Malá úvaha o čase, komunikaci a přátelství.

20. září 2018 v 20:26 | Vera Pokorny-Scheufler |  Clanky jinych autoru
Všimli jste si už někdy toho, jak všechny moderní komunikační prostředky selhávají, jestliže nám chybí to nejdůležitější : čas? Totiž tak tomu eufemisticky říkáme, ve skutečnosti nám chybí prostě dobrá vůle.

Říkáme vždy, abychom se omluvili, že jsme neměli čas, měli jsme tolik důležitých, neodkladných záležitostí. Neodpověděli jsme na dopis, nemohli jsme dokonce napsat ani lísteček, poslat e-mail, zatelefonovat, nechat pár slov na záznamníku, nemohli jsme vyklepat krátkou SMS zprávu na našem mobilním telefonu.

Chceme-li s někým opravdu komunikovat, máme přece vždycky čas. Těch deset, či ještě méně minut, které by tento hovor či jen napsání a poslání e-mailu trvalo, tvoří v poměru ke 24 hodinám celého dne, toho dne, kdy jsme "absolutně neměli čas" jen nepatrný, směšný zlomeček.

Malé dárky udržují velká přátelství. Malým dárkem může být někdy i trocha našeho tak vzácného času. "Musíme se snažit ušetřit čas", říkáváme. Ale co s tím ušetřeným časem pak uděláme? Schováme si ho v krabicích na půdě, abychom jej snesli dolů, až se nám ho bude opravdu nedostávat? Abychom pak ke svému údivu zjistili, že se nám tento uschovaný čas rozpadl pod rukama jako hedvábí starého vějíře?

S léty ubývají naši přátelé docela přirozenou cestou a mnoho z nich odcházejí tam, kde je už nikdy žádný z moderních komunikačních prostředků nezastihne. V poslední době jsme s nimi nemluvili, nenapsali jsme jim ani řádek, neměli jsme přece absolutně čas.

Ale možná, že máme několik krabic ušetřeného času, ušetřeného právě na tom příteli, jehož adresu už můžeme jenom škrtnout ze svého adresáře. Nezeptali jsme se ho včas, jak se mu daří, nevyslechli jsme ho, nepotěšili, neměli jsme přece čas, měli jsme sami tolik starostí a tolik jiných důležitých úkolů.

Vzpomínám na citát, výrok Miguela de Cervantes, který mi napsala do dnes již dávno kamsi zmizelého památníku moje maminka:

Na velkých hodinách času je napsáno jediné slovo: Teď. Ulicí "Potom" dojdeš do domu "Nikdy".

Pohlížíme-li na věc ze stanoviska času, lze také velice snadno zjistit, kdo je náš skutečný přítel. Jestliže si na někoho vzpomeneme až potom, co jsme udělali všechno to nesmírně neodkladné a důležité, co jsme si naplánovali a podle našeho mínění bezpodmínečně udělat museli, pak bychom tento svůj vztah k němu neměli označovat jako přátelství.
Jestliže nepotřebujeme ve chvílích radosti i smutku, obav i nadějí sdílet tyto své pocity s přáteli,nepotřebujeme je vůbec. Nejsou vlastně našimi přáteli. A bylo by velice čestné jim tuto skutečnost sdělit, aby zbytečně nečekali.

Domnívat se, že na to přijdou sami, až pocítí naší lhostejnost a nezájem, je velice zbabělé.

Když jsem byl mladý, bylo mi lehko pod jabloní
u popěvujícího domu, šťastný, že tráva je zelená
a noc nad roklí plná hvězd,
čas nechal mne povykovat a lézt
zlatého v radosti očích svých,
já mezi trakaři ctěn byl princem jablečných měst
a pod oním časem svážel jsem stromy a listy vznešeně
s chudobkami a s ječmenem
po řekách spadaného světla.

Ten čas, váš čas, čas nás všech, ten čas, o kterém hovoří ve svých verších básník Dylan Thomas uplyne rychle.

Řeka spadaného světla zmizí a Čas - Bůh vás nenechá do nekonečna "povykovat a lézt v radosti očí svých".
Jak je to s vámi a s vašimi přáteli ? Dáváte jim občas vědět, že o nich víte a že si ceníte toho, že jsou?
Máte na ně čas ? Kdy? Občas? A včas?


Věra Pokorny-Scheufler
 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 oskar oskar | E-mail | 20. září 2018 v 22:02 | Reagovat

servus roos,

tvoja pripojena grafika - "kon v rokline" - ma velkost 5152 x 3864 pixel; odporucal by som nasl. vekost: 600 x 600 pixel.

to len kvoli "prehladnosti" 8-)

2 Sri Josef Malyarpan Pepa Guru Maha Nos Ji Baba Sri Josef Malyarpan Pepa Guru Maha Nos Ji Baba | E-mail | Web | 21. září 2018 v 8:11 | Reagovat

Nemit cas je to same jako nemit hodinky, boty, snidani, prachy, jizdenku, zenu, muze, deti, lednicku. Cas neni abstraktni pojem. Kazdy osobne je budto vlastnikem casu nebo si nalhava, ze cas muze mit pouze a vyhradne nekdo jiny.

