Duben 2020

Pandemie...

25. dubna 2020 v 17:32 | Prislo postou... |  Clanky jinych autoru
PRÁSK!

Příroda poslala populaci pořádný políček: Pandemii! Prťavá praštěná potvůrka poletuje prostředím, plíživě plošně postupuje po povrchu planety…

Pichlavá potvora pekelně prudí populaci, proniká přes pusu, pak průduškami, plícemi… přeskakuje přes pána, paní, politika, pekaře, popeláře.

Pokašláváme, posmrkáváme, prskáme, poleháváme. Při procházkách potkáváme plátnem překryté pusy přátel… poznáváme se?

Prázdné putyky, pohostinství, posmutnělé plovárny, propocenců prosté posilovny; policajti pozorují postavy plížící se po parcích, pakliže poruší pravidlo, policista píská.

Politici pořád přiblble plácají přes pokrývky pusy…

Přeplněné postele, přidušení pacienti, připojené plicní podpory, přetažený personál prvního palebného pole, přepracované pečovatelky, pozůstalí…

Ptáme se: PROČ?

Poněvadž pěstujeme pokrytectví, pohrdáme právem, pravidly, pochlebujeme přemocným, pochybně podnikáme, pokoutně podvádíme, propadáme pokušení, podlézáme, politikaříme, pletichaříme, promíjíme podrazy…?

Poněvadž přehlížíme potřebné, pošlapáváme přátelství, podrážíme přátele, ponižujeme partnery, popichujeme plaché, přestáváme promíjet, plácáme plané pomluvy …?

Poněvadž pošlapáváme přírodu, plýtváme penězi, potravinami, přejídáme se?Poněvadž pokrok postupuje příliš překotně, příliš pracujeme, pořád pospícháme...?

Ptáme se: PROČ? Prostě PROTOŽE!!!…

Pocity padají podél pochmurné propasti…

Převálcuje prťavá potvora populaci? Prdlajs! Prohrajeme, padneme? Prdlajs!

Přestaňme plakat!

Potvoru přibrzdíme, přiškrtíme, porazíme, poničíme připravenými protilátkami; pandemii přečkáme, pohromy překonáme, pakliže pokorně poklekneme před pomocníky prvního "palebného pole", poděkujeme…

Přestaňme plakat, pochlapme se! Popřejme si pohodu, posilněme psychiku, pěstujme pokoru, přestaňme pomlouvat, podvádět, podpořme se, pomáhejme si, povzbuďme se, poplácejme se po prsou, posilujme přátelství.

Položme počítače, pojďme si povídat, pohrát si, prozpěvovat, pocvičit, provětrat pejska, pokochejme se přírodou, přivoňme podbělu…

Pohlaďme partnera po pleši, partnerce polibme pusu, přítelkyni poplácejme po prdelce, popijme pivko, panáka, poděkujme pohostinným…

Pozastavme překotné plahočení, pracujme pomaleji, prodýchejme paniku…

Projděme si pokoje, přemístěme poličky, posuňme postele, porovnejme polštáře, přerovnejme prádlo, přeleštěme podlahu: práce, pořádek, pomohou překonat paniku. Plicní potvůrka prvně potrápí; Pakliže přeskládáme priority, pandemie pomine, přijde proměna, procitnutí, poučení, paprsky prozáří posmutnělý prostor...

Přeji poklidné přežívání, pocit pohody, později pak potkávání, podávání pravice, polibky přátel. Připijme pohárkem perlivé Pálavy, pošleme polibek přes plátno…

Za cest a penize v boji proti koronavirusu...

20. dubna 2020 v 18:30 | Frantisek Zela |  Clanky jinych autoru
Nouzový stav v souvislosti s koronavirem byl po rychlém nástupu tohoto onemocnění vyhlášen 12. března 2020. O další dva týdny později prosí hejtman (ČSSD) z kraje Vysočina domov seniorů v Břevnici armádu o pomoc, protože je v domově zasaženo koronavirem 20 seniorů a devět zaměstnanců. Ministerstvo obrany prosbu o pomoc z kapacitních důvodů odmítlo. Armáda už totiž měla v boji s koronavirem nasazeno 1052 svých příslušníků (na hranicích bylo nasazeno 941 vojáků a na Litovelsku bylo dočasně 112 příslušníků armády) a určitě by za takového nasazení několik zdravotníků do domova důchodů postrádala.

Ještě před touto prosbou, proběhla tiskem zpráva o tom, že nevyužívaná vojenská nemocnice v Těchoníně, jejíž vybudování stálo více než dvě miliardy korun a roční udržování stojí stovky miliónů korun, čeká na povel k zahájení provozu a aktivuje lůžka pro seniory. Je druhá polovina dubna a nemocnice dosud žádný povel nedostala, a tak alespoň osoby, které udržují tuto nemocnici několik desetiletí v pohotovosti, připravily osm několikastránkových návodů, jak správně používat ochranné pomůcky. Tyto návody armáda na požádání zdarma pošle.

Koncem března se objevily bombastické zprávy, že armáda nasadí 253 vojáků a 82 kusů techniky na tzv. chytrou karanténu, která bude hlavní v boji proti nákaze koronavirem. Této rozšířené rotě vojáků velí zkušený brigádní generál Procházka, který sice v Afganistánu nerozeznal u svých podřízených nacistické symboly za což byli jeho nadřízení z armády vyhozeni, ale on sám byl povýšen z plukovníka na generála. O týden později jsme se mohli dočíst, že se v rámci chytré karantény na jižní Moravě provedlo za týden téměř dvě stovky testů. Je otázky, zda přibližně patnáct testů denně je odpovídající takovému nasazení, ale i Prymula původní pompézní očekávání o slibné chytré karanténě krotí. Po každodenních informacích o této akci se v polovině dozvídáme, že naplno bude spuštěna 1. května 2020 a do projektu se zapojí až 330 vojáků. Takže se k 253 vojákům možná přidá ještě 77 vojáků.

V České republice se naplno zapojili do široké pomoci spoluobčanům v boji s koronavirem i studenti vysokých škol. Pomáhají fyzicky i materiálně v terénu - nemocnicích, domovech důchodců. Masarykova univerzita v Brně zapojila do této pomoci 2 250 osob a z tohoto počtu 883 mediků, kteří si na studium musí vydělat, nebo jim studium platí rodiče. Do počátku dubna se v rámci pomoci jenom této školy vyřídily žádosti ze strany 113 instituci, 1 163 pomocí jednotlivcům, distribuovalo se přes 3 500 roušek.

I vojenská univerzita se zapojila do boje s koronavirem. Rektor sice odeslal studenty-vojáky, kteří po celou dobu studia pobírají plat 15.150 Kč, v rámci prevence před koronavirem domů - studentů má univerzita i s dálkovými posluchači 1600, rozpočet větší než jednu miliardu - a pracovní dobu pro zaměstnance na této škole omezil na dvě hodiny dvakrát v týdnu. I přesto se ale postupně bude pro akci chytrá karanténa z Fakulty zdravotnictví této školy vyčleňovat 150 studentů a kapitánka z téže fakulty se rozhodla předávat zkušenosti v používání ochranných pomůcek.

V této době pomáhá zvládnout tuto situaci mnoho organizací. V mnoha městech jsou vývěsky s uvedením čísel na hasiče, různých dobrovolných spolků s uvedením kontaktů pro případnou potřebu občanů nebo o zajištění bezplatného dovozu jídla. Profesionální a dobrovolní hasiči budují odběrová místa, distribuují zdravotnický materiál, rozvážejí dezinfekci a pomáhají kde je potřeba. Bohužel se po celé republice mnoho z nich koronavirem nakazilo.

I nezisková organizace Sdružení válečných veteránů ČR se zapojila koncem března do boje s koronavirem. Vyzvaly své členy, aby se "zamysleli nad tím, jakým způsobem se můžou zapojit do jakýchkoliv aktivit, které mohou být přínosné pro řešení nejen epidemie, ale i negativních důsledků, které vyplývají z přijatých opatření", aby sehnali dobrovolníky a nabídli hejtmanům krajů pomoc. Pokud tak učiní, je nutné, aby neprodleně a detailně informovali o této pomoci ústředí válečných veteránů. Určitě proto, aby ústředí pomoc evidovalo a náležitě zviditelnilo. Vedení této neziskovky, ale i dalších podobných neziskovek, opomenulo fakt, že je nemnoho veteránů a vojenských důchodců, kteří pomoc nemohou nabídnout, nýbrž ji sami potřebují.

