Za cest a penize v boji proti koronavirusu...

20. dubna 2020 v 18:30 | Frantisek Zela |  Clanky jinych autoru
Nouzový stav v souvislosti s koronavirem byl po rychlém nástupu tohoto onemocnění vyhlášen 12. března 2020. O další dva týdny později prosí hejtman (ČSSD) z kraje Vysočina domov seniorů v Břevnici armádu o pomoc, protože je v domově zasaženo koronavirem 20 seniorů a devět zaměstnanců. Ministerstvo obrany prosbu o pomoc z kapacitních důvodů odmítlo. Armáda už totiž měla v boji s koronavirem nasazeno 1052 svých příslušníků (na hranicích bylo nasazeno 941 vojáků a na Litovelsku bylo dočasně 112 příslušníků armády) a určitě by za takového nasazení několik zdravotníků do domova důchodů postrádala.

Ještě před touto prosbou, proběhla tiskem zpráva o tom, že nevyužívaná vojenská nemocnice v Těchoníně, jejíž vybudování stálo více než dvě miliardy korun a roční udržování stojí stovky miliónů korun, čeká na povel k zahájení provozu a aktivuje lůžka pro seniory. Je druhá polovina dubna a nemocnice dosud žádný povel nedostala, a tak alespoň osoby, které udržují tuto nemocnici několik desetiletí v pohotovosti, připravily osm několikastránkových návodů, jak správně používat ochranné pomůcky. Tyto návody armáda na požádání zdarma pošle.

Koncem března se objevily bombastické zprávy, že armáda nasadí 253 vojáků a 82 kusů techniky na tzv. chytrou karanténu, která bude hlavní v boji proti nákaze koronavirem. Této rozšířené rotě vojáků velí zkušený brigádní generál Procházka, který sice v Afganistánu nerozeznal u svých podřízených nacistické symboly za což byli jeho nadřízení z armády vyhozeni, ale on sám byl povýšen z plukovníka na generála. O týden později jsme se mohli dočíst, že se v rámci chytré karantény na jižní Moravě provedlo za týden téměř dvě stovky testů. Je otázky, zda přibližně patnáct testů denně je odpovídající takovému nasazení, ale i Prymula původní pompézní očekávání o slibné chytré karanténě krotí. Po každodenních informacích o této akci se v polovině dozvídáme, že naplno bude spuštěna 1. května 2020 a do projektu se zapojí až 330 vojáků. Takže se k 253 vojákům možná přidá ještě 77 vojáků.

V České republice se naplno zapojili do široké pomoci spoluobčanům v boji s koronavirem i studenti vysokých škol. Pomáhají fyzicky i materiálně v terénu - nemocnicích, domovech důchodců. Masarykova univerzita v Brně zapojila do této pomoci 2 250 osob a z tohoto počtu 883 mediků, kteří si na studium musí vydělat, nebo jim studium platí rodiče. Do počátku dubna se v rámci pomoci jenom této školy vyřídily žádosti ze strany 113 instituci, 1 163 pomocí jednotlivcům, distribuovalo se přes 3 500 roušek.

I vojenská univerzita se zapojila do boje s koronavirem. Rektor sice odeslal studenty-vojáky, kteří po celou dobu studia pobírají plat 15.150 Kč, v rámci prevence před koronavirem domů - studentů má univerzita i s dálkovými posluchači 1600, rozpočet větší než jednu miliardu - a pracovní dobu pro zaměstnance na této škole omezil na dvě hodiny dvakrát v týdnu. I přesto se ale postupně bude pro akci chytrá karanténa z Fakulty zdravotnictví této školy vyčleňovat 150 studentů a kapitánka z téže fakulty se rozhodla předávat zkušenosti v používání ochranných pomůcek.

V této době pomáhá zvládnout tuto situaci mnoho organizací. V mnoha městech jsou vývěsky s uvedením čísel na hasiče, různých dobrovolných spolků s uvedením kontaktů pro případnou potřebu občanů nebo o zajištění bezplatného dovozu jídla. Profesionální a dobrovolní hasiči budují odběrová místa, distribuují zdravotnický materiál, rozvážejí dezinfekci a pomáhají kde je potřeba. Bohužel se po celé republice mnoho z nich koronavirem nakazilo.