3 Kvido Kvido | E-mail | Web | 21. září 2018 v 11:24 | Reagovat

@oskar
myslím není nuté, aby Ross obrázky nějak upravoval, protože obrázku mu zde systém jeho webu konvertuje na formát kolem 900 px šířky, což je optimální. Pokud ukládá v té obrovské velikosti, tak jen přispívá k vynikající kvalitě fotky se všemi detaily.
@ Vera Pokorná, hezké a inspirativní, v pozdějším věku, přes 70 začíná být všechno jinak, myslím pro všechny. Pozdravit kámoše/šku je nutností. Ale nikoli takového co Tě chtěl znát jen po čtyřiocitce až sedmdesátce a teď dělá mrtvého brouka. Mám pravdu?

4 ghost ghost | 21. září 2018 v 12:29 | Reagovat

[1]: To je ten znamy kun, co ho tam vysadilo to auto, co po nem zustaly ty stopy pneumatik?

5 Ross Hedvicek Ross Hedvicek | E-mail | 21. září 2018 v 14:28 | Reagovat

[4]: Je to vyfocene v indianske rezervaci Navajo Nation v Monument Valley. Indiani uz vic jezdi pick-upama nez na konich. A podle indianske mytologie bily kun (tedy spis do seda, jako ten na fotce) reprezentuje duchy zemrelych. Proto jsem to sem dal. Hezky je to pouzito v komedii Lone Ranger, jak tam Johhny Depp toho kone porad odhani, ze jeste neni mrtvej.

6 Oni ti Oni ti | 21. září 2018 v 14:53 | Reagovat

[5]:indiani myslim tak do 16 teho stoleti kone ani neznali, tj do doby nez je tam dovezli Spanele z Evropy a kone tam zdivoceli v tech podminkach ....indiani si je ochocili a zacali pouzivat k lovu buvolu and... ;-)   takze ta indianska mytologie je pomerne mlada - pouze par set let....
to ja jsem slysel vykladat starou aborigine... jak poprve v zivote uvideli v pousti osla - nikdo nevedel co je to za zvire, bali se a pozorovali to pouze z dalky... a pri porade u ohne dosli k zaveru, ze se patrne jedna o velkeho psa.... :))) ovsem pote zjistili,  ze to zere keriky a travu  a ze to pes asi nebude...:) ;-)

7 Pane hedvicek Pane hedvicek | 21. září 2018 v 15:06 | Reagovat

kdy opet nakreslite nejakeho kone , ten minuly byl asi krizenec s mulou - tedy dle te hlavy.... nic ve zlem videl jsem i horsi - kun je svina
znal jsem jednoho malire,  ktery se zivil prodavanim obrazu do restauraci (v 50 tych - 60 tych letech) originalne byl z Prahy... ten lisak predcil i vas Mistre , namaloval napriklad sprezeni konu z dostavnikem v krajine (jeden s tech konu mel osli hlavu a druhy kun 5 noh) na prvni pohled to nebylo vubec poznat - teprve pri peclivem zkoumani , byl to pomerne velky obraz - pozor... nebyl to zadny patlal, nybrz akademicky  malir - nakonec skoncil v utulku jako alkoholik , kdyz ho jeho zena o vse obrala (kterou naucil pekne malovat)   a soupla ho do toho utulku... tam byl schopen namalovat pouze jednu vec - maly domecek - nic jineho uz neumel.... pocatkem 90 tych let se pokusil jeste s jednim o 20 let mladsim kamaradem alkoholikem ten obraz ( to mu uz slo k 80 ce) z te hospody ukrast ... to se jim podarilo ....ovsem projizdejici policejni hlidka bloudiciho starika zadrzela o 1 ne v noci  s tim obrazem na ulici - nebyl jim schopen vubec nic vysvetlit ... ten druhy utekl ....a 10 let se pote schovaval v CSR / CR ... jop a potom malovat kone :-(

8 ghost ghost | 21. září 2018 v 15:13 | Reagovat

[5]: Diky. Dcera s manzelem ted nekdy prejizdeji hranice z Kanady do Kalifornie, vratit se chteji az pred Vanoci.
K uvaze o case pani Very (ktera je IMO hlavne uvahou o spoluziti na zemekouli): Moji rodice umreli v severnich Cechach ve veku 59 let na nemoci. Ja svuj zivot orientoval take na teto 'spotrebni lhute', prezivam ji uz o 12 let a beru kazdy den a rok coby darovany a dekovany.

9 Drifter Drifter | 21. září 2018 v 21:47 | Reagovat

Cervantes a Shakespeare zemreli jen jeden den od sebe. Proto je  mozne ze:" On the great clock of time, there's but one word - NOW: Quote is from Shakespeare.

10 Vera Pokorny Scheufler Vera Pokorny Scheufler | E-mail | 25. září 2018 v 0:49 | Reagovat

To je zajímavé, že vás téměř všechny zaujala ta kobyla a ne muj text, ne jeho obsah o tom, co říká též nadpis..O čase a přátelství...kobyla a stopy pneumatik jsou důležitější...ach jo. dobře mi tak.

11 Ross Hedvicek Ross Hedvicek | E-mail | 25. září 2018 v 15:05 | Reagovat

[10]: Hlavu vzhuru, pani Vero a nezoufat. Prizen ctenaru je prchliva. Ja jsem nikdy nebyl pochvalen za me (dle meho vlastniho nazoru) nejlepsi clanky - vzdy jen za clanky kterych jsem si nijak necenil a napsal je "levou zadni" a bez premysleni :-)

12 ghost ghost | 25. září 2018 v 20:42 | Reagovat

[10]: Ja Vas ctu rad, pani Vero (a segra je taky Vera), ale ten ob(v)razek tu je podruhe a spis jsem chtel podotknout, ze moje skleroza je mozna pomalejsi, nez sklerozy jinych.

Srovnavam i nase rozdily (jine desetileti emigrace, svobodny, bez planu, ..) a podobnosti (slusne remeslo, pozornost slozek, ..) a jejich projevy v zivote.

Pisu halt mene, nez Vy, a tak asi bude moje predstava o Vas uplnejsi, nez Vase o mne.

13 Vera Pokorny Scheufler Vera Pokorny Scheufler | E-mail | 26. září 2018 v 17:14 | Reagovat

Napsala jsem pietne to, co mi kdysi davno napsala maminka , nemela jsme v oumyslu kritisovat ci kontrolovat, jako to tady delaji nekteri ctenari.Je mi celkem jedno, jak mne ctenari kritisuji. Byla bych jen rada, kdyby si precetli to, co jsem napsala. Nevim jaky obrazek mate na mysli, když pisete, ze je tady uz podruhe. Vsechno tam dava pan Hedvicek, text a zejména obrazky. Ja mela u svého textu zcela jiné fotografie, z mist, o která slo a on tvrdil, ze je nemůže pouzit a tak tam  dal něco, co sam uznal za vhodne.

14 Ross Hedvicek Ross Hedvicek | E-mail | 26. září 2018 v 21:42 | Reagovat

[13]:
blog@blog.cz
Fri, Sep 21, 3:47 AM (5 days ago)
to me

Dobrý den, pane Hedvíčku,

bohužel je obrázky potřeba nahrát samostatně: nejprve do galerie z
místa uložení ve Vašem počítači, z galerie pak vložit do článků. Z
textových souborů lze příkazy copy+paste kopírovat pouze text.

Zdraví,

Hanka
Blog.cz

Dne 18.09.2018 14:59, Ross Hedvicek napsal:

Technicky dotaz:

Kdyz mam textovy soubor z WORD a je prospikovany obrazky - jakym
zpusobem ho dostanu na blog?

Kdyz udelam COPY + PASTE tak se tam obrazky nikdy neobjevi.

Ross Hedvicek

15 Ross Hedvicek Ross Hedvicek | E-mail | 26. září 2018 v 21:49 | Reagovat

Fotku kone z Monument Valley jsem vymazal, aby vas tak strasne nesral.

16 ghost ghost | 26. září 2018 v 22:04 | Reagovat

[13]: Nezustanme ve pri.

17 Vera Pokorny Scheufler Vera Pokorny Scheufler | E-mail | 27. září 2018 v 14:40 | Reagovat

Posilali jsme tak naše članky do Australie, s obrazky a oni si s tim poradili... a i jinam, celá dlouhá léta. Do Cech jsme neposílali niky nic, to je fakt. Jen jsem posilala članky s obrazky na blog nějakých pensistu v Ostravě a ti si nikdy nestěžovali.. ovšem je možné, že to házeli rovnou do koše...protože například k mému povídání o emigraci nebyl nikdy ani jediný komentář. Je zkrátka vidět, že každá změna nemusí být zlepšení...Jsem pro to, aby pan Hedviček žádné obrázky nepřidával. Ocenúji jeho snahu, ale jak viíme, nesetkává se to s úspěchem. I když je hezké,a zajímavé,  že u toho článku o přátelství lidi zaujala jen ta kobyla.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama