní stránce. Čest a sláva objektivitě české žurnalistiky.

Brnaci maji celozivotni zkusenosti...

22. června 2018 v 15:55 | Ross Hedvicek
... v tom, jak se tyranum leze po prdele. Takze nic noveho.

Muslimske prestaveni v divadle Husa na provazku. Soudruzka herecka v teto scene vytahuje z vaginy ceskou vlajku. Vazne, nekecam, overte si to.

Adolf Hitler pri navsteve Brna v roce 1939.

Ombudsmanka Šabatová dostala nejvyšší francouzské vyznamenání

19. června 2018 v 14:47 | Jiri Wolf |  Clanky jinych autoru
Předmět: Re: Ombudsmanka Šabatová dostala nejvyšší francouzské vyznamenání - Novinky.cz

Tak, tomu se říká povedená fraška.

Členové mezinárodní organizace Amnesty internacionál, posílali potají z Československa do zahraničí zprávy o politických vězních v tehdejším totalitním Československu. A dělali to nezištně a naprosto zadarmo. Tak se svět dozvěděl o uvězněných.

To VONS svou práci dělal hamižně, tedy výhradně jen pro peníze a Tedy zištně! A jak peníze pro sebe získat? Požadovali do zahraničí materiální pomoc pro uvězněné. Za to, jak se svou partou okrádala Šabatová rodiny politických vězňů a hájila především své materiální zájmy, tak jako obhájkyně lidských práv dostala nyní od Frantíků další neřád. V minulosti dokonce metál OSN! Smutné...

My chcípali na vazbách hlady a členové VONSu si za naše peníze užívali a hlavně se chlastalo! "Kdo se chtěl ožrat, ten si zašel k rodině Němců", napsal po roce 1989 z Austrálie Chartista Jiří Vaněk! Před měsícem byl v ČT. uveden dokument o slavném Vonsu. Dana Němcová tam dojemně vyprávěla, že VONS byl především založen pro neznámé a řadové politické vězně a pro materiální pomoc jejich rodin. Lhala! Těmi chudáky se VONS jen záštitoval, a přitom právě jim nic nedával. A že šlo o vysoké finanční částky ze zahraničí!

A protože nefungovalo žádné účetnictví, mohlo se vesele krást! VONS nechával uvězněné na vazbách hladovět. A VONS požadoval pro rodiny chudáků v kriminálech další a další peníze pro advokáty atd, a pak peníze povedený VONS zpronevěřoval! Přední disidenti, kteří měli děti, si založili zištně svůj vlastní výdělečný výbor a z peněz ze zahraničí si její členové živili své rodiny a nakupovat se chodilo výhradně jen do Tuzexu. Dokonce i sůl se tam na kupovala. Vše pod zastřešení StB!!! Rodina Němců, Šabatů, Bendů...

To byly ty pravé "bojovnice" za svá práva. A po roce 1989 se jim poté dostávalo uznání, státní a zahraniční vyznamenání. Na opravdové bojovníky za svobodu a lidská práva se muselo rychle zapomenout, aby v popředí zůstali jen zloději a podvodníci. Na opravdové bojovníky za svobodu, demokracii a lidská práva se už nic nedostalo. Prostě je ta sebranka zapřela, slušných disidentů se prostě zřekla.

Neskutečně hloupí Frantíci v roce 1989 hostili na své ambasáda na slavnostním obědě přední disidenty. Všichni tajní agenti StB. A po roce 1989 se tahle nechutná fraška opakovala. Inu, svět chce být klamán a ohlupován. Na tomto případě lze vidět, kterak lze z lumpů a zlodějů učinit mediálně hrdiny a tak klamat i svět. Podobně jako z podvodníka flašky Václava Havla. Je dobré si po otevření dole článku na Seznamu přečíst kritické příspěvky čtenářů. Vesměs velmi negativní. Kopii článku jsem poslal Frantíkům na jejich ambasádu v Oraze. Zatím se nikdo neozval. Inu, špinavá politika žije v utajení! Váš: J. Wolf


Odesláno z iPadu

18. 6. 2018 v 17:35, Jiri Wolf <jiri.wolf.52@gmail.com>:

>
Novinky z Bohemia Hall and Beer Garden...

18. června 2018 v 23:22
Ze by ten Jara mel prece jen pravdu? A nestravoval se v te restauraci i Milos Zeman, kdyz koupil za 1 korunu (od komunistickych kolaborantu) tu emigrantskou Ceskou naridni budovu v New Yorku?

Poctete si:Volte Pepu Nose!

15. června 2018 v 15:54 Clanky osvetove
Kdybych mohl volit - tak muj hlas ma.

Enigmas

14. června 2018 v 16:28 Clanky osvetove
1) Isn't it weird that in America, our flag and our culture offend so many people, but our benefits don't.

2) How can the federal government ask U.S. citizens to pay back student loans, when illegal aliens are receiving a free education?

3) Only in America are legal citizens labeled "racists" and "Nazis," but illegal aliens are called "Dreamers"

4) Liberals say, "If confiscating all guns saves just one life, it's worth it. "Well then, if deporting all illegals saves just one life, wouldn't that be worth it too?

5) I can't quite figure out how you can proudly wave the flag of another country but consider it punishment to be sent back there.

6) The Constitution: It doesn't need to be rewritten, it needs to be reread

7) William F. Buckley said: "Liberals claim to want to give a hearing to other points of view and are then shocked and offended when they discover there are other points of view."

8) Joseph Sobran said: "'Need" now means wanting someone else's money. "Greed" means wanting to keep your own. "Compassion" is when a politician arranges the transfer.

Stredoveke soudnictvi v CR...

4. června 2018 v 15:29 | prislo emailem
Na nasledujici mne upozornil Petr Nachtmann:

V USA sedává obžalovaný, i kdyby byl držen ve vazbě, vedle svého
obhájce - se všemi samozřejmými důsledky pro zajištění jeho práv,
které je zbytečné rozepisovat. Asi by Američanům přišlo divné, kdyby
měl sedět jinde a jinak.

V Česku naproti tomu funguje středověko-socialistický typ procesu, kde
je obžalovanému dáváno už usazením najevo, že je pouhým objektem a že
nemůže být rovným partnerem "orgánů".

Obhájci je u českého soudu navíc upírán přístup k důkazům.

Divné jsou i některé soudní protokoly z trestních řízení -- v
civilizované zemi je jednou stranou obžaloba a druhou obhajoba,
protokoly z českých soudních jednání však často dávají najevo něco
jiného:

Lze se též setkat s jediným sloupečkem, a to jak se státním zástupcem
nad členy senátu, tak pod členy senátu - zásadně však před
protokolujícím úředníkem, takže stále platí zásada, že "pan prokurátor
je přece náš a patří k soudu".

Obžalovaný někdy následuje bezprostředně za protokolujícím úředníkem,
jindy je oddělen výraznou mezerou (pár prázdných řádek), aby se dalo
najevo, že nemá rovné postavení se zástupci obžaloby. U jistého soudu
jsem se sešel i s oddělením sprostého obviněného pomocí tlusté čáry,
aby se zvlášť zdůraznilo, že přece nemůže být srovnáván s panem
prokurátorem!

Asi není třeba ptát se na oficiální stanovisko ministerstva
spravedlnosti, protože si je lze snadno domyslet: soudci jsou natolik
nezávislí, že na jejich rozhodování absolutně nemůže mít sebemenší
vliv, ani když je budeme od počátku nenápadně vychovávat, že strany si
nejsou rovny a sprostý obviněný nemá před soudem stejné postavení s
panem prokurátorem.

Máme rok 2018, tak snad už je na čase posunout se od
středověko-socialistického procesu k modernímu procesu důstojnému 21.
století. Státní zástupce není součástí soudu, je to jen jedna ze
stran, a protokol tomu musí odpovídat. Konání soudu samozřejmě též.