Na rozdíl od této neziskové organizace, Stehlíkovo-Vávrův odbor Ministerstva obrany pro veterány, který zodpovídá za rodinný systém přestárlých terénních pracovníků a luxusně vybudovaná komunitní centra, rozesílá prostřednictvím svých dobře placených a přestárlých pracovníků v terénu zprávu, ve které sdělují, že pokud veteráni potřebují pomoc, tak se mohou ozvat. Nápad sice dobrý, ale více než po měsíci od vypuknutí koronaviru nabízet takto pomoc není zrovna operativní přístup. Linka psychologické pomoci pro veterány je také dobrá věc, ale někdo by měl veteránům oznámit, že tato pomoc existuje, protože určitá část veteránů nemá možnost připojení k internetu a tyto informace si sehnat. Ve výčtu této pomoci není "obyčejný" vojenský důchodce, a tak se ho to nejspíš netýká. Krajská vojenská velitelství na tuto skupinu určitě nemá kontakty, a navíc tato skupina bývalých vojáků, kteří nejsou veteráni, je mimo zájem uvedeného odboru, stejně tak jako tito vojenští důchodci nejsou lukrativní pro veteránské neziskovky.

Karanténa se má postupně uvolňovat, statistické ukazatele vykazují pokles nakažených, a tak po téměř dvou měsících nouzového stavu nachází plně vytížená armáda rezervy a nabízí pomoc domovům pro seniory. "Po hraničních přechodech a chytré karanténě je to další praktická ukázka toho, že armáda pomáhá, kde je třeba," udává ministr obrany s tím, že vojáci, kteří zasahovali v Kosovu, Afganistánu či Iráku pomůžou důchodcům. Nicméně v domově důchodců v Břevnici a dalších domovech už pomáhají na směny hasiči a další dobrovolníci. Domovy důchodců si musely v době, kdy epidemie byla na vrcholu, pomoci samy a nyní už tak moc pomoc nabízených 360 vojáků nepotřebují. Na požádání hejtmana (politické hnutí ANO bude líp) z Moravskoslezského kraje se alespoň pro skupinku (15) profeisonálních vojáků našlo na základě nařízení vlády smysluplné využití - uklízet a vynášet odpadky.

Ministr obrany Metnar by se svými zkušenostmi nejenom u pohotovostního pluku, ale také z různých politických stran, mohl dobře placené vojáky využít efektivněji a reagovat na vzniklé situace pružněji. Vždyť k tomu má po ruce velice zkušené a ostřílené pracovníky. Osmadvacetiletou náměstkyni Suchoňovou, která se zná ze společné práce s Metnarem ještě z ministerstva vnitra, jako jeho asistentka a věrného státního tajemníka Vančuru, bývalého finančáka, který mu od počátku zkušeně radí, koho a kam dosadit.

Ale dost možná, že těmto manažérům křivdíme. Metnar uvádí, že 25tisícová armáda a asi 6 tisíců občanských zaměstnanců je v takové krize nedostatečná a dle jeho slov "zvládá situaci tak tak" a proto zvažuje ještě povolání aktivních záloh. I přes současnou tíživou situaci svědčí o profesionálním plánování fakt, že se v rámci mise Evropské unie zvládne vyslat do Mali brigádní generál a až 120 vojáků (možná s panem generálem pojedou i vojákyně, které již dříve vyslal do struktur NATO a různých kurzů, aby nabraly karieristické zkušenosti) a udrží se přítomnost vojenského zdravotnického personálu v Afganistánu. V této těžké situaci, ve které se armáda ocitla, se tomuto veleni podařilo zachovat finanční rozpočet na armádní sportovce a jejich přípravu na Olympiádu (půl miliardy Kč), která se nebude konat nebude a také se podařilo udržet finanční rozpočet na armádní taneční soubor Ondráš, který zatím vystupovat nebude. V této souvislosti je naprosto v pořádku, že se omezí zbytečné militantní výdaje a určitě se nějaké ty peníze zůstanou na "systematické a soustavné" navyšování počtů drahých, ale nezbytných úředníků na ministerstvu obrany a jejich odměny.


Me uz se nechce nikomu nic vysvetlovat...

11. dubna 2020 v 2:41 | Ross Hedvicek |  Nesouvisla zamysleni...
Rychla vymena na FB s pani z Holandska (moje vlastni reakce jsou zlute):
----
Jak tak koukám, tak všechno spěje k horšímu a lidská hloupost slaví svátek...

ano
5:01 AM

Trump tomu dal pěkně na frak...přesto hezké svátky přeju. Lidstvo by potrebovalo nového Spasitele...
8:48 AM

co udelal Trump spatneho?

Zapiral nebezpeci corona viru...neni hezke videt v televisi hromadne hroby v New Yorku. Nic proti Trumpovi nemam, ale tohle se nu nepovedlo.

Myslim ze jste se stala obeti nejake propagandy - kdo to psali co mi tady rikate, zajima mne to.

Nikde nepsali videla jsem to v nemecke televisi.

ktere?
posilam clanek z Fox news - rozebiraji postavene polni nemocnice protoze nejsou potreba a nikoho tam nemaji - to nemecka televize nereportuje?
5:14 PM

A kde je ta nemocnice? V pouští? Musím Vás ujistit, že nikdo nemá zájem na zbytečnému zvětšování problémů a nebo jejich umístění specificky v New Yorku. Je to tak zvané epidemie a každý normální člověk by byl rád, kdyby to bylo jinak.
PANDEMIE

---
Me uz se nechce nikomu nic vysvetlovat... Ani ja uz nechapu, co vlastne zpusobil Trump, kdyz neni guvernerem New Yorku (ale Demokrat Cuomo), jak muze nejaka komunisticka svine vydavat pohrbivani bezdomovcu za obeti coronavirusu, nechapu proc ma zapadni Evropa takovy zajem na spineni Trumpa a nechapu jak muzou byvali cesti emigranti takovemu kurevstvu verit. Nikdo nema zajem na zbytecnem zvetsovani problemu? Ergo - nikdo nema zajem za pomlouvani Ameriky (prenesene Trumpa)? Vytahnete uz tu hlavu ze zachodove misy!!!

Zprava o coronavirusu v USA...

9. dubna 2020 v 18:25 | Ross Hedvicek |  Clanky civilizovane...
Dobry den, pane Hedvicku,
jak jsem jiz v minulosti zminila, velmi si vazim Vasi neunavne prace v informovani cesky mluvicih ctenaru take jinak, nez jim serviruji tamejsi media. Chtela jsem Vas poprosit, zdali byste mi mohl napsat, jak vypada soucasna situace v USA doopravdy. Obrazky preplnenych nemocnic, mrazicich boxu v ulicih mest, temer mrtvy zdravotnicky personal, melouci z posledniho se jaksi nekryje s tim, co mi sdeluji mi znami, bydlici v USA. Navic je dost lidi, kteri si dali tiu praci a tzv. plne nemocnice navstivili...asi Vam nemusim psat, co tam videli.
Situace zde v Nemecku je podobna. Lekari se citi trapne, kdyz jim tleskaji kolemjdouci, protoze nevedi proc...oddeleni, ktera by teoreticky mela praskat ve svech zeji prazdnotou a zdravotnici si berou nucena volna a dovolene. Patologove tvrdi take opak mainsteamovych zprav.
Doufam, ze Vy se tesite pevnemu zdravi a ze toto silenstvi brzy pomine.
S pozdravem
M. M. Berlin

Dekuji za vase mila slova. Obzvlast pochvaly mi delaji dobre, to vzdy takhle cukam nozickou jako male stenatko, kdyz ho skrabete za usima - pri mem vysepopsanem hobby tech pochval nikdy neni dost.

Musim potvrdit to, co vam pisou jini vasi znami z USA, ktere jste uz kontaktovala. Ano, to silenstvi tady je jako vsude jinde, ovsem zadni mrtvi lezici na ulicich a preplnene nemocnice. To je jen obycejna propaganda (driv jsem rikal komunisticka propaganda, dnes uz rikam celo-evropska propaganda, od te doby, co se vlady v zapado-evropskych zemich zmocnili levicaci a vylozeni komuniste) znasobena tim, ze i v Evrope media (kterym tam lide slepe veri) nenavidi prezidenta Trumpa. A tudiz lzou a lzou, v nadeji, ze to Trumpa nejak poskodi a nevyhraje znova volby.

A pritom ten Trump je docela dobry borec (driv si lidi mysleli, ze nejlepsi president vsech dob byl Reagan, dnes by asi uz rekli, ze prave Trump) a krome te zrzave hlavy se mu v podstate neda nic vytknout. Ano - nema rad levicaky a hlupaky novinare - tam to asi vsechno zacalo.

Takze technicky: Coronavirus je tady taky, ale zadny konec sveta, ktery by novinari radi videli. Trumpuv zakaz cestovani a prikaz "zustante vsichni doma" se zda, ze byl uplne spravny a americka ekonomika (nejvetsi na svete) se z toho zaskytnuti zase brzo vzpamatuje.

Obchody s potravinami funguji normalne a taky vsechny obchody a podniky, ktere byly oznaceny za ESSENTIAL (dulezite k zivotu). Takze - pro kazdeho je dulezite neco jineho - tady u nas na Floride byly guvernerem oznaceny jako essential (k zivotu nezbytne dulezite) i golfova hriste. Vazne. Takze hrajeme golf. Rene, ja i Rudolf chodivame na golf! Fore!!!

At se vam tam u vas dari a preji vsem vsechno nejlepsi.