I nezisková organizace Sdružení válečných veteránů ČR se zapojila koncem března do boje s koronavirem. Vyzvaly své členy, aby se "zamysleli nad tím, jakým způsobem se můžou zapojit do jakýchkoliv aktivit, které mohou být přínosné pro řešení nejen epidemie, ale i negativních důsledků, které vyplývají z přijatých opatření", aby sehnali dobrovolníky a nabídli hejtmanům krajů pomoc. Pokud tak učiní, je nutné, aby neprodleně a detailně informovali o této pomoci ústředí válečných veteránů. Určitě proto, aby ústředí pomoc evidovalo a náležitě zviditelnilo. Vedení této neziskovky, ale i dalších podobných neziskovek, opomenulo fakt, že je nemnoho veteránů a vojenských důchodců, kteří pomoc nemohou nabídnout, nýbrž ji sami potřebují.

Na rozdíl od této neziskové organizace, Stehlíkovo-Vávrův odbor Ministerstva obrany pro veterány, který zodpovídá za rodinný systém přestárlých terénních pracovníků a luxusně vybudovaná komunitní centra, rozesílá prostřednictvím svých dobře placených a přestárlých pracovníků v terénu zprávu, ve které sdělují, že pokud veteráni potřebují pomoc, tak se mohou ozvat. Nápad sice dobrý, ale více než po měsíci od vypuknutí koronaviru nabízet takto pomoc není zrovna operativní přístup. Linka psychologické pomoci pro veterány je také dobrá věc, ale někdo by měl veteránům oznámit, že tato pomoc existuje, protože určitá část veteránů nemá možnost připojení k internetu a tyto informace si sehnat. Ve výčtu této pomoci není "obyčejný" vojenský důchodce, a tak se ho to nejspíš netýká. Krajská vojenská velitelství na tuto skupinu určitě nemá kontakty, a navíc tato skupina bývalých vojáků, kteří nejsou veteráni, je mimo zájem uvedeného odboru, stejně tak jako tito vojenští důchodci nejsou lukrativní pro veteránské neziskovky.

Karanténa se má postupně uvolňovat, statistické ukazatele vykazují pokles nakažených, a tak po téměř dvou měsících nouzového stavu nachází plně vytížená armáda rezervy a nabízí pomoc domovům pro seniory. "Po hraničních přechodech a chytré karanténě je to další praktická ukázka toho, že armáda pomáhá, kde je třeba," udává ministr obrany s tím, že vojáci, kteří zasahovali v Kosovu, Afganistánu či Iráku pomůžou důchodcům. Nicméně v domově důchodců v Břevnici a dalších domovech už pomáhají na směny hasiči a další dobrovolníci. Domovy důchodců si musely v době, kdy epidemie byla na vrcholu, pomoci samy a nyní už tak moc pomoc nabízených 360 vojáků nepotřebují. Na požádání hejtmana (politické hnutí ANO bude líp) z Moravskoslezského kraje se alespoň pro skupinku (15) profeisonálních vojáků našlo na základě nařízení vlády smysluplné využití - uklízet a vynášet odpadky.

Ministr obrany Metnar by se svými zkušenostmi nejenom u pohotovostního pluku, ale také z různých politických stran, mohl dobře placené vojáky využít efektivněji a reagovat na vzniklé situace pružněji. Vždyť k tomu má po ruce velice zkušené a ostřílené pracovníky. Osmadvacetiletou náměstkyni Suchoňovou, která se zná ze společné práce s Metnarem ještě z ministerstva vnitra, jako jeho asistentka a věrného státního tajemníka Vančuru, bývalého finančáka, který mu od počátku zkušeně radí, koho a kam dosadit.

Ale dost možná, že těmto manažérům křivdíme. Metnar uvádí, že 25tisícová armáda a asi 6 tisíců občanských zaměstnanců je v takové krize nedostatečná a dle jeho slov "zvládá situaci tak tak" a proto zvažuje ještě povolání aktivních záloh. I přes současnou tíživou situaci svědčí o profesionálním plánování fakt, že se v rámci mise Evropské unie zvládne vyslat do Mali brigádní generál a až 120 vojáků (možná s panem generálem pojedou i vojákyně, které již dříve vyslal do struktur NATO a různých kurzů, aby nabraly karieristické zkušenosti) a udrží se přítomnost vojenského zdravotnického personálu v Afganistánu. V této těžké situaci, ve které se armáda ocitla, se tomuto veleni podařilo zachovat finanční rozpočet na armádní sportovce a jejich přípravu na Olympiádu (půl miliardy Kč), která se nebude konat nebude a také se podařilo udržet finanční rozpočet na armádní taneční soubor Ondráš, který zatím vystupovat nebude. V této souvislosti je naprosto v pořádku, že se omezí zbytečné militantní výdaje a určitě se nějaké ty peníze zůstanou na "systematické a soustavné" navyšování počtů drahých, ale nezbytných úředníků na ministerstvu obrany a jejich odměny.

 

21 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Vitezslav Vitezslav | E-mail | 20. dubna 2020 v 19:32 | Reagovat

Vrchni velitel jde vsem jeho podrizenym prikladem v boji s coronavirem a to at se jedna o lidi nebo prasatka.
https://www.novinky.cz/domaci/clanek/zeman-se-zastal-mynare-ohledne-cinskeho-dopisu-i-zabijacky-40321023

2 Franěk Franěk | 20. dubna 2020 v 23:25 | Reagovat

Tak na tu pomoc bych předpokádal, že je armádě celkem tak tři tisíce vojáků. A vono jich desetkrát víc. No to mě teda pos..

3 Don Don | 21. dubna 2020 v 9:58 | Reagovat

Nevi nekdo co dela tech zbyvajicich tricet jedna tisic? Mozna o trochu min kdyz se odecte logistika a mise.

4 sri nos sri nos | E-mail | Web | 21. dubna 2020 v 10:53 | Reagovat

Na celem nasem sirem svete je dost atomovek.
Mam reseni:
Na kazdy vir nasadit jednu atomovku - a bude od vsech tech viru pokoj.

5 Bohuslav Pernica Bohuslav Pernica | 21. dubna 2020 v 14:09 | Reagovat

Překvapilo mě, že jako válečný veterán jsem po celou dobu nouzového stavu nebyl kontaktován odborem, který má o nás pečovat. Znají moji adresu. Proč třeba nepřišla rouška poštou? Mimo činnou službu je cca 3000 válečných veteránů. To je nějakých 3000 roušek. To se MO ještě na svých stránkách chlubilo, jak šijí roušky ve střediscích naturálního odívání. V čem tedy spočívá péče o válečné veterány? Navíc ministerstvo má svého zástupce ve Vojenské zdravotní pojišťovně. O koho nebo o co se tito lékaři - humanisté v uniformě celých šest týdnů starali? - Proč Český rozhlas a HlídacíPes.org mlčí o tomto flagrantním selhání státu?

6 Rolf Rolf | 21. dubna 2020 v 23:14 | Reagovat

[5]:Jak čtu, tak můžeš zadarmo mailem dostat návod jak si tu roušku správně nasadit. To snad stačí. Armáda není dojná kráva přestože roušky posílá pošta zadarmo. Měl bys být skromný, na rozhazování není a ty roušky šly určitě všechny veteránům. Ten náměstek, který si z Dukly pro sportovce bral tepláky tam už není. Jsou tam samí čestní lidé. Článek má pravdu.

7 Lx Lx | 22. dubna 2020 v 1:07 | Reagovat

[5]: to snad nemyslíš vážně! Aby ministerstvo zasílalo roušky veteránům , nebo komukoliv ?
Voják se stará , voják má. Spíš je ostuda ta úroveň výcviku v armádě že vás nenaučili trochu předvídat.
30. Dubna to bude 30 let co jsem z armády odešel , ale trvale si velmi dobře pamatuju , že nadřízeným se nesmi věřit ani pozdrav a co si sám nezabezpečím , nemám.  Takže mimo jiné masky, roušky a rukavice několika typů - toho mám odjakživa dostatek a maj i lidi na které mám vliv.
A nebrečim, spíš se starám o ty co to potřebujou.

8 Lx Lx | 22. dubna 2020 v 1:12 | Reagovat

[1]: hele Vítězslave, nesmíš to tak brát. Tohleto jsou všechno kašpárkové , jejichž jediným úkolem je zabírat místo , aby se tam náhodou nedostal někdo schopnější kdo by mohl prokouknout jak to v politice doopravdy funguje. A pokud by se semlelo fakt něco vážného, je připravena vyškolená směna co okamžitě tyhle bezduchy a nedouky nahradi.

9 Vera Pokorny Scheufler Vera Pokorny Scheufler | E-mail | 22. dubna 2020 v 14:53 | Reagovat

Co by clovek cekal v postkomunisticke zemi, vedene opilym komunistou... jeste ze maji vsichni ty rousky, asi proto, aby nemluvili a nebo nebylo slyset, co rikaji...kdyby nekdo remcal, ze ano.. ale oni remcaji jen potichu... jsou na to zvykli..

10 Lx Lx | 22. dubna 2020 v 15:07 | Reagovat

Současná armáda je nostalgický institut pro přežití těch dříve sloužících , co by jinak chcípli hlady. Těch pár "výkonejch praporčíků" co to udržují jakžtakž v chodu to nevytrhne.
Ale tenhle psychopat už by měl být hospitalizován v Klecanech
https://www.novinky.cz/domaci/clanek/je-cas-na-vzpouru-davu-burcuje-exprezident-klaus-40321319

11 Fidel Fidel | 22. dubna 2020 v 15:11 | Reagovat

[4]: Bez komentare...

12 Sri Nos Sri Nos | 22. dubna 2020 v 22:06 | Reagovat

[5]:MO mi (vyznamenanemu za boj proti totalite) volalo a nabidlo mi pomoc, pokud budu cokoli potrebovat.

Velmi me to potesilo!

13 Daniel Daniel | 22. dubna 2020 v 22:16 | Reagovat

[5]: Cos cekal od tech co tomu sefuji, kryji estbaky a zamestnavaji si tam manzelky. Jaky pan taky kram.

14 Samo Samo | 22. dubna 2020 v 23:18 | Reagovat

To se ti vojáci nijak nevytáhli.

15 Drifter Drifter | 23. dubna 2020 v 3:46 | Reagovat

[6]:,[8]: Mate pravdu.

16 einzweidrei einzweidrei | Web | 23. dubna 2020 v 6:13 | Reagovat

Průměrný Američan mluví jak to je: socialismus pro nejbohatší a kapitalismus pro zbytek.

www.youtube.com/watch?v=GLcNStHTDjM

17 Flanderka Flanderka | 23. dubna 2020 v 7:44 | Reagovat

Vojáček v své jamce sedí sám, sedí sám. Ubožáčku co je ti, že nemůžeš skákati. Chutě skoč a vyskoč! Pepku!

18 Rickz Rickz | 23. dubna 2020 v 12:25 | Reagovat

[5]: Veteranske organizace jsou rodinne podniky i s temi centry a nikomu to nevadi. Nikdo jejich praci nekontroluje a nevyhodnucuje a kdyz tak ... skoda mluvit. Nediv se, sama korupce

19 Romeo Romeo | 23. dubna 2020 v 15:10 | Reagovat

[8]: Ty směny jsou dvě. Ta záložní sedí ve státní správě.

20 Lx Lx | 24. dubna 2020 v 3:10 | Reagovat

Páchá kanadská konservativní strana další část své politické sebevraždy ? Hlavně že teď obesílaj své příznivce žádostmi o dary,  což je dobrej průzkum veřejného mínění . Doufám, že až to kolik dostanou sečtou je to donutí zamyslet se nad tím co páchají . Tohle je už nevolitelný.
https://www.ctvnews.ca/politics/county-officials-in-sloan-s-riding-call-on-scheer-to-take-action-over-cruel-racist-comments-1.4908902

22 Lx Lx | 24. dubna 2020 v 13:59 | Reagovat

Tady se Trumpovi vysmívaj , jenže co když má pravdu ?
https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/koronavirus-spojene-staty-odbornici-vlhkost-teplo-slunce-donald-trump-dezinfekce-zareni.A200424_093628_zahranicni_kha
Před měsícem jsem to rozebíral na youtube (svobodné universum)
- UV záŕení a jeho vedlejší produkt ozon je silně dezinfekční . UV sanitizer si můžete objednat na Amazon.com   . Takže vybavit veřejné prostory UV sanitizery už dávno mělo proběhnout
- tady je to velmi složité ale pokusim se o to
https://www.abc.net.au/science/articles/2014/12/09/4143229.htm
Dostat od těla saponin, saponat, mýdlo který tělo přijme není tak nemožné . Kokosová voda obsahuje přírodní tuky , které když se upraví jedním z hydroxidů  tak máme formu mýdla. Mýdlo likviduje virus tím , že jej obalí . Teď to nemůžu najít protože to video vymazali , ale existuje přírodní saponát který je možné dostat do krevního oběhu a tělo ho přijme (i za cenu umělého bypasu ledvin při léčbě)
Takže je to věc výskumu a na druhé strane věc přehlcenosti veřejného prostoru nedouky a idioty co jen hledaj jak by Trumpa dehonestovali místo toho aby si napřed sedli a trochu se po odborných kruzích přeptali , či zagooglovali
Snad se někdo ve výzkumu téhle myšlenky chytí a ověří jí , nebo ji zavrhne. V případě že by to fungovalo , tak máme universalní lék proti virům

23 Lx Lx | 24. dubna 2020 v 21:01 | Reagovat

Tak mě napadlo při čtení tohoto blábolu https://vracovsky.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=750283
Nebude to náhodou přínos pro planetu , když takovíto dementi mající puzení se hned ke všemu vyjadřovat, z dezinfekčních prostředků znajících jen Savo ( nebo Lysol tady) a schopných si ho sami vnitrožilně podat , protože to slyšeli nebo četli, na takovéto jednání vychcípaj ?  Já bych je v tom povzbudil, udělit pak Darwinovu cenu  a zakopat. Planeta i společnost si jen oddychne.

24 Lx Lx | 25. dubna 2020 v 3:58 | Reagovat

Tady to je , nic špatného neřekl .
Ty reakce jsou uplně mimo mísu
https://youtu.be/sqI5_jH-AbY

25 Lx Lx | 25. dubna 2020 v 4:13 | Reagovat

Tady je ta cesta pro výzkum
https://youtu.be/sqI5_jH-AbY
Nejsem biolog, ale cesta přes upraveny extract z kokosove vody může fungovat za předpokladu bypassu ledvin  jako vnitrožilni desinfekce.

27 einzweidrei einzweidrei | Web | 25. dubna 2020 v 6:24 | Reagovat

[22]: Kdepak nějaký venezuelský nebo mexický drogový kartel. Big Pharma je skutečný kartel. I židovské rodiny Sackler (Purdue Pharma, OxyContin)  nebo Barry a Honey Sherman (Apothex) jsou proti těm velkým jenom břídilové. Saponin je moc laciný, je třeba něco mnohem dražšího. Něco tak drahého co si sociální zdravotní systémy nebudou moci dovolit.

V NYC je více nakažených a mrtvých než v v Číně (Hubei) :-) lol

Chinese medicine

Glycyrrhizin is an active component of liquorice roots in Chinese medicine. Cinatl et al76 had reported that glycyrrhizin could inhibit the replication of SARS‐associated virus in vitro and it had already been suggested as an alternative option for treatment of SARS at that time. Baicalin, another Chinese herb, is a flavonoid which is isolated from Radix Scutellaria. Baicalin was also found to have the ability to inhibit SARS‐CoV in vitro.50 Ginseng stem‐leaf saponins could highly enhance the specific‐antibody responses for Newcastle disease virus and infectious bronchitis virus.40 Therefore, Chinese Medicine could also be considered as a choice to enhance host immunity against the infection of COVID‐19.